Položaj boračkih populacija u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Online

Položaj boračkih populacija u BiH

Post by Krokodil Behko » 20 Jan 2012, 11:35

Sta vi mislite, da li je polozaj borackih populacija u BiH, dobar ili tu treba,
"malo poraditi"?
Svakodnevno, cujemo/citamo o tome. Vise nije nikakva rijetkost, na zalost,
da se borac ubije ili pokusa samoubistvo, zbog teske materijalne situacije i
egzistencijalne neizvjesnosti.

Jesmo li toliko bezdusni, da vise i ne primjecujemo one, koji se zrtvovase
ili izgubise svoje najmilije u ratu?

Sta mislite, sta je to, sto treba uciniti, kako bi se polozaj, navedenih
kategorija, popravio? Makar nesto?

Kako bi bilo, da politicari, svaki u svom resoru i reonu, nesto ucini oko toga?
da li je to u njihovoj mogucnosti ili samo izmisljaju izgovore, dok agonija traje?

Evo najboviji primjer, pokusaja samospaljivanja, demobilisanog borca,
koji je na svu srecu, ostao ssamo poklusaj.



Nermin Selimović oboljeli od PTSP-a pokušao se spaliti sa benzinom

Image


Policajci koji rade na osiguranju zgrade Vlade FBiH spriječili su jučer Nermina Selimovića, demobilisanog borca iz Ilijaša, u namjeri da se zapali pred Vladom.
Bivši borac Armije RBiH, 60-postotni ratni vojni invalid koji boluje od PTSP-a, jučer je u Sarajevo došao s dva litra benzina, prijeteći da će se, ukoliko ga ne primi federalni ministar za boračka pitanja Zukan Helez, zapaliti.

Podsjećamo, ovo je treći pokušaj spaljivanja u posljednje dvije sedmice koji je zabilježen u Federaciji, a koji, na svu sreću, nije završio tragično poput onog u kojem je, nakon zadobivenih opekotina, podlegao bivši logoraš Sakib Balić.

Platili mu ručak

No, brzom intervencijom policije koja je dobila dojavu od kolega iz Ilijaša da Selimović u Sarajevo dolazi s namjerom da se zapali izbjegnuta je tragedija.

- Vidjeli smo da u kesi ima flašu s dva litra benzina. Pošto ga znamo odranije, jer je već dolazio prije 15 dana, smirili smo ga i na kraju mu oduzeli flašu. Nije se opirao, ali je bio vidno potresen - kaže nam jedan od policajaca ispred Vlade FBiH.

On tvrdi da su, nakon što su ga smirili, pozvali Hitnu pomoć te su mu dali tablete za smirenje.

- Popio je tabletu, nakon toga smo ga odveli do obližnjeg restorana, gdje smo mu dali i da jede. Kasnije smo ga uputili kući u Ilijaš. Sve se na kraju dobro završilo - rekli su nam policajci.

Ekipa "Avaza" uputila se jučer za Ilijaš, gdje smo pronašli Selimovića koji živi sa ženom i četvero djece u kućici koja više podsjeća na garažu. Kako priča za naš list, odlučio se zapaliti jer "više ne vidi nikakav izlaz iz situacije u kojoj se nalazi".

- Sa 17 godina sam uzeo pušku, branio državu, tri puta sam ranjen i šta sam dobio? Imam 132 marke penzije. Ne tražim ja pare, ni kule ni gradove, samo da živim kao sav normalan svijet - priča Selimović i dodaje da njegov problem nije neimaština, nego neriješeni imovinskopravni odnosi s Općinom Ilijaš.

Ogorčen na Općinu

- Samo tražim da mi daju dozvolu da sebi napravim sprat kuće koji sam započeo. Nas je šestero članova porodice, živimo u jednoj sobi, a Općina mi ne dozvoljava, iako sam dobio donaciju, da izgradim sebi sprat. Svaki dan mi prijete da će mi srušiti kuću bagerom - kaže on.

Ogorčen je na Općinu Ilijaš i načelnika Nusreta Mašića, kojeg, kako kaže, ne zanima što je teško obolio i što je 60-postotni invalid.

- Meni više nema druge nego da uradim ono što sam naumio. Evo, vama kažem, ako se do sljedeće sedmice ništa ne riješi, dolazim u Sarajevo, uzet ću eksploziv i raznijet ću se, druge opcije nemam - rekao je Selimović.

No, prozvani načelnik općine Ilijaš Nusret Mašić jučer nije želio govoriti za "Avaz", rekavši da imaju nadležne službe koje rade svoj posao, nakon čega nam je spustio slušalicu.

Želim samo svoj mir

- Imam teških psihičkih problema i samo želim da imam svoj mir, jer sam se više puta pokušao ubiti. Hoću samo da me puste da obnovim sobu, da ubacim peć, da imam normalna vrata, prozore, da se ne patim. Jer ovdje gdje ja živim vidite da su uvjeti nemogući - kaže Selimović.

Svi pokušaji samospaljivanja

Sabahudin Ćosić, demobilisani borac iz Sarajeva, zapalio se krajem prošle godine ispred zgrade Kantona Sarajevo zahtijevajući da ga primi ministar za boračka pitanja Nedžad Ajnadžić. Prošao je s lakšim povredama. Ćosić se ranije pokušao spaliti i ispred zgrade Vlade FBiH u Sarajevu. Danas je zaposlen u firmi BOOC, koju su osnovale boračke organizacije općine Centar.

Sakib Balić iz Konjica zapalio se početkom ove godine ispred Hrvatske ambasade u Sarajevu, FUP-a i Centrale SDA. Riječ je o bivšem pripadniku HOS-a, koji je prilikom samospaljivanja zadobio teške opekotine koje su, ispostavilo se, bile opasne po život. Umro je u bolnici na Koševu.

Mirzet Jahić, demobilisani borac iz Kalesije, koji je obolio od PTSP-a, pokušao se prije tri dana spaliti pred zgradom Vlade TK. Spriječile su ga kolege borci i prijatelji.

Image

Image
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Novi trend: Samospaljivanje boraca Armije RBiH (FOTO)

Post by Zagorka » 20 Jan 2012, 13:38

Znam da nam je vlada u banani,ali sta sam napravila ako se zapalim?
Briga njih,jedna manje....
Zar misle da ovako nesto postizu,ne shvatam,pa ja se ne bih provlacila kroz medije,radije bih ako mi je do umiranja otisla negdje tiho i umrla...
Ako mi se neko pali,palila bi krivce.....zasto sebe?

Cuj "pokusao" se zapaliti....znala sam curu koja se "pokusala" otrovati,inace je na sebe uvijek privlacila paznju,bila je bolesna za tim.....nema tu pokusavanja,ko je pokusao i uspio je....

Uvijek ima rjesenje,treba pokusati milion stvari u zivotu.....a ne kada se dobije otkaz,sjesti i zapaliti se....

Znam da su u vladi kriminalci,ali ima i ljudi koji ocekuju da im neko dodje na vrata pitati ih gdje bi radio....upoznala sam svakakve.... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Novi trend: Samospaljivanje boraca Armije RBiH (FOTO)

Post by Maja » 20 Jan 2012, 14:57

Bili su borci u armiji, a ne znaju se boriti za život.
Ko sam ja da ih kritikujem, al zar to nije kukavičluk. Odustati tek tako...
Sve dok je čovjek fizički zdrav, a kako vidim ovom na slici ništa ne fali, može zaraditi za hljeba, pa neće valjda čitav život biti ista situacija.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Novi trend: Samospaljivanje boraca Armije RBiH (FOTO)

Post by Zagorka » 20 Jan 2012, 14:58

Maja wrote:Bili su borci u armiji, a ne znaju se boriti za život.
Ko sam ja da ih kritikujem, al zar to nije kukavičluk. Odustati tek tako...
Sve dok je čovjek fizički zdrav, a kako vidim ovom na slici ništa ne fali, može zaraditi za hljeba, pa neće valjda čitav život biti ista situacija.
:ok
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Novi trend: Samospaljivanje boraca Armije RBiH (FOTO)

Post by Konsultant » 21 Jan 2012, 07:52

Maja wrote:Bili su borci u armiji, a ne znaju se boriti za život.
Ko sam ja da ih kritikujem, al zar to nije kukavičluk. Odustati tek tako...
Sve dok je čovjek fizički zdrav, a kako vidim ovom na slici ništa ne fali, može zaraditi za hljeba, pa neće valjda čitav život biti ista situacija.
Znaju se boriti, sigurno su sposobni, ali im neko treba reci kako ce se boriti. Ne vojno vec sada su u pitanju zivotne bitke. Ukratko njima treba vodja koji ce im dati hranu i smjestaj a oni ce radi za njega. Slicno kao sa zivotinjama, samo sto je sada hrana u obliku hrane, a smjestaj u obliku stana/kuce. S druge strane, visegodisnja neimastina ih psihicki dotukla. Jednostavno oni se utapaju, a niko im ne pruza ruku. I opet... utopilo ih se 1,2...100... sta mi mozemo uraditi da se ne utapaju dalje? Bude nekih samoinicijativa i rjesi se par slucajeva ali opet ostaje trocifren i cetverocifren broj.

Posto imamo nezaposlenost preko 40% koja traje vec decenijama, onda ministre, sefove i kojekakve vodje koji prvo nastoje obezbjediti sebe, rodbinu i podobne, pa jos k tome strategiju kako sve treba biti u privatnom sektoru drzava nista ne smije preduzeca imati, onda zaposljavanje takvih osoba ima jako malu vjerovatnocu. Osim ovih problema, ne postoji kvalitetna strategija kako rjesavati socijalne slucajeve koji se javljaju. Imamo malo para u budzetu, problema i previse, a ne stvaramo samoodrzive socijalne slucajeve.

Sta se trenutno radi? Uglavnom napravi se nesto stanova, podjeli takvim slucajevima ili se par individualaca zaposli. I tu bude muljaze bez sankcionisanja.
Za razvoj poduzetnistva ulaze se vrlo malo i to cesto pogresno. Dijele se sredstva za poticaj u iznosima par hiljada plafon do 20-30K za N osoba od kojih ne uspiju bas sve. Na kraju dobijemo da se investiralo recimo 50K od kojih je opstalo mozda 50%, koje sastavljaju kraj sa krajem. Osim ovog problema ima jos jedan koji ocito mnogi ne vide. Vecina socijalnih slucajeva su slabo obrazovani pa njima i pored dodatne obuke slabo ide vodjenje, upravljanje poslovima i adaptivnost na nove procese i sredine. Ukratko oni su programirani da budu vodjeni a ne da vode tj. nije njihovo da preduzimaju bilo kakve incijative. U prijasnjem sistemu je to bilo lako, uvalis takve ljude u veliki kolektiv, pa se oni i ne osjete jer to poveca troskove od par promila u firmama koje su bile dobro profitabilne.

Kako promijeniti situaciju? Postojeca strategija "brigo moja predji na drugoga" razvoja sitnih preduzeca nije bas urodila plodom, bar po statistikama. Posto imamo velik broj slucajeva sa SSS koji su na birou, logicno je za takve ljude praviti poslovno okruzenje tj. kao sto su nekadasnje bivse fabrike od 100 zaposlenih i vise, a za sta su potrebne vece investicije. To je moguce ili drzavnim kapitalom ili stranim posto domaceg kapitala imamo jako malo.
Postoje IPA fondovi od EU koji se jako malo koriste. Ima neke edukacije i u tom segmentu ali opet je sve misijim koracima tako da ovi sa pocetka price nestanu u gomili procesa i administracije.
Jako bitna stvar je obrazovanje. Postoje kursevi koji se prenosi opste neko znanje, ali se ne ide puno u detalje. Tu bi se isto dalo dosta toga promjeniti samo je preduslov skontati koje grane privrede cemo strateski razvijati.

Nonstop sam koristio pojam "strateski" jer mi nemamo novca na bacanje i sve sto radimo moramo uraditi hirurski precizno. Stvari se krecu na bolje ali misijim koracima. Medju socijalnim kategorijama ima sigurno ljencina i pijavica, ali bi se dalo to brzo filtrirati.
Socijalni slucajevi svakako su zadnja rupa na sviralu tako ce po svojoj prilici biti jos narednih X godina.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Novi trend: Samospaljivanje boraca Armije RBiH (FOTO)

Post by Blackhawk » 21 Jan 2012, 10:14

I naravno nas balkanski mentalitet... Nisu odgovorni krivi, kriv je on sam sto dovoljno ne pokusava...
Koliko vidim iz teksta on ne trazi novac, ne trazi milostinju, nego trazi od odgovornih da mu dopuste da dovrsi svoju kucu.. Ne da mu daju pare nego da mu samo daju dozvolu da moze dovrsiti..
I gdje da se bori, s cim ?? . lako je vama govoriti o svemu tome kad sjedite u svom ugodnom domu i tipkate po tastaturi..
Nas je problem sto nikog nije briga za tudji problem, sve dok to isto se njemu ne desi.. a onda tek kukaju, a drugi opet gledaju i svejedno im...
Ovo su problemi kompletnog drustva, a ne samo problem ovog jednog covjeka.. jer svi smo mi u istom kosu..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Online

Re: Novi trend: Samospaljivanje boraca Armije RBiH (FOTO)

Post by Krokodil Behko » 21 Jan 2012, 10:18

Načelnik općine Ilijaš optužuje borca koji se pokušao zapaliti: Selimoviću problem žena, a ne ja

- Sve što imaju je bespravno sagrađeno, ali niko ga ne dira. To što on ima problema sa ženom, pa umjesto da spava u donjem, on ide u gornji dio kuće koja je neuslovna, nije problem moj, nego njihov. Općina tu nije sudija - ističe Mašić.

Neka mu Helez pomogne

Tvrdi da Selimoviću Općina ne može pomoći, a ako može ministar za boračka pitanja Zukan Helez, neka i pomogne.

- Bojim se da će ovo samospaljivanje postati masovna pojava u FBiH te da ćemo svake sedmice gledati isti scenarij - kaže Mašić.

Saznajemo da je ministar Helez upoznat sa slučajem Selimovića te da je obećao da će učiniti sve da mu bude riješeno stambeno pitanje, iako je to nadležnost Općine, a na Vlade FBiH.

Selimović: Sve su to neistine

Selimovć nam je jučer rekao da Mašić po ko zna koji put iznosi neistine te da je njegova kuća sagrađena još prije 50 godina.

- Ako već tvrdi da ništa ne brani, da je sve moje bespravno, neka to javno kaže, okupi novinare i kaže. Neka svi dođu i vide šta i koliko imam - kaže Selimović.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Novi trend: Samospaljivanje boraca Armije RBiH (FOTO)

Post by Konsultant » 21 Jan 2012, 11:11

Unsub wrote: I gdje da se bori, s cim ?? . lako je vama govoriti o svemu tome kad sjedite u svom ugodnom domu i tipkate po tastaturi..
Nas je problem sto nikog nije briga za tudji problem, sve dok to isto se njemu ne desi.. a onda tek kukaju, a drugi opet gledaju i svejedno im...
Ovo su problemi kompletnog drustva, a ne samo problem ovog jednog covjeka.. jer svi smo mi u istom kosu..
Mozda, ali ima nas koji placamo porez da ne kazem harac. Placanjem poreza mi placamo one koji se trebaju brinuti o socijalnim slucajevima u globalu, a ne samo pojedinacnim slucajevima. To sto ih ima viska i sto se guzicama diraju po kancelarijama to je vec drugi padez.
Bude zloupotreba i ljudi ponekad kukaju vise nego sto treba. I to bi se dalo sankcionisati.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Novi trend: Samospaljivanje boraca Armije RBiH (FOTO)

Post by Blackhawk » 21 Jan 2012, 11:52

Naravno da ima i zloupotrebe.. ali ima i slucajeva gdje ljudi stvarno trebaju pomoc...
50 % je nezaposlenih, znaci samo 50 % placa porez, a od tih 50 % vecina ode za isplatu placa u mnogobrojnim administracijama...
Koliko dugo se penzioneri bore za pocevanje penzija, ali nista od toga, a zastupnici jedno glasanje i sebi dignu pausal sa 500 na 800 KM.. Gdje to ima.. Pa kojekakve naknade za "odvojen" zivot, putovanja (na koja idu sluzbenim autima i ne trose ni fening svoj) i ko zna sta sve ostalo..

Znaci kriv je sam vrh, krivi su ljudi koji nas vode, jer ne znaju raspodijeliti ono sto dobiju od poreza i ostalih nameta.. Odnosno, znaju oni dobro rasporediti ali sebi po dzepovima, a za ostale ako sta ostane...
I jos onda ovako, kad dodje treba samo jedan dokument da bi mogao nastaviti graditi kucu, oni mu nedaju, jer nisu dobili nista da se "podmazu"..
Ali mi smo takav narod.. sjedimo i cutimo.. i samo govorimo nadati se da ce biti bolje.... Nemoze biti bolje ako se ponasamo kao ovce i idemo samo tamo kud nas pastiri gone.. Sve dok to tako budemo radili, nema od nas nista..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Novi trend: Samospaljivanje boraca Armije RBiH (FOTO)

Post by Zagorka » 21 Jan 2012, 13:44

Zivot je borba neprekidna....nema predaje,nema stajanja......padovi su normalni,ustati svaki put :djed
ja kad bi ovdje ljudima pisala sta sam sve prosla,neki nebi vjerovali....ali ja ne davim nikog,jer su moji problemi samo moji....
Nemam sta cekati lagumdziju i bakira,ne zanimam ja njih......ne trebam sjediti i misliti o tome inace cu poceti pucati po savovima,i ako budem sjedila i mislila koliko mi je u zivotu nepravde nanijeto ili cu ganjati da ubijem nekog ili sebe.....
zato van s crnim mislima,dobro je,uvijek moze gore......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Novi trend: Samospaljivanje boraca Armije RBiH (FOTO)

Post by Zagorka » 21 Jan 2012, 13:48

Unsub wrote:I naravno nas balkanski mentalitet... Nisu odgovorni krivi, kriv je on sam sto dovoljno ne pokusava...
Koliko vidim iz teksta on ne trazi novac, ne trazi milostinju, nego trazi od odgovornih da mu dopuste da dovrsi svoju kucu.. Ne da mu daju pare nego da mu samo daju dozvolu da moze dovrsiti..
I gdje da se bori, s cim ?? . lako je vama govoriti o svemu tome kad sjedite u svom ugodnom domu i tipkate po tastaturi..
Nas je problem sto nikog nije briga za tudji problem, sve dok to isto se njemu ne desi.. a onda tek kukaju, a drugi opet gledaju i svejedno im...
Ovo su problemi kompletnog drustva, a ne samo problem ovog jednog covjeka.. jer svi smo mi u istom kosu..
A meni je neko donio tastaturu na pladnju i rekao:izvoli!
Nemas ti pojma kako sam ja dosla do nje,nemas pojma koliko i sta sam prosla....
Nemas pojma jesu li nasi domovi ugodni,imamo li dovoljno drva....
Ima nas ovdje mase koji imaju velikih problema,niciju pricu ne znas....
I ti si ocito tipican balkanac:pricas,a ne znas.....
I kad sam imala puno,i kad nisam nimalo,samo sam ja znala.....
Otkad je moj komsija bio u emisiji ispuni mi zelju,nikom vise ne vjerujem....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Položaj boračkih populacija u BiH

Post by harlekin » 12 May 2012, 07:15

VIŠEGRAD - Članovi 14 porodica, čiji su sinovi kao ruski dobrovoljci i pripadnici Vojske Republike Srpske poginuli na ratištima Srpske, posjetili su danas Spomenik ruskim dobrovoljcima na Srpskom vojničkom groblju na Megdanu u Višegradu.

Ove porodice u novembru prošle godine nisu bile na otvaranju ovog spomen-obilježja ruskim dobrovoljcima.

Ljudmila Bogoslovskaja, majka ruskog borca, kaže da je uvijek kada dođe u Republiku Srpsku dirnuta pažnjom kojom je građani okružuju.

"Neka ovaj spomenik bude vječita uspomena na bratsku ljubav dva pravoslavna naroda u najteže vrijeme za Srbe u BiH", rekla je ona.

Predsjednik Udruženja Srpsko-ruskog prijateljstva "Zavet" Savo Cvjetinović pojasnio je da su porodice posjetile i ostala groblja u Republici Srpskoj gdje su sahranjeni njihovi najmiliji. "Oni su ovdje da ostvare i osnovna statusna prava boračke kategorije, koja im pripadaju kao i ostalim srpskim borcima i njihovim porodicama", rekao je Cvjetinović. :sok :sok
a mi svoju jucerasnju bracu po oruzju nazivamo teroristima vahabijama i gade nam se :sok

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Položaj boračkih populacija u BiH

Post by mrki62 » 12 May 2012, 08:57

Zanimljivo je čitati komentare , pogotovo onih koji nemaju razumijevanja .
Mislim da se je ukidanjem Armije BiH automatizovalo i nebriga za iste.
Dok su mnogi branili domovinu , pojedini su krali domovinu a ujedno su čak i u narodu priznati.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Položaj boračkih populacija u BiH

Post by Notos » 12 May 2012, 09:18

Nisam baš detaljno upućen u temu oko tih boraca ali meni je uvjek bilo nerazumljivo da se borci posebno tretiraju. To znači dobija se socialna pomoć na osnovu prava a ne potrebe? Zar nebi bilo logično da se svi socialni slučajevi isto tretiraju.. nebitno dali je u pitanju borac ili ne?

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Položaj boračkih populacija u BiH

Post by harlekin » 12 May 2012, 10:23

Notos wrote:Nisam baš detaljno upućen u temu oko tih boraca ali meni je uvjek bilo nerazumljivo da se borci posebno tretiraju. To znači dobija se socialna pomoć na osnovu prava a ne potrebe? Zar nebi bilo logično da se svi socialni slučajevi isto tretiraju.. nebitno dali je u pitanju borac ili ne?
da te uputim :kafa
oni sto su se smrzavali na -15 po snijegu i ledu krvareci i braneci bosnu,i oni sto su bili zenama u krilu i napravili 10-o dijece ili dobili potrebu da posjete tetku u austriji na par god a sad ostali bez posla ili tak,pa sad socijalni slucaj nemogu biti isti :kafa

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Položaj boračkih populacija u BiH

Post by Notos » 12 May 2012, 10:42

harlekin wrote: da te uputim :kafa
oni sto su se smrzavali na -15 po snijegu i ledu krvareci i braneci bosnu,i oni sto su bili zenama u krilu i napravili 10-o dijece ili dobili potrebu da posjete tetku u austriji na par god a sad ostali bez posla ili tak,pa sad socijalni slucaj nemogu biti isti :kafa
Daj ba.. socialna pomoć se treba ravnopravno podjelit.. po potrebi. Po toj tvojoj logici bi trebali davat pomoć nekom borcu koji je i ne treba a pustit druge da gladuju?

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Položaj boračkih populacija u BiH

Post by harlekin » 12 May 2012, 10:50

ne,nego dati im da zive,a ovima dat da zive ko gospoda :kafa

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Položaj boračkih populacija u BiH

Post by Notos » 12 May 2012, 11:36

harlekin wrote:ne,nego dati im da zive,a ovima dat da zive ko gospoda :kafa
Nije to ni za borce dobro... tako samo postanu ovisni od sociale i nesposobni da brinu sami za sebe. Vidiš da ljudi nisu više sposobni ni da se zapale sa uspjehom, a kako će tek nać poso i brinut se za sebe i svoje. :(

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Online

Sedmorica logoraša naplatila 200.000 eura od Crne Gore

Post by Krokodil Behko » 29 Oct 2012, 11:05

Image

Sedmorica od 20 zatočenika logora Morinj kod Kotora u Crnoj Gori do sada je od ove susjedne države naplatilo oko 200.000 eura na ime odštete za bespravno zatočeništvo, torture i zlodjela koje su od maja do avgusta 1992. godine kao civili proživjeli u ovom kazamatu.

Ejub Krvavac, jedan od zatočenika ovog zloglasnog logora u kojem je 169 civila iz BiH i Hrvatske proživjelo stravične torture, kaže da je početkom godine na adresu Envera A. iz Mostara stigla prva pravosnažna presuda kojom se Crna Gora obavezuje da će mu na ime te odštete isplatiti 30.000 eura.

- Od tada je još šest bivših zatočenika dobilo presude i svima su isplaćene odštete. Nekome je isplaćeno isto 30.000 eura, a nekome manje. Presude su se donosile zavisno od stepena invalidnosti i broja dana provedenih u logoru, a sve po propisima Međunarodnog crvenog križa, prema kojima su nam za jedan takav dan dužni isplatiti odštetu od oko 1.000 eura - kaže Krvavac.

Još 13 bivših logoraša od maja čeka na isplatu. Krvavac vjeruje da će i to uskoro biti realizirano. Time je zadovoljen barem djelić pravde, ali, bez obzira na to, napominje on, torture i strahote koje su proživjeli ničim se ne mogu nadoknaditi. Sud u Podgorici do sada je osudio četvoricu od šest optuženih za logor Morinj.


d.avaz
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sedmorica logoraša naplatila 200.000 eura od Crne Gore

Post by Konsultant » 29 Oct 2012, 20:12

nekolicina shoopaka pravilo belaja sad se isplacuje iz drzavnog budzeta. a sto se ti nisu malo zanjihali u kotoru?

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests