Judaizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35684
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1071 times
Been thanked: 578 times
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by Venera » 17 Jun 2016, 00:23

Imam knjigu o zivotu Jugosovenskih Jevreja , pa isli su u Kibuce tad mlade generacije na par sedmica ili mjeseci. :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Jevreji i mesijanski kult

Post by Fazlija » 19 Jun 2016, 19:49

Moram da priznam, meni je najjace kod drugarica i drugova Jevreja, to sto kazu za ocekivani dolazak tzv. Mesije... Citao sam kod nekog rabina kako kaze da je Mesija onaj koji ce uspostaviti mir na zemlji, i da Mesija ne dolazi dva puta, nego od prve mora da provede svoje poslanje. Kako drug Isus to nije proveo od prve, onda on ustvari i ne moze da budne taj Mesija sto ga salje Kominterna ili tko li vec... Kaze nadalje taj rabin, da Isus moze da budne du'ovni ucitelj, da moze da ima lijepa ucenja, ali nikako ne moze da budne Mesija, jer mir na zemlji nije vaspostavio, a popravni ispit za Mesiju se ionako ne podrazumijeva...

Mislim da je to jedno vrlo fer i posteno razmisljanje...

Nadalje, kada malo bolje razmislimo, kod druga Mojsija se taj Mesija ustvari niti ne spominje. Mesijanski kult je potpuno nepoznat ranom razvoju jevrejske du'ovne misli. Sto ce reci da je i kod njih to tek naknadno umetnuto. Kao i svaki mali narod na vjetrometini povijesnih paleza i gareza, Jevreji su jedva supostavili svoju malu mini-drzavicu samo da bi se preko nje visekratno i uzastopno prevaljala mnogo jaca susjedna carstva Egipta, Babilona, Perzije, Asirije i kasnije Rima... i svih ostalih koji su tuda jahali. Razvalili im drzavicu, spalili hram, odagnali narod u ropstvo... trebalo je s jedne strane naci neko barem priblizno prihvatljivo obrazlozenje kako to da si izabrani narod, a svi u kvartu su jaci od tebe i napucavaju te kada god im se to prohtije. A s druge strane je trebalo narodu dati neku utjehu - otud se u neko doba pojavljuje ideja Mesije, isprva potpuno nepoznata.

To ce, drugim rijecima, reci da i Jevreji uzaludno cekaju tog svojeg Mesiju, jer takav naknadno izmisljeni i umetnuti lik sigurno nikada nece da dodje. Ipak, oni su barem dosljedni u svojem ocekivanju. Ne gledaju Mesijama kroz prste, i ne dopustaju im popravne ispite :)
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by Mohr » 23 Aug 2016, 17:42

Dobro de Fazle, možemo sad potegnuti i pitanje ko je ubio/izdao Mesiju :p Nije čo'jek stig'o izvršiti misiju, jerbo je (mlad) pogubljen, i to kao i tisuće drugih, sličnih zanesenjaka prije njega ;) Nije im se, dakle, dopadalo njegovo mirovno poslanstvo... Kao što Bloch primjećuje u svojoj izvanrednoj knjizi Ateizam u kršćanstvu Ješua Ha-Nocri nije to što jeste (bog, bog-sin, otjelotvoreni bogo-čovjek) uprkos (raspeću na) križu, nego upravo zahvaljujući njemu (raspeću), pritom zanemarujući fakat da su prije njega toliki drugi ljudi tako smicani, i to uglavnom oni koji su smatrani đilkošima i hohštaplerima, sitnim lopovima itd. Znamo da je kod Ješuinih sljedbenika najomraženiji Juda Iškariot, kao personifikacija židovske niskosti i perfidije. Ali, isto tako imamo i historijski posve utemeljenje teze da je upravo on bio njegov najvjerniji učenik, pravi apostol, jedini koji ga je (u potpunosti) shvatio... Neyse, jasno nam je (valjda :roll ) da nikakvog Mesije ni s nebesa oktroisanog sveopćeg mira i blagostanja, sveljudske bratske ljubavi i solidarnosti nema niti će biti...

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by Mohr » 23 Aug 2016, 17:46

Ortodoksni rabini zabranili studij ženama

Ultraortodoksni rabini su zabranili fakultetsko obrazovanje jevrejskim ženama, javlja The Independent.

Stroga sekta Satmar je objavila dekret, do kojeg je došao Independent, u kojem se upozorava da je fakultetsko obrazovanje za žene "opasno".

U dekretu stoji: "U posljednje vrijeme je prisutan novi trend da djevojke i udate žene studiraju i dobijaju diplome iz specijalnog obrazovanja. Neke prisustvuju predavanjima, a neke studiraju putem interneta. Zato želimo roditelje upozoriti da je to u suprotnosti sa Torom". :djed

"Mi ćemo biti veoma strogi u vezi ovog pitanja. Nijednoj djevojci koja pohađa našu školu nije dozvoljeno da studira i da diplomira. Djevojke koje se ne povinuju ovoj naredbi će morati napustiti našu školu. Također, u školi nećemo zaposliti niti postaviti za učiteljicu nijednu djevojku koja je išla na fakultet ili ima visokoškolsku diplomu."

"Moramo se pobrinuti da naša škola bude sigurna i ne možemo dopustiti nikakve sekularne utjecaje u našem svetom okruženju."

Dekret je objavio Satmar u New Yorku i primjenjivat će se na sve pripadnike te vjerske grupe širom svijeta.




http://balkans.aljazeera.net/vijesti/me ... dij-zenama

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by Fazlija » 23 Aug 2016, 19:30

Mohr wrote:Dobro de Fazle, možemo sad potegnuti i pitanje ko je ubio/izdao Mesiju :p Nije čo'jek stig'o izvršiti misiju, jerbo je (mlad) pogubljen, i to kao i tisuće drugih, sličnih zanesenjaka prije njega ;) Nije im se, dakle, dopadalo njegovo mirovno poslanstvo...
Iz ovog ili onog razloga, on nije ispunio poslanje jednog mesije, dakle... nije mesija. Druga je stvar to sto nitko nikada nece ispuniti to poslanje, pa ustvari Jevreji cekaju uzalud, a krscani priznaju krivog. Jer kao sto i sam kazes...
Mohr wrote:...jasno nam je (valjda :roll ) da nikakvog Mesije ni s nebesa oktroisanog sveopćeg mira i blagostanja, sveljudske bratske ljubavi i solidarnosti nema niti će biti...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by Mohr » 23 Aug 2016, 19:43

Fazlija wrote:
Mohr wrote:Dobro de Fazle, možemo sad potegnuti i pitanje ko je ubio/izdao Mesiju :p Nije čo'jek stig'o izvršiti misiju, jerbo je (mlad) pogubljen, i to kao i tisuće drugih, sličnih zanesenjaka prije njega ;) Nije im se, dakle, dopadalo njegovo mirovno poslanstvo...
Iz ovog ili onog razloga, on nije ispunio poslanje jednog mesije, dakle... nije mesija. Druga je stvar to sto nitko nikada nece ispuniti to poslanje, pa ustvari Jevreji cekaju uzalud, a krscani priznaju krivog.
Tako'e, pa onda mirne duše možemo zaključiti da je riječ o zloćudnom cinizmu u slučaju Jevreja i o kvijetističkom prenemaganju kod kršćana :o Muhamed je (kao pametan i promućuran čovjek, svakako ispred svog vremena) to shvatio i taj problem jedared za svagda riješio: Nema više poslanika/vjerovjesnika/spasilaca, ja sam Omega :cvike Ostaje vam još (da čekate) samo Kijamet i završni obračun :99 :obrve ;)

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by Fazlija » 23 Aug 2016, 23:49

Mohr wrote:Tako'e, pa onda mirne duše možemo zaključiti da je riječ o zloćudnom cinizmu u slučaju Jevreja i o kvijetističkom prenemaganju kod kršćana :o Muhamed je (kao pametan i promućuran čovjek, svakako ispred svog vremena) to shvatio i taj problem jedared za svagda riješio: Nema više poslanika/vjerovjesnika/spasilaca, ja sam Omega :cvike Ostaje vam još (da čekate) samo Kijamet i završni obračun :99 :obrve ;)
Moglo bi se mozda i tako reci... svakako promocuran, da ne kazem poduzetan, koji istu stvar proda po treci put :) To se u ekonomiji naziva dodana vrijednost proizvoda :) Imate istu stvar, samo sada malo drugacije zamotanu... kao kada se vrati moda 20-30 godina stara... Svakako dostojno jednog trgovca :oo
http://forum.srednjiput.rs/

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by posmatrac » 04 Feb 2017, 18:16

Koliko su sve monoteisticke religije u stvari nista drugo do politicki pokreti koje je su osmisljavali vladari tokom istorije, da preko iste ostvare laksu kontrolu nad masama, govori i ova knjiga " Biblija nije sveta Knjiga" Maura Biglina( istrazivac istorije religija, esejista i prevodilac hebrejskog jezika)

"Dio Biblije koji nam pripovijeda povijesno gledano najstarije
događaje (koje su biblijski redaktori uzeli iz mnogo starijih
sumersko-akadskih pripovijesti) u osnovi je kronika koja
opisuje korijene čovječanstva i stvaranje jedne posebne
etničke grupe.
Knjiga ovog esejista, istraživača povijesti religija i
prevoditelja sa starog hebrejskog izazvala je kontroverze.
Zanimljivo je da je Biglino radio kao prevoditelj sa starog
hebrejskog jezika za vatikansku izdavačku kuću Edizioni San
Paolo, za koju je preveo sedamnaest izvornih knjiga Biblije.
Nakon što je 2010. objavio “Knjigu koja će promijeniti vaše
mišljenje o Bibliji“, suradnja je okončana i izgubio je posao
u roku od 24 sata. Otada objavljuje knjige u kojima iznosi na
vidjelo iznenađujuća otkrića u analizi tako svetih tekstova.

Dio Biblije koji nam pripovijeda povijesno gledano najstarije
događaje (koje su biblijski redaktori uzeli iz mnogo starijih
sumersko-akadskih pripovijesti, poput Enuma Elish i Ep o
Gilgamešu) u osnovi je kronika koja opisuje korijene
čovječanstva i stvaranje jedne posebne etničke grupe. Priča
koja slijedi govori o jednom narodu koji je sklopio
odnos/savez s jednim od Elohima, onog kojeg poznajemo pod
imenom Jahve.
Daleko od toga da je Jahve bio duhovni, transcendentni Bog i
Stvoritelj – bio je biće od krvi i mesa te je pripadao grupi
kolonizatora/vladara/čuvara koje Biblija poznaje pod imenom
Elohim. Želim naglasiti da kad u Bibliji nalazimo izraz ‘Bog’
(u jednini), u hebrejskom tekstu imamo riječ Elohim (u
množini), a kad u Bibliji naiđemo na izraz “Gospodin” ili
“Vječni”, na hebrejskome imamo Jahve (već sam spomenuo da, ne
slučajno, rimska Crkva namjerava izbaciti to ime iz uporabe). itd

https://dalicom.eu/mauro-biglino-biblij ... ?print=pdf

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by Fazlija » 05 Feb 2017, 21:27

Nedavno je taj lik gostovao na HTV-u kod Krese Misaka, ali meni licno su njegove tvrdnje malo nategnute...

https://www.youtube.com/watch?v=0AlW1uAC9UE
http://forum.srednjiput.rs/

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by posmatrac » 07 Feb 2017, 18:54

Ja licno nisam ni pokusao da udjem toliko u detalje njegove analize tacnosti prevoda Staroga Zvijeta iako mu kao prervodiocu i istrazivacu istorije religija vjerujem da je Stari Zavjet izmjenjen u onolikoj mjeri koliko je „Jahveu“ kao jednom obicnom vladaru i tiraninu trebalo da bi sebe proglasio Bogom i da bi ostvario duhovnu kontrolu nad masama , koliko mi je inace prica Biglina potvrdila i neke moja razmisljanja da su monoteisticke religije( koje su uveliko plagijati onih ranijih politeistickih) nastale u stvari kao politicki pokreti, a pripadnost istima nije bila nista drugo nego pokazivanje aposlutne lojalnosti vladarima koji su sebe predstavljali kao poredsnicima izmedju Boga i ljudi.
Ovaj dio texta apsolutno pogadja samo sustinu onoga sto i ja tvrdim, i sto se od pocetka stvaranja prvih religija, preko stvaranja kasnijih nacionalizma, do danasnje „strankokratije“ ni po cemu ne razlikuje.

“Sva ‘tradicionalna’ učenja imaju zajedničku podlogu – razrađena su s ciljem da sakriju očitost teksta; često neugodnu, nimalo duhovnu i neprihvatljivu za onoga koji za cilj ima kontrolu pojedinačnih umova i čitave zajednice. Tekstualna stvarnost prekrivena je gustim zavjesama izmišljotina i verzija obogaćenih maglovitim tajnovitim dodacima. Sve je to učinjeno jer se prema onoj priči, kad bismo je poznavali u njezinoj biti, ne bi moglo sagraditi ništa – ni religije, ni nacionalističke ideologije, ni sistemi moći…

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by Fazlija » 08 Feb 2017, 00:23

Ma jeste da su to sve plemenske religije, s time se potpuno slazem. Niti jedna od tih bliskoistocnih religija nije ozbiljna individualna psiho-spiritualna praksa. Sve je to na razini jeftine plemenske propagande koja opravdava ubijanje, porobljavnje i pljacku... ali opet, Biglino se ne zadrzava na tome. On brije da Biblija pise o svemircima, letjelicama, genetskom inzenjeringu...
http://forum.srednjiput.rs/

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by posmatrac » 08 Feb 2017, 18:12

Da, ni jedna od tih religija ne dozvoljava covjeku da vlastitim iskustvima i znanjem dodje do duhovne spoznaje, nego se radi o nametanju Dogmi koje ni u kom slucaju ne smiju biti narusene.
Ni meni nije jasan taj dio o "vanzemaljcima", pa on valjda navodi da je sakriven odredjeni prvobitnih Biblija, u kojima kao postoje dokazi vanzemaljskog zivota sa kojima su pisci Biblije o cijim imenima po njemu nema pouzdanih podataka, imali odredjena saznanja.
Kao i da su iste Biblije sakrivene, da se ne bi spoznala sustinska poruka istih, i da bi se mogla vrsiti manipulacija nad masama.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by Fazlija » 08 Feb 2017, 22:16

Gdje je samo to uspio iscitati, majstor?! Nije cudno da su popovi s njim prekinuli suradnju i zahvalili mu se sto im je prevodio Biblije :)
http://forum.srednjiput.rs/

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by posmatrac » 08 Feb 2017, 22:52

Pa Boga pitaj sta pise u svim tim "sklonjenim" knjigama, ja licno ne mogu da iskljucim ni ovo ni ono :zubi

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35684
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1071 times
Been thanked: 578 times
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by Venera » 12 Dec 2017, 01:41



:srce
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by Mutevelija » 31 Jan 2018, 14:27



Kao i Islam i kršćanstvo nije tolerantan prema nevjernicima :zubi pod nevjernici ne mislim na ateiste nego one koji ne vjeruju i slijede judaizam, u Islamu za nevjernika se kaže kjafir, onaj koji prekriva, dok u judaizmu goy/gentile stoka.

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35684
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1071 times
Been thanked: 578 times
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by Venera » 31 Jan 2018, 22:55

Mutevelija wrote: 31 Jan 2018, 14:27

Kao i Islam i kršćanstvo nije tolerantan prema nevjernicima :zubi pod nevjernici ne mislim na ateiste nego one koji ne vjeruju i slijede judaizam, u Islamu za nevjernika se kaže kjafir, onaj koji prekriva, dok u judaizmu goy/gentile stoka.

pa ti jos ne kuzis kad je Abraham pjske, amozda i na devi, iz rodnog Iraka u Palestinu , to je uradio jer je plannirao formirati novu religiju, eto danas imam tri verzije abrhasmkih religija, a ti kao da si danas saznao da je judaizam jednako netolerantan kao krscnastvo i islam :kafa

zasto glumis da si pao s Marsa :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by rethna » 31 Jan 2018, 23:13

Pa nije bas da bi mu to islo u prilog :ovaj
Question everything.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35684
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1071 times
Been thanked: 578 times
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by Venera » 31 Jan 2018, 23:21

Mutevelija ima kompleks nize vrijednosti na temi o jevrejima i judaizmu, jer on tvrdi da su oni izabran narod :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Judaizam

Post by Mutevelija » 01 Feb 2018, 18:34

statebriga wrote: 31 Jan 2018, 23:21 Mutevelija ima kompleks nize vrijednosti na temi o jevrejima i judaizmu, jer on tvrdi da su oni izabran narod :kafa
Oni su najmudriji narod i najitenligenti jer je Allah ostavio muslimanima dostojnog neprijatelja za finalni obračun



Sam bi volio naučiti hebrejski jezik kao što Židovi znaju dostajezika i znaju jezike neprijatelja, dobro bi bilo znati hebrejski isto kao što znam ćirilicu i tekstove gusala čitati i šta ustaše i četnici misle o Bošnjacima npr.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests