Mesna industrija u BiH

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: opet smo usrali motku

Post by String » 14 Jan 2016, 18:35

jebes goveda...bitna je rakija.
Image

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: opet smo usrali motku

Post by storm » 27 Jan 2016, 08:32

UDAR NA OBRAZ DRŽAVE
Kako je propao posao decenije: Turci tražili govedinu uzgojenu na bh. pašnjacima, mi im 'uvalili' meso iz Poljske?!


Image

Kako je propao posao decenije: Turci tražili govedinu uzgojenu na bh. pašnjacima, mi im 'uvalili' meso iz Poljske?!

Turska je imala samo jedan uvjet - da goveda budu uzgojena u Bosni i Hercegovini. I na početku je bilo tako - prodavala su se domaća goveda, sve je nekako procvjetalo - i stočarstvo, i popratne grane, poput transporta, pa su oživjeli i aerodromi... I onda su se neki odlučili za kraći put do zarade...


Izvor: Al Jazeera Balkans/Autor: Snježana Mulić-Softić

"Umjesto da sada budemo bezbrižni, jer imamo osigurano tržište na koje možemo plasirati stoku koju uzgajamo, mi smo u brigama. Veliki dobavljači, koji su prošli na tenderu za izvoz bh. govedine u Tursku, okrenuli su nam glavu. Ili nam nude mizerno niske cijene, od 3,5 do 3,7 konvertabilnih maraka [1,7 eura do 1,8 eura] po kilogramu govedine, a oni za istu tu kilu dobijaju 10 KM [pet eura], ili ne otkupljuju od nas nikako", žali se Ermin Veladžić, predsjednik Udruženja proizvođača mesa i mlijeka Unsko-sanskog kantona.

Kaže da je uzgoj goveda veoma skup biznis i da je, ustvari, najmanja cijena po kojoj bi trebali prodavati kilogram tog mesa četiri KM (dva eura).

"Kada je Bosna i Hercegovina prošlog ljeta potpisala sporazum s Turskom o izvozu 15.000 tona govedine na godišnjem nivou, a kako bi pomogla ovoj zemlji nakon poplava, mi - mali farmeri, bili smo presretni. Planirali smo da ćemo naše volove prodati do Nove godine, međutim, neko je, samo što je posao krenuo, sve pokvario. Svaki dan više koje govedo provede u štali farmere dodatno košta najmanje 30 KM [15 eura] dnevno. Sramota je ovo što se radi", govori Veladžić.

I farmeri u Kantonu Sarajevo su u panici da neće moći prodati svoja goveda. I to toliko da se plaše govoriti za medije. Na pitanje zašto ne govore, Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika entiteta Federacija Bosne i Hercegovine kaže da se plaše ucjene velikih kompanija koje otkupljuju meso, odnosno da više neće imati kome prodati svoju stoku.

'Udar na obraz države'

"Turska je imala samo jedan uvjet - da goveda budu uzgojena u Bosni i Hercegovini. I na početku je bilo tako - prodavala su se domaća goveda, sve je nekako procvjetalo - i stočarstvo, i popratne grane, poput transporta, pa su oživjeli i aerodromi... I onda su se neki odlučili za kraći put do zarade, pa su uvezli stoku iz Poljske i izvezli je kao bh. proizvod. Pa, kad je tako, mogli su i Turci uvesti govedinu iz Poljske, a ne po nju ići preko Bosne i Hercegovine", kaže Bićo, ističući kao to nije samo udar na domaću proizvodnju, nego i na obraz države.

Upravo upozorenja farmera i udruženja poljoprivrednika da svoju živu stoku ne mogu prodati, uprkos velikodušnoj ponudi Turske za otkup, bilo je signal Ministarstvu vanjske politke i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine da preispita o čemu se radi. Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine, kaže za Al Jazeeru da je prva upozorenja dobio u septembru prošle godine.

"To je bio signal da se krene u kontrolu i nadzor u kompanijama koje vrše izvoz u Tursku te alarmiraju i druge nadležne institucije da učine isto", rekao je Šarović i dodaje da Ministarstvo još uvijek ne zna koje su kompanije prekršile sporazum.

"Taj podatak u ovom trenutku ne možemo precizno iznijeti, jer je nadzor sproveden u tri velika izvozna objekta, a kontrola se nastavlja i sprovodi i u ostalim izvoznim objektima, veterinarskim stanicama i drugim subjektima u lancu odgovornosti. U najmanje jednom izvoznom objektu uočene su nepravilnosti i nedostaci, pa je istom Kancelarija za veterinarstvo uskratila izdavanje izvoznih certifikata", kaže ministar Šarović.

Iako ni farmeri sa sigurnošću ne mogu uvrditi koja je od kompanija zloupotrijebila sporazum (Piemonte, Bajra, Šišović, Suša ili Mempro), najviše njih sumnja u kompaniju "Šišović" iz Posušja, a budući da im ona nudi najniže otkupne cijene. Međutim, Ivan Pavković, jedan od direktora kompanije "Šišović", tvrdi da oni s tim nemaju nikakve veze.

"Nije istina da otkupljujemo po cijeni nižoj od četiri KM [dva eura]. Svima plaćamo 4,5 KM [2,25 eura], plus porez na dodanu vrijednost", kaže Pavković.

"Mi smo izvezli 4.000 tona mesa u Tursku i sve je to bila roba kupljena na bh. tržištu. Osim toga, kada pakiramo meso i spremamo za izvoz, tu su uvijek u kontroli četiri veterinara iz Turske, tako da nema govora da smo mogli bilo uraditi bilo šta što nije u skladu sa sporazumom", kaže Pavković.

Veterinarska kontrola - najslabija tačka

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije pak tvrdi da upravo veterinari snose najveću odgovornost, jer oni izdaju dokumente o porijeklu i ispravnosti mesa.

I ministar vanjske trgovine i ekonomskih poslova priznaj da su veterinarske kontorle "slaba tačka" u ovom poslu, koji je trebao preporoditi bh. industriju mesa.

"U pravu ste, to je zaista slaba tačka. O tome smo obavijestili nadležna entitetska ministarstva, ali i druge kontrolne organe. Uočeno je prilikom kontrole da je vršeno nepravilno popunjavanje pasoša životinja, nepodudaranje podataka sa podacima iz Vanjskotrgovinske komore, odsustvo bilo kakve evidencije o klanju u izvoznim objektima."

Zbog svega ovoga uveliko se počelo govoriti da će Turska pooštriti mjere uvoza mesa, pa čak i poništiti sporazum. Međutim, iz Ambasade Turske u Bosni i Hercegovini nisu nam ovo mogli ni potrvditi, ni negirati.

"Upoznati smo sa situacijom, ali Ambasada nema mandat komentirati ovakve stvari, niti iznositi bilo kakve informacije", rečeno je iz Sektora za trgovinske poslove Ambasade Turske.

Ministarstvo vanjske trgovine je, kako kažu, tursku stranu o svemu obavijestilo, i usmeno i pismeno, a sve s namjerom da se spasi što se spasit može i to, prije svega, za "dobro poljoprivrednika Bosne i Hercegovine".

I dok farmeri čekaju da ponovo dobiju dobre vijesti i izvedu svoje volove iz štala, Ministarstvo vanjske trgovine je pokrenulo opsežnu istragu i pojačalo kontrole u kompanijama koje su dobile posao izvoza mesa.

Ispaštat će cijelo društvo

"Od Uprave za indirektno oporezivanje zatražili smo da se izvrši kontrola krajnje namjene svih količina bescarinskog izvoza mesa iz Evropske unije u 2015. godini. Istovremeno, od Vanjskotrgovinske komore BiH zahtijevamo pooštravanje procedure izdavanja certifikata o porijeklu mesa koje izdaje ova institucija kao javno ovlaštenje. Ministarstvo i Kancelarija za veterinarstvo su, u opštem interesu, ostvarili odgovarajuću saradnju i sa istražnim organima, koji nezavisno rade svoj posao u skladu sa zakonom. Njihov izvještaj ovom pitanju posjeduju institucije koje se bave pitanjima utvrđivanja mogućih zloupotreba", kaže minsitar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.

Iako ministar Šarović ističe da neće doći do promjene sporazuma te da će se on nastaviti primjenjivati i ove godine, farmeri, svejedno, strahuju.

"Sa svakim novim danom čekanja mi smo na gubitku. Stoka traži hranu, toplotu, svjetlo, veterinarsku kontrolu... a sve to proizvodi nove troškove. Kada smo krenuli u ovaj posao, mnogi od nas su povećali broj grla, a sada uopće nismo sigurni da ćemo ih moći prodati", kažu farmeri.

A ono što je sigurno, prema riječima ministra Šarovića, to je da će kompanije za koje se dokaže da su varale, odnosno da su izvozile meso koje nije bh. porijekla, "bez dileme biti eliminisane sa liste onih kojima je odobren izvoz u Tursku", dodajući da se neće samo na tome stati, ali bez obrazloženja kakve sankcije ih još čekaju.

Na kraju dodaje kako je neophodno unaprijediti lanac kontrole. U suprotnom, kaže, "zloupotrijebit će ga nekoliko 'mangupa', a šteta će za cijelo društvo biti nemjerljiva".
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: opet smo usrali motku

Post by Chloe » 27 Jan 2016, 08:39

Raduje me nova ukazana prilika za izvoz mesa u Turskoj. Možemo govoriti šta hoćemo za Turke, ali hvala im.
Još da zaista krivce kazne bilo bi super. Kad samo pomislim kroz kakcve brige su prošli pošteni i vrijedni uzgajivači
goveda u zadnje vrijeme, brinući se šta će ako Turci otkažu otkop.
Neki su se kreditno zadužili da bi unaprijedili proizvodnji.
Tačno bih krivcima naložila plaćanje odštete poštenima za pretpljeni stres.
Last edited by Chloe on 27 Jan 2016, 10:33, edited 1 time in total.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: opet smo usrali motku

Post by storm » 27 Jan 2016, 08:49

Bilo je i ovdje sličnih muljaža....nabavljalo se meso iz Ukrajine, koje je po 5 godina bilo u hladnjačama smrznuto :grana
a prodavano pod slovenska govedina :lupa

ljudi :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: opet smo usrali motku

Post by Krokodil Behko » 27 Jan 2016, 10:26

Ovo je potrebno, kako bi unaprijedili kontrolu, a prekršiteljima bih trajno oduzeo dozvolu, da se uopšte bave mesnom industrijom, bez obzira na to o kome je riječ. Znači bilo je toga dosta. Prvo uvoz iz Rumunije, a geografska logika nam kazuje, da je vinovnik u RS, do evo sada i iz Poljske i to znači da ima vinovnika i u FBiH.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37665
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: opet smo usrali motku

Post by Pasaga » 27 Jan 2016, 10:34

Krokodil Behko wrote:Ovo je potrebno, kako bi unaprijedili kontrolu, a prekršiteljima bih trajno oduzeo dozvolu, da se uopšte bave mesnom industrijom, bez obzira na to o kome je riječ. Znači bilo je toga dosta. Prvo uvoz iz Rumunije, a geografska logika nam kazuje, da je vinovnik u RS, do evo sada i iz Poljske i to znači da ima vinovnika i u FBiH.
Svugdje je to isto.
Kod nas,konkretno nama,to se nije smjelo desit ...pa ni po zivu glavu.
Previse je razloga da je to moralo biti po zanatu.
Te odgovorne,oduzet im licence,zabranit trajno bavljenje time...povjesat.....
Sinoc gledam na ovdasnjim vjestima,isti slucaj.
Govedje meso koje je deklarisano kao domace i sa visom cjenom
..dokazno da je iz j. amerike,pritom jos bojeno da bi bilo crvenije.
Prodato je ga na stotine tona......
Kupci,vecinom domaci,bjesni su...prolupali...zbog te podvale,jos ako tome dodamo da oni prvo pogledaju porjeklo proizvoda,tek onda u korpu.
To se desava godinama....i vjerujte...nikad niko nije odgovarao...ili snosio konsekvence.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: opet smo usrali motku

Post by storm » 27 Jan 2016, 10:54

Ja iskreno vjerujem još samo, kad znam uzgajatelja...imam tu jednog tj mama, koji nas pozove kad zakolje june...od njega se uzima i piletina povremeno, ostalo što kupim i ne utvaram si, da je previše kvalitetno :cudi

Džaba ti gledati državu porijekla, kad svako malo neka afera oko toga izbije...ajd vjeruj poslije?!
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37665
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: opet smo usrali motku

Post by Pasaga » 27 Jan 2016, 10:58

storm wrote:Ja iskreno vjerujem još samo, kad znam uzgajatelja...imam tu jednog tj mama, koji nas pozove kad zakolje june...od njega se uzima i piletina povremeno, ostalo što kupim i ne utvaram si, da je previše kvalitetno :cudi

Džaba ti gledati državu porijekla, kad svako malo neka afera oko toga izbije...ajd vjeruj poslije?!
Drug...vec godinama...kupujem samo privatno..
direktno na privatnoj farmi,vidis,opipas...
Tako kupim po 25-35 ...kg....stavim u kesice....i u zamrzivac..
...bude mi ..podugo......
U trgovinama,ne uzimam ...nikako...
Mljeveno kupim kod siptara,isto znam od koga dobiva meso...direktno sa farme...
Moras se covjece ovdje pazit toga......
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: opet smo usrali motku

Post by Chloe » 27 Jan 2016, 11:02

E zato ja volim naše selo, svoju rodbinu/poznanike koji se bave stočarstvom, poljoprivredom, kod njih kupujemo i bar znamo šta jedemo.
Nedavno sam uzimala juneće meso, a jest' ga domaćin priremio, halal mu pita, moglo je i pod teletinu ići. :zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Nedo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 437
Joined: 20 Nov 2014, 01:25
Status: Offline

Re: opet smo usrali motku

Post by Nedo » 27 Jan 2016, 11:11

Davno sam predložio da se za ovakve slučajeve i slične uvede smrtna kazna. Kao lokaciju sam predložio trg Karla Paržika na Marijin dvoru u Sarajevu...
Možda da uradim projekat vješala u duhu ambijenta kako se ne bi narušilo okruženje crkve, austro-ugarskih zgrada i moderne arhitekture...neki prelazak iz novog u staro i obrnuto :hm

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: opet smo usrali motku

Post by SPINERKA » 27 Jan 2016, 11:24

@Pasaga
Drug...vec godinama...kupujem samo privatno..
direktno na privatnoj farmi,vidis,opipas...
:hihi

...Zanimljiv nacin , kontrole kvaliteta.

@Chloe
Nedavno sam uzimala juneće meso, a jest' ga domaćin priremio, halal mu pita, moglo je i pod teletinu ići. :zubi



.Organski -gico-- takodje ravan teletini -nema razlike.
Image

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: opet smo usrali motku

Post by Chloe » 27 Jan 2016, 12:12

SPINERKA wrote: @Chloe
Nedavno sam uzimala juneće meso, a jest' ga domaćin priremio, halal mu pita, moglo je i pod teletinu ići. :zubi

.Organski -gico-- takodje ravan teletini -nema razlike.
Šališ se? :)

Inače, ne jedem svinjetinu. :zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: opet smo usrali motku

Post by SPINERKA » 27 Jan 2016, 12:22

Chloe wrote:
SPINERKA wrote: @Chloe
Nedavno sam uzimala juneće meso, a jest' ga domaćin priremio, halal mu pita, moglo je i pod teletinu ići. :zubi

.Organski -gico-- takodje ravan teletini -nema razlike.
Šališ se? :)

Inače, ne jedem svinjetinu. :zubi
:) Ne salim se.
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Mesna industrija u BiH

Post by Krokodil Behko » 27 Mar 2016, 11:14

Menprom tirolska, odlična. Nije ni 6 KM po kilogramu

Image
online

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Mesna industrija u BiH

Post by Ideja » 27 Mar 2016, 11:31

Skoro pričam sa mamom pa mi se žali na komšiju koji uzgaja krave pa od njega često kupuju meso. Sram ga bilo, uvijek govori ne može bez kosti nikom a slušam juče komšinica se hvali kako je dobila bez kosti. Ma čekaj, reći ću mu ja sljedeći put :D.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mesna industrija u BiH

Post by Bla » 30 Mar 2016, 18:45

Nema razloga za plakanje oko izvoza mesa, jer mi ne možemo ni blizu da podmirimo ni svoje potrebe.
Tako da, bolje da prodajemo lokalno meso ovdje nego negdje vani pa da onda sebi uvozimo još više zamrznutog smeća.

Izvori Agencija za statistiku BiH (prvi isječak) i Federalni zavod za statistiku (ostala 2)
meso.PNG
meso_fed_izvoz.PNG
meso_fed_uvoz.PNG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mesna industrija u BiH

Post by Bla » 14 May 2016, 01:47

Ipak ode za Tursku

http://www.oslobodjenje.ba/ekonomija/bi ... sku/169785

a mi ćemo jesti južnoameričku :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Mesna industrija u BiH

Post by Krokodil Behko » 14 May 2016, 10:02

Nije im neka otkupna cijena. Izgleda da su seljaci prošle godine lijepo zaradili, jer je cijena bila oko 4.5 maraka žive vage, a to znači da jedno june nije bilo ispod 2000 maraka. Sjećam se kad je moj otac 2009. kupio dva teleta, s ciljem da ih utovi, ali tad je bila ekonomska kriza i otkupna cijena je bila samo 2.5 maraka.
Sad eto i ima se neka računica, ko ima zemlju i zna s tim deverati.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37665
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: Mesna industrija u BiH

Post by Pasaga » 14 May 2016, 15:09

Krokodil Behko wrote:Nije im neka otkupna cijena. Izgleda da su seljaci prošle godine lijepo zaradili, jer je cijena bila oko 4.5 maraka žive vage, a to znači da jedno june nije bilo ispod 2000 maraka. Sjećam se kad je moj otac 2009. kupio dva teleta, s ciljem da ih utovi, ali tad je bila ekonomska kriza i otkupna cijena je bila samo 2.5 maraka.
Sad eto i ima se neka računica, ko ima zemlju i zna s tim deverati.
Ko ima dosta prostora,zemlje za ispasu...to je najisplativiji biznis...
Jest velika i obaveza,ako cojk vec nema neki dobro siguran posao to dodje kao neka garancija.
Ljudi su i prije pa i danas,to imali kao extra zanimanje.
Otkup,i oko otkupa,gazda se uvjek mora sam osigurat i obezbjedit ,a time i dobru cjenu.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Mesna industrija u BiH

Post by Hannibal » 14 May 2016, 17:16

Treba za to para brt. Ja se seto selom gdje stari rada i naidjem na lika sto cuva ovce. Pitam ga sta ce ti puska brt. Kae pa ja ovdje cuvam 200 hiljada maraka jara
🐽

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests