Komunistička partija Jugoslavije

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Komunistička partija Jugoslavije

Post by Krokodil Behko » 20 Jan 2015, 18:18

Godišnjica 14. Kongresa SKJ


Prije 25 godina počeo je formalni raspad SFRJ

Image

Danas se navršava 25 godina od održavanja vanrednog 14. Kongresa Saveza Komunista Jugoslavije (SKJ), posljednjeg kongresa tadašnjeg vladajućeg SKJ, tokom kojeg se raspao SKJ, i nakon političkih previranja u toj organizaciji formalno počeo raspad bivše Socijalističke Federativne Rrepublike Jugoslavije.

Tokom dva dana kongresa u beogradskom Sava centru, od 20. do 22. januara, došlo je do oštrih rasprava, prvo između predstavnika delegata iz Slovenije i Srbije, a zatim i delegata iz Hrvatske, BiH i Makedonije sa delegatima iz Srbije, predvođenih Slobodanom Miloševićem.

Polemika je vođena zbog neslaganja delegata iz pomenutih republika o budućem načinu organizacije SKJ. Dok je Milošević predlagao unitarnu SKJ i Jugoslaviju, Slovenci su predlagali konfederaliziranje države i isključivanje mogućnosti preglasavanja od strane većine delegata. Nakon dva dana rasprave, kongres su napustili delegati iz Slovenije, zatim Hrvatske, BiH i Makedonije. U sali su praktično ostali delegati iz Srbije i Crne Gore koji su podržavali politiku Slobodana Miloševića.

Predsjednik Komunističke partije (KP) u Srbiji danas, unuk Josipa Broza Tita, Joška Broz je, govoreći o tom događaju za Anadolu Agency, istakao da je cilj raspada SKJ bio raspad SFRJ i sve ono što se kasnije događalo. Prema njegovim riječima, postojalo je nerazumijevanje između republika i tada su svi htjeli da budu "drugi Tito", ali da to nisu mogli.

„Tadašnja vlast je krenula na razbijanje komunista, pa je napravljeno 7-8 komunističkih partija koje su svaka za sebe radile. Nisu mogli da se ujedine, neki su bili uz vlast, neki protiv vlasti. Cilj razbijanja KPJ je bio da se uništi sve ono što je ostalo iz onog vremena“, rekao je Broz u razgovoru za AA.

On smatra da je raspad pripreman i izrežiran izvan Jugoslavije prije 1980. godine (godina Titove smrti).

„Čekalo se da Tito ode sa političke scene i da se krene u razbijanje Jugoslavije. Da se napravi više manjih republika i gdje bi svako od ovih država koje su napravljene imao svoju interesnu sferu. Tako je učinjeno“, konstatovao je on, dodajući da oni koji su učestvovali u raspadu SFRJ ponaosob su bili zaduženi za svaku od republika.

- Milošević preuzeo imovinu SKJ da bi formirao SPS -

Upitan ko je prvenstveno imao najznačajniju ulogu u razbijanju SKJ, Broz ističe da su, odmah nakon razbijanja SKJ, nastali Socijalistička partija Srbije (SPS) Slobodana Miloševića i Jugoslovenska levica (JUL) predvođena Miloševićevom suprugom Mirom Marković.

„SPS je imala cilj i preuzela je imovinu SKJ, komunistima su ostavili smo ideale, a imovinu su preuzeli bez ikakvog pravnog osnova. Bili su na vlasti i mogli su da donesu odluku da su oni nasljednici SK iako to ni u jednom zakonu ne bi moglo da bude“, navodi Broz.

Prema njegovom mišljenju, tadašnja JNA je mogla da spriječi raspad partije i zemlje, ali to nije urađeno zbog toga što je raspad pripreman ranije u vodećim strukturama kako bi JNA ostala pasivna.

„Vođe u JNA nisu imale sluha da to na vrijeme raščiste i da na primjer naprave državni udar i postave predsjednika države, a ne da bude predsjedništvo kako je onda bilo. Da se sve spriječi na vrijeme. Mnogo faktora izvana je uticalo na ljude koji su bili u vrhu armije i uopšte u državnim strukturama“, smatra Broz.

- Borba za bolji život -

Ukazujući na činjenicu da je nakon raspada SKJ, u Srbiji bivalo 12 komunističkih partija i da su se pravi komunisti odvojili od „komunjara“, Broz kaže da su ciljevi te stranke ostali isti i objedinjavanje svih ljevičarskih snaga, ne samo unutar Srbije nego i bivše Jugoslavije i Evrope.

„Održali smo Prvi kongres. Počinjemo borbu za jedan bolji život naroda i ekonomski program koji bi odgovorao. Moramo da sve prilagodimo današnjim uslovima gdje je mnogo promijenjeno. Počevši od privatizacije. Znajući kakve je greške SK imao, da ne ponovimo, a sve što je bilo dobro da primjenjujemo i danas“, zaključio je Titov unuk, poručivši da se stranka na čijem je čelu bori protiv mijenjanja historije i za poštivanje tekovina revolucije.



(Vijesti.ba/Anadolija)
online

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: Godišnjica 14. Kongresa SKJ

Post by radeta62 » 20 Jan 2015, 18:50

Ziveo SKJ!!! :rum

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Godišnjica 14. Kongresa SKJ

Post by Krokodil Behko » 20 Jan 2015, 19:05

Htio je ali mu niste dali. Otjerali ste Slovence i Hrvate sa kongresa, a na prvom sljedećem sastanku i Bosance. Pretpostavljam da je tu samo branjena Jugoslavija?
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Godišnjica 14. Kongresa SKJ

Post by drugrankovic » 20 Jan 2015, 19:06

secesionisti su sami otisli...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: Godišnjica 14. Kongresa SKJ

Post by radeta62 » 20 Jan 2015, 19:07

Krokodil Behko wrote:Htio je ali mu niste dali. Otjerali ste Slovence i Hrvate sa kongresa, a na prvom sljedećem sastanku i Bosance. Pretpostavljam da je tu samo branjena Jugoslavija?
Ko mu nije dao zar mi srbi nismo cetnici. :123

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Godišnjica 14. Kongresa SKJ

Post by Krokodil Behko » 20 Jan 2015, 19:10

radeta62 wrote:
Krokodil Behko wrote:Htio je ali mu niste dali. Otjerali ste Slovence i Hrvate sa kongresa, a na prvom sljedećem sastanku i Bosance. Pretpostavljam da je tu samo branjena Jugoslavija?
Ko mu nije dao zar mi srbi nismo cetnici. :123
Jugoslavije nije "srbi + ostali" i tu bi bio zajeb.
Eto, u tri-četiri riječi, opiše se raspad zemlje.
online

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: Godišnjica 14. Kongresa SKJ

Post by radeta62 » 20 Jan 2015, 22:31

Krokodil Behko wrote:
radeta62 wrote:
Krokodil Behko wrote:Htio je ali mu niste dali. Otjerali ste Slovence i Hrvate sa kongresa, a na prvom sljedećem sastanku i Bosance. Pretpostavljam da je tu samo branjena Jugoslavija?
Ko mu nije dao zar mi srbi nismo cetnici. :123
Jugoslavije nije "srbi + ostali" i tu bi bio zajeb.
Eto, u tri-četiri riječi, opiše se raspad zemlje.
Srbi+ ostatak sveta. ;)

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Godišnjica 14. Kongresa SKJ

Post by laganini » 21 Jan 2015, 13:32

..i dosli do srbi bez ostatka svita..i sad se jos i rusi razbolili
... :hm
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Godišnjica 14. Kongresa SKJ

Post by JCR » 22 Jan 2015, 22:55

Hrvatski prolecari... :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by Krokodil Behko » 31 Jan 2015, 22:42

I šta kažete, niko od vas nije bio član ni u Partiji ni u SKOJ-u?
Svaka vam čast što ste pravovjerni, to jeste, što malo lagite :D
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by Biba » 02 Mar 2015, 20:13

Eh Behko, vala imaš tema, nema da nema...Ja necu lagati.U srednjoj skoli me razrednica ganjala i mucila da se upisem u omladinu partijsku.Ja sam bila premlada i nije me uopce zanimala politika a da sam se upisala morala bih ponekad daleko putovati...Bas me je mrzila ta profesorica....ali nisam se htjela upisati.Mislila sam da osoba koja se upisuje treba puno znati o poltici a ja nisambznala nista...Znam koga su sve primali u partiju, koliko je bedaka iz moga sela bilo...mislim da nisu znali ni kad je koji rat zapoceo a i nepismeno bona....ali bilo im je dobro, imali su koristi...Moja daljnja snaja ima i danas koristi jer je njen tata bio u partiji...ona puno zali za komunizmom...pa ja nju razumijem..uvijek joj je nilo dobro i nikad nije morala raditi...i sad ima kamate...i kucu u Beogradu..svi koji su imali koristi, oni zale...mozda bih se i ja upisala u neku stranku kad bi mome sinu bilo nolje..mozda, ali zbog sebe ne bih nikad...ima jedan istinit dogadzaj....zena morala pripremiti referat za partijski sastanak i pisala je o Lenjinu...Sta je ona pobrkala i kako, ni sada ne razumijem.Uglavnom, ona je cesto napisala :"Drug Lenjin reko drek" majke mi...isterali su je ipak iz partije...osramotila ih jer nije znala ni sta unaci rijec drek....to mi pricala snaja...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2203 times
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by Pasaga » 02 Mar 2015, 20:23

Krokodil Behko wrote:I šta kažete, niko od vas nije bio član ni u Partiji ni u SKOJ-u?
Svaka vam čast što ste pravovjerni, to jeste, što malo lagite :D
Babo mi,bio koju godinu,mislim 1-2...max posle onog rata.
Vratio knjizicu....
Kao omladinac,imao sam sve uslove,interes skole i raznih udruzenja,foruma,sekcija me predlagalo
...nikad nisam pristao.
U onoj JNA,bilo je nezgodnih pitanja par puta.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by laganini » 03 Mar 2015, 08:34

prije bi se ubio...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by Biba » 29 Dec 2015, 16:05

Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Komunistička partija Jugoslavije

Post by Nole » 30 Dec 2015, 09:35

Za mog druga @Komunist

Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

PROGLAS: CK KPJ zabranjuje ovu pjesmu jer je puno tužna

Post by Krokodil Behko » 21 Dec 2016, 16:38

Image
Nevjerovatna priča prati numeru "Pluća su mi bolna" koju je 1950. napisao Dragiša Nedović iz Kragujevca kada je saznao da boluje od tuberkoloze… Mnogi smatraju da je ovo najtužnija pjesma ikada snimljena na protosru bivše SFRJ, a svojevremenoju je lično Josip Broz Tito zabranio, jer su mnogi ljudi oboljeli od tuberkoloze, izvršili samoubistvo nakon što su je čuli. Životna priča Dragiše Nedovića je zaista nevjerovatna – rođen je 1916. a već sa 20 godina je napisao legendarnu pjesmu "U lijepom starom gradu Višegradu". Kobne 1941. je sa ostalim Kragujevčanima izveden na streljanje, ali su ga u posljednjem trenutku, kao već poznatog tekstopisca, odvojili na stranu, i deportovali u Njemačku gdje je proveo četiri godine u radnom logoru u Dormagenu.

Nakon završetka Drugog svjetskog rata vraća se u Kragujevac, a početkom 1950. saznaje da ima tuberkolozu. Tada piše numeru "Pluća su mi bolna", a svaka riječ ove pjesme pogađa direktno u srce.

https://www.youtube.com/watch?v=asLcqgHPXbo

Pluća su mi bolna, zdravlja više nemam
Jer su sasvim blizu, moji zadnji dani

Živeću još danas, a možda i sutra

A onda zauvek, zbogom moj živote

Nije meni žao, bednoga života

Jer ja sreće nikad, osetio nisam

Samo bol i patnja, gorke suze lio

U životu svome, srećan nisam bio.

Pjesmu je prvi snimio Zaim Imamović, a priča se da je toliko sugestivno djelovala na ljude, naročito one oboljele od tuberkoloze, da su mnogi pod njenim uticajem dizali ruku na sebe. Zato je Centralni komitet po instrukciji Tita odlučio da se ova numera zabrani. I tako je i bilo sve dok je desetak godina kasnije na jednoj proslavi nije naručila Jovanka Broz i tada ju je za Titovu suprugu otpjevala legendarna Nada Mamula.

Iako se izliječio od tuberkoloze, Nedovića je 1959. zadesila nova muka, i počeli su njegovi problemi sa srcem. Preminuo je od infarkta 1966, rijetko ko ga se sjeća danas, a iza sebe je ostavio ogromno blago od čak 800 pjesama među kojima se nalaze i poznate numere "Tekla rijeka Lepenica", "Na Moravi vodenica stara", "Krca, krca, nova kola", "Jutros mi je ruža procvetala", "Smederevo, grade od starina"…

(avaz)
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: PROGLAS: CK KPJ zabranjuje ovu pjesmu jer je puno tužna

Post by Vladimir RUS » 21 Dec 2016, 19:28

Znaju mnogi njegove pjesme (koje su neizostavni dio mnogih svadbi, barem jedna-dvije minimum), a da pritom ni ne znaju da ih je on napisao.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: PROGLAS: CK KPJ zabranjuje ovu pjesmu jer je puno tužna

Post by Nice try » 21 Dec 2016, 19:52

Baš treba imati duboke osjećaje pa napisati ovakve stihove
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: PROGLAS: CK KPJ zabranjuje ovu pjesmu jer je puno tužna

Post by Vladimir RUS » 21 Dec 2016, 19:59

Duboke osjećaje, prosječnu inteligenciju, jaku inspiraciju, kao i izolaciju od svakodnevnice.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: PROGLAS: CK KPJ zabranjuje ovu pjesmu jer je puno tužna

Post by Nice try » 22 Dec 2016, 08:18

Vladimir RUS wrote:Duboke osjećaje, prosječnu inteligenciju, jaku inspiraciju, kao i izolaciju od svakodnevnice.
Sve je jasno i tačno,samo mi je izolacija ovdje uljez.
Zašto izolacija? :)
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Post Reply

Return to “Jugonostalgija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests