KCUS

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Izetbegović: Doktori umjesto na poslu bili po kafanama

Post by Socrates » 29 Jan 2017, 19:00

Njena profesionalna vrijednost je irelevantna. Poruka koja se poslala njenim imenovanjem je da drzava postaje privatna prcija. Zasto onda sljedeca vlast ne bi slala istu poruku?

I ode tako sve u pm. Nisam ja naivan, znam ja da je dole drzava privatna prcija, ali to ne mora da znaci da to treba opravdavati.

Sa druge strane, ako vlast nije sposobna da nadje strucnjaka koji moze rijesiti probleme UKCS osim supruge jednog clana predsjednistva, onda to dovoljno govori o drzavi. Ili bi trebalo da govori.

Zna se cime se bave supruznici visokih funkcionera. Oni koji zele da steknu neki politicki ugled, bave se dobrotvornim radom I to u iskljucivo dobrotvornim organizacijama koje ne primaju drzavne pare.

Drugi se bave svojom strukom, daleko od budzetskih para.
. . . . . . . . .

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Izetbegović: Doktori umjesto na poslu bili po kafanama

Post by KOMESAR » 29 Jan 2017, 19:06

„Lošom politikom tadašnjeg menadžmenta nikad nije napravljena infrastruktura da bi se mogli uraditi operativni zahvati na djeci. Tako da Švedi koji su dolazili odozgo, oni su maltene donosili materijale u svojim džepovima i tako su radili te operacije. Kada smo počeli samostalno da radimo, onda smo došli u nedostatak tih materijala“, saopćio je Đelaludin Junuzović, direktor, šef, član i predsjednik.

Da pojednostavimo, dok je bio „raniji menadžment“, operacije na dječijim srcima su rađene, jer su Šveđani donosili materijale. Otkako je došao novi menadžment, predvođen Sebijom Izetbegović, Šveđani ne dolaze, materijala u džepovima nema, a djecu sa srčanim manama nema ko da liječi.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Izetbegović: Doktori umjesto na poslu bili po kafanama

Post by KOMESAR » 29 Jan 2017, 19:06

Socrates wrote:Njena profesionalna vrijednost je irelevantna. Poruka koja se poslala njenim imenovanjem je da drzava postaje privatna prcija. Zasto onda sljedeca vlast ne bi slala istu poruku?

I ode tako sve u pm. Nisam ja naivan, znam ja da je dole drzava privatna prcija, ali to ne mora da znaci da to treba opravdavati.

Sa druge strane, ako vlast nije sposobna da nadje strucnjaka koji moze rijesiti probleme UKCS osim supruge jednog clana predsjednistva, onda to dovoljno govori o drzavi. Ili bi trebalo da govori.

Zna se cime se bave supruznici visokih funkcionera. Oni koji zele da steknu neki politicki ugled, bave se dobrotvornim radom I to u iskljucivo dobrotvornim organizacijama koje ne primaju drzavne pare.

Drugi se bave svojom strukom, daleko od budzetskih para.
:ok
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Izetbegović: Doktori umjesto na poslu bili po kafanama

Post by Bla » 29 Jan 2017, 19:34

Trumpe, de se prvo malo zarovi po tekstovima vezanim za KCUS unazad desetak pa i više godina.
Ako je ona rastjerala sijelo što se tiče privatnih klinika na KCUS-u, ma da je crni đavo, ja ću joj aplaudirati. :oo
A znam i ja šta je moral i šta su trenuntno bajke za faktičko stanje ovdje. :cudi A pogotovo kako bi moj idealni svijet trebao da izgleda. :ooo
Poslije toga može vala i na doživotnu što se mene tiče. :lupa
Last edited by Bla on 29 Jan 2017, 19:35, edited 1 time in total.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Izetbegović: Doktori umjesto na poslu bili po kafanama

Post by Pasaga » 29 Jan 2017, 19:35

Socrates wrote:Jel' taj UKCS finansiran iz drzavnog budzeta?

Ako jeste, tu se bilo kakva prica o njenoj strucnosti zavrsava. Ili bi trebalo da se zavrsi. Pa sve i da je jedina osoba u Bosni koja moze rijesiti te probleme. :pusi
...pa o cemu sam ja pisao .... :lupa
sto nisi cito ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Izetbegović: Doktori umjesto na poslu bili po kafanama

Post by Socrates » 29 Jan 2017, 20:41

Bla wrote:Trumpe, de se prvo malo zarovi po tekstovima vezanim za KCUS unazad desetak pa i više godina.
Ako je ona rastjerala sijelo što se tiče privatnih klinika na KCUS-u, ma da je crni đavo, ja ću joj aplaudirati. :oo
A znam i ja šta je moral i šta su trenuntno bajke za faktičko stanje ovdje. :cudi A pogotovo kako bi moj idealni svijet trebao da izgleda. :ooo
Poslije toga može vala i na doživotnu što se mene tiče. :lupa
Potpuno nebitno. Da ponovim, drzava koja nije sposobna da nadje ikoga drugog osim supruge clana predsjednistva da rijesi probleme u drzavnoj ustanovi je pala na testu.

Jesi li ti sposobniji od nje?
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Izetbegović: Doktori umjesto na poslu bili po kafanama

Post by Bla » 29 Jan 2017, 20:44

BiH pala na testu? :sok Ma hajde :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Izetbegović: Doktori umjesto na poslu bili po kafanama

Post by Socrates » 29 Jan 2017, 20:58

Kao sto rekoh, nisam naivan da vjerujem da drzava nije pala na testu, ali to ne znaci da moram da opravdavam svaku glupost tako sto cu prestati da vjerujem da je mozda moguce bolje. :p
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Izetbegović: Doktori umjesto na poslu bili po kafanama

Post by Krokodil Behko » 29 Jan 2017, 23:11

Ja samo da kažem, kao nekadašnji pacijent te bolnice, neurološko odjeljenje...
Dođu doktori u pola osam, piju kafu do pola devet. Vizita, tri-četiri pregleda po doktoru, pauza, još tri-četiri pacijenta i hajd kući u 15h.. Nikog živog na tri odjeljenja bolnice u dežuri, sve do sutra ujutro.
Igrom slučaja, ležao kad je gosotvao Torabi u Zetri, pa nije ni čudo što su pacijenti u kolonama išli popodne kod njega, kad već ovih nije ni briga.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Izetbegović: Doktori umjesto na poslu bili po kafanama

Post by Bla » 29 Jan 2017, 23:14

Socrates wrote:Kao sto rekoh, nisam naivan da vjerujem da drzava nije pala na testu, ali to ne znaci da moram da opravdavam svaku glupost tako sto cu prestati da vjerujem da je mozda moguce bolje. :p
Naravno, zato ti i govorim da je to korak na bolje ako je i blizu ovako kako pričaju. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Izetbegović: Doktori umjesto na poslu bili po kafanama

Post by KOMESAR » 30 Jan 2017, 09:34

Bla wrote:
Socrates wrote:Kao sto rekoh, nisam naivan da vjerujem da drzava nije pala na testu, ali to ne znaci da moram da opravdavam svaku glupost tako sto cu prestati da vjerujem da je mozda moguce bolje. :p
Naravno, zato ti i govorim da je to korak na bolje ako je i blizu ovako kako pričaju. ;)
Ko priča?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Izetbegović: Doktori umjesto na poslu bili po kafanama

Post by KOMESAR » 30 Jan 2017, 15:00

Sadina Beridan Zuhrić već tri godine vodi bitku za život. Tada, prije tri godine dijagnosticiran joj je tumor na obje dojke, koji su metastazirali na kosti i jajnike.

Sadina je jedna u nizu pacijentica na Odjelu onkologije, ali umjesto podrške, ona na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu nailazi na dodatne probleme - nedostatak lijekova.

"Već duži period kupujem lijekove, redovne za bolove, ali ja više nemam para da kupim pa da mi refundiraju. Prvi put sam kupila po jednu ampulu, koja košta 700-800 KM. Čekala sam mjesec-mjesec i po za refundaciju", rekla je za N1.

Ona se pita zašto KCUS ne nabavi sve potrebne lijekove, pa da njima refundiraju novac.

"Zašto oni nemaju neki ugovor s apotekama? Izborila sam se za sve, preživjela brojne greške koje su doktori napravili na meni i sada sam došla u fazu da ne znam šta više uraditi."

Na pitanje da li su pacijenti vršili pritisak na menadžment KCUS-a da se nabave potrebni lijekove, Sadina je kazala da do toga nije došlo jer se ljudi boje.

"Ljude je strah, ali mene nije. Bojim se samo Boga. Ja imam dokaze da su mi pogriješili dijagnostiku na početku liječenja. Kada su mi rekli da imam tumor dojke, magnet i ultrazvuk mi je bio uredu. Prema nalazima ispada da sam zapustila bolest, a ja sam redovno odlazila ljekaru."

Nakon pres-konferencije Sebije Izetbegović prošle sedmice, Sadina je odlučila uputiti javno pismo generalnoj direktorici KCUS-a.
Pismo prenosimo u cijelosti:

Poštovana gospođo Sebija Izetbegović,

Gledala sam Vaš izvještaj za 2016. godinu vezano za KCUS i u jednom dijelu se mogu s Vama složiti.

Ja sam lično neke doktore vidjela kako iznose lijekove iz Klinike. Čak sam se pitala zašto svi doktori koji prođu pored mene hodaju s ruksacima. To mi je bilo čudno. Slažem se s Vama što pravite uštede. Tako i treba. Izbaciti sve što ne valja.

Međutim, ono što je meni teško palo jeste kada ste rekli da pacijenti ukoliko nema lijeka kupe sami sebi pa će socijalno refundirati. Ja sam onkološki pacijent i ulazim u treću godinu. Svašta sam doživjela... i preživjela.

Rekla sam sebi da ću ja to pobijediti i evo borim se još uvijek. Pitala sam sebe kako sam ja jedina u porodici dobila karcinom. Onda sam sjela i poslagala kockice. Gospođo Sebija, kad se zaratilo ja sam imala 17 godina i ostala sam u Sarajevu. I dan-danas. I jasno i glasno mogu reći, ubila me ova država i politika, kršenje osnovnih ljudskih prava.

Šuti i trpi.

Šutim i trpim čak i kada doktori naprave ogromnu grešku na meni. I onda šutim i molim se da ostanem živa. Otvoreno Vam kažem, ja nikad nisam bila SDA. Ja sam Bošnjakinja, ali ne SDA. Sad sam Bošnjakinja, onkološki pacijent i 100% invalid.

Da vas pitam gospođo Sebija: hoćete li mi Vi posuditi pare da kupim lijekove ako ih na sljedećoj terapiji ne bude, pa ja Vama vratim kad mi socijalno refundira?

Gospođo Sebija, ja nemam para ni za obične lijekove protiv bolova koji su skinuti s liste, nemam para za kapi za oči jer nikad ne dobijem lijekove s liste, ja nemam para da kupim lijekove koje mi propišu drugi ljekari jer ni ti lijekovi nisu na listi. Ja nemam para da dođem na kliniku. Šta reći? Je li treba da umrem svom djetetu?

Da vas pitam gospođo Sebija, kako biste se Vi osjećali da vam dijete doživi ovo što sam ja? Majka mi je doživjela nervni slom zbog moje bolesti, a otac demobilisani borac sada je penzioner i još trpi bolesti iz rova. Sada penzioner, kupi meni lijek, a ne sebi. Penzioner.

Gospođo Sebija, upitajte sebe šta biste Vi da ste na mom mjestu. Ja hoću da živim, neću da umrem.

I hoću kad dođem na Kliniku da primim terapiju, da ne čekam po 3-4 sata. Ne interesuje ni mene ni bilo kojeg onkološkog pacijenta kako se ti lijekovi nabavljaju. Stvarno me ne interesuje i neću dopustiti da mi više iko radi o glavi. Lijekovi trebaju da budu u klinici.

Ako nema para za Klinike i lijekove, neka nam naš dobri Dino Merlin napravi još jedan humanitarni koncert, ovaj put za našu Kliniku ili da se malo obustave radovi tipa pločnika ispred Predsjedništva BiH, džamija itd. Sve za našu Kliniku. Zar je sve važnije od Klinike?

Gospođo Sebija, da li znate što liječenje od raka može učiniti za tijelo? Znate i to dobro. Ali ne znate da je najbolnije nasmijati se i ostati pozitivan, napisala je Sadina Beridan Zuhrić u pismu.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Izetbegović: Doktori umjesto na poslu bili po kafanama

Post by SPINERKA » 30 Jan 2017, 15:15

;)

Ovakvih potresnih prica ima koliko hocemo.

Zemlja je siromasna , lijekovi skupi.... kako udovoljiti narodu . Kada su mogli doprinositi u fondove svjesno su izbjegavali --igrali sistem zajedno sa poslodavcem.

Slusajuci Sabinu - nekoliko puta -- sticem utisak da dr ne djeluje zla osoba .

No , izgleda voli da vlada kao i muz , a ova hajka je cijena .

:kafa

Skoro mi je umro prijatelj od raka --lijecili su ga godinu dana , da bi jednog dana saopstili-- vise na tebi nemamo sta raditi . NE POMAZE NISTA. Dobio je morfij za bolove koliko je trebao i za par dana je umro.
Image

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: KCUS

Post by Chloe » 06 Feb 2017, 13:58

U subotu sam grlila i mazila sedmogodišnju djevojčicu koja već pet godina više boravi bolnicama u Sa i Bi nego kod kuće.
Isprva je imala problema sa očima, a danas se bori sa rakom.
Njenu mamu sam malo "maltretirala" pitanjima o KCUS-u, o njenim iskustvima od ranije i sad ( pravnica je po zanimanju )
Unazad godinu dana idu na Jezero, a ranije su bile smještene na Koševu.
Na dječijem odjelu na Jezeru ona kaže da ništa ne fali i da se ne može požaliti na uslugu,
s tim da su sad strožija pravila, organozovaniji su i svagdje stoje natpisi da nema mita i korupcije,
da se ne usuđuju više ni čokoladu uzeti, a ranije je poklone vukla svaki put kad pođe. :cudi
Ako laže ona - lažem i ja ... :)

I da, prije mi je bilo prestresno ganjati svekrvi lijekove koje samo na KCUS-u može dobiti.
Prošle godine u ovo doba smo jedva dobivali za mjesec dana, pa smo morali svakog mjeseca pripremati xy dokumentacije
da dođemo do lijekova, od ljetos lijekove dobivamo za tri mjeseca. :ok
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Yoker
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 404
Joined: 05 Jun 2016, 20:28
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: KCUS

Post by Yoker » 24 Aug 2017, 10:16

Mnogo je kontroverzi rečeno i napisano na račun KCUS - a od kada je na čelo te zdravstvene ustanove
došla Sebija Izetbegović. Međutim njezinim dolaskom stanje na KCUS - u se radikalno izmijenilo naravno
u pozitivnom smjeru, na radost i zadovoljstvo pacijenata a i građana države Bosne koji je smatraju svojom domovinom.
Sebija je zajedno sa menadžmentom KCUS - a dovela ustanovu koja je bila u ogromnoj dubiozi na zadovoljavajući nivo.
Mnogi doktori koji su posjedovali privatne ordinacije napustili su KCUS i sl. No, haranga i halabuka ne prestaje, zbog toga se napokon i Sindikat KCUS - a koji broji oko 3000 članova oglasio u javnost sa saopćenjem da se zaustave klevete i neosnovane laži na generalnu direktoricu. Opće je poznato odkud vjetar puše s obzirom da je bivši generalni KCUS - a
bio član SDP - a. Sad se taj isti provodi u Sloveniji.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/47 ... ljani.html

No, KCUS ne oskudjeva sa kadrovima kao recimo u entitet koji je zasnovan na genocidu.

http://www.kcus.ba/kcus-poziva-kardiohi ... lijecenje-
"Kakve su ti misli, takav ti je život"

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: KCUS

Post by Hannibal » 24 Aug 2017, 10:59

meni je moj bruda doktor reko da ce strajkovat u septembru doktori na kcusu i da nas od tad lijece hodze jbt
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Pogledajte kolike su plaće na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu

Post by Krokodil Behko » 06 Nov 2017, 17:11

Image

Na prijedlog menadžmenta Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, a zahvaljujući pravilnom i predanom radu svih uposlenika, UO KCUS donio je odluku da se oktobarske plaće obračunavaju po povećanoj satnici od 2,50 KM po Kolektivnom ugovoru, saopšteno je danas iz ove institucije.

''Radi se o isplati iz vlastitih sredstava, pri čemu su svi uposlenici dobili povećanje plaće u rasponu do 380 KM. Povećanje je zavisilo od uslova rada, broja dežura i pripravnosti, turnusa, stručne spreme i minulog rada.

Shodno važećem Pravilniku o radu KCUS ljekarima specijalistima i subspecijalistima pripada koeficijent složenosti poslova od 4,2 do 5,4'', navodi se u saopćenju uz pojašnjenje da uposlenici KCUS-a neće štrajkovati.

Plaću, u rasponu od 3.000 KM do 4.200 KM, ostvarilo je cca 300 specijalista za 15 dana rada u mjesecu, uključujući i dežure i pripravnosti.

''KCUS neće stupiti u štrajk, koji je najavljen. Ponovo naglašavamo da KCUS nije štrajkovao ni u proteklom periodu nego je pružao zdravstvenu uslugu svim pacijentima koji su u drugim ustanovama odbijeni'', saopćeno je.


U nastavku pogledajte tabelarni prikaz iznosa plaća na KCUS-u...


Image
online

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Pogledajte kolike su plaće na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu

Post by String » 06 Nov 2017, 18:08

Odbilo im se za cumur ba. :D.
Image

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Pogledajte kolike su plaće na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu

Post by Hannibal » 06 Nov 2017, 18:28

i trebaa
🐽

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pogledajte kolike su plaće na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu

Post by Bla » 06 Nov 2017, 19:27

Ljekari i medicinsko osoblje je debelo potplaćeno ovdje i plate su im malo je reći smiješne za posao koji obavljaju.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests