HADIS DANA

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 24 Jan 2015, 14:31

Ebu Hurejre, radijellahu anhu, prenosi hadis u kojem Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže:
“Ko otkloni mu’minu (vjerniku) teškoću od dunjalučkih teškoća, Allah će njemu otkloniti teškoću od teškoća Sudnjega dana. A ko olakša onome koji je u nevolji, Allah će njemu olakšati i na dunjaluku i na ahiretu. A ko sakrije (sramotu) muslimana, Allah će sakriti (njegovu sramotu) i na dunjaluku i na ahiretu. Allah pomaže Svome robu onoliko koliko on pomaže svome bratu.”

(Muslim)
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 28 Jan 2015, 23:26

Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by paparaci » 03 Feb 2015, 01:21

Screenshot_2014-10-06-14-14-46.png
Screenshot_2014-10-10-11-49-06.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by paparaci » 24 Feb 2015, 00:56

Screenshot_2014-10-14-11-57-24.png
Screenshot_2014-10-14-11-57-39.png
Screenshot_2014-10-15-15-41-48.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Calla » 24 Feb 2015, 09:27

Salahuddin wrote:
Ja sam citao jednu drugu predaju ovog hadisa u kojoj se navodi da ga je ovo Poslanik a.s pitao (gdje je ostavio devu) nakon sto je ovaj usao kod njega. Ali uglavnom, odgovor Poslanika je bio isti. Ovo mi je jedan od najdrazih hadisa jer u njemu Poslanik a.s koristi ovu priliku da ukaze na jednu jako vaznu stvar: Na obavljanje nasih obaveza u granicama nasih moci, maksimalno, pa se onda nadati da ce nas i Allah u tome pomoci.

Takodjer, ovdje se moze vidjeti koliko je pogresno vjerovanje kod dosta muslimana, "ako Allah bude htio ja to necu moci izbjeci". Pa ti uradi sve da do nekoga zla ne dodje pa se onda uzdaj i u Allahovu pomoc. Znaci, nije Allah nas natjerao da radimo neka djela jer nam je tako propisano. Ne. Svako ima slobodnu volju. A oni koji kazu "sta cu ja raditi ovo ili ono kad je meni svakako vec odredjeno hocu li u Dzennet ili Dzehennem", u ovom hadisu mogu da vide da su oni "krojaci" svoje sudbine. Allah nam jeste odredio mjesto na drugom svijetu ali je to samo usljed Njegovog znanja kako ce se njegovo stvorenje ponasati i sta ce raditi za svog zivota.

KOMESAR, da te Allah nagradi za podsjecanje na ovaj hadis.

zivio govornik :aplauzz
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Lebowski » 24 Feb 2015, 23:57

Kada covjek pozove svoju zenu u postelju, a ona to odbije i izazove njegovu srdzbu, meleki ce je proklinjati sve do zore.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by paparaci » 25 Feb 2015, 00:14

ovo mora da se prenosi od mrkija. :D.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by REMB » 25 Feb 2015, 00:38

Lebowski wrote:Kada covjek pozove svoju zenu u postelju, a ona to odbije i izazove njegovu srdzbu, meleki ce je proklinjati sve do zore.
Pa nek one sad nastave po svom... :oo

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by paparaci » 09 Mar 2015, 21:55

Screenshot_2015-03-03-10-34-59.png
Screenshot_2015-03-04-15-20-25-1.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Sibila » 16 Mar 2015, 23:45

nije hadis ali jedna mudra osoba i ucena je jednom rekla:

nahrani mrava, pomiluj djete i osmjehni se zeni :zubi

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by paparaci » 17 Mar 2015, 00:09

Screenshot_2015-02-26-11-16-11.png
Screenshot_2015-02-16-08-21-26.png
Screenshot_2015-02-11-08-07-51.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Sibila » 21 Mar 2015, 00:40

molila bih ako moze ono...

Zena je stvorena od rebra muskarca.................a ne iz glave da bude nadmocna niti od noge da bude gazenja vec blizu srca da bude voljena i zasticena.....

izgubila sam to a zeljala bih da imam....tacno kako ide....

hvala :zubi

zauzvrat mogu ispricati nesto ludo i mozda smjesno iz svog zivota.....ono rl :o :oo :ooo :pusi

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 21 Mar 2015, 10:30

Tigris wrote:molila bih ako moze ono...

Zena je stvorena od rebra muskarca.................a ne iz glave da bude nadmocna niti od noge da bude gazenja vec blizu srca da bude voljena i zasticena.....

izgubila sam to a zeljala bih da imam....tacno kako ide....

hvala :zubi

zauzvrat mogu ispricati nesto ludo i mozda smjesno iz svog zivota.....ono rl :o :oo :ooo :pusi
Allah dž.š. u Kur'anu kaže:
"O, ljudi, bojte se Gospodara svoga, koji vas od jednog čovjeka stvara, a od njega je i drugu njegovu stvorio, i od njih dvoje mnoge muškarce i žene rasijao. I Allaha se bojte – s imenom čijim jedni druge molite – i rodbinske veze ne kidajte, jer Allah, zaista, stalno nad vama bdi!" (An-Nisa’, 1).


Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao:
“Savjetujte se sa ženama, jer žena je stvorena iz rebra! Ako se savije ono što je u rebru, uzdići će se; ako kreneš da ga ispraviš, slomit ćeš ga; a ako ga ostaviš, ostat će savijeno. Zato se savjetujte sa ženama!”

Ja bih još dodao: Od krivog rebra.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 10 Apr 2015, 23:32

Kaže Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem:
"Ovaj svijet je pun raznih užitaka, a njegov najbolji užitak je čestita žena. "

(Muslim)
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 29 May 2015, 16:43

Poslanik, sallalahu alejhi ve selem, je rekao:
"Doći će vrijeme u kojem će čovjeku biti draže da odgaja psa nego dijete."

(Taberani,Hakim)
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 07 Jul 2015, 22:15

Poslanik, sallalahu alejhi ve selem, je rekao:

"Žena se uzima zbog četiri stvari: zbog imovine, radi dobrog roda, zbog ljepote, zbog pobožnosti. Drži se ove pobožne!

(Buhari, Muslim)
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 27 Aug 2015, 07:18

Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao:
“Allah neće uzeti znanje tako što će ga istrgnuti od ljudi nego će ga uzeti uzimanjem uleme. Kad ne ostavi nikog od uleme, ljudi će za svoje vođe uzeti neznalice, pitati će ih, pa će im davati fetve bez znanja i tako će zalutati i druge odvesti u zabludu.”

(MUSLIM)

Omer, r.a., je rekao: ‘Smrt hiljadu pobožnjaka koji danonoćno klanjaju i poste lakša je od smrti jednog učenjaka koji je upućen u ono što je Allah Uzvišeni dozvolio, odnosno zabranio!’
Ibn ‘Abbas, r.a., je kazivao: “Učenjaci će umirati, a trag Istine nestajat će sve dok se ne poveća broj neznalica koji će postupati na osnovu neznanja, inetrpretirati vjeru na pogrešan način i zalutati s Pravoga puta!”
Hasan el-Basri je kazao: “Smrt učenjaka rupa je u zdanju islama koju ništa ne može nadoknaditi dok je svijeta i vijeka!
Nažalost, danas ljude najviše predvode manipulatori. Koliko je danas samozvanih šejhova, alima i intelektualaca čije znanje nije podvrgnuto nikakvim validnim provjerama, ali zato oni dominiraju masama. Oni su zavedeni i, uz to, zavode i one koje vode i predvode.
Pored toga, mnogi danas znanje uzimaju s interneta i Facebooka. Ni to znanje počesto nije provjereno, tako da čine upitnom informaciju o vjeri koju daju. Treba znati da je vjera napitak koji ne trpi nimalo površnosti, neistine i neautentičnosti.

Na nestajanje i iščezavanje suštinskog znanja podsjeća nas Imam Ed-Darimi. On bilježi hadis koji prenosi ‘Ali b. Ebi Talib, r.a., a u kojem se, ekplicitno, navodi:
“Na blizinu Sudnjeg dana ukazuje sljedeće: kada bude puno onih koji će s minbera (govornica) govoriti; kada vaši učeni budu naklonjeni vašim vlastima pa im odobre i dozvole ono što je zabranjeno, a zabrane im ono što je bilo dozvoljeno i budu im davali fetve kakve njima odgovaraju; kada vaši učeni budu tražili nauku da uzmu vaše dinare i dirheme i kada počnete trgovati Kur'anom.”
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 05 Sep 2015, 05:40

Buhari bilježi predaju Džabira, r. a., da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:

"Kada nastupi noć, čuvajte svoju djecu (skupite ih u kuće), zaista se šejtani tada rašire (po Zemlji), a kada nastupi jacija, možete ih pustiti. Zatvarajte vrata i spomenite Allahovo ime, utrnite lampu i spomenite Allahovo ime, pokrijte piće i spomenite Allahovo ime te pokrijte svoje posude (sa hranom) i spomenite Allahovo ime, pa makar da preko njih stavite nešto (štap i si.)"

Bilježi Ahmed kod kojeg još stoji: "...šejtani zaista ne otvaraju ono što je zatvoreno."

Imam Ahmed bilježi predaju Džabira, r. a., daje Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao:

"Zatvorite svoja vrata, pokrijte vaše posude, zatvorite posude s pićem, utrnite svoje lampe, zaista šejtani ne otvaraju zatvorena vrata, ne podižu vaše pokrivače, ne otvaraju posude s pićem, a i miš može zapaliti kuću."
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 11 Sep 2015, 22:22

Od Džabira ibn Abdullaha r.a. se prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. jednom prilikom okupljenim ashabima održao sljedeći govor:

''O ljudi, tražite oprosta od svog Gospodara prije nego što umrete. Činite dobra djela prije nego što budete još više zauzeti. Uspostavljajte vezu sa svojim Gospodarom čestim zikrom i sadakom, javno i tajno, bićete opskrbljeni, nagrađeni i spašeni. Znajte da vam je Allah dželle šanuhu propisao džummu namaz kao obligatnu, prvostepenu dužnost na ovome mjestu, u ovom mjesecu, u ovoj godini, pa sve do Sudnjeg dana. Onaj koji smatra džummu namaz nevažnom, ili je zanijeće za moga života, ili je zanijeće poslije moje smrti, a bude imao imama, svejedno bio on pravedan ili nepravedan, taj neće biti obuhvaćen Allahovom milošcu, niti će imati ikakve koristi od svoga namaza, zekata, hadždža, posta i drugih dobrih djela sve dok se ne pokaje. A ako se pokaje, pa Allah zaista prima pokajanje. Žena ne može biti imam muškarcu, niti neuki učenom, a niti bludnik vjerniku, osim ako na to bude prisiljen višom silom.''
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by KOMESAR » 23 Sep 2015, 07:58

Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao:

“U noći Arefata, Allah se spušta na zemaljsko nebo i govori, ponoseći se vama pred Svojim melekima: ‘Došli su Mi Moji robovi, prašnjavi i raščupani iz dalekih krajeva, očekujući Moj Džennet!’, a onda se obraća hadžijama: ‘Kada bi imali grijeha koliko ima zrna pijeska, kapi kiše ili morske pjene – sve bih vam ih oprostio! Idite, robovi Moji, sve vam je oprošteno, kao i onima za koje ste molili!”

( Hadis bilježi Ibn Hibban, Bezzar i Taberani u "El-Mu’džemul-kebiru". Hadis je sahih/vjerodostojan )
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests