Stavovi IZ BiH

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by komsija » 21 Aug 2011, 00:02

Bajram označava-završetak ramazanskog posta pa bi mi bilo zanimljivo da mi neko objasni šta slavi čovjek koji nije postio
Ima logike ali ja mislim takodje da je to prilika da se porodica okupi i eto jedne koristi
Znam npr. mnoge amere koji ne praktikuju svoju vjeru a svi slave Bozic
Npr. ja ne postim ali za Ramazan pozovem svoje prijatelje na Iftar
Slavim Bajram sa svojom porodicom prvi dan a slijedeci dan obilazim svoje prijatelje i rodbinu a sto se tice alkohola misljenja sam da nema potrebe za posebnom fetvom jer kao sto moj prethodnik rece to je davno regulisano
Ako ljudi i pored toga to rade neka odgovaraju za sebe jer mi tu nista ne mozemo
Drugo je ako to bajramsko sijelo organizuje IZ (npr u Atlanti) tada ona postavlja pravila ponasanja na toj proslavi a u restoranima onako kako su svi vec navikli
Last edited by adacta on 22 Aug 2011, 01:23, edited 1 time in total.
Reason: off obrisan-uvredljivo izjednacavanje individua sa cjelokupnom zajednicom
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Ideja » 21 Aug 2011, 23:57

Lično ne poznajem nikog ko posti a govori da jedva čeka bajram da se napije. Ne mogu da shvatim da neko dodje do tog duhovnog stadija da posti a da razmišlja i još kaže da će bajram proslaviti tako da se napije :zid Stvarno ne poznam ni jednu takvu osobu. Svi oni koji piju inače alkohol, rade to i za vrijeme ramazana. Doduše znam porodicu iz koje muškarci odu klanjati bajram namaz a zatim se vrate i piju pivo, ali oni nisu vjernici, piju uvijek, isli su klanjati eto zato sto vecina ode pa ih sram sta li, ne znam...
Vidjela sam razne reklame za proslave bajrama i istina je da se to iskorištava ali pretpostavljam da se radi o mladjoj raji koja ne drži do vjere i ne zna da je takav način proslavljanja ružan i nema veze sa bajramom.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

vukajlija15
Na probnom
Na probnom
Posts: 29
Joined: 22 Aug 2011, 01:51
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by vukajlija15 » 22 Aug 2011, 02:54

sama fetva za sebe je cista glupost,
kuran je zbranio alkohol svakom muslimanu i tu su fetve nepotrebne.kao kad bi donijeli zakon o necemu sto ustav vec regulise.
ko je pravi vjernik njemu ova fetva ne treba a ko nije (ja npr.) njjemu ni kuran ne pomaze.
da vas moj nadimak ne zbuni musliman sam

User avatar
sancho_no1
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 185
Joined: 17 May 2011, 23:58
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by sancho_no1 » 28 Aug 2011, 22:53

Ma ja odoh na more dole se Reisova ne pika ;))))
Tamo gdje svi misle isto, niko ne misli mnogo!!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120149
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Krokodil Behko » 29 Aug 2011, 13:19

Haman ce biti rekordna proslava Bajrama sto se tice gizdavosti i trpeze.... Nigdje nisam jutros,mogao uci a da nema velike guzve.. Mesara,supermarket,pekara,banka pogotovo,trgovine odjecom,obucom.. A za alkohol,vidjece se sutra...
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Rum » 29 Aug 2011, 19:22

ImageSamo stisni pa popij ako smijes :djed
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120149
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by Krokodil Behko » 01 Sep 2011, 10:00

Ukraden novcanik na bajram namazu

Image

Mustafa Ahmić, vjernik i vakif, rođeni Zavidovićanin, koji je nakon odlaska u penziju sa suprugom Hatidžom kuću sagradio u Stanić Rijeci, između Doboja i Doboj-Istoka, dugo će pamtiti ovaj Ramazanski bajram.

Jednoglasna osuda

Umjesto da se raduje najvećem blagdanu, on je na bajram-namazu u ovdašnjoj novosagrađenoj džamiji ostao bez novčanika u kome je bilo 260 KM, bankovne kartice, svi dokumenti i pasoš. Priča o krađi novčanika u džamiji bila je glavna tema tokom jučerašnjeg dana ne samo u Stanić Rijeci nego i puno dalje. Krađu su jednoglasno osudili svi prisutni, a policija je slučaj riješila za jedan dan i osim da je krivično djelo počinila osoba s inicijalima M. D. ništa drugo nije saopćila.

Pred Ahmićevom kućom njegova supruga Hatidža je, čekajući supruga da se vrati iz PS Doboj-Istok, bila u šoku, jer ovo nije prvi put da su pokradeni.

- Četrdeset godina smo radili u Francuskoj i tamo se borili za život. Moj suprug je bio predsjednik IZ Pariza, pomagao je naše izbjeglice tokom cijelog rata. Nakon penzionisanja on se nije vratio o svoje Gostoviće, već smo ovdje u Stanić Rijeci napravili kuću, ali se, izgleda, od lopova živjeti ne može. Prošle godine su nam ukrali "škodu octaviu", vrijednu 34.000 KM, i našli smo je kod dobojskog tunela bez točkova. Ovo što se dogodilo u džamiji je direktan udarac nama u srce jer, ako se krade u džamiji, nije čudo što nam u selu nestaju telad, janjad, oluci s džamije. Ovog ramazana nisam mogla redovno ići na teravih-namaz, jer su tada lopovi masovno provaljivali u kuće - kaže Hatidža.

Prvi izašao

Oko 12 sati, nakon dugog čekanja pred kućom u Stanić Rijeci, pojavio se Ahmić, kojem su novčanik, novac, umanjen za 20 KM, i dokumeti vraćeni u policiji.

- Dok sam obavljao namaz, osjetio sam da mi je novčanik ispao, ali prema islamskim propisima, dok se klanja, ništa drugo, ni najmanja sitnica, ne smije se raditi, jer bi se time ometao namaz. Do mene je sjedio pa kasnije otišao jedan moj dalji komšija. Kada je namaz završen, moga novčanika više nije bilo. Htio sam mu prići i zamoliti ga da moje vrati, da niko ništa ne zna, ali njega više nije bilo. Prvi je izašao i otišao u nepoznatom pravcu - izjavio je Ahmić u kraćem razgovoru, ne želeći stati pred naše kamere.

Imam pozvao policiju

- Kada je namaz završen, sav usplahiren prišao mi je džematlija Mustafa Ahmić i kazao: "Efendija, nemam novčanika". Nisam bio pametan šta da mu kažem, već sam pozvao policiju. Džematlije su jedan drugome čestitale Bajram, a policija je ubrzo stigla i počela raditi svoj posao. Međuentitetska linija koja je razdvojila naše selo još više ga je učinila nesigurnim, pola sela pripada Doboju, pola Doboj-Istoku, odnosno RS i Federaciji. U ovo selo se može doći iz stotinu pravaca i iz njega izaći. To lopovi koriste i meni su lani provalili u kuću. Polovinom ovog ramazana su ukrali oluk s džamije. Mustafa je sada doživio nezapamćenu neprijatnost, jer je jedan od najvrednijih džematlija. Kupio nam je novu kosilicu za održavanje mezarja, daje na sergiju, dao je 1.200 KM za odjeću Hora ilahija i onda mu ukradu novčanik - kazao je mjesni imam Senahid ef. Hodžić.


dno dna
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by paparaci » 02 Sep 2011, 01:53

Boze ti sacuvaj i zakloni.....
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
sancho_no1
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 185
Joined: 17 May 2011, 23:58
Status: Offline

Re: RIJASET: Fetvom zabranjeni bajramski derneci sa alkoholo

Post by sancho_no1 » 21 Sep 2011, 22:21

joj citao sam ovo... hahah covjek na sedzdu a drugi ruku u dzep---

e to je to to su Bosnjaci.... Lljudi ako ne gori onda nista bolji od ostalih....
Tamo gdje svi misle isto, niko ne misli mnogo!!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120149
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Vlasnici kafana ozbiljno zabrinuti zbog kurbanskog Bajrama

Post by Krokodil Behko » 17 Oct 2012, 15:52

Image

I ove godine, kao i nekih prethodnih, među vjernike u Bosni Hercegovini nastoji se različitim informacijama unijeti smutnja oko datuma kada se proslavlja Kurban-Bajram. Kako je poznato, datum ovog velikog islamskog praznika računa se od početka mjeseca Zul-hidždžeta, jednako kao i Dan Arefata, kada se vjernici koji obavljaju Hadždž okupljaju na tom posebnom mjestu.

Zanimljivo je, međutim, da su navodne nedoumice oko toga “pada” li Kurban-Bajram u četvrtak 25. ili petak 26. oktobra najviše zabrinule one od kojih bi se to možda i najmanje očekivalo – vlasnike kafana!?

Naime, u Bosni i Hercegovini je postala praksa da se najveći islamski blagdan proslavlja na način koji, u najmanju ruku, nema nikakve veze sa vjerskom tradicijom i onim što se traži od vjernika.

Proslave se organiziraju uz potoke alkohola, koji je u islamu najstrože zabranjen, a naravno tu su i različiti zabavljači – pjevači i pjevačice.

A upravo je to razlog zabrinutosti kafandžija – jer se nastupi, posebno popularnijih pjavača, moraju ugovarati ranije, pa bi ih eventualna promjena datuma proslave mogla dovesti u prilične poteškoće.

Podsjetimo, Islamska zajednica u BiH najoštrije je osudila opisani način proslave ovog vjerskog praznika.

(Doznajemo.com)
online

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Vlasnici kafana ozbiljno zabrinuti zbog kurbanskog Bajra

Post by silence » 17 Oct 2012, 19:52

Ne znaju mnogi muslimani kako se Bajram tradcionalno proslavlja, a vlasnicima kafana dobro došlo... Neka oni pozovu pjevače, napuniće se kafane... :grana kao i uvjek... :grana
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Vlasnici kafana ozbiljno zabrinuti zbog kurbanskog Bajra

Post by String » 17 Oct 2012, 20:26

Neka naprave vjersku policiju koja ce ici po kafanama i osudjivati na smrtnu kaznu sve one koji tamo slave bajram.
Evo ja se prvi javljam da izvrsavam kazne. (ponajvise zbog vrste muzike u kafani) :D.
Image

živi
Na probnom
Na probnom
Posts: 77
Joined: 25 Mar 2010, 23:12
Status: Offline

Re: Vlasnici kafana ozbiljno zabrinuti zbog kurbanskog Bajra

Post by živi » 18 Oct 2012, 01:35

Bosanci: ALkohoL ?
- Može ! :D
- Cigarete ?
- Može ! :D
- Droga ?
- Može ! :D
- Kurve?
- Može ! :D
- Svinjetina ? Ne, hvaLa, ja sam musLiman hahahahaa

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Vlasnici kafana ozbiljno zabrinuti zbog kurbanskog Bajra

Post by bubica » 18 Oct 2012, 01:46

Kakve kafane kakav djavo. Ovdje kod nas organizuje islamska zajednica u sali bajramsko sijelo, nema alk samo sokovi i za jesti, a pjevaci bIdnu. BIdne i hodza i hodzinica :cudi

Ovo si dobro zivi napisao. To je nesto sto nikako ne mogu da shvatim. Imam ovdje nekoliko nasih sa kojima se ponekad druzim, svi trce Petkom an dzumu, svi piju alkohol i pushe cigare, sem za vrijeme Ramazana , tada se ne koristi alkohol. Dodushe ne jedu svi svinjetinu ali ima ih. Kazu : ne jedem ja svinjsko meso, samo salame :sok .
A stvarno su veliki vjernici.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Vlasnici kafana ozbiljno zabrinuti zbog kurbanskog Bajra

Post by blento59 » 18 Oct 2012, 01:47

zvi
svaka cast na ovome
ziva istina
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Vlasnici kafana ozbiljno zabrinuti zbog kurbanskog Bajra

Post by blento59 » 18 Oct 2012, 01:50

hiljadu puta sam rekao da narod mozda i mogu lagati ali boga u kojeg "vjeruju" ne mogu
ne lazem ni narod ni boga u kojeg ne vjerujem
mislim da je to postenije
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Ruana
Status: Offline

Re: Vlasnici kafana ozbiljno zabrinuti zbog kurbanskog Bajra

Post by Ruana » 18 Oct 2012, 09:17

Alkohol nije zabranjen samo na Bajram nego je generalno po Islamu STROGO zabranjen bas kao i svinjetina.
I to je ono sto svi muslimani znaju, vecina se ne pridrzava godinu dana, pa ne vidim zasto bi i ta dva bajrama.
Ne kontam odkud pravo Islamskoj zajednici da se mijesa u pravo pojedinca kako ce nesto slaviti, iskreno muslimanima je zabranjeno i rodjendan slaviti, ali ga svi slave.
Toliko toga po Islamu je zabranjeno/dozvoljeno a vecina shvata i prihvata samo ono sto se njima svidja.
Sto se tice muzike, nije po islamu zabranjen samo turbo folk nego komplet muzika.
Islamska zajedinca bi trebala da ima pametnijeg posla od "progona" naroda i vlasnika kafica oko proslave Bajrama, sto ne uvedu kakve kazne za one sto ne salju djecu u skolu, zar ne vide koliko je naroda nepismeno.
Zar nisu ovo prve rijeci objave upucene Muhammedu a.s. preko meleka Dzibrila "Uci, citaj, u ime svoga Gospodara koji sve stvara.
Pa kada edukuju narod neka se onda bave proslavom Bajrama.

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Vlasnici kafana ozbiljno zabrinuti zbog kurbanskog Bajra

Post by Obrisan profil » 18 Oct 2012, 09:29

ne jedem ja svinjsko meso, samo salame


a jooooj, hahhahahhah

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120149
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Re: Vlasnici kafana ozbiljno zabrinuti zbog kurbanskog Bajra

Post by Krokodil Behko » 18 Oct 2012, 09:32

živi wrote:Bosanci: ALkohoL ?
- Može ! :D
- Cigarete ?
- Može ! :D
- Droga ?
- Može ! :D
- Kurve?
- Može ! :D
- Svinjetina ? Ne, hvaLa, ja sam musLiman hahahahaa
Zaboravio si kladionicu....i još tu i tamo poneku sitnicu
online

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Vlasnici kafana ozbiljno zabrinuti zbog kurbanskog Bajra

Post by silence » 18 Oct 2012, 10:46

Ruana wrote: Ne kontam odkud pravo Islamskoj zajednici da se mijesa u pravo pojedinca kako ce nesto slaviti, iskreno muslimanima je zabranjeno i rodjendan slaviti, ali ga svi slave.
Ruana, pa ti je IZ, zajenica muslimana, pa stoga i imaju i pravo da se umiješaju i upute neupućene. Žalosno je da uopšte moraju o tome da govore, jer je svima nama poznata tradicija kako se Bajram slavi.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests