BH patriota - šta je to?

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
france
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by france » 15 Jul 2012, 13:11

komsija wrote:[ytube][/ytube]


pravi patriotizam

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by komsija » 17 Jul 2012, 20:24

Patriotizam je ako imas muda da svjedocis protiv zlocinaca

[ytube][/ytube]
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by komsija » 21 Aug 2012, 00:25

Samir Sijamhodzic
Živi u Buzim...pravi primjer patriote
Iako je bio u Sloveniji dosao je u BiH ali nije mogao u svoj rodni kraj te je dosao na brcansku teritoriju i postao ziva legenda
nadimak mu je bio kondor i za njegovu pusku koja je ostala na ratistu (bio tesko ranjen) srpski borac dobio orden
Bio sam s njim u bolnici u Maoci kod Brckog 1995 godine kada sam bio ranjen
iako je bio pun "fixatora" nikada se nije cuo da kuka niti je jaukao kada smo imali "vizitu" ujutro i kada su nas previjali
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by mrki62 » 21 Aug 2012, 00:35

BH patriota mora biti odan državi a ne vjeri, to bi bilo to :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Calla » 31 Aug 2012, 09:41

ehss za vrjeme razbuktavanja rata po Bosni i H.pristizale su izbjeglice sa svih strana,,
u mojoj kuci u kojoj sam zivjela punih 8 godina u Njemackoj gdje nisam ni razmisljala da bih rat ikada mogao nastati. ta kuca nakon kratkog roka je sve vise licila na izbjeglisno prihvatiliste , nakon prestrasenih vjesti sta se sve u toj zemlji desavalo mobilizirala sam sve unutrasnje snage u spasavanju golih zivota,kao prvo od ljudi koji su mi i te kako bili dragi ,sto znaci moja uza familija pa sam ih prihvatila sve sa garantnim pismima i odlaskom po njih majku oca,sestre,,rodakinje njihovu djecu sto znaci godinu dana moja mala familija je postala jedna velika familija odjedan put cetveroclana porodica je prirasla u 16oclanu porodicu,,
dobro je ovaj moj njemac to tada sve shvatio i prihvatio koliko je ta kuca morala prihvatiti i placa ,,i potresnih prica svakog pojedinca pa i mojega patriotizma kao jugoslovenska gradanka da svima pristignem u pomoc zbrinjavanjem osnovnog pravila ljudskog zivljenja ,
svima za kratko vrjeme pronaci posao ,stan,,namjestanje njihovih stanova i prevodenja po instuticijama za dobivanje i produzivanje duldunga,,
medutim nije ovdje kraj te price ovdje je samo pocetak nad nedoglednim krajem svih tih malih i velikih sudbina gdje se nije tako brzo nazirao kraj niti se znalo kako ce sve da zavrsi ,
posto me cesto zapazise na landratsamtu da sam dolazila i odlazila zatrazise od mene nonsalantno telefonski broj ako im slucajno zatreba bosanski prevodioc,,da im se nadem pri ruci tako da ja preko noci postado i saradnik izmedu bosanskih sudbina i njemackih institucija (bez ikakva novca,patriotska ljubav bi jaca)i za ostale nepoznate ljude koji pristizase iz svih krajeva i Bosne i Hrvatske u prevodenju,,na svu srecu tada sam bila na porodiljnom odmoru pa sam se mogla razapeti izmedu dojenja djeteta i prevodenja po institucijama ,,kada smo izbjeglice zbrinuli 92 -94 to su bile najudarne godine zbrinjavanja izbjeglica ovdje po razlicitim gradovima ili prihvatilistima ,
umjesto da se malo odmorim moj patriotski duh je nemirno trazio i daljnje akcije za zbrinjavanjem ne vise izbjeglica nego ranjenika iz Bosne pomaganjem i prikupljanjem financijske pomoci prema njihovim familijama i dovodenje ranjenika (oni koji su imali gadne povrede lica u Njemacku kod plasticnih hirurga na plasticne operacije ) i ova odiseja patriotizma se na kratko zavrsi ,,rat prestade opet kolona izbjeglica morade napustiti germanski prostor ,,opet otvaranje pisama koja su pristizala o roku izlaska iz zemlje pa sva ta kuknjava i plac od ljudi koji su se navikli ovamo koji ni u kakvom slucaju ne zele se vracati u losu proslost,,nepovjerenje i tuga prema rodenoj zemlji se nagomilavala (ovo su izbjeglice gdjeim je sve ponisteno pa i neki ljudki gubitci,,muz ili otac ili sin )
pa i radost od onih ljudi koji su jedva cekali da se vrate jer su nakon 7-10 godina provedenih u tudoj zemlji i te kako pozelili korijene svoje zemlje(ovo je ona vrsta izbjeglica koja nije imala nikakve stete u ratu ni gubitka familija ni materijalnog gubitka kucnog ognjista))eto vratise se izbjeglice smjestise se ,,i ja ne dobih vise nikakve informacije gdje su sta rade kako su se snasli u svojim novim domovima rodoljubne zemlje iz koje su morali silom otici,,neke sam obisla jer su mi srcu prirasli ali bila sam tuzna sto se nisu brze snalazili u svojoj zemlji (depresija je uzela maha ljudi su postali nostalgicni za onim sto su ostavili u Njemackoj a ujedno i tuzni jer se u rodoljubnoj zemlji sve polako odvijalo nije pristizala nikakva financijska pomoc,,nije bilo vise donacija niti posla koji ih je cekao na njihovom pragu novorodene zemlje patriotske Bosne i novonastalog kaotizma!!

..........danas kada sam ostavila sva ova ratna patriotska stanja iza sebe zasucujem ponovno rukave i pokusah da svoj bosanski patriotizam nahranim time sto pozelih da napravim most saradnje izmedu razmjene medicinskog znanja iz ove zemlje gdje zivim i u ovoj novoj novostecenoj domovini zemlji posle rata sto znaci ,hrabro zagazim u ,pripreme mog tima ovamo iznesem svoje ideje financijski plan i ubjedim ih argumentima da podu sa mnom ,
napravim tacan datum odlaska iz Germany za dolazak u Tuzlu skupim ovamo dobrovoljce (endokrinologa,internista diabetologa,psiholoskih i diabetskih savjetnika za odlazak u novu Bosnu ,
,njemci zatefterise termine za odlazak u Bosnu ,a bosanski direktor bolnice nas datum dolaska i plan u cemu i kako da saradujemo(ovdje je bilo ushicenje do plafona pri saopstenju akcije,i ugodno obecanje oko priprema dolaskada se razumijemo o nasem trosku !!!!)
godinu dana unaprijed sve izdogovaram sa direktorom interne klinike u Tuzli i sve bi dobro dok se ne priblizi onaj nas termin dolaska ,
na kraju svih krajeva izvisim ti ja fino u zraku sa cjeloukupnom ekipom mojih njemackih suradnika za obecanu saradnju i to ne od strane mojih kolega nego od strane bosanskih visokoodgovarajucih osoba,,, eto ,,,i ovdje nastade kraj,,,,mog patriotizma


i,,,,,
na zalost moju on vise ne postoji izgubila sam ga !!!!!!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Major » 31 Aug 2012, 15:41

i,,,,,
na zalost moju on vise ne postoji izgubila sam ga !!!!!!
I zaista Calla, nisam bio u toj situaciji, nimalo zahvalnoj, ali sam bio ocevidac slicnih poduhvata, u periodu 90-ih godina.
Neznam dali mi mozes dati za pravo da jedan Nijemac koji se bori za opstanak da mu patriotizam uopste moze pasti na um,
ali haman kod nas to nije slucaj.
Ipak mislim da je znacenje patriotizma i kod nas prenaduvano, obicni ljudi (a ima ih na pretek) bore se iskljucivo za goli zivot,
tako da mu patriotizam i ne pada na pamet.
Last edited by Krokodil Behko on 01 Sep 2012, 14:53, edited 1 time in total.
Reason: brisan off
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

tetovirane_ruke
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 264
Joined: 02 Apr 2012, 08:58
Location: pogrešno skretanje
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by tetovirane_ruke » 02 Sep 2012, 03:28

Šta stanovnici ove države znaju o njenoj historiji? (oni koji je osjećaju svojom max 40% brat-bratu)
Da li im gnjila pamet seže samo do vremena Josipa Broza i baljenja za istim ili su se potrudili da nauče nešto o drevnim vremenima u kojima su živjeli bosanski kraljevi i kraljice (bili pozitivni ili negativni) pa onda ''naviše'' do vremena Osmanlija i zatim Austrougara i permanentnih velikosrpskih svojatanja Bosne i Hercegovine?
Ono...kad ih upitaš za Ishag bega...blenu ko tele....ili za Jelenu Grubu blenu ko dva teleta :ooo (kooooo?????)
o.k...nacionalna neosvješćenost je ogroman problem (skoro pa najveći) Bošnjaka....kao što reče jedan nezavisni intelektualac oni su ''jedina nacija na svijetu koja sama sebe nije ili ne želi priznati''.
Al za to su krive one vucibatine i pederčine iz VKBI-ija (sve to treba s noge na nogu)

Patriotizam je potruditi se da se nauči nešto o svojoj zemlji.....spoznati pretke, Ilire, Avare, Kelte, Slavene, Gote....je za mirnodobske uslove jedan od najvećih stepena patriotskih osjećanja.
a kad se zapuca...jebiga....zna se.
onda postoje patriote koje brane toprak na topraku......
i ovi iz ......17.-te minhenske.....i dvaes' treće dortmundske. :oo
POBJEGLI!
Last edited by tetovirane_ruke on 02 Sep 2012, 13:19, edited 1 time in total.
tetovirane ruke, tetovirane ruke, tetovirane ruke moj budi mi silan i dobro mi stoj.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by STrendzer » 02 Sep 2012, 11:51

mrki62 wrote:BH patriota mora biti odan državi a ne vjeri, to bi bilo to :pusi
Da,upravo tako!...zivim vani,zivim poprilicno dugo,nisam ni izbjeglica i zivim prilicno dobro...i sve je to ok,ali sve to nije "moje"...i znam sta je biti tudjin, u i na tudjem uvijek...uvijek stranac...i samo to mogu ovdje uvijek i biti...

ako neko vec ne voli svoju rodjenu zemlju, a ono bar treba da je postuje i cuti(zacepi)...a ne da je blati...ako nesH pohvalit onda nemoj ni kudit...do vraga!

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7160 times
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Julia-Klara » 02 Sep 2012, 12:11

tetovirane_ruke wrote:Šta stanovnici ove države znaju o njenoj historiji? (oni koji je osjećaju svojom max 30% brat-bratu)
Da li im gnjila pamet seže samo do vremena Josipa Broza i baljenja za istim ili su se potrudili da nauče nešto o drevnim vremenima u kojima su živjeli bosanski kraljevi i kraljice (bili pozitivni ili negativni) pa onda ''naviše'' do vremena Osmanlija i zatim Austrougara i permanentnih velikosrpskih svojatanja Bosne i Hercegovine?
Ono...kad ih upitaš za Ishag bega...blenu ko tele....ili za Jelenu Grubu blenu ko dva teleta :ooo (kooooo?????)
o.k...nacionalna neosvješćenost je ogroman problem (skoro pa najveći) Bošnjaka....kao što reče jedan nezavisni intelektualac oni su ''jedina nacija na svijetu koja sama sebe nije ili ne želi priznati''.
Al za to su krive one vucibatine i pederčine iz VKBI-ija (sve to treba s noge na nogu)

Patriotizam je potruditi se da se nauči nešto o svojoj zemlji.....spoznati pretke, Ilire, Avare, Kelte, Slavene, Gote....je za mirnodobske uslove jedan od najvećih stepena patriotskih osjećanja.
a kad se zapuca...jebiga....zna se.
onda postoje patriote koje brane toprak na topraku......
i ovi iz ......17.-te minhenske.....i dvaes' treće dortmundske. :oo
POBJEGLI!
Ovo je nisko, jako...Trebala sam ostati u gradu, prezivjeti silovanje, mucenje, mozda i ubijanje,jelde? Imala sam 18 godina, moja sestra 13, mlado meso na kojem bi cettnniicii izivljavali,ali sam trebala ostati, zar ne? Dovoljno je bilo sto su i tada politicari u Brckom govorili da nema potrebe bjezati, ici bilo gdje, pa nas naivnih gradjana zedne preveli preko vode igrajuci se nasim zivotima.
Sta je patriotizam? Je li patriotizam izjava jednog od brace Ramica na televiziji, inace glavnog u SDA prije rata , u kojoj kaze:" Nemojte nigdje ici nigdje, nista vam se nece desiti"??? Je li to patriotizam, ili je trebao imati muda i reci "pobice vas, bjezite"? Nemojte mi pricati o patriotizmu, i ostanku, i izbjeglicama. Bilo je tesko svima na ovaj ili onaj nacin, ali kriviti ljude jer su svojoj djeci htjeli spasiti zivot je za mene jednako patriotizam kao i uzeti pusku i boriti se.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Major » 02 Sep 2012, 13:29

burek67 wrote:
mrki62 wrote:BH patriota mora biti odan državi a ne vjeri, to bi bilo to :pusi
Da,upravo tako!...zivim vani,zivim poprilicno dugo,nisam ni izbjeglica i zivim prilicno dobro...i sve je to ok,ali sve to nije "moje"...i znam sta je biti tudjin, u i na tudjem uvijek...uvijek stranac...i samo to mogu ovdje uvijek i biti...

ako neko vec ne voli svoju rodjenu zemlju, a ono bar treba da je postuje i cuti(zacepi)...a ne da je blati...ako nesH pohvalit onda nemoj ni kudit...do vraga!
Kolega burek, prelistaj si svakondneve novosti Avazovog portala.
Konstantno blate i pljuju po nime velikim patriotima..SDA-ovcima.
Politicka kalkulacija ili sta, bog ti sami zna.
Kod nas niti kod bilo koga se ne radi o mrznji, daleko da neko moze ili mrzi kompletnu drzavu, radi se i svodi se kritika ka njenim
institucijama, korumpiranim i lopovski usmjerenim insanima, koji se svakodnevno udaraju u prsa kao veliki patrioti.

Za mene je dovoljno ako je postujem i odajem joj respekt, da to nije slucaj nebih ni dan danas nosio njenu putnu ispravu.
Svakodnevno pominjanje nekakvih Münhenskih kao i Dortmunskih divizija mi je krajnji primitivizam.
Ne zaboravimo da su mnogi bili prisiljeni napustiti svoje domove, svoj rodni kraj, nisam bio u toj situaciji ali poznati su mi mnogi
kojima ni dan danas nije obijezbedjena mogucnost povratka na njihovo rodno mjesto.

I patriotizam zahtijeva jedne izvjesne uslove, zatvoriti oci i nista ne vidjeti, je opasno.
li kriviti ljude jer su svojoj djeci htjeli spasiti zivot je za mene jednako patriotizam kao i uzeti pusku i boriti se.
:ok :aplauzz
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

tetovirane_ruke
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 264
Joined: 02 Apr 2012, 08:58
Location: pogrešno skretanje
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by tetovirane_ruke » 02 Sep 2012, 13:34

Julia-Klara wrote:
Ovo je nisko, jako...Trebala sam ostati u gradu, prezivjeti silovanje, mucenje, mozda i ubijanje,jelde? Imala sam 18 godina, moja sestra 13, mlado meso na kojem bi cettnniicii izivljavali,ali sam trebala ostati, zar ne? Dovoljno je bilo sto su i tada politicari u Brckom govorili da nema potrebe bjezati, ici bilo gdje, pa nas naivnih gradjana zedne preveli preko vode igrajuci se nasim zivotima.
Sta je patriotizam? Je li patriotizam izjava jednog od brace Ramica na televiziji, inace glavnog u SDA prije rata , u kojoj kaze:" Nemojte nigdje ici nigdje, nista vam se nece desiti"??? Je li to patriotizam, ili je trebao imati muda i reci "pobice vas, bjezite"? Nemojte mi pricati o patriotizmu, i ostanku, i izbjeglicama. Bilo je tesko svima na ovaj ili onaj nacin, ali kriviti ljude jer su svojoj djeci htjeli spasiti zivot je za mene jednako patriotizam kao i uzeti pusku i boriti se.
stani malo Đulijet!
nije mi bila namjera da ujedem za dušu ni tebe ni hiljade takvih kao što si ti kojima je bijeg bio jedina opcija za spašavanje žive glave ( i sam spadam u tu kategoriju).
i znaš šta....nije me briga ko je i gdje i zašto pobjegao, šta je bilo -bilo je.

Ali i sama znaš da je isto tako bilo i hiljade onih koji su kliznuli (bez da su protjerani) i po bijelom svijetu proljevali krokodilske suze žaleći domovinu po raznoraznim noćnim barovima, crvenim četvrtima i raznoraznim bauštelama...
e vidiš Đulijet! na te sam mislio kada sam pisao o minhenskim i dortmundskim postrojbama.
imajući razumjevanja za njihovo odbijanje poturanja glave za više ciljeve ipak su takvi za mene u patriotskom smislu (ponavljam-patriotskom smislu) ništa drugo do -''niža bića''.

Izvini ako sam te uvrijedio tim riječima koje si boldirala i u kojima si se (pomalo kompleksaški prepoznala).
ne! to nisi bila ti ! :ruke
tetovirane ruke, tetovirane ruke, tetovirane ruke moj budi mi silan i dobro mi stoj.

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by sann » 02 Sep 2012, 13:48

nedjelja je.....slobodan dan,i da ja sam tu,u Bosni u RS....patriota u zenskom rodu,radim za drzavu,kakva je takva ali MOJA...zemlja u kojoj sam rodjena,o kojoj su pjesme pjevane,za koju su bitke vodjene,Begovi i razne vosjkovodje protutnjase kroz nju,ali u kojoj je NE pisani zakon....SNADJI SE,...i PRONADJI ono naj bolje za sebe....dio mene je u Svedskoj,Njemackoj,Francuskoj,ejjjjjjj......nema zemlje gdje me nema,ali.......BOSNA JE BOSNA.......a Bosanac ostaje Bosanac...nikad ne ide glavom kroz zid.!!!! :pusi

eto........tako! :pusi
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7160 times
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Julia-Klara » 02 Sep 2012, 14:00

@tetovirane_ruke
ok je, i nije ni malo kompleksaski,ali ne volim trpanje svih ljudi u istu vrecu... niko od izbjeglica nije otisao iz obijesti, i valjda je jedan od osnovnih ljudskih nagona onaj za prezivaljvanjem...a bijeg od ubijanja je upravo to...

tvoj post je izgledao tako, znam da nisi mislio doslovce,samo sam htjela da ti pokazem da i gdje grijesis ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by harlekin » 02 Sep 2012, 14:18

svi ste vi men u pravu :ljub
i naravno juli da je prezivljavanje prioritet,ali kako i zasto onda za boga milog ti koji su prezivljavali bjezec po svijetu sad toliko pametuju o patriotizmu,kad nikve veze stim nemaju :cudi
i zasto ako u bilo cem stanes uz svoju drzavu ispadnes nacionalista :(
kao svi neki finjaci i po njihovom patriota je navijat za bih repku a ostalo je fuj,
mi svo u svem nekak polovicni,nikak da smo u necem kak treba,i ja valjam ovuda gluposti vecinom :rumenko
dok pravi patriote sute,ali kad progovore sve odzvanja :naklon

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7160 times
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Julia-Klara » 02 Sep 2012, 14:33

harlekin, ne bih rekla da je to tako sve... Ono sto mene nervira je da neko moze reci za nekoga kao sto je Nedzad Brankovic(samo jedan od mnogih) da je veci patriota od recimo mog komsije? Ili smao banalan primjer covjeka koji je ostao, pa zavrsio u logoru, mucen,i na kraju sa nekim konvojima prebacen u Ameriku,gdje pokusava zapoceti novi zivot , i na kraju umre?
Da li je veci patriota neko ko podriva drzavu,krade je kako god zna i umije, laze, promovira nacionalizam i mrznju a naziva to sve patriotizmom, od obicnog covjeka,koji je ostavio zdravlje na bosanskim njivama, brdima, fabrikama,u rovu, i na kraju nema nista?
Ne generaliziram,ali po meni ne postoji mjerilo patriotizma jer ne vidimo svi ljudske vrijednosti na isti nacin. Ne optuzujem nikoga ko je otisao, ne nazivam budalama one koji su ostali, svako je imao svoje razloge, i zamene su svi oni opravdani.
Hocu reci da svako ima svoje mjerilo, i svako je od nas u pravu.I niko ovdje nikad nije rekao da MRZI BiH, samo ne volimo ono sto se desava tamo. Radi nemogucnosti normalnog zivota sam otisla iz svog grada, radi "patriota" koji svaki covjekov trud, svo znanje i umijece gledaju kroz prizmu nacionalne/vjerske/stranacke pripadnosti.
"Sloven sam, bijelac, slobodni strijelac,za svaki slucaj jos uvijek samo svoj"-i kao takva ne odogovaram ni jednima.Zato je bolje pokupiti svoj patriotizam i odnijeti negdje daleko, da ga "prave patriote" ne bi pokvarili i uprljali

da ne bude zabune harlekin, tebi je namjenjena samo prva recenica ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Calla » 03 Sep 2012, 17:09

Julia-Klara wrote:
tetovirane_ruke wrote:Šta stanovnici ove države znaju o njenoj historiji? (oni koji je osjećaju svojom max 30% brat-bratu)
Da li im gnjila pamet seže samo do vremena Josipa Broza i baljenja za istim ili su se potrudili da nauče nešto o drevnim vremenima u kojima su živjeli bosanski kraljevi i kraljice (bili pozitivni ili negativni) pa onda ''naviše'' do vremena Osmanlija i zatim Austrougara i permanentnih velikosrpskih svojatanja Bosne i Hercegovine?
Ono...kad ih upitaš za Ishag bega...blenu ko tele....ili za Jelenu Grubu blenu ko dva teleta :ooo (kooooo?????)
o.k...nacionalna neosvješćenost je ogroman problem (skoro pa najveći) Bošnjaka....kao što reče jedan nezavisni intelektualac oni su ''jedina nacija na svijetu koja sama sebe nije ili ne želi priznati''.
Al za to su krive one vucibatine i pederčine iz VKBI-ija (sve to treba s noge na nogu)

Patriotizam je potruditi se da se nauči nešto o svojoj zemlji.....spoznati pretke, Ilire, Avare, Kelte, Slavene, Gote....je za mirnodobske uslove jedan od najvećih stepena patriotskih osjećanja.
a kad se zapuca...jebiga....zna se.
onda postoje patriote koje brane toprak na topraku......
i ovi iz ......17.-te minhenske.....i dvaes' treće dortmundske. :oo
POBJEGLI!
Ovo je nisko, jako...Trebala sam ostati u gradu, prezivjeti silovanje, mucenje, mozda i ubijanje,jelde? Imala sam 18 godina, moja sestra 13, mlado meso na kojem bi cettnniicii izivljavali,ali sam trebala ostati, zar ne? Dovoljno je bilo sto su i tada politicari u Brckom govorili da nema potrebe bjezati, ici bilo gdje, pa nas naivnih gradjana zedne preveli preko vode igrajuci se nasim zivotima.
Sta je patriotizam? Je li patriotizam izjava jednog od brace Ramica na televiziji, inace glavnog u SDA prije rata , u kojoj kaze:" Nemojte nigdje ici nigdje, nista vam se nece desiti"??? Je li to patriotizam, ili je trebao imati muda i reci "pobice vas, bjezite"? Nemojte mi pricati o patriotizmu, i ostanku, i izbjeglicama. Bilo je tesko svima na ovaj ili onaj nacin, ali kriviti ljude jer su svojoj djeci htjeli spasiti zivot je za mene jednako patriotizam kao i uzeti pusku i boriti se.

cak sta vise spasiti djeci zivot je mnogo vise emocionalno patriotski
nego poslati djecu na front gdje i ne znas tacno tko ti je zbilja bio protivnik
ili ono dobrovoljno odlazenje vojnika dobrovoljaca na front ,,ciji front ljudi ????
(ne bi li sacuvali guzice onima koji su zakuhali ovaj prokleti bratoubilacki rat )
a o istoriji mozemo opet pricati samo tada kada se sve nacije ponovo osvjeste koje gluparije su po zemlji harale i kada se svjesno ujedine a oni koji to nece neka cute i neka opet gaje mrznju za sledeci rat posle 50 godina,,zajednickog zivljenja na istim teritorijama .
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by silence » 03 Sep 2012, 17:21

Sve su nam pokrali, pa nam i patriotizam kradu... :(

Meni jesu, a onaj ko kaže da mu se njegova domovina dopada ovakva kakva jeste, samo zato što je to njegova domovina, taj ne govori istinu. To je pogrešan patriotizam... :(
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Calla » 03 Sep 2012, 17:39

Major wrote:
i,,,,,
na zalost moju on vise ne postoji izgubila sam ga !!!!!!
I zaista Calla, nisam bio u toj situaciji, nimalo zahvalnoj, ali sam bio ocevidac slicnih poduhvata, u periodu 90-ih godina.
Neznam dali mi mozes dati za pravo da jedan Nijemac koji se bori za opstanak da mu patriotizam uopste moze pasti na um,
ali haman kod nas to nije slucaj.
Ipak mislim da je znacenje patriotizma i kod nas prenaduvano, obicni ljudi (a ima ih na pretek) bore se iskljucivo za goli zivot,
tako da mu patriotizam i ne pada na pamet.

ja mislim da svaki covjek ima drugaciji oblik u svojoj glavi sta bi to za njega patriotizam trebao da znaci ili bi trebao da bude
,,ipak Njemac kao njemac ima mnogo bolje uslove da se ne bakce s patriotizmom jer ima olaksavajuci privilegij u jednoj zakonski sredenoj zemlji oni su taj imidz osjecaj za zemljake njemace tek sada polako odvili s fudbalskim prvenstvom inace oni niti pljuju niti se busaju u prsa da vole zemlju porjekla,,ali svaki patriot nosi emocije iz one zemlje u kojoj je najvise zivotnih godina proveo .
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120522
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7000 times
Been thanked: 7956 times
Status: Online

Re: BH patriota - šta je to?

Post by Krokodil Behko » 11 Mar 2013, 10:24

Bili bi dobri patrioti kad bi jednom stvarno svi zajedno napravili narodnu bunu
i bez tristotinjak mrtvih guzičara neću ni da pričam. Dosta je bilo. Materi svojoj
nek vladaju ko feudalci. Svaki dan po portalima čitam potresne akcije za skupljanje
pomoći teško bolesnima. Halo!! Pa zar baš ne može da se napravi neki fond za te
stvari? Pa zar baš moramo u svemu biti zadnji a samo u lopovluku prvi?
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: BH patriota - šta je to?

Post by mrki62 » 11 Mar 2013, 19:21

Pa zar baš moramo u svemu biti zadnji a samo u lopovluku prvi?
To je po moje sasvim ok, jer sve ove godine se nije dalo drugačije a ako je ko i počeo drugačije, onda se je ta osoba okarakterizovala kao mrzac BiH i svega što je bosansko.
Cca 20 godina je trebalo narodu da uzdahne i prizna kako su "naši" ipak govna - kao i drugi i kako ne može uvijek drugi biti kriv a "naš" nikako.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 93 guests