Ko su Haridžije?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Ko su Haridžije?

Post by Krokodil Behko » 26 Dec 2013, 16:40

Ovih dana, bavio sam se čitanjem neke vjerske literature i naišao na novi izraz.

Haridžije

Malo sam guglao i izguglao par hadisa ali mi ije mnogo jasnije. pa ako ima neko da mi ovo definira?
Npr da li su Haridžije=munafici ili haridžije=kjafiri.., ili je to sve isto :jonas

Samo ovo nađoh

Ko su haridžije i šta ih karakteriše?

Ko su haridžije i šta ih karakteriše?
Odgovor:
Začetak haridžija seže još od vremen dok je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, bio živ. Naime, čovjek po imenu Zul Huvejsir et-Temimi, je jedne prilike prigovorio Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, rekavši mu: “Budi pravedan”, na šta mu je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Teško tebi! Pa ko je pravedan ako ja nisam.” Zul Huvejsir se zatim okrenuo i otišao a Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: “Od potomstva ovog čovjeka će se pojaviti ljudi koji će učiti Kur’an, ali on neće prelaziti njihove grkljane; oni će izlaziti iz vjere brzo kao što strijela prolazi kroz njen cilj” (hadis koji govori o ovom dogadjaju zabilježen je kod Buharije i Muslima).

Ovaj čovjek je bio prvi haridžija koji se pojavio u islamu. Korijen njegove bolesti je bio taj da je on dao prednost svome sopstvenom mišljenju nad mišljenjem Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Sljedbenici ovog čovjeka, haridžije, su se kasnije oružano pobunili protiv halife muslimana Alija, ibn Ebi Taliba, radijAllahu anhu. A prije toga su ubili Osmana radijAllahu anhu, proglasivši ga kafirom, a nakon njega su kafirima proglasili i Aliju, Talhu,

Zubejra, Muaviju.
Osnova njihovog pravca jeste pretjerivanje, što je Allah zabranio i od čega je Allahov Poslaniik, sallallahu alejhi ve sellem, upozoravao. Oni su proglasili nevjernikom onoga ko počini veliki grijeh. Dok su neki od njih kufrom smatrali čak i male grijehe. Aliju i njegove pristalice su proglasili kafirima bez ikakvog grijeha. Proglasili su ih kafirima radi toga što su odredili dvojicu ashaba za arbitražu u sporu; naime Amra b. El-Asa i Ebu Musaa el-Ešarija. Iako su ovi časni ashabi sudili po Kur’anu i sunnetu, haridžije su ih protekfirili, pa su rekli: 'Sud ne pripada nikome osim Allahu'.

Svoj stav o tekfiru radi grijeha su potkrijepili sa općim ajetima u kojima su pogriješili kao što su riječi Uzvišenog:
وَمَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَإِنَّ لَهُ نَارَ جَهَنَّمَ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا
"A onoga koji Allahu i Poslaniku Njegovu ne bude poslušan – sigurno čeka vatra džehennemska; u njoj će vječno i zauvijek ostati." (prevod značenja sure El-Džinn, 23)

I riječi Uzvišenog:
وَمَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَيَتَعَدَّ حُدُودَهُ يُدْخِلْهُ نَارًا خَالِدًا فِيهَا وَلَهُ عَذَابٌ مُهِينٌ
"…onoga ko bude nepokoran Allahu i Poslaniku Njegovom, te preko granica Njegovih bude prelazio, On će uvesti u Vatru u kojoj će vječno ostati." (prevod značenja ajeta En-Nisa, 14)
Ehli-sunnet vel džema'at su se složili oko toga da počinioci velikih grijeha neće boraviti u Vatri vječno, ukoliko umru na tevhidu. A onaj od njih ko uđe u Vatru radi grijeha izaći će iz nje. Kao što o tome govore mutevatir hadisi od Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem.

Ibn Abdul-Berr, rahimehullah (preselio 463. h.g.), kaže: "Složan je Ehli-sunnet vel džema'at, a oni su ehlul fikh (poznavaoci fikha) vel eseri (oni koji poznaju predaje), da nikoga grijeh ne izvodi iz vjere, ma koliko on veliki bio. U tome su im oprečni novotari. Stoga, obaveza je ne tekfiriti nikoga, izuzev onoga oko čijeg kufra su svi složni ili za njegov tekfir imamo dokaz iz Kur'ana ili Sunneta Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, koji se ne može pobiti." (Temhid 17/22)

Image

Image
online

Ruana
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by Ruana » 26 Dec 2013, 17:05

Ko su haridzije naseg doba? Ma tema se ubila za mrleta.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by mrki62 » 26 Dec 2013, 18:28

Ruana, ne mogu, jer ako pišem onda trolam a tvoj način pisanja nije trolanje ;)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Ruana
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by Ruana » 26 Dec 2013, 18:54

E mrle ovi najvise odgovaraju tvome opisu vehabija. Ovi ne priznaju skole, islamske zajednice, svak je nevjernik ko ne misli kao oni, propagiraju nepismenost itd.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by Krokodil Behko » 24 Jan 2015, 10:38

Jeste li bacili pogled na prvi post? Niste? Nema potrebe da čitate temu.

Nova Mudžiza otkrivena :)
Poslanik je najavio i opisao ovaj soj ljudi i rekao za njih, da su najgora stvorenja Allahova. Piše gore iznad u hadisima (ili su ajeti :hm )

Savršeno precizno opisan ovaj problem sa islamskim radikalizmom i on ga je lično opisao i prorekao

Zaključujem da su vladajući Saudi ništa drugo do haridžije, a potom i svi njihovi sljedbenici.


Haridžije upale u sarajevsku džamiju i imama proglasili lažovom u sred džume

SARAJEVO - Muhamed Velić, imam u sarajevskoj džamiji u naselju Stara Breka i ugledni publicista, potvrdio je za "Dnevni avaz" da se danas tokom džuma-namaza u toj džamiji desio incident. Velić je naveo da su tokom džuma-namaza u džamiju prvi put "bahnula" trojica haridžija, ekstremista.

Jedan od ekstremista koji je učestvovao u incidentu, kako saznaje "Dnevni avaz", povratnik je sa sirijskog ratišta.

- Ušli su u džamiju prije ezana i stali pred mene. Njihove pojave su bile uznemirujuće. Dvojica su imala duže kose i brade, nauljene, a sva trojica su imala surmu na očima, onako kao kad se ide u rat i borbu. Glavni, koji je komandovao grupicom, stao je prvi ispred mene, skinuo jaknu, a onda se ukazala crna duga majica sa ISIL-ovom zastavom - naveo je Velić.

Također, istakao je da je ovaj događaj uznemirio džematlije.

- Počeli smo s džumom, ja sam se popeo na minber i proučio hutbu na arapskom, a onda sam počeo držati dio hutbe na bosanskom. U trećoj minuti moje hutbe krenuo sam da citiram jedan hadis o lijepim običajima, hadis koji se nalazi u Muslimu (s izravnim povodom nastanka ovog hadisa) i još u nekim drugim zbirkama, pa sam rekao da je Allahov Poslanik, a.s., rekao ko u islam uvede jedan lijep običaj, imat će za to nagradu... A onda je taj haridžija povikao: LAŽEŠ!!! - kazao je Velić

Velić je dalje naveo da je ovaj incident neviđena uvreda i presedan koji ga je nagnao da reagira.

- Bio je to presedan prvog reda i neviđena uvreda hatibu i povreda hutbe! Odmah sam reagirao kazavši:Ne možeš ovdje i sada tako govoriti! Ovo je džuma i hutba i treba da poštuješ njenu svetost! Ako nećeš i ako ti se ovo ne sviđa, izađi napolje! Ali, ovdje nered i fesad nećeš praviti! Je li ti jasno?! Tada su ljudi u džamiji skočili prema njima, ljuti i isprovocirani i vikali su: Napolje, bando! Napolje izlazite, kriminalci! Pola je džamije skočilo prema njima da se obračuna. Zamolio sam muteveliju i još trojicu jačih džematlija da ih izvedu napolje, ali ne samo iz džamije nego i van harema, da ne bi kakav veći problem napravili, a ljude sam zamolio da ih sada ne diraju, neka ih puste da izađu, ali sljedeći put ako dođu, neće biti ovako - naveo je imam Velić.

Dežurnog operativnog u Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo pitali smo za detalje ovog incidenta, no oni su negirali da im je prijavljeno unošenje bilo kakvih zastava u džamiju.

- Mi smo dobili poziv građana da je tokom hutbe imama nepoznata osoba imamu rekla „lažeš“, nakon čega je, kako nam je rečeno, napustila džamiju, a za njom su izašle još dvije osobe. Kada smo došli u džamiju, navedene osobe nismo zatekli, a ako ih pronađemo, protiv njih će biti podnesene prijave za narušavanje javnog reda i mira – rečeno nam je u MUP-u KS.

(Vijesti.ba/Avaz)
online

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by harlekin » 24 Jan 2015, 11:52

ja mislio to oni kolaci sto se zalijevaju vodom :123

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by KOMESAR » 24 Jan 2015, 13:32

Zašto odmah "Haridžije"?
IZ nije naučila na kritiku,rade šta hoće.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by KOMESAR » 24 Jan 2015, 14:36

Bošnjaci

ne smiju zanemarit četiri male stvari:

- malu vatru, jer se brzo širi…
- malu bolset, jer se brzo prenosi…
- malog neprijatelja, jer brzo raste…
- i malu mudrost, jer nam brzo treba…
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by Krokodil Behko » 24 Jan 2015, 17:33

KOMESAR wrote:Zašto odmah "Haridžije"?
IZ nije naučila na kritiku,rade šta hoće.

O čemu je riječ? Šta je slagao imam?
Zar misliš da liječeni narkoman i kriminalac (počinilac ovog akta), zna bolje od imama?

Kenan Kršo priznao da je izazvao incident u džamiji na Staroj Breci

Image

Kenan Kršo, osoba koja je jučer za vrijeme džuma - namaza u džamiji na Staroj Breci izazvala nezapamćen incident, uznemirivši džematlije i verbalno napavši imama Muhameda Velića, danas se dobrovoljno predala policiji, potvrđeno je za "Dnevni avaz" iz policije.

Naime, Kršo i još dvojica ljudi upali su u džamiju noseći na sebi majice sa zastavom ISIL-a, što je uznemirilo imama i džematlije, da bi potom, u toku hutbe Kršo prekinuo Velića s riječima: "LAŽEŠ!" želeći na taj način izazvati sukob sa džematlijama i imamom.

Kako su kazali iz policije, predao se, ali negira da je neko bio s njim, mada su svjedoci iz džamije, a i sam imam potvrdili da su s njim bila još dvojica. Oni su, nakon što su džematlije reagirale na napad na imama, izašli iz džamije zajedno s njim.

Kršo se predao i prihvatio da snosi sve posljedice ovog čina, negirajući da je osim njega iko učestvovao. On će biti sankcioniran prema Zakonu o narušavanju javnog reda i mira. Izdat je prekršajni nalog protiv njega. Što se tiče druge dvojice, policija radi na rasvjetljavanju čitavog incidenta i ispitat ćemo sve okolnosti - kazali su iz policije.

Prema nekim saznanjima, Kršo je povratnik sa ratišta iz Sirije, ima podugačak kriminalni dosije i liječeni je narkoman.

(Avaz.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by KOMESAR » 24 Jan 2015, 17:37

Kenan Kršo je narkoman,kakav "haridžija".Neko ga nešto naučio o vjeri i poslao da pravi probleme.To nema veze sa islamom i Kur'anom.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by Krokodil Behko » 24 Jan 2015, 18:07

KOMESAR wrote:Kenan Kršo je narkoman,kakav "haridžija".Neko ga nešto naučio o vjeri i poslao da pravi probleme.To nema veze sa islamom i Kur'anom.
I kakva bi bila razlika između njega i ostalih selefija, uključno režim u KSA?
online

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by harlekin » 24 Jan 2015, 18:14

islamska zajednica nije nista drugo nego oveci skup parazita,lopova i lazova
i u cem je fulao ovaj isilovac narkoman :cudi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by Krokodil Behko » 24 Jan 2015, 18:27

harlekin wrote:islamska zajednica nije nista drugo nego oveci skup parazita,lopova i lazova
i u cem je fulao ovaj isilovac narkoman :cudi
Fulao je zato što je isilovac, a i zato što je retardiran, pa i narkoman, a bogami i kriminalac.
Kakav god da je, imam je bolji od njega, pa i kompetentniji. Gdje se ovaj nauči religiji? Kratki kurs pred obijanje trafike?
online

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by JCR » 24 Jan 2015, 19:01

Ko zna red ponašanja u džamiji, nema potrebe da se pita u čemu je ovaj pogriješio ;)

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by KOMESAR » 24 Jan 2015, 20:55

Salahuddin wrote:IZ u BiH apsolutno ne podnosi kritike, a ima dosta toga za kritikovati. Posegnuti za rijecju "Haridzija" nije mala stvar. Ovo je obicna budaletina koje ne zna kako se ponasati u mesdzidu. Ako je imao primjedbu na imamovu hutbu, zna se kako se na to ukaze. Ali izraz "Haridzija" je pretjeran.
Naravno!
Malo je naslov pretenciozan za događaj od juče.Haridžije su ipak učevni ljudi,a ovdje se radi o priučenom vjerniku.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by Krokodil Behko » 24 Jan 2015, 22:43

KOMESAR wrote:
Salahuddin wrote:IZ u BiH apsolutno ne podnosi kritike, a ima dosta toga za kritikovati. Posegnuti za rijecju "Haridzija" nije mala stvar. Ovo je obicna budaletina koje ne zna kako se ponasati u mesdzidu. Ako je imao primjedbu na imamovu hutbu, zna se kako se na to ukaze. Ali izraz "Haridzija" je pretjeran.
Naravno!
Malo je naslov pretenciozan za događaj od juče.Haridžije su ipak učevni ljudi,a ovdje se radi o priučenom vjerniku.

Kako bi još mogli nazvati tog priučenog vjernika u isilovoj majici, a koji smatra, da zna bolje oko vjerskih obreda, nego imam koji je vjerovatno fakultetski obrazovan? malouman? Ili možda malouman ali zato opasan?
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by Krokodil Behko » 25 Jan 2015, 10:07

Salahuddin wrote:
Krokodil Behko wrote:
KOMESAR wrote:
Salahuddin wrote:IZ u BiH apsolutno ne podnosi kritike, a ima dosta toga za kritikovati. Posegnuti za rijecju "Haridzija" nije mala stvar. Ovo je obicna budaletina koje ne zna kako se ponasati u mesdzidu. Ako je imao primjedbu na imamovu hutbu, zna se kako se na to ukaze. Ali izraz "Haridzija" je pretjeran.
Naravno!
Malo je naslov pretenciozan za događaj od juče.Haridžije su ipak učevni ljudi,a ovdje se radi o priučenom vjerniku.

Kako bi još mogli nazvati tog priučenog vjernika u isilovoj majici, a koji smatra, da zna bolje oko vjerskih obreda, nego imam koji je vjerovatno fakultetski obrazovan? malouman? Ili možda malouman ali zato opasan?
Pa u tim polupismenim tipovima koji se loze na ISIL i slicne, i lezi najveci problem za islam danas. Valja ti svakome objasnjavati da ono sto oni rade nije po islamu. I onda cesto bude "pa i oni za vas kazu to isto". OK. Nije tesko provjeriti da li je Muhamed a.s rado ono sto "oni" rade danas i da li je radio ono sto "mi" radimo danas. Oni su u velikoj manjini i u jako velikom broju neobrazovani. Oni islam uce od ljudi koji imaju neku politicku agendu i onda koriste ovakve idiote, govoreci im kako to islam trazi od muslimana. Ovaj ce to bez pogovora poslusati jer, pobogu, ipak je to rekao "sejh" [ubaci koga hoces].

Njima je jako tesko stati u kraj jer zive vecinom u demokratskim, sekularnim drzavama. I sada je stvarno ironicno, da uistinu postoji Hilafet, ono pismo koje je potpisalo preko 200 islamskih ucenjaka sirom svijeta rezultiralo bi fetvom kojom bi se ISIL i sva ostala slicna njesra proglasili neislamskim i opasnim po sirenju straha i izvrnute verzije islama. Onda bi kao takvi bili hapseni i lezali u zatvoru, upravo u islamskoj drzavi. Ali posto ne postoji istinska islamska drzava, oni ce moci da rove.
Oni nisu dovoljno obrazovani ali njihovi nalogodavci to sigurno jesu. Svi znamo kako je nastao ISIL i od čijih para. Zato sam i rekao, da je Muhamed predskazao ovakve stvari i ne samo da je predskazao, nego ih je nazvao najgoreim svorenjima Allahovim.

Evo, ovaj citat ti savršeno opisuje ne samo ISIL, nego i sve te nedemokratske režime u zalivu.

Osnova njihovog pravca jeste pretjerivanje, što je Allah zabranio i od čega je Allahov Poslaniik, sallallahu alejhi ve sellem, upozoravao. Oni su proglasili nevjernikom onoga ko počini veliki grijeh. Dok su neki od njih kufrom smatrali čak i male grijehe. Aliju i njegove pristalice su proglasili kafirima bez ikakvog grijeha. Proglasili su ih kafirima radi toga što su odredili dvojicu ashaba za arbitražu u sporu; naime Amra b. El-Asa i Ebu Musaa el-Ešarija. Iako su ovi časni ashabi sudili po Kur’anu i sunnetu, haridžije su ih protekfirili, pa su rekli: 'Sud ne pripada nikome osim Allahu'.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by Krokodil Behko » 25 Jan 2015, 15:00

Po informacijama i nalazima OSA-e, lik je bio pod uticajem narkotika.
Obzirom na ISIL majicu, zanimljivo bi bilo doznati, koja je kod njih kazna za upotrebu narkotika :hm
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by Lebowski » 26 Jan 2015, 12:35

Spominje se između ostalog i ovaj slučaj upada u džamiju...


IDIL kuca na vrata zaboravljenih asova


U zemlji u kojoj nema nikakve perspektive, u kojoj vjerski moćnici vrijeme provode smišljajući nebulozne kvazifetve o posthumnom kažnjavanju neposlušnih, jedini izlaz za mnoge mlade ljude jeste obećanje raja. Do kojeg je bitno stići. Makar odlaskom u Siriju. Ili povratkom iz nje i regrutiranjem novih wannabe šehida. Kome, ba, da se vi prilagođavate? Nek' se oni malo vama prilagođavaju.



Prije otprilike dvije sedmice, B. D. (od ranije poznat regionalnim inkvizicijama kao dežurni ustaša, četnik, a bogami i balija), napisao je tekst o tome kako se Sarajevom prošetao dečko u majci Islamske države Iraka i Levanta, a lokalni mediji nisu smjeli objaviti sliku tog dečka koju je načinio fotoreporter. Digla se tada na B. D. kuka i motika, pisalo se kako je on zapravo islamofob i kako se ruga zastavi koju je nosilo najčasnije stvorenje za sve muslimane na svijetu – poslanik Muhammed. To što IDIL i Boko Haram pod tom zastavom kolju i siluju izgleda vjerničkom puku nije odveć uvredljivo. Da muslimani sve više liče na "licemjerni Zapad", svjedoči i činjenica da, kad se desi kakav pokolj, društvene mreže budu pune hashtagova tipa #not in my name i na tome i teorijama zavjere sve stane. Svako sa strane ko progovori o problemu s kojim se muslimani u svijetu suočavaju se označava kao islamofob. Jer, šta ima neko da čeprka po našoj avliji.

Prije nekoliko godina, pojedinci iz Islamske zajednice BiH iza kojih je stajala moćna struktura Mustafe Cerića su se malo zaigrali s fetvama pa, uz pomoć jednog sarajevkog imama, došli na ideju da se sastavi lista nepodobnih – onih zločestih i pokvarenih – kojima se nakon smrti neće klanjati dženaza. Čak i ako se pokaju Bogu. U maniru inkvizicije, dakle, gdje pokajanje ne treba da primi Bog nego lokalni pop/hodža. Čak je bilo predloženo formiranje baze podataka o tim ljudima kako se nakon njihove smrti ni greškom ne bi desilo da im neko klanja dženazu jer su imali nešto protiv strukture koju je u to doba vodio Dragi veliki vođa. Na listi se inače, ni kriv ni dužan, našao i hrvatski novinar, gorepomenuti B.D. koji je koju godinu kasnije, zbog toga što je napisao tekst o omladincu u IDIL-ovoj majci i o tome kako sarajevski mediji nisu smjeli objaviti sliku dotičnog gospona proglašen – islamofobom.

Da život zna biti prvorazredna kurva, pokazalo se u petak kada su young IDIL-ovci upali na džumu u džamiju imama, kreatora ideje o zagrobnoj fetvi, i napravili pomutnju te ga nakon što je citirao jedan hadis optužili da – laže. Iako sklon nebeskofetviranju, taj je sarajevski imam veoma probrano reagirao. Pomogle su mu i džematlije koje su pokazale da neće tolerirati ekstremiste u svom džematu. Ako se išta može nazvati svijetlom tačkom u ovoj sagi o ekstremizmu koji je došao i u našu avliju onda je to ova činjenica.

Ali, uvijek ima to prokleto ali. Ništa poput ovog primjera nije oslikalo bolje institucionalno licemjerje pojedinih IZ imama. A evo i zašto. Najprije se treba upitati, otkuda to mladi naraštaj koji slijedi IDIL u Bosni i Hercegovini? Nisu li proislamski mediji, skupa s pojedinim imamima Islamske zajednice, svaki put kada bi neko od ekstremista bio uhapšen, uključujući i Bilala Bosnića (provodadžiku za Siriju) pisali kako je to islamofobija i kako se ljudi hapse zbog dugačke brade i kratkih pantalona?

Jedan od onih koji su upali u džamiju se predao policiji, nakon čega je utvrđeno da je povratnik sa sirijskog ratišta i, navodno, bivši narkoman. On je negirao da su s njim bila još dva mladića iako su svjedoci tvrdili suprotno.

Inače, medijski je na ovom polju urađen "dobar" posao jer se svaka racija u mjesta poput Maoče predstavljala kao islamofobija. Isto tako, neprestano se govorilo o novim muslimanima, onima koji su nakon genocida bili dovoljno hrabri da se vrate svojoj tradiciji. To što je ta suddenly "naša" tradicija imala više obilježja ratnika s Bliskog istoka nikoga nije bilo briga. Islamska zajednica i bošnjačke političke elite su od muslimana napravile indijsku svetu kravu. Čak se i u slučajevima medijskog izvještavanja o Mevlidu Jašareviću koji je odlučio da se, ranivši sarajevske policajce pred Ambasadom SAD-a, osveti Americi za rat u Afganistanu, pisalo kao o nekom incidentu koji se desio zato jer je mlad-Mevlid bio iziritiran narastajućom svesvjetskom urotom protiv islama. Nemojmo zaboraviti, islamistički siteovi u BiH koji su obično širili kič i reduciranu verziju religije, skupa s teorijama zavjere o tome kako su za sve od 11. septembra pa do IDIL-a krivi masoni, Jevreji, vanzemaljci i slične uvijek krive skupine, su obilato davali podršku teroristima s Bliskog istoka. Ne zbog njihovog terorizma koliko zbog činjenice da su "šuknuli" Zapadu. Šizoidno. Svemu je kumovala politika Islamske zajednice koja osuđuje terorizam, ali… Neka su malo šuknuli anam' njima. Zlurado i glupo likovanje umotano o diplomatske izjave o osudi svakog oblika nasilja je dovelo dotle da idiljugend pokuca na vrata zaboravljenih asova. Sarajevskih imama.

A onda se odjednom javila volja da se razriješe pitanja koja su dugo gurana pod tepih. Kada su idiljugend ugrozili autoritet Islamske zajednice, imami su odlučili da, eto, rješavaju stvari koje su gurane pod tepih. Baš kao da i oni nisu učestvovali u tome guranju pod tepih i baš kao da ih je neka nepoznata, takoreći nevidljiva sila otpremila pod crvene sagove institucionalne samozaljubljenosti. Logika je jasna. Kada jedan Mevlid Jašarević puca u ambasadu usred grada u sred bijela dana, to je incident. Kada grupa IDIL-provokatora upadne u džamiju i kaže imamu da laže, to je već problem. Jer, ulice ovog grada ionako odavno nisu briga IZ kadrovika koji ne vide dalje od svoje vizije vlastite čistoće i bezgrešnosti.

S dolaskom Huseina Kavazovića na Cerićevo nikad dosanjano doživotno mjesto stvari su se počele mijenjati nabolje. No, premalo i prekasno.

Ukazanje mladobagdadijevaca u Sarajevu je pokazatelj i još jedne bitne stvari. One institucionalno-sigurnosne. Hapšenje Bilala Bosnića je, očito, bilo samo žrtvovanje jedne glave. Bilal Bosnić nije sam u biznisu otpremanja nesretne bh. omladine u Siriju. Iza njega očito postoji razrađena cijela struktura koja je samo nastavila s tim poslom. Kao i s poslom odašiljanja mladih idiloida da šire strah i trepet bh. gradovima. Još prije nešto više od pola godine bilo je jasno da će se, zahvaljujući ovim ljubiteljima bliskoistočnih pizdarija, sukobi iz Sirije preseliti u BiH. Naime, tada su na mrtvo ime zakuhali dojučerašnji sudžihadovci Bilal Bosnić i Nusret Imamović. Razlog je bio činjenica da su i u Siriji zakuhali Džehbetul Nusra, radikalni front kojem pripada i na čijoj se strani bori Imamović i Bosnićev IDIL. Bh. internet je eksplodirao. Jedni protiv drugih se izdavali fetve i međusobno se proglašavali nevjernicima.

Još je jedna strašna i tužna stvar bitna u cijeloj priči. Kada je nedavno u Siriji poginuo jedan bh. mladić, njegov je otac novinarima ispričao svoju potresnu priču. Naime, njegovog sina je u Siriju vrbovao i otpremio Bilal Bosnić, isti onaj kojeg je bh. javnost posmatrala kao zanimljiv reality show pa je umjesto u zatvoru gostovao po raznoraznim televizijama, šireći svoju verziju islama, nekoga zabavljajući, a nekoga "okrećući na pravi put". U zemlji u kojoj nema nikakve perspektive, u kojoj vjerski moćnici vrijeme provode smišljajući nebulozne kvazifetve o posthumnom kažnjavanju neposlušnih, jedini izlaz za mnoge mlade ljude jeste obećanje raja do kojeg je bitno stići. Makar odlaskom u Siriju. Ili povratkom iz nje i regrutiranjem novih wannabe šehida. Kome, ba, da se vi prilagođavate? Nek' se oni malo vama prilagođavaju.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ko su Haridžije?

Post by KOMESAR » 26 Jan 2015, 14:59

Salahuddin wrote:Ko li samo ima interes da BiH predstavi kao kao jos jednu bazu ISIS-ove mreze? Ovog lika sto pominje u tekstu...pa i nije trebalo nista objavljivati jer bi se time samo postigao cilj koji je neko htio proturiti preko onog narkomana. Kakav ISIS i k.... u BiH.
Sad su se odjednom pojavili tovari dokaza da je ISIL nastao u Vozući,samo što ga niko tad nije prepoznao.
Kad su napli nevjernike u Parizu,odjednom se sve samo kazalo.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests