Budizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 26 Sep 2018, 11:51

Čupava wrote: 26 Sep 2018, 11:21 Može li budista da bude sa kosom? ( Muškarac naravno).
Samo monasi i monahinje briju glave, nezaredjeni budisti ne moraju... osim ako ne zele zbog ljepote :D.

Image
http://forum.srednjiput.rs/

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 26 Sep 2018, 12:25

Fazlija wrote: 26 Sep 2018, 11:48
Socrates wrote: 26 Sep 2018, 00:26 Ovdje imamo klasican problem covjeka koji hoce da ucestvuje u diskusijama al' nece da diskutuje. :D.
Da, da, ima nesto u tome, moram priznati. Ali pustite sagovornika, mozda je to samo takav stil. Treba covjeku valjda vremena dok se malo razmase. Ko stari zen majstori, prvo sute, sute... pa onda kazu nesto ili opet... nista. Meni takav stil nije odbojan. Naime, naucio sam vec u budizmu :)

I malo je pretjerana usporedba Muamera i Sajlenta, jer ipak je Sajlent jedan dostojan sagovornik profinjeng izraza, njeznih misli koje s postovanjem treba dokuciti i odgonetnuti. A nas Muamer, eto... ispalilo ga u nirvanu. Dozivio je utrnuce. Sto jos jedared dokazuje da je znanje ponekad prepreka ka prosvjetljenju i da neuki ljudi cesto preteknu ucene na du'ovnom putu.
sajlent wrote: 25 Sep 2018, 23:20 svaka religija nudi instant odgovore i uputstva za menagement svijesti krecuci se pri tom od opshteg ka pojedinachnom ili individualnom..
Moze biti. Ne znam koliko poznas budisticku teoriju i praksu, ali u izvornom theravada budizmu gotovo da uopste nema metafizike i najveci moguci naglasak je stavljen na individualno.
sajlent wrote: 25 Sep 2018, 23:20 te se tehnika svodi na usmjeravanje paznje na bit.. na kvalitet informacije, a ne na kvantitet recipienata.

kolektivna svijest je sputavajucha svijest.. i to sto ti ponavljash ono sto si od tog kolektiva ili kolektivne svijesti cuo ima za cilj jedino to da ta kolektivna svijest koja je to rekla nanovo to isto cuje, da bi isto to ponovo rekla.
To doista moze vrlo lako biti tako, i vrlo cesto se dogadja, ali upravo tome sluzi meditacija da izmedju ostaloga i razmrsis te uvjetovanosti pa tako i uvjetovanosti kolektivnim, izmedju ostaloga. Jedna od glavnih. ali i najtezih spoznaja, uvida, koje u meditaciji mozes/trebas da dobijes jeste da mi ne vladamo nicim. Niti nasim tijelom, niti mislima, niti osjecajima... oni nisu nasi, nisu mi. Ako to shvacas, onda je prirodno da shvatis i to da vrijednosti, stavove i misli koje imas nisu tvoje. One su uvjetovane i proizvod necega nad cime u osnovi i nemas nikakav nadzor... a priglio si ih kao svoje sopstvene.
sajlent wrote: 25 Sep 2018, 23:20 to o cemu ti govorish je nishta drugo do primitivni nagon ka srechi.. :hihi
Da, doista, moglo bi se to i tako reci. Ali upravo zato sto je osnovni nagon svih bica da vjecno i neprekidno uzivaju, javlja se vezanost na uzitak (strast) i odbojnost (mrznja) prema neugodi. Tako stalno plovimo izmedju strasti (uza ugodom) i mrznje (prema neugodi). Stoga nas um ne vidi jasno stvari onakvima kakve one jesu. On boravi u zabludi. Strast, mrznja i zabluda su osnovna stanja neuvjezbanog uma po budistickoj psihologiji.

Cilj budisticke meditacije jeste ponistiti strast i mrznju, razviti ravnodusnost i nepristranost podjednako prema ugodi, neugodi i neutralnim stanjima. Tek tada se jasno vide stravi onakve kakve one dosita jesu: prolazne, bez sustine i nezadovoljavajuce. U tom stanju svijest vise nije vezana za culne predmete, opazaje, misli niti ostale sadrzaje, nego boravi u svojoj izvornoj biti... kako bi rekao stari Pantelija iz Rishikesha... koja je cisti mir i blazenstvo. Iz toga vidimo da cilj budisticke meditacije nije niti hedonizam, niti pesimizam. To je srednji put koji gasnjem strasti prema ugodi, gasnjem mrznje prema neugodi stremi ka stanju koje je izvan ugode i neugode, izvan srece i nesrece.

U osnovi ljudi ne zude ni za srecom, ni za nesrecom. Mi zelimo mir. I taj mir koji se javlja uslijed ponistenja vezanosti za ugodu i neugodu... vodi osjecaju koji bi smo mogli nazvati du'ovnim blazenstvom :)
obrazlazesh obrazlozeno.. osnova tvog modela promishljanja je masa.

a masa nikad ne moze i nece obuhvatit sushtinu.. :hihi

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 26 Sep 2018, 12:39

sajlent wrote: 26 Sep 2018, 12:25 obrazlazesh obrazlozeno.. osnova tvog modela promishljanja je masa.

a masa nikad ne moze i nece obuhvatit sushtinu.. :hihi
Masa cega? Na koju tocno masu mislis, na drustevnu masu, ili na masu sopstvenog tijela? Pojasni pojmove o kojima govorimo.

Ako covjek sjedi i posmatra svoje sopstvene misli, osjecaje, dah ili bilo koju drugu pojavu u tijelu ili umu... ako iz toga uci o njihovoj prolaznosti... kakve to veze ima sa masom, sa drustvom, sa porodicom, sa drugarima, rodjacima, tradicijom, predajom, obicajima?
http://forum.srednjiput.rs/

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 26 Sep 2018, 12:48

Fazlija wrote: 26 Sep 2018, 12:39
sajlent wrote: 26 Sep 2018, 12:25 obrazlazesh obrazlozeno.. osnova tvog modela promishljanja je masa.

a masa nikad ne moze i nece obuhvatit sushtinu.. :hihi
Masa cega? Na koju tocno masu mislis, na drustevnu masu, ili na masu sopstvenog tijela? Pojasni pojmove o kojima govorimo.

Ako covjek sjedi i posmatra svoje sopstvene misli, osjecaje, dah ili bilo koju drugu pojavu u tijelu ili umu... ako iz toga uci o njihovoj prolaznosti... kakve to veze ima sa masom, sa drustvom, sa porodicom, sa drugarima, rodjacima, tradicijom, predajom, obicajima?
da obrazlazem obrazlozeno.?!

neko ko se poziva na individiualnost.. ne bi trebalo da je u stalnom stanju sinhronizacije. :hihi

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 26 Sep 2018, 13:00

E pa brate, svasta?!

Ne moras ti nista objasnjavati. Dapace, ne moramo mi uopce ni pricati. Ali ako vec pricamo, osnova je svake smislene rasprave da se temeljni pojmovi objasne. Jer ako ne znamo o cemu pricamo i sto znace osnovni pojmovi... onda mozemo i lajati ko Muamer :(
http://forum.srednjiput.rs/

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 26 Sep 2018, 13:05

Fazlija wrote: 26 Sep 2018, 13:00 E pa brate, svasta?!

Ne moras ti nista objasnjavati. Dapace, ne moramo mi uopce ni pricati. Ali ako vec pricamo, osnova je svake smislene rasprave da se temeljni pojmovi objasne. Jer ako ne znamo o cemu pricamo i sto znace osnovni pojmovi... onda mozemo i lajati ko Muamer :(
sad se vec cini kao da ti pomalo nedostaje.. :hihi

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 26 Sep 2018, 13:22

More bit', more bit'. Cuvao sam za njega jednu posebnu retoricku metodologiju. Kada prvo blage pa onda i grube rijeci nisu djelovale na njegov trolerski mozak, imao sam jos jednog asa u rukavu, ali ga je nirvaniralo pa...
http://forum.srednjiput.rs/

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 26 Sep 2018, 13:59

Fazlija wrote: 26 Sep 2018, 13:22 More bit', more bit'. Cuvao sam za njega jednu posebnu retoricku metodologiju. Kada prvo blage pa onda i grube rijeci nisu djelovale na njegov trolerski mozak, imao sam jos jednog asa u rukavu, ali ga je nirvaniralo pa...
ne bi nepotrebno ulazio u interpretaciju njegovih postova.. no ono sto ti mogu rec jest da rijechi mogu bit dvosmislene, trosmislene ili petosmislene ili s druge strane jednosmislene.. i to opet ne znachi da su kao takve manje kompleksne. to su znachi svojevrsne mentalne raskrsnice i samo ti odluchujesh u kom pravcu ces se kretat.

kompleksnost i problematika broja jedan se ogleda u chinjenici da ne znamo pouzdano da li se radi o jedinki, ili jedinci ako bash hocesh.. ili se zapravo radi o cjelini.

rijechi o kojima se razmishlja po mom mishljenju imaju vecu vrijednost. cak i kad izdvojeno iz tog konteksta ne govore nishta.. nego rijeci koje govore mnogo, a ne proizvode nishta.

zo, moje povrshno i subjektivno mishljenje o vashoj prepisci jest da ti vishe razmishljash o njegovim rijechima, nego li on o tvojim.. :hihi

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 26 Sep 2018, 15:03

Da ti budem iskren, o Muamerovim rijecima uopce nisam razmisljao. Dozivljavao sam ih kao lajanje, kao buku. Pokusao sam ga malo prodrmati grubim rijecima da makar pocne odgovarati na ono sto sam mu otpisao. Tu i tamo je odgovorio na napisano, ali je u osnovi papagajski ponavljao svoj monolog. Bas prije nego sto su ga ispucali u utrnuce, poceo je malo da daje neke odgovore na napisano. Mozda bi smo ga mogli dobiti u dijalog da se nije prosvjetlio :)

Ali zato vise razmisljam o tvojim rijecima. Pokusavam shvatiti sto zelis reci, dokuciti tvoj tok misli :)

> rijechi o kojima se razmishlja po mom mishljenju imaju vecu vrijednost.
> cak i kad izdvojeno iz tog konteksta ne govore nishta..
> nego rijeci koje govore mnogo, a ne proizvode nishta.

A sta proizvode rijeci koje ne govore nista?
http://forum.srednjiput.rs/

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 26 Sep 2018, 15:21

ljudi su gladni i zedni.. a puni su mlijeka i meda.

meni se chini da su puni shanja.. :hihi

Trebinje!!
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 262
Joined: 14 Aug 2018, 21:25
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Trebinje!! » 26 Sep 2018, 19:47

Javno, pred svima se izvinjavam sto sam vrijedjao Fazliju i govorio da ga Execute. To je bila samo sala ali ako vi to zelite ozbiljno da shvatite onda u redu. Nadam se da mozemo ostati prijatelji iako sam pokazao lose ponasanje

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 26 Sep 2018, 20:42

Trebinje!! wrote: 26 Sep 2018, 19:47 Javno, pred svima se izvinjavam sto sam vrijedjao Fazliju i govorio da ga Execute. To je bila samo sala ali ako vi to zelite ozbiljno da shvatite onda u redu. Nadam se da mozemo ostati prijatelji iako sam pokazao lose ponasanje
Sve u redu, prijatelju. Svima je jasno da je to bila sala. Covjek se uci dok je ziv :)
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Budizam

Post by storm » 26 Sep 2018, 20:46

Bravo dečki :ok

što god mislili i držali stavove....medjusobno uvažavanje :ruke
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Heidi » 26 Sep 2018, 21:43

Divno, decki. Kao da, na tren, cuh praiskonski zvuk univerzuma.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 26 Sep 2018, 22:46

ne bi da remetim ovo stanje pozitivnog shoka i u ovom nesvetom cinu napustanja uskih tunela individualne stvarnosti otvarao treshnju samo da vidim ima li josh uvijek crva u njoj..

slatki ste..

znachi gadite mi se.. :hihi

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 26 Sep 2018, 23:07

Mi smo ti djeca cvijeca, moj Sajlente. Ko' sto bi reko' Djordje Balasevic, ne saljite mene u rat, ja cu se odmah pomiriti :)
http://forum.srednjiput.rs/

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 26 Sep 2018, 23:09

Fazlija wrote: 26 Sep 2018, 23:07 Mi smo ti djeca cvijeca, moj Sajlente. Ko' sto bi reko' Djordje Balasevic, ne saljite mene u rat, ja cu se odmah pomiriti :)
ma kakav djole.. nije on vama ni do koljena. :hihi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Socrates » 26 Sep 2018, 23:21

Ja sam isto imao problem prihvatiti ibrecenje kao jedan od ciljeva uredjivacke politike Foruma, al' se navikne co'jek.
. . . . . . . . .

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 26 Sep 2018, 23:32

sajlent wrote: 26 Sep 2018, 15:21 ljudi su gladni i zedni.. a puni su mlijeka i meda.

meni se chini da su puni shanja.. :hihi
Znas sta, razmisljao sam danas cijeli dan na sto me podsjeca ovaj tvoj pristup rijecima koje ne znace nista, ne proizvode nista... sta god vec... Na nesto me je podsjecalo, negdje sam vec cuo za... to :hihi da izvines na izrazu. I konacno sam se sjetio.

Ove godine kada sam se vracao iz Srbije sa meditativnog povlacenja slusao sam u kolima na radiju Novi Sad reportazu o Katalin Ladik, vojvodjanskoj pjesnikinji koja je poznata po tim... stihovima. Rekli su i naziv te poezije u kojoj cvile, mumljaju, iskrivljuju rijeci, ali sam zaboravio. Govorili su jos o nekim pjesnicima i pjesnikinjama. Ali ja sam zapamtio samo ime Katalin Ladik, jer je tako neobicno madjarsko ime...



Da ti nisi iz te sekte? Mozda si malo zaluto' ovdje, losi smo ti mi sugovornici, mozda bi naso' nekoga o tome pricati na poeziji... Mislim, ja sam pocastvovan time da je jedan pjesnik doso' medju nas vjerske fanatike, nije da sam protiv toga... samo se slabo nesto razumijem u te stvari.
http://forum.srednjiput.rs/

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 27 Sep 2018, 01:03

srechom.. ti nemash problema bar s autentichnoschu. :hihi

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests