Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Krokodil Behko » 30 Apr 2014, 12:05

Kad vidim, kakvi sve razboriti likovi, podržavaju Jugoslaviju/Komunizam, nije mi teško doći do zaključka, da nije nikakvo čudo što se ista raspala. Živio Mar(k)sizam i marsistička metoda pojašnjenja :pivo
online

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Dzagoda » 30 Apr 2014, 12:42

Leb svaka cast.

Zivjeti u denial samo zato da se predoci neki imaginarni zivot je najnizi stadij prezivljavanja. I vrlo razumljiv. Svako ko pojma ima psihologiji razumije otkud taj stav, pa valja u najgorem stanju sam sebe sacuvati, pokusati prezivjeti bez da se polomis ko sijalica. Jer oko tebe sve smrdi, propada, sta mislis sta ce se tebi desit?! I kad kazem tebi mislim uopceno na sve narode ex YU koji nisu imali srece da pokradu sto-sta o postanu nekakvi "vladini" cinovnici. Jer jedino takvi imaju koru kruha.

Ok, prodavati suplju da je carstvo nebesko tu sebi je i prihvatljivo, ali nekom ko je okusio carstvo nebesko, i to ne vani, nego bas u Jugi je van svake pameti.

Jeste, bili smo "zamlja treceg svijeta", ali bome u toj se zemlji fajn zivjelo, pokusavalo se pomoci i drugim zemljama i ovoj glupavj kugli uopce (Nesvrstani), i nismo bili ni trecinu duzni ko sad. Dje su gace Bosno, Hrvatska, Srbija, Slo!? Al haj, nek se prikaze slika da ih ne nosas zato sto volis hot sex, a ne sto nemas love da ih kupis.

A price tipa: ma zivio/la sam i ja u Jugi, i nije bome bilo lako su za malu djecu. U Jugi su svi mogli sve. E sad sto neki nisu htjeli, imali volju ili snagu za vise, to bi vec bio personalni izbor.

Sad i da hoces, ne mozes nista. Prc. Democracy is a bitch.

Suplja i denial.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by storm » 30 Apr 2014, 13:00

Netko živi u denialu i šupljini :hihi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Dzagoda » 30 Apr 2014, 13:01

storm wrote:Netko živi u denialu i šupljini :hihi
Je's se to nas'o?! :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Krokodil Behko » 30 Apr 2014, 13:04

Ama ovdje je samo Bla naveo neki konkretan primjer jugo-izgradnje, a ovo sve ostalo je manje-više banalizacija. Ne mogu sad da pišem ali odgovorit ću tokom dana na taj post.
online

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Dzagoda » 30 Apr 2014, 13:09

Jugo izgradnja cinjenica: (ni meni se ne da ono sve mlatit;))))))

U BL samo je recimo postojala luda industrija; sve su tvornice skoro izvozile vani. Dje to Jelsingrad, Cajavec, tvornica obuce?! Da ne listam sve. Sta to bi?!

Bem ti zivot Mostar ko rupa zjapi sad, a nekad je samo od Hepoka zivio ko car. A dje Aluminij i ostali.

Ma "nikom nije ljepse neg je vam, samo da je tako svaki dan" :grana I ne seirim, nego mi ne die u glavu da niko dupetom ne mrda da nesto promijeni. :grana Ustali smo da zaustavimo cetalje, i uje, i sve one kojima je noz zakletva, a sutimo ko ovce dok nas sopstveni izabranici gurkaju pod giljotinu.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Lebowski » 30 Apr 2014, 13:30

Krokodil Behko wrote:Ama ovdje je samo Bla naveo neki konkretan primjer jugo-izgradnje, a ovo sve ostalo je manje-više banalizacija. Ne mogu sad da pišem ali odgovorit ću tokom dana na taj post.
Sam članak je banalizacija i glupost koja posmatra samo onako kako je Bla objasnio, uostalom dosta toga napisanog ima već u temi o jugonostalgičarima.

Vi ne shvatate da smo u banani jebenoj. Ništa ne funkcioniše. Kulture nema, nema para. Sporta nema, skoro sve je amaterski, živi se od donacija i jedva se skupe lopte i patike a giganti propali.

Svaka institucija je u dugovima.

Javna kuhinja, zdravstvo, školstvo, ništa skoro ne posluje pozitivno niti pruža kvalitetnu uslugu.

Vrtiću u dugovima, prije bili uslovi duplo bolji.

Muzeji se zatvaraju, kina uništena.

Nema para nizašto, za sve se krpimo kao država. Cijene su nam otišle u k**** pa i ova plata koja je možda veća znači NIŠTA.

Voziš se u autobusima starim 30 godina, vozovi ne rade, sa cestama smo daleko dogurali...ma toliko toga ima.

I onda se čudi neko što ima jugonostalgičara ili onih koji kažu da ime je prije bilo bolje. Imaju ljudi pravo to reći, ne morate odmah protjerivati, omaložavati takvo mišljenje itd.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Spanac_113 » 30 Apr 2014, 14:10


Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Lebowski » 30 Apr 2014, 15:36

Španac, ima li ovdje šta konkretno osim pukih statističkih pokazatelja i cifri? :cudi
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Spanac_113 » 30 Apr 2014, 15:40

ne moze biti konkretnije od toga leb.
sa ciframa te ne mogu optuziti da si jugo-komunisticki-nostalgicar-u zabludi-corav na oci itd.

ubacio sam cijeli pdf zato sto obuhvaca siroku temu i ima cifre i grafove koji pokrivaju dug raspon godina.

mislim da sa na svaku od gore navedenih 'cinjenica' moze naci konkretan podatak sa izvorima u ovom isjecku.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Krokodil Behko » 30 Apr 2014, 17:02

Jel može jedno jednostavno pitanje? U odgovoru, očekujem samo četvorocifreni broj i ništa više.

Pitanje glasi, kad se desila industrijalizacija na prostorima BiH i ostali država koje su bile članice bivše zajedničke države?
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Bla » 30 Apr 2014, 17:29

Naumpade mi nešto što se pominje u onom izvronom tekstu a to je Soko iz Mostara.
Znači, u njemu su se sklapali avioni i helikopteri. Sada se u jednom budžaku tog giganta sklapaju PVC prozori. :D.
Ostalo prdi prazno, napušteno, opljačkano i razvaljeno.

Najveći problem ove zemlje su sitne šićardžije, jer su je oni rastočili a ne, kako žele da narod misli, kojekakvi neprijatelji ove zemlje. Jer jebe se njemu što će on založiti, razvaliti, pronevjeriti tuđe, državne, narodne, desetine i stotine miliona, kad će on zauzvrat dobiti svojih deset hiljada u padže, i njemu dobro. A moglo im se...

Nedavno sam imao prilično žestoku raspravu o tome da mi kroz cijelu istoriju u stvari nemamo baš čime da se pohvalimo. Odma mi počeo nekakve ratove, reko' zajebi rat, ima li šta pametno čime bi se mogli pohvaliti. Ono, čovjek se mora dobro zamisliti pa da iskopa nešto vrijedno pomena a da je poteklo odavde. To što je neko samo i isključivo rođen ovdje na ovim prostorima a dokazao se negdje drugo zahvaljujući dostignućima tog nekog drugog nije nikakav pokazatelj. Naprotiv. Uglavnom, malo šta dobrog je poteklo iz tamnog vilajeta. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Lebowski » 30 Apr 2014, 23:40

Krokodil Behko wrote:Jel može jedno jednostavno pitanje? U odgovoru, očekujem samo četvorocifreni broj i ništa više.

Pitanje glasi, kad se desila industrijalizacija na prostorima BiH i ostali država koje su bile članice bivše zajedničke države?
Ja nisam mnogo pametan :ooo al pretpostavljam nekad za vrijeme AU da je bilo nekih naznaka industralizacije.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Melek » 30 Apr 2014, 23:41

Jugoslavija je nesretan slucaj sviju nas, a posebno BH naroda.
Nikad se ne ponovila.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Lebowski » 01 May 2014, 00:21

Ako gledamo to zaostajanje za Evropom u određenom smislu više su nas zajebali Osmanlije, triput, al de ti to objasni ljudima..
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Rockefeller » 01 May 2014, 00:50

Jugoslavija je u svakom svom obliku i u svakom smislu bila lakrdija pa i u ovom.

Ja bih volio da Bosanci, makar onaj zdravi dio, mogu otići u prošlost i izbrisati taj dio života u Jugoslaviji više nego brdo zlata.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Krokodil Behko » 01 May 2014, 01:06

Lebowski wrote:
Krokodil Behko wrote:Jel može jedno jednostavno pitanje? U odgovoru, očekujem samo četvorocifreni broj i ništa više.

Pitanje glasi, kad se desila industrijalizacija na prostorima BiH i ostali država koje su bile članice bivše zajedničke države?
Ja nisam mnogo pametan :ooo al pretpostavljam nekad za vrijeme AU da je bilo nekih naznaka industralizacije.
Jeste, dobar si izraz upotrebio. Bilo je nekih naznaka.
Došli ljudi, okupirali nas i uveli neke naznake industrijalizacije, s tim da su to samo neke naznake. Zar stvarno misliš, da je u XIX vijeku, negdje u nekoj kasabi bilo dovoljno štofa da se napravi npr, 30 kv radnika na strojevima?
Kako?
U kojoj bi školi učili?
Koji bi im nastavnici predavali teoriju?
Koji majstori praksu?
Ne može se krenuti iz ničega. Prisjetimo se ruskog cara Petra I. Zar on nije lično otišao u Holandiju da uči kako se prave brodovi? Nekada se tehnologija, nije baš tako brzo širila svijetom, a znanje pogotovo.
To ti je ono što Bla reče, da od tamnog vilajeta nikad-ništa. Morali su doći Austrijanci, da kako smo već rekli, samo malo industrijaliziraju ovu zemlju.

Poprilično sam siguran, da se prava industrijalizacija, desila tek polovinom XX vijeka, a na ovim prostorima. Jednostavno, malo kroz AU, malo kroz kraljevinu SHS, pa se stvorila ta kritična masa, tih nekih kadrova koji su pomalo mogli proizvoditi moderne radnike sposobne za rad na raznim strojevima. Industrijalizaciju u SFRJ, trebalo bi posmatrati kroz tu prizmu. Ukratko, i da nije bilo ni jugoslavije ni komunista, to bi se ionako desilo. Nisu Jugoslovenski komunisti bili baš toliko pametni pa da su oni sami, izmislili sve te strojeve, fabrike i ostala čudesa. Ipak su u prvom talasu nakon 2.w.w. to bili sve sama seljadija koja se natiskala u grad, pod krinkom tog tobože uspostavljanja pravednog i kakvog sve ne poretka. Tu je i sretan splet okolnosti. Tito je jako volio da vlada, pa se razdružio sa Staljinom i smjesta obezbjedio svaku moguću pomoć sa zapada. Ne zaboravimo ni ratnu odštetu koju je Njemačka plaćala Jugoslaviji. Trajalo je to sve do sredine 60-ih, kad su ionako nezaposleni krenuli u tu Njemačku da rade.

Dakle, ako je ukupan dug SFRJ krajem osamdesetih iznosio nešto više od 20 mlrd dolara, to znači da je početkom sedamdesetih, mogao biti max 3 mlrd dolara. Kao što smo vidjeli, doznake iz inostranstva za 1972. godinu, ible su visoke oko 2 mlrd. tačnije, kao 2/3 vanjskog duga, a on ne samo da se nije otplatio, nego se još više tonulo u dugove.

Šta je za reći? jaka industrija? Taman toliko jaka, da je ova naša u BiH jača od nje. Mi imamo čini mi se nešto preko 6 mlrd dolara duga, a doznake nisu veće od 2.5 mlrd. Ok, u deficitu smo i uzimaćemo još kredita ali eto, opstajemo i u situaciji kad doznake pokrivaju samo jednu trećinu a YU nije opstala ni u puno povoljnijim okolnostima. Slobodno siguraj da je to zbog toga što i ova naša neorganizirana privreda, ipak nešto izvozi, pa kako-tako za razliku od bivše SFRJ, kojoj je glavni izvozni artikal, ipak bio balvan. :cool

Eh sad, gdje su pare otišle? Pa upravo tamo u jedina četiri segmenta bivše SFRJ koji su vrijedni pomena:

Škole/prosvjeta
Bolnice/zdravstvo
elektro-energetika
stambena izgradnja

Sve ostalo je samo mit i ubleha za široke mase, koje danas (na svu sreću) i nisu toliko široke, a nadam se da će uskoro i pomrijeti.

Jednostavno se uzme kredit, razdijeli se po republikama i daju se projekti. jedan, drugi, treći, itd.. Kad je napravljen neki osnov i imaju se neke firme kao zamajac, onda ostalo dolazi po principu dogovorne ekonomije. Jedna firma, drugoj nešto uradi, a ova ako nema para, da joj mjenicu ili tako neki papir. Na kraju priče, kad zafali para, naštampa se još i sve tako u krug. Znaš li ti da onolika Semberija, sa popriličnim brojem fabrika u to doba, nije imala nijednu izvozno orjentiranu firmu? Znaš li? Slično ti je bilo svugdje. Potpuno nekonkurentna ekonomija.

Lebowski wrote:Ako gledamo to zaostajanje za Evropom u određenom smislu više su nas zajebali Osmanlije, triput, al de ti to objasni ljudima..
I kako se tu uklapa ovo sad sa Turskom, koja grabi naprijed u čizmama od 107 milja? Đe tu dođe priča o osmanlijama? :D

Momak, čitaš pogrešne knjige.
Eno ostavio sam ti link u Historiji, na temi o Ilirima. Pročitaj samo uvod knjige "Rimski vuk i ilirska zmija". Posebnu pažnju posveti na par rečenica u kojima se skupa spominju Baton, Tvrtko I i Tito. Sve ti bude jasno. Pukne te spoznaja o kompletnoj historiji ovih prostora, sa posebnim osvrtom na mentalitet ljudi, pa će ti biti malo jasnije zašto je Bla uporan u stavu da za nas nije demokratija :D

Usput ćeš doznati i to da se SFRJ počela raspadati oko 150g. p.n.e. :bravo
online

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Dzagoda » 01 May 2014, 01:09

I zakljucak?! Bosna "leti u raj" - Kusturica?! :grana
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Lebowski » 01 May 2014, 10:52

Jeste, dobar si izraz upotrebio. Bilo je nekih naznaka.
Došli ljudi, okupirali nas i uveli neke naznake industrijalizacije, s tim da su to samo neke naznake. Zar stvarno misliš, da je u XIX vijeku, negdje u nekoj kasabi bilo dovoljno štofa da se napravi npr, 30 kv radnika na strojevima?
Kako?
U kojoj bi školi učili?
Koji bi im nastavnici predavali teoriju?
Koji majstori praksu?
Ne može se krenuti iz ničega. Prisjetimo se ruskog cara Petra I. Zar on nije lično otišao u Holandiju da uči kako se prave brodovi? Nekada se tehnologija, nije baš tako brzo širila svijetom, a znanje pogotovo.
To ti je ono što Bla reče, da od tamnog vilajeta nikad-ništa. Morali su doći Austrijanci, da kako smo već rekli, samo malo industrijaliziraju ovu zemlju.
Svašta ti napriča a ništa ne reče. Za političara se ubio. :p De mi samo sad reci što Osmanlije ne uvedoše te naznake s obzirom da sam stekao dojam da miliš da nisu bili štetni za naše područje.



Poprilično sam siguran, da se prava industrijalizacija, desila tek polovinom XX vijeka, a na ovim prostorima. Jednostavno, malo kroz AU, malo kroz kraljevinu SHS, pa se stvorila ta kritična masa, tih nekih kadrova koji su pomalo mogli proizvoditi moderne radnike sposobne za rad na raznim strojevima. Industrijalizaciju u SFRJ, trebalo bi posmatrati kroz tu prizmu. Ukratko, i da nije bilo ni jugoslavije ni komunista, to bi se ionako desilo. Nisu Jugoslovenski komunisti bili baš toliko pametni pa da su oni sami, izmislili sve te strojeve, fabrike i ostala čudesa. Ipak su u prvom talasu nakon 2.w.w. to bili sve sama seljadija koja se natiskala u grad, pod krinkom tog tobože uspostavljanja pravednog i kakvog sve ne poretka. Tu je i sretan splet okolnosti. Tito je jako volio da vlada, pa se razdružio sa Staljinom i smjesta obezbjedio svaku moguću pomoć sa zapada. Ne zaboravimo ni ratnu odštetu koju je Njemačka plaćala Jugoslaviji. Trajalo je to sve do sredine 60-ih, kad su ionako nezaposleni krenuli u tu Njemačku da rade.
To što si ti siguran nije neki argumenet, al de, eto nek bude.
Niko i ne tvrdi da se ne bi desilo ali ne možemo sada sve tako banalizovati.

Što se tiče strojeva zašto moraju izmišljati? Ko je to izmišljao? Sve krenulo iz jedne ili par država i ostale pokupile to.

Šta je Tito trebao, prikloniti se Staljinu, više bi ga cijenio, šta? To što je odbio priklanjanje je zato što je volio da vlada?

Šta je za reći? jaka industrija? Taman toliko jaka, da je ova naša u BiH jača od nje. Mi imamo čini mi se nešto preko 6 mlrd dolara duga, a doznake nisu veće od 2.5 mlrd. Ok, u deficitu smo i uzimaćemo još kredita ali eto, opstajemo i u situaciji kad doznake pokrivaju samo jednu trećinu a YU nije opstala ni u puno povoljnijim okolnostima. Slobodno siguraj da je to zbog toga što i ova naša neorganizirana privreda, ipak nešto izvozi, pa kako-tako za razliku od bivše SFRJ, kojoj je glavni izvozni artikal, ipak bio balvan. :cool
Izvini ali o čemu pričaš? Ja ne znam da li smo se vratili uopšte do nivoa iz 1991. Imaju negdje podaci a znam da skoro nismo ni to dostigli. Jah, izvozimo. Samo što PRIJE 92. ono što si izvozio u Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju nisi računao kao izvoz(za ovo nisam siguran jer ne znam kako to funkcioniše i kako se računalo, shvatio si) a danas to jeste i tebi je potpuno svejedno da li je to Mađarska ili Hrvatska ili Turska. Balvani su i dalje glavni u izvozu..



Eh sad, gdje su pare otišle? Pa upravo tamo u jedina četiri segmenta bivše SFRJ koji su vrijedni pomena:

Škole/prosvjeta
Bolnice/zdravstvo
elektro-energetika
stambena izgradnja

Sve ostalo je samo mit i ubleha za široke mase, koje danas (na svu sreću) i nisu toliko široke, a nadam se da će uskoro i pomrijeti.
Ne znam šta je još ostalo ali ovo je onako ok..kad gledaš da je to bilo u počecima ovog širenja ideje globalizacije.
Reci ti meni šta je u ovoj državi vrijedno spomena? Nije mi namjera da crnim nešto nego čisto da vidim tVoje mišljenje i uporedim sa ovim gore.


I kako se tu uklapa ovo sad sa Turskom, koja grabi naprijed u čizmama od 107 milja? Đe tu dođe priča o osmanlijama? :D
Osmanlije su osvajale, ti si bio osvojen, valjda to znači nešto. Porediš kruške i jabuke ali mogao bih ti nešto odgovoriti. Turska je bogatija, veća, mnogoljudnija, takva značajnija svijetu ali i njima je dugo trebalo.

Oni su imali Ataturka. Kad nešto ovako na brzinu poredim...Pa on dođe nešto slično kao Tito u Jugoslaviji ili Tito za tu Jugoslaviju. I oni su napravili te iskorake početkom 20. stoljeća pa se patili, patili i tek zadnjih 15-ak godina se pokazuje nešto. Ali ima tu svega, nije baš tako jednostavno.

Šta reći za njihove emigrante? Npr. kada si spominjao Jugoslaviju to je bio veeliki minus. A današnja Turska je ko 100 godina ispred..


Momak, čitaš pogrešne knjige.
Eno ostavio sam ti link u Historiji, na temi o Ilirima. Pročitaj samo uvod knjige "Rimski vuk i ilirska zmija". Posebnu pažnju posveti na par rečenica u kojima se skupa spominju Baton, Tvrtko I i Tito. Sve ti bude jasno. Pukne te spoznaja o kompletnoj historiji ovih prostora, sa posebnim osvrtom na mentalitet ljudi, pa će ti biti malo jasnije zašto je Bla uporan u stavu da za nas nije demokratija :D

Usput ćeš doznati i to da se SFRJ počela raspadati oko 150g. p.n.e. :bravo
Slobodno ti ostavi preporuke. Moram to pogledati nekad kad bude vremena(jašta ću)
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Bolji život? Jugoslavija u brojkama

Post by Spanac_113 » 01 May 2014, 10:59

po ovoj prici su haman bolji za nas bili i turci i hapsburzi i svabe i talijani pa i ndh na kraju krajeva, svi bolji od jugoslavije.
sva sreca pa nismo prodane duse, jel.

Post Reply

Return to “Jugonostalgija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests