Koliko su Jugo-proizvodi stvarno bili kvalitetni?

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Koliko su Jugo-proizvodi stvarno bili kvalitetni?

Post by Mala_Mu » 13 Jan 2016, 12:16

Njemački kvalitet sa domaćim pečatom: "Made in Yugoslavia"

Image


Jugoslovenska ekonomija je funkcionisala na slijedećem principu - ako su strane kompanije željele da prodaju svoje proizvode na našem tržištu, onda su ih morali i proizvoditi u Jugoslaviji.To su mogli na dva načina: da naprave vlastiti proizvodni pogon ili da daju licencu za proizvodnju nekom jugoslovenskom preduzeću.

Ovaj metod je osiguravao poslove milionima Jugoslovena, a istovremeno je dovodio najveća svjetska imena u državu. Strane korporacije su čak počele da koriste ovu priliku pa su proizvodnju nekih artikala za cijelo svjetsko tržište prebacivali u Jugoslaviju, naravno zato jer im je apsolutno odgovarala cijena rada koju su plaćali domaćim radnicima. Interesantna je činjenica da su se zapadne kompanije pri tome morale uklapati u jugoslovenski sistem samoupravljanja koji je tada važio među zaposlenim u fabrikama.


Pogledajte za kraj jedan primjerak Adidas kopački iz 1970-ih koje su s ponosom nosile i natpis "Made in Yugoslavia".

Image

Image

Image

Ovo je bio dres fudbalske selekcije Jugoslavije tokom 1984 i 1985 godine; model sa dugim rukavima, a takođe se proizvodio u Jugoslaviji.


Image

Image

novi.ba

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80774
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9953 times
Been thanked: 6792 times
Status: Online

Re: Njemački kvalitet sa domaćim pečatom: "Made in Yugoslavi

Post by Julia-Klara » 13 Jan 2016, 12:21

:ok

ubijte me ne mogu se sjetiti koje godine, ali pred sami rat, bio je neki mundijal (ili tako nesto)
Inteplet je pravio dresove za njemacku reprezentaciju (inace je Interplet i tada radio kao izmjesena firma njemacke "Bellinde" koja postoji i sad, i kada je poceo rat "Bellinda" je u gradu gdje je bila smjestena (Lauingen) zaposljavao sve one koji su dosli a radili za Interplet) ... Back to dresovi - te godine smo svi nosili iste majice, zvali ih "kilerice" (prodavane na kilu :valja ) a pravile se od materijala kojim su se pravili ti dresovi za njemacku repku

tako kaze legenda (a i ja)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Njemački kvalitet sa domaćim pečatom: "Made in Yugoslavi

Post by Krokodil Behko » 13 Jan 2016, 12:22

Da, dobra stara vremena.
Inače, sad se takve stvari proizvode po Pakistanima, Bangladešima i ostalim Bijaframa, jer poslije sloma YU, nigdje bliže nisu uspjeli pronaći tako jeftinu radnu snagu, pa čak i nezahtjevnu, jer termini "štrajk", "traženje prava" itd, ionako nisu ni postojali.


Btw, to su kupovali samo sirotaneri, a partijska su djeca, kupovala kod švercera - odžinale Alemania.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80774
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9953 times
Been thanked: 6792 times
Status: Online

Re: Njemački kvalitet sa domaćim pečatom: "Made in Yugoslavi

Post by Julia-Klara » 13 Jan 2016, 12:26

Sverceri su prodavali turske trenerke koliko se sjecam :valja
Ne sjecam se da je iko svercao iz Njemacke bilo sta (osim kafe Alvorada :valja )
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Koliko su Jugo-proizvodi stvarno bili kvalitetni?

Post by Krokodil Behko » 26 Jan 2016, 18:37

Ne sjećam se turskih trenerki, ali se sjećam farmerki iz Trsta, Carrera, Corcura i ostali kič :D

Jugo proizvodi, onno što se tiče odjeće i obuće, bili su kvalitetni u kontekstu peri-deri, ali poprilično operisani od ugodnog dizajna, pa makar govorili i o licenciranim proizvodima poput Levi'sa iz Varaždina ili Lee Cooper.. e to se ne sjećam ko je proizvodio u Jugoslaviji. :hm
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Koliko su Jugo-proizvodi stvarno bili kvalitetni?

Post by storm » 26 Jan 2016, 18:42

Čarape UDARNIK .....Robert Prosinečki

:D.

[ytube][/ytube]
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Koliko su Jugo-proizvodi stvarno bili kvalitetni?

Post by Nole » 02 Mar 2016, 08:15

Beko lee coper je bio dobar proizvod

Image

Image

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Njemački kvalitet sa domaćim pečatom: "Made in Yugoslavi

Post by carobnjak N » 02 Mar 2016, 08:31

Krokodil Behko wrote:Da, dobra stara vremena.
Inače, sad se takve stvari proizvode po Pakistanima, Bangladešima i ostalim Bijaframa, jer poslije sloma YU, nigdje bliže nisu uspjeli pronaći tako jeftinu radnu snagu, pa čak i nezahtjevnu, jer termini "štrajk", "traženje prava" itd, ionako nisu ni postojali.


Btw, to su kupovali samo sirotaneri, a partijska su djeca, kupovala kod švercera - odžinale Alemania.
Nije samo jeftina radna snaga, nego i podržavanje yu ekonomije od strane zapada.
U Sa se pravio njemački golf ....Padom berlinskog zida im jednostavno više nismo bili zanimljivi, a inflacija je počela
da divlja , novčanica od 5 milijardi i slični očajni potezi
Dakle sistem koji je postojao nije bio samoodrživ i nebi izdržao ni godinu dana bez kreditiranja zapada
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Njemački kvalitet sa domaćim pečatom: "Made in Yugoslavi

Post by Nole » 02 Mar 2016, 08:42

carobnjak N wrote:
Krokodil Behko wrote:Da, dobra stara vremena.
Inače, sad se takve stvari proizvode po Pakistanima, Bangladešima i ostalim Bijaframa, jer poslije sloma YU, nigdje bliže nisu uspjeli pronaći tako jeftinu radnu snagu, pa čak i nezahtjevnu, jer termini "štrajk", "traženje prava" itd, ionako nisu ni postojali.


Btw, to su kupovali samo sirotaneri, a partijska su djeca, kupovala kod švercera - odžinale Alemania.
Nije samo jeftina radna snaga, nego i podržavanje yu ekonomije od strane zapada.
U Sa se pravio njemački golf ....Padom berlinskog zida im jednostavno više nismo bili zanimljivi, a inflacija je počela
da divlja , novčanica od 5 milijardi i slični očajni potezi
Dakle sistem koji je postojao nije bio samoodrživ i nebi izdržao ni godinu dana bez kreditiranja zapada
Yugo je bio najlošiji auto al i on je iimao bolju karoseriju od Opela. 98. kupim u nemačkoj astru jedinicu karavan sa isuzu motorom...na satu 190.000 ... vozio ga par godina i počeo da rđa...prešao sam negde oko 100.000 i ja sa njim. Sa motorom nikakvih problema. Ofarbam ga spolja i iznutra metalik bela, ona biserna boja i za godinu dana vidim da počinje da "bubri" boja na limu....jebeš opela katastrofa od limarije...zovem jednog rođaka da vratimo sat na onih 190, jer je već prešao 340. Skine on sat i kaže Auuuu ovo je neko već radio pre nas...ok vratimo sat i prodam ga....posle mesec dana me zove jedan poznanik i kaže da je kupio moju astru i pita koliko je preščla. Ja mu kažem da ne mogu biti siguran jer sam kupio polovan auto da je kod mene bila na 190. Te će on Majku im j. piše 120.000 na satu ...jbt auto prešao pola miliona :D.
OMV je citroena mislim pravio, a IDA Kikinda Opelove automobile. Imali smo solidnu autoindustriju.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Koliko su Jugo-proizvodi stvarno bili kvalitetni?

Post by carobnjak N » 02 Mar 2016, 08:47

Pa yugića je amerika jednom uzela, cijeli jedan grad vozao yuga...
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Koliko su Jugo-proizvodi stvarno bili kvalitetni?

Post by Krokodil Behko » 02 Mar 2016, 09:27

Nole wrote:Beko lee coper je bio dobar proizvod

Image

Image

Ovo jeste bio dobar proizvod.
Čini mi se da sam imao onu jeans jaknu, bez rukava, marka Lee Cooper.
Tad je to bio inn, kad je jesen, obući neki džemper a preko njega jaknu bez rukava :valja
Imala je dobar i prostran unutrašnji džep, stane polovka komotno :djed
online

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Koliko su Jugo-proizvodi stvarno bili kvalitetni?

Post by Nole » 02 Mar 2016, 09:32

Krokodil Behko wrote:
Nole wrote:Beko lee coper je bio dobar proizvod

Image

Image

Ovo jeste bio dobar proizvod.
Čini mi se da sam imao onu jeans jaknu, bez rukava, marka Lee Cooper.
Tad je to bio inn, kad je jesen, obući neki džemper a preko njega jaknu bez rukava :valja
Imala je dobar i prostran unutrašnji džep, stane polovka komotno :djed
Ja sam imao njihove letnje pantalone i košulje sa kratkim rukavima . Sportski i elegantno.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80774
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9953 times
Been thanked: 6792 times
Status: Online

Re: Koliko su Jugo-proizvodi stvarno bili kvalitetni?

Post by Julia-Klara » 02 Mar 2016, 09:33

KULA Gradacac i sad ima odlicne stofane prozvode :cudi
znam da je IZBOR radio samo za trziste SSSRa, imali jednu malu prodavnicu za nas u kruku prodavnice,ali obuca im je bila vise nego odlicna.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Koliko su Jugo-proizvodi stvarno bili kvalitetni?

Post by Nole » 02 Mar 2016, 09:39

Julia-Klara wrote:KULA Gradacac i sad ima odlicne stofane prozvode :cudi
znam da je IZBOR radio samo za trziste SSSRa, imali jednu malu prodavnicu za nas u kruku prodavnice,ali obuca im je bila vise nego odlicna.
Jel Borovo pravili Startas patike? Super su bile lake platnene prave letnje

Image

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Koliko su Jugo-proizvodi stvarno bili kvalitetni?

Post by Vladimir RUS » 02 Mar 2016, 16:15

Julia-Klara wrote:KULA Gradacac i sad ima odlicne stofane prozvode :cudi
znam da je IZBOR radio samo za trziste SSSRa, imali jednu malu prodavnicu za nas u kruku prodavnice,ali obuca im je bila vise nego odlicna.
Izbor i sad postoji, doduše ono što je ostalo od njega.

Evo prije neki dan ponovo članak o Izboru.

http://www.infobrcko.com/vijesti/item/6 ... amota.html

:(

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko su Jugo-proizvodi stvarno bili kvalitetni?

Post by niska grana » 02 Mar 2016, 21:44

Krokodil Behko wrote:Jugo proizvodi, onno što se tiče odjeće i obuće, bili su kvalitetni u kontekstu peri-deri, ali poprilično operisani od ugodnog dizajna
Istina, nazalost....od dizajna i estetike smo poslovicno i tradicionalno operisani, pa tako ni jugo-proizvodi nisu bili izuzetak (mada se tu i tamo znao potkrasti zuzetak poneki, tipa Rasica).
Medjutim, vrhunac crnouzasa bio je dizajn ambalaza kozmetickih i prehrambenih proizvoda, od kojih su neke bile toliko sumorne da bi neupucen covjek vjerovatno pomislio kako se u kutiji s 50 nijansi mracnih boja nalaze meci i rucne bombe a ne sapun, keks ili pahuljice od zitarica.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Koliko su Jugo-proizvodi stvarno bili kvalitetni?

Post by Krokodil Behko » 02 Mar 2016, 22:00

niska grana wrote:
Krokodil Behko wrote:Jugo proizvodi, onno što se tiče odjeće i obuće, bili su kvalitetni u kontekstu peri-deri, ali poprilično operisani od ugodnog dizajna
Istina, nazalost....od dizajna i estetike smo poslovicno i tradicionalno operisani, pa tako ni jugo-proizvodi nisu bili izuzetak (mada se tu i tamo znao potkrasti zuzetak poneki, tipa Rasica).
Medjutim, vrhunac crnouzasa bio je dizajn ambalaza kozmetickih i prehrambenih proizvoda, od kojih su neke bile toliko sumorne da bi neupucen covjek vjerovatno pomislio kako se u kutiji s 50 nijansi mracnih boja nalaze meci i rucne bombe a ne sapun, keks ili pahuljice od zitarica.

A tek što su nas dizajnom motivisali u školi? :D
Kad se sjetim onih bezličnih teka, sa hrapavim i ružnim koricama.
Ko je i našao one sa foto koricama, bilo bi mu naređeno da stavi omotač na teku, kako Miki Maus sa slike ne bi loše uticao na koncetraciju i kvalitet nastave :ideja
online

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Koliko su Jugo-proizvodi stvarno bili kvalitetni?

Post by Podrinjac » 02 Mar 2016, 22:20

Kako god, kvalitetniji su bili od nekih europskih uvoznih sranja.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko su Jugo-proizvodi stvarno bili kvalitetni?

Post by Maja » 03 Mar 2016, 01:16

niska grana wrote: Medjutim, vrhunac crnouzasa bio je dizajn ambalaza kozmetickih i prehrambenih proizvoda, od kojih su neke bile toliko sumorne da bi neupucen covjek vjerovatno pomislio kako se u kutiji s 50 nijansi mracnih boja nalaze meci i rucne bombe a ne sapun, keks ili pahuljice od zitarica.
Šta hoćeš, većina toga je dolazila u limenim kutijama koje se nisu bacale nego su poslužile domaćicama da u njima čuvaju od šećera i kafe do čivija i šta ja znam :D.
Prije nije bilo smeća na svakom koraku ko sad. Sad sve od plastike, sve za jednokratnu upotrebu i bacaj.

Post Reply

Return to “Jugonostalgija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests