Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by rethna » 18 Jun 2017, 16:39

:D.
Question everything.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 18 Jun 2017, 17:58

REMB wrote: 18 Jun 2017, 16:04 uh dobro dodjoh ovdje, bas sam bio u dilemi gdje dati vitre. Ovdje sami strucnjaci za serijatska pitanja, jos samo da se i usaglasite izmedju sebe gdje se daje.
Odoh komsiji Bajri da mi izvadi zub, inace je automehanicar, al zna cupat.
Bujrum, ispravi i dopuni. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by Krokodil Behko » 10 Jun 2018, 16:20

Image

Zekat je jedan od pet stubova islama. Nakon namaza, prema mišljenju većine islamskih pravnika, zekat je najznačajniji islamski šart i obaveza muslimana. Zekat primarno čisti, osnažuje, unapređuje stanje i donosi neophodnu harmoniju, stabilnost i uspjeh davaocu zekata – kazao je Rukovodilac Ureda za zekat Islamske zajednice u BiH dr. Elnur Salihović.
On je za Fenu pojasnio suštinu, aspekte i značenje koje u praksi muslimana označava zekat i sadekatu-l-fitr, kao način čišćenja imetka od nečistoća, kao priprema za njegov rast, napredak i uvećavanje.

Etimološki zekat je arapska riječ koja označava čišćenje, rast, napredovanje. S aspekta šerijatskog prava, zekat podrazumijeva određeni dio imovine koju, u skladu s Allahovim propisima, treba distribuirati među kategorijama ljudi koji imaju određenu potrebu. Također, ta riječ označava i sam čin davanja ili izdvajanja dijela imovine.

Također, kazao je Salihović, zekat doprinosi razvoju cjelokupnog društva i zajednice, čvrstom vezom savjesnih pojedinaca, davalaca zekata i ostalih članova zajednice, te se sa sigurnošću može kazati da zajednica u kojoj većina članova na odgovarajući način ispunjava obavezu davanja zekata je uspješna i harmonična zajednica i nju prati Allahov blagoslov.

- Zekat jača i unapređuje duhovno, mentalno i materijalno stanje muslimana, a stabilnost društva se temelji na jakim i stabilnim pojedincima – istakao je Salihović, te dodao da postoji i socio-ekonomska dimenzija zekata, kao važnog faktora smanjena socijalnih razlika i jačanja međuljudskih odnosa.

Na pitanje ko je obavezan davati zekat i kome se daje zekat, Salihović pojašnjava da je najznačajnije da je osoba musliman, da je slobodna i posjeduje puno vlasništvo nad imovinom na koju daje zekat, da posjeduje nisab i havl-protok godinu dana od sticanja nisaba/imovine.

Nisab, pojašnjava on, podrazumijeva vrijednost ili količinu imovine koja prelazi osnovne životne potrebe, kao što su hrana, odjeća, kuća, stan, prevozno sredstvo, osnovna sredstva za poslovanje i troškovi vezani za pobrojano.

Nisab za mjesec redžeb, ša'ban i ramazan 1439./2018. godine iznosi 6.174 KM ili 3.157 eura. Na ukupnu imovinu na koju postoji obaveza davanja zekata (novac, zlato, srebro, trgovačka roba, dionice, obveznice, nekretnine, prihod od poslovanja), a koja dostiže ili prelazi nisab daje se zekat u iznosu od 2,5 posto.

Postoji širok spektar imovine na koju postoji obaveza davanja zekata, pored novca/štednje, zlata, srebra, plemenitih metala, trgovačke robe, poljoprivrednih proizvoda i stoke, uključuje i nekretnine, dionice, obveznice i prihode od različitih vrsta poslovanja.

- U suštini na svaki prihod od halal poslovanja koji dostiže ili prelazi nisab i uz ispunjavanje drugih uvjeta obaveznosti zekata, postoji obaveza davanja zekata – naglasio je Salihović.

Zekat se daje putem organiziranog sistema prikupljanja u poseban fond koji su obavezni uspostaviti predvodnici muslimana na određenom prostoru, državi, zajednici. Za muslimane, pripadnike Islamske zajednice u BiH to je Fond Bejtu-l-mal Islamske zajednice u BiH.

S obzirom na percepciju nekih muslimana da je dovoljno plaćati porez državi, te da ne mora i zekat, Salihović kaže da su porez i zekat dvije odvojene obaveze i ne mogu se poistovjetiti.

- Zekat je islamski šart, imovinski ibadet i stalna kategorija koja je nepromjenjiva još od vremena Muhammeda alejhi sselam. Poznato je da se vrijednost/procent zekata nije mijenjao još od vremena ustanovljenja tog propisa i muslimani širom svijeta izvršavaju tu obavezu po jedinstvenim, tačno utvrđenim pravilima i principima više od 14 stoljeća. Porez je promjenljiva kategorija koja se veže za pozitivne propise u svakoj državi pojedinačno i ne postoji nijedan šerijatski valjan argument da porez može biti zamjena za zekat – rekao je Salihović.

Također, u mjesecu ramazanu Sadekatu-l-fitr je vadžib, obaveza muslimana, koja podrazumijeva davanje određenog iznosa iz svog imetka kako bi se, primarno, davalac, postač očistio od mogućih počinjenih grešaka u toku posta.

- Sadekatu-l-fitr je obavezan za svaku osobu bila ona muško ili žensko. Uvjet za obaveznost sadekatu-l-fitra je da je osoba musliman i da posjeduje vrijednost imovine veću od iznosa sadekatu-l-fitra, dovoljnu za opskrbu njega i njegove porodice za dane bajrama. Sadekatu-l-fitr se daje u iznosu jednodnevne hrane osobe koja ga daje. Otac ili drugi staratelj u porodici je dužan dati sadekatu-l-fitr za svoje ukućane ili osobe koje izdržava - kazao je Rukovodilac Ureda za zekat IZ u BiH dr. Elnur Salihović u razgovoru za Fenu.

Prema odluci Vijeća muftija Islamske zajednice u BiH, ove godine visina sadekatu-l-fitra u Bosni i Hercegovini iznosi 20 KM za prvu kategoriju davalaca, 10 KM za drugu kategoriju davalaca i 7 KM za treću kategoriju davalaca.



(Vijesti.ba / FENA)
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by Chloe » 13 Jun 2018, 14:32

Plaća li narod kod vas Zekeat i Vitre?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by Krokodil Behko » 13 Jun 2018, 15:03

Kome će plaćati, kad nemamo siromašnih?
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by Rum » 13 Jun 2018, 15:35

Dao sam 50 KM vitre (svake godine redovno),siromasni tu iz sela blizu Zenice
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by Rum » 13 Jun 2018, 15:37

halalosum
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by Chloe » 13 Jun 2018, 15:57

Kod nas puno uplata ide Emmausu za iftare migrantima i fondaciji Iman koja se prvenstveno brine o nașoj siromașnoj djeci i studentima, mada su aktivni i oni oko migranata.

Nešto mi sad prođe kroz glavu naša sirotinja, nadam se da neće ostati zanemareni zbog migranata. :grana
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by Nice try » 13 Jun 2018, 16:12

Svake godine dajemo jednoj djevojci koja je invalid i ovisna o tuđoj pomoći.
Dok nismo saznali za nju davali smo jednoj staroj ženi, umrla je u međuvremenu.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by Čupava » 13 Jun 2018, 16:14

Ja nekoliko godina zaredom pošaljem jednoj nani, živi sama sirotinjski.. i svake godine kad odem odem joj u posjetu, i odnesem nekih sitnica koje joj puno znače ..
.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by Nice try » 13 Jun 2018, 16:18

Ma, samo treba gledati da se dadne ondje gdje stvarno treba. To je sva poenta.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by navika » 13 Jun 2018, 16:19

Chloe wrote: 13 Jun 2018, 14:32 Plaća li narod kod vas Zekeat i Vitre?
Skuzila sam da skoro svi placaju vitre, nisam sigurna za zekat.
Ja za ove dvije stvari izdvajam, ali ne saljem preko ove fondacije. Izabrala sam ove godine 8 siromasnijih porodica i onih u kojim ima tesko bolesnih. Najveci dio otpremim pred kraj Ramazana, ali zekat dajem i tokom cijele godine.
Istina je da se time ne umanjuje nase bogatstvo.

A za nekretnine ( u to se jelde racunaju kuce, stanovi, vikendice, poslovni prostori? ) ja ipak mislim da se na to daje zekat u slucaju ako imas prihode od njih, npr. izdajes ih. Tad si na taj novac koji si ubrao s njih u toku godine duzan dati zekat. Nek me ispravi neko ako grijesim.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by navika » 13 Jun 2018, 16:27

Nice try wrote: 13 Jun 2018, 16:18 Ma, samo treba gledati da se dadne ondje gdje stvarno treba. To je sva poenta.
Ali znas ti nas narod i opravdanja - ko mu je kriv sto nema, sto ne cuva, sto ne radi, sto ne misli, nije on za davanje, vidi - sposoban, sposobniji od mene, pa njemu niko ne moze nadavati, ima on prihode, noze njemu biti i sl.

Ja saljem u Bosnu, posaljemo sve na djevera i kazemo kako ce podijeliti. I svake godine slusamo ovu gore pricu.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by Nice try » 13 Jun 2018, 16:30

Ono, svako po svom izboru i kako misli da treba.
Kažu nije sevap nekome ko je radno sposoban i sl. Ali, kažem ne bih nikad nekome prigovarala zbog izbora i namjere.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by Mutevelija » 13 Jun 2018, 16:35

Ko treba dat vitre :pusi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by navika » 13 Jun 2018, 16:56

Krokodil Behko wrote: 13 Jun 2018, 15:03 Kome će plaćati, kad nemamo siromašnih?
Nemamo, ako se npr. ravnamo sa Nigerijom, ali ako se ravnamo. sa Svajcarskom, onda i te kako imamo.

Al ne moramo se ravnati ni sa jednom, poravnamo se samo s prosjekom u svojoj zemlji.
Ako moja djeca npr. nose stare, tijesne i ohabane cipele u drzavi gdje i drugih 90% stanovnika nosi takve, onda sam prosjek u toj drzavi. Ali ako su im ohabane, tijesne i stare a u manjini smo, onda smo ispod prosjeka tog drustva i moze nam se pruziti pomoc.

Ne mora me niko slusat, samo glasno razmisljam.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by navika » 13 Jun 2018, 17:05

Sjetih se sad - pricam neki dan s mamom i babom na viber, i bash se zapricali na ovu temu. Kaze babo - mi dajemo samo za vitre. Ja, kako imam uvid u njihovu ustedjevinu, pocnem glasno racunati koliko bi trebali dati za zekat, kad ce babo, onako saljivim glasom - auu sto se je veza odjednom nesto pokvarila, nista te ne cujemo :D.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by Melek » 13 Jun 2018, 21:07

Dajem kad god imam sansu i priliku, jer se osjecam bolje tako, ne samo ceremonijalno jednom godisnje.

A vitre pustam :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by Melek » 13 Jun 2018, 21:10

.. i dobro je da nije nisan za zekat, vec nisab. huh..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Vitre u BiH 20, 10 i 7 KM, nisab za zekat 6.174 KM

Post by Chloe » 13 Jun 2018, 22:15

navika wrote: 13 Jun 2018, 16:19
Chloe wrote: 13 Jun 2018, 14:32 Plaća li narod kod vas Zekeat i Vitre?
Skuzila sam da skoro svi placaju vitre, nisam sigurna za zekat.
Ja za ove dvije stvari izdvajam, ali ne saljem preko ove fondacije. Izabrala sam ove godine 8 siromasnijih porodica i onih u kojim ima tesko bolesnih. Najveci dio otpremim pred kraj Ramazana, ali zekat dajem i tokom cijele godine.
Istina je da se time ne umanjuje nase bogatstvo.

A za nekretnine ( u to se jelde racunaju kuce, stanovi, vikendice, poslovni prostori? ) ja ipak mislim da se na to daje zekat u slucaju ako imas prihode od njih, npr. izdajes ih. Tad si na taj novac koji si ubrao s njih u toku godine duzan dati zekat. Nek me ispravi neko ako grijesim.
Zekat I vitre obavezno u Ramazanu, sadaka kad god u toku godine.

Dobro ti to znaş :D :cvijece
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests