Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by Lebowski » 12 Jan 2015, 20:02

Pa računaš i one koji nisu živi, malo poštovanja prema mrtvima nije na odmet.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by JCR » 12 Jan 2015, 20:07

uzimaj puske u ruke bij skotove
Prvi put čujem da neko ubija mrtve ljude, al eto svaka im čast kad su i to otkrili. :cudi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by Lebowski » 12 Jan 2015, 20:16

Uhvatio si se totalno nebitne sitnice. :)
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by JCR » 12 Jan 2015, 20:20

A šta je bitno? Nije ništa. Ne treba vrijeđati po vjerskoj osnovi i zdravo...

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by Lebowski » 12 Jan 2015, 20:28

Šta je onda bitno koliko ima Budista.. da li su milijarde ili 300 miliona.. vrijeđanje je vrijeđanje..

Ne treba vrijeđati nikoga i ne trebaju ni one vrijeđati druge, kako vjernike tako i nevjernike.

Ne treba vrijeđati ako Jevreji vjeruju u svog Boga, ismijavati se kršćanima što vjeruju u Isusa, da je on Bog, neki drugi u nešto drugo, itd..

A ova današnja tolerancija je samo prodavanje magle..
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by JCR » 12 Jan 2015, 20:34

Jebiga jarane nisam ja prvi spomenuo brojku vec ti, samo sto je bilo smijesno to milijarde :D

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by Lebowski » 12 Jan 2015, 20:38

Pa mogao sam reći stotine miliona eto. :D
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by storm » 12 Jan 2015, 20:54

Budista ima oko 350 milijuna :oo
Ja bi se osvrnuo na prije napisano.... svi nekako nađu neku mjeru tolerancije ( više manje ) sa neku drugu vjeru.... jedino ateiste nitko ne voli , mislim od tih vjerskih skuoina :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by Lebowski » 12 Jan 2015, 21:03

Trista miliona. :D

Pa normalno da ne vole, jer uglavnom kad diraju jednu vjeru diraju i drugu.. :cudi
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by Lebowski » 12 Jan 2015, 23:07

:plavi


[ytube][/ytube]
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by Lebowski » 13 Jan 2015, 00:39

storm wrote:Budista ima oko 350 milijuna :oo
Ja bi se osvrnuo na prije napisano.... svi nekako nađu neku mjeru tolerancije ( više manje ) sa neku drugu vjeru.... jedino ateiste nitko ne voli , mislim od tih vjerskih skuoina :cudi
Pod pretpostavkom da su ti roditelji bili katolici(a vjerujem da jesu) statistika i sve kaže da si ti katolik, a potvrđeno je u 96% slučajeva, samo zato što su ti roditelji katolici. Ostala 4% izaberu neki drugi oblik vjerovanja ili budu ateisti.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by Lebowski » 30 Jan 2015, 22:48

Učenici Gimnazije Cazin obratili se javnosti: “U ovoj školi se vodi borba protiv Islama”

[ytube][/ytube]

Nedavno smo objavili pismo učenika JU Gimnazija Cazin, a u kojem je istaknuto da rukovodstvo ove škole ne dozvoljava klanjanje u školi, odnosno da se ne dozvoljava odvajanje posebnog prostora za mesdžid. Ovih dana na MTV Igman objavljen je video sa izjavama aktera ovog slučaja koji je pokrenuo lavinu različitih mišljenja na općini Cazin. U prilogu pogledajte izjave učenika i bivšeg profesora Gimnazije Cazin, koji iznose svoje mišljenja o trenutnom stanju u ovoj obrazovnoj ustanovi po pitanju prakticiranja vjere.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by Lebowski » 30 Jan 2015, 22:51

Je li pametnije misliti tuđom glavom?

Da li učenike islamske vjeroispovijesti, prema njihovim navodima, diskriminiraju na osnovi vjere u njihovoj školi, Gimnaziji Cazin?

Ne bi se moglo reći da je odjeknula, ali se svakako pročula vijest da učenike islamske vjeroispovijesti, prema njihovim navodima, diskriminiraju na osnovi vjere u njihovoj školi, Gimnaziji Cazin.



Slučaj je sljedeći: 31. decembra je na portalu Cazin-danas.com objavljena vijest sljedećeg naslova: „Ko zabranjuje učenicima da klanjaju u Gimnaziji u Cazinu“. Niko se nije izjasnio, niti odgovorio na ovo retoričko "ko" iz naslova. Na istom portalu, 23. januara, objavljen je prilog cijelom slučaju: „Učenici gimnazije Cazin obratili se javnosti: 'U ovoj školi se vodi borba protiv islama'." Osim tekstualnog dijela, objavljeno je videoobraćanje tri učenika ove škole (jedan još uvijek pohađa Gimnaziju, dok se iz očitovanja druge dvojice ne može jasno znati da li su i dalje učenici), uz obraćanje bivšeg profesora i uposlenika cazinske gimnazije Muhidina Husića.

Stavovi izneseni u ovom videu su sljedeći, parafraziram:

- preko 100 učenika ove škole se ispisalo sa vjeronauke, što znači da se ovdje vodi borba protiv islama. (Muhamed Hadžialić, učenik Gimnazije Cazin)

-Zašto nije zabranjen kutak za pušače? (Muhamed Hadžialić)

- Učenici su se organizirali i uputili inicijativu za mesdžid u školi, odnosno prostor gdje mogu obavljati svoje dnevne vjerske dužnosti. Zahtjev je odbijen. (Muhidin Husić, bivši profesor Gimnazije Cazin)

- Nije stiglo nikakvo razumno objašnjenje zašto se ne bi mogla naći prostorija za klanjanje i obavljanje namaza u školi. Nekim su učenicima upućene i prijetnje u smislu izbacivanja iz škole. Učenici se boje reakcija protivnika. (Amir Delalić, učenik četvrtog razreda)

- U ovoj se školi vrši terorizam. (Muhamed Jušić, učenik Gimnazije Cazin)


Najprije, šta zakon kaže o ovom zahtjevu?

Zakon je, očekivano, nejasan.

S jedne strane stoji da sloboda vjere ili uvjerenja uključuje pravo svake osobe, odnosno crkve i vjerske zajednice, da može očitovati svoju vjeru ili uvjerenje, bilo pojedinačno ili u zajednici s drugima, javno ili privatno. (Citirano prema Zakonu o slobodi vjere)

S druge strane, isti član zakona ograničava tu slobodu: predviđeno je prakticiranje vjerskih obreda u svojim ili zakupljenim, odnosno iznajmljenim zgradama ili prostorijama koje, prema posebnim propisima, ispunjavaju uslove za okupljanje većeg broja osoba, na otvorenim prostorima vjerskih objekata, na grobljima, te domovima i imanjima svojih vjernika. (Zakon o slobodi vjere)

Ukratko: sloboda vjere je zagarantirana, kao i njeno prakticiranje, ali na mjestima predviđenim za to. Škola ispunjava uvjete za okupljanje većeg broja osoba, ali nije iznajmljena zgrada, niti je otvoreni prostor vjerskog objekata, niti je groblje, niti privatni dom i imanje nekog vjernika, nego je mjesto gdje se podučavaju učenici i redovno se prati i vrši procjena njihovog obrazovnog napretka. Pri tome je rad škole javan i to sa ciljem omogućavanja pristupa znanju kao osnovu razumijevanja sebe, drugoga i svijeta u kojem se živi. (Citirano prema Okvirni zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju).

Ali, u tom istom zakonu ostavljena je mogućnost da se ovakav zahtjev ipak formuliše, jer škola može unapređivati i štititi vjerske slobode, toleranciju i kulturu dijaloga. (...) Škola ne može poduzimati bilo kakve mjere i aktivnosti kojima bi se ograničavala sloboda izražavanja vlastitih i upoznavanja drugih i drugačijih vjerskih uvjerenja. Učenici koji ne žele pohađati vjeronauk neće ni na koji način biti dovedeni u nepovoljnu poziciju u odnosu na druge učenike. (Okvirni zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju)

Iako je dosta neprecizan, ovaj se član zakona jasno odnosi na pohađanje nastave vjeronauke, jer se na kraju i završava s uputama kako se odnositi prema učenicima koji ne žele pohađati vjeronauk. Budući neprecizan, on dozvoljava da ga se zaobilazi, ili zloupotrebljava, ostavljajući lokalnim zajednicama da ga široko tumače, kazujući da se pitanja uloge i aktivnosti škole, njezinog ustrojstva, načina rada i kućnog reda u školi bliže uređuju općim aktima škole, sukladno važećim propisima, izrađenim uz konzultacije s učenicima, roditeljima i nastavnicima.
Učenici cazinske gimnazije, dakle, pokušavaju zakon zamijeniti kućnim redom i općim aktima, previđajući (a to se uvijek čini kad se posegne za zloupotrebom) uvjet: sukladno važećim propisima.

Ti su propisi nejasni. I zato je potrebno pažljivo razmotriti argumente, motive, i procijeniti omjer štete i koristi. Pitanje mesdžida u obrazovnim, javnim ustanovama je osjetljivo, naročito u sredini koja je formalno i deklarativno sekularna, a suštinski i dubinski nije. Dozvoljeni su mesdžidi za studente, naprimjer u Studentskom domu Bjelave u Sarajevu, ili prostor/učionica za obavljanje vjerskih dužnosti na prostorijama fakulteta, naprimjer na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. I takvih primjera ima još.

Argumenti učenika koji su izašli pred kamere nisu uvjerljivi. Najprije, logički su slabi: tvrdnja da se škola bori protiv islama ničim nije poduprta. Ne vidi se ni veza između neprodužavanja ugovora profesoru i potrebe da se otvori mesdžid. Nije ponuđen niti jedan materijalni dokaz, ne vidimo peticiju s potpisima „90 posto učenika koji su se izjasnili za“? Ne znamo ni o kakvom se kutku za pušače radi, a obično je pretjerivanje ovaj slučaj dovesti u vezu s terorizmom. (Terorizam nužno uključuje strah, užas, nasilje, fizičko i psihičko uništavanje. Terorizam je smišljena upotreba nezakonitog nasilja ili prijetnje nezakonitim nasiljem radi širenja nesigurnosti i usađivanja straha, prisiljavanja ili zastrašivanja građana sistematskom primjenom sile. A u konkretnom slučaju ničeg od toga nema.)

Direktor Gimnazije Cazin, Bahrudin Jušić, rado je dogovorio na pitanja koja sam mu postavio, s jednim ciljem, da svima da do znanja da on kao rukovodilac škole neće i ne želi donositi nikakve odluke po pitanju otvaranja mesdžida u školi. Pri tom je naglasio da potječe iz islamske porodice, iz porodice koja prakticira vjeru i da pitanja vjere vrlo dobro razumije.

"Sve što su mene pitali, rekao sam da isto pitaju ministarstvo. Jer zapravo zakon ni u jednom slučaju nije jasan, a ove stvari želim rješavati i svima predlažem da ih rješavaju kroz zakon. Učenike koji traže mesdžid u školi, uputio sam u ministarstvo, a tamo će dobiti odgovor. Jer ministarstvo daje platu meni, a njima besplatno školovanje. A prije svega sam razgovarao sa službenicima Islamske zajednice BiH. I jasno je da bi se i ta institucija trebala oglasiti, jednom i javno. Mislim da moj stav ovdje nije bitan. Jer u ovoj školi nastupam kao direktor, a ne kao Bahrudin Jušić. Kao profesionalac kažem da o tome neću i ne želim odlučivati. Tek desetak učenika želi tu prostoriju, ostali ne. Čak se ni vjeroučitelji nisu usaglasili. Jer ako damo mesdžid, šta sljedeće možemo očekivati?! Uostalom, džamija je udaljene od škole tek dvije minute", rekao je direktor Jušić, naglasivši da nisu istiniti ni navodi da u školi postoji kutak za pušače.

Zar učenici zaista nemaju prečih potreba i većih problema od uštede ta dva minuta? Zadovoljni su kabinetima hemije i fizike, imaju zubara i ljekara u školi, prostranu i svijetlu dobro opremljenu salu za fizičko? Nastavnici su pravedni, časovi zanimljivi, u nastavi koriste kompjutere, imaju WiFi, jedu jeftinu i kvalitetnu užinu, imaju osiguran prijevoz? Hoće li, ako dobiju mesdžid, ta dva minuta utrošiti na pitanja i o drugim pravima koja su im uskraćena?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by Lebowski » 30 Jan 2015, 23:07

Bosno moja otišla si u ku*ac. :mah
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by Lebowski » 01 Feb 2015, 00:02

Ma ne bi me čudilo da su nekakve političke igrice stranaka za prevlast u školi a kroz iskorištavanje ove djece sa malim IQ-om. Upravo to o čemu pišeš je i poenta i ovog teksta a vjerovatno i najbitnija stvar u svemu..

Ovdje ti kod nas bolan škole nemaju za pribora, djeca drže fizičko u šupama i školskom hodniku, srednja škola i nema dvoranu osim one stare koja samo što se nije raspala, u 2 škole fekalije cure u svlačionicama, u jednoj često nema vode... Al nekom je bitan mesžid.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81111
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10156 times
Been thanked: 6994 times
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by Julia-Klara » 01 Feb 2015, 00:08

Lebowski wrote:Ma ne bi me čudilo da su nekakve političke igrice stranaka za prevlast u školi a kroz iskorištavanje ove djece sa malim IQ-om. Upravo to o čemu pišeš je i poenta i ovog teksta a vjerovatno i najbitnija stvar u svemu..

Ovdje ti kod nas bolan škole nemaju za pribora, djeca drže fizičko u šupama i školskom hodniku, srednja škola i nema dvoranu osim one stare koja samo što se nije raspala, u 2 škole fekalije cure u svlačionicama, u jednoj često nema vode... Al nekom je bitan mesžid.
:aplauzz
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by Lebowski » 01 Feb 2015, 00:16

Mesdžid kod nas bio na fakultetu.. Ubijte me ako sam ikog ikad vidio tamo. :oo
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by KOMESAR » 01 Feb 2015, 09:13

Lebowski wrote:Mesdžid kod nas bio na fakultetu.. Ubijte me ako sam ikog ikad vidio tamo. :oo
Kako ćeš vidjeti ka sam nisi navraćao?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by Lebowski » 13 Mar 2015, 12:34

Pa ti budi tolerantan. :oo

Image
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Tolerancija prema vjernicima i vjerskim osjećanjiima

Post by Biba » 13 Mar 2015, 13:43

Puno se pisalo o dzihadistima i kak je Islam rigorozan...a nitko ne pise eto kako se budizam svojski trudi nametnuti svoju vjeru, ama preplavili svijet svojim idejama..osim toga nije monoteisticka vjera...ak je bog onda sta ce bogovi, znaci jedan nije mocan...ma postujem ja alibeto malo kritike smije bit..pa i meni substudenti uvaljivali knjigu Hare hare Krisna hare...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests