BH patriota - šta je to?

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

BH patriota - šta je to?

Post by Krokodil Behko » 01 Jul 2012, 12:05

Svaki dan, na našem forumu, čitam kako neko jeste a za drugog kaže,
da nije BH patriota. Sve nešto mislim, i ja spadam u te patriote medjutim,
i meni katkad kašu, da nisam takav. :cudi

Zna li iko živi, šta je to BH patriotizam?
Šta čovjek treba da radi, da bi to postao?
Na osnovu čega, neko drugi, može zaključiti, da li je neko
patriota ili ne?

Smatrate li da ste patriota?
Zbog čega?

Nekako sam opredjeljeniji za razvoj ekonomije i još mislim, da bi to trebali
da čine i ti koji kažu da su patrioti. Nije patriotizam, samo svadjati se sa
drugim narodima i neistomišljenicima u "vlastitim redovima".

Šta vi mislite?
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Julia-Klara » 01 Jul 2012, 12:18

Tema ti je dobra,ali vec vidim prepucavanja na svim mogucim frontovima, pocev od politickih ubjedjenja , preko socijalnih i religijskih.
Neki ljudi sebi uzimaju za pravo optuzivati druge za manjak patriotizma mjereci taj isti patriotizam samo njima znanim arsinima.
Ja sam za sebe patriota, cak i nakon odlaska iz BiH. Vjerujem da je nasa zemlja zasluzila puno bolje od onog sto ima, i sto ce imati u skorijoj buducnosti. Ono sto ne mogu prihvatiti je da me neko stavlja u odredjeni tor (bilo koji), da me optuzuje zbog toga sto ljude jos uvijek dijelim samo na dobre i lose, sto mi nije krivo dijete u kolijevci za zlocine koje je napravio njegov djed.
Ja jesam patriota, volim svoju zemlju, svoj grad, volim ljude, ali se sa svojim nacinom razmisljanja razlikujem od onoga sto nalazu dnevno-politicki policajci, i automatski se ne uklapam u njihovo vidjenje partiote.
Patriota je, po njihovom, samo neko ko slijepo prati sve ono sto kaze stranka, vjerska ustanova, i ako samo malo pokusas razmisljati svojom glavom , i mislis drugacije od onog kako oni zele da mislis, bivas obiljezen kao komunista, ateista, crveni, bezboznik, i sve ostalo. A ustvari si "samo" covjek
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by evergreen » 01 Jul 2012, 12:24

Nije dovoljno reći "ja sam patriota". Mnogi se kunu u to, poneki Boga mi i zaklanjaju e da bi tako pod krinkom "patriote" konstantno rovarili "iznutra", širili defetizam i animozitet prema svojoj zemlji. Međutim, lahko je takve prepoznati.

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by komsija » 01 Jul 2012, 12:24

Julia-Klara wrote:Tema ti je dobra,ali vec vidim prepucavanja na svim mogucim frontovima, pocev od politickih ubjedjenja , preko socijalnih i religijskih.
Neki ljudi sebi uzimaju za pravo optuzivati druge za manjak patriotizma mjereci taj isti patriotizam samo njima znanim arsinima.
Ja sam za sebe patriota, cak i nakon odlaska iz BiH. Vjerujem da je nasa zemlja zasluzila puno bolje od onog sto ima, i sto ce imati u skorijoj buducnosti. Ono sto ne mogu prihvatiti je da me neko stavlja u odredjeni tor (bilo koji), da me optuzuje zbog toga sto ljude jos uvijek dijelim samo na dobre i lose, sto mi nije krivo dijete u kolijevci za zlocine koje je napravio njegov djed.
Ja jesam patriota, volim svoju zemlju, svoj grad, volim ljude, ali se sa svojim nacinom razmisljanja razlikujem od onoga sto nalazu dnevno-politicki policajci, i automatski se ne uklapam u njihovo vidjenje partiote.
Patriota je, po njihovom, samo neko ko slijepo prati sve ono sto kaze stranka, vjerska ustanova, i ako samo malo pokusas razmisljati svojom glavom , i mislis drugacije od onog kako oni zele da mislis, bivas obiljezen kao komunista, ateista, crveni, bezboznik, i sve ostalo. A ustvari si "samo" covjek
Julia........... :tjesi :aplauz upravo ovako kako si napisala, nemam sta dodati :pusa :pusa
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by niska grana » 01 Jul 2012, 12:29

Dalo bi se o tome opširno pisati i raspravljati, ali nekako mi se kao najjasniji i najdraži nameće kratki odgovor u vidu aforizma Tome Bebića:

"Smijati se sebi i svojoj zemlji najbolji je dokaz da voliš sebe i domovinu".
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Sheval » 01 Jul 2012, 12:31

To ti je ono kad se igra utakmica pa trubiš,mašeš zastavom.
A u isto vrijeme zataškavaš plaćanje poreza.
To ti je ono kad su izbori pa svakog svog neistomišljenika smatraš neprijeteljom.
A već sutra ćeš pljuvati na one za koje si glasao.
To ti je ono.

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by evergreen » 01 Jul 2012, 12:36

Julia-Klara wrote:Tema ti je dobra,ali vec vidim prepucavanja na svim mogucim frontovima, pocev od politickih ubjedjenja , preko socijalnih i religijskih.
Neki ljudi sebi uzimaju za pravo optuzivati druge za manjak patriotizma mjereci taj isti patriotizam samo njima znanim arsinima.
Ja sam za sebe patriota, cak i nakon odlaska iz BiH. Vjerujem da je nasa zemlja zasluzila puno bolje od onog sto ima, i sto ce imati u skorijoj buducnosti. Ono sto ne mogu prihvatiti je da me neko stavlja u odredjeni tor (bilo koji), da me optuzuje zbog toga sto ljude jos uvijek dijelim samo na dobre i lose, sto mi nije krivo dijete u kolijevci za zlocine koje je napravio njegov djed.
Ja jesam patriota, volim svoju zemlju, svoj grad, volim ljude, ali se sa svojim nacinom razmisljanja razlikujem od onoga sto nalazu dnevno-politicki policajci, i automatski se ne uklapam u njihovo vidjenje partiote.
Patriota je, po njihovom, samo neko ko slijepo prati sve ono sto kaze stranka, vjerska ustanova, i ako samo malo pokusas razmisljati svojom glavom , i mislis drugacije od onog kako oni zele da mislis, bivas obiljezen kao komunista, ateista, crveni, bezboznik, i sve ostalo. A ustvari si "samo" covjek
Tipičan primjer podmetanja; upravo ti Klaro optužuješ sve patriote da su rigidni nacionalisti koji mrze sve redom, one koji nisu njihove nacije, vjere, političkog uvjerenja, ma čega. To naprosto nije tačno. Govorim iz svog iskustva bošnjačkog (i bosanskog) nacionaliste koji nema problem sa bilo kim ko je korektan, neovisno od imena, religijskog(političkog,sexualnog etc.) opredjeljenja, boje kože ili bilo čega. Naprotiv, takvi "anacionalni patrioti" kao ti, ateisti, neo/nadri/komunisti, mrze nas ovakve, sve one koji misle drugačije od onog kako Partija i Vrhovni Vođa kaže da treba misliti. Uostalom, zna se ko je ideološki sljedbenik jednoumlja, jednopartijskog režima (diktature, kako sami priznaju), "verbalnog delikta", Golog otoka, političkih procesa i sl. Ko i danas veliča taj režim i tu (propalu) državu, nostalgično uzdišući za tom "najrahatnijom" Jugom...tugo golema! :lup

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by nezaboravna » 01 Jul 2012, 12:38

Patriota je kad svi volimo Bosnu[ytube][/ytube] :haha Bosna je ba to :hop :hop :ples :ples
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Sheval » 01 Jul 2012, 12:40

Patriota ti je ono kad voliš Bosnu,ko jebe Hercegovinu.
Dole su svakako divljaci.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Krokodil Behko » 01 Jul 2012, 12:43

Koliko ja vidim evergreen, ti si upravo učinio ono, što je Julija i navela a ti eto
i boldirao taj dio. Odmah je uslijedila optužba za komunizam i jednoumlje.

Nego, šta ja da radim? Bliži sam Julijinim stavovima a bio sam nešto malo u ratu.
Ćak i nešto malo činova imam.
Patriota ti je ono kad voliš Bosnu,ko jebe Hercegovinu.
Dole su svakako divljaci.
Nije tačno. Tema se zove BH patriota :D
online

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by evergreen » 01 Jul 2012, 12:50

Nikog ja nisam optužio, naveo sam ono što svakodnevno možemo pročitati ovdje (veličanje bivše države, a pljuvanje na ovu, čak takmičenje ko će se bolje ishrakati na Bosnu). A boldirao sam dio Klarinog posta u kojem ona optužuje i generalizira ljude koji sebe smatraju patriotama, znači i mene. I to sam ispravio, iznoseći svoj stav prema razlikama i različitostima, koje pozdravljam, za razliku od nazovikomunista/socijaldemokrata koji bi i danas neistomišljenike slali na Gole otoke i robije...istovremeno sve kuneći se u svoju "demokratičnost", "multikulti" drž'-ne daj.

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Mic-Sokoli » 01 Jul 2012, 12:51

Patriota je svako ko pamti da se ne bi ponovilo,pogotovo blizu a i daleko proslost.
Nepreradjeni problemi izbjegavanje diskusije o nemilim dogadjajima ce dovesti opet do tih dogadjaja.
Poistovjecivanje Zlocinca i zrtve je nastavak zlocina.
Necu ja za mir u kuci da se slozim sa tim,ne trazim moju Istinu trazim pravu Istinu,sto ustanove komisije ili u ovom slucaju Medjunarodna Zajednica.
Proces pomirenja se mora odrzati,guranje pod tepih stvara vece probleme.
Ako je meni zena srpkinja,ja joj se necu prilagodjavati u neistini i propagandi,nego samo u Istini.
Tacno vazi i za suprotan slucaj.
Slobodno nek me optuzi (opravdano) za nesto i ja cu prihvatit.
Balkanskim slavenima je svojstveno da se svako par decenija pokolju i da odbijaju proces pomirenja,sto dovodi do ponavljanja.
Uzmimo primjer denacifikacije u Njemackoj koji je intenzivno trajao prvih 20 godina nakon zavrsetka ww2,i traje manje intenzivno do dan danas,Njemci su prihvatili krivicu platili odstetu poklanjaju se zrtvama i tu nema dva misljenja po tom pitanju,sto se vecinskog nenacistickog naroda tice.
Ratnu odstetu placaju i stranci porezom i oni koji nisu ni rodjeni bili kad je Hitler vrsio zlocine.
Kad zlocinci postignu taj nivo ili uspiju da na nacin priznavanja Zlocina prorade na boljem odnosu naspram svojih zrtava,a jok da negiraju i pravdaju nebulozama poistovjecujuci zrtve i zlocince.
I svaki koji preventivno prihvata to nametanje i to ne priznavanjeZlocina stvara usllove za nove zlocine.
Svaki koji to tako radi nije zaa mene Patriota.
Ne pricam ja ovo sto su Bosanci moji i ja njihov(ne pitajte na koji nacin)nego pricam sto je ISTINA koju nisam ja ustanovio nego medjunarodna zajednica i mali million cinjenica,koje su vam sigurno poznate.
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by evergreen » 01 Jul 2012, 12:57

Krokodil Behko wrote:Koliko ja vidim evergreen, ti si upravo učinio ono, što je Julija i navela a ti eto
i boldirao taj dio. Odmah je uslijedila optužba za komunizam i jednoumlje.

Nego, šta ja da radim? Bliži sam Julijinim stavovima a bio sam nešto malo u ratu.
Ćak i nešto malo činova imam.

Patriota ti je ono kad voliš Bosnu,ko jebe Hercegovinu.
Dole su svakako divljaci.
Nije tačno. Tema se zove BH patriota :D
Da sam maliciozan, pitao bih "a u kojoj si to vojsci bio, na čijoj strani?" :hihi

U slučaju da popijem ban, pozdrav i prijatno! :)

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by komsija » 01 Jul 2012, 12:58

Evo...pocelo je cccc
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Krokodil Behko » 01 Jul 2012, 12:59

evergreen wrote:
Krokodil Behko wrote:Koliko ja vidim evergreen, ti si upravo učinio ono, što je Julija i navela a ti eto
i boldirao taj dio. Odmah je uslijedila optužba za komunizam i jednoumlje.

Nego, šta ja da radim? Bliži sam Julijinim stavovima a bio sam nešto malo u ratu.
Ćak i nešto malo činova imam.

Patriota ti je ono kad voliš Bosnu,ko jebe Hercegovinu.
Dole su svakako divljaci.
Nije tačno. Tema se zove BH patriota :D
Da sam maliciozan, pitao bih "a u kojoj si to vojsci bio, na čijoj strani?" :hihi

U slučaju da popijem ban, pozdrav i prijatno! :)
Znači, ako se ne slažem sa tobom, automatski, sumnjaš u kojoj sam vojsci bio? :D
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Julia-Klara » 01 Jul 2012, 13:02

O ovome sam pricala ...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Major » 01 Jul 2012, 13:06

Krokodil Behko wrote:Svaki dan, na našem forumu, čitam kako neko jeste a za drugog kaže,
da nije BH patriota. Sve nešto mislim, i ja spadam u te patriote medjutim,
i meni katkad kašu, da nisam takav. :cudi

Zna li iko živi, šta je to BH patriotizam?
Šta čovjek treba da radi, da bi to postao?
Na osnovu čega, neko drugi, može zaključiti, da li je neko
patriota ili ne?

Smatrate li da ste patriota?
Zbog čega?

Nekako sam opredjeljeniji za razvoj ekonomije i još mislim, da bi to trebali
da čine i ti koji kažu da su patrioti. Nije patriotizam, samo svadjati se sa
drugim narodima i neistomišljenicima u "vlastitim redovima".

Šta vi mislite?
U sustini pogodio si klin u glavu sa tvojom posljednjom recenicom.
Konstantno citam tvoje postove i dolazim do zakljucka da se nadrazmjerno razumijes u istorijska zbovanja.
Hajde nam ti definiraj jednod patriotu.

Apsolutno se slazem sa tvojom posljednjom recenicom, na pretek sam slusao slicnih diskusija na Njemackoj TV, i sta je uvjek
nanovo i jako bitno zapazanje, procentualno gledano, clanovi konzervativnih stranaka su automatski i naj zastupljeniji medju partiotima.

Socijalisti, u ovom slucaju SPD-ovci (D) su umjereni i ekonomski su orjentirani, u interesu imje na ekonomskoj bazi udovoljiti insanima.
Da ne pominjem skandinavske zemlje koje haman i neznaju sta je patriotizam.

Da kada bi bila u pitanju ekonomija, pa budimo iskreni, Nijemci bi morali biti najsretniji insani svijeta, cak sta vise patrioti.
Ogromna vecina Nijemaca je zadovoljna ima respekt i postovanje prema njihovim privrednim dostignucima.

Moje komsije u BiH imaju 40 godina radnog staza, sa "rahat" penzijom od 360 KM.
Drustvene kuhinje se sire kao pecurke posle kise, kako tim insanima docarati ljepotu patriotizma, oni su obsjednuti brigom
kako od danas do sutra prezivjeti.

Ali moram napomenuti i to da se patriotizam nemoze materijalno, cak sta vise, bilo bi neobjektivno kupiti ga.
Ja se plasim radikalnog i neuracunljivog patriotizma, po devizi, najprije patriotizam a sve ostalo neka ide k'vragu.

U poziciciji sam (privilegiranoj) da si boravisno mjesto mogu birati, i bilo gdje po mom izboru da radim i boravim,
ja postujem i respektujem tu drzavu.
U ovom slucaju Njemacku kao i BiH kao njen punopravni gradjanin, imam njeno drzavljanstvo.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Mic-Sokoli » 01 Jul 2012, 13:08

U cemu je pa sad problem otvorili ste temu a kritizujete izlaganja Forumasa.
Nek nije uvredljivo pa nek neko nekog argumentima pobije.
Forum je da se razmjenjuju misljenja,valjda.
Ne kritikujte neistomisljenike ako oni svoj stav iznesu kulturno i uljudno.
Ko sad kome nameta svoju istinu,nek kaze ko sta misli a nek drugi il se nadoveze ili potvrddi ili pobije tezu,ili ignorise.
I dosvidanje
Sta ce vam ovo znao sam ovo ono,pa niste sihirbazi da ste znali.
Prvo neslagaje sa necijim misljenjem i odmah etiketiranje i omalovazavanje.
Procitati Knjigu etika neslaganja(u Islamu) :D
JBG
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by nezaboravna » 01 Jul 2012, 13:10

komsija wrote:Evo...pocelo je cccc
:plavi :plavi :plavi Sve Sheval zamuti cccccc :plavi :D. :D. :D. :D. :valja :valja :valja :kafa
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Major » 01 Jul 2012, 13:15

evergreen wrote:Nikog ja nisam optužio, naveo sam ono što svakodnevno možemo pročitati ovdje (veličanje bivše države, a pljuvanje na ovu, čak takmičenje ko će se bolje ishrakati na Bosnu). A boldirao sam dio Klarinog posta u kojem ona optužuje i generalizira ljude koji sebe smatraju patriotama, znači i mene. I to sam ispravio, iznoseći svoj stav prema razlikama i različitostima, koje pozdravljam, za razliku od nazovikomunista/socijaldemokrata koji bi i danas neistomišljenike slali na Gole otoke i robije...istovremeno sve kuneći se u svoju "demokratičnost", "multikulti" drž'-ne daj.
Pa kolega "evergreen", uvjeren sam da pratis politicka previranja u BiH.
Pa ko to konzervativne politicare sjuri sa poluge vlasti....Lagumdzini socijaldemokrati.
Naravno, bilo je sikljucivo pitanje vremena kada ce se to dogoditi.

Uostalom, tebi i takvima uocio sam niko ne osporava niti se protivi tvom ili vasem (kazimo, nacinu patriotizma).
Nije nastrano biti patriota, ali je nastrano, drvlje i kamenje prema onima koji su umjereni ili svu silu i moc pklanjaju
ekonomiji jednog drustva.
Ti mozes biti patriota koliko ti je milo, meni je prioritetno imati lijep i rahat uivot...mene licno interesuju jednog drustva
ekonomska dostignuca, i u tim ekonomskim dostignucima mojim radom obezbijediti mojoj djeci svijetlu buducnost.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 51 guests