Budizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Coconuts
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 213
Joined: 17 Jan 2019, 06:20
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Coconuts » 21 Jan 2019, 06:05

Mutevelija wrote: 20 Jan 2019, 14:34
Fazlija wrote: 15 Jan 2019, 20:46 Ah, sta ces... vidi se koliko su ljudi zatucani. Kakve veze ima to sto su tamo budisti meditirali?! Nije bilo u losoj namjeri. Nisu nista lose napravili. Kaze da su budisti bili u tom nekom odmaralistu pa nasli taj neki mali hramcic, kapelicu, dzamijicu, sta li vec... ucinilo im se prikladno za meditaciju. Budisti se sigurno ne bi ljutili da muslimani dodju klanjati u budisticki hram.

Po meni bi bilo lijepo da se u svakom hramu mole sve religije. Naravno, prevenstvo imaju oni cijoj vjeri pripada hram, ali kada se ne koristi, sta ne bi i druge religije imale svoje sluzbe unutra? Ja da sam recimo kakav pop u gradu gdje muslimani nemaju dzamiju, ja bih ih pozvao da klanjaju u crkvi. Ili da sam budisticki redovnik koji vodi neki hram, pozvao bih muslimane da klanjaju u hramu kada ga budisti ne koriste.

Stvarno ne shvacam sta se tamosnji muslimani toliko ljute oko toga. Jos onaj poglavar sela kaze da bi trebalo sada srusiti dzamiju... do koje mjere ljudi mogu biti zatucani, iskljucivi i praznovjerni. Srusio bi dzamiju samo zato sto su budisti jednom u njoj meditirali. Svasta...
Oskrnavili su dzamiju sirkom drugim bozanstvom.osim Allaha
Budisti nisu trebali ulazit bez pitanja posebno nakon pokolja nad Ruhinji muslimanima, Toliko o budistima kao jedinim finim. Ocito ni Budhino ucenje ne moze protiv nasilne ljudske prirode. U teoriji jedno, u praksi drugo.

Koliko se sjecam Budha je izbjegavao da govori o Bogu, osim jednom prilikom kada je rekao da je Bog toliko velik i sveobuhvatan da ga ljudski um ne moze pojmiti i da bi nam se mozdane celije sprzile da ga samo ugledamo, i da nam je iz tog razloga pametnije da se bavimo uredjenjem ovozemaljskog i nasih odnosa izmedju nas a ne necim sto ne mozemo pojmiti niti razumjeti.

I sustina Budhine nirvane i spoznaje jeste upravo to, da se covjek zalud bavi postojanjem u dimenziji koju ne moze razumjeti, i da mu gladovanje radi spoznaje nece dati spoznaju nego glad, i da nam je pametnije da se bavimo sobom a ne necim sto ustvari ne razumijemo i nase poznavanje te materije je bazirano na ovozemaljskim idejama, necijim idejama, uglavnom ljudi koi guraju te ideje a generalno ni sami nisu uvjereni u ispravnost tih ideja.
Upeklo ...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Julia-Klara » 21 Jan 2019, 07:12

:julia vish kako razumno prica
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 21 Jan 2019, 22:55

Mutevelija wrote: 20 Jan 2019, 19:11 Da je moglo tako i dan danas bi bilo 360 kipova u Meki ne bi ih Muhamed a.s pobaco
Mutevelija moj, moras uzeti u obzir da je taj Muhamed opcenito bio jako sumnjiv lik. Sasvim se dobro zna da je taj lik propovijedao drugima o nebesima, a sam sebi u isto vrijeme gradio carstvo na zemlji; osobno predvodio ili slao svoju privatnu vjersku vojsku u pljackaske odmazde i pohode protiv svih koji ga nisu htjeli priznati za vladara te uzimao za sebe znacajan dio opljackanog blaga i porobljenih ljudi. Moramo priznati da to nije radio niti jedan drugi osnivac neke svjetske religije ili da... drugim rijecima... Muhamed nije postupao nista bolje niti drugacije od jednog Aleksandra, Atile, Cezara ili Genghis Khana. Pa ipak duhovne savjete jednog Atile ili Gheghis Khana mi ne bi smo uzeli bez rezerve i promisljanja. Ja bih bio jako sumnjicav u pogledu propovijedi i savjeta takvog covjeka, krvavih ruku i s tragom leseva na putu kojim je prosao.

No pustimo sada cak i Muhameda. Razmisli sam da li moze biti ikakve stete ako u istom prostoru u 2 sata muslimani klanjaju, u 3 sata budisti meditiraju, u 5 sati alpinisti imaju skolu vezanja cvorova, a u 7 sati muslimani opet klanjaju... ili kad su vec ta vasa klanjanja. Oprosti ako sam krivo naveo casove za klanjanje.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 21 Jan 2019, 23:30

Coconuts wrote: 21 Jan 2019, 06:05 Budisti nisu trebali ulazit bez pitanja posebno nakon pokolja nad Ruhinji muslimanima, Toliko o budistima kao jedinim finim. Ocito ni Budhino ucenje ne moze protiv nasilne ljudske prirode. U teoriji jedno, u praksi drugo.
Jednim dijelom si u pravu. Trebali su pitati vlasnike prostora da li se smiju posluziti njime za meditaciju. To bi bio minimum pristojnosti. Ali ne mislim da su imali losu namjeru. Meni se ne cini da je u tome bilo icega nasilnog. Pa cak niti zle namjere da budu nepristojni, vise su bili nepromisljeni. Usli bez pitanja i saglasnosti vlasnika. Po meni je reakcija lokalnih muslimana pretjerana i fanaticna. Neki od njih bi cak rusili dzamiju :lupa samo zato sto su budisti u njoj meditirali. I sta nakon toga? Izgradili novu... Ima li takav prijedlog ikakve veze s razumom?! Jedino sto bi tako postigli bi bilo da sami sebe iscrpe ekonomski. Nadam se da je medju lokalnim muslimanima prevladao razum, a da su budisti shvatili da im svojim nepromisljenim ulascima u dzamiju ne nanose toliku bol i moguce financijske probleme...

Ne bih se slozio da taj dogadjaj ima ikakve veze s nasiljem burmanske vecine protiv Rohinja. Uzgred, burmanska vecina ugnjetave sve nacionalne manjine u burmi, ne samo Rohinje, nego i budisticke narodne poput Shana, Mona i sl. Mada su prema Rohinjama najokrutniji, nesumnjivo jer su muslimani. To bi bilo kao da neko kaze da nakon pokolja, razaranja spomenika svjetske kluture, genocida, terorizma i sl. koje su ucinili ili jos uvijek cine po cijelom svijetu neki muslimani u ime svoje vjere, muslimani vise ne bi smjeli niti hodati po ulici.... jer eto, provociraju svojim prisustvom, oblacenjem ili vec necim.
Coconuts wrote: 21 Jan 2019, 06:05 Koliko se sjecam Budha je izbjegavao da govori o Bogu, osim jednom prilikom kada je rekao da je Bog toliko velik i sveobuhvatan da ga ljudski um ne moze pojmiti i da bi nam se mozdane celije sprzile da ga samo ugledamo, i da nam je iz tog razloga pametnije da se bavimo uredjenjem ovozemaljskog i nasih odnosa izmedju nas a ne necim sto ne mozemo pojmiti niti razumjeti.
Ja bih samo napomenuo da Buddha to nije nikad rekao :oo Mene jako veseli da ljudi pokazju interes za budisticku teoriju i praksu, i ako hoces mozemo malo izbrusiti ovaj navodni Buddhin citat... ali u ovom obliku nista takvo ne postoji u budistickim spisima.
Coconuts wrote: 21 Jan 2019, 06:05 I sustina Budhine nirvane i spoznaje jeste upravo to, da se covjek zalud bavi postojanjem u dimenziji koju ne moze razumjeti, i da mu gladovanje radi spoznaje nece dati spoznaju nego glad, i da nam je pametnije da se bavimo sobom a ne necim sto ustvari ne razumijemo i nase poznavanje te materije je bazirano na ovozemaljskim idejama, necijim idejama, uglavnom ljudi koi guraju te ideje a generalno ni sami nisu uvjereni u ispravnost tih ideja.
Niti ovo nije bas posve tacno... ali si blizu.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 07 Feb 2019, 23:29

Image

Budizam od A do Z

BRAK

Brak (avaha-vihaha) jeste ceremonijalno i pravno sjedinjavanje muškarca i žene. To je sekularna institucija, dogovor između dvoje ljudi ili dve porodice i otuda budizam ne insistira na monogamiji, poligamiji ili poliandriji ili bilo kakvoj drugoj formi braka. U staroj Indiji postojalo nekoliko vrsta brakova, a najčešći su bili oni koje su ugovarali roditelji i staratelji, oni u kojima su dvoje ljudi birali jedno drugo uz odobrenje roditelja ili otmicu mlade. Stari pravni priručnici su ovu drugu vrstu braka nazivali svayamvara, a treću gandharva. Prema Budi, monasi i monahinje ne treba da budu uključeni u sklapanje brakova i otuda nikada ne prisustvuju svadbama (D.I,11).

Po tradiciji, budisti su praktikovali onu formu braka koja je preovlađivala u društvu u kojem su živeli. Iako Buda nije zagovarao nijednu posebnu formu braka, možemo pretpostaviti da je bio skloniji monogamiji. Njegov otac Suddhodana imao je dve žene, ali je on sam odabrao da ima samo jednu. U svom govoru o braku Buda je diskutovao samo o monogamiji, ponovo implicirajući da ju je prihvatao kao najbolju formu braka (A IV.91). Pošto je bio i muž i otac, Buda je imao priliku da o braku govori iz ličnog iskustva. Tako bi muž, govorio je, trebalo da uvažava i poštuje svoju ženu, bude joj veran, deli sa njom autoritet i stara se da je finansijski obezbeđena. Žena bi, pak, svoje poslove trebalo da obavlja kako valja, nadgleda poslugu, bude verna svome mužu, stara se o troškovima domaćinstva i bude vešta i marljiva (D III.190). Buda je takođe govorio da ako muž i žena zaista vole jedno drugo i imaju sličnu karmu, oni mogu biti u stanju da obnove svoju zajednicu u sledećem životu (A II.161). Takođe je napominjao da je preljuba (aticariyā) protiv trećeg pravila morala i da je „ljubav prema svojoj deci i supružniku najveći blagoslov“ (puttadarassa samgaho etam mamgalam uttamam, Sn. 262).

Čini se da su kroz istoriju mnogi obični budisti bili monogamisti, iako su kraljevi nekada bili i poligamisti, a i poliandrija je bila uobičajena na Tibetu sve do skoro. U planinama Šri Lanke tokom srednjeg veka bila je praktikovana poliandrija. Danas je monogamija jedini legalni oblik braka u svim budističkim zemljama, iako kralj Butana ima dve žene, koje su međusobno sestre. Ne postoji specifično budistička ceremonija venčanja; različite zemlje imaju svoje običaje, ali njih ne izvode monasi, niti u njima učestvuju. Međutim, neposredno pred ili posle venčanja mlada i mladoženja odlaze do manastira da bi primili blagoslov od monaha. Videti Razvod i Yasodharā.

BRAK, ISTOPOLNI

Istopolni brak pravno priznata zajednica između dvoje ljudi istog pola, tj. dvoje homoseksualaca. Istopolni brakovi su tek nedavno postali legalni u nekoliko evropskih zemalja i nekoliko saveznih država u SAD. Međutim, takve zajednice su možda postojale u nekim delovima antičkog sveta, uključujući i Indiju. Kama sutra (IV vek) pominje brakove između muškaraca, mada nije jasno da li su ih sklapali hinduistički sveštenici i da li ih je priznavala država (verovatno da nije).

Kakav bi bio budistički stav prema takvim brakovima? Budizam vidi brak kao sekularnu instituciju, kao dogovor između dvoje ljudi i otuda budistički monasi i monahinje ne učestvuju u ovoj ceremoniji, iako ih često pozivaju da blagosiljaju neposredno pre ili posle samog čina venčanja. Monasi takođe često daju kratku propoved i odrecituju nekoliko sutta tokom pokretanja nove kompanije, na rođendanima, pogrebima ili kraj uzglavlja osobe koja je teško bolesna. Ako su dva muškarca ili dve žene istinski posvećeni jedno drugom i požele da monah ili monahinja blagoslove i požele im svako dobro u njihovom zajedničkom životu, nije teško zamisliti da će oni biti srećni da to učine za njih.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 12 Feb 2019, 20:56

Image

Zanimljiv clanak u reviji Tricycle o prvom africkom budistickom monahu Buddharakkhiti:

Buddhism Takes Root in Africa

Jako drag covjek. Upoznao sam ga kada je dosao na otvaranje budistickog centra u Srbiji.

Image
Last edited by Fazlija on 12 Feb 2019, 20:57, edited 1 time in total.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Heidi » 12 Feb 2019, 20:57

Zdravo Fazlija, jesi li bio negdje skoro?
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 12 Feb 2019, 21:00

Heidi wrote: 12 Feb 2019, 20:57 Zdravo Fazlija, jesi li bio negdje skoro?
Nisam bas nesto... zima. Planiram u Rijeku na neko povlacenje koncem marta. Sta ima kod tebe, gdje si ti bila?

Raspitivalo se gdje si ti na forumu. Ja reko' da mora da si u Svajcarskoj u onom centru.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Heidi » 12 Feb 2019, 21:13

Bila sam malo u Francuskoj kod prijateljice, dosla je u posjetu Evropi iz Sri Lanke. Odlicni razgovori, mnogo noviteta i obicaja od tamnosnjih ljudi, ma zanimljivo skroz. Ruzi me sto sam popustila sa meditacijom. Moram se vratiti, veli, da mi se vrate zvijezde u oci. :hihi

Ne znam, momentalno sam slaba sa koncetracijom.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 12 Feb 2019, 23:04

Treba sjediti pa makar um zvrndao.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Podrinjac » 12 Feb 2019, 23:14

Eee cuj iz Sri Lanke...
Ee svašta

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 13 Feb 2019, 10:17

Podrinjac wrote: 12 Feb 2019, 23:14 Eee cuj iz Sri Lanke...
Ee svašta
Da, da... Sri Lanka, da prostis, jedna zemlja imade.... Putuju ljudi i tamo i o'tamo.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Socrates » 13 Feb 2019, 15:16

Ja se sjećam jedne od mog tate, kad sam bio mali.

Predsjednica Šri Lanke

Sirimavo Bandaranaike

Eto, druga djeca slušala uspavanke, a ja ovakve random ekscentricnosti.

Dobar sam i isp'o.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Venera » 13 Feb 2019, 15:52

Socrates wrote: 13 Feb 2019, 15:16 Ja se sjećam jedne od mog tate, kad sam bio mali.

Predsjednica Šri Lanke

Sirimavo Bandaranaike

Eto, druga djeca slušala uspavanke, a ja ovakve random ekscentricnosti.

Dobar sam i isp'o.
a to je "kao" lose iskustvo :hm ne kuzim :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Konsultant » 13 Feb 2019, 16:14

Heidi wrote: 12 Feb 2019, 21:13 Ruzi me sto sam popustila sa meditacijom. Moram se vratiti, veli, da mi se vrate zvijezde u oci. :hihi
Zovi je, dodjite u Visoko, bas su fino nazidali nekog kamenja u krug, ako nista moze se hrkljus razmjerit.

Sokrate, a ta predsjednica je li ona bila nesto u nekom hramu?

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 13 Feb 2019, 16:54

Socrates wrote: 13 Feb 2019, 15:16 Ja se sjećam jedne od mog tate, kad sam bio mali.

Predsjednica Šri Lanke

Sirimavo Bandaranaike

Eto, druga djeca slušala uspavanke, a ja ovakve random ekscentricnosti.

Dobar sam i isp'o.
Da, da... Bandaranajka stara, poznata Titina prijateljica! Kako da ne...

Image
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Konsultant » 13 Feb 2019, 17:01

Sta i vi iskopaste :lupa Jos samo fali prica o Ivi Loli Ribaru.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 14 Feb 2019, 21:54



Odgovori na pitanja o meditaciji - Kako istrajati u vjezbanju?

Branko Kovacevic, predsjednik Theravada budistickog drustva Srednji put iz Srbije
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 14 Feb 2019, 23:22

Image

Špilja u snijegu biografija je Tenzin Palmo, odnosno Diane Perry koja je postala budistička legenda i borac za pravo žena da postignu duhovno prosvjetljenje.

Diane Perry je u dvadesetoj godini, u težnji da ispuni prazninu u vlastitom životu, ušla u indijski samostan kao jedina žena među stotinama redovnika – i započela bitku protiv predrasuda koje su tisućama godina isključivale žene iz duhovnog života i prosvjetljenja. Trinaest godina kasnije povukla se u zabačenu špilju na visini od 4000 m u Himalaji, odsječenu od svijeta planinama i snijegom. Tamo je dvanaest godina prakticirala intenzivnu budističku meditaciju. Suočila se s nezamislivom hladnoćom, divljim zvijerima, gotovo je umrla od gladi i rušenja lavina; uzgajala je vlastitu hranu i spavala u tradicionalnoj drvenoj meditacijskoj kutiji širine 75 cm – ni na trenutak nije legla. Njezin je cilj bio postići prosvjetljenje u tijelu žene.



Godine 1988. Tenzin Palmo izašla je iz špilje sa čvrstom odlukom da u sjevernoj Indiji izgradi ženski samostan i tako oživi duhovnu tradiciju togdenma – elitnih yogini. Danas putuje diljem svijeta prikupljajući sredstva za izgradnju samostana i školovanje redovnica, susrećući se s duhovnim vođama poput pape i Desmonda Tutua. Dio sredstava od autorskih prava ove knjige namijenjen je dovršenju izgradnje samostana.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 15 Feb 2019, 12:16

Ekipa, evo jedne zanimljive obavijesti za sve vas koji razmisljete o meditaciji,

Image

u ponedjeljak 18. feb. 2019. (tocnije u nedjelju u ponoc) otvaraju se prijave za ovogodisnje Goenka 10-dnevno meditacijsko povlacenje u Sloveniji. Prijave mozete obaviti - OVDJE

Ovo vam je odlicna prilika da se odete 10 dana iskljuciti iz svega i na miru meditirati. Nije potrebno prethodno znanje, sve vam tamo objasne kako se meditira. Sve je placeno (trebate samo tamo doci), imate hranu, smjestaj i vodjenje programa sve besplatno. Na koncu seminara mozete dati dobrovoljni prilog ako imate u sebi nesto svijesti i odgovornosti, ali o iznosu donacije sami odlucujete i nije obavezna.

Ovdje mozete vidjeti dobar dokumentarac o toj vrsti meditacije u primjeni u jednom indijskom zatvoru:



i u jednom americkom:

http://forum.srednjiput.rs/

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests