Zakon o zabrani pušenja

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pušači BiH kreću u rat: Ma kuš na me?

Post by Bla » 04 Mar 2017, 01:16

peti entitet :pusi
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pušači BiH kreću u rat: Ma kuš na me?

Post by SPINERKA » 04 Mar 2017, 05:56

:ovaj
Ponavljamo, ovo nije promocija pušenja. Neka svako za sebe odluči želi li pušiti ili ne. Ali ne dirajte nam u pravo da izaberemo. Naše pravo da pušimo jednako je pravu osobe koja ne puši. Ne želimo i nećemo dopustiti da budemo tretirani “k’o krmad u Teheranu”. Nismo bolesnici, bezobraznici, sliedžije. Imamo PRAVO i za to pravo ćemo se boriti...
Apsolutne zabrane, BILO ČEGA, nikada od postanka svijeta nisu donijele ništa dobro. Amerikanci prije skoro 100 godina zabraniše alkohol i dobiše mafiju.
Naši stručnjaci digoše cijene cigareta i šta smo dobili? Porast sive ekonomije i šverca. Na svakoj pijaci se prodaju kućno motane cigarete za 1,5KM! I da, narod kupuje.
MA KUŠ NA ME
Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Pušači BiH kreću u rat: Ma kuš na me?

Post by Zagorka » 04 Mar 2017, 14:05

Maja wrote:Bas me sad zanima kako su zabranu pusenja prihvatili pusaci u drugim zemljama. Jel bilo peticija i prosvjeda ili su to prihvatili ko kulturan narod :oo

.
I meni je ovo iste sekunde proletjelo, kad sam vidjela naslov. :oo

Jedino u Hr neki su negodovali, ali sto rece storm vise ugostitelji, prepali se nece ljudi dolaziti.

A ljudi dolaze ko i prije, cak i vise. A prostor za pusace u nekim objektima postoji. Odvojen staklom. I onih plastenika se dosjetili jer kao na terasi je dozvoljeno pa je to otvoreno zajebavanje sa zakonom. Kao nisi reko da ne mogu ograditi terase :oo

Zanimljivo je koliko truda ulazemo da dokazemo da imamo pravo. Iz revolta ce vise pusiti. Ako im zabrane hodanje prugm vidjeces setace po istoj. Trosimo energiju samo na gluposti. Da nije tako, bilo bi drugacije.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119784
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5689 times
Been thanked: 12247 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pušači BiH kreću u rat: Ma kuš na me?

Post by Maja » 04 Mar 2017, 23:05

Svaki prvi maj kruži fotka protesti u francuskoj, španiji, italiji itd, ljudi na ulicama s transparentima, i protesti u BiH, na slici ljudi na ledini roštiljaju.
Sad će napraviti obrnutu fotku. Svi kuliraju na zabranu pušenja samo mi protestujemo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja

Post by Krokodil Behko » 14 Mar 2017, 23:00

Pročitajte kakve su kazne predviđene zakonom o zabrani pušenja na javnim mjestima u FBiH

Predstavnički dom Parlamenta FBiH na današnjoj je sjednici većinom glasova podržao Nacrt zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje.

U nastavku teksta pročitajte kakve su kazne predviđene Nacrtom zakona, koji je upućen u javnu raspravu u trajanju od 30 dana.

Član 35.

- Novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice koje ne zabrani upotrebu duhanskih proizvoda u skladu s članom 5. stav (1) ovog zakona.

- Novčanom kaznom u iznosu od 300 KM do 1.000 KM za prekršaj iz stava (1) ovog člana kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu.

- Novčanom kaznom u iznosu od 1.500 KM do 5.000 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice koje, suprotno članu 7. st. (3) i (4) ovog zakona ne odredi posebnu prostoriju za pušenje.

- Novčanom kaznom u iznosu od 300 KM do 1.000 KM za prekršaj iz stava (3) ovog člana kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu.

- Novčanom kaznom u iznosu od 1.500 KM do 5.000 KM kaznit će se vlasnik i korisnik prostora, odnosno mjesta u kojem je pušenje zabranjeno koji propusti izvršiti radnje propisane članom 6. stav (4) i (5) ovog zakona.

Član 36.

- Novčanom kaznom u iznosu od 10.000 KM do 15.000 KM kaznit će se za prekršaj privredno društvo i drugo pravno lice koje se bavi proizvodnjom, uvozom i prometom duhanskih proizvoda ako ne istakne podatke, odnosno prodaje duhanske proizvode suprotno čl. 8. i 9. ovog zakona, kao i čl. od 13. do 20. ovog zakona i krši odredbe člana 21. ovog zakona.

- Novčanom kaznom u iznosu od 500 KM do 3000 KM za prekršaj iz stava (1) ovog člana kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu.

- Novčanom kaznom u iznosu od 5.000 KM do 10. 000 KM za prekršaj iz stava (1) tačka b) ovog člana kaznit će se odgovorno lice u organu uprave.

- Novčanom kaznom u iznosu od 500 KM do 1.500 KM za prekršaj iz stava (1) ovog člana kaznit će se fizičko lice registrovano kod nadležnog organa za obavljanje samostalne djelatnosti.

Član 37.

- Novčanom kaznom od 2.000 KM do 10.000 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice koje prodaje duhanske proizvode suprotno odrebama člana 23. st. (4) i (5) ovog zakona.

- Novčanom kaznom u iznosu od 250 KM do 1000 KM za prekršaj iz stava (1) ovog člana kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu.

- Novčanom kaznom u iznosu od 500 KM do 1.500 KM za prekršaj iz stava (1) ovog člana kaznit će se fizičko lice registrovano kod nadležnog organa za obavljanje samostalne djelatnosti.

Član 38.

- Novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice koje postupi suprotno odredbama člana 23. st. (1), (2) i (3), čl. 24 i 25., kao i člana 26. stav (2) ovog zakona.

- Novčanom kaznom u iznosu od 550 KM do 1.000 KM za prekršaj iz stava (1) ovog člana kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu.

- Novčanom kaznom u iznosu od 500 KM do 1.000 KM za prekršaj iz stava (1) ovog člana kaznit će se fizičko lice registrovano kod nadležnog organa za obavljanje samostalne djelatnosti.

Član 39.

- Novčanom kaznom od 100 KM kaznit će se za prekršaj fizičko lice koje:
a) upotrebljava duhan, duhanske proizvode i ostale proizvode za pušenje u zatvorenim javnim prostorima, javnim skupovima, radnim mjestima i u javnom prevozu, suprotno članu 5. ovog zakona;
b) upotrebljava duhan, duhanske proizvode i ostale proizvode za pušenje u privatnim sredstvima prevoza u kojim se nalazi maloljetno lice ili više njih.

- Novčanu kaznu iz st. (1) i (2) ovog člana naplaćuje policijski službenik koji obavlja nadzor, u formi prekršajnog naloga.

(avaz)
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja

Post by Hannibal » 14 Mar 2017, 23:07

ne moze se ovo kod nas odradit
🐽

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja

Post by storm » 15 Mar 2017, 06:31

Čekajte da dođe novi set mjera :hihi
...ovo je samo početak.
Ovih su dana u slo prema novim direktivama prihvatili nove mjere, valjda od 2020 vrijede...između ostalog, ove sam najviše zapamtio:
- duhanska industrija ne može biti nigdje više sponzor, donator, kajgod...
- potpuna zabrana oglašavanja
- embalaža/ kutije su svim vrstama iste....nema više logotipa i natpisa branda te moraju prekrivati sa više od 50% kutije natpisi upozorenja i fotografije posljedica pušenja.
- na prodajnim mjestima dozvoljeno je samo držati natpis veličine najviše A4 formata, da se tu prodaju duhanski proizvodi
- potpuna zabrana duhanskih proizvoda sa dodanom aromom
- zabrana pušenja u osobnim vozilima, gdje su prisutne maloljetne osobe
- izjednačavanje svih ograničenja i za elektronske cigarete

....i tak dalje i tak dalje :pusi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja

Post by storm » 15 Mar 2017, 06:33

Ovako (desno) bi trebale kutije izgledati :p

Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Nova pravila za pušače

Post by Krokodil Behko » 23 May 2017, 18:49

Sa tržišta se povlače ove cigarete, a po prvi put se reguliraju i e-cigarete

Image
U skladu s duhanskom direktivom EU od jučer se u čitavoj EU ne smije prodati nijedna kutija cigareta ili paket duhana za motanje ako stravične slike posljedica pušenja, kao i zdravstvena upozorenja na njima ne čine 65% prednjeg i stražnjeg dijela pakiranja.

Iz uporabe izlaze i cigarete s aromama, poput mentola, vanilije ili bombona kojima se prikriva okus i miris duhana, osim onih koji drže više od 3% tržišta. U tom se će slučaju njihova zabrana primjenjivati od 2020.

Zabranjena su i pakiranja u obliku kozmetičkih proizvoda poput šminke ili parfema, kancerogeni, mutageni i neurotoksični dodaci štetni već u nezapaljenom duhanu, dok se na kutijama više ne dozvoljava navođenje količine katrana i nikotina kako se ne bi dovelo u zabludu potrošače da koriste “zdravije” cigarete. Direktivom EU prvi su put regulirane e-cigarete.

No kako je članicama ostavljeno da same odluče hoće li ih tretirati kao medicinski ili duhanski proizvod, Hrvatska je odabrala najrestriktivniji model u EU. Po nedavno usvojenom zakonu, objavljenom u Narodnim novinama od 10. svibnja, e-cigarete u nas su sasvim izjednačene s konvencionalnim što znači da se zabranjuje “parenje” svugdje gdje je zabranjeno i pušenje, kažu u BAT-u.

Filip Tokić iz Udruge korisnika osobnih isparivača CROHM nedavno je upozorio je kako i ozbiljna znanstvena istraživanja poput Public Health England zaključuju da su isparivači više od 95% manje štetni od cigarete. No u nas se zabranjuje i njihovo izlaganje u prodajnim prostorima, po čemu smo jedini u svijetu, dok trgovci tvrde kako “običnim” cigaretama ni sa stravičnim slikama prodaja nije pala, piše Večernji list.

(SB)
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nova pravila za pušače

Post by SPINERKA » 23 May 2017, 18:56

Sugrna sam da i dalje u cigarete stavljaju supstancu koja pravi ljude ovisnicima.

Taj podatak je slomio duvansku industiju u Americi , no iskorijeniti nece Mada , mislim da se broj pusaca smanjio, rijetko na ulici sretnem nekoga sa cigaretom, i ako ih ima -- to su uglavnom beskucnici i 'prostiji' narod.

:kafa
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Nova pravila za pušače

Post by Krokodil Behko » 23 May 2017, 19:24

dok se na kutijama više ne dozvoljava navođenje količine katrana i nikotina kako se ne bi dovelo u zabludu potrošače da koriste “zdravije” cigarete.

:plavi

I ja uvijek biram zdravije cigare :p
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Nova pravila za pušače

Post by Zagorka » 23 May 2017, 19:27

Spadas li u beskucnike ili prostake? :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Nova pravila za pušače

Post by Krokodil Behko » 23 May 2017, 19:31

Zagorka wrote:Spadas li u beskucnike ili prostake? :oo
Ne znam, nisam razmišljo puno, ali čini mi se da sam kombinacija navedenog :oo
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Nova pravila za pušače

Post by Pasaga » 23 May 2017, 19:33

SPINERKA wrote:Sugrna sam da i dalje u cigarete stavljaju supstancu koja pravi ljude ovisnicima.

Taj podatak je slomio duvansku industiju u Americi , no iskorijeniti nece Mada , mislim da se broj pusaca smanjio, rijetko na ulici sretnem nekoga sa cigaretom, i ako ih ima -- to su uglavnom beskucnici i 'prostiji' narod.

:kafa
.. pusac sam,malo strastveniji.... :pusi
.. opet,nepusim ulicom... radi pristojnosti .... :)
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Nova pravila za pušače

Post by Zagorka » 23 May 2017, 19:34

Ni ja ne pusim na ulici iz pristojnosti.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Nova pravila za pušače

Post by Mutevelija » 23 May 2017, 20:47

Samo strožije zakone, ćeš mene trovat ako sebe truješ.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Nova pravila za pušače

Post by Pasaga » 23 May 2017, 20:49

Mutevelija wrote:Samo strožije zakone, ćeš mene trovat ako sebe truješ.
:daca
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Nova pravila za pušače

Post by Hannibal » 23 May 2017, 20:50

ja ne pusim na ulici da me ne vidi babo
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja

Post by Krokodil Behko » 01 Jun 2017, 19:13

Smrt jaše na istok: BiH dobiva najrigorozniji zsakon protiv pušenja

Image
Delegati Doma naroda su na današnjoj sjednici odobrili Nacrt još jednog zakona čiji je predlagač Vlada, a to je zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje.

I taj akt je upućen u javnu raspravu, a zabranjuje, radi zaštite i unapređenja zdravlja stanovništva, upotrebu duhanskih proizvoda za pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima, na javnim skupovima, radnim mjestima i u javnom prijevozu te u privatnim sredstvima prijevoza u kojim se nalaze maloljetne osobe.

Za kršenje ili neprovedbu ovih propisa predviđene su kazne u rasponu od 250 do 15.000 maraka.

(FENA/dg)
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja

Post by Mutevelija » 01 Jun 2017, 21:03

Ovo može samo poskupiti duhan, a ilegalizovati ga još više.

Bit će motanja :trlja.

Nemojte se po zlu vrijet,
Čujte, što ću vama rijet:
Ko god hoće čisto mrijet,
Nek s’ uvede tutuna.

Zločesta je rabota,
Pušit ga j’e sramota,
Jer je vrlo grehota.
Ostante se tutuna.

Nuti muke tvrde,
Sve haljine smrde,
Svakomu se grde.
Ostante se tutuna.

Ko uspuši pako
On je sebe smako
I uvjek je plako.
Ostante se tutuna.

Ko ga pije zlo pati,
Nemojte se trovati,
Lulu, kamiš kopati.
Ostante se tutuna.

Lulom o tle kucuka,
Oko sebe pljuvuka,
Gore negda bljuvuka.
Ostante se tutuna.

Smrdi kano hala[8],
Zarar[9] čini mala[10],
Ostante se belaja.
Ostante se tutuna.

Tutundžija[11] svaki blid,
Iz nosa mu teče jid,
Bio taze[12], bio sid.
Ostante se tutuna.

I mi smo ga pili
I u smradu bili,
Kao Bogomili.
Ostante se tutuna

Zločesto je po vjeru,
Ružno jedni umjeru,
U zemlju se uvjeru.
Ostante se tutuna.

Kad se sjetim Hasana Kaimije a i tad je bilo loše, a ne čudi što je ostala izreka puši ko Turči, kad su i za vrijeme Osmanskog carstva čadili.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests