Banja Luka

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Banja Luka

Post by Mala_Mu » 29 May 2016, 00:28

Image
U toku su početni radovi na izgradnji veleljepnog tržnog centra City Malla u centru Banje Luke, koji će se nalaziti u ulici Vase Pelagića, između Doma Sindikata RS-a, hotela Talija i zgrade Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

"Tokom maja završeni su svi administrativni preduslovi za početak radova, te se odmah i kreće u realizaciju projekta", izjavila je Danijela Risojević, direktorica City Malla i dodala da će ovaj tržni centar će biti prvi i najveći centar u banjalučkom regionu sa cjelokupnim sadržajem namijenjenim za cijelu porodicu.

City Mall će imati 54.600 kvadratnih metara površine, sa 20.000 kvadratnih metara prodajnog prostora raspoređenog na četiri nivoa.

"Na prva dva nivoa će se nalaziti prodajni prostor sa internacionalnim i domaćim robnim markama, a na trećem i četvrtom nivou će se nalaziti sadržaji prodajno-zabavnog karaktera, sa kino salama i ugostiteljskim sadržajima", najavila je direktorica City Malla.

Image

City Mall će imati i tri nivoa podzemnih garaža. Grad Banja Luka će ovim konačno dobiti jedan savremeni tržni centar kakav imaju svi gradovi u regionu i u svijetu, a obzirom na centralnu lokaciju, City Mall će postati novo mjesto okupljanja, kupovine i zabave, ali i centar kulturnog, turističkog i društvenog razvoja.

Image


"Projekat City Mall ima višestruki značaj za Banju Luku, jer će realizacija ovako sveobuhvatnog projekta omogućiti povećanje radnih mjesta, proširenje poslovanja mnogim domaćim izvođačima i poslovnim partnerima, kao i značajan priliv u budžet našeg grada", objasnila je direktorica.

Planiran završetak radova je kraj 2018. godine.

klix.ba

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15111
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Offline

Re: Do kraja 2018. Banja Luka dobija grandiozan tržni centar

Post by Tokmak » 29 May 2016, 01:03

City Mall će imati 54.600 kvadratnih metara površine, sa 20.000 kvadratnih metara prodajnog prostora raspoređenog na četiri nivoa...


ali ipak neće biti veći od Mepas Malla :gazi

mostarski je veći :pusi
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Do kraja 2018. Banja Luka dobija grandiozan tržni centar

Post by Hannibal » 29 May 2016, 01:13

slabo je to brt. scc ima 49 000 kvadrata, samo shopping mall pa plus hotel i kancelarijski dio bzs
🐽

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Do kraja 2018. Banja Luka dobija grandiozan tržni centar

Post by Socrates » 29 May 2016, 02:42

Da li su morali da mu daju strano ime? :123

Doduse, kako je Dodik krenuo sa imenima, bolje je I ovo nego da ga imenuju "Ratko Mladic Trzni Centar" :sok

Salim se, Mala, ne miniram temu. :D.
. . . . . . . . .

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Do kraja 2018. Banja Luka dobija grandiozan tržni centar

Post by SPINERKA » 29 May 2016, 03:45

:hihi

Da li su morali da mu daju strano ime
Jesu .
Image

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Banja Luka

Post by Mala_Mu » 06 Jun 2016, 20:00

Kako se mijenjala Banjaluka kroz vrijeme (FOTO)


Image

BANJALUKA - Na mjestu gdje se danas nalazi, banjalučka Gospodska ulica je bila baruština zvana Muslina bara gdje su se zimi klizala djeca. Tomo Radulović, Hercegovac školovan u Dubrovniku, prvi je dobio dozvolu da u gradu otvori trgovinu. Brzo se obogatio i kupio Muslinu baru. Prvu jednospratnicu na mjestu zgrade današnje gradske uprave Radulović gradi 1855. godine, a 1862. na početku ulice izgradi drugu, po imenu “Albanija”. Raduloviću je dosadilo što mu u radnju “Albanija” ulaze seljaci, diraju robu, a slabo šta pazare, pa iz revolta na zgradu okači rukom ispisan natpis “Gospodska ulica”.

Image

Kastlov ćošak 1903. godine Na razglednici lijevo vidi se kuća Tome Radulovića ”Albanija”. Prizemlje je iznajmljivao poznatom trgovcu Kastlu. Njegovi sinovi zaslužni su za naziv ovog dijela grada ”Kastlov ćošak”. Na razglednici desno stambeno-poslovna kuća Stojana Babića. Srpska čitaonica koristila je jedno vrijeme sprat ove kuće a u prizemlju je bila časovničarska radnja vjerovatno prvog majstora za satove u Banjaluci, vrlo poštovani Vinzenz Weikert.

Image

Gospodska 1903. godine – Montaža, popularna pri izradi razglednica početkom 20. vijeka

Image

1903. godine

Image

1907. godina

Image

Gospodska ulica krajem prve decenije 20. vijeka

Image

1911. godina

Image

1913. godina

Image

Poslije Prvog svjetskog rata

Image

1923. godine

Image

Gospodska ulica tridesetih godina

Image

Reprezentativna kuća na sprat Bernatha Brücknera. Njegovi nasljednici Schnitzler i Kohn otvorili su u prizemlju trgovinu pomodne i kratke robe u kojoj su prodavana poznata muška odijela “Tivar”. U tom prostoru donedavno je bila smještena “Modna kuća”. Snimljeno 1930. godine.

Image

1961. godine

Image

Ulica maršala Tita, Gradski park i Bulevar revolucije, Snimljeno 1968. godine

Image

"Titanik". Snimljeno 1969. godine. Koristene fotografije sa stranice Istorija Banjaluke

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Banja Luka

Post by Hannibal » 06 Jun 2016, 20:02

Banja luka od vremena pa do sad
🐽

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Banja Luka

Post by Melek » 06 Jun 2016, 20:03

Fina je to stvar, jos da je i kakve kupovne moci u jazavaca, a nije ... :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Simbol grada:Od kada je Banje Luke od tada je i dajak-čamaca

Post by Mala_Mu » 03 Jul 2016, 20:49

Image
Pretpostavka je da je vrbaski čamac nastao kada i Banja Luka. Prvo zato što nije bilo mostova pa je čamac bio jedino riješenje za prelazak sa obale na obalu Vrbasa, a kasnije kada su sagrađeni prvi mostovi bio je to jedini način prelaska preko rijeke, a da se ne plati mostarina.
Tokom vijekova ovo neobično plovilo je postalo simbol grada, ostavivši traga u kulturi Banjalučana. Specifičan splet okolnosti uslovio je radijus plovidbe na 15 kilometara od jezgra naselja kroz koje protječe rijeka male dubine uz obale i pogodnog dna za odgurivanje motkom, a ne veslanje.

Upravo ta motka koja služi za odgurivanje daje čamcu potrebno ubrzanje za rijeku promjenjive struje i jakih padova vode relativno male dubine gdje veslo ne bi bilo od pomoći i upravo po toj motki koja se zove dajak, vrbaski čamac je dobio ime dajak-čamac.

Porodična tradicija izrade čamaca


Image

Image

O dajak-čamcima više nam je kazao Andrej Zamolo koji je rođenjem vezan za Banju Luku i rijeku Vrbas. Tradicionalno se bavi izradom čamaca, a ovaj zanat je naslijedio od svoga pokojnoga oca. Andrej i njegov brat Dario su jedini Banjalučani koji se ozbiljnije bave izradom ovih čamaca.

"Tu i tamo se pojavi neko da sam sebi napravi čamac, ali u suštini dajak čamce trenutno pravi samo naša porodica, moj brat Dario i ja se još uvijek bavimo izradom dajak-čamaca", rekao je Andrej.

On kaže da je za izradu kvalitetnog dajaka potrebno 20 dana te da trenutno Vrbasom plovi blizu 70 čamaca.

"Pored dobrog poznavanja obrade drveta, drveta kao materijala, važno je dobro poznavanje karakteristika čamca, njegovo ponašanje na rijeci, kao i njegovo upravljanje. Da bih neko bio dobar majstor mora da bude i dobar vozač čamaca", tvrdi Andrej.

Image

Dužina trupa čamca je 6,80 metara, a ukupna dužina je 7,30 do 7,50 metara u zavisnosti od dužine ukrasnog dijela čamca odnosno špica čamca. Dubina čamca je 30 cm, širina je 80 cm, a težina je stotinjak kilograma.

Image

Njegova nosivost je blizu 500 kg pa tako u njega može stati šest odraslih osoba, s tim da je idealno za jednu vožnju troje ljudi plus vozač, raniji čamci su bili nešto većih gabarita pa su mogli da prevezu i do tone tereta.

"Sam dajak-čamac je još od svog postanka imao specifičan izgled i oblik trupa koji je po svojim karakteristikama maksimalno prilagođen brzom Vrbasu", objašnjava Andrej koji je i veoma vješt u vožnji ovim plovilom.

Image

Andrej napominje da se ovaj čamac vozi uzvodno, što znači da vozač čamca, odnosno dajakaš, mora savladati velike brzake, jake struje i dugačke padove koje brza planinska rijeka Vrbas ima i to je ono što dajak-čamac čini prepoznatljivim i jedinstvenim u cijelom svijetu.

"Prilično je rijetka ovakva tehnika vožnje čamca, sličnom tehnikom voze u Cambridgeu i Oxfordu u takozvanim 'punting boats', ali oni voze po mirnim rijekama, kanalima, jezerima ili močvarnim područjima, tako da niko osim nas u svijetu ne vozi po ovakvoj rijeci kakva je Vrbas", kaže Andrej.

Image

Dajak klub

U prostorijama Ronilačkog kluba "BUK" početkom marta 2010. godine održana je osnivačka skupština udruženja građana Dajak Klub, na kojoj je prisustvovalo tridesetak zaljubljenika u dajak-čamce.

"Postoje najčešće dvije grupe ljudi koji dolaze u klub: oni koje žele da nauče voziti dajak čamac i oni koji žele da ih neko provoza našim tradicionalnim čamcima, tako da pored škole dajakaštva koju smo spomenuli u aktivnostima kluba nudimo i turističke vožnje", kazao je Andrej.

Ideja osnivanja kluba je oživljavanje i omasovljavanje tradicionalne trke dajak čamaca i podizanje iste na dostojanstven nivo kakav i dolikuje ovoj autohtonoj banjalučkoj tradiciji kakvu ima banjalučki dajak-čamac.

Image

"Klub ima blizu 150 članova i očekujemo još veći broj ovoga ljeta. Glavna uloga kluba je očuvanje i popularizacija dajak-čamca i vještine dajakaštva. Iz tog razloga klub ima redovne godišnje aktivnosti kao što su škola dajakaštva, razne promotivne vožnje koje svake godine okupe veliki broj građana i posjetilaca, zatim dajakaški ultramaraton koji se vozi u dužini od 34 kilometra i naravno tradicionalna trka čamaca u okviru Ljeta na Vrbasu", rekao je Andrej.

Klub nekoliko puta u toku godine organizuje eko-akciju čišćenja korita rijeke Vrbas pod nazivom Eko-Dajak, a osim toga se odaziva i na pozive drugih organizacija koje prave slične akcije.

Image

"Klub se također mnogo puta odazvao i raznim humanitarnim akcijama gdje je organizovao vožnje onima kojima to zaista mnogo znači. Ove godine imat ćemo i treću trku Red Bull Dajak koja svakako govori o jedinstvenosti ovog plovila i neobičnoj atraktivnosti koja je uspjela privući ovaj poznati svjetski brend", najavio je Andrej.

Image

On je objasnio da je u organizaciju svih takmičenja koja su vezana za dajak-čamce uključen klub, ali ne kao glavni organizator takmičenja.

Image

"Naš klub organizuje jedino dajakaški ultramaraton, ali je on više revijalnog karaktera, nije takmičarski", rekao je na kraju Andrej.

klix.ba

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Simbol grada:Od kada je Banje Luke od tada je i dajak-ča

Post by Nole » 03 Jul 2016, 21:16

Mala batali čamce...ja nađem jeftino ruski od duraluminijuma gliser...za Dunav boli glava, 4 sedišta sa Volvom četvorotaknim motorom negde 15 konja...šta će meni jači..vozio ga tako par godina i jedne zime ga izvučem ofarbam boja srebra korito ivice teget a paluba bela, tapaciram sedišta eco kožom vratim ga na obalu Dunava pored vikendice, motor stavim u gepek, normalno ima i volan i gas pored sedišta vozača...da mu uradim servis. Ujutru me budi komšija, slomljeno staklo petih vrata, karavan je auto, i motora nema...za vikend odem u Krčedin , Dunav narastao i odneo i gliser...ne pominji mi čamce...i vikendicu sam prodao u narednih par meseci...jebo kpmšije koji žive tamo...mogli su ga pomeriti malo...jebo komšije koje žive u NS znam koji klošar mi je razbio auto i ukrao pentu...vratiću mu...al mnogo jače...

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Simbol grada:Od kada je Banje Luke od tada je i dajak-ča

Post by Zagorka » 03 Jul 2016, 21:51

Nole procitaj ponovo tekst. Dobro pokrivas bibu :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Simbol grada:Od kada je Banje Luke od tada je i dajak-ča

Post by Melek » 03 Jul 2016, 21:53

Jedan mali dodatak: otkad vise nema banjalucana u Banja Luci, nema ni Banja Luke ..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Simbol grada:Od kada je Banje Luke od tada je i dajak-ča

Post by Nole » 03 Jul 2016, 21:56

Zagorka wrote:Nole procitaj ponovo tekst. Dobro pokrivas bibu :oo
Ja volim Bibu i šta sada? Super je lik

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Simbol grada:Od kada je Banje Luke od tada je i dajak-ča

Post by Nole » 03 Jul 2016, 21:58

Melek wrote:Jedan mali dodatak: otkad vise nema banjalucana u Banja Luci, nema ni Banja Luke ..
Nema ni Sarajlija u Sarajevu, najvećem jugoslovenskom gradu, pa šta ?
Imaš od pre par dana popis ....proveri sam...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Banja Luka: Gosti zbrišu iz bašte a ceh plaća konobar

Post by Krokodil Behko » 14 Jul 2016, 09:28

Image
Neplaćanje računa za kafu i drugo piće, gužvanje i prikrivanje računa, bahato ponašanje, samo su neki od problema sa kojima se banjalučki konobari susreću, ali to je učestalo kada su pune ljetne bašte pa neki gosti to koriste da popiju piće za džabe.

Potvrdili su ovo Željko Tatić, predsjednik Udruženja ugostitelja RS, i konobari kafića, navodeći da je kultura nekih gostiju na najnižem nivou.

Iz kafića apeluju na poštene goste da novac za račun ne ostavljaju pored ispijenog pića, već da sačekaju konobara, jer se dešavalo da neko naiđe i pokupi novac.

"Prije nekoliko dana gledao sam kako su gosti ustali poslije popijene kafe i ostavili pet maraka pored šolje i otišli. Bila je gužva, međutim primijetio sam čovjeka koji je tu kao slučajno prošao pored stola i stavio tih pet maraka u džep. Dok sam pozvao konobara da mu kažem, taj čovjek, koji je inače izgledao pristojno i nikad ne bih rekao da je lopov, je pobjegao", ispričao je jedan Banjalučanin.

Prema Tatićevim riječima, kada je sezona ljetnih bašta, desi se da gost samo odšeta, ne plativši piće, ostavljajući konobaru da iz svog džepa plati ceh.

Zbog gužve u baštama, konobarima je teško da na vrijeme uprate svakog gosta.

Bilo je, kažu, i slučajeva da gosti nemaju dovoljno da plate čitav račun, pa ostave samo dio novca.

Obično u tom slučaju konobari ne pozivaju policiju, već plaćaju iz svog džepa.

Iz CJB Banjaluka čekamo odgovor da li je bilo prijava ovakvih slučajeva i krađa u kafićima.

"Dešava se da su neki gosti za samo jednu popijenu kafu u lokalu spremni da se bahato ponašaju bez trunke poštovanja ugostiteljskih radnika. Konobara rijetko ko pozdravlja, a jedno 'dobar dan' bilo bi dovoljno", rekao je Tatić.

Konobari su dužni da poslije svake ture pića donesu račun, ali kako su nam potvrdili iz više kafića, bude i onih gostiju koji namjerno dio tih računa zgužvaju i bace.

"Organizovano prosjačenje djece takođe je problem za konobare jer oni tako znaju naići i pokupiti novac koji je gost za račun konobaru ostavio na stolu. Takođe imamo problem sa klincima na granici punoljetstva jer ih mi ne smijemo legitimisati, a ne smijemo im ni točiti alkohol, pivo koje traže", rekli su u kafiću "Dionis".

U kafiću "Vienna" kažu da se ponekad desi da gosti kažu da ne znaju cijene pa ostanu dužni pokoju marku, a problem su i prosjaci koji nailaze i ometaju goste.

"U ljetnoj sezoni kada su otvorene bašte i kada su gužve, dešava se ponekad da gost ode a ne plati račun ili da ostavi na stolu nedovoljno novca za ceh", potvrdili su u kafe-poslastičarnici "Manja".

(Nezavisne.com)
online

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Banja Luka: Gosti zbrišu iz bašte a ceh plaća konobar

Post by titicha » 14 Jul 2016, 10:18

To je problem svugdje a ne samo u BL,samo se ovi žale.
Isti problem imaju i konobari na moru,u sezoni. Svakakvih ljudi ima!
Već sam negdje bila pisala o tome kako svatko misli da može biti konobar.
A osim toga,već 4 mjeseca sam u Banjaluci i ovo gore na šta se oni žale,upravo se oni tako ponašaju. Ne svi,ali većini konobara je teško reći ,,dobar dan,izvolite,hvala i doviđenja,,
A takvo ponašanje konobara,bezobrazno i bahato, sam prije 15 dana doživjela i u Zagrebu!
Tako da mi je već puna kapa čitati kako je konobarima teško.
Da ne bude zabune,mlađi sin mi već jedno vrijeme radi u Zagrebu,kao konobar u piceriji,tako da nemam ja ništa protiv konobara. Samo moraju prvo krenuti od sebe...prije nego se počnu žaliti.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Banja Luka: Gosti zbrišu iz bašte a ceh plaća konobar

Post by Krokodil Behko » 14 Jul 2016, 10:35

Ja imam taj strah, da kad ostavim pare na stolu, naići će neko i poklupiti ih.
To je jedan od mojih najvećih strahova inače :(
online

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Banja Luka: Gosti zbrišu iz bašte a ceh plaća konobar

Post by srculence7 » 14 Jul 2016, 15:03

Zato ja fino odem s računom i platim ako mi se baš žuri pa ne mogu da čekam...u gradu gde živim obično posećujem ista mesta,tako da se poznajemo pa nema problema, e sada kada odeš sa strane može biti raznih neprijatnosti, od onog trenutka kada sedneš pa čekaš da te primete i sl., mada ja za sada nisam imala neka loša iskustva a ni oni sa mnom ;)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Banja Luka: Gosti zbrišu iz bašte a ceh plaća konobar

Post by SPINERKA » 14 Jul 2016, 15:25

:D

Prijatno iznenadjena -konaobari u Sarajevu koji god sam ugostiteljski objekat posjetila -- jako ljubazni. Mladi su, ali -nasmijani , veseli. :cool
Zalosno ako trebaju na kraju radnog vremena ,placati tudje -uzivancije .
Image

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Banja Luka: Gosti zbrišu iz bašte a ceh plaća konobar

Post by Sibila » 14 Jul 2016, 19:09

ako je neko za , vodim u BL na pitjence :pusi

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests