Automobilizam u Jugoslaviji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Automobilizam u Jugoslaviji

Post by Ommadawn » 24 Sep 2019, 20:05

Zastava je pokušala uraditi sve što je u njenoj moći da napravi auto koji će zadovoljiti sve segmente ali sistem u Jugoslaviji to nije dopuštao.
- imaš prilično zatvoreno tržište, time jako slabu konkurenciju, gotovo monopol a potražnja ogromna.
- nema konkurencije, nema želje za razvijanjem i usavršavanjem.
- država dolazi do ekonomske krize, stavlja se ograničen uvoz, primoran si uzeti to što ima. Time dobijaš loš kvalitet materijala.
- nedovoljno obučenu radnu snagu, pri tome nerentabilnu jer sistem je takav - jedan radi, trojica gledaju. Radna snaga također loše plaćena i time slabo motivisana za kvalitetno izrađivanje i montiranje.

Izbacuju prvi sopstveni automobil, modernih linija i tehnike - Florida. Auto udobniji i praktičniji od Golfa dvojke ali loša kvaliteta materijala i izrade, te reputacija prethodnih Zastavinih modela, čini da ovaj model biva osuđen na propast. Dodaj tome i krizu koja će eskalirati u rat i piši propalo.

Zastava je najviše eksperimentisala na tom modelu, izrađeni su i sedan i karavan. Ali džaba...
-
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Automobilizam u Jugoslaviji

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2019, 17:05

online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by Maja » 12 Aug 2020, 22:56

Image

Osim konzumerske elektronike, niti jedna druga industrija ne grabi tehnološki naprijed kao automobilska industrija. To znači da se nove tehnologije usvajaju, a stare odbacuju u rasponu od samo nekoliko godina. Ovdje vam donosimo 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti. Koje vama nedostaju, a za koje vam je drago da su odbačene?

10. Leptir-prozori



U doba kada je klima uređaj bio čista znanstvena fantastika, ove naprave su imale odličnu upotrebnu vrijednost. Mogli ste ih malo otvoriti da pustite svježi zrak u kabinu, a mogli ste ih i skroz otvoriti čime bi ste na otvorenoj cesti dobili efekt snažne puhalice u lice. Osim AC uporabe, ovi prozori su bili i zgodni i za pušače (a nekad su gotovo svi pušili). Vozač je elegantno mogao otresti pepeo ako samo približi lijevu ruku prozoru. Zašto su ih proizvođači odbacili?

9. Krovni otvori – „šiberi“


Ok, danas imamo automobile u ponudi za ogromnim panoramskim krovovima ili velike otvore koji otvaraju prednji dio kabine, ali klasični „šiber“ je izumro. Opet, u vrijeme dok je u Europi klima bio ZF, „šiber“ je bio dio gotovo standardne opreme, barem u srednjoj klasi. Otvarao se električki na gumb ili ručno na kurblu, a putnicima je davao dašak osjećaja vožnje kabrioletom.

8. Ručne kočnice


Ručne kočnice i danas postoje, međutim one klasične koje se aktiviraju podizanjem poluge koja se nalazi između vozačevog i suvozačevog sjedala sve više izumiru u korist električnih parking kočnica koje se aktiviraju na gumb. Šteta, jer tko nije bio klinac i okretao se „pod ručnom“ na parkingu, a i oni stariji se znaju zaigrati na snijegu.

7. Prozori na ručicu


Danas i najjeftiniji automobili, a i oni najlakši imaju elektro-prozore što znači da su ručni prozori „na kurblu“ definitivno izumrli. Električni prozori su se pojavili, vjerovali ili ne, davne 1940., a predstavio ih je američki Packard. Svakako imaju svoje prednosti, međutim skloni su kvarovima a i dosta su skupi za popravak – a i lišili su putnike vježbi za ruke.

6. Kasetaši



Lexus SC 430 iz 2010. posljednji je model automobila koji se prodavao s playerom kaseta što ga sigurno čini najhipsterskijim automobilom do sada. Kasetaše su zamijenili CD-playeri još kad-ikad, međutim s razvojem smartphonea i zbog USB portova, AUX ulaza i Bluetootha i CD playeru je odzovnilo.

5. Poklopci kotača


Ne, ne mislimo na odurne plastične ratkape koje se uvezuju plastičnim vezicama na čelične naplatke. U nekada davna vremena kada je aluminij bio svemirska kovina, svi kotači su bili čelični, a poklopci koji su sakrivali ružne kotače su bili limeni. U svakom slučaju puno elegantnije nego današnja plastičarija koje se prodaju po svim trgovačkim centrima.

4. Prednje klupe



Prednje klupe su stvar jako davne prošlosti i vremena naših djedova i baka. U ono vrijeme su ljudi bili manji pa se troje ljudi moglo stisnuti na prednjoj klupi, međutim klupa je imala jedan popriličan nedostatak: kada se vozite sami jedino vas je sigurnosni pojas držao da ne otkližete na suvozačevu stranu – a to je uglavnom bilo u periodu kada sigurnosni pojasi nisu bili obavezni. Također je prednja klupa olakšavala stvar pri romantičnim pokušajima…

3. Krilni sigurnosni pojas



Odlična je stvar da današnje generacije ne moraju ovo iskusiti. Pojas se samo vezao preko krila i uglavnom se nalazio na sredini zadnje klupe, a u frontalnom sudaru to je značilo da bi vam mogao lijepo prepoloviti tijelo na pola. Srećom, današnje sigurnosne regulative zahtijevaju obavezne pojase u tri točke, uključujući i zadnja sjedala.

2. Pepeljare



Nekad je puno ljudi puno pušilo pa su tako i automobili bili puni pepeljara – bile su kraj mjenjača, na konzoli, u vratima… uglavnom na dosta mjesta. Najodvratnija stvar koja se može vidjeti u automobilu je pepeljara puna čikova. Današnji automobili uglavnom dolaze bez pepeljara, ali postoji opcija „pušački paket“ što je zapravo doplata od više stotina kuna za nekakvu plastičnu čašu koju možete uglaviti između sjedala. Međutim, bili pušač ili ne pepeljara u automobilu je uvijek zgodna stvar. Ako ne otresate u nju cigarete, može biti zgodan pretinac za kovanice, kartica za naplatu cestarine ili pak mobitel.

1. Ključevi


I danas postoje, međutim danas sve više automobila dolazi s opcijom „keyless entry“ što znači da ne morate vaditi ključeve ni da upalite automobile. Međut

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by dadojović » 12 Aug 2020, 22:59

A šarafciger u prozoru?
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by Maja » 12 Aug 2020, 23:03

Sta mi znaci ovo "međut" na kraju. Bice da je medjutim bilo jos teksta. Haj nema veze, dosta nam ovo.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by Socrates » 12 Aug 2020, 23:20

im

Toliko možemo da naslutimo.
. . . . . . . . .

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by insomnia » 12 Aug 2020, 23:25

Bilo je to dobro vrijeme
Image
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by Mister No » 12 Aug 2020, 23:25

Ajkula.
High Hopes...

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by insomnia » 12 Aug 2020, 23:26

Drakula
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55523
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1861 times
Been thanked: 5570 times
Status: Offline

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by Duminjo » 12 Aug 2020, 23:27

Imam rucnu, imam kljuceve..

Jel neko Vozio folciku? Pojma nisam imo do nedavno da se nesto kod folcike kvacilo ne stisce dole, nego se nesto prema gore povlaci. Valjda me nisu zajebavali 😂

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22243
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12755 times
Been thanked: 12350 times
Status: Offline

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by Dori » 14 Aug 2020, 09:14

Duminjo wrote: 12 Aug 2020, 23:27 Imam rucnu, imam kljuceve..

Jel neko Vozio folciku? Pojma nisam imo do nedavno da se nesto kod folcike kvacilo ne stisce dole, nego se nesto prema gore povlaci. Valjda me nisu zajebavali 😂
Drug mi ima Old Timer-a....Nema pojasa, duga svjetla se nogom pale :D.

Ja jedno vrijeme imala ficu....Onako.Komsija prodavao i ja kupim. Krene sa jaranicom na kafu, ne znam ga upaliti. Naidje neki frajer, on krene, nesto fol niz brdo, pa pustis kvacilo, pa ojhaaa.....Ode on sa jaraicom. Vrate se, zahvalim mu se, preuzmem ficu. Dodjem na benzisku da napunim goriva, dam frajeru 50KM on se pocne smijati. Ono "gdje ce ti stati 50KM u ficu". Ja da otvorim vrata, ne kntam kako se otvaraju. Pokucam mu na prozor, on me pusti napolje. Trazim gdje se puni gorivo sa strane, on mi dize haubu. Ja sva u cudu. Da krenem, opet nece da upali. Izguraju me neki majstori sto su bili u kombiju iza mene. Ja krug napravim i kuci ga parkiram, pa taxijem u grad.
Prodala ga kasnije jednom pilotu. Frajer bio hit. Obude uniformu i ficom na posao :D.
Cak se i jedan Ambasador u njemu vozio. Od svih auta izabrao mog ficu :D.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by Hurija » 14 Aug 2020, 09:17

Komisija mi je na Fići brisače povlačio sa žicom iznutra bili smo mi bas dosjetljivi 😂
Ostalo je cutanje.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55523
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1861 times
Been thanked: 5570 times
Status: Offline

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by Duminjo » 14 Aug 2020, 13:00

Dori wrote: 14 Aug 2020, 09:14
Duminjo wrote: 12 Aug 2020, 23:27 Imam rucnu, imam kljuceve..

Jel neko Vozio folciku? Pojma nisam imo do nedavno da se nesto kod folcike kvacilo ne stisce dole, nego se nesto prema gore povlaci. Valjda me nisu zajebavali 😂
Drug mi ima Old Timer-a....Nema pojasa, duga svjetla se nogom pale :D.

Ja jedno vrijeme imala ficu....Onako.Komsija prodavao i ja kupim. Krene sa jaranicom na kafu, ne znam ga upaliti. Naidje neki frajer, on krene, nesto fol niz brdo, pa pustis kvacilo, pa ojhaaa.....Ode on sa jaraicom. Vrate se, zahvalim mu se, preuzmem ficu. Dodjem na benzisku da napunim goriva, dam frajeru 50KM on se pocne smijati. Ono "gdje ce ti stati 50KM u ficu". Ja da otvorim vrata, ne kntam kako se otvaraju. Pokucam mu na prozor, on me pusti napolje. Trazim gdje se puni gorivo sa strane, on mi dize haubu. Ja sva u cudu. Da krenem, opet nece da upali. Izguraju me neki majstori sto su bili u kombiju iza mene. Ja krug napravim i kuci ga parkiram, pa taxijem u grad.
Prodala ga kasnije jednom pilotu. Frajer bio hit. Obude uniformu i ficom na posao :D.
Cak se i jedan Ambasador u njemu vozio. Od svih auta izabrao mog ficu :D.
Dobre su ove Stare vozilice za zezanciju. Ja bih volio folciku imati Al je Malo Zeznuto. Em malo skup hobi, EM treba vremena za to.
Ima u blizini neki čiko sto radi fiće. Cesto mu se vidi otvorena garaza i u njoj uvijek 2-3 sredjena i napucana autica. Uvijek nekog naroda tu. Gledaju, razgledaju, zajebavaju se 😂

Od ovih malo starijih, bez struje i kompjutera, ovi mi se isto svidjaju. Kec kabriolet. Ko duša :oo

Image

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by Venera » 14 Aug 2020, 13:42

Leptir-prozori

U doba kada je klima uređaj bio čista znanstvena fantastika, ove naprave su imale odličnu upotrebnu vrijednost. Mogli ste ih malo otvoriti da pustite svježi zrak u kabinu, a mogli ste ih i skroz otvoriti čime bi ste na otvorenoj cesti dobili efekt snažne puhalice u lice. Osim AC uporabe, ovi prozori su bili i zgodni i za pušače (a nekad su gotovo svi pušili). Vozač je elegantno mogao otresti pepeo ako samo približi lijevu ruku prozoru. Zašto su ih proizvođači odbacili?
:srce :srce
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by Mister No » 14 Aug 2020, 14:23

Duminjo wrote: 12 Aug 2020, 23:27 Imam rucnu, imam kljuceve..

Jel neko Vozio folciku? Pojma nisam imo do nedavno da se nesto kod folcike kvacilo ne stisce dole, nego se nesto prema gore povlaci. Valjda me nisu zajebavali 😂
Jesu. :D.

Ja sam imao priliku i vozio 1,3 i 1,2 Bubu.
4 brzine i normalno saltanje ali zato ubrzanje nekih pola sata od 0 - 100.
High Hopes...

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by Mister No » 14 Aug 2020, 14:25

I gepek moze samo kila paradajza stat.
Velik belaj kad ides u Hr na more.
High Hopes...

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55523
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1861 times
Been thanked: 5570 times
Status: Offline

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by Duminjo » 14 Aug 2020, 14:29

Mister No wrote: 14 Aug 2020, 14:23
Duminjo wrote: 12 Aug 2020, 23:27 Imam rucnu, imam kljuceve..

Jel neko Vozio folciku? Pojma nisam imo do nedavno da se nesto kod folcike kvacilo ne stisce dole, nego se nesto prema gore povlaci. Valjda me nisu zajebavali 😂
Jesu. :D.

Ja sam imao priliku i vozio 1,3 i 1,2 Bubu.
4 brzine i normalno saltanje ali zato ubrzanje nekih pola sata od 0 - 100.
E jbem ih usta 😂😂

A ide folcika stoju samo tako.. Jest da prdi, al ide 😂

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by Mister No » 14 Aug 2020, 14:34

Mislim da su kod njih boxer motori sa zracnim hlađenjem, odatle taj zvuk.
High Hopes...

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55523
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1861 times
Been thanked: 5570 times
Status: Offline

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by Duminjo » 14 Aug 2020, 14:40

Ne znam za Motor Al ona dva tanka auspuha moraju prdit 😂😂

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: 10 automobilskih stvari koje današnji klinci nikada neće iskusiti

Post by Čarobni » 14 Aug 2020, 14:52

Neće iskusit' ovaj mjenjač Renaulta 4.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Jugonostalgija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests