Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by Biba » 25 Nov 2015, 20:49

:grana
Ej ti mali iznad..nije mene nitko ni za sto optuzio vec si ti pobrko nickove..a tak mlad a tak nepazljiv..cccc...
Ama otkud ti sad ideja da sam nezazsticena :grana
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Dante27
Na probnom
Na probnom
Posts: 68
Joined: 23 Nov 2015, 11:06
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by Dante27 » 25 Nov 2015, 21:10

ma zajebavam se xD samo sam citirao iz jedne audicije xD
A: Zalim ali morat cu da uzmem tu aktovku.
B: Morat ces je sam uzeti.
A: To sam upravo rekao.
B: Znam, samo te pokusavam iznervirati.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by Biba » 25 Nov 2015, 21:15

:ovaj :plavi

Dokle god je ljudi, bit će i znatiželje i dokazivanja...
Biblija će uvijek biti zanimljiva. Neki dokazuju da je matematičko čudo, neki da je prijevara, neki da su prvi zapisi puno stariji...svašta se piše a na svakom od nas je da vjerujemo ili ne. Svatko neka bira... :naklon
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by Lebowski » 27 Nov 2015, 23:02

Vjerodostojnost 0
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by Melek » 28 Nov 2015, 01:02

Biba wrote::ovaj :plavi

Dokle god je ljudi, bit će i znatiželje i dokazivanja...
Biblija će uvijek biti zanimljiva. Neki dokazuju da je matematičko čudo, neki da je prijevara, neki da su prvi zapisi puno stariji...svašta se piše a na svakom od nas je da vjerujemo ili ne. Svatko neka bira... :naklon
Pa danasnji tzv krscani u stvari mahom ne vjeruju u Bibliju. Mozda je vjerodostojna ili ne, ali u njoj pise da se krmetina ne smije jesti a vecina krscana je papa i ponosi se time, isto tako vjerovanje u sveto trojstvo je nesto sto uopste nije zapisano u Bibliji, nego je to vatikanska izmisljotina. Muslimani, s druge strane, su skroz otisli u dubiozu svojom dosljednoscu kada je Kur'an u pitanju premda ga u toj svojoj dosljednosti tumace na milijardu razlicitih nacina. Ali summa summarum - i jedni i drugi su svoje vjere izvitoperili i odlutali negdje bogu iza tregera..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by Biba » 28 Nov 2015, 11:23

Melek, nisam nasla da se krmetina ne smije jesti..ne treba sve bukvalno shvacati.. i Isus je krsio neka pravila :djed
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by rethna » 28 Nov 2015, 14:49

Biba wrote:Melek, nisam nasla da se krmetina ne smije jesti..ne treba sve bukvalno shvacati.. i Isus je krsio neka pravila :djed
Nisam neki poznavalac Biblije ali je melek upravu.Svinjetina koliko znam jeste zabranjena u Bibliji,ali se radi o Starom Zavjetu.

Ne valja ti ovo zadnje.Mozda greske jer svi ljudi grijese,ali pravila,naredjenja i zakone od Boga,ne bih bas rekao.
Question everything.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by Biba » 28 Nov 2015, 15:35

Isus je hodao subotom izvan kuce i propovijedao :djed a to je bilo zabranjeno..napustanje kuce mislim....Crkveni oci su ga strogo osudjivali...taj zakon nije dao Bog vec popovi..isti oni kojimsu odlucili da treba protjerati iz plemena zenu koja ne moze roditi..a poglavar plemena je smio ici prostitutkama..kontas...
Last edited by Biba on 28 Nov 2015, 15:37, edited 1 time in total.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by rethna » 28 Nov 2015, 15:37

Biba wrote:Isus je hodao subotom izvan kuce i propovijedao :djed a to je bilo zabranjeno..mapustane kuce mislim....Crkveni oci su ga strogo osudjibali...taj zakon nije dao Bog vec popovi..isti oni kojimsu odlucili da treba protjerati iz plemena zenu koja ne moze roditi..a poglavar plemena je smio ici prostitutkama..kontas...
Koji?
Question everything.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by Biba » 28 Nov 2015, 15:39

rethna wrote:
Biba wrote:Isus je hodao subotom izvan kuce i propovijedao :djed a to je bilo zabranjeno..mapustane kuce mislim....Crkveni oci su ga strogo osudjibali...taj zakon nije dao Bog vec popovi..isti oni kojimsu odlucili da treba protjerati iz plemena zenu koja ne moze roditi..a poglavar plemena je smio ici prostitutkama..kontas...
Koji?
E hbga..pa oni koji su u to vrijeme bili pokraj Isusa..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by rethna » 28 Nov 2015, 15:41

Biba wrote:
rethna wrote:
Biba wrote:Isus je hodao subotom izvan kuce i propovijedao :djed a to je bilo zabranjeno..mapustane kuce mislim....Crkveni oci su ga strogo osudjibali...taj zakon nije dao Bog vec popovi..isti oni kojimsu odlucili da treba protjerati iz plemena zenu koja ne moze roditi..a poglavar plemena je smio ici prostitutkama..kontas...
Koji?
E hbga..pa oni koji su u to vrijeme bili pokraj Isusa..
Ama koji zakon :grana
Question everything.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by Biba » 28 Nov 2015, 18:58

Joj rethna, davno sam ja slušala vjeronauk...pa nekada su subotu slavili kao dan odmora i bilo je zabranjeno udaljavanje iz kuće. Majka Marija je upozoravala cini mi se Isusua, ali on je propovijedao..
A ima i objašnjenja više da se tada nedjelja zapravo računala kao prvi dan u tjednu...
Ma nije Isus kršio Božji zakon već su židovski svećenici tak određivali--- kao što se danas ne smije nedjeljom raditi...bilo je nekada zabranjeno i da apostoli klasje ubiru na poljima...
Ma moja casna kaze da nije gehota nedjeljom raditi vec je nedjelja dan da se okupi u crkvi i moli....to kaze ona moja tracava caasna
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by Lebowski » 09 Dec 2015, 13:25

Gledam ovaj klip od Kuduzovića pa mi naumpade.. je li u Kur'anu objavljena svaka riječ koju je Muhamed primao od Boga ili samo određeni dio, jesu li oni imali neku privatnu komunikaciju o kojoj Muhamed nije ništa govorio dok ga možda neko nije pitao, ili dok nije neka stvar koja se treba riješiti došla na red..

Parafraziram:
Jeste, poslanik je zabranio ashabima da mu ustaju kada uđe i rekao "Ko bude volio da mu ljudi ustaju neka sebi pripremi mjesto u džehenemu". Ljudi ne trebaju da ustaju, a onaj kome ustaju ako to voli onda je problem još veći.. znači takav zaslužuje po hadisima džehenem.. a učenik ako mu je priprijećeno neka prezire svojim srcem i neka ustane da bi se sačuvao zla.

Ovo nije usamljeni primjer.. ima još dosta sličnih stvari.. kada se čini da Muhamed prenosi Allahove želje i riječi koje nemaju potporu u Kur'anu.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by REMB » 09 Dec 2015, 15:39

Ono sto se pripisuje da su Bozije rijeci a nisu u kur'anu, zove se hadisi kudsijj. Npr.: "Post je moj i za njega posebno nagrađujem." (Hadisi kudsijj)

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by Lebowski » 09 Dec 2015, 16:16

@Remb.. znači posebna vrsta hadisa ili nešto drugo? Isti princip utvrđivanja kao i kod običnih hadisa?

@Salahuddine ne razumijem te stvarno i zašto odmah napadaš. Znam kako islam uči da je išla objava ali mi je ovakav vid komunikacije hmm.. neobičan. Zamislim odmah sebe.. pričam malo sa Bogom, pa onda odem do jedne žene, druge, prespavam. Za par dana se nađem malo sa društvom, meza ovo ono.. i počnemo mi o nečemu pričati, ja se prisjetim razgovora od neku noć pa se ubacim .. Ej, Bog je to meni rek'o kako treba. Bog je reko ovo...

Zašto nije sačuvano to što je govorio, zašto je Muhamed smatrao da je nebitno to što Bog priča pa se nije oko toga angažovao kao i oko Kur'ana.. ono, nek ima ako zafali. Ne obraća se Bog svaki dan i svakome a vidiš npr. ovaj hadis oko ustajanja.. neko će u dzehenem možda zbog njegove nemarnosti. :roll
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by Lebowski » 09 Dec 2015, 16:40

Šta me sad čeka. :D
Prije nego što me osudite i optuzite za vrijeđanje.. U Kur'anu piše da će vam se bezbožnici i mnogobošci obraćati i odvraćati od vaše vjere ali da budete fini i učtivi prema njima :) a Allah najbolje zna.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by Lebowski » 09 Dec 2015, 16:58

Pa ne znam šta očekuješ od mene. Ja ne vjerujem da je to tako bilo, ti vjeruješ, živimo u sekularnoj i demokratskoj državi u kojoj ovo nije zabranjeno a valjda je i forum takav.

Ne mogu biti radoznao na način da ostavljam ikakvu mogućnost da je to moglo tako bit i ne bih volio da me doživljavaš kao nekog ko bi mogao postati religiozan pa se aman zbog toga raspitujem i postavljam pitanja. Nije, niti sam tu da vrijeđam niti da odvraćam već malo time vježbam moždane vijuge a i da ne zaboravim pisati.
Ako neko ima problem sa tim ne mogu mu ja pomoći. Ako uvrijedim nečije osjećaje ili Boga samog, neka on to riješi sa mnom. Ako uvrijedim koga od vas zbog vas samih, na rasnoj, vjerskoj, nacionalnoj osnovi rješavajte vi.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by Mutevelija » 09 Dec 2015, 17:33

Semiana ve atana, čujemo i pokoravamo se.
Parafriziram :"Ne govorite mi vjerujemo, nego mi se pokoravamo, a vjera će sama ući".
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by Lebowski » 09 Dec 2015, 20:34

Salahuddin wrote: Ono sto se ja najvise nadam za tebe, jeste da shvatis da smo mi vjernici (iako sam ja po tebi munafik :hm ) ljudi kao i ateisti i da u nekim stvarima mozemo biti i bolji, zbog samog straha od kazne za lose djelo, ako ne zbog morala. Moral mogu, naravno, imati i ateisti ali kod vjernika je i strah i moral u pitanju, tako da je manje sanse da ce neko ko je vjernik ukrasti, slagati, napraviti neku stetu i sl. Tu mislim na one koji stvarno vjeruju, nikako one koji se Boga sjete jednom ili dva puta godisnje, za praznike a i tada se cesto drze samo tradicije, dok Boga zaboravljaju potpuno.
Istina, nisu svi vjernici nemoralni, mogu i vjernici biti dobri, to niko ne spori. :cudi
Samo, imaju neki ljudi problem sa vama, vašim knjigama i vašim Bogom koji vam želi da pokorite svijet, da se "borite" dok kjafira i krivovjeraca vise ne bude, da postavljate pravila koja nisu kompatibilna sa današnjim svijetom pa možda otuda i "strah" od religija i vjernika.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Vjerodostojnost Biblije, Kur'ana i hadisa

Post by REMB » 09 Dec 2015, 23:14

Lebowski, ti u dubini duše vjeruješ u Boga, zato te tolko razdire...boriš se protiv onog u sebi.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: bosnjakinja and 13 guests