Demografske statistike u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Demografske statistike u BiH

Post by Krokodil Behko » 03 Dec 2011, 11:08

UN predviđa strahovit pad broja stanovnika u BiH

Image

Bosna i Hercegovina do 2050. godine bit će zemlja s najstarijim stanovništvom na svijetu, predviđa se u posljednjoj analizi Odjela Ujedinjenih naroda (UN) za populaciju.

U izvještaju se, također, pretpostavlja da će BiH do kraja ovog stoljeća izgubiti skoro polovinu svog stanovništva, ali se ističe da je moguć čak i mnogo gori scenarij.

Crni scenarij

Prosječna starost stanovništva, koja trenutno iznosi između 35 i 40 godina, nastavit će rasti, pa će u narednih nekoliko decenija premašiti prosjek od 50 godina. Vrh će dosegnuti oko 2055., kada će prosječna starost stanovnika naše zemlje iznositi čak 54 godine.

Osim toga, UN predviđa strahovit pad broja stanovnika u BiH. Tako se pretpostavlja da će do 2050. naša zemlja sa sadašnjih oko 3,8 miliona spasti na samo 2,5 miliona stanovnika. Do 2100. predviđa se da će u BiH živjeti manje od dva miliona ljudi.

Ovo se odnosi na "srednju varijantu". No, u analizi UN-a navodi se i najcrnji scenarij, odnosno pesimistična varijanta koja je također realna, a to je da u BiH na kraju ovog stoljeća ostane tek oko 900.000 ljudi.

Nema reakcije

Osim niske stope nataliteta, odnosno malog broja novorođenih beba, razlog za ovakvo smanjenje broja stanovništva je i odlazak mladih ljudi iz naše zemlje u inozemstvo, zbog katastrofalne situacije u BiH.

Mladi koji ostaju u BiH teško se odlučuju za zasnivanje porodice uglavnom zbog ekonomskih razloga, ili ne žele imati veći broj djece zbog neizvjesne finansijske situacije.

Kretanja po generacijama

Stanovništva dobi između 14 i 65 godina, kojeg trenutno u BiH ima više od dva i po miliona, do 2100. bit će oko milion. Broj građana starijih od 65 godina rast će tokom cijele prve polovine stoljeća. Konstantan pad bilježit će najmlađa populacija, ispod 14 godina.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zbog čega postajemo zemlja staraca?

Post by Maja » 04 Dec 2011, 03:19

Ne znam baš.
Mislim da ovo i nije tačno.
Recimo u Stocu i okolici se od aprila ove godine rodila 21 beba koje ja znam!
A ima ih još, meni nepoznatih roditelja, koji su dobili bebe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike: Zasto natalitet u BiH stalno opa

Post by Krokodil Behko » 04 Dec 2011, 11:06

Tako kazu statistike.
Kakva nam je situacija u zemlji,dobro je da nismo izumrli.
Mada mislim,da su to ujedno i posljedice rata i migracija.
Nekoliko generacija,jednostavno se ne osjeca sigurno u
novim mjestima prebivalista. Tako mislim. Mozda i grijesim
ali ovo je stvarno za neku detaljniju analizu i diskusiju.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike: Zasto natalitet u BiH stalno opa

Post by Krokodil Behko » 17 Dec 2011, 22:49

U svakom slucaju,RS prednjaci po bijeloj kugi


Projekcije fertiliteta u RS
Godina Broj stanovnika
2016. 1.237.275
2026. 1.154.092
2036. 1.049.113
2046. 929.528
2056. 813.922
*Podaci iz Strategije reforme penzionog sistema RS
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike: Zasto natalitet u BiH stalno opa

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2011, 10:52

UN podaci potvrđuju drastičan pad nataliteta: "U dogledno vrijeme BiH neće više naseljavati potomci ni Bošnjaka, ni Srba, ni Hrvata

BiH bi do 2050. godine mogla ostati bez polovine od sadašnjih oko četiri miliona stanovnika ukoliko se nastavi negativan prirodni priraštaj. Ovo je zasnovano samo na procjenama jer popisa stanovništva u BiH nema već 20 godina.

Međutim, iste rezultate donio je i posljednji izvještaj UN-ovog populacijskog fonda, koji je objavljen prije nekoliko dana.

Prosječna starost Bosanaca i Hercegovaca je oko 40 godina, a fertilitet 1,3 djeteta po jednoj ženi, što je drastičan pad u odnosu na period od prije 50 godina, kaže doc. dr. Amra Pobrić iz Sarajeva: "Mi smo vam od 1953., kad smo imali skoro petereo djece po majci, po ženi, u 1991. došli na 1,88, što je galopirajuće. A sad smo došli, po različitim procjenama, na 1,3 djece. Jako malo.I što je još začuđujuće, po mojoj analizi mi imamo niži fertilitet u ruralnim naseljima nego u urbanim. Poslije rata mi definitivno imamo pražnjenje sela, depopulaciju, gašenje sela".

Iz zemlje je tokom i nakon rata otišlo između 200 do 250 hiljada mladih ljudi, reproduktivno sposobnih, i zbog toga se zabrinjavajuće brzo povećava procenat starih.

"S početka 90-ih pripadali smo tipu zemlje čije je stanovništvo tek ulazilo u fazu starenja, dok je situacija danas drastično drugačija, što u brojkama izgleda ovako", kaže Pobrić:

"Imali smo mladih do 14 godina negdje 25 posto, što je vrlo solidno, a starih nam je bilo između šest i osam postotaka. Sad imamo stanovnika preko 60 godina oko 16 posto. Procjene i UN-a i unutranje tako se nekako vrte. A čim vam stanovništvo staro prelazi osam posto, već je zbarinjavajuće, 12 posto posebno, tako da smo mi došli po tipu stanovništva skoro u duboku starost - ne čak ni starost nego prelazimo u duboku starost".

Prema nekim istraživanjima, smanjenje broja populacije u BiH biće vidljivo već u narednih 10 godina, tvrdi demograf Stevo Pašalić iz Banje Luke, a razlozi za to su brojni.

"Smanjena stopa rađanja, sklapanja brakova, razvod brakova, umiranja, negativan migracioni saldo, odnosno veći odlazak nego dolazak stanovništva na ove prostore, najdirektnije utiču na smanjivanje ukupnog broja stanovnika. Prema nekim mojim proračunima, za narednih 10 godina broj ​​stanovnika i u BiH i u njenim entitetima biće smanjen za više od 100.000 ljudi u odnosu na sadašnji", kaže Pašalić, piše RSE.

Bh. društvo moralo bi se ozbiljno pozabaviti problemom depopulacije stanovništva jer su posljedice trajne i ozbiljne, ističe profesor sarajevskog Univerziteta Jusuf Žiga.

Sve ovo, što je praksa u mnogim zemljama daleko je od stvarnosti BiH u kojoj su žene izložene diskriminaciji, pa vrlo često na radnom mjestu suočene sa otkazima ukoliko ostanu u drugom stanju.

U pet kantona u Federaciji djeca iz socijalno ugroženih porodica uopšte ne ostvaruju pravo na dječiji doplatak, a u ostalih pet jedno dijete od države za mjesec dana života može dobiti od 11 KM u Zeničko-dobojskom do 33 u Sarajevskom. RS će dati doplatak samo onome ko dobije i drugo dijete - 35 KM po djetetu. Ukoliko se ovakva praksa nastavi, profesor Žiga predviđa: "Oni koji rukovode društvom treba da shvate da je uzaludna borba, čak da budem do kraja otvoren, za prostore na ovome području ukoliko te prostore sutra neće imati ko naseljavati. Ja vas uvjeravam, sa već nastalom tom bijelom kugom ove prostore u veoma dogledno vrijeme neće više naseljavati potomci ni ovdašnjih Bošnjaka, ni Srba, ni Hrvata. Ovaj prostor će postati jedan pust prostor, jedna pustara, ili će naseliti potomci nekih drugih naroda. Dakle, mora se stvoriti ambijent za normalan način življenja. Neće u ovakvoj paklenoj situaciji niko poželjeti da živi, ni potomci Srba, ni Hrvata, ni Bošnjaka, bez obzira ko sa njima danas manipulira na način kako manipulira".
online

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Demografske statistike: Zasto natalitet u BiH stalno opa

Post by Bahra » 23 Dec 2011, 11:01

Kako da ljudi osnivaju porodice, radjaju djecu kad sebe ne mogu da prehrane a ne jos bebu. Danas je roditeljstvo postalo luxuz (nazalost). Kad samo saberes prosjecna plata je 700 km, na stranu da li je redovna,a paket pelena JUMBO mislim da se popeo oko 35 KM. Jedna kutija hrane je 11 km(ovo racunam jer neke zene nemaju srecu da dodje bebu duze od 6 mj), ovo je samo osnovno da ne uracunavam odlaske doktoru,kreme i sta sve ne. A djeciji doplatak je od 11-33 KM.
Obicno samo jedno radi u porodici, i onda od od cega da ljudi izdrzavaju porodicu? Eh oni sretniji gdje oboje rade,kad zena se vrati na posao moraju platiti od 150-300 KM za cuvanje djeteta. Ma daj dobro se ijedno radja na ovakvom vremenu.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Novi prijedlog za stimulaciju nataliteta u FBiH

Post by Krokodil Behko » 30 Jan 2012, 15:33

Porodiljski fond, za prvo dijete beneficija do 5000 KM, za drugo i treće do 10.000 KM

Image

Zastupnik SDA u Skupštini Kantona Sarajevo Amir Zukić pokrenuo je na današnjoj sjednici inicijativu da se porodiljsko odsustvo na bolji način vrednuje i stimulira radi povećanja nataliteta.

"Predlažem da se na federalnom nivou formira porodiljski fond i da žene koje rode prvo dijete dobiju beneficiju do 5.000 KM, a one koje rode drugo i treće dijete do 10.000 KM. Također, poslodavci bi trebeli zaposlenim ženama isplaćivati puni iznos plaće za vrijeme trajanja porodiljskog dopusta", kazao je Zukić.

Po njegovim riječima, ovim mjerama bi se popravila evidentno teška situacija u vezi s pitanjem nataliteta na području Federacije BiH.

"Svjestan sam da bi mnogi poslodavci ovakvu politiku mogli shvatiti kao dodatni namet, ali to je dugoročno sigurno isplativa investicija, jer će se u suprotnom uskoro naći u situaciji da im nedostaje radne snage", ističe Zukić.

Naglašava da se slične mjere već provode u zemljama u susjedstvu te da se bez hitnog uključivanja vlasti u rješavanje ovog problema može očekivati još teža situacija.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Novi prijedlog za stimulaciju nataliteta u FBiH

Post by Konsultant » 30 Jan 2012, 15:44

pravim musku djecu. drugo i trece. imal zainteresiranih kandidatkinja? djelimo fifti-fifti :jupi

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Novi prijedlog za stimulaciju nataliteta u FBiH

Post by gejsha » 30 Jan 2012, 20:16

Nisam ni sumnjala da će biti takvih reakcija.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Novi prijedlog za stimulaciju nataliteta u FBiH

Post by Konsultant » 31 Jan 2012, 07:12

nezaposlenost velika, nema se para i sad se ti tu nesto bunis. :ble

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Novi prijedlog za stimulaciju nataliteta u FBiH

Post by gejsha » 31 Jan 2012, 23:21

Konsultant wrote:nezaposlenost velika, nema se para i sad se ti tu nesto bunis. :ble
Kako neću , još će djeca da se prave zbog novca :mrgud
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Novi prijedlog za stimulaciju nataliteta u FBiH

Post by Konsultant » 01 Feb 2012, 02:30

ugodno s korisnim. nikad nisi plivala sa dragim ili jela skupa sa njim?
u svakom slucaju djeca ce se stancati, htjeli mi to (priznati) ili ne :oo

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Novi prijedlog za stimulaciju nataliteta u FBiH

Post by carobnjak N » 01 Feb 2012, 14:06

Prvo bi trebalo da te žene uopće imaju posao ,pa tek onda da ostvaruju pravo na to. Kako sam skonto to bi trebali isplaćivati poslodavci :hm
Inače prijedlog je ok jer kod nas privatnici imaju običaj da trudnicama daju otkaz i nikom ništa
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Novi prijedlog za stimulaciju nataliteta u FBiH

Post by Krokodil Behko » 01 Feb 2012, 16:03

carobnjak Nurudin wrote:Prvo bi trebalo da te žene uopće imaju posao ,pa tek onda da ostvaruju pravo na to. Kako sam skonto to bi trebali isplaćivati poslodavci :hm
Inače prijedlog je ok jer kod nas privatnici imaju običaj da trudnicama daju otkaz i nikom ništa
Upravo tako.
Privatnici lazu, da ne mogu zaraditi u BiH, u zemlji, koja ima jeftinu, ako ne i ekstra
jeftinu radnu snagu. lazu i lazu. Treba njima ovaj zakon, kao i nekorumpirana
inspekcija. Sipak bi smjeli otpustati nezakonito. :kafa
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Novi prijedlog za stimulaciju nataliteta u FBiH

Post by Maja » 01 Feb 2012, 16:46

Mislite da bi poslodavci pristali da daju novac porodiljama?
Ma nema šanse ba.
Pa tako daleko idu da uzimaju radnike s biroa, drže ih 2g dok im biro daje platu i onda otpuste, pa uzmu nove.
Znam par takvih slučajeva.
A od dosta mladih žena sam čula da ih u intervjuu za posao pitaju misliš li uskoro rađati.
Našli bi oni izlaz i iz toga.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Novi prijedlog za stimulaciju nataliteta u FBiH

Post by carobnjak N » 01 Feb 2012, 16:57

Maja wrote:Mislite da bi poslodavci pristali da daju novac porodiljama?
Ma nema šanse ba.
Pa tako daleko idu da uzimaju radnike s biroa, drže ih 2g dok im biro daje platu i onda otpuste, pa uzmu nove.
Znam par takvih slučajeva.
A od dosta mladih žena sam čula da ih u intervjuu za posao pitaju misliš li uskoro rađati.
Našli bi oni izlaz i iz toga.
Nemaju oni šta da pristaju Majo ako se donese zakon i ako se sprovodi. Malo se je situacija popravila što se tiče obaveze uplaćivanja penzionog i zdravstevnog osiguranja u odnosu na prije par godina kad se je to tolerisalo pa sad imamo masu radnika kojima fali to do penzije ,a bivši poslodavci im nisu godinama uplaćivali staž. Sad je mislim dva mjeseca limit i šalju ti inspekciju.
Sinoć sam gledao slučajno emisju "Otvoreno" na hrt1 i nove mjere koje poduzima SDP hrvatske i mogu reći da im skidam kapu i na njih se može ugledati i naš SDP ,a ne da mlate praznu slamu oko vjeronauke i IZ ,kao da će to nešto donijeti kruha ili će time poboljšati standard (što bi trebalo da je glavni motiv socijalista).
Hrvatski SDP radi upravo ono što sam ja (nije da se falim ) govorio ,a to je otpuštanje viška iz administracije i javnog sektora i oporezivanje luxuzne imovine .
To je prvi potez koji treba povući svaka socijalna stranka inače se lažno predstavlja narodu
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Novi prijedlog za stimulaciju nataliteta u FBiH

Post by Konsultant » 01 Feb 2012, 17:03

Predlažem da se na federalnom nivou formira porodiljski fond
lepo vam je receno, nix privatnici hentitet.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Novi prijedlog za stimulaciju nataliteta u FBiH

Post by carobnjak N » 01 Feb 2012, 17:08

Konsultant wrote:
Predlažem da se na federalnom nivou formira porodiljski fond
lepo vam je receno, nix privatnici hentitet.
Govorimo o ovome
poslodavci bi trebeli zaposlenim ženama isplaćivati puni iznos plaće za vrijeme trajanja porodiljskog dopusta", kazao je Zukić.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Novi prijedlog za stimulaciju nataliteta u FBiH

Post by Konsultant » 01 Feb 2012, 17:36

bi trebali odakle?! ni sada ne mogu isplacivati kako treba a s druge strane se ne sakcionise da firma ima gutu para na racunu pa onda spiska na novog A8 umjesto da od dodatne opreme isplati trudnicki staz.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Novi prijedlog za stimulaciju nataliteta u FBiH

Post by carobnjak N » 01 Feb 2012, 17:46

Konsultant wrote:bi trebali odakle?! ni sada ne mogu isplacivati kako treba a s druge strane se ne sakcionise da firma ima gutu para na racunu pa onda spiska na novog A8 umjesto da od dodatne opreme isplati trudnicki staz.
To je već malo riječ o finesama pa bi i taj zakon vjerovatno trebao da ima senzibilitet za one poslodavce koji recimo rade na rubu egzistencije i za one koji imaju jake profite ali neće da zaposle žene ili im daju otkaze ,a takvih je najviše.
Zakon bi trebao da cilja na velike kompanije poput Konzuma,Tuša i tako tih koji beru lovu ,a maximalno zaobilaze zakone.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests