BiH: Popis stanovništva 2013.

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by storm » 05 Jul 2016, 21:20

Nole wrote:Zašto je trebalo 3 godine jednoj maloj državi kao što je BIH da objavi rezultate popisa?
Sve tri strane nešto muvaju...
Samo jedna...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Nole » 05 Jul 2016, 21:22

storm wrote:
Nole wrote:Zašto je trebalo 3 godine jednoj maloj državi kao što je BIH da objavi rezultate popisa?
Sve tri strane nešto muvaju...
Samo jedna...
Koja?

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Nole » 05 Jul 2016, 21:23

A da...moj drugar Milenko, izbeglica, roditelji su mu u Bosni nije išao na popis jer je prijavljen ovde. A mogao je...

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by dr laganini » 05 Jul 2016, 21:26

..po metodologiji kako su radjeni popisi zadnji u hr bilo bi 500000 manje..tu je bez da me krivo svatite dodik u pravu..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Krokodil Behko » 05 Jul 2016, 21:29

Izvoli demografski stručnjače, pojasni nam tu metodologiju, tek onoliko da ne ispadneš neki trol na temi.
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by dr laganini » 05 Jul 2016, 21:33

Krokodil Behko wrote:Izvoli demografski stručnjače, pojasni nam tu metodologiju, tek onoliko da ne ispadneš neki trol na temi.
..posto mi je to struka nekad su svi koji su inozemstvu po metodoloskoj metodi ulazi u ukupan broj stanovnika a od zadnjeg popisa oduzimaju se od.ukupnog broja..a ta nova metodologija je po eu standardima...kazem.kako je ..ok vi niste u eu pa ne morate po tim.standarima al kazem.kako je...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Krokodil Behko » 05 Jul 2016, 21:36

dr laganini wrote:
Krokodil Behko wrote:Izvoli demografski stručnjače, pojasni nam tu metodologiju, tek onoliko da ne ispadneš neki trol na temi.
..posto mi je to struka nekad su svi koji su inozemstvu po metodoloskoj metodi ulazi u ukupan broj stanovnika a od zadnjeg popisa oduzimaju se od.ukupnog broja..a ta nova metodologija je po eu standardima...kazem.kako je ..ok vi niste u eu pa ne morate po tim.standarima al kazem.kako je...

Vjerovatno si propustio onaj dio da je popis odrađen i objavljen upravo po preporukama evropskih statističkih agencija poput Eurostata i sl?

Nadalje, da li se to brisanje odnosi i na nerezidentne Hrvate, a vjeruj njih je možda i najviše u cijeloj ovoj gunguli.

I zadnje, što nisi pročitao onaj članak na prethodnoj strani? Sad bi bar znao o čemu je riječ i da nikakve popisne cifre nisu bitne, nego nešto drugo.
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by dr laganini » 05 Jul 2016, 21:38

Krokodil Behko wrote:
dr laganini wrote:
Krokodil Behko wrote:Izvoli demografski stručnjače, pojasni nam tu metodologiju, tek onoliko da ne ispadneš neki trol na temi.
..posto mi je to struka nekad su svi koji su inozemstvu po metodoloskoj metodi ulazi u ukupan broj stanovnika a od zadnjeg popisa oduzimaju se od.ukupnog broja..a ta nova metodologija je po eu standardima...kazem.kako je ..ok vi niste u eu pa ne morate po tim.standarima al kazem.kako je...

Vjerovatno si propustio onaj dio da je popis odrađen i objavljen upravo po preporukama evropskih statističkih agencija poput Eurostata i sl?

Nadalje, da li se to brisanje odnosi i na nerezidentne Hrvate, a vjeruj njih je možda i najviše u cijeloj ovoj gunguli.

I zadnje, što nisi pročitao onaj članak na prethodnoj strani? Sad bi bar znao o čemu je riječ i da nikakve popisne cifre nisu bitne, nego nešto drugo.
..reka.sam ti ovdje.ne. gledam kon politicko pitanje nego ko struku...

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Nole » 05 Jul 2016, 21:39

dr laganini wrote:..po metodologiji kako su radjeni popisi zadnji u hr bilo bi 500000 manje..tu je bez da me krivo svatite dodik u pravu..
Pa moja ćerka više nije stanovnik Srbije...jeste Srpkinja al ovde živeti više nikada nećem....i što bi je popisivali...

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by dr laganini » 05 Jul 2016, 21:43

Nole wrote:
dr laganini wrote:..po metodologiji kako su radjeni popisi zadnji u hr bilo bi 500000 manje..tu je bez da me krivo svatite dodik u pravu..
Pa moja ćerka više nije stanovnik Srbije...jeste Srpkinja al ovde živeti više nikada nećem....i što bi je popisivali...
..ma.jasno.mi je da je popis politicko pitanje u bih..pa moja opcina koja je brojila.dvi tisuce novom metodologijom je izgubila dvadeset posto jer kucu imas kao st.broj a ljudi u australiji..po popisu iz 2001.bili bi upisani u ukupnu masu a po 2011.ne..

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Nole » 05 Jul 2016, 21:49

dr laganini wrote:
Nole wrote:
dr laganini wrote:..po metodologiji kako su radjeni popisi zadnji u hr bilo bi 500000 manje..tu je bez da me krivo svatite dodik u pravu..
Pa moja ćerka više nije stanovnik Srbije...jeste Srpkinja al ovde živeti više nikada nećem....i što bi je popisivali...
..ma.jasno.mi je da je popis politicko pitanje u bih..pa moja opcina koja je brojila.dvi tisuce novom metodologijom je izgubila dvadeset posto jer kucu imas kao st.broj a ljudi u australiji..po popisu iz 2001.bili bi upisani u ukupnu masu a po 2011.ne..
Čim nisu tri godine rezultati ibjavljeni tu nešto smrdi... Mnogo toga se treba menjati u BIH da bi ona bila država....ponašanje bosanskih političara vodi u propast...niko se tamo ne ponaša normalno ...na sve tri strane mislim...

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by dr laganini » 05 Jul 2016, 21:56

Usporedivost popisnih podataka

Podaci Popisa 2011. nisu neposredno usporedivi s podacima Popisa 2001. ni s podacima prijašnjih popisa jer se statistička definicija ukupnog stanovništva primijenjena u Popisu 2011. razlikuje od onih koje su primijenjene u prijašnjim popisima.
Podaci šest popisa stanovništva provedenih nakon Drugoga svjetskog rata, tj. popisa 1948., 1953., 1961., 1971., 1981. i 1991., odnose se na stalno stanovništvo, tj. na osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj bez obzira na to jesu li u vrijeme popisa bile prisutne u prebivalištu ili ne i bez obzira na duljinu odsutnosti iz prebivališta.
U Popisu 2001. prvi se put pri definiranju ukupnog stanovništva primjenjuje koncept "uobičajenog mjesta stanovanja" i uvodi se razdoblje od jedne godine i dulje kao osnovni kriterij za uključivanje ili isključivanje osobe iz ukupnog stanovništva.
U Popisu 2011. također se primjenjuje koncept "uobičajenog mjesta stanovanja" i prvi se put uvodi namjera odsutnosti/prisutnosti kao dodatni kriterij za uključivanje ili isključivanje osobe iz ukupnog stanovništva.
Iako se podaci obaju popisa, 2001. i 2011., temelje na konceptu ''uobičajenog mjesta stanovanja'', oni nisu neposredno usporedivi. To je tako najprije zbog namjere odsutnosti/prisutnosti koja se nije prikupljala u Popisu 2001., a potom i stoga što je Popis 2001. u ukupan broj stanovnika uključivao i osobe odsutne godinu i dulje koje su se u mjesto stalnog stanovanja vraćale sezonski i mjesečno (te se osobe u Popisu 2011. ne uključuju u ukupan broj stanovnika).
...ZA KROKODILA..

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by dr laganini » 05 Jul 2016, 22:01

Nole wrote:
dr laganini wrote:
Nole wrote:
dr laganini wrote:..po metodologiji kako su radjeni popisi zadnji u hr bilo bi 500000 manje..tu je bez da me krivo svatite dodik u pravu..
Pa moja ćerka više nije stanovnik Srbije...jeste Srpkinja al ovde živeti više nikada nećem....i što bi je popisivali...
..ma.jasno.mi je da je popis politicko pitanje u bih..pa moja opcina koja je brojila.dvi tisuce novom metodologijom je izgubila dvadeset posto jer kucu imas kao st.broj a ljudi u australiji..po popisu iz 2001.bili bi upisani u ukupnu masu a po 2011.ne..
Čim nisu tri godine rezultati ibjavljeni tu nešto smrdi... Mnogo toga se treba menjati u BIH da bi ona bila država....ponašanje bosanskih političara vodi u propast...niko se tamo ne ponaša normalno ...na sve tri strane mislim...
..nije to stvar u smradu nego u metodologiji kako sam vec napisa..pr. radi pasa koji je u svedskoj po eu metodologiji nije stanovnik bih a po.metodologiji iz 2001. je..govorim o.hrvatskom.primjeru..pa sad jel posteno jeli.pasa da ili ne stanovnik biha prosudite sami... :zubi

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35704
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1085 times
Been thanked: 585 times
Status: Online

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Venera » 05 Jul 2016, 22:03

Rezulatai popisa stari tri godine ne mogu biti tacni,jer je u mejduvremeno puno osoba napustilo BiH,a natalitet je jos nizak!

Cilj popisa je analizirati i ekonomsku situaciju drzave,ali o tome niko ne pise !
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Mirelam » 05 Jul 2016, 22:16

statebriga wrote:Rezulatai popisa stari tri godine ne mogu biti tacni,jer je u mejduvremeno puno osoba napustilo BiH,a natalitet je jos nizak!

Cilj popisa je analizirati i ekonomsku situaciju drzave,ali o tome niko ne pise !
Haj ne zajebaji , sta se tu ima analizirat'. :ooo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Krokodil Behko » 05 Jul 2016, 22:19

dr laganini wrote:Usporedivost popisnih podataka

Podaci Popisa 2011. nisu neposredno usporedivi s podacima Popisa 2001. ni s podacima prijašnjih popisa jer se statistička definicija ukupnog stanovništva primijenjena u Popisu 2011. razlikuje od onih koje su primijenjene u prijašnjim popisima.
Podaci šest popisa stanovništva provedenih nakon Drugoga svjetskog rata, tj. popisa 1948., 1953., 1961., 1971., 1981. i 1991., odnose se na stalno stanovništvo, tj. na osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj bez obzira na to jesu li u vrijeme popisa bile prisutne u prebivalištu ili ne i bez obzira na duljinu odsutnosti iz prebivališta.
U Popisu 2001. prvi se put pri definiranju ukupnog stanovništva primjenjuje koncept "uobičajenog mjesta stanovanja" i uvodi se razdoblje od jedne godine i dulje kao osnovni kriterij za uključivanje ili isključivanje osobe iz ukupnog stanovništva.
U Popisu 2011. također se primjenjuje koncept "uobičajenog mjesta stanovanja" i prvi se put uvodi namjera odsutnosti/prisutnosti kao dodatni kriterij za uključivanje ili isključivanje osobe iz ukupnog stanovništva.
Iako se podaci obaju popisa, 2001. i 2011., temelje na konceptu ''uobičajenog mjesta stanovanja'', oni nisu neposredno usporedivi. To je tako najprije zbog namjere odsutnosti/prisutnosti koja se nije prikupljala u Popisu 2001., a potom i stoga što je Popis 2001. u ukupan broj stanovnika uključivao i osobe odsutne godinu i dulje koje su se u mjesto stalnog stanovanja vraćale sezonski i mjesečno (te se osobe u Popisu 2011. ne uključuju u ukupan broj stanovnika).
...ZA KROKODILA..
Ma razumijem ja tebe i to je sve ok, samo ti ne primjećuješ da Dodik u suštini ne traži to, jer se sve vrti oko novca, pa bi njemu odgovaralo što vše tih nerezidenata, a ne što manje. Ti si to sve dobro naveo, s tim da to nikome od njih nije bitno.
O novcu je riječ bolan. I sam si rrkao da se pravi političko pitanje. Ti nisi u toku. RS je u finansijskom smislu potpuno oslonjena na državni sistem, a istu tu drežavu negira itd..
Uzimaju više nego što im pripada sa računa javnih prihoda, više nego što im pripada od putarina, sad traže i uvođenje posebnih akciza na duhan i alkohol i to da se dijele po omjeru 1/3 njima, a oni od te vrste proizvodnje nemaju ni 1/10.

Dodatno, ovo im služio kao izgovor za neprihvatanje SSP, jer bi im i to malo agrara potonulo.
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by dr laganini » 05 Jul 2016, 22:22

..ne ulazim u tu temu ne znam.dovoljno o.tome...govorio sam o popisu ..u tome drugom nemam misljenje...

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by storm » 05 Jul 2016, 22:23

Dodiku se ne sviđa, jer će popisom možda i izači na vidjelo zapravo koliki je vakuum nastao nakon nekih "događaja" ....a mogu ih nazvati i pravim imenom :rol
Nije popis tajna nego to što pričate....metodologija.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by Nole » 05 Jul 2016, 22:42

Ali šta se čekalo tri godine...
Porazavajuće je to da je starost stnovnoštva sve veća, nepismenih i polupismenih skoro molion, mladi beže iz Bosne...ima puno alarmantnih podataka...

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH

Post by dr laganini » 05 Jul 2016, 22:45

Nole wrote:Ali šta se čekalo tri godine...
Porazavajuće je to da je starost stnovnoštva sve veća, nepismenih i polupismenih skoro molion, mladi beže iz Bosne...ima puno alarmantnih podataka...
..sto se cekalo..pa valjda sto je i popis stanovnika u bih-u polticko pitanje..zato..

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests