Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Krokodil Behko » 14 Jul 2011, 09:35

Mislim da ima dosta tema u pdf Religija..
Mozda su ove stvari,mogle i ponaosob u temu o vjeri o kojoj je rijec..
Ali mozda je bolje,otvoriti zasebnu temu o tome,sta nasi narodi rade u skladu sa
vjerom a sta je dio pradavnih tradicija,kako bi teme o vjerama i dalje bile
teme o tome...

Dakle,opste poznato,rodom sam iz Bijeljine (samo Mrki ne zna ...pssst)
Tamo se za muslimansko groblje u najvecem broju slucajeva,kaze "harem"
Mene zanima,zasto bas ta rijec...??
Znam sta znaci rijec ali me zanima tumacenje te rijeci po svim osnovima..

Kad smo vec kod harema..
U mom rodnom gradu,rahmetlije se ukopavaju na nacin da glava lezi na jugu a noge su polozene na sjever.. Dakle,glava gleda na sjever.. Nisan se postavlja da ispis bude okrenut na sjever.. Dakle,prema unutrasnjosti mezara..
Ovdje u Ilijasu,tijelo se polaze noge na sjeveroistok a glava na jugozapad.. A nisan je okrenut od mezara i ispis je na jugozapadu.. Nisam od 1992.bio u Bijeljini i ne znam kako je sad..ali me zanima,kako dodje do tih razlika da nisan,negdje bude okrenut Kabi a negdje od Kabe..
online

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by myka » 14 Jul 2011, 12:52

harem,Boze sacuvaj naziva mezarju
Sad` kad` opletu nadrihodze po ovoj temi,jarane svasta naucit ,pravi Arapi postanemo
Pik ja Žade :zubi
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by mrki62 » 14 Jul 2011, 20:33

Vako , običaji su svakako ukorijenjeni u pojedine krajeve , tako da čak ni vjera nije mogla mnogo uticati na te običaje.
Behko, blizu policijske stanice je do 1992 godine živjela obitelj - prezime Šindrić ,...... poznaješ koga ?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Krokodil Behko » 14 Jul 2011, 20:40

Ne odgovaram na pitanja poznajem li koga....
Mozda ljujdima ne bi bilo drago da ih pominjem.. Logika zar ne?
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by mrki62 » 14 Jul 2011, 20:48

Aha, skontao sam, no sikiriki , možda i tebe poznajem....... štaš sad :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Krokodil Behko » 14 Jul 2011, 21:00

Meni to nije bitno..
A tih Sindrica,poznavao sam 20..najmanje..
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by carobnjak N » 15 Jul 2011, 00:03

Harem ne označava samo harem na koji Myka misli jer to u prijevodu znači nešto kao "prostor" pa se tako džamijska dvorišta nazivaju isto haremima,a pošto se je prije praktikovalo uz džamiju staviti mezarluke ,valjda se je ta riječ "harem" udomaćila u narodu i kad mezarluci nisu bili unutar harema nastavili ih tako zvati.
Evo jedan zanimljiv isječak o pokušaju Mustafe Ataturka da izmjeni narodne običaje u Turskoj
[media]1XOTBq_bCJI&feature=player_embedded[/media]
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Maja » 18 Jul 2011, 00:10

meni reče jedan učevan čovjek da je harem samo mezarje u sklopu džamije :hm

i kod nas se ovdje kaže harem, ne samo moj kraj, nego šire područje.
glava je okrenuta pema jugu, a noge prema sjeveru (ovo glava i noge zvuči ružno al hajd)
natpisi su okrenuti prema jugu, s vanjske strane, a ne prema nogama

prvi put sam vidjela da su natpisi okrenuti s unutrašnje strane na jednoj slici koju je mrki negdje davno postavio i pravo sam se začudila. nisam znala da to uopšte postoji.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Krokodil Behko » 18 Jul 2011, 00:19

A znas li Majo mozda...kako su tacno orjentirani stecci u Radimlji?


Ma ima svega.. Ja sam u Kaknju,vidio nisane ciji vrhovi su uradjeni
onako nesto..ne znam kako da opisem..Nesto izmedju krune i ljaljana..
Inace ima puno nisana koji svojom formom podsjecaju na stecke..
BNisani moje nene rahmetli,dolle u rodnom kraju su onako od vrha nanize,
sa kosim stranama a ne sa zaobljenim.. bas kao stecci.. To se tad tako radilo..
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Maja » 18 Jul 2011, 00:33

hmmm mislim da su stećci okrenuti sa strane u odnosu na cestu, što bi značilo da su okrenuti prema sjeverozapadu ali ti nisam 100 posto sigurna

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by carobnjak N » 18 Jul 2011, 05:30

Maja wrote:meni reče jedan učevan čovjek da je harem samo mezarje u sklopu džamije :hm

i kod nas se ovdje kaže harem, ne samo moj kraj, nego šire područje.
glava je okrenuta pema jugu, a noge prema sjeveru (ovo glava i noge zvuči ružno al hajd)
natpisi su okrenuti prema jugu, s vanjske strane, a ne prema nogama

prvi put sam vidjela da su natpisi okrenuti s unutrašnje strane na jednoj slici koju je mrki negdje davno postavio i pravo sam se začudila. nisam znala da to uopšte postoji.
Ta riječ se koristi za i za Kabu ,Poslanikovu s.a.v.s. džamiju u Medini kao "harem-i-šerif" ,a u Kur'anu se pominje mnogo puta npr
El-Bakarah

I iz svakog mjesta u kome budeš, ti lice svoje Časnom hramu okreni, istina doista od Gospodara tvoga dolazi, - Allah motri na ono što radite.
Transkript : WE MIN HEJTHU HAREXHTE FEWELLI WEXHHEKE SHETREL-MESXHIDIL-HERAMI WE ‘INNEHU LELHEKKU MIN RABBIKE WE MALLAHU BIGAFILIN ‘AMMA TA’MELUNE

Naš prevodioc Besim Korkut neka je Allah zadovoljan sa njim to uglavnom prevodi kao "časni hram" ili "sveti hram" ali bukvalni doslovni prijevod jeste džamijski,odnosno mjesto gdje se obavlja molitva-mesdžidul ali pošto se tu misli na Kabu ,prevedeno je kao "časni hram".
Dosta smo mi tih arabizama primili kao turcizme,odnosno već prilagodjene turskom jeziku i onda smo ih tako i upamtili
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by carobnjak N » 18 Jul 2011, 05:39

Na našem narodu i njegovoj tradiciji se često vidi vrlo visok utjecaj islama što se može vidjeti npr kad uporedimo naše običaje kod džennaza i recimo komšija sa istog podneblja ,a druge vjere.
Kod njih se praktikuje vrlo glasno žalenje za preminulim ,naricanje pa čak imate običaj da se plaćaju "narikače" žene koje nariču za preminulim ,često ih uopće ne poznajući.
Kod bošnjaka muslimana toga nema čak se rijetko vide bilo kakve pretjerane reakcije ili preglasan plač i žalovanje što je jedan preporučeni islamski način ,a koji je ušao u tradiciju našega naroda
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
MINJA
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 211
Joined: 22 Jun 2011, 20:04
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by MINJA » 18 Jul 2011, 07:45

carobnjak_iz_voza wrote:Na našem narodu i njegovoj tradiciji se često vidi vrlo visok utjecaj islama što se može vidjeti npr kad uporedimo naše običaje kod džennaza i recimo komšija sa istog podneblja ,a druge vjere.
Kod njih se praktikuje vrlo glasno žalenje za preminulim ,naricanje pa čak imate običaj da se plaćaju "narikače" žene koje nariču za preminulim ,često ih uopće ne poznajući.
Kod bošnjaka muslimana toga nema čak se rijetko vide bilo kakve pretjerane reakcije ili preglasan plač i žalovanje što je jedan preporučeni islamski način ,a koji je ušao u tradiciju našega naroda
Da,ali takvo glasno zaljenje za preminulim nije uobicajeno kod Katolika.Recimo,u Hercegovini je obicaj,da se poslije sahrane na groblju prikuplja novac,koliko ko moze i zeli dati.Novac ide u pomoc obitelji preminulog.Nije to losa ideja,jer u startu se moraju platiti tzv.velike mise,pogreb itd,a sve to ne kosta malo.U Bosni tog obicaja nema.I kod Katolika se ne nosi hrana na groblje,ni hrana ni alkohol.Ali hiljadu ljudi,hiljadu cudi :cudi
Da me nema,trebalo bi me izmisliti

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Maja » 18 Jul 2011, 09:58

čarobnjak kad je već o tome riječ.... zašto u turskim serijama kad neko umre nose crninu, a kod nas se smatra da to isključivo rade kršćani?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Krokodil Behko » 18 Jul 2011, 11:06

carobnjak_iz_voza wrote:Na našem narodu i njegovoj tradiciji se često vidi vrlo visok utjecaj islama što se može vidjeti npr kad uporedimo naše običaje kod džennaza i recimo komšija sa istog podneblja ,a druge vjere.
Uticaj islama u obicajima naseg naroda je zaista i prisutan...
Ogledava se u mnogome a duboko je ukorijenjen..
medjutim,vjerovatno ima obicaja koji su slicni sa obicajima,zatecenim na ovim prostorima a u trenutku,dolaska islama na ove prostore.. Zato sam i pitao za orjentaciju stecaka..

Ono najbitnije podudaranje,bilo je sloboda covjeka.. Srednjovijekovni bosnjani,pripadnici crkve bosanske,nisu placali nikakve obaveze svojim vjerskim poglavarima,niti su morali kuluciti na crkvenim imanjima.. Cak su kod te vjerske organizacije,bili pod nekom vrstom zastite od svojih sopstvenih feudalaca i imali su kakvu-takvu licnu slobodu,sto je za ljudski zivot,jako bitno..
Kljucni trenutak,desava se kad pretposljednji kralj Stepan Tomas Kotromanic,ukida CB i naredjuje narodu da predje u katolicku vjeru.. Nenaviknut na razne obicaje i nove namete od strane katolicke crkve,narod u tim godinama,de facto,nije ni pripadao nikakvoj vjeri..
I ta praznina,kljucni je momenat sveukupne bosanske historije.. Kljucniji momenat od tog,ne postoji.
Sultan Mehmed el Fatih,ponudio je bosnjanima da predju u islam i na taj nacin,ponovo postanu slobodni ljudi.. Kao sto rekoh,covjeku je jako bitno biti slobodan.. Da se vrijeme vrati unazad,ja bih ucinio isto sto i nasi preci..
Kod bošnjaka muslimana toga nema čak se rijetko vide bilo kakve pretjerane reakcije ili preglasan plač i žalovanje što je jedan preporučeni islamski način ,a koji je ušao u tradiciju našega naroda
Nisam siguran Carobnjak..ali bih u svakom slucaju,volio da prodiskutujemo o tome..
Recimo,eto zatrpani smo turskim serijama.. I tamo kad prikazuju dzenazu,vidimo i zene na dzenazama i to sve redom ucviljene,a to kod nas,nije obicaj.. Pa bih volio,cuti ono sta ti mislis,a sta je u duhu islama i onoga sto je Muhamed a.s. nalozio o tome..
A mozda bi trebalo,jednostavno priznati odredjene "autonomije" unutar neke vjere a u vezi,sa nekim duboko ukorijenjenim obicajima,koji mozda i nisu bas islamski.. :hm
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Krokodil Behko » 18 Jul 2011, 11:16

MINJA wrote: Da,ali takvo glasno zaljenje za preminulim nije uobicajeno kod Katolika.Recimo,u Hercegovini je obicaj,da se poslije sahrane na groblju prikuplja novac,koliko ko moze i zeli dati.Novac ide u pomoc obitelji preminulog.Nije to losa ideja,jer u startu se moraju platiti tzv.velike mise,pogreb itd,a sve to ne kosta malo.U Bosni tog obicaja nema.I kod Katolika se ne nosi hrana na groblje,ni hrana ni alkohol.Ali hiljadu ljudi,hiljadu cudi :cudi
Ni je se ne sjecam glasnog zaljenja na katolickim sprovodima.. Naravno,clanovi porodice pokojnika,placu ali to je sasvim normalno..
Lijep je taj obicaj o prikupljanju novca jer sahrane/djenaze nisu ni jeftine..
Sto se djenaze tice,ne moze jeftinije od 1000 maraka.. a to za nekog bosanskog
radnika ili seljaka,nije ni malo.
Isao sam u osnovnu skolu,koja je u blizini katolickog groblja a tacno preko puta katolicke crkve.
Ne sjecam se da sam nekad vidio hranu na groblju... :hm
Ti navedeni obicaji,prisutni su u pravoslavnoj vjeri,mada nisam siguran,da to ima neke veze i sa tom verzijom krscanstva.. Jednostavno,neki obicaj tih naroda koji je ukorijenjen mimo krscanstva..
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Maja » 18 Jul 2011, 11:22

ja najviše mrzim što se poslije dženaza ždere i pije

ok je pozvati na kafu, ali neki ljudi (posebno kad umre neko star) kuhaju ko da je svadba.

nikad neću zaboraviti kad mi je umro rođak, 35g, kako su trojica hodža žderali, ko da od lani nisu jeli.

došlo mi je da im bacim ono meso u facu

FUJ!!!!!!!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by Krokodil Behko » 18 Jul 2011, 11:24

Stvarno los obicaj....
U mom rodnom kraju,.takvih obicaja nije bilo..
Obicaj je bio da se nakon djenazeide pravo svojoj kuci.
Tamo se presvuci,oprati ruke noge..i tek onda krenuti dalje za poslom..
Niposto nije bio red da se svrati u neki ugostiteljski objekat poslije djenaze.
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by carobnjak N » 18 Jul 2011, 21:25

Maja wrote:čarobnjak kad je već o tome riječ.... zašto u turskim serijama kad neko umre nose crninu, a kod nas se smatra da to isključivo rade kršćani?
Odgovor ti se nalazi djelimično u videu što sam postavio i to se pojavilo kod jednog dijela turskog stanovništa(većinom kod oficirskih žena u urbanim sredinama)kao pokušaj da se u mladu tursku republiku preslikaju običaji drugih naroda sa zapada,milom ili silom.To je bio dug period u turskoj istoriji od 1923g (samog osnivanja turske republike jer do tad je to bilo Osmanlijsko carstvo)odnosno vladavina "oca nacije" Mustafe Kemala Ataturka koji je u pokušaju da učvrsti svoju vlast išao da se obračuna sa svim ostavštinama hilafeta te sa tradicijom koja je bila islamski religiozna.To je išlo čak dotle da je zatvarao džamije,tekije ,a ezan je sve do kraja 70-ih bio zabranjen na arapskom i zvučao je ovako



medjutim ipak je to kad tad moralo završiti jer osim što većina naroda nije prihvatala takve drastične reforme to nije bilo ni prirodno i tadašnji najjači vjerski autoritet u turaka šejh Nazim Haqqani (inače vodja sufijskog tarikata nakšibendija koji je najzastupljeniji kod nas u BiH) je proučio na preko 100minareta ezan u izvornom arapskom obliku i to je bio odprilike i početak kraja tog nametanja zapada turcima.
Medjutim sad su ti novi običaji ostali u nekim sredinama koje su se pozapadnjačile ali ih još podržava jedan značajan dio generala turske armije (nasljednika ataturka)ali većinski je to ipak jedna sredina koja se vratila islamskim običajima ali nije uopće nazadovala zbog toga ,već naprotiv imamo u zadnjih 20ak godina Tursku u najvećem ekonomskom usponu,posebno zadnju deceniju premijera Redžepa Erdogana koji je prije mjesec ubjedljivo opet pobijedio.
Al se ja napisa na jedno obično pitanje :D. al to je još samo ukratko
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Vjerski obicaji i narodna tradicija...

Post by carobnjak N » 18 Jul 2011, 21:57

Nisam siguran Carobnjak..ali bih u svakom slucaju,volio da prodiskutujemo o tome..
Recimo,eto zatrpani smo turskim serijama.. I tamo kad prikazuju dzenazu,vidimo i zene na dzenazama i to sve redom ucviljene,a to kod nas,nije obicaj.. Pa bih volio,cuti ono sta ti mislis,a sta je u duhu islama i onoga sto je Muhamed a.s. nalozio o tome..
A mozda bi trebalo,jednostavno priznati odredjene "autonomije" unutar neke vjere a u vezi,sa nekim duboko ukorijenjenim obicajima,koji mozda i nisu bas islamski..
Ovisi koju seriju gledaš :D Gledaj Muhamed s.a.v.s je plakao i žalio za svojim umrlim ali dostojanstveno.
Najjednostavniji primjer islamske filozofije oko toga je da je to kao kad bi tu osobu ispraćao na put sa kojeg znaš da se neće dugo vratiti ali ćeš ga vidjeti 100% i nije da te tebi drage osobe "više nema" ...ne!Ti ćeš je sigurno vidjeti i nema smisla niti je prirodno da se udaraš u prsa ili čupaš kosu itd To nećeš raditi kad nekog ispraćaš na dalek put zasigurno.
Žene ne klanjajju dženazu namaz valjda zbog njihove emotivnosti ali naravno da mogu i moraju se oprostiti od rahmetlija svojih i to je islamski isto kao što im po islamu uopće nije zabranjeno ići na džumu ili Bajram namaz već je to dio naše tradicije da ne idu iako nema nikakvih šerijatskih smetnji za to kao što prije 100g nije bilo nikakvog uporišta da im muškarci zabrane da se školuju ,baš naprotiv to je po islamu obaveza ,a po našoj tradiciji je to bilo sramota
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests