Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by navika » 07 Jul 2015, 18:38

...zadnjih desetak dana mubarek mjeseca Ramazane jeste - kome dati sadakatul fitr [vitre] i zekat.

Svake godine posaljem u Bosnu, ali svake godine moji iz Bosne to prokomentarisu sve u smislu - pa taj i taj i nije ti bash za vitara i sl.

Kome dajete svoje i sta primalac treba da ima [ili da nema] da bi mu bilo ispravno dati ovaj vid sadake??

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by SaraSara » 07 Jul 2015, 18:43

navika wrote:...zadnjih desetak dana mubarek mjeseca Ramazane jeste - kome dati sadakatul fitr [vitre] i zekat.

Svake godine posaljem u Bosnu, ali svake godine moji iz Bosne to prokomentarisu sve u smislu - pa taj i taj i nije ti bash za vitara i sl.

Kome dajete svoje i sta primalac treba da ima [ili da nema] da bi mu bilo ispravno dati ovaj vid sadake??

kazu da treba dati, onome ko nema, ko zna da prouci, ali ja mislim da je najbitnije da das od srca...to je moje laicko misljenje
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by Tempy » 07 Jul 2015, 18:43

Ima jasna i nedvosmislena fetva od Rijaseta Islamske Zajednie BiH, da se zekat i sadakail fitr daju isključivo u džamije tj u blagajnu islamske zajednice.
Po toj fetvi svako ko postupi drugačije skoro da izlazi iz vjere. Ako nisu šta mijenjali od prošle godine. :hm

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by Terasa svjesti » 07 Jul 2015, 18:45

SaraSara wrote:
navika wrote:...zadnjih desetak dana mubarek mjeseca Ramazane jeste - kome dati sadakatul fitr [vitre] i zekat.

Svake godine posaljem u Bosnu, ali svake godine moji iz Bosne to prokomentarisu sve u smislu - pa taj i taj i nije ti bash za vitara i sl.

Kome dajete svoje i sta primalac treba da ima [ili da nema] da bi mu bilo ispravno dati ovaj vid sadake??

kazu da treba dati, onome ko nema, ko zna da prouci, ali ja mislim da je najbitnije da das od srca...to je moje laicko misljenje

:ok Imam svoju nenu koja je u teškoj ekonomskoj situaciji . Mislim da je ispravnije da novce odnesem njoj nego da završe u kasi od IZ-a . Usto se jadna stara i za četvoro unučadi i dvoje roditelja sa blagom retardacijom .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Bonaqua
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3708
Joined: 10 Aug 2012, 07:47
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by Bonaqua » 07 Jul 2015, 18:46

Šta je sa osobama sa invaliditetom?
Šta sa osobama koje imaju down -ov Sindrom? Jesu li i oni za sadake?
I mene zanimaju pitanja iz uvodnog posta isto :)
"Tako mi jutra,i noći kad se utiša"

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by SaraSara » 07 Jul 2015, 18:47

ja smtram da treba dati onome kome vidimo da treba, i da ne treba cekati samo ramazan da se to uradi,,,trebamo biti takvi uvijek i pomoci uvijek onome kome vidimo da je potrebno
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by rethna » 07 Jul 2015, 18:48

Istina je da se vode rasprave oko toga ko je za vitara a ko nije i sam imam "problema" s tim.U tudje kuce ne ulazim da bih znao da li taj zna da prouci,a uvijek se nadje neko za koga se procuje da tesko zivi pa se njemu i daje jer je istina da se situacija pogorsava.Dam od srca ispunim duznosti i nadam se da sam dobro postupio.
Question everything.

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by SaraSara » 07 Jul 2015, 18:50

to sam i rekla na samom pocetku, bitno je da je od srca...
nijet je bitan
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
Bonaqua
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3708
Joined: 10 Aug 2012, 07:47
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by Bonaqua » 07 Jul 2015, 18:53

U pravu si Sara, no u mnogima se probudi taj osjećaj za dati vitre tjekom ramazana.
"Tako mi jutra,i noći kad se utiša"

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by Bla » 07 Jul 2015, 18:57

Imam svoju nenu koja je u teškoj ekonomskoj situaciji
To po ravnoj lozi se ne pika u vitre, direktni preci i potomci.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bonaqua
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3708
Joined: 10 Aug 2012, 07:47
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by Bonaqua » 07 Jul 2015, 18:59

Kako mislis direktni?
"Tako mi jutra,i noći kad se utiša"

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by Bla » 07 Jul 2015, 19:02

Kopiram:
Vitre se ne mogu dati: djedu, neni, ocu, majci, sinu ili kcerci kao ni unučadi svojoj. Ali moze se dati po bocnoj liniji rodbinstva kao sto su: braca, sestre i njihova djeca, amidze daidze, tetke itd. Uslov je da spadaju u kategoriju po Seriatu osoba koje su potrebne pomoci i davanja sadake.
Mislim da je to zbog toga što su direktni potomci dužni jedni o drugima stalno brinuti.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by rethna » 07 Jul 2015, 19:02

Ne misli na svoju pravu nenu,vec na nenu iz komsiluka koju zove "svojom" jer njoj daje vitre redovno i smatra da su joj potrebne.
Question everything.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by navika » 07 Jul 2015, 19:58

Rekao je svoju nenu, a svojoj neni nemozemo dati upravi iz razloga kojeg je bla naveo.

Bonaqua wrote:U pravu si Sara, no u mnogima se probudi taj osjećaj za dati vitre tjekom ramazana.
Vitri se i daju iskljucivo tijekom ramazana, zekat se moze dati bilo kad, ali je i njega bolje dati u ovom periodu.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by vila » 07 Jul 2015, 20:06

Ako vam nije mrsko...moze li kratko pojasnjenje
sta su vitre?

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by Bla » 07 Jul 2015, 20:10

Recimo kao neka dužnost da se udijeli sadaka (milostinja) i to isključivo onima kojima je potrebno. Obračunava se tako da se daje vrijednost dnevnog obroka u hrani ili novcu.
Zato su na nekoj temi lupetali kako kod njih na zapadu više a kod nas manje daju vitre.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by vila » 07 Jul 2015, 20:14

Bla wrote:Recimo kao neka dužnost da se udijeli sadaka (milostinja) i to isključivo onima kojima je potrebno. Obračunava se tako da se daje vrijednost dnevnog obroka u hrani ili novcu.
Zato su na nekoj temi lupetali kako kod njih na zapadu više a kod nas manje daju vitre.
Hvala....pretpostavila sam tako nesto
malo me zbunilo ono "onom tko zna da prouci "

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by navika » 07 Jul 2015, 20:14

Jeste i obicaj je da se udjeljuje zadnjih 10 dana svetog mjeseca, te tako i siromasnim obezbijedi koliko toliko mogucnosti da docekaju bajram sretniji.

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by Tempy » 07 Jul 2015, 20:19

Baš iz ovog razloga insistiranje islamske zajednice u BiH, da se sadekatul fitr i zekat daju isključivo u blagajnu Bejtul mala IZ nije u redu jer prikupljena sredstva ne stignu na vrijeme do onih kojima je to potrebno, a svrha sadekatul fitra je da se i siromašni provesele za Bajram, pa se daje na kraju mjeseca Rmazana, netom prije Bajrama.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Pitanje koje se namece svake godine...

Post by navika » 07 Jul 2015, 20:34

Jeste i time postaci upotpunjuju svoj post. Za post se kaze da lebdi izmedju neba i zemlje i biva prihvacen s tom sadakom.

Ne razmijem zasto moja mama uvijk ulazi u korijen nastanka necijeg siromastva :cudi
Kad svaka nevolja i bijeda ima neki uzrok nastanka. I sve na svijetu. Pa tako mi zna reci - ko je tom i tom kriv, sto nije mislio, sto ne cuva, sto ne radi, pa vidi svi sposobni.

Dio naseg novca ode jednoj porodice gdje je " glava kuce" tj babo alkoholicar. Ima dosta djece i medju njima jedno mnogo bolesno.
A kad pocnem s mamom tako o nastancima onda i shvatim njegov alkoholizam.
Otac mu je umro kad je bio malo dijete. Ostalo njih petero djeca. Mama je bila jedva pokretna. Odrasli su u bijedi, i siromastvu, pa i necistoci. Najmladji je isao sa mnom u skolu i uvijk je sjedio sam u zadnjoj klupi, djeca su vjerovala da ima vaske.
Rastuci tako odbacemo od svakog samo su ih kockari i pijanci i prihvatali. Pa sta je drugo od njega moglo biti vec da i sam postane takvim.
Last edited by navika on 07 Jul 2015, 21:04, edited 2 times in total.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests