Koliko poznajemo svoju religiju?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by Biba » 28 Feb 2015, 10:37

Vjera daje objašnjenje što se život i objašnjava smisao života ...i sreće...između ostalog...mislim da poznajem dovoljno svoju religiju iako u crkvu ne idem...zlo mi je od nekih koji trče u crkvu a psu svome ne daju da jede...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by REMB » 28 Feb 2015, 11:59

Lebowski wrote:
REMB wrote:Upravu si paparaci...
Još bih dodao; da se Bog ljuti na onog ko smatra da je njegov grijeh veći od Bozije milosti i oprosta. (Hadis kudsi)
Mogu misliti kako je ljut na mene.

Bože :cvijece
Ovdje je pitanje koliko poznajete SVOJU religiju...ovo nije tvoja.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by Biba » 28 Feb 2015, 12:10

Bog zna sta je za oprost a sto nije...Svaki dobri otac ce djetetu izreci ili dati zabranu, opomenu ili kaznu...iz odgojnih razloga....
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by Lebowski » 28 Feb 2015, 13:29

REMB wrote:
Lebowski wrote:
REMB wrote:Upravu si paparaci...
Još bih dodao; da se Bog ljuti na onog ko smatra da je njegov grijeh veći od Bozije milosti i oprosta. (Hadis kudsi)
Mogu misliti kako je ljut na mene.

Bože :cvijece
Ovdje je pitanje koliko poznajete SVOJU religiju...ovo nije tvoja.
Kako nije. Odrastao u muslimanskoj sredini, išao na vjeronauku bla bla.. Uostalom svi su ljudi rođeni kao muslimani. :123
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by REMB » 28 Feb 2015, 13:30

Tvoja "religija" je ateizam.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by Lebowski » 28 Feb 2015, 13:41

Dobro.

Hajde onda da komentarišem koliko drugi znaju. Ovako u raspravama se često od nekog ko nije musliman ili vjernik traži da čita Kur'an, pročita, jednom, deset puta.. da pročita hadise, objašnjenja, tefsire itd pa tek onda da diskutuje o vjeri i religiji. Je li tako? Za neke stvari ako na našem ne zvuče dobro kaže se "eehhh al to je prevod, da bi razumio moraš poznavati i arapski jezik. Znaš.. specifičan je jezi i bla bla". Znači da bi se razumjelo kako treba dobro bi bilo naučiti arapski jezik, pročitati 50 knjiga i slušati 300 predavanja i tumačenja od kojih su mnoga i različita..a tek se konsenzusom dolazi do istine.

Koliko prosječan vjernk zna ovo gore nabrojano. Da ga pitaš šta Kur'an kaže o nekoj temi, šta kaže o odnosu prema nekomu ili nečemu.. da li bi ti on mogao reći? Da li je svaki vjernik pročitao Kur'an barem i shvatio šta se želi reći na onaj pravi način. Nešto ne vjerujem. :cudi
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by REMB » 28 Feb 2015, 13:45

Da me pogrešno ne shvatiš, znači, sve šta imaš reći o dotičnoj tematici trebao bi, na drugim predviđenim temama za to. Ovdje je riječ o tome koliko poznajemo "svoju" religiju.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by paparaci » 02 Mar 2015, 01:42

tovar wrote:
paparaci wrote:
tovar wrote:Ma ja se ne predajem. Predaja je za mene nepoznanica. Bludni grijesi su za mene najmanji problem. Nego, eto, - ratna zbivanja. U ratu sam činio srcem i dušom ono što sam smatrao da svakako trebam učiniti. To nikako nisu bile lijepe stvari (svi znamo da se u ratu ne igra nogomet niti se pleše balet, svi znamo što se u ratu radi), a ja nikako ne bi išao u pakao zbog djela počinjenih u ratu ali ću u pakao ići samo zato što sam uživao čineći pomenuta djela i nikako se ne kajem zbog njih. Što više, sve bih isto učinio ako ne bih bio još i gori da mi se vratiti u ona vremena. Znači - Ne kajem se, bez pokajanja - nema raja, ... pa onda mogu i bludno griješiti do mile volje jer ionako idem u pakao, pa bar da se nayebem prije nego se ispečem. Kupio sam ja sebi dva LG klima-uređaja pa me pokopajte s njima, da si u paklu hladim jaja ....
suvise si dobar insan, da bi se tako bezze predao.
malo tebi fali da krenes pravim putem. :ruke

ne mozes ti zgrijesiti, koliko je On spreman oprostiti. ;)
Iskreno si me utješio i baš si me zadužio svojim riječima. Ti si jedan od rijetkih stvorenja koji Božje poimanje doživljava na pozitivan način u smislu da je Bog nama nepojmljiva ljubav i da upravo vapi za oprostom nama grješnicima, naravno, pod uvjetom da mi sami budemo svjesni svoga grijeha, da se istoga odreknemo i da skrušeno zatražimo Božji oprost. To je, blago rečeno, zdravo poimanje vjere sa tvoje strane i lijepo je to pročitati pa ti svaka čast na tome, za razliku od pojedinaca ovdje (bojim se reći većine) koji spomen Boga zloupotrebljavaju u cilju zastrašivanja izmišljenim nekim Božjim kaznama, u cilju osvetoljubivosti i omalovažavanja svih drugih koji koji ne pristaju na takvo patojoško iskrivljavanje svega što je vjerski. Siguran sam da si ti Bogu drag i ponavljam, lijepo je pročitati kad napišeš nešto ovako što je i samome Bogu ugodno.
Uljepšao si mi dan ovom svojom lijepom mišlju koju si napisao.
Hvala!
hvala tebi sto si shvatio sta sam ti u to par rijeci htio reci!

to je bas po onoj nasoj tj. bosanskoj izreci "pametnom je i isaret dovoljan". (isaret je gest, signal, znak)

iako svjestan tvog ostrog uma, ipak si me debelo ostavio bez rijeci i pomalo (lazem, mnogo vise) zastidio.

:naklon :ruke
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by Biba » 03 Mar 2015, 13:42

Eh, sad sam procitala prvi post...katolik bi trebao postovati zapovijedi Bozje i zivjeti vjeru, ici u crkvu i primati svete sakramente...ma mnogi se tako izjasnjavaju a jednom u godini odu u crkvu ili se ne ispovijedaju godinama...ja po tome nisam vjernica ali meni vjera sluzi da u zivotu budema bar malo bolja i da sve lakse prihvatim i nosim se s problemima..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by Mala_Mu » 03 Mar 2015, 13:52

Eh kad bi "imala" svoju religiju :oo
Al poznajem dovoljno i Islam i pravoslavlje . Vise Islam, jer saam dosta naucila ostajavsi na Vjeronauci ,iako nisam bila upisana.. I citajuci razne knjige.. :)

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by REMB » 03 Mar 2015, 17:02

Mala_Mu wrote: Al poznajem dovoljno i Islam i pravoslavlje . Vise Islam, jer saam dosta naucila ostajavsi na Vjeronauci ,iako nisam bila upisana.. I citajuci razne knjige.. :)
Nisi mogla nešto mnogo naučiti na vjeronauci, da si u mekteb išla mogla bi...

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by Biba » 10 Mar 2015, 22:55

A ja sam isla na vjeronauk do 19 godine...ma nesto sam i ovak citala, knjige i sta teolozi pišu
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7106 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by Julia-Klara » 10 Mar 2015, 22:59

Salahuddin wrote:
REMB wrote:
Mala_Mu wrote: Al poznajem dovoljno i Islam i pravoslavlje . Vise Islam, jer saam dosta naucila ostajavsi na Vjeronauci ,iako nisam bila upisana.. I citajuci razne knjige.. :)
Nisi mogla nešto mnogo naučiti na vjeronauci, da si u mekteb išla mogla bi...
Mene niko nije mogao ni sa tojagom utjerati u mekteb kad sam bio mali ili u dzamiju do svoje neke 19 godine. :D. Ali eto, imao sam uvijek osjecaja za slabije, starije, djecu i generalno sve kojima je pomoc bila potrebna. Uvijek sam pomagao svima koliko sam bio u stanju. Mislim da sam ponajvise zbog toga i dobio jasan znak. Ali Allah najbolje zna zasto.

Zato, ko zna i za nasu Malu_Mu. Mozda nam bude obojici drzala casove za koju godinu. :djed
Ni mejtefa, ni dzamije,ni vjeronauke, ali taj osjecaj za starije, slabije,djecu, sve kojima je potrebna pomoc jos uvijek imam i cuvam ga, ali nikakav znak ne dobih, ne osjecam se pozvana ni u jednu religiju :cudi jednostavno sam COVJEK
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by Lebowski » 10 Mar 2015, 23:02

Sve to bez religije. :sok

:aplauzz
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by REMB » 10 Mar 2015, 23:03

Znači Julia Klara imaš dobro srce (što bi neki rekli) :oo

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by paparaci » 10 Mar 2015, 23:06

Lebowski wrote:Sve to bez religije. :sok

:aplauzz
:plavi :valja

koji si ti zajebant. :hihi


ko bi rekao da i ateisti imaju dusu. :haha :p
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by Lebowski » 11 Mar 2015, 12:30

Salahuddin wrote:
Lebowski wrote:Sve to bez religije. :sok

:aplauzz
Cemu cinizam? Pogotovo kada niko ovdje nije tvrdio da covjek ne moze biti dobar i ako nije vjernik. Zaista ne znam koji su tvoji porivi da dezuras na svakoj temi o religiji i da nicim ne doprinosis na tim temama, osim u svoje sopstvene svrhe, tj, prikazati vjeru sto besmislenijom. Ovo zbilja nije tema za te stvari.
Ma kako niste tvrdili.. nemoj da tražim postove. :stop
Jeste spominjali i generalizirali.. da su nevjernici manje velikodušni, manje pomažu.. tj. nikako.. Odjednom se ne sjećate, niste primjetili ovo ono.
Svakako mislite da dobar vjernik mora biti bolji čovjek od dobrog ateiste, jesam li u krivu?
Otkud vam uopšte pravo da dovodite u pitanje to koliki je neko čovjek na osnovu toga.. otkud uopšte to pitanje? Religije jesu besmislene u stanju kakvom su i to ne krijem.

To je toliko ušlo u život i govor... Koliko puta čujete za nekog za koga vežete nešto pozitivno "on je vjernik" i sad kao to je nešto posebno. :grana

Kad isti ili sličan uradi nešto loše ne smiješ reći da je i taj vjernik.. ne date spomenuti.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by REMB » 11 Mar 2015, 12:41

Ja sam tvrdio da su ateisti manje spremni (ne manje, nego punooo manje) dati prilog u humanitarne svrhe, pomoći nekog...i stojim iza tog...i da, spreman sam to argumentovati...samo sad nemam kad.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by Lebowski » 11 Mar 2015, 12:59

Naravno da nemaš kad. :oo

Ako to ipak uradiš bilo bi dobro da i drugi to argumentuju.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Koliko poznajemo svoju religiju?

Post by SaraSara » 11 Mar 2015, 13:01

Jeli ovdje tema koliko poznajemo svoju religiju ili koliko smo gresni? Odrasla Sam u kuci gdje se klanjalo i klanja, gdje se postovalo i tudze i svoje...ponosim se onim sta sam, a dovoljno je nikad necu znati...
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests