Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply

Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

inteligencija
9
8%
poštenje
4
4%
držanje date riječi
3
3%
liberalnost
0
No votes
praktičnost
1
1%
miroljubivost
3
3%
gostoljubivost
17
16%
poguzijanstvo
13
12%
marljivost
3
3%
lijenost
6
6%
puno lažemo
5
5%
zatucanost
8
7%
neobrazovanost
4
4%
duhovitost
13
12%
hrabrost
7
6%
romantičnost
0
No votes
nasilnost
3
3%
svadljivost
4
4%
sve to zajedno
1
1%
mi nemamo nikakve osobine
0
No votes
nešto drugo
4
4%
 
Total votes: 108

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by Krokodil Behko » 17 Feb 2016, 22:27

Čitam danas neke članke i po ko zna koji put, kukaju novinari na naš mentalitet.
Svi napreduju, svi grabe, samo smo mi tamni vilajet itd.

Mislite li vi da je nama ovako, zato što imamo jeben miks nekih mentalnih osobina?

Ne prolaze ut priče o korupciji i lopovluku, pošto toga ima svugdje, a ne smao kod nas, zar ne?

kakvi smo mi to mentalitetom, pa nikako da "progledamo"?

Jeste li razmišljali o tome i pokušali identificirati te osobine?


Možete glasati za čak 5 (pet) opcija, pošto smo garant poprilično manjkavi :valja
online

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by navika » 17 Feb 2016, 23:31

Glasala sam za opciju broj 1. Zbilja smatram da nas je vecina inteligentan narod. Problem je samo sto smo besposleni mnogo pa stoga provodimo i mnogo vremena prateci medije i brine me da nas to ne zatupi.
Gostoljubivi smo po prirodi. Nas ce te narod ugostiti, pa nek sutra nema sta jest.
Drzimo do date rijeci. I kad je ne odrzimo - stidimo se. Sto i treba, jel :)
Posteni smo po prirodi. Al tu nas malo zeza zakon, koji nije ni malo strog prema onim nepostenim, pa se onda mnogi ugledaju na njih ... kao vidi, kad se on ne boji Boga ni zakona, a nestidi se ni ljudi, sto bi se i ja bojo i stidio. Tako smo nazalost dobili povelik broj nepostenih na nasu malu populaciju.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by Lebowski » 17 Feb 2016, 23:53

Ja ću reći šta mislim da nismo..

Nismo baš inteligentni, nismo baš ni obrazovani a ni ne držimo do riječi. Liberalni jesmo, u odnosu na Saudijsku Arabiju.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by Rockefeller » 18 Feb 2016, 00:08

Krokodil Behko wrote:Čitam danas neke članke i po ko zna koji put, kukaju novinari na naš mentalitet.
Svi napreduju, svi grabe, samo smo mi tamni vilajet itd.

Mislite li vi da je nama ovako, zato što imamo jeben miks nekih mentalnih osobina?

Ne prolaze ut priče o korupciji i lopovluku, pošto toga ima svugdje, a ne smao kod nas, zar ne?

kakvi smo mi to mentalitetom, pa nikako da "progledamo"?

Jeste li razmišljali o tome i pokušali identificirati te osobine?


Možete glasati za čak 5 (pet) opcija, pošto smo garant poprilično manjkavi :valja
Socijalisti.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by navika » 18 Feb 2016, 00:16

Lebowski wrote:Ja ću reći šta mislim da nismo..

Nismo baš inteligentni, nismo baš ni obrazovani a ni ne držimo do riječi. Liberalni jesmo, u odnosu na Saudijsku Arabiju.
Ti toliko djelujes razocarano - u zivot, u ljude, u drzavu, u Boga, da mi je prosto zao. Ozbiljno govorim.

Svaku ces bolest sebi tako navuc :123

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by greeneyes » 18 Feb 2016, 00:20

Duhovitost. Dosta jedna dominantna osobina za večeras. SJutra nastavljamo. :kafa
Samo sabura

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by Lebowski » 18 Feb 2016, 00:21

navika wrote:
Lebowski wrote:Ja ću reći šta mislim da nismo..

Nismo baš inteligentni, nismo baš ni obrazovani a ni ne držimo do riječi. Liberalni jesmo, u odnosu na Saudijsku Arabiju.
Ti toliko djelujes razocarano - u zivot, u ljude, u drzavu, u Boga, da mi je prosto zao. Ozbiljno govorim.

Svaku ces bolest sebi tako navuc :123
Žali koga drugog.. ljudi svakodnevno umiru, pate a ti našla mene žaliti. Bjež ba! I prognozirati mi bolesti.. :grana
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by Zagorka » 18 Feb 2016, 00:27

Da ne bude da samo kritikujem dala sam nam plus za hrabrost,a od negativnih se najvise istice lijenost,sto je ujedno moj odgovor na onu uvodnu zasto nemamo nafake.

Ostalo da ne pricam,znaci svi smo svjesni cega se nakotilo danas i koji epiteti idu uz iste.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by Lebowski » 18 Feb 2016, 00:33

Samo da objasnim ovo svoje..

Po svim parametrima smo mađu najslabije obrazovanim nacijama. Po mjerenjima inteligencije nismo se isto pokazali ako je to relevantno. Možda to neko brka sa lukavošću.

Po kombinaciji toga i primjeni u praksi smo na dnu isto..

Po tačnosti, pedantnosti, odgovornosti i sličnim stvarima sigurno nismo nešto posebno.

A što se liberalnosti tiče isto sve studije i svi parametri kažu da smo na dnu.

E sad jesam li ja sad kriv što govorim ono što ionako mnogi od nas misle o nama i slažemo se oko toga na drugim temama ili pokušavamo na ovoj temi ulijepšati sliku o tim nekim stvarima
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by Lebowski » 18 Feb 2016, 07:51

Šta ti je bosanska pamet... doći će u okruženje gdje nešto funkcioniše, gdje nema prevara, laži, mućki, ljudi to ne rade zarad zajedničkog dobra.. onda će pokušati prevariti, promijeniti, pojednostaviti, pri tome misleći da je izmislio Nobelovu nagradu i da je svojom pameću i lukavstvom nadigrao sve i onda će se smijati glupanima.
To što je napravio haos ga ne zanima, bitno je da je on ispao pametniji pa makar u svojoj glavi i na 5 minuta.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by Socrates » 18 Feb 2016, 07:52

Krokodil Behko wrote:Čitam danas neke članke i po ko zna koji put, kukaju novinari na naš mentalitet.
Svi napreduju, svi grabe, samo smo mi tamni vilajet itd.

Mislite li vi da je nama ovako, zato što imamo jeben miks nekih mentalnih osobina?

Ne prolaze ut priče o korupciji i lopovluku, pošto toga ima svugdje, a ne smao kod nas, zar ne?

kakvi smo mi to mentalitetom, pa nikako da "progledamo"?

Jeste li razmišljali o tome i pokušali identificirati te osobine?


Možete glasati za čak 5 (pet) opcija, pošto smo garant poprilično manjkavi :valja
Neću da glasam iz dva razloga. Prvi je sto je teško odlučiti se za vecinu opcija bez dodatnih informacija. Znam da je anketa zabavnog karaktera (mada je problem koji si postavio ozbiljan), ali ne mogu da kliknem na, recimo, inteligenciju ako ne znam koji su indikatori inteligencije. Visok rezultat na IQ testu? Sposobnost za praktično rješavanje problema? Ili šta već drugo? Pa tako zaredati po dosta opcija.

Drugi razlog je što su prelako otpisani važni faktori. Ti si spomenuo korupciju i lopovluk, a ja bih dodao razne posljedice rata, nefunkcionalno uređenje države, nepostojeće ili nefunkcionalne građanske institucije, davanje prevelikog znacaja religiji, itd. Jer sudeći po mojoj generaciji Bosanaca u Kanadi, nisu Bosanci ni zatucani, ni lijeni, ni glupi, ni manje skloni obrazovanju.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by Socrates » 18 Feb 2016, 08:14

I da još dodam. Istina je da korupcije i lopovluka ima svuda, ali je ključno pitanje u kojoj mjeri ta korupcija i lopovluk utiču na život običnih građana i koje su institucije uspostavljene da se ta korupcija kontrolise.

Nije nigdje idealno, istina. Svjetska Banka je nedavno objavila da, globalno govoreći, 10-30% od vrijednosti svih infrastrukturnih projekata izgrađenih iz javnih sredstava je izgubljeno zbog korupcije.
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by Krokodil Behko » 18 Feb 2016, 09:38

Socrates wrote:
Krokodil Behko wrote:Čitam danas neke članke i po ko zna koji put, kukaju novinari na naš mentalitet.
Svi napreduju, svi grabe, samo smo mi tamni vilajet itd.

Mislite li vi da je nama ovako, zato što imamo jeben miks nekih mentalnih osobina?

Ne prolaze ut priče o korupciji i lopovluku, pošto toga ima svugdje, a ne smao kod nas, zar ne?

kakvi smo mi to mentalitetom, pa nikako da "progledamo"?

Jeste li razmišljali o tome i pokušali identificirati te osobine?


Možete glasati za čak 5 (pet) opcija, pošto smo garant poprilično manjkavi :valja
Neću da glasam iz dva razloga. Prvi je sto je teško odlučiti se za vecinu opcija bez dodatnih informacija. Znam da je anketa zabavnog karaktera (mada je problem koji si postavio ozbiljan), ali ne mogu da kliknem na, recimo, inteligenciju ako ne znam koji su indikatori inteligencije. Visok rezultat na IQ testu? Sposobnost za praktično rješavanje problema? Ili šta već drugo? Pa tako zaredati po dosta opcija.

Drugi razlog je što su prelako otpisani važni faktori. Ti si spomenuo korupciju i lopovluk, a ja bih dodao razne posljedice rata, nefunkcionalno uređenje države, nepostojeće ili nefunkcionalne građanske institucije, davanje prevelikog znacaja religiji, itd. Jer sudeći po mojoj generaciji Bosanaca u Kanadi, nisu Bosanci ni zatucani, ni lijeni, ni glupi, ni manje skloni obrazovanju.

Anketa jeste zabavnog karaktera, s tim da služi i za ozbiljniju diskusiju, pošto može poslužiti bar kao neki putokaz, jedan i jedini na nekoj zamršenoj raskrsnici. Nije izvodljivo pobrojati sve, pošto bi onda morali pobrojiti sve probleme i uz svaki od njih, ponovo navoditi razne opcije/osobine koje su nas dovele do toga.

Ali, što se tiče nefunkcionalnog uređenja države, ljudi su obično skloni da stvari čine funkcionalnijim, kako bi im bilo lakše, s tim da kod nas to stremljenje ne postoji i to je ono što me brine.

Inače, tu pored ove teme (u ovom pdf) imamo i temu za prijedloge anketa, pa možeš dati i neki svoj prijedlog.
online

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by mehaning » 18 Feb 2016, 10:01

Nisam upoznao baš puno Bosanaca, ali za one koje jesam, mogu reči, da su bili jako radišni ljudi...

Moram naravno napomenuti, da kod nas rijetki znaju Bosance podjeliti još u podskupine (Bošnjaci, Srbi, Hrvati), pa nekako to baš i ne djelimo...

Trebalo mi je vremena, da barem neke po imenu mogu skužiti u koju skupinu spadaju... :hm

Kad su kod mene radile građevinske ekipe, upalo mi je u oko, kako Bosanci, koji su došli koju godinu prije ostalih i otvorili firme, nemilosrdno iskorištavaju svoje sunarodnjake...

Imao sam ekipu koja je radila, a spavali i jeli su kod žene od šefa, a plačali kao dobar hotel. Kad smo pokrili krov, napravio sam im piknik. Počistili su sve jelo, tako da nije trebalo posuđe prat...

Godina unazad, sječam se Bosanaca kao glasnih. Išli su u grupama i dobacivali djevojkama ili sjeli svaki na svoju polovicu autobusa i glasno komentirali okolinu...

Kod jako suzdržanih Slovenaca baš ih nije bilo težko uočiti. To je danas teško više primijetiti. Ovi što su ovdje, nekako su se povukli. Možda je još najglasnija druga ili treča generacija u očajnim pokušajima nači neki svoj, posebni identitet, ali meni se nekako vidi, da se puno njih ne osječa doma ni tu, ni u Bosni...

Imamo jednu takvu u familiji... :123 Svaki drugi tjedan bježi u Bosnu, a kad se vrati, kaže kako nikada više neče iči... :grana

Možda bi za kraj još jednu priču napomenuo...

Pošto živim malo van centra, gdje nema skručenih naselja, nema baš ni doseljenika...

Znam za jedne Kineze, Albanca koji prodaje povrče, a doselila se je i jedna familija iz Bosne. Mali je išao sa mojim u osnovnu...

Uglavnom, mali je u godinu dana odlično Slovensko pričao i bio jako dobar učenik... :ok

Neki su tu več trideset i više godina, pa neznaju... :grana

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by Ideja » 18 Feb 2016, 11:20

Inteligencija
Gostoljubivost
Lijenost
Duhovitost


mehaning, jesi li ti Slovenac 1/1 ili vuces korijene neke od drugih bivsih republika
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by mehaning » 18 Feb 2016, 11:26

Ideja wrote:Inteligencija
Gostoljubivost
Lijenost
Duhovitost


mehaning, jesi li ti Slovenac 1/1 ili vuces korijene neke od drugih bivsih republika
Moj otac je Dalmatinac, Bodul, ali je došao u Sloveniju jako mlad. U biti teenager... :djed

Zamisli da ja puno bolje od njega Hrvatski pričam... :valja

Ne polažem puno pažnje na narodnost, tako da mi to nije ni važno... :cudi

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by Ideja » 18 Feb 2016, 11:31

Pitam jer jako dobro pises b/h/s (ne znam jesi i ga ucio u skoli) tu i tamo zaluta č umjesto ć ili neki tipični slovenski izraz ali ukupni dojam je super :ok
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by mehaning » 18 Feb 2016, 11:52

Ideja wrote:Pitam jer jako dobro pises b/h/s (ne znam jesi i ga ucio u skoli) tu i tamo zaluta č umjesto ć ili neki tipični slovenski izraz ali ukupni dojam je super :ok
Nikad nisam učio Hrvatski pravopis, tako da sam sve izoštrio po forumima... :rumenko

Č i ć niti čujem niti se više trudim oko toga... :klanja

Pomirio sam se sa time, da to neču naučiti, isto kao što mi nije jasno, zašto trebate složena slova, kao što su lj i nj... :cudi

Ali kako sam več rekao, moj otac puno slabije barata Hrvatskim nego ja... :oo

Edit:
Kod pravopisa me jako zbunjuje to, što su neke riječi dosta slične a mi ih (več sam napisao "jih") drukčije pišemo, a drukčije izgovaramo... :djed

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by Ideja » 18 Feb 2016, 12:01

E pa, ako zaista nisi u skoli ucio b/h/s pravopis i gramatiku onda stvarno nemam rijeci, svaka cast :ok
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Dominantne osobine Bosanaca i Hercegovaca su?

Post by greeneyes » 18 Feb 2016, 12:05

A da ti, druže Mehaning, jednostavno pišeš C umjesto Č i Ć? :oo
Samo sabura

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests