Proizvodnja hrane jedna od šansi razvoja bh. ekonomije

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by Mutevelija » 17 Feb 2018, 18:41

Nepostojeći burek sa kupusom :hihi samo kupusnjaca


Burek sa jabukama :valja
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by gaga » 17 Feb 2018, 19:18

A jesu li od brasna tip-300? :hihi
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by gaga » 17 Feb 2018, 19:21

Konsultant wrote: 17 Feb 2018, 18:24
spacebound wrote: 17 Feb 2018, 17:10 Burek sa zeljem, burek sa krompirom, burek sa sirom, i ovo burek s mesom, sta god to bilo, u moju kucu nece :sikira
Potpisujem. Zna se razlika izmedju pite i bureka. Svetogrdje i bogohuljunje je pokusati to porediti. Ovo je gore od veleizdaje domovine!
Ime može dolaziti od turske riječi bur (savijati);[2][3], slično kao i u hrvatskom, gdje riječi savijača (od savijati) i gibanica, također opisuju određeno slojevito jelo od tijesta ili možda od perzijske riječi būrek.[4]
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by Pasaga » 17 Feb 2018, 19:30

gaga wrote: 17 Feb 2018, 19:18 A jesu li od brasna tip-300? :hihi
Image
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80755
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9941 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by Julia-Klara » 17 Feb 2018, 19:35

BUrek je turska rijec, i tamo je sve burek, cak i ono sto mi zovemo sirnicom, krompirusom, zeljanicom...
I meni se kosa dize na glavi kada cujem "burek sa sirom", ali, ljudi moji, ne treba bjezati od cinjeice da MI GOVORIMO POGRESNO :D
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by Pasaga » 17 Feb 2018, 19:39

Julia-Klara wrote: 17 Feb 2018, 19:35 BUrek je turska rijec, i tamo je sve burek, cak i ono sto mi zovemo sirnicom, krompirusom, zeljanicom...
I meni se kosa dize na glavi kada cujem "burek sa sirom", ali, ljudi moji, ne treba bjezati od cinjeice da MI GOVORIMO POGRESNO :D
... slazem se ....
...medjutim,u mom kraju.ljudi su uvjek govorili ...sirnica,zeljanica ....kompirusa....
nikad nisu to mjesali sa burekom ...
zasto je tako,neznam ...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80755
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9941 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by Julia-Klara » 17 Feb 2018, 19:40

Pa i mom su, Pasaga.
Ali ako cemo osvajati trziste onda moramo malo promijeniti pristup.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by Mutevelija » 17 Feb 2018, 19:42

Ne govorimo pogrešno jer bi i pitu sa jabukama zvali burek sa jabukama, burek sa višnjama.

Pie-pita- borek turizam samo što je priznata u BiH samo sa mesom, kao što ima i raznih rakija ali asocira na sljivovvicu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by Pasaga » 17 Feb 2018, 19:48

Julia-Klara wrote: 17 Feb 2018, 19:40 Pa i mom su, Pasaga.
Ali ako cemo osvajati trziste onda moramo malo promijeniti pristup.
... ovde na forumu to prvi put cujem ...
... ako ces mi vjerovat...

...nekazem,mora se to malo komercijalizovat,dobar marketing,bez toga.... nista ...
imamo ovde mnogo tih proizvoda,ljudi jednostavno hrle da to nabave.
Posle par poruka tih proizvoda,kvalitet,pa i pakovanje,strasno se pokvari...bude mnogo losije
tako da ovi prizvodjaci dole u BH...radi neozbiljnosti i traljavosti izgube mnogo.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11326 times
Status: Online

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by spacebound » 17 Feb 2018, 20:18

Julia-Klara wrote: 17 Feb 2018, 19:35 BUrek je turska rijec, i tamo je sve burek, cak i ono sto mi zovemo sirnicom, krompirusom, zeljanicom...
I meni se kosa dize na glavi kada cujem "burek sa sirom", ali, ljudi moji, ne treba bjezati od cinjeice da MI GOVORIMO POGRESNO :D
Sta me briga kako Turac kaze :auf Kod mene je burek samo jedna pita, njihovo je pogresno :rug

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by Konsultant » 18 Feb 2018, 10:18

spacebound wrote: 17 Feb 2018, 20:18
Julia-Klara wrote: 17 Feb 2018, 19:35 BUrek je turska rijec, i tamo je sve burek, cak i ono sto mi zovemo sirnicom, krompirusom, zeljanicom...
I meni se kosa dize na glavi kada cujem "burek sa sirom", ali, ljudi moji, ne treba bjezati od cinjeice da MI GOVORIMO POGRESNO :D
Sta me briga kako Turac kaze :auf Kod mene je burek samo jedna pita, njihovo je pogresno :rug
BRAVO! Kako naljutiti Bosanca u 3 rijeci: burek sa sirom.
Bogohuljenje, tu nema rasprave. Ne govoris pogresno jer si to usvojio i tim dao jednoznacno znacenje necemu. Hoces sad i majstorima reci nemoj koristiti rijec "pucola"? Sto bi fasovao "gedore" u vugla.

Predlazem ciciban 7 dana za gagu zbog vrijedjanja naroda, narodnosti i svih stranih osoba trenutno zatecenih na teritoriji BiH, skrvnavljenja nase istorije, osujeceni pokusaj podrivanja maternjeg jezika, uvodjenja novotarija, te omalovazavanja djela i vrijednih ruku domacica.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80755
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9941 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by Julia-Klara » 18 Feb 2018, 11:14

ja predlazem da Konsultant napokon nauci sam sebi pravit pitu, i prestane smarat sa raznoraznim dizanjem revolucija, jer cu ga po prstima oklagijom, hocu oca mi :oklagija
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by Melek » 18 Feb 2018, 11:31

Jes' vala pomalo suhoparan, nije da nije :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80755
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9941 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by Julia-Klara » 18 Feb 2018, 11:32

Poceo trolat sa ovim revolucijama svaku temu... Moracemo se malo popitat (ne praviti pitu, niti se gadjati istima :klara )
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by Vjetar » 18 Feb 2018, 11:59

A eto, ja bih mogao nkad da ne pojedem u životu ni pitu ni burek. Neshvatljivo mi je da neko orgazam od pite doživljava ili bureka, jer su tako priprosta jela da jednostavno nemaš čemu da se oduševiš tu :cudi OK mi je da se to jede, ali da se slavi kao nešto vau je - :lupa

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by Chloe » 18 Feb 2018, 12:06

Ljudi prave biznis ... :cudi ... neka nazivaju kako hoće. Nadam se da će ponuditi kvalitetne proizvode i neće se zadržati samo na našem tržištu - uostalo "svaka roba ima svoga kupca". Sretno im. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Bujrum pita", novi brend na tržištu BiH

Post by Konsultant » 18 Feb 2018, 13:20

Julia-Klara wrote: 18 Feb 2018, 11:14 ja predlazem da Konsultant napokon nauci sam sebi pravit pitu, i prestane smarat sa raznoraznim dizanjem revolucija, jer cu ga po prstima oklagijom, hocu oca mi :oklagija
Razlikujes li ti tradiciju, kulturnu bastinu i revoluciju protiv anam one vlasti? Burek je svetinja! Kraj. Oni su vrijedjali nas.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Proizvodnja hrane jedna od šansi razvoja bh. ekonomije

Post by Bla » 07 Mar 2018, 11:33

Probao sam sad ovaj Kulin od šljive
dobar je pravo, skoro pa kao onaj nekadašnji Bosankin
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

U Lipnici kod Tuzle proizvode se prve bh. prirodne gumene bombone

Post by Krokodil Behko » 05 Aug 2018, 11:10

Image

Paletu domaćih proizvoda koje pripremaju ruke Bosanaca i Hercegovaca od nedavno su upotpunile i prve prirodne gumene bombone koje se proizvode u prigradskom naselju Lipnica kod Tuzle.
Emir Bulić iz Tuzle prošle godine samostalno je pokrenuo mali biznis u okviru kojeg se u njegovom pogonu proizvode gumene bombone na čijoj deklaraciji je navedeno da je riječ o 100 posto prirodnom proizvodu koji je nastao u Bosni i Hercegovini.

Na pokretanje ovog biznisa Bulića je potakla savjest. Naime, kako nam kaže, njegove dvije kćerke i sin svakodnevno konzumiraju gumene bombone, a kako bi njima, ali i svim ostalim mališanima u našoj zemlji ponudio kvalitetnu slasticu, odlučio je pokrenuti ovu priču.

Prvenstveno je recepturu pokušao napraviti u saradnji s Tehnološkim fakultetom u Tuzli, međutim zbog nemogućnosti pronalaska adekvatnog odgovora, Bulić je pomoć morao potražiti izvan BiH.

"Godinu dana smo razvijali proizvod. Originalnu recepturu smo uradili s tehnolozima iz Njemačke i Srbije, međutim u konačnici smo željeli napraviti zdraviji proizvod te je izrađen naš bh. recept. Bombone se proizvode od goveđeg želatina, bez emulgatora, vještačkih boja i glutena", kaže za Klix.ba Bulić.

Sve potrebno za izradu ovih bombona nije teško nabaviti, ali je izuzetno skupo.

Naime, vještačka boja koja se inače koristi za ove proizvode košta 23 KM, dok je kilogram prirodne boje koju u svojoj proizvodnji primjenjuje Bulić 300 maraka.

"Sve neophodne sastojke za pripremu ovih bombona nabavljamo u Bosni i Hercegovini, tako da je i s te strane riječ o potpuno domaćem proizvodu. Higijensku i kontrolu ispravnosti naših proizvoda vrši Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona, za što posjedujemo i potvrdu", ističe Bulić.

Kada je riječ o proizvodnom procesu, naš sagovornik ističe da je izuzetno kompleksan, kao i da su za nastanak 20 kilograma gumenih bombona u prosjeku potrebna tri sata aktivnog rada.

"Riječ je o jednom od najkomplikovanijih proizvoda iz slatkog programa koji se pripremaju u Bosni i Hercegovini. Potrebno je osam sastojaka koji se sastavljaju ručno, a proces izrade bombone smo uspjeli pojednostavniti automatskim dozatorom koji smjesu plasira u kalupe", pojašnjava nam Bulić.

U njegovom malom proizvodnom pogonu pod nazivom Bueno tri stručnjaka iz oblasti prehrambene industrije svakodnevno rade na proizvodnji i pakovanju ovih bombona koje se od nedavno mogu pronaći na našem tržištu.

Svoju ponudu, pored gumenih bombona su upotpunili i slanim programom, odnosno integralnim štapićima.

"Trenutno radimo na tri nova proizvoda čiji se recepti pripremaju. U planu imamo i širenje proizvodnje, kao i povećanje broja zaposlenih osoba", navodi Bulić.

Na bh. tržištu također bi se mogle pojaviti i gumene bombone bez šećera koje će biti namijenjene za dijabetičare.

Ukoliko razvoj pogona bude išao predviđenom dinamikom planirano je i širenje na evropsko tržište.


(klix)
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95668
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33880 times
Been thanked: 20662 times
Contact:
Status: Online

Re: U Lipnici kod Tuzle proizvode se prve bh. prirodne gumene bombone

Post by Rum » 05 Aug 2018, 11:12

Jeo sam bio gumene isto opanak
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests