Džamije

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Reactions: 18206
Mood:
Zodiac:
Status: Offline

Re: Džamije

Post by uvijek_kontra » 10 Feb 2020, 17:19

Zamisli kad je jedna tuka napisala, "kako bi njima bilo da mi dodjemo kod njih i tamo postavimo crkvu!?" :lupa A Balkan pun i dzamija i crkvi i... Eh.

Rekoh, malo neobrazovano, malo naivno, a o nacionalizmu da ne pricam. Ja ne pripadam ni crkvi ni dzamiji pa me takvi komentari opet rastuze. Al rekoh, srecom ima vise onih pozitivnih pa nadmase ove glupe.

@lejla.. da. Slazem se. :) Al bice tih fotki sigurno jos sad kad je otvorena pa cu ubacit jer je zaista prelijepa. :ok
0
I will not say: do not weep; for not all tears are an evil.

Mutevelija
Energetski vampir
Energetski vampir
Reactions: 10813
Zodiac:

Post by Mutevelija » 10 Feb 2020, 17:31

uvijek_kontra wrote:
10 Feb 2020, 17:19
Zamisli kad je jedna tuka napisala, "kako bi njima bilo da mi dodjemo kod njih i tamo postavimo crkvu!?" :lupa A Balkan pun i dzamija i crkvi i... Eh.

Rekoh, malo neobrazovano, malo naivno, a o nacionalizmu da ne pricam. Ja ne pripadam ni crkvi ni dzamiji pa me takvi komentari opet rastuze. Al rekoh, srecom ima vise onih pozitivnih pa nadmase ove glupe.

@lejla.. da. Slazem se. :) Al bice tih fotki sigurno jos sad kad je otvorena pa cu ubacit jer je zaista prelijepa. :ok
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/me ... du-ljubavi
Evo katolicka crkva iz doba AU.
Dzamija pripada Islamskoj Zajednici (Bošnjacima Bosne i Hercegovine koju su ratovali za Sloveniju a Islamska Zajednica ili na slv Islamska skupnost v Republici Sloveniji datira od 1916 godine kad su se Bošnjaci borili protiv Italijana i imali su džamiju u Logu pod Mangartom)
Image
"Mada se 1915. godine otvorio Soški front između Austrougarske i Italije na području današnje zapadne Slovenije, na ove su prostore došle brojne bosanskohercegovačke jedinice u sklopu austrougarske vojske, koje su važile za elitne trupe. Tako je u alpsko selo Log pod Mangartom 1916. godine došao Četvrti bošnjački regiment, koji je u jesen iste godine sagradio džamiju. Bošnjaci su bili poznati kao neustrašivi i hrabri borci, te u toku rata Italijani nikada nisu uspjeli probiti položaje Bošnjaka. Nakon završetka rata, Bošnjaci su se preko Vršiča povukli do Ljubljane. Interesantno je da su mještani Kranjske Gore poslije odlaska Bošnjaka proširili priče, da Italijane na Vršiču čekaju Bošnjaci, što neki uzimaju kao dokaz, zašto Italijani nikada nisu prešli Vršič i spustili se do Ljubljane. Džamija je nakon rata srušena. Predpostavlja se da su je srušili Italijani, kako bi se time Bošnjacima osvetili za brojne poraze na tom ratištu. Danas postoji samo šest fotografija ove džamije.

Interesantan je podatak da je u vrijeme dok je Jožef Školč bio slovenski ministar za kulturu, urađen projekat za rekonstrukciju džamije, ali se on nikada nije realizirao.

U blizini džamije i danas se nalazi mezarje gdje su ukopana 102 Bošnjaka. Prvobitno na mezarovima su se nalazili nišani, da bi ih neko nakon rata zamjenio križevima. Međutim 18. augusta 2007. godine križevi su ponovo zamjenjeni nišanima.[2][3] Također je i u naselju Most na Soči postojao mesdžid kojeg su sagradili Bošnjaci iz 6. bosanskohercegovačkog streljačkog bataljona."

Image
0
Šutnja je zlato.

uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Mood:
Zodiac:

Post by uvijek_kontra » 10 Feb 2020, 17:34

Mute, citaj proslu stranicu. :hihi
1
1 Image

Mutevelija
Energetski vampir
Energetski vampir
Zodiac:

Post by Mutevelija » 10 Feb 2020, 17:41

uvijek_kontra wrote:
10 Feb 2020, 17:34
Mute, citaj proslu stranicu. :hihi
:p haj neka je i ovde.

Joj kad kontra napiše Bošnjaci :inasab
1
1 Image
Šutnja je zlato.

uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Mood:
Zodiac:

Post by uvijek_kontra » 10 Feb 2020, 18:11

Meni sve morate oprostit jer se u to ne razumijem. :baba
0

Mutevelija
Energetski vampir
Energetski vampir
Zodiac:

Post by Mutevelija » 10 Feb 2020, 18:12

Meni se sviđa što pišeš Bošnjaci :inasab :pusa
1
1 Image
Šutnja je zlato.

Laser
Inventar foruma
Inventar foruma
Reactions: 3176
Mood:

Post by Laser » 10 Feb 2020, 19:38

lejlamo wrote:
10 Feb 2020, 17:18

Image
Ružna je.
1
1 Image
Volim čovjeka, bojim se ljudi.

storm
stormbringer
stormbringer
Reactions: 26702

Post by storm » 14 Feb 2020, 07:03

0

vrhbosnica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Reactions: 2438

Post by vrhbosnica » 15 Feb 2020, 19:43

Dzamija mehmed-pase sokolovica, istanbul..
Image
Image
Image
Image
0
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

Post Reply

Return to “Religija”