Budizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Socrates » 20 Sep 2018, 01:38

Onog trenutka kada bozansko smjestimo u kontekst vremena, mi automatski ponistavamo i sve bozansko i nase, uslovno receno, najbolje stanje.

Sve je to vec napisano. Bozansko se ne moze smjestiti u vrijeme.
. . . . . . . . .

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 20 Sep 2018, 01:52

Socrates wrote: 20 Sep 2018, 01:26 Svi vi govorite o razlicitim stvarima.

Sad Sam malo popio.

Ako govorite o bilo kojoj sferi bozanskog, stanja ili lika, vrijeme ne postoji, jer nema smisla da postoji. Promjena bez vremena, dakle, ne moze da postoji. Nista se ne mjenja, nego sve vec postoji. Doci do onog idealnog, or whatever, stanja or whatever, sto vec postoji, mozda nama izgleda kao jedino moguce kroz proticanje vremena, ali to je zabluda.
vrijeme postoji itekako.. cak sto vishe.

vrijeme i prostor zahtijevaju isto. znachi relevantnost postojanja jednog se ogleda u postojanju isto tako drugog.

ideja ili koncept trajnog, da ne kazem vjechnog, kao takav je davno napusten.. svjesno ili sluchajno mozda je manje bitno.

jedinstvo i jednocha je ostala s onu stranu velikog raskida materije.. a ono sto je zanimljivo jest da pojedini forsiraju dogme koje sezu josh iz vremena kad je identitet obitavao u sferi multijednine, gdje je pomenuti singularizam mozda i izgledao kao prihvatljiva ideja..

koma.. :D.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Socrates » 20 Sep 2018, 02:15

sajlent wrote: 20 Sep 2018, 01:52
Socrates wrote: 20 Sep 2018, 01:26 Svi vi govorite o razlicitim stvarima.

Sad Sam malo popio.

Ako govorite o bilo kojoj sferi bozanskog, stanja ili lika, vrijeme ne postoji, jer nema smisla da postoji. Promjena bez vremena, dakle, ne moze da postoji. Nista se ne mjenja, nego sve vec postoji. Doci do onog idealnog, or whatever, stanja or whatever, sto vec postoji, mozda nama izgleda kao jedino moguce kroz proticanje vremena, ali to je zabluda.
vrijeme postoji itekako.. cak sto vishe.

vrijeme i prostor zahtijevaju isto. znachi relevantnost postojanja jednog se ogleda u postojanju isto tako drugog.

ideja ili koncept trajnog, da ne kazem vjechnog, kao takav je davno napusten.. svjesno ili sluchajno mozda je manje bitno.

jedinstvo i jednocha je ostala s onu stranu velikog raskida materije.. a ono sto je zanimljivo jest da pojedini forsiraju dogme koje sezu josh iz vremena kad je identitet obitavao u sferi multijednine, gdje je pomenuti singularizam mozda i izgledao kao prihvatljiva ideja..

koma.. :D.
Nikako ne bih stavljao vrijeme I prostor u isti kontekst jer ja kao jedinka imam sasvim jasno poimanje I osjecaj odredjenog prostora koji zauzimam. Ljudi se izgube u tumacenju prostora iduci sto dalje od sebe, a sasvim je jasno da moje tijelo zauzima neki prostor, I da su granice Svemira zapravo granice mog tijela. Najprostije receno. Mozemo detaljisati dalje, ali nije potrebno.

Sa druge strane, ja ne mogu nikako da formulisem koje to vrijeme pripada samo meni, jer ne pripada nijedno. Mogu da imam utisak da ga dijelim sa nekim drugim ljudima, ali to je upravo to, samo utisak. Sam pojam vjecnosti je povezan sa vremenom, sto je I glavna prepreka da razumijemo pojam bezvremenosti.

Uostalom, to zavisi I od licne duhovne dispozicije. I ne treba puno ljude ubjedjivati, samo ce im se kazati, ne kad dodje vrijeme, nego kad postanu sposobni da procesuju da se sve desava u isto vrijeme, kad milijarde djelica jedne ljudske egzistencije sklope konacnu sliku.

Tu ce Fazlija x Bezbroj da nadje svog konacnog Fazliju u Nirvani.

A mozda I nece. Jer da znamo sigurno, ne bi ni lutali ovoliko koliko lutamo. Ja se, u svakom slucaju, nadam da hoce. No spoilers. :valja

Samo zbog nase nesposobnosti da procesujemo sve sto se desava u isto vrijeme mi ovo sve povezujemo sa smrcu, barem u dobrom dijelu religioznih doktrina.
. . . . . . . . .

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Muamer18 » 20 Sep 2018, 06:55

Budisti prave kipove Bude kao pagani i odmah se da vidjeti da je to beznacajna religija. Islam je religija spasa i zato ne vidim logiku da neko moze biti budista. krscanin ili jevrej.

Trebinje!!
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 262
Joined: 14 Aug 2018, 21:25
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Trebinje!! » 20 Sep 2018, 08:21

ISLAM JE ISTINA!!!!!!

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 20 Sep 2018, 08:56

Muamer18 wrote: 20 Sep 2018, 06:55 Budisti prave kipove Bude kao pagani i odmah se da vidjeti da je to beznacajna religija. Islam je religija spasa i zato ne vidim logiku da neko moze biti budista. krscanin ili jevrej.
nisam siguran kako ti definishesh kipove.. al' skulptura kao takva nije bila svojstvena ni u krschanskom obrascu vjerovanja.. cak sto vishe, bila je zabranjena. plitki reljef je najdalje dokle je isao taj i takav nachin izrazavanja, a sto je izmedju ostalog vidljivo i u ostacima vjerskog, kulturnog i istorijskog naslijedja takozvane crkve bosanske iliti na popularno recheno stechcima.

skulptura kao nachin izrazavanja u krchanskom obrascu vjerovanja se javlja relativno kasno.. jer niti jedan stechak ne prikazuje raspelo, a kamo li da ga potencira u vidu ili formi skulpture, sto je pak danas simbolichno prvo i osnovno kad je pomenuti krschanski obrazac vjerovanja u pitanju.

za budizam ne bi znao.. al, vjerujem da stvari stoje u najmanju ruku slichno ili isto.

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by sajlent » 20 Sep 2018, 09:07

iz chega je vidljivo da nije vjera ta koja je kvarljiva.. vec su ljudi ti koji su kvarni i koji je, vrlo chesto u najboljoj namjeri, kvare..

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Muamer18 » 20 Sep 2018, 14:50

Islam je najbolji put i Allah ne priznaje nijednu drugu religiju sem Islama. Budisti su zlocinci i oni trebaju da predju na Islam. Fazlija je izdajnik jer je izabrao los put.

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Muamer18 » 20 Sep 2018, 15:19

Ja ne bih mogao da zamislim zivot bez Islama i smatram da budisti nisu dobri i da je budizam u velikoj gresci. Muslimani moraju jasno poruciti svima da nema prelaska u drugu vjeru sem Islama. Budizam promovira reinkarnaciju i to je jedna greska koju Islam osudjuje.

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Muamer18 » 20 Sep 2018, 16:47

Budizam nikada ne moze pobjediti. Islam svi prihvataju i muslmanima je drago da posjecuju dzamije. Muslimani nikada nece priznati budizam.

Trebinje!!
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 262
Joined: 14 Aug 2018, 21:25
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Trebinje!! » 20 Sep 2018, 20:17

Ajmo mi da nadjemo Fazlijinu kucnu adresu i da ga "execute"

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Muamer18 » 20 Sep 2018, 20:44

On je sa Giletom na fruskoj gori jer tamo se otvorio budisticki manstir. Budizam nema nikakve svrhe i to je dokazano da je greska i da vjerovanje u reinkarnaciju je laz.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 20 Sep 2018, 21:50

sajlent wrote: 20 Sep 2018, 08:56 nisam siguran kako ti definishesh kipove.. al' skulptura kao takva nije bila svojstvena ni u krschanskom obrascu vjerovanja.. cak sto vishe, bila je zabranjena. plitki reljef je najdalje dokle je isao taj i takav nachin izrazavanja, a sto je izmedju ostalog vidljivo i u ostacima vjerskog, kulturnog i istorijskog naslijedja takozvane crkve bosanske iliti na popularno recheno stechcima.
E moj Sajlente, kako ti razgovaras sa seljacinama :aplauzz Pa ne razumiju ti oni nista od toga sto tu pise. Ne mogu oni razumjeti sto govoris, ne sluze se tim izrazima, tim rijecima, ne mogu ti odgovoriti jer ne znaju ni misliti ni govoriti. S njima moras pricati kao s kucnim ljubimcima, jednom mjesavinom obracanja djetetu i zivotinji, nesto izmedju... to su ti budaletine prvoklasne. Psovka je vrhunac njihovog izrazavanja :D. I ta dva debila ovdje predstavljaju islam... pokazuju ga u punom svjetlu :lupa
Trebinje!! wrote: 20 Sep 2018, 20:17 Ajmo mi da nadjemo Fazlijinu kucnu adresu i da ga "execute"
Evo, to je otprilike razina kretenizma u glavama ove dvojice budala. Oni ne mogu razgovarati s drugim ljudima. Jedino mogu nasrtati, napadati, razbijati... i time dokazuju koliki su talibani i primitivci.

Momci, ne znam da li shvacate koliko velik i kvalitetan doprinos dajete temi o budizmu. Normalan covjek kada cita vase bljezgarije prirodno dolazi do zakljucka da je budizam sasvim u redu jer se budizmom bavi neki tamo pristojan i kulturan covjek. A islamom se bave dvojica totalnih kretena koji ne znaju suvislo niti misliti, niti govoriti.

Hvala vam sto pokazujete koliko je budizam bolji od onoga sto zastupate vas dvojica :D. Sta god to bilo, a u osnovi je to primitivizam ma kako god ga vi zvali.
http://forum.srednjiput.rs/

Trebinje!!
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 262
Joined: 14 Aug 2018, 21:25
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Trebinje!! » 20 Sep 2018, 21:54

Vrate se Allahu Fazlija, jos nije kasno. Allah ce istinski oprostiti sve grijehe ako se iskreno pokajemo

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Muamer18 » 20 Sep 2018, 22:25

Fazlija je izdajnik. Uortacio se sa frontmenom Elektricnog Orgazma i misli da je to u redu.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Filozofski simposium

Post by Fazlija » 20 Sep 2018, 22:28

Nego da krenemo mi dalje, tamo gdje smo sinoc stali sa filozofskim simposiumom, i prije nego sto se psi opet ne razlaju po selu....
Socrates wrote: 20 Sep 2018, 01:38 Sve je to vec napisano. Bozansko se ne moze smjestiti u vrijeme.
Sokrate, zao mi je sto ti nisam pravio drustvo na tvojem sinocnjem simposiumu. Nadam se da si imao dovoljno rujna vina u sitne sate. Ali evo da ti makar sada odgovorim, ukratko, u sto krace moze... Ne postoji doista nista bozansko, ne postoji doista vrijeme, ne postojimo niti mi doista.

Postoji patnja, ali ne i onaj tko pati.
Postoje djela, ali ne i onaj tko radi.
Postoji oslobođenje, ali ne i onaj tko slobodan biva.
Postoji Put, ali na njemu putnika nema.

Visuddhimaggo, Buddhaghosa

sajlent wrote: 20 Sep 2018, 01:52 ideja ili koncept trajnog, da ne kazem vjechnog, kao takav je davno napusten.. svjesno ili sluchajno mozda je manje bitno.

jedinstvo i jednocha je ostala s onu stranu velikog raskida materije.. a ono sto je zanimljivo jest da pojedini forsiraju dogme koje sezu josh iz vremena kad je identitet obitavao u sferi multijednine, gdje je pomenuti singularizam mozda i izgledao kao prihvatljiva ideja..
Zapadna je filozofija koncept vjecnog i trajnog napustila u zadnjih 100 godina, ali indijska filozofija ga je napustila prije 3.000 godina. Netrajnost (anitya), ne-jastvo (anatma) i muka (dhukkha) su po budizmu temeljna svojstva svake pojave. Medjutim, indijska filozofija ne staje na tom mjestu. Napustanjem zabulde da ikakva ideja, tvar, supstancija, misao, energija, duh... bilo sto... moze biti krajnja i nepromjenjiva stvarnost, zapadna je filozofija pala u sopstvenu dekadenciju. Ceprka jos samo po lingvistici, znacenju, knjizevnosti, logici... postala je sluzavka drugih nauka jer je izgubila svoje temeljne discipline onotologiju i metafiziku.

Razlika je u tome sto je indisjka filozofija nasla put s onu stranu velikog raskida materije. Na drugu obalu, kako sto bi to rekao Buddha.
Socrates wrote: 20 Sep 2018, 02:15 Uostalom, to zavisi I od licne duhovne dispozicije. I ne treba puno ljude ubjedjivati, samo ce im se kazati, ne kad dodje vrijeme, nego kad postanu sposobni da procesuju da se sve desava u isto vrijeme, kad milijarde djelica jedne ljudske egzistencije sklope konacnu sliku.

Tu ce Fazlija x Bezbroj da nadje svog konacnog Fazliju u Nirvani.
Slazem se da se sve desava u isto vrijeme. Imao sam neke plitke uvide upravo u tom smjeru. Ali sam ustvari htio da kazem da to jos uvijek nije nirvana. Nirvana je izvan svakog vremena, izvan svakog odredjenja, ona nije nastala pa stoga nije niti u kakvom vremenu. Kao sto bi Buddha rekao, o njoj se ne moze reci niti da jeste, niti da nije, niti i jeste i nije, niti da niti-jeste, niti.nije...
Socrates wrote: 20 Sep 2018, 02:15A mozda I nece.
Upravo kao sto se pitala Rg Veda...

Ni nebitak ni bitak ne bješe tad,
ni podneblje, a ni nebeski svod.
. . . . . . . . . . .
Niti smrt bješe, a niti besmrtnost.
. . . . . . . . . . .
Tko izvjesno zna, tko da nam to kaže?
Otkuda porod i otkuda iskon?
Bogovi slijede po tom iskonu,
pa tko da znade kako se to zbilo?

I kako se taj iskon zbivao?
Je li ga uspostavio, ili nije,
onaj tko bdi u najvišem nebu?
On sam to zna, a možda ne zna ni on.

(Rg-veda, Nasadlya-suktam)
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Muamer18 » 20 Sep 2018, 22:35

Fazlija goreces u paaklu ako ne napustis budizam. Budizam nije priznata religija.

Trebinje!!
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 262
Joined: 14 Aug 2018, 21:25
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Trebinje!! » 20 Sep 2018, 22:39

Fazlija, koristi svoj razum.Allah ce oprostiti, ali samo ako se ti pokajes

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 20 Sep 2018, 22:42

Muamer18 wrote: 20 Sep 2018, 22:35 Fazlija goreces u paaklu ako ne napustis budizam. Budizam nije priznata religija.
Ti vec goris u paklu mrznje, bijesa i vjerskog sljepila... Ko bi jos zelio biti kao ti, dragi moj Muamere?

Samo pokazujes koliko nisko moze pasti neuk covjek kada se prihvati praznovjerja.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Muamer18 » 20 Sep 2018, 22:56

Jel te Gile narkoman tome naucio?

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests