Uskrs

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Uskrs.

Post by storm » 18 Apr 2019, 19:44

Pasaga wrote: 18 Apr 2019, 19:40
storm wrote: 18 Apr 2019, 19:39

Samo me ne nagovaraj na četiri žene :stop

:D.
... neznas sta je sreca ....
:ovaj
Misliš četiri sreće :D.
Šalimo se, da ne bi netko zamjerio :hoi
Interne fore uvazenog delilera i mene...
Al nagovara me, što jest, jest :plavi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Uskrs.

Post by storm » 18 Apr 2019, 20:06

Cvrle wrote: 18 Apr 2019, 19:43 Storme, ne bih dala ovaj tvoj odgovor ni za cijeli google... Pa i amazon :cvijece Hvala ti puno na odgovoru.
Eh vidis sad si me zabunio pa ako ti nije problem de malo pojasni, jer i ja kao i vjerujem mnogi muslimani mislimo da je Bozic u stvari centralni blagdan, a eto ti velis da i nije :hm
Dalje, dakle vas "post" je prije Uskrsa. Znam da je post propisan davno prije Islama. A jel ima propisano tacno cega se odricete ili... ?
Dalje, jel tacno da je bio razapet tri dana?
Bojenje jaja, oduvijek smo se radovali tome. Imali smo jednog komsiju, rahmetli vec nekoliko godina. Od kako znam za sebe znala sam i za njega. Uvijek bi nam donosio punu korpu jaja. Drugima je nosio koliko ih ima u kuci, a nama punu korpu. Posle rata, nekoliko godina nije bio ovdje, pa kad je dosao, kuca on na vrata i pita da li bi se mama ljutila ako bi meni dao koje sareno jaje. Dobro se sjecam maminog odgovora:
"Dragi komsija, mi jedva cekamo kad ces nam donijeti."
I opet Dzuma ili nama poznat kao Petak (Dzuma s arapskog je Petak).
Toliko toga je poznato. Mozda vise kroz film, nego kroz knjige.
Interesantno je to koliko je slicnosti i koliko kroz svete knjige pomenutog.
Bas cu potraziti jednu knjigu koju sam kao mala voljela citati, cini mi se da ima nesto i o Isa :hm
Hmda Božić naoko ima centralno značenje ali sve što se tada dogodilo, je rođenje Isusovo...
Ok sad je tu posjeta trojice kraljeva iz različitih dijelova svijeta, koji su mu se došli pokloniti, jer najavljeno je rođenje spasitelja.
Kruzila je ta najava i otišlo je tako daleko, da je kralj Herod ubrzo nakon rođenja Isusovog, dao pobiti svu djecu do dvije godine starosti... Roditelji Josip i Marija u tome bježe iz Betlehema.
I to je sve u biti.
Dok uskrs, opisao sam, prekretnica, kad katolicizam doslovce bukne, nauk vjere postane opipljiv.
Ta korizma... Danas vrijedi kao odricanje nečega, što puno koristiš, voliš...
Ljudi se odreknu alkohola, cigareta, slatkoga... Baš različito, nema više propisa, a nekad jest bio kruh i voda.
Inače, oni koji u potpunosti upražnjavaju vjeru, svaki, ali svaki petak poste... Ima taj petak značenje i kod katolika :)
Pa eto ja recimo, došavši ovamo, nisam imao pojma o Islamu, nikakvog dodira.
I kako sam tu čitao i pratio, puno je više dodirnih točaka, nego razlika.
Jednako su dva velika slavlja, jednako taj mjesec pročišćenja... Na kraju krajeva... Meryem (Marija) je jedina spominjana ženska osoba u Kur'anu...
Merjem bint Imran (arapski: مريم ) je žena koju Kur'an navodi kao majku poslanika Isaa. Ona je vjerovatno najcjenjenija žena u islamu. Jedina je žena imenom spomenuta u Kur'anu, u kojem postoji cijela sura nazvana po njoj. Posljednji Allahov Poslanik ju je spomenuo kao jednu od četiri najbolje žene koje će prve ući u Džennet.
E jedino se ne priznaju božanski statusi Isusu i Mariji, dok svoje mjesto poslanika i majke mu, imaju...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Uskrs.

Post by Socrates » 18 Apr 2019, 20:10

Isus je bio razapet šest sati. Petak.
. . . . . . . . .

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Uskrs.

Post by Cvrle » 18 Apr 2019, 20:11

Da upravo tako.
Abraham = Ibrahim a.s.
Isus = Isa a.s.
Adam = Adem a.s.
Itd...
Sto se tice temelja vjere, Islamu je dodatno propisan namaz, ostalo je sve vec propisano ranije. Ima tacno kojem poslaniku je sta propisano.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Uskrs.

Post by storm » 18 Apr 2019, 20:15

Aha tri dana razpet... Netočno.
Svega skupa je bio prema procjenama oko šest današnjih sati.
Ne postoje točni zapisi, jer se vrijeme tada nije mjerilo kao danas.
Čak nema ni tri dana od razapeca do uskrsnuća, ako pričamo u satima... Cca manje od 48 sati je prošlo.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Uskrs

Post by Mirelam » 18 Apr 2019, 21:07

Jedna od interesantnih stvari je Basilika Svetog groba, crkva koja je sagradjene tamo gdje je navodno pokopan, Crkva je podijeljena izmedju Grčke pravoslavne crkve, Franjevačkog reda, Armenskom crkvom, Koptskom crkvom, Sirijskom crkvom i Etiopljanskom crkvom a ceremoniji otvaranja vode muslimani, tj zakljucavaju je i odkljucavaju. Otomani su napravili ferman "Status quo" gdje su zamrznuli takve odnose i podjele. Kamen gdje je polozen Isus , hodocasnici stavljaju cvijet jasmina, koliko se sjecam i onda trljaju vodom koja postaje sveta voda. Ne sjecam se sta rekose koliko puta je promijenjen taj kamen mejtas jer se trljanjem trosi. Inace Jerusalem je woouuuu. Mistika, mirisi....

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37384
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24802 times
Been thanked: 4692 times
Status: Online

Re: Uskrs

Post by ElTriconi » 18 Apr 2019, 21:23

Sad kontam sto mecu vjeronauku pa haman cijelo skolovanje, komplikovano oto.

Drugo je to sto ja to nisam begeniso, ha ja :valja
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Uskrs

Post by Cvrle » 18 Apr 2019, 21:28

ISA, SIN MERJEMIN

Kada Imranova žena zatrudnje obrati se svome Gospodaru – Allahu Milostivom – i reče:
„Gospodaru moj, ovo što je u trbuhu mome ja zavjetujem samo na službu Tebi, pa primi od mene, jer Ti, zaista, sve čuješ i znaš!“
A kad se porodi, i vidje da je rodila djevojčicu, reče:
„Gospodaru moj, rodila sam žensko,“ – a Allah dobro zna šta je rodila – „a žensko nije kao muško; nadjela sam joj ime Merjema, i ja nju i porod njezin stavljam pod Tvoje okrilje od prokletog šejtana.“
I Gospodar njen Merjemu primi lijepo i učnini da uzraste lijepo i da joj se nađe onaj koji će se brinuti o njoj. Kako su to mnogi htjeli, i oko toga se prepirali, odlučiše da bace svoja pera od trske u vodu. Ona, Allahovom voljom, sva potonuše a na površini ostade samo Zakerijja. I on preuze brigu o Merjemi, jer je tako njen Gospodar odlučio.
Kad god bi joj Zekerijja u hram ušao, kod nje bi hrane našao.
„Odakle ti ovo, o Merjema?“ – on bi upitao, a ona bi odgovorila:
„Od Allaha, Allah onoga koga On hoće opskrbljuje bez muke.“
A onda joj meleki rekoše:
„O Merjema, tebe je Allah odabrao i čistom stvorio, i boljom od svih žena na svijetu učinio. Budi poslušna svome Gospodaru i licem na tle padaj i sa onim koji molitvu obavljaju i ti obavljaj“...
I Merjema je u riječi Gospodara svoga i knjige Njegove vjerovala i od onih kojih provode vrijeme u molitvi bila.
A kada meleki rekoše Merjemi da joj Allah javlja radosnu vijest: da će dobiti dijete čije ime će biti Mesih, Isa, sin Merjemin, da će biti viđen i na ovom svijetu i na onom svijetu i jedan od Allahu bliskih, te da će ljudima govoriti još u kolijevci, a i kao odrastao biće čestit, ona sva iznenađena reče:
„Gospodaru moj, kako ću imati dijete kad me ni jedan muškarac nije ni dodirnuo?“
„Eto tako,“ – reče -, „Allah stvara što on hoće. Kad nešto odluči, on samo za to rekne: 'Budi' – i ono bude.“
A kad se Merjema od ukućana svojih na istočnu stranu povukla i jedan zastor da se od njih zakloni uzela, Allah joj je meleka Džibrila (Gabriel) poslao i on joj se prikazao u liku savršeno stvorenog muškarca.
„Utječem se Milostivom od tebe, ako se Njega bojiš!“ – uzviknu ona.
„A ja sam upravo izaslanik Gospodara tvoga“ – reče on – „da ti poklonim dječaka čista!“
„Kako ću ja imati dječaka“ – reče ona – „kad me ni jedan muškarac dodirnuo nije a ja nisam nevaljalica!“
„To je tako!“ – reče jo melek Džibril. „Gospodar tvoj je rekao: 'To je meni lako', i zato da ga učinimo znamenjem ljudima i znakom milosti Naše. Tako je unaprijed određeno!“
I ona zanese i bremenita se skloni negdje.
Porođajni bolovi prisiliše je da dođe do stabla jedne palme.
„Kamo sreće da sam ranije umrla i da sam potpuno u zaborav pala!“ – uzviknu ona. No, melek je, koji je bio niže nje, zovnu:
„Ne žalosti se, Gospodar tvoj je dao da niže tebe potok poteče. Zatresi palmino stablo, posuće po tebi datule svježe, pa jedi i pij i budi vesela! A ako vidiš čovjeka kakva, ti reci: Ja sam se zavjetovala Milostivom da ću šutjeti, i danas ni s kim neću govoriti.“
I tako se oni, voljom Allahovom, nastaniše na jednoj visoravni sa tekućom vodom.
Kad je, poslije, Merjema s djetetom svojim porodici došla svojoj oni se zapanjiše i uzviknuše:
„O Merjemo, učinila si nešto nečuveno. Ti, koja u čednosti ličiš Harunu, otac ti nije bio nevaljao, a ni mati tvoja nije bila nevaljalica.“
A ona im na njega pokaza.
„Kako da govorimo djetetu u bešici?“ – rekoše.
Ali se svi zapanjiše kad začuše iz bešike glas:
„Ja sam Allahov rob“ – ono reče – „meni će On Knjigu dati i vjerovjesnikom me učiniti, i učiniće me, gdje god budem, blagoslovljenim, i narediće mi da dok sam živ molitvu obavljam i milostinju udjeljujem. I da majci svojoj dobar budem, a neće mi dopustiti da budem drzak i nepristojan. I neka je mir nada mnom na dan kada sam se rodio i na dan kada budem umro i na dan kada budem iz mrtvnih ustao!“
I obistini se to što je dijete iz kolijevke govorilo: Uzvišeni Allah kasnije pouči Isaa pismu i mudrosti, i Tevratu i Indžilu i posla ga kao poslanika sinovima Israilovim:
„Donosim vam dokaz od Gospodara vašeg, govoraše on. Napraviću vam od ilovače nešto poput ptice i puhnuću u nju, i biće, voljom Allahovom, prava ptica. I iscijeliću slijepa od rođenja, i gubava, i oživljavaću mrtve, voljom Allahovom, i kazivaću vam šta jedete i šta u domovima svojim gomilate. To će, uistinu, biti dokaz za vas, ako pravi vjernici budete. I da potvrdim istinitost Tevrata, objavljenog prije mene, i da vam dopustim nešto što vam je bilo zabranjeno. I donosim vam dokaz od Gospodara vašeg – zato se Allaha bojte i mene slušajte – Allah je, doista, i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte, to je pravi put!“
Ali, nisu mu vjerovali i njegove su riječi ruglu izvrgavali.
I Isa je, voljom Allahovom, od blata nešto poput ptice napravio i u nju udahnuo i ona je postala ptica!
Zatim je, voljom Gospodara svih svjetova, od rođenja slijepa i gubava iscijelio!
I, Allahovom voljom, mrtve oživljavao! Oni koji nisu vjerovali povikaše:
„Ovo nije ništa drugo do prava vradžbina.“ Oni u Allahove dokaze nisu vjerovali i zavjet što su Allahu dali su prekršili. A protiv Merjeme su teške klevete iznosili.
A Mesih je govorio:
„O sinovi Israilovi, klanjajte se Allahu, i mome i vašem Gospodaru! Ko drugog Allahu smatra ravnim, Allah će mu ulazak u Džennet zabraniti i boravište njegovo će Džehennem biti; a nevjernicima niko neće pomoći!“
Oni su i dalje zastranjivali u vjerovanju svome, suprotno istini, i povodili se za prohtjevima ljudi koji su još davno zalutali, i mnoge u zabludu odveli, i sami s pravog puta skrenuli.
A kada se Isa uvjerio da oni neće da vjeruju, uzviknuo je:
„Koji će biti pomagači moji na Allahovom putu?“
„Mi“ – rekoše učenici – „mi ćemo biti pomagači Allahove vjere, mi u Allaha vjerujemo, a ti budi svjedok da smo mi poslušni Njemu. Gospodaru naš, mi u ono što Ti objavljuješ vjerujemo i mi Poslanika slijedimo, zato nas upiši među vjernike!“
I učenici rekoše:
„O Isa, sine Merjemin, može li nam Gospodar tvoj trpezu s neba spustiti?“
On odgovori:
„Bojte se Allaha, ako ste vjernici!“
„Mi želimo“ – rekoše oni – „da s nje jedemo i da srca naša budu smirena i da se uvjerimo da si nam istinu govorio, i da o njoj budemo svjedoci.“
Isa, sin Merjemin, reče:
„O Allahu, Gospodaru naš, spusti nam s neba trpezu da nam bude praznik, i prvima od nas i onima kasnijim, i čudo Tvoje, i nahrani nas, a Ti si hranitelj najbolji!“
„Ja ću vam je spustiti“ – reče Allah – „ali ću one među vama koji i poslije ne budu vjerovali kazniti kaznom kakvom nikoga na svijetu neću kazniti.“
Ali oni koji nisu vjerovali i dalje su smutnju činili i napadali Allahova poslanika a riječi Indžila s mjesta na kojima su bile uklanjali i dobar dio onoga čime su bili opominjani izostavili. Stalno su se bunili i granice zla prelazili a jedni druge nisu odvraćali od grešnih postupaka koje su radili. I kao što su ranije ni krive ni dužne vjerovjesnike ubijali, tako su htjeli ubiti i Isaa, poslanika Allaha Milostivog.
I Allah reče:
„O Isa, dušu ću ti uzeti i k Sebi te uzdignuti i spasiću te od nevjernika i učiniću da tvoji sljedbenici budu iznad nevjernika sve do smaka svijeta. Meni ćete se poslije svi povratiti i Ja ću vam o onom u čemu se niste snalazili presuditi: one koji ne budu vjerovali na strašne muke ću udariti i na ovom i na onom svijetu i niko im neće moći pomoći“...
I Allah dade pa se nevjernicima pričini da su ubili Isaa i da su ga raspeli.
A nisu ga ni ubili ni raspeli već ga je Allah uzdigao sebi. Allahova vlast je na nebesima i na Zemlji i nad onim što je na njima; On sve može!


"Kur'anske pripovijesti"
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Uskrs

Post by storm » 18 Apr 2019, 21:33

Eto.. To je to :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Uskrs.

Post by Deliler » 19 Apr 2019, 08:50

storm wrote: 18 Apr 2019, 19:39
Deliler wrote: 18 Apr 2019, 19:36

Biraj sebi novo ime, ako zelis. Iako nije obaveza. :D. :D. :D.
Samo me ne nagovaraj na četiri žene :stop

:D.
To je do tebe, kao i hoces li se obrezati. :ha

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Uskrs

Post by Deliler » 19 Apr 2019, 08:51

storm wrote: 18 Apr 2019, 21:33 Eto.. To je to :ok

Et', pa ti sad vidi. :valja

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Uskrs

Post by Fazlija » 19 Apr 2019, 20:41

Sretan Uskrs svima koji slave!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Uskrs

Post by storm » 19 Apr 2019, 21:20

Inače se čestita u nedjelju ujutro...
Tek za zapisnik :oo

Fazlija :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Uskrs

Post by Fazlija » 19 Apr 2019, 23:58

storm wrote: 19 Apr 2019, 21:20 Inače se čestita u nedjelju ujutro...
Tek za zapisnik :oo

Fazlija :ok
Uh, sta ja znam... slabo pratim te obicaje. Mi smo danas u preduzecu poslali svima cestitke mailom i 'osli kuci... pa ja mislio...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Uskrs

Post by storm » 20 Apr 2019, 00:05

Fazlija wrote: 19 Apr 2019, 23:58
storm wrote: 19 Apr 2019, 21:20 Inače se čestita u nedjelju ujutro...
Tek za zapisnik :oo

Fazlija :ok
Uh, sta ja znam... slabo pratim te obicaje. Mi smo danas u preduzecu poslali svima cestitke mailom i 'osli kuci... pa ja mislio...
Ma samo kažem, sasvim nebitno... I hvala :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Uskrs

Post by Heidi » 20 Apr 2019, 12:52

Sretan Uskrs 🐣🍀🐰💐🥚🍬🍭🌺🌼
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Uskrs

Post by Salko » 20 Apr 2019, 12:55

Obzirom da sutra 100% neću biti tu (vodam neke goste po piramidama u Visokom)

Svima Koji slave Usrkrs
Nek je srećan i berićetan, sve najljepše želje od mene mi i u mene mi moje familije.
"ignorance is bliss"

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15203
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 964 times
Status: Offline

Re: Uskrs

Post by Tokmak » 20 Apr 2019, 15:07

20190420_150345.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Uskrs

Post by Sheval » 20 Apr 2019, 15:47

Necu tu biti za Uskrs, pa da ne zaboravim:)
Svi vi, koji slavite, sretan vam Uskrs.
Provedite ga u sreci i zadovoljstvu, sa vama dragim ljudima, onako kako dolikuje najvecem Krscanskom blagdanu.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18143
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3744 times
Been thanked: 3705 times
Status: Offline

Re: Uskrs

Post by srculence7 » 20 Apr 2019, 17:12

Neka je sretan, ugodno provedite Uskrs sa svojim voljenima :srcee
I dajte ideje za ukrašavanje jaja, volela bih da vidim slike :)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests