Pravo tumačenje Islama

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 02 Jan 2018, 13:31

KOMESAR wrote: 02 Jan 2018, 10:03
Faravahar wrote: 01 Jan 2018, 17:56

Pa si se ti osjetio ugroženim i prozvanim kao glavni troler ovdje na forumu jer ti ipak moraš biti najgrublji i mora se znati ko je ovdje glavni ? Nije ti ovo divljina, a mi čopor vukova gdje se alfa bori za poziciju i položaj, ja da želim mogao bi te pokopati trolanjem no za razliku od tebe ja ću dobiti odmah ban, a ti nećeš jer si ovdje puno dulje nego ja. Hvala bogu u 15 godina skitanja po forumima stekao sam veoma bogat i napredan vokabular trolanja ali i nakon 17 godina nisam se zasitio dobre diskusije.
Ne znam na koji način sam ja to grubo uletio ? Prema kome točno ?
Ti, kad bi htio mogao bi i letjeti?
Apsolutno :kafa

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 02 Jan 2018, 14:27

Al-Razi wrote: 02 Jan 2018, 02:26
Faravahar wrote: 02 Jan 2018, 00:49 Ne, i opet si me krivo shvatio jer po tome što si shvaćaš ispada da se osobnost gubi uzdizanjem svijesti odnosno da ti kao osobnost nestaješ. To nije baš sasvim tako. Uzdizanjem svijesti gubi se ona egoistična osobnost no samosvijest ostaje samo ona postaje dio svega. Dakle svuda si i dio si svega ali si samosvjestan odnosno tvoja osobnost, identitet ostaje. Zamisli si da se možeš identificirati u svemu što postoji.

Ponavljam, ja nemam potrebu ali to je činjenica. Raniji Islam je imao ezoterijska i gnostička tumačenja koja se gube u kasnijim vremenima. Neka te to ne zabrinjava jer isti problem imaju i judaizam i kršćanstvo. Obje religije su u svojim počecima imale gnostička tumačenja koja su se s vremenog izgubila. Što je tu čudno ? Pa to je sasvim logično. Religija je postala oružje u rukama raznih politika i interesa i mijenjala se i tumačila onako kako je kome tada odgovaralo. Pa zato i postoje mnoge podjele u svim tim religijama.

Što se tiče originalnog Kur'ana i literaturu koju tražiš ima ih nekoliko, "Swedenborg and Esoteric Islam" od Henrya Corbina, možeš proučiti i Ismailiziam, imaš knjigu "Understanding Ismailism" od Akbarallya Meherallya. Ja sam gledao i neke dokumentarce o tome koji spominju ezoteriju Islama, recimo o dervišima. Taj Sufizam također nije loša stvar za shvaćanje gnostike Islama,. Btw zaboravljaš da je Muhamed dobio poruku od "Boga" u meditaciji. Zašto se vi danas molite ako je Muhamed meditirao ?? Zašto ne slijedite njegove primjere ?

Novi Zavjet je pisan pretežito hebrejskim i aramejskim jezikom koji su također semitski jezici kao i arapski. Vrlo je bitno to jer se rani semitski jezici sastoje od suglasnika među kojima nema samoglasnika. Kur'an koji vi čitate je prilagođena verzija za današnje ljude. Naravno da je to bitno jer je Kur'an izmjenjen. Dodani su slogovi, a neke riječi odvajanje na slogove koji se ne bi smjeli odvajati na tim mjestima na kojima su oni odvajani jer se dobije totalno drugo značenje.

Što se tiče tvog objašnjenja dugog glasa, morfema i vokala, poštedi me guglanja jer očito ne znaš šta pišeš ni šta guglaš jer ovdje je riječ o ranim semitskim jezicima koji nisu kao današnji. Razlika između hebrejskih riječi i arapskih onda kao i danas je bila u izmijeni suglasnika na određene pozicije no nikakvim dodavanjem samoglasnika ili nečeg drugog.

Opet ti o mojoj ideološkoj namjeri i silovanju povijesnih činjenica. Ti imaš problem jedan što si naučen na ovakav Kur'an kakvim ga poznaješ i bilo kakva novost u tom pogledu za tebe predstavlja strah i opasnost od nepoznatog i novog, doduše ovo nije nikakva novost nego činjenica koju ističem s pravom. Riješi se tog straha koji imaš. Dakle ti si taj koji siluješ drevnu istinu u interesu svojih uvjerenja. Nitko ti ne brani da štitiš ono o čemu si učen ali onda to argumentiraj, a ne lupati gluposti i guglati i spominjati vokale, duge glasove i nešto što nema veze sa onim o čemu ja govorim. Nije valjda da imaš poremećaj deficita pažnje ?

Napisao si mi ako me zanima spiritualistički koncept da se uhvatim istočnjačkih filozofija iz čega se da naslutiti da smatraš da se sada držim islama od kojeg pokušavam napraviti istočnjački koncept tumačenja. Islam se ne razlikuje puno od istočnjačkih filozofija samo ti to ne vidiš jer nemaš znanja.
Dobro, recimo pojednostavljeno ovako, ne kontam tvoj koncept svijesti, Boga, gnoze ili ezoterija, ali iz svega što si napisao mi je perfektno jasno da to nema nikakve veze sa Kur'anom ni sa islamom, i da nikad nije imalo. Proglašavati čovjeka Bogom, tvrditi da čovjek može postati Bog ili se poistovjetiti s Bogom, da svi možemo postati bogovima, da meditativna spoznaja može zamijeniti tekstualnu objavu itd. nema nikakve veze sa islamom niti sa samim njegovim korijenima i počecima, i to će ti potvrditi svako ko s islamom ima ikakve veze i o njemu ima ikakva znanja. Po Kur'anu to je hereza.

Dalje čega si se sve nadrobio bilo bi bolje da ne pričam, bruka i sramota. Novi Zavjet pisan na hebrejskom i aramejskom? Poklopi se. Kako sam ti već rekao, Novi Zavjet je pisan na grčkom jeziku (koine dijalekt) i to je opća kultura.
Za arapski mi ne treba nikakav Google jer ga vrlo tečno čitam i pišem i opet ti lijepo kažem da se ne brukaš svojim observacijama o "semitskim jezicima" jer bi te prosječan mekteblija razvalio ko mečku po pitanju tvojih nebuloza o bilježenju vokala.
Bilježenje dugih i početnih vokala je dio arapskog rasma, u prijevodu osnovnog oblika pisma i tu nije bilo nikakvih promjena još od 7. st. Paleografski spomenici još od vremena prije islama svjedoče isti sistem pisanja. Ono što je dodano kasnije je teškil, odnosno dijakritičke oznake kratkih vokala i sl. Znači, faktualno je netačno da su se u arapskom bilježili samo suglasnici, kako si ti eksplicitno napisao, kao što je faktualno netačno da je Novi Zavjet pisan na hebrejskom, kao što je faktualno netačno da u Semberiji imaš endemsku populaciju narandžastih jednoroga. U prijevodu, uhvati se sam malo Googlea umjesto da lupetaš i brukaš se tu. Drugačije se nema smisla raspravljati ako nisi spreman elementarne činjenice uzimati u obzir.


Swedenborg and Ismailism? Je li ti očekuješ da te shvatim ozbiljno? Švedski sihirbaz i gataoc iz 17. vijeka po tebi bolje zna šta je bio izvorni nauk islama od kiraeta Kur'ana koji mogu pratiti svoj sened do ashaba, tj. prve generacije? Ismailizam ovo, ono, to su šiitske sekte koje su svoj nauk formirale oko svojih vođa (imama) koji su živjeli i djelovali nakon Muhammeda i to su naknadna, dodana tumačenja koja su izvornom islamu bila strana, većinom su preuzeta iz zoroastrizma. Reći da su oni validni reprezent islama je ko pretpostaviti da su mormoni koji se okupljaju oko ličnosti vođe svojeg kulta, Amerikanca Josepha Smitha iz 19. vijeka, pravi i izvorni kršćani.

Muslimani ne meditiraju jer je Muhammed različit od drugih muslimana, odnosno on je po Kur'anu pretpostavljen muslimanima onako kako su muslimani pretpostavljeni drugima. On je poslanik i to posljednji, i u tome ga niko ne smije imitirati. On dostavlja objavu, a na drugima je da ju slijede, a ne da sami traže svoju u nekim individualnim meditacijama. Muslimani se mole (klanjaju) jer tako naređuju Allah i Muhammed.
Sam Muhammed je ratovao protiv onih koji su se u njegovo vrijeme proglašavali poslanicima, kao protiv Musajlime, npr. Jasno je rekao da poslije njega neće biti poslanika. Eto ti vrlo jednsotavnog odgovora na tvoja uistinu blesava pitanja.

I ja nisam musliman niti branim islam, btw., nego ti jednostavno kažem da si pobrkao babe i žabe i da stvarno bulazniš preko svake mjere. Pozdrav.
Dokaži mi da taj ezoterijski, gnostički, spiritualistički ili kako god, nauk nema veze sa Kur'anom. Ja tvrdim da ima itekakve veze i da je to jedino i pravo tumačenje Kur'ana, dakle ono originalno početno. Svakome poput tebe koji osporavaš to ja sam dao jedan mali izazov, a to je da mi citira rečenicu iz Kur'ana koja dokazuje da se pojam "Allah" svodi isključivo na pojedinca odnosno individualca. Dao sam i primjer Elohima koji potvrđuje da se Allah ne odnosi na pojedinca, hajde ospori mi to. Ti nisi ništa drugačiji od onih ostalih fundamentalnih muslimana koji tumače Kur'an kako njima odgovara odnosno kako odgovara njihovoj niskoj razini svijesti tako da me zaista nisi ni najmanje impresionirao. Ti samo tvrdiš ali ništa ne argumentiraš. Ne znaš ti što znači Hereza.

Vidim počeo si cenzurirati i izvlačiti iz konteksta moje riječi. Ja sam napisao da je Novi Zavjet pisan najviše na hebrejskom i aramejskom, a ne da nije uopće pisan na grčkom. Čak se smatra da ti svici pisani na grčkom potječu iz novijeg perioda te kao takvi da nisu originalni. Pojedini svici pisani na grčkom su samo prepisci svitaka pisanih na aramejskom. Budi pošten i prenesi rečenicu onako kako sam je napisao, ne budi pokvaren i očajan jer se ponižavaš još više.

Čitaš vrlo tečno arapski ? Hahahahahah.. Ti prijatelju ne čitaš tečno ni taj bosanski, a kamoli arapski. Da znaš nešto o arapskom znao bi da je to semitski jezik koji se sastoji od suglasnika bez samoglasnika. Ako ti čitaš arapski onda ja čitam japanski vrlo tečno. Što se tiče originalnog prijevoda Kur'ana kažeš tu nije bilo promjena od 7.st, možeš li to dokazati odnosno potkrijepiti nekim izvorom ili referencom ? Meni tvoja riječ apsolutno ništa ne znači ali mi znači riječ Maura Biglina koji stručnjaka za semitske jezike i semitsku gramatiku i pravopis.

Sada ću citirati nešto iz jedne reference : "Arapsko pismo se čita s desna na lijevo. Arapski alfabet ima 28 slova[harfova], koja sluze kao znakovi za suglasnike ili konsonante. U arapskom jeziku nema posebnih slova za oznaku samoglasnika ili vokala, nego za samoglasnike služe posebni znaci, koji se stavljaju nad suglasnike ili ispod njih. Većina arapskih slova ima različite oblike prema tome da li slovo stoji samo ili je vezano za koje drugo".

Dakle poklopi se tim lažljivim ušima i nemoj više osporavati ono što sam ja napisao jer ja ovdje nisam došao nespreman da prodajem maglu nego sam došao ohrabren onome što sam naučio od pravih profesionalaca i što sam čitao iz knjiga. Ako meni osporavaš nešto to znači da osporavaš i onima koji se bave tumačenjem Kur'ana, semitskim jezicima itd. Čisto sumnjam da se na ovom forumu nalazi netko ko bi mogao parirati pravim stručnjacima i ljudima koji se poput Maura bave desecima godina s tom problematikom. Ja još nisam počeo navoditi primjere iz tih knjiga nego se branim isključivo svojim riječima koliko mogu odnosno koliko shvaćam problematiku i nisi u stanju se nositi ni sa mojom ne profesionalnošću, a šta će biti kad počnem citirati doslovno tekstove iz knjiga ? To što si musliman ne daje ti zapravo da sebe smatraš poznavateljem arapskog pisma. Možda bi ti volio znati arabicu ali to je samo odraz tvog sna koji nećeš vjerojatno nikada ostvariti.

Od Kiraeta pod utjecajem raznih sunitskih plemena, politika i interesa, svakako ! Što se tiče ismailita, njihovi počeci su u samom početku Islama, oni su sljedbenici linije potomaka Alije ibn Ebu-Taliba koji je bio prvi čovjek koji je primio Islam i najprivrženiji i najprisniji čovjek Muhameda. Ne pada mi na pamet da s tobom kao sunitom ulazim u raspravu o tome dali je originalniji Sunizam ili Šijitizam ali jedno je sasvim sigurno. Najbolje ćeš shvatiti istinu o kojoj govorim ako pogledaš 4 čini mi se nastavaka dokumentarca "Život Muhameda", imaš na yutubu na našem prijevodu. Tamo se najbolje opisuju ti "ratovi" i podjele. U ono vrijeme Perzija je bila jedna od najmoćnijih civilizacija ali isto tako trn u oku arapskih plemena. U Perziju se proširio Islam onakav kakav je originalan bio i na arapskom poluotoku no ubrzo zbog političkog neprijateljstva arapskih plemena sa perzijancima stigle su podjele. Pojedini arapi su pokušali utjecati na perziju kroz religijsku manipulaciju međutim to im rani Muhamedov nauk nije dopuštao pa su morali izmisliti i izmijeniti Kur'an onako kako bi odgovarao njima da preuzmu monopol na Perzijom i paralelno s time su tvrdili kako je to jedino pravo i originalno tumačenje, a perzijski muslimani su čak bili muslimani drugog reda jer su se arapi smatrali izravnim potomcima svojih prvih poslanika, dakle pokušaj omalovažavanja perzijanaca kroz religiju na sve moguće načine. I tu nastaje Šijitizam odnosno ta podjela jer su perzijanci nastojali zadržati originalan nauk. Tu se negdje javlja i Ismailizam.

Što se tiče Zoroastrizma, sve abrahamske religije su stvorene po uzoru na Zoroastrizam jer to je bila prva svjetska religija i prva koja je zastupala dualizam. Apsolutno nema nikakve dvojbe da Zoroastrizam nije imao veoma jak utjecaj na sve tri abrahamske religije, to će ti reći svagdje i to ćeš pročitati bilo gdje.

Da Muhamed nije meditirao nikada ne bi spoznao višu svijest, a vama je kao naređeno da se klanjate i molite ? Daj molim te pa ovo je toliko smiješno da neću ni komentirati. Pa jasno je da su vam naredili da se molite i klanjate kada ne žele da dostignete ono što je dostigao Muhamed, zato umirete neodrađena posla. Ništa Muhamed nije zabranio, to su zabranili rani arapski interesi, a vi ste još uvijek pijuni neke prastare politike. Bez meditacije nema duhovnog napredovanja, nema uzdizanja svijesti, to su znali i Isus i Muhamed i zato su obojica meditirali. Pogrešno ste i protumačili riječi molitve u Kur'anu koje označavaju meditaciju, a ne doslovno molitvu odnosno klanjanje.

Eto kažeš nisi musliman, a znaš arapski tečno ? Ne biti musliman, a znati arapski je ofc moguće no u tvom slučaju nikako. Znači nisi musliman, pojavio si se ovdje totalno neopremljen argumentacijom da bi osporio ono o čemu pojma nemaš, eto samo zato jer ti je dosadno ? Odi naoružaj se argumentima pa onda dođi, nemoj se sramotiti i ponižavati ovdje bez veze.

User avatar
Yoker
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 404
Joined: 05 Jun 2016, 20:28
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Yoker » 02 Jan 2018, 15:02

Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 17:21 Odmah na početku da kažem da nisam musliman ali nisam ni kršćanin. Htio bih malo razjasniti tumačenje Kur'ana i Islama.
Možda si robot, ko će ga znati?
P.S. Ne brukaj se živ bio. Nisi relevantan da tumačiš islam. Tanki su ti izvori.
Mojne ba prodavati muda pod bubrege.
"Kakve su ti misli, takav ti je život"

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 02 Jan 2018, 15:28

Yoker wrote: 02 Jan 2018, 15:02
Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 17:21 Odmah na početku da kažem da nisam musliman ali nisam ni kršćanin. Htio bih malo razjasniti tumačenje Kur'ana i Islama.
Možda si robot, ko će ga znati?
P.S. Ne brukaj se živ bio. Nisi relevantan da tumačiš islam. Tanki su ti izvori.
Mojne ba prodavati muda pod bubrege.
Još jedan fundamentalni musliman koji si daje za pravo da određuje ko će i na koji način tumačiti islam :plavi
Nisu bitni izvori, bitan je onaj koji tumači. Kur'an je knjiga koja se kao i sve ostale "svete" knjige mogu tumačiti na više načina i dvosmislene su. Što misliš zbog čega su dvosmislene ?
Nije mi jasno od kad su bošnjaci postali tako veliki stručnjaci za Islam, a jedna od zadnjih zemalja ste koja je primila Islam i to relativno nedavno. Taj Islam koji ste vi primili već odavno je nekoliko puta izmijenjen što znači da ste dobili nešto što se uopće i ne može nazvati Islamom. Ko ste vi da prozivate npr. Ismailite koji su muslimani daleko, daleko prije vas ? Ispada da ste vi veći muslimani i od samih arapa iz Meke i Medine. Zašto se ne držite onoga čega su se držali vaši preci, a što znate najbolje tumačiti ? Držite se poganskih filozofija i tumačenja ako niste u stanju nositi se s onim što ste dobili.

Zašto se nebi čulo i za ovakav vid tumačenja Islama ? Zašto ne širiti obzore i znanje ? Jesi li se ikada zapitao, a što ako je ovo tumačenje zaista pravilno tumačenje ? Što ako si zaista u zabludi kao i većina muslimana ? Vaše ponašanje tijekom svih ovih stoljeća kao i ponašanje kršćana s druge strane vrlo jasno daje uvid u to da ste miljama daleko od pravog tumačenja svojih religija. Da su Isus i Muhamed danas živi ja sam siguran da bi si pucali u glavu jer sav taj trud da bi vi totalno krivo shvatili čitavu poruku i nauk. Jadni ti ljudi koji su život uložili u istinu, a dobili hrpetinu sirovina.

Nitko mi još nije uspio dokazati da Islam nije ezoterijska, gnostička i spiritualistička religija odnosno filozofija, a ne religija jer ja Islam ne smatram religijom samim time što ne priznajem boga kao pojedinca nego kao opis stanja ljudske uzvišene svijesti. Puno vi pišete ali ništa ne napišete. :123

Al-Razi
Na probnom
Na probnom
Posts: 80
Joined: 15 Dec 2017, 01:32
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Al-Razi » 02 Jan 2018, 16:32

Faravahar wrote: 02 Jan 2018, 14:27 Dokaži mi da taj ezoterijski, gnostički, spiritualistički ili kako god, nauk nema veze sa Kur'anom. Ja tvrdim da ima itekakve veze i da je to jedino i pravo tumačenje Kur'ana, dakle ono originalno početno. Svakome poput tebe koji osporavaš to ja sam dao jedan mali izazov, a to je da mi citira rečenicu iz Kur'ana koja dokazuje da se pojam "Allah" svodi isključivo na pojedinca odnosno individualca. Dao sam i primjer Elohima koji potvrđuje da se Allah ne odnosi na pojedinca, hajde ospori mi to. Ti nisi ništa drugačiji od onih ostalih fundamentalnih muslimana koji tumače Kur'an kako njima odgovara odnosno kako odgovara njihovoj niskoj razini svijesti tako da me zaista nisi ni najmanje impresionirao. Ti samo tvrdiš ali ništa ne argumentiraš. Ne znaš ti što znači Hereza.
Ako stvarno hoćeš da ti slovo po slovo dokazujem da si idiot, onda ok, sam si tražio.

Kur'an, 48:29
Muhammed je Allahov poslanik, a njegovi sljedbenici su strogi prema nevjernicima, a samilosni među sobom; vidiš ih kako se klanjaju i licem na tle padaju želeći Allahovu nagradu i zadovoljstvo – na licima su im znaci, tragovi od padanja licem na tle. Tako su opisani u Tevratu. A u Indžilu: oni su kao biljka kad izdanak svoj izbaci pa ga onda učvrsti, i on ojača, i ispravi se na svojoj stabljici izazivajući divljenje sijačā – da bi On s vjernicima najedio nevjernike. A onima koji vjeruju i dobra djela čine Allah obećava oprost i nagradu veliku.
Sad mi odgovori:
1. Zašto je Muhammed Allahov poslanik?
2. Ako njegova uloga nije posebna, i ako njegova objava nije iznimna, zašto ima sljedbenike, odnosno zašto je on poslanik drugima umjesto da svako bude poslanik sebi?
3. Zašto su ti sljedbenici strogi prema nevjernicima umjesto da ih uče tehnikama meditacije :D. :D. :D. ?
4. Zašto su samilosni među sobom? Što ih to povezuje, a odvaja od drugih ljudi?
5. Zašto su im čela izlizana od klanjanja licem od tle ako to po tebi nije izvorni način islamske molitve?
6. Zašto "uzvišeno stanje svijesti" :p uzdiže one koji joj se klanjaju ko čvrsta stabla da bi izazvali jed kod "nevjernika"? Je li to "uzvišeno stanje svijesti" želi izazvati ljubomoru, mržnju, zavist i strah kod onih koju je ne "spoznaju"? :plavi
7. Zašto to isto "uzvišeno stanje svijesti" donosi "oprost i nagradu veliku" onima koji traže njezino "zadovoljstvo"? Otkad to "uzvišeno stanje svijesti" ima vlastite prohtjeve i nagradni fond za svoje poslušnike?


Sve u svemu, ovaj ajet oslikava:
A. osobnog Boga koji traži obožavanje, slijeđenje svojih odredbi, te obećava nagradu poslušnima i stravičnu kaznu neposlušnima
B. niz instrukcija za miroljubivu, individualnu i nedogmatičnu meditaciju kojoj je cilj spoznati neke više realnosti procesom produhovljene samospoznaje

Pročitaj još jednom:
Muhammed je Allahov poslanik, a njegovi sljedbenici su strogi prema nevjernicima, a samilosni među sobom; vidiš ih kako se klanjaju i licem na tle padaju želeći Allahovu nagradu i zadovoljstvo – na licima su im znaci, tragovi od padanja licem na tle. Tako su opisani u Tevratu. A u Indžilu: oni su kao biljka kad izdanak svoj izbaci pa ga onda učvrsti, i on ojača, i ispravi se na svojoj stabljici izazivajući divljenje sijačā – da bi On s vjernicima najedio nevjernike. A onima koji vjeruju i dobra djela čine Allah obećava oprost i nagradu veliku.
I onda zaokruži jedno od:
A
B

Nadalje, prve tri riječi ovog ajeta su:

مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ

Odgovori mi:
1. Koji glas označava, odnosno kako se čita harf و u riječi رَسُولُ?

2: Koji glas označava, odnosno kako se čita harf ا u riječi اللَّهِ?

Primijeti da nijedan od ova dva harfa و, i ا , nema oznake ni iznad ni ispod samog slova.

Dakle, očekujem vrlo jednostavnu stvar.

1.Objasni mi zašto jedan! kur'anski ajet ima 7 problematičnih točaka iz perspektive tvojeg tumačenja, koliko ja mogu pobrojati.
2. Iznesi svoju iskrenu literarnu prosudbu tog ajeta, kao što bi školarac ocijenio jedan pasus iz svoje lektire, govori li on o ovome ili onome.
3. Predloži mi način čitanja harfoca wa i elif u prve tri! riječi riječi ovog istog ajeta koji sam ti citirao.

Onda možemo dalje.

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 02 Jan 2018, 18:10

Ako stvarno hoćeš da ti slovo po slovo dokazujem da si idiot, onda ok, sam si tražio.
Jedino što ćeš ovime ne dokazati nego potvrditi je da si ti idiot koji se pravi pametan, a ne zna što gugla

Kur'an, 48:29
Muhammed je Allahov poslanik, a njegovi sljedbenici su strogi prema nevjernicima, a samilosni među sobom; vidiš ih kako se klanjaju i licem na tle padaju želeći Allahovu nagradu i zadovoljstvo – na licima su im znaci, tragovi od padanja licem na tle. Tako su opisani u Tevratu. A u Indžilu: oni su kao biljka kad izdanak svoj izbaci pa ga onda učvrsti, i on ojača, i ispravi se na svojoj stabljici izazivajući divljenje sijačā – da bi On s vjernicima najedio nevjernike. A onima koji vjeruju i dobra djela čine Allah obećava oprost i nagradu veliku.
Sad mi odgovori:
1. Zašto je Muhammed Allahov poslanik?
2. Ako njegova uloga nije posebna, i ako njegova objava nije iznimna, zašto ima sljedbenike, odnosno zašto je on poslanik drugima umjesto da svako bude poslanik sebi?
3. Zašto su ti sljedbenici strogi prema nevjernicima umjesto da ih uče tehnikama meditacije :D. :D. :D. ?
4. Zašto su samilosni među sobom? Što ih to povezuje, a odvaja od drugih ljudi?
5. Zašto su im čela izlizana od klanjanja licem od tle ako to po tebi nije izvorni način islamske molitve?
6. Zašto "uzvišeno stanje svijesti" :p uzdiže one koji joj se klanjaju ko čvrsta stabla da bi izazvali jed kod "nevjernika"? Je li to "uzvišeno stanje svijesti" želi izazvati ljubomoru, mržnju, zavist i strah kod onih koju je ne "spoznaju"? :plavi
7. Zašto to isto "uzvišeno stanje svijesti" donosi "oprost i nagradu veliku" onima koji traže njezino "zadovoljstvo"? Otkad to "uzvišeno stanje svijesti" ima vlastite prohtjeve i nagradni fond za svoje poslušnike?
1. Muhamed nije poslanik individualca, nego svoje više svijesti koju možemo zvati "Allah" iako je ispravnije "al-ilah" jer "el" je dodani član kako bi se istaklo "jedan jedini", u početku Kur'ana nije bilo dodanog člana "el" jer nije bilo potrebe da se ističe "jedan jedini".
2. Pojam poslanik može imati dva tumačenja, "biti poslan od nekoga", ili "biti poslan od svoje više svijesti", on je svakako poslan mada i tu treba biti oprezan jer zaista je pitanje dali se riječ "poslanik" koristila u najstarijem Kur'an-i i dali ga je koristio Muhamed ili je i ovdje kao kod "Al-Ilaha" dodan član ne bi li se dobilo značenje "poslanik". Ja zaista nisam tako dobar tumač odnosno mogao bi biti kada bi ponovno našao te reference u kojima to spominju ljudi koji znaju. Njegova objava je svakako važna i posebna ali ništa posebnija od objave Isusa, Bude, Zoroastera, Lao Tzu-a i ostalih mudraca. Sljedbenike ima i Buda i Konfucije i Lao Tzu, Isus, Zoroaster, Guru Nanak itd. po čemu bi Muhamed bio posebniji od ovih ostalih ? Ako kažeš da je Muhamed najposebniji od svih njih ispast ćeš budaletina koja uzdiže nešto u svom interesu.
3. E vidiš, dobro pitanje. Zašto su strogi ? Zašto danas Isilovci tumače Kur'an onako kako tumače ? Zašto Islam ima najviše podjela od svih postojećih religija ? Očito je da nisu shvatili Muhamedove riječi. Dali je tebi normalno da se suniti i šiti svađaju oko nasljednika Muhameda kao da je bitno ko je krvni nasljednik Muhameda ? Pa valjda je bitno da se radi na duhovnom putu i uzdizanju ka više Ja, a ne o tome ko originalniji, ko je prvi i koji je nasljednik. Pa to je smiješno do bola !
4. Zašto su samilosni među sobom ? Vrlo jednostavno, politika ranog Islama je počela Kur'an modificirati na način da se obrani od drugih religija, na neki način stvarali su vojsku vjernika i jednostavno napisali da je Allah rekao poštujte se među sobom, a borite se protiv nevjernika. Zar bi to jedan Bog rekao ? Bog bi trebao poštovati sva živa bića na zemlji neovisno o religiji. U ime vaše religije i kršćanske je počinjeno najviše zla na svijetu. Kako to da se u ime Budizma ili Taoizma nije toliko ubijali, vodilo ratova, inkvizicija itd. ? Jedino je za vaše abrahamske religije tipično da ratujete cijelo vrijeme i stvarate podjele. To vam Muhamed sigurno nije rekao da radite.
5. I meni je dupe izlizano od sjedenja u lotus položaju meditacije pa što ?
6. Tu si sam dao odgovor na pitanje. Zbog zatucanosti, ograničenja i niske razine svijesti muslimani osuđuju one koji nisu muslimani. To vam Muhamed nije rekao da radite jer da je bio bi najveća budala na svijetu, a ne mudrac.
7. Uzvišeno stanje svijesti kao što i sama riječ kaže "uzvišeno"ili prosvjetljeno automatski znači biti svjesniji, a biti svjesniji mijenja ljudske osobine, čovjek postaje bolja osoba i donosi sebi oprost, a nagrada je zatvoreni krug reinkarnacije i dobar i spokojan život. Viša svijest donosi ono što ti ne možeš ni zamisliti. To znači da prestaju bolesti, patnja i tuga. Nestaju sve ljudske mane i nestaje "Šejtan" odnosno sebični Ego. To znači osloboditi se. To je samo produkt uzdizanja svijesti. Logično je što si svjesniji to si prirodniji i to si bolja osoba. To je ta božanska priroda življenja. Biti apsolutno svjestan znači biti božanstven to ne znači da si ti Bog u onom smislu da si svemoguće biće koje ima apsolutni monopol nad svime što postoji, ne ! Imaš apsolutni monopol nad svojom realnosti.
Sve u svemu, ovaj ajet oslikava:
A. osobnog Boga koji traži obožavanje, slijeđenje svojih odredbi, te obećava nagradu poslušnima i stravičnu kaznu neposlušnima
B. niz instrukcija za miroljubivu, individualnu i nedogmatičnu meditaciju kojoj je cilj spoznati neke više realnosti procesom produhovljene samospoznaje
Jojjjjjj opet krivo tumačiš pojam "Boga". Pa zar "Bog" mora značiti nešto što se obožava, čemu se klanja i što je vladajuće ? Sai Babu je jednom prilikom jedan pristaša upitao jeli on Bog, a Sai Baba mu je odgovorio jesam ali i ti si samo ja sam svjestan, a ti nisi. Sai Baba nikada nije tražio od ljudi da mu se klanja niti je išta obećavao ljudima no kao produkt te više svijesti bio je sposoban da materijalizira stvari čak i da putuje kroz vrijeme i da čini razno razna dokumentirana čuda. Naravno musliman će reći da je to moć od Šejtana, a u jednom djelu Kur'ana piše da božanska moć dolazi samo od Boga.



Nadalje, prve tri riječi ovog ajeta su:

مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ

Odgovori mi:
1. Koji glas označava, odnosno kako se čita harf و u riječi رَسُولُ?

2: Koji glas označava, odnosno kako se čita harf ا u riječi اللَّهِ?

Primijeti da nijedan od ova dva harfa و, i ا , nema oznake ni iznad ni ispod samog slova.

Dakle, očekujem vrlo jednostavnu stvar.

1.Objasni mi zašto jedan! kur'anski ajet ima 7 problematičnih točaka iz perspektive tvojeg tumačenja, koliko ja mogu pobrojati.
2. Iznesi svoju iskrenu literarnu prosudbu tog ajeta, kao što bi školarac ocijenio jedan pasus iz svoje lektire, govori li on o ovome ili onome.
3. Predloži mi način čitanja harfoca wa i elif u prve tri! riječi riječi ovog istog ajeta koji sam ti citirao.

Onda možemo dalje.
Hahahahaha pa jesam li već naveo primjer ? "Al-Ilah" je bila najranija muslimanska riječ za Boga, kasnije mu je dodan "El" da se istakne "jedan jedini". Ako su promijenili značenje riječi "Al-Ilaha" zašto ne bi promijenili i ostale gdje je to trebalo učiniti ? Ti trebaš uzeti u obzir da su neki djelovi Kur'ana stariji od Muhameda, potječu još iz vremena kada se formirala arabica. Kur'an je prošao kroz eufemizam.

Njemački profesor Gerd Puin kaže:

"Ja mislim da je Kuran koktel tekstova koji se nije mogao razumiti ni u vrijeme Muhameda.Mnogi od njih mogli bi biti čak stariji stotinu godina od islama samog.Čak i nutar islamske tradicije postoji puno kontradiktornih informacija uključujući značajne kršćanske podloge;ko hoće može iz njih izvući čitavu anti-islamsku historiju .Kur’an za sebe kaže da je munbin “jasan” ali ako Vi na to gledate, primijetit ćete da svaka peta rečenica nema smisla…"

Gerd Puin je radio na obradi kurana iz Sane(manuskripti iz prvog stoljeća islama) i izjavio je ove riječi da bi ih nakon daljeg istraživanja porekao ,i izjavio da to nikada nije rekao.
Što se tiče ove tvrdnje (Jam' Al-Qur'an- John Gilchrist poziva se na ove manuskripte)da postoje kur’anski spisi stariji od islama 100 godina-- nije istina .
Najstariji manuskript koji su našli je bio iz prvog stoljeća po hidžri.Kada su tražili da nabroji navodne greške u Kuranu on je nabrojao sljedeće :da se u nekim manuskriptima elif pogrešno napisao, da su u nekim manuskriptima ajeti drugačije numerirani(i dan danas se muslimani razilaze u broju ajeta),da je u nekih Kurana drugačiji redosljed sura i da su neke riječi križane,brisane i da je pisano preko njih.

Što se tiče elifa moguće da se pogriješilo u pisanju ili se radi o drugačijem kaligrafskom pismu a kada je riječ o redosljedu sura , jedina greska u tome je bila da je poslije sure 26 došla sura 37 po današnjem redosljedu.A što se tiče prekriženih i obrisanih riječi tu se radi o greškama prepisivača koje je poslije prepravio.

Sada se postavlja pitanje zasto su muslimani zakopali te kurane i sakrili?

Pošto su ovi Kurani imali greške u redosljedu sura morali su se ih riješti i to na jedan od 3 načina:

1. Da ih zapale
2. Da ih stave u vodu da se raspadnu
3. ili da ih zakopaju u zemlju


Dakle citirao sam s jednog foruma.

Predlažem ti da pročitaš i ovo : http://islam-pitanja-i-odgovori.blogspo ... 23487.html
Tražeći reference za ono što sam ja čitao prije godinu dana sam naišao na mnogo zanimljivih tekstova. Trenutno nemam vremena sve objaviti no kad se vratim kući imat ćeš velikih problema da mi objasniš mnoštvo dokaza da je Kur'an izmijenjen. Imam spremnu cijelu paletu izvora., a to je ono što si tražio pošto ti moja riječ ne znači ništa.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Remzudin » 02 Jan 2018, 18:18

Faravahar wrote: 02 Jan 2018, 00:53
Remzudin wrote: 01 Jan 2018, 22:37
Faravahar wrote: 01 Jan 2018, 16:14

Znači da imaš poremećaj u glavi jer djea'vu je posljedica toga da stanica u mozgu prenosi dva puta istu informaciju, greškom naravno. Smanji konzumaciju štetnih supstanci pa nećeš imati deja'vu. :zubi

nemoj ti svoj narkomanizm prebacivati na drugog
Znači nisi me poslušao vidim.

cujem ja sve,samo sto ja to tvoje nehajem

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Remzudin » 02 Jan 2018, 18:20

Faravahar wrote: 02 Jan 2018, 00:56
Remzudin wrote: 01 Jan 2018, 22:40
Faravahar wrote: 01 Jan 2018, 16:16

Uffff bit će zanimljivo, jedva čekam da mi očitaš bukvicu, možda te i poštedim ako budeš kulturan troler :valja :valja :valja


pokazi mi samo ruku svoju,i ja cu ti datirati smrtni dan
Hajde opleti da te rastavim na atome, evo riskirat ću ban. Izvuci najbolje iz te cjediljke u glavi što imaš.

ubi me

predajem ti sve svoje grehe u amanet

Al-Razi
Na probnom
Na probnom
Posts: 80
Joined: 15 Dec 2017, 01:32
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Al-Razi » 02 Jan 2018, 18:31

Faravahar wrote: 02 Jan 2018, 18:10 Njemački profesor Gerd Puin kaže:
"Ja mislim da je Kuran koktel tekstova koji se nije mogao razumiti ni u vrijeme Muhameda.Mnogi od njih mogli bi biti čak stariji stotinu godina od islama samog.Čak i nutar islamske tradicije postoji puno kontradiktornih informacija uključujući značajne kršćanske podloge;ko hoće može iz njih izvući čitavu anti-islamsku historiju .Kur’an za sebe kaže da je munbin “jasan” ali ako Vi na to gledate, primijetit ćete da svaka peta rečenica nema smisla…"
Ja stvarno ne mogu shvatiti kako ljudi ko ti uspiju izdržati sa tolikim džumbusom u svojoj glavi.

Znači, ti ovaj citat uzmaš pod normalno, a istovremeno tvrdiš da znaš šta je "izvorni Kur'an" naučavao. Ovo što ovaj citat, u prijevodu, hoće reći jest da ni Bog otac ne zna odakle je Kur'an ni kako ga razjasniti, odnosno da se iz njega ne da iščitati ni jedan koherentan stav, ali eto tebi je perfektno smisleno u glavi da eto baš ti znaš koje je izvorno tumačenje i šta je izvorno značilo Allah.

Sinko, spekulacije o tekstualnom podrijetlu (dijelova) Kur'ana - područje za koje sam ja inače ponešto zainteresiran - nema apsolutno nikakve veze s tvojim naklapanjima.
To je područje znanstvene analize, koja ide sasvim suprotnim smjerom od tvojeg pristupa. Znanstvenici traže tekstualni dokaz da bi na temelju njega izgradili teoriju, a ti si unaprijed postavio teoriju o nekom bajagi "izvornom tumačenju" pa sad ideš nategnut izvore da tome govore u prilog - klasičan primjer tzv. wishful thinking.

Kažem ti što sam ti već u početku pokušao objasniti. Kur'an ili jest ili nije sačuvan u izvornom obliku.

Ako jest - onda pričaš gluposti jer je po Kur'anu Bog striktno JEDNO biće, potpuno različito od svih svojih stvorenja, a obožavanje ljudi, proglašavanje ljudi za bogove ili naučavanje božanske prirode ili osobina ikojeg čovjeka najveći mogući grijeh - širk. Objava Kur'ana je posljedica Džibrilove objave od Allaha, a ne individualne meditacije niti promišljanja. Da si pročitao išta iz Kur'ana to bi ti bilo jasno ko 2+2=4.
Ako nije - onda opet pričaš gluposti jer ne možemo teoretski znati šta iza toga stoji budući da nemamo nekompromitirane tekstove koji nam o tome mogu posvjedočiti. Samim time, svaka teza koja započinje riječima "U izvornom Kur'anu bilo je..." je sasvim promašena.

Znači, either way priča ti je u startu apsurdna i besmislena.

Btw., nisi odgovorio na praktički ništa od mojih pitanja, ali dobro

User avatar
selektor
Na probnom
Na probnom
Posts: 59
Joined: 01 Jan 2018, 15:13
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by selektor » 02 Jan 2018, 22:56

Faravahar wrote: 02 Jan 2018, 15:28
Yoker wrote: 02 Jan 2018, 15:02
Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 17:21 Odmah na početku da kažem da nisam musliman ali nisam ni kršćanin. Htio bih malo razjasniti tumačenje Kur'ana i Islama.
Možda si robot, ko će ga znati?
P.S. Ne brukaj se živ bio. Nisi relevantan da tumačiš islam. Tanki su ti izvori.
Mojne ba prodavati muda pod bubrege.
Još jedan fundamentalni musliman koji si daje za pravo da određuje ko će i na koji način tumačiti islam :plavi
Nisu bitni izvori, bitan je onaj koji tumači. Kur'an je knjiga koja se kao i sve ostale "svete" knjige mogu tumačiti na više načina i dvosmislene su. Što misliš zbog čega su dvosmislene ?
Nije mi jasno od kad su bošnjaci postali tako veliki stručnjaci za Islam, a jedna od zadnjih zemalja ste koja je primila Islam i to relativno nedavno. Taj Islam koji ste vi primili već odavno je nekoliko puta izmijenjen što znači da ste dobili nešto što se uopće i ne može nazvati Islamom. Ko ste vi da prozivate npr. Ismailite koji su muslimani daleko, daleko prije vas ? Ispada da ste vi veći muslimani i od samih arapa iz Meke i Medine. Zašto se ne držite onoga čega su se držali vaši preci, a što znate najbolje tumačiti ? Držite se poganskih filozofija i tumačenja ako niste u stanju nositi se s onim što ste dobili.

Zašto se nebi čulo i za ovakav vid tumačenja Islama ? Zašto ne širiti obzore i znanje ? Jesi li se ikada zapitao, a što ako je ovo tumačenje zaista pravilno tumačenje ? Što ako si zaista u zabludi kao i većina muslimana ? Vaše ponašanje tijekom svih ovih stoljeća kao i ponašanje kršćana s druge strane vrlo jasno daje uvid u to da ste miljama daleko od pravog tumačenja svojih religija. Da su Isus i Muhamed danas živi ja sam siguran da bi si pucali u glavu jer sav taj trud da bi vi totalno krivo shvatili čitavu poruku i nauk. Jadni ti ljudi koji su život uložili u istinu, a dobili hrpetinu sirovina.

Nitko mi još nije uspio dokazati da Islam nije ezoterijska, gnostička i spiritualistička religija odnosno filozofija, a ne religija jer ja Islam ne smatram religijom samim time što ne priznajem boga kao pojedinca nego kao opis stanja ljudske uzvišene svijesti. Puno vi pišete ali ništa ne napišete. :123
Mi Allaha posmatramo kroz njegova djela, njegove odlike. Posmatramo ga kroz dunjaluk koji je zbog nas stvorio, kroz opskrbu kou nam daje.....

Potvrđena Božja imena[uredi VE | uredi]
"Potvrđenima" se nazivaju sva najšire prihvaćena Božja imena, a to su:

Allah الله : Jedan Jedini Bog koji je dostojan da bude obožavan
Er-Rahman الرّحمان : Sveopći Doborčinitelj, Premilosrdni
Er-Rahim الرّحيم : Svemilostivi
El-Melik المَلِك : Vladar, Suvereni
El-Kuddus القُدّوس : Sveti, Najčistiji
Es-Selam السّلام : Onaj koji daj mir, Onaj koji je bez nedostataka
El-Mu'min المُؤمن : Pouzdani, Onaj koji potvrđuje i ispunjava obećanje
El-Muhejmin المُهَيْمِن : Zaštitnik, Onaj koji daje sigurnost
El-Aziz العزيز : Onaj koji sve pazi i prati, Onaj koji nadvladava
El-Džebbar الجبّار : Silni, Prinuditelj
El-Mutekebbir المُتَكَبِّر: Gordi
El-Halik الخالق: Stvoritelj, Odlučujući, Onaj koji daje mjeru svakoj stvari
El-Bari' البارئ: Onaj koji divno stvara
El-Musavvir المُصَوِّر: Oblikovatelj
El-Gaffar الغفّار: Svepraštajući
El-Kahhar القهّار: Onaj koji sve nadvladava
El-Vehhab الوهّاب: Milostivi darivatelj, Onaj koji obilno dariva
Er-Rezzak الرزّاق: Onaj koji obilnu opskrbu daje
El-Fettah الفتّاح: Onaj koji sve rješava i otvara, Onaj koji pobjedu donosi
El-Alim العليم: Sveznajući, Onaj koji posjeduje svo znanje
El-Kabid القابض: Onaj koji steže i stišće
El-Basit الباسط: Onaj koji pruža i otpušta
El-Hafid الخافض: Onaj koji spušta
Er-Rafi' الرّافع: Onaj koji uzdiže
El-Mu'izz المُعِزّ: Onaj koji uzvisuje, daje čast i slavu
El-Muzill المُذِلّ: Onaj koji ponižava, daje poniženje
Es-Semi' السّميع: Svečujni
El-Besir البصير: Svevideći
El-Hakem الحكم: Sudac, Onaj koji postavlja svoja pravila, donosi svoj sud i izriče presudu
El-'Adl العدل: Pravedni
El-Latif اللطيف: Dobrostivi, Dobri
El-Habir الخبير: O svemu obaviješteni
El-Halim الحلي: Blagi, Srdačni
El-Azim العظيم: Veliki, Neizmjerljivi
El-Gafur الغفور: Svepraštajući
Eš-Šekur الشّكور: Zahvalni, Onaj koji uzvraća nagradom za vjernost
El-'Alijj العليّ: Uzvišeni
El-Kebir الكبير: Beskrajno veliki, Najizdignutiji
El-Hafiz الحفيظ: Onaj koji čuva
El-Mukit المُقيت: Onaj koji pazi i uzdržava
El-Hasib الحسيب: Onaj koji obračun svodi
El-Dželil الجليل: Veličanstveni
El-Kerim الكريم: Plemeniti
El-Rekib الرقيب: Budni, Onaj koji na sve motri
El-Mudžib المجيب: Onaj koji uslišava molbe
El-Vasi’ الواسع: Onaj koji milošću i znanjem sve obuhvata
El-Hakim الحكيم: Mudri
El-Vedud الودود: Onaj koji voli
El-Medžid المجيد: Slavljeni, Najslavniji
El-Ba'is الباعث: Uskrsavatelj, Onaj koji podiže iz mrtvih
Eš-Šahid الشّهيد: Svjedok svemu
El-Hakk الحقّ: Istiniti
El-Vekil الوكيل: Sveopći Skrbnik, Staratelj, Povjerenik
El-Kavijj القوي: Moćni
El-Metin المتين: Čvrsti, Postojani
El-Velijj الوليّ: Zaštitnik
El-Hamid الحميد: Hvaljeni
El-Muhsi المُحصي: Onaj koji sve obuhvata i svemu broj zna
El-Mubdi المُبدئ: Početni Stvaralac, Izumitelj
El-Mu'id المُعيد: Onaj koji nakon smrti daje novo postojanje
El-Muhijj المُحيي: Onaj koji život daje
El-Mumit المُميت: Onaj koji usmrćuje
El-Hajj الحيّ: Živi
El-Kajjum القيّوم: Onaj koji sve održava i čuva
El-Vadžid الواجد: Bogati, Onaj koji sve posjeuje
El-Madžid الماجد: Slavni
El-Vahid الواحد: Jedini, Onaj kome sličnog nema
Es-Samed الصّمد: Onaj kome se svatko obraća, u koga se svatko pouzda
El-Kadir القادر: Svemoćni
El-Muktedir المُقتدر: Onaj kome apsolutna moć pripada
El-Mukaddim المُقدِّم: Onaj koji unapređuje
El-Mu'ehhir المُؤخّر: Onaj koji unazađuje
El-Evvel الأوّل: Prvi, Onaj čije postojanje nema početka
El-Ahir الآخر: Posljednji, Onaj čije postojanje nema svršetka
El-Zahir الظّاهر: Vidljivi, Očiti, Vanjski
El-Batin الباطن: Skriveni, Unutarnji
El-Vali الوالي: Upravitelj, Čuvar, Bliski
El-Mute'ali المُتعالي: Najuzvišeniji, Najpočašćeniji
El-Berr البرّ: Dobročinitelj, Dobrohotni
Et-Tevvab التّوّاب: Onaj koji prima pokajanje
El-Muntekim المُنْتَقِم: Osvetnik, Onaj koji ne ostaje dužan
El-Afuvv ّالعفُو: Onaj čiji je oprost neizmjerljiv
Er-Re'uf الرّؤف: Samilosni, Sažaljivi
Malik-ul-Mulk مالك المُلك: Posjednik sve Vlasti
Zul-Dželali vel-Ikram ذو الجلال والإكرام: Posjednik svakog Visočanstva i Darežljivosti
El-Muksit المُقسط: Pravedni, Sveopći djelitelj pravde
El-Džami' الجامع: Ujedinitelj
El-Ganijj الغنيّ: Bogati, Onaj koji je sam sebi dostatan
El-Mugni المُغْني: Onaj koji bogatstvo dodjeljuje, Onaj koji osamostaljuje
El-Mani' المانع: Onaj koji bogatstvo oduzima, Onaj koji štiti
Ed-Darr الضّار: Onaj daje štetu i nevolju
En-Nafi' النّافع: Onaj daje korist i dobro
En-Nur النّور : Svjetlost
El-Hadi الهادي: Onaj koji vodi i upućuje
El-Bedi' البديع: Prapočetni, Nedostižni, Neusporedivi
El-Baki الباقي: Vječni, Stalni, Onaj čije je nepostojanje nemoguće
El-Varis الوارث: Nasljednik svega
Er-Rešid الرّشيد: Upućivatelj na dobro, na pravi put
Es-Sabur الصّبور: Strpljivi, Bezvremenski, Onaj koji grješnicima odlaže kaznu

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 02 Jan 2018, 23:05

Remzudin wrote: 02 Jan 2018, 18:20
Faravahar wrote: 02 Jan 2018, 00:56
Remzudin wrote: 01 Jan 2018, 22:40
Faravahar wrote: 01 Jan 2018, 16:16

Uffff bit će zanimljivo, jedva čekam da mi očitaš bukvicu, možda te i poštedim ako budeš kulturan troler :valja :valja :valja


pokazi mi samo ruku svoju,i ja cu ti datirati smrtni dan
Hajde opleti da te rastavim na atome, evo riskirat ću ban. Izvuci najbolje iz te cjediljke u glavi što imaš.

ubi me

predajem ti sve svoje grehe u amanet
:puca

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 02 Jan 2018, 23:45

Al-Razi wrote: 02 Jan 2018, 18:31
Faravahar wrote: 02 Jan 2018, 18:10 Njemački profesor Gerd Puin kaže:
"Ja mislim da je Kuran koktel tekstova koji se nije mogao razumiti ni u vrijeme Muhameda.Mnogi od njih mogli bi biti čak stariji stotinu godina od islama samog.Čak i nutar islamske tradicije postoji puno kontradiktornih informacija uključujući značajne kršćanske podloge;ko hoće može iz njih izvući čitavu anti-islamsku historiju .Kur’an za sebe kaže da je munbin “jasan” ali ako Vi na to gledate, primijetit ćete da svaka peta rečenica nema smisla…"
Ja stvarno ne mogu shvatiti kako ljudi ko ti uspiju izdržati sa tolikim džumbusom u svojoj glavi.

Znači, ti ovaj citat uzmaš pod normalno, a istovremeno tvrdiš da znaš šta je "izvorni Kur'an" naučavao. Ovo što ovaj citat, u prijevodu, hoće reći jest da ni Bog otac ne zna odakle je Kur'an ni kako ga razjasniti, odnosno da se iz njega ne da iščitati ni jedan koherentan stav, ali eto tebi je perfektno smisleno u glavi da eto baš ti znaš koje je izvorno tumačenje i šta je izvorno značilo Allah.

Sinko, spekulacije o tekstualnom podrijetlu (dijelova) Kur'ana - područje za koje sam ja inače ponešto zainteresiran - nema apsolutno nikakve veze s tvojim naklapanjima.
To je područje znanstvene analize, koja ide sasvim suprotnim smjerom od tvojeg pristupa. Znanstvenici traže tekstualni dokaz da bi na temelju njega izgradili teoriju, a ti si unaprijed postavio teoriju o nekom bajagi "izvornom tumačenju" pa sad ideš nategnut izvore da tome govore u prilog - klasičan primjer tzv. wishful thinking.

Kažem ti što sam ti već u početku pokušao objasniti. Kur'an ili jest ili nije sačuvan u izvornom obliku.

Ako jest - onda pričaš gluposti jer je po Kur'anu Bog striktno JEDNO biće, potpuno različito od svih svojih stvorenja, a obožavanje ljudi, proglašavanje ljudi za bogove ili naučavanje božanske prirode ili osobina ikojeg čovjeka najveći mogući grijeh - širk. Objava Kur'ana je posljedica Džibrilove objave od Allaha, a ne individualne meditacije niti promišljanja. Da si pročitao išta iz Kur'ana to bi ti bilo jasno ko 2+2=4.
Ako nije - onda opet pričaš gluposti jer ne možemo teoretski znati šta iza toga stoji budući da nemamo nekompromitirane tekstove koji nam o tome mogu posvjedočiti. Samim time, svaka teza koja započinje riječima "U izvornom Kur'anu bilo je..." je sasvim promašena.

Znači, either way priča ti je u startu apsurdna i besmislena.

Btw., nisi odgovorio na praktički ništa od mojih pitanja, ali dobro
Ne, taj citat ne želi to reći nego želi reći da je Kur'an često kontradiktoran te da su s njegovim razumijevanjem imali problema i oni iz vremena Muhameda.
Što se kontradiktornosti tiče, umjesto da ja ovdje navodim rečenicu po rečenicu predlažem ti da pogledaš ovaj kratak video : https://www.youtube.com/watch?v=9Ccp0-l1Nrs
Apsolutno nema dvojbe da je Kur'an kontradiktoran u mnogim dijelovima što se može pripisati tome da je na njega utjecano namjerno no ne brinite vi muslimani, njegova poruka je i dalje jasna, ako ju znate tumačiti i ako znate koji dio treba shvatiti ozbiljno, a koji ne.

Mi ovdje više ne pričamo o tumačenju Kur'ana, pričamo o tome da je Kur'an izmijenjen i modificiran. Inače nije mi bila namjera uopće to spominjati ali ti si potegao to pitanje. Ja sam se samo držao njegove nauke i hito sam isključivo o tome diskutirati no ti si se pravio pametan, a ispao budala.
I onom originalnom kao i ovom modificiranom Kur'anu se i dalje da naslutiti da Bog nije biće, osobnost ili individualac nego da se radi o prenesenom značenju gdje "Bog" označava stanje uzvišene svijesti jer zapravo "Al-Ilah" najoriginalnije znači "uzvišeni", to zapravo i ne znači Bog nego uzvišeni no uzvišeni i Bog je za muslimane isto samo što vi koristite riječ Bog, a onu uzvišeni ste zaboravili.

Hajde mi još samo objasni pretvorbu riječ Elohim i njeno značenje jer Allah je Elohim.
Kur'an upravo navodi na meditaciju samo što vi molitvu smatrate klanjanjem iako molitva može značiti i meditacija jer meditacija je "molitva sebi". Poznavatelju arapskog pisma, kako se točno na arapskom kaže molitva odnosno kako u Kur'anu stoji da se čita molitva i koje je značenje te riječi, provjeri to poznavatelju arapskog pisma.

Ja sam odgovorio na sva tvoja pitanja no kako ti objašnjavaš sljedeće.
Prema Ibn Ishaqu, najstarijem izvoru o Muhammedovom životu, postojao je dodatni stih u suri an-Najm koji je Muhammed kasnije uklonio, rekavši da ga je Sotona prevario da vjeruje da je od Boga. Stih se obično naziva i stih 20.5, jer se trebao nalaziti između 20 i 21 godine. Također je poznat kao "Sotonski stih". Stih je išao ovako na eng. 19: Have ye thought upon Al-Lat and Al-‘Uzzá
20: and Manāt, the third, the other?
20.5: These are the exalted gharāniq, whose intercession is hoped for.
Ako je ovaj ajet od sotone kako možemo znati da u Kur'anu nema još ajeta od sotone ?
To sam našao ovdje https://www.councilofexmuslims.com/inde ... ic=22828.0

Na ovoj stranici imaš mnoštvo primjera takvih kontradiktornih koji upućuju na izmjenu.
Ja nisam savršeni poznavatelj Kur'ana što se tiče stilskog izražavanja i gramatike, ja sve što mogu je oslanjati se na ovakve linkove koji za mene imaju logike jer nude vrlo jasne dokaze i primjere ali meni nitko ne može niti ima pravo govoriti kako ću ja tumačiti Kur'an. Ja mogu samo raspravljati o njegovom tumačenju, ja ne želim raspravljati o kontradiktornosti Kur'ana niti o tome dali je izmijenjen i koja je Islamska podjela istnitija jer smatram da Kur'an u sebi i dalje sadrži istinu i suštinu stoga ja Kur'an ne demoniziram kao ni Bibliju.

Ne želim da netko pomisli da je meni ovdje cilj osporavati Islam, nije to loša filozofija ali loši su ljudi koji krivo tumače Islam pa čine zlo drugima. Ovdje se mene proziva zbog miroljubljivog tumačenja Islama, a one fundamentalne Islamiste koji tumače Kur'an doslovno i pozivaju na Đihad njih nitko ne proziva. Da je Muhamed živ baš me zanima na čiju bi stranu stao. :)

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 02 Jan 2018, 23:52

selektor wrote: 02 Jan 2018, 22:56
Faravahar wrote: 02 Jan 2018, 15:28
Yoker wrote: 02 Jan 2018, 15:02
Faravahar wrote: 29 Dec 2017, 17:21 Odmah na početku da kažem da nisam musliman ali nisam ni kršćanin. Htio bih malo razjasniti tumačenje Kur'ana i Islama.
Možda si robot, ko će ga znati?
P.S. Ne brukaj se živ bio. Nisi relevantan da tumačiš islam. Tanki su ti izvori.
Mojne ba prodavati muda pod bubrege.
Još jedan fundamentalni musliman koji si daje za pravo da određuje ko će i na koji način tumačiti islam :plavi
Nisu bitni izvori, bitan je onaj koji tumači. Kur'an je knjiga koja se kao i sve ostale "svete" knjige mogu tumačiti na više načina i dvosmislene su. Što misliš zbog čega su dvosmislene ?
Nije mi jasno od kad su bošnjaci postali tako veliki stručnjaci za Islam, a jedna od zadnjih zemalja ste koja je primila Islam i to relativno nedavno. Taj Islam koji ste vi primili već odavno je nekoliko puta izmijenjen što znači da ste dobili nešto što se uopće i ne može nazvati Islamom. Ko ste vi da prozivate npr. Ismailite koji su muslimani daleko, daleko prije vas ? Ispada da ste vi veći muslimani i od samih arapa iz Meke i Medine. Zašto se ne držite onoga čega su se držali vaši preci, a što znate najbolje tumačiti ? Držite se poganskih filozofija i tumačenja ako niste u stanju nositi se s onim što ste dobili.

Zašto se nebi čulo i za ovakav vid tumačenja Islama ? Zašto ne širiti obzore i znanje ? Jesi li se ikada zapitao, a što ako je ovo tumačenje zaista pravilno tumačenje ? Što ako si zaista u zabludi kao i većina muslimana ? Vaše ponašanje tijekom svih ovih stoljeća kao i ponašanje kršćana s druge strane vrlo jasno daje uvid u to da ste miljama daleko od pravog tumačenja svojih religija. Da su Isus i Muhamed danas živi ja sam siguran da bi si pucali u glavu jer sav taj trud da bi vi totalno krivo shvatili čitavu poruku i nauk. Jadni ti ljudi koji su život uložili u istinu, a dobili hrpetinu sirovina.

Nitko mi još nije uspio dokazati da Islam nije ezoterijska, gnostička i spiritualistička religija odnosno filozofija, a ne religija jer ja Islam ne smatram religijom samim time što ne priznajem boga kao pojedinca nego kao opis stanja ljudske uzvišene svijesti. Puno vi pišete ali ništa ne napišete. :123
Mi Allaha posmatramo kroz njegova djela, njegove odlike. Posmatramo ga kroz dunjaluk koji je zbog nas stvorio, kroz opskrbu kou nam daje.....

Potvrđena Božja imena[uredi VE | uredi]
"Potvrđenima" se nazivaju sva najšire prihvaćena Božja imena, a to su:

Allah الله : Jedan Jedini Bog koji je dostojan da bude obožavan
Er-Rahman الرّحمان : Sveopći Doborčinitelj, Premilosrdni
Er-Rahim الرّحيم : Svemilostivi
El-Melik المَلِك : Vladar, Suvereni
El-Kuddus القُدّوس : Sveti, Najčistiji
Es-Selam السّلام : Onaj koji daj mir, Onaj koji je bez nedostataka
El-Mu'min المُؤمن : Pouzdani, Onaj koji potvrđuje i ispunjava obećanje
El-Muhejmin المُهَيْمِن : Zaštitnik, Onaj koji daje sigurnost
El-Aziz العزيز : Onaj koji sve pazi i prati, Onaj koji nadvladava
El-Džebbar الجبّار : Silni, Prinuditelj
El-Mutekebbir المُتَكَبِّر: Gordi
El-Halik الخالق: Stvoritelj, Odlučujući, Onaj koji daje mjeru svakoj stvari
El-Bari' البارئ: Onaj koji divno stvara
El-Musavvir المُصَوِّر: Oblikovatelj
El-Gaffar الغفّار: Svepraštajući
El-Kahhar القهّار: Onaj koji sve nadvladava
El-Vehhab الوهّاب: Milostivi darivatelj, Onaj koji obilno dariva
Er-Rezzak الرزّاق: Onaj koji obilnu opskrbu daje
El-Fettah الفتّاح: Onaj koji sve rješava i otvara, Onaj koji pobjedu donosi
El-Alim العليم: Sveznajući, Onaj koji posjeduje svo znanje
El-Kabid القابض: Onaj koji steže i stišće
El-Basit الباسط: Onaj koji pruža i otpušta
El-Hafid الخافض: Onaj koji spušta
Er-Rafi' الرّافع: Onaj koji uzdiže
El-Mu'izz المُعِزّ: Onaj koji uzvisuje, daje čast i slavu
El-Muzill المُذِلّ: Onaj koji ponižava, daje poniženje
Es-Semi' السّميع: Svečujni
El-Besir البصير: Svevideći
El-Hakem الحكم: Sudac, Onaj koji postavlja svoja pravila, donosi svoj sud i izriče presudu
El-'Adl العدل: Pravedni
El-Latif اللطيف: Dobrostivi, Dobri
El-Habir الخبير: O svemu obaviješteni
El-Halim الحلي: Blagi, Srdačni
El-Azim العظيم: Veliki, Neizmjerljivi
El-Gafur الغفور: Svepraštajući
Eš-Šekur الشّكور: Zahvalni, Onaj koji uzvraća nagradom za vjernost
El-'Alijj العليّ: Uzvišeni
El-Kebir الكبير: Beskrajno veliki, Najizdignutiji
El-Hafiz الحفيظ: Onaj koji čuva
El-Mukit المُقيت: Onaj koji pazi i uzdržava
El-Hasib الحسيب: Onaj koji obračun svodi
El-Dželil الجليل: Veličanstveni
El-Kerim الكريم: Plemeniti
El-Rekib الرقيب: Budni, Onaj koji na sve motri
El-Mudžib المجيب: Onaj koji uslišava molbe
El-Vasi’ الواسع: Onaj koji milošću i znanjem sve obuhvata
El-Hakim الحكيم: Mudri
El-Vedud الودود: Onaj koji voli
El-Medžid المجيد: Slavljeni, Najslavniji
El-Ba'is الباعث: Uskrsavatelj, Onaj koji podiže iz mrtvih
Eš-Šahid الشّهيد: Svjedok svemu
El-Hakk الحقّ: Istiniti
El-Vekil الوكيل: Sveopći Skrbnik, Staratelj, Povjerenik
El-Kavijj القوي: Moćni
El-Metin المتين: Čvrsti, Postojani
El-Velijj الوليّ: Zaštitnik
El-Hamid الحميد: Hvaljeni
El-Muhsi المُحصي: Onaj koji sve obuhvata i svemu broj zna
El-Mubdi المُبدئ: Početni Stvaralac, Izumitelj
El-Mu'id المُعيد: Onaj koji nakon smrti daje novo postojanje
El-Muhijj المُحيي: Onaj koji život daje
El-Mumit المُميت: Onaj koji usmrćuje
El-Hajj الحيّ: Živi
El-Kajjum القيّوم: Onaj koji sve održava i čuva
El-Vadžid الواجد: Bogati, Onaj koji sve posjeuje
El-Madžid الماجد: Slavni
El-Vahid الواحد: Jedini, Onaj kome sličnog nema
Es-Samed الصّمد: Onaj kome se svatko obraća, u koga se svatko pouzda
El-Kadir القادر: Svemoćni
El-Muktedir المُقتدر: Onaj kome apsolutna moć pripada
El-Mukaddim المُقدِّم: Onaj koji unapređuje
El-Mu'ehhir المُؤخّر: Onaj koji unazađuje
El-Evvel الأوّل: Prvi, Onaj čije postojanje nema početka
El-Ahir الآخر: Posljednji, Onaj čije postojanje nema svršetka
El-Zahir الظّاهر: Vidljivi, Očiti, Vanjski
El-Batin الباطن: Skriveni, Unutarnji
El-Vali الوالي: Upravitelj, Čuvar, Bliski
El-Mute'ali المُتعالي: Najuzvišeniji, Najpočašćeniji
El-Berr البرّ: Dobročinitelj, Dobrohotni
Et-Tevvab التّوّاب: Onaj koji prima pokajanje
El-Muntekim المُنْتَقِم: Osvetnik, Onaj koji ne ostaje dužan
El-Afuvv ّالعفُو: Onaj čiji je oprost neizmjerljiv
Er-Re'uf الرّؤف: Samilosni, Sažaljivi
Malik-ul-Mulk مالك المُلك: Posjednik sve Vlasti
Zul-Dželali vel-Ikram ذو الجلال والإكرام: Posjednik svakog Visočanstva i Darežljivosti
El-Muksit المُقسط: Pravedni, Sveopći djelitelj pravde
El-Džami' الجامع: Ujedinitelj
El-Ganijj الغنيّ: Bogati, Onaj koji je sam sebi dostatan
El-Mugni المُغْني: Onaj koji bogatstvo dodjeljuje, Onaj koji osamostaljuje
El-Mani' المانع: Onaj koji bogatstvo oduzima, Onaj koji štiti
Ed-Darr الضّار: Onaj daje štetu i nevolju
En-Nafi' النّافع: Onaj daje korist i dobro
En-Nur النّور : Svjetlost
El-Hadi الهادي: Onaj koji vodi i upućuje
El-Bedi' البديع: Prapočetni, Nedostižni, Neusporedivi
El-Baki الباقي: Vječni, Stalni, Onaj čije je nepostojanje nemoguće
El-Varis الوارث: Nasljednik svega
Er-Rešid الرّشيد: Upućivatelj na dobro, na pravi put
Es-Sabur الصّبور: Strpljivi, Bezvremenski, Onaj koji grješnicima odlaže kaznu
Već sam dobio ta "imena" ovdje od drugog diskutatora međutim to nisu imena nego pridjevi osim toga nijedan taj pridjev ne ukazuje na individualca i gotovo uvijek je dvosmislen. Pola tih pridjeva su naknado vjerojatno dodani u Kur'an jer Allah sigurno nije pokvaren, sebičan, ljubomoran, krvnik itd. kao što se navodi tamo, to je vjerojatno dodano kako bi se zaplašilo ljude mada opet kažem to nisu imena nego pridjevi onoga koji je pisao Kur'an, dakle pisac opisuje Al-Ilaha.

Tako da mi to apsolutno ne znači ništa. Ovo je već 12-esta stranica teme i još uvijek nisam od nikoga dobio potvrdu odnosno dokaz ili primjer zbog čega se Islam ne bi tumačio gnostički, ezoterijski odnosno spiritualistički.
Rani kršćani su vjerovali u reinkarnaciju dok u 5.st na Vatikanskom koncilu ta riječ nije izbačena iz Biblije, danas koliko znam mada možda i griješim, jedino Ismailiti vjeruju u reinkarnaciju od svih muslimana.

User avatar
selektor
Na probnom
Na probnom
Posts: 59
Joined: 01 Jan 2018, 15:13
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by selektor » 03 Jan 2018, 18:41

Faravahar wrote: 02 Jan 2018, 23:52
selektor wrote: 02 Jan 2018, 22:56
Faravahar wrote: 02 Jan 2018, 15:28
Yoker wrote: 02 Jan 2018, 15:02

Možda si robot, ko će ga znati?
P.S. Ne brukaj se živ bio. Nisi relevantan da tumačiš islam. Tanki su ti izvori.
Mojne ba prodavati muda pod bubrege.
Još jedan fundamentalni musliman koji si daje za pravo da određuje ko će i na koji način tumačiti islam :plavi
Nisu bitni izvori, bitan je onaj koji tumači. Kur'an je knjiga koja se kao i sve ostale "svete" knjige mogu tumačiti na više načina i dvosmislene su. Što misliš zbog čega su dvosmislene ?
Nije mi jasno od kad su bošnjaci postali tako veliki stručnjaci za Islam, a jedna od zadnjih zemalja ste koja je primila Islam i to relativno nedavno. Taj Islam koji ste vi primili već odavno je nekoliko puta izmijenjen što znači da ste dobili nešto što se uopće i ne može nazvati Islamom. Ko ste vi da prozivate npr. Ismailite koji su muslimani daleko, daleko prije vas ? Ispada da ste vi veći muslimani i od samih arapa iz Meke i Medine. Zašto se ne držite onoga čega su se držali vaši preci, a što znate najbolje tumačiti ? Držite se poganskih filozofija i tumačenja ako niste u stanju nositi se s onim što ste dobili.

Zašto se nebi čulo i za ovakav vid tumačenja Islama ? Zašto ne širiti obzore i znanje ? Jesi li se ikada zapitao, a što ako je ovo tumačenje zaista pravilno tumačenje ? Što ako si zaista u zabludi kao i većina muslimana ? Vaše ponašanje tijekom svih ovih stoljeća kao i ponašanje kršćana s druge strane vrlo jasno daje uvid u to da ste miljama daleko od pravog tumačenja svojih religija. Da su Isus i Muhamed danas živi ja sam siguran da bi si pucali u glavu jer sav taj trud da bi vi totalno krivo shvatili čitavu poruku i nauk. Jadni ti ljudi koji su život uložili u istinu, a dobili hrpetinu sirovina.

Nitko mi još nije uspio dokazati da Islam nije ezoterijska, gnostička i spiritualistička religija odnosno filozofija, a ne religija jer ja Islam ne smatram religijom samim time što ne priznajem boga kao pojedinca nego kao opis stanja ljudske uzvišene svijesti. Puno vi pišete ali ništa ne napišete. :123
Mi Allaha posmatramo kroz njegova djela, njegove odlike. Posmatramo ga kroz dunjaluk koji je zbog nas stvorio, kroz opskrbu kou nam daje.....

Potvrđena Božja imena[uredi VE | uredi]
"Potvrđenima" se nazivaju sva najšire prihvaćena Božja imena, a to su:

Allah الله : Jedan Jedini Bog koji je dostojan da bude obožavan
Er-Rahman الرّحمان : Sveopći Doborčinitelj, Premilosrdni
Er-Rahim الرّحيم : Svemilostivi
El-Melik المَلِك : Vladar, Suvereni
El-Kuddus القُدّوس : Sveti, Najčistiji
Es-Selam السّلام : Onaj koji daj mir, Onaj koji je bez nedostataka
El-Mu'min المُؤمن : Pouzdani, Onaj koji potvrđuje i ispunjava obećanje
El-Muhejmin المُهَيْمِن : Zaštitnik, Onaj koji daje sigurnost
El-Aziz العزيز : Onaj koji sve pazi i prati, Onaj koji nadvladava
El-Džebbar الجبّار : Silni, Prinuditelj
El-Mutekebbir المُتَكَبِّر: Gordi
El-Halik الخالق: Stvoritelj, Odlučujući, Onaj koji daje mjeru svakoj stvari
El-Bari' البارئ: Onaj koji divno stvara
El-Musavvir المُصَوِّر: Oblikovatelj
El-Gaffar الغفّار: Svepraštajući
El-Kahhar القهّار: Onaj koji sve nadvladava
El-Vehhab الوهّاب: Milostivi darivatelj, Onaj koji obilno dariva
Er-Rezzak الرزّاق: Onaj koji obilnu opskrbu daje
El-Fettah الفتّاح: Onaj koji sve rješava i otvara, Onaj koji pobjedu donosi
El-Alim العليم: Sveznajući, Onaj koji posjeduje svo znanje
El-Kabid القابض: Onaj koji steže i stišće
El-Basit الباسط: Onaj koji pruža i otpušta
El-Hafid الخافض: Onaj koji spušta
Er-Rafi' الرّافع: Onaj koji uzdiže
El-Mu'izz المُعِزّ: Onaj koji uzvisuje, daje čast i slavu
El-Muzill المُذِلّ: Onaj koji ponižava, daje poniženje
Es-Semi' السّميع: Svečujni
El-Besir البصير: Svevideći
El-Hakem الحكم: Sudac, Onaj koji postavlja svoja pravila, donosi svoj sud i izriče presudu
El-'Adl العدل: Pravedni
El-Latif اللطيف: Dobrostivi, Dobri
El-Habir الخبير: O svemu obaviješteni
El-Halim الحلي: Blagi, Srdačni
El-Azim العظيم: Veliki, Neizmjerljivi
El-Gafur الغفور: Svepraštajući
Eš-Šekur الشّكور: Zahvalni, Onaj koji uzvraća nagradom za vjernost
El-'Alijj العليّ: Uzvišeni
El-Kebir الكبير: Beskrajno veliki, Najizdignutiji
El-Hafiz الحفيظ: Onaj koji čuva
El-Mukit المُقيت: Onaj koji pazi i uzdržava
El-Hasib الحسيب: Onaj koji obračun svodi
El-Dželil الجليل: Veličanstveni
El-Kerim الكريم: Plemeniti
El-Rekib الرقيب: Budni, Onaj koji na sve motri
El-Mudžib المجيب: Onaj koji uslišava molbe
El-Vasi’ الواسع: Onaj koji milošću i znanjem sve obuhvata
El-Hakim الحكيم: Mudri
El-Vedud الودود: Onaj koji voli
El-Medžid المجيد: Slavljeni, Najslavniji
El-Ba'is الباعث: Uskrsavatelj, Onaj koji podiže iz mrtvih
Eš-Šahid الشّهيد: Svjedok svemu
El-Hakk الحقّ: Istiniti
El-Vekil الوكيل: Sveopći Skrbnik, Staratelj, Povjerenik
El-Kavijj القوي: Moćni
El-Metin المتين: Čvrsti, Postojani
El-Velijj الوليّ: Zaštitnik
El-Hamid الحميد: Hvaljeni
El-Muhsi المُحصي: Onaj koji sve obuhvata i svemu broj zna
El-Mubdi المُبدئ: Početni Stvaralac, Izumitelj
El-Mu'id المُعيد: Onaj koji nakon smrti daje novo postojanje
El-Muhijj المُحيي: Onaj koji život daje
El-Mumit المُميت: Onaj koji usmrćuje
El-Hajj الحيّ: Živi
El-Kajjum القيّوم: Onaj koji sve održava i čuva
El-Vadžid الواجد: Bogati, Onaj koji sve posjeuje
El-Madžid الماجد: Slavni
El-Vahid الواحد: Jedini, Onaj kome sličnog nema
Es-Samed الصّمد: Onaj kome se svatko obraća, u koga se svatko pouzda
El-Kadir القادر: Svemoćni
El-Muktedir المُقتدر: Onaj kome apsolutna moć pripada
El-Mukaddim المُقدِّم: Onaj koji unapređuje
El-Mu'ehhir المُؤخّر: Onaj koji unazađuje
El-Evvel الأوّل: Prvi, Onaj čije postojanje nema početka
El-Ahir الآخر: Posljednji, Onaj čije postojanje nema svršetka
El-Zahir الظّاهر: Vidljivi, Očiti, Vanjski
El-Batin الباطن: Skriveni, Unutarnji
El-Vali الوالي: Upravitelj, Čuvar, Bliski
El-Mute'ali المُتعالي: Najuzvišeniji, Najpočašćeniji
El-Berr البرّ: Dobročinitelj, Dobrohotni
Et-Tevvab التّوّاب: Onaj koji prima pokajanje
El-Muntekim المُنْتَقِم: Osvetnik, Onaj koji ne ostaje dužan
El-Afuvv ّالعفُو: Onaj čiji je oprost neizmjerljiv
Er-Re'uf الرّؤف: Samilosni, Sažaljivi
Malik-ul-Mulk مالك المُلك: Posjednik sve Vlasti
Zul-Dželali vel-Ikram ذو الجلال والإكرام: Posjednik svakog Visočanstva i Darežljivosti
El-Muksit المُقسط: Pravedni, Sveopći djelitelj pravde
El-Džami' الجامع: Ujedinitelj
El-Ganijj الغنيّ: Bogati, Onaj koji je sam sebi dostatan
El-Mugni المُغْني: Onaj koji bogatstvo dodjeljuje, Onaj koji osamostaljuje
El-Mani' المانع: Onaj koji bogatstvo oduzima, Onaj koji štiti
Ed-Darr الضّار: Onaj daje štetu i nevolju
En-Nafi' النّافع: Onaj daje korist i dobro
En-Nur النّور : Svjetlost
El-Hadi الهادي: Onaj koji vodi i upućuje
El-Bedi' البديع: Prapočetni, Nedostižni, Neusporedivi
El-Baki الباقي: Vječni, Stalni, Onaj čije je nepostojanje nemoguće
El-Varis الوارث: Nasljednik svega
Er-Rešid الرّشيد: Upućivatelj na dobro, na pravi put
Es-Sabur الصّبور: Strpljivi, Bezvremenski, Onaj koji grješnicima odlaže kaznu
Već sam dobio ta "imena" ovdje od drugog diskutatora međutim to nisu imena nego pridjevi osim toga nijedan taj pridjev ne ukazuje na individualca i gotovo uvijek je dvosmislen. Pola tih pridjeva su naknado vjerojatno dodani u Kur'an jer Allah sigurno nije pokvaren, sebičan, ljubomoran, krvnik itd. kao što se navodi tamo, to je vjerojatno dodano kako bi se zaplašilo ljude mada opet kažem to nisu imena nego pridjevi onoga koji je pisao Kur'an, dakle pisac opisuje Al-Ilaha.

Tako da mi to apsolutno ne znači ništa. Ovo je već 12-esta stranica teme i još uvijek nisam od nikoga dobio potvrdu odnosno dokaz ili primjer zbog čega se Islam ne bi tumačio gnostički, ezoterijski odnosno spiritualistički.
Rani kršćani su vjerovali u reinkarnaciju dok u 5.st na Vatikanskom koncilu ta riječ nije izbačena iz Biblije, danas koliko znam mada možda i griješim, jedino Ismailiti vjeruju u reinkarnaciju od svih muslimana.
Islam je po svojoj dogmi jedan “monolitan” samo kad je posrijedi onih nekoliko njegovih načela ili temelja (Vjera u Boga, u meleke/anđele, u Božije knjige, u Božije poslanike, u Sudnji Dan, u Božije Određenje i Ravnanje svjetovima…). Ovo se, jednako kao i naša muslimanska molitva, ili postovi, ili obavezno davanje imetka siromašnima, življenje moralnoga života itd. može prakticirati, izvršavati i vjerovati na Greenlandu, u Paragvaju, u Sibiru, u Arabiji, u Bosni i Hercegovini…Ali, kulturalno, civilizacijski, jezički… islamski svijet je itekako raznovrstan, imate tu obredno-pravne škole, mnoštvo njih, tu su i bazni pravci islama, ali i sekte i podsekte i tako dalje. Tačno je i istina da je ime Allah milionima muslimana u ustima (mnogima i u srcu), ali mnoštvo toga drugog, kulturalnog, običajnog itd., u muslimana je različito.

Kur'an sam sebe cuva u svojoj cjelini,on je svijet u rijecima. Normalno da u tome postoji i jedna doza nametljivosti, ali i sve druge vjere su na neki nacin nametljive, kao sto su i nametljive i politike, filozofije, kulture, i sloboda je nametljiva u vrbovanju za svoje ideje, ali ja tu ne vidim nikakve gnostike, ezoterije ili neceg slicnog sto ti pokusavas nametnuti, i fanaticno vrbovati i navesti vodu na svoj mlin!

User avatar
Sanchy
Na probnom
Na probnom
Posts: 62
Joined: 28 Nov 2016, 13:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Sanchy » 03 Jan 2018, 19:41

Sta ste sve napisali! Allah koji sve zna i savrsen je i bla bla bla je napisao poslao objavu knjige koja je otvorena za interpretaciju.
Svako od vas ovdje bi mogao napisati knjigu pravila koja nije otvorena za interpretaciju i koja tacno govori od tome sta vam je ciniti.
Image

User avatar
selektor
Na probnom
Na probnom
Posts: 59
Joined: 01 Jan 2018, 15:13
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by selektor » 03 Jan 2018, 19:55

Sanchy wrote: 03 Jan 2018, 19:41 Sta ste sve napisali! Allah koji sve zna i savrsen je i bla bla bla je napisao poslao objavu knjige koja je otvorena za interpretaciju.
Svako od vas ovdje bi mogao napisati knjigu pravila koja nije otvorena za interpretaciju i koja tacno govori od tome sta vam je ciniti.
Blago onom ko ne zna da nezna :hm

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 04 Jan 2018, 00:12

selektor wrote: 03 Jan 2018, 18:41
Faravahar wrote: 02 Jan 2018, 23:52
selektor wrote: 02 Jan 2018, 22:56
Faravahar wrote: 02 Jan 2018, 15:28

Još jedan fundamentalni musliman koji si daje za pravo da određuje ko će i na koji način tumačiti islam :plavi
Nisu bitni izvori, bitan je onaj koji tumači. Kur'an je knjiga koja se kao i sve ostale "svete" knjige mogu tumačiti na više načina i dvosmislene su. Što misliš zbog čega su dvosmislene ?
Nije mi jasno od kad su bošnjaci postali tako veliki stručnjaci za Islam, a jedna od zadnjih zemalja ste koja je primila Islam i to relativno nedavno. Taj Islam koji ste vi primili već odavno je nekoliko puta izmijenjen što znači da ste dobili nešto što se uopće i ne može nazvati Islamom. Ko ste vi da prozivate npr. Ismailite koji su muslimani daleko, daleko prije vas ? Ispada da ste vi veći muslimani i od samih arapa iz Meke i Medine. Zašto se ne držite onoga čega su se držali vaši preci, a što znate najbolje tumačiti ? Držite se poganskih filozofija i tumačenja ako niste u stanju nositi se s onim što ste dobili.

Zašto se nebi čulo i za ovakav vid tumačenja Islama ? Zašto ne širiti obzore i znanje ? Jesi li se ikada zapitao, a što ako je ovo tumačenje zaista pravilno tumačenje ? Što ako si zaista u zabludi kao i većina muslimana ? Vaše ponašanje tijekom svih ovih stoljeća kao i ponašanje kršćana s druge strane vrlo jasno daje uvid u to da ste miljama daleko od pravog tumačenja svojih religija. Da su Isus i Muhamed danas živi ja sam siguran da bi si pucali u glavu jer sav taj trud da bi vi totalno krivo shvatili čitavu poruku i nauk. Jadni ti ljudi koji su život uložili u istinu, a dobili hrpetinu sirovina.

Nitko mi još nije uspio dokazati da Islam nije ezoterijska, gnostička i spiritualistička religija odnosno filozofija, a ne religija jer ja Islam ne smatram religijom samim time što ne priznajem boga kao pojedinca nego kao opis stanja ljudske uzvišene svijesti. Puno vi pišete ali ništa ne napišete. :123
Mi Allaha posmatramo kroz njegova djela, njegove odlike. Posmatramo ga kroz dunjaluk koji je zbog nas stvorio, kroz opskrbu kou nam daje.....

Potvrđena Božja imena[uredi VE | uredi]
"Potvrđenima" se nazivaju sva najšire prihvaćena Božja imena, a to su:

Allah الله : Jedan Jedini Bog koji je dostojan da bude obožavan
Er-Rahman الرّحمان : Sveopći Doborčinitelj, Premilosrdni
Er-Rahim الرّحيم : Svemilostivi
El-Melik المَلِك : Vladar, Suvereni
El-Kuddus القُدّوس : Sveti, Najčistiji
Es-Selam السّلام : Onaj koji daj mir, Onaj koji je bez nedostataka
El-Mu'min المُؤمن : Pouzdani, Onaj koji potvrđuje i ispunjava obećanje
El-Muhejmin المُهَيْمِن : Zaštitnik, Onaj koji daje sigurnost
El-Aziz العزيز : Onaj koji sve pazi i prati, Onaj koji nadvladava
El-Džebbar الجبّار : Silni, Prinuditelj
El-Mutekebbir المُتَكَبِّر: Gordi
El-Halik الخالق: Stvoritelj, Odlučujući, Onaj koji daje mjeru svakoj stvari
El-Bari' البارئ: Onaj koji divno stvara
El-Musavvir المُصَوِّر: Oblikovatelj
El-Gaffar الغفّار: Svepraštajući
El-Kahhar القهّار: Onaj koji sve nadvladava
El-Vehhab الوهّاب: Milostivi darivatelj, Onaj koji obilno dariva
Er-Rezzak الرزّاق: Onaj koji obilnu opskrbu daje
El-Fettah الفتّاح: Onaj koji sve rješava i otvara, Onaj koji pobjedu donosi
El-Alim العليم: Sveznajući, Onaj koji posjeduje svo znanje
El-Kabid القابض: Onaj koji steže i stišće
El-Basit الباسط: Onaj koji pruža i otpušta
El-Hafid الخافض: Onaj koji spušta
Er-Rafi' الرّافع: Onaj koji uzdiže
El-Mu'izz المُعِزّ: Onaj koji uzvisuje, daje čast i slavu
El-Muzill المُذِلّ: Onaj koji ponižava, daje poniženje
Es-Semi' السّميع: Svečujni
El-Besir البصير: Svevideći
El-Hakem الحكم: Sudac, Onaj koji postavlja svoja pravila, donosi svoj sud i izriče presudu
El-'Adl العدل: Pravedni
El-Latif اللطيف: Dobrostivi, Dobri
El-Habir الخبير: O svemu obaviješteni
El-Halim الحلي: Blagi, Srdačni
El-Azim العظيم: Veliki, Neizmjerljivi
El-Gafur الغفور: Svepraštajući
Eš-Šekur الشّكور: Zahvalni, Onaj koji uzvraća nagradom za vjernost
El-'Alijj العليّ: Uzvišeni
El-Kebir الكبير: Beskrajno veliki, Najizdignutiji
El-Hafiz الحفيظ: Onaj koji čuva
El-Mukit المُقيت: Onaj koji pazi i uzdržava
El-Hasib الحسيب: Onaj koji obračun svodi
El-Dželil الجليل: Veličanstveni
El-Kerim الكريم: Plemeniti
El-Rekib الرقيب: Budni, Onaj koji na sve motri
El-Mudžib المجيب: Onaj koji uslišava molbe
El-Vasi’ الواسع: Onaj koji milošću i znanjem sve obuhvata
El-Hakim الحكيم: Mudri
El-Vedud الودود: Onaj koji voli
El-Medžid المجيد: Slavljeni, Najslavniji
El-Ba'is الباعث: Uskrsavatelj, Onaj koji podiže iz mrtvih
Eš-Šahid الشّهيد: Svjedok svemu
El-Hakk الحقّ: Istiniti
El-Vekil الوكيل: Sveopći Skrbnik, Staratelj, Povjerenik
El-Kavijj القوي: Moćni
El-Metin المتين: Čvrsti, Postojani
El-Velijj الوليّ: Zaštitnik
El-Hamid الحميد: Hvaljeni
El-Muhsi المُحصي: Onaj koji sve obuhvata i svemu broj zna
El-Mubdi المُبدئ: Početni Stvaralac, Izumitelj
El-Mu'id المُعيد: Onaj koji nakon smrti daje novo postojanje
El-Muhijj المُحيي: Onaj koji život daje
El-Mumit المُميت: Onaj koji usmrćuje
El-Hajj الحيّ: Živi
El-Kajjum القيّوم: Onaj koji sve održava i čuva
El-Vadžid الواجد: Bogati, Onaj koji sve posjeuje
El-Madžid الماجد: Slavni
El-Vahid الواحد: Jedini, Onaj kome sličnog nema
Es-Samed الصّمد: Onaj kome se svatko obraća, u koga se svatko pouzda
El-Kadir القادر: Svemoćni
El-Muktedir المُقتدر: Onaj kome apsolutna moć pripada
El-Mukaddim المُقدِّم: Onaj koji unapređuje
El-Mu'ehhir المُؤخّر: Onaj koji unazađuje
El-Evvel الأوّل: Prvi, Onaj čije postojanje nema početka
El-Ahir الآخر: Posljednji, Onaj čije postojanje nema svršetka
El-Zahir الظّاهر: Vidljivi, Očiti, Vanjski
El-Batin الباطن: Skriveni, Unutarnji
El-Vali الوالي: Upravitelj, Čuvar, Bliski
El-Mute'ali المُتعالي: Najuzvišeniji, Najpočašćeniji
El-Berr البرّ: Dobročinitelj, Dobrohotni
Et-Tevvab التّوّاب: Onaj koji prima pokajanje
El-Muntekim المُنْتَقِم: Osvetnik, Onaj koji ne ostaje dužan
El-Afuvv ّالعفُو: Onaj čiji je oprost neizmjerljiv
Er-Re'uf الرّؤف: Samilosni, Sažaljivi
Malik-ul-Mulk مالك المُلك: Posjednik sve Vlasti
Zul-Dželali vel-Ikram ذو الجلال والإكرام: Posjednik svakog Visočanstva i Darežljivosti
El-Muksit المُقسط: Pravedni, Sveopći djelitelj pravde
El-Džami' الجامع: Ujedinitelj
El-Ganijj الغنيّ: Bogati, Onaj koji je sam sebi dostatan
El-Mugni المُغْني: Onaj koji bogatstvo dodjeljuje, Onaj koji osamostaljuje
El-Mani' المانع: Onaj koji bogatstvo oduzima, Onaj koji štiti
Ed-Darr الضّار: Onaj daje štetu i nevolju
En-Nafi' النّافع: Onaj daje korist i dobro
En-Nur النّور : Svjetlost
El-Hadi الهادي: Onaj koji vodi i upućuje
El-Bedi' البديع: Prapočetni, Nedostižni, Neusporedivi
El-Baki الباقي: Vječni, Stalni, Onaj čije je nepostojanje nemoguće
El-Varis الوارث: Nasljednik svega
Er-Rešid الرّشيد: Upućivatelj na dobro, na pravi put
Es-Sabur الصّبور: Strpljivi, Bezvremenski, Onaj koji grješnicima odlaže kaznu
Već sam dobio ta "imena" ovdje od drugog diskutatora međutim to nisu imena nego pridjevi osim toga nijedan taj pridjev ne ukazuje na individualca i gotovo uvijek je dvosmislen. Pola tih pridjeva su naknado vjerojatno dodani u Kur'an jer Allah sigurno nije pokvaren, sebičan, ljubomoran, krvnik itd. kao što se navodi tamo, to je vjerojatno dodano kako bi se zaplašilo ljude mada opet kažem to nisu imena nego pridjevi onoga koji je pisao Kur'an, dakle pisac opisuje Al-Ilaha.

Tako da mi to apsolutno ne znači ništa. Ovo je već 12-esta stranica teme i još uvijek nisam od nikoga dobio potvrdu odnosno dokaz ili primjer zbog čega se Islam ne bi tumačio gnostički, ezoterijski odnosno spiritualistički.
Rani kršćani su vjerovali u reinkarnaciju dok u 5.st na Vatikanskom koncilu ta riječ nije izbačena iz Biblije, danas koliko znam mada možda i griješim, jedino Ismailiti vjeruju u reinkarnaciju od svih muslimana.
Islam je po svojoj dogmi jedan “monolitan” samo kad je posrijedi onih nekoliko njegovih načela ili temelja (Vjera u Boga, u meleke/anđele, u Božije knjige, u Božije poslanike, u Sudnji Dan, u Božije Određenje i Ravnanje svjetovima…). Ovo se, jednako kao i naša muslimanska molitva, ili postovi, ili obavezno davanje imetka siromašnima, življenje moralnoga života itd. može prakticirati, izvršavati i vjerovati na Greenlandu, u Paragvaju, u Sibiru, u Arabiji, u Bosni i Hercegovini…Ali, kulturalno, civilizacijski, jezički… islamski svijet je itekako raznovrstan, imate tu obredno-pravne škole, mnoštvo njih, tu su i bazni pravci islama, ali i sekte i podsekte i tako dalje. Tačno je i istina da je ime Allah milionima muslimana u ustima (mnogima i u srcu), ali mnoštvo toga drugog, kulturalnog, običajnog itd., u muslimana je različito.

Kur'an sam sebe cuva u svojoj cjelini,on je svijet u rijecima. Normalno da u tome postoji i jedna doza nametljivosti, ali i sve druge vjere su na neki nacin nametljive, kao sto su i nametljive i politike, filozofije, kulture, i sloboda je nametljiva u vrbovanju za svoje ideje, ali ja tu ne vidim nikakve gnostike, ezoterije ili neceg slicnog sto ti pokusavas nametnuti, i fanaticno vrbovati i navesti vodu na svoj mlin!
Ja upravo tu "monolitnost" tumačim kao ezoteriju, gnostiku i spiritualizam o principima i načelima Kur'ana nema smisla ni raspravljati jer su manje više jasna osim što se ne slažem s onim negativnim principima gdje se prijeti, a takvih ima mnogo. Kakva je to "sveta" knjiga koja prijeti nevjernicima i onima koji ga ne spoznaju da će živjeti u tami itd. ? Meni je jasno da su to autorove riječi kako bi zastrašio nevjernike da se okrenu na Islam no to je ne primjereno jer širenjem straha se neće ništa postići osim odbojnosti.

Kur'an je kao voda. Ako skupiš 10 ljudi i kažeš im da opišu vodu samo jednom riječju, neki će reći da je voda tekuća, neki da je bezbojna, bez mirisa, bistra je ili nema okusa, dakle svatko će drugačije opisati vodu i svaki od tih 10 ljudi će biti u pravu, e tako je i s Kur'anom. Meni nitko od vas nema pravo niti smije reći da je moje tumačenje krivo dok mi to ne dokaže. Ako ja kažem opišem vodu kao krutu, a ne kao tekuću tada za to trebam imati dokaze, zar ne ? Zapravo sve sam više sklon ideji da namjera Kur'ana i nije ta da ima jedno tumačenje nego da ima više tumačenja koja se kod pojedinca polako mijenjaju i postaju sve naprednija. Malo dijete o vodi zna da je bez boje i bez okusa i mirisa i tako će opisati vodu no kasnije će naučiti u školi da je voda sastavljena od dva atoma vodika i jednog atoma kisika ili će naučiti da se u njoj može plivati samo treba naučiti plivati. Ista stvar je sa Kur'anom. Smatram da sam došao do one zadnje razine shvaćanja i tumačenja Kur'ana iako nikome ništa ne namećem niti ikoga vrijeđam, to je jednostavno moje.

Ti ne vidiš gnostiku i ezoteriju jer nisi dovoljno otvorio oči no to ne znači da trebaš nekome nešto sputavati. Vi ste ti koji namećete isključivo ono što su vas naučili. Vi ste robovi kolektivnog uvjerenja. Laž ostaje laž čak i kad svi vjeruju u nju, laž se ne mijenja u istinu. Što ja i kome pokušavam nametnuti ? Zar ste vi meni bitni da bih ja vama nametao nešto ? Vi ste za mene samo botovi, hologram i ništa više, nije da vas vrijeđam ali ja nikad neću upoznati nikog od vas i ja od vas vidim samo slova i ništa više. Zašto bi ja meni u interesu bilo da nekome nešto namećem. Ovo moje tumačenje koje sam iznio tu nije uvreda nego dar. To je dar od mene da se upoznate s nečim novim ali ne da prihvatite to nego samo da vas navede na to da proširite svoje obzore. Ja sam u prednosti nad vama jer ja poznajem i vaše tumačenje i svoje, a vi poznajete samo svoje tumačenje. Svijet se može upoznati sa zemlje ali još bolji je vidik iz zraka, vjeruj mi.

User avatar
selektor
Na probnom
Na probnom
Posts: 59
Joined: 01 Jan 2018, 15:13
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by selektor » 05 Jan 2018, 18:17

Ljudi jos uvjek nisu podvukli crtu izmedju stanja nepotpune i stanja pune slobode, duha i uma. Uvjek se pribjegavalo stanju nepotpune slobode. Uzmimo u obzir Kur,ansko nacelo "nema prisile u vjeri" ali to nacelo ma koliko snazno i jasno nije se u potpunosti ni ostvarilo ni potpuno odbacilo. I sta je u tom primjeru Kur'an kriv. Pristupi Kur'anu su vazniji od pukog memoriranja. Ljudi uce Kur'an, medju njima i djeca i slijepi, ali po njemu ne postupaju niti njegove savjete praktikuju. Primjenom Kur'ana u svakodnevnom zivotu ostvaruje se najvisi smisao i svrha upute.

Za tebe su upute prijetnje, a za mene su tzv. prijetnje upute. Nije Isus Krist pozivao na krizarske ratove kada je kazao: Nemojte misliti da sam na zemlju dosao donijeti mir nego mac! E vidis sada, ja mislim da se radi o macu kojim treba sasjeci svoje kivnje, svoja zla, svoje zavisti u svojim grudima! Sto se tice vode Kur'an je objasnio da se slana i slaka voda dodiruju a da se ne mjesaju, i to je ociti dokaz. Povezivati Kur'an sa ezoterijom, gnostikom i tvrditi da je on spiritualistička religija odnosno filozofija, je previse, a sve ono sto je vise od onog sto nam je potrebno je otrov!

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by rethna » 06 Jan 2018, 02:22

A kako bi izgledalo ili glasila definicija ispravnog tumacenja bilo cega a pogotovo jedne religije koja povezuje preko 1.5 milijarde stanovnika? Na osnovu kojih principa se dolazi do 'ispravnosti tumacenja'?
Question everything.

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Pravo tumačenje Islama

Post by Faravahar » 07 Jan 2018, 21:22

rethna wrote: 06 Jan 2018, 02:22 A kako bi izgledalo ili glasila definicija ispravnog tumacenja bilo cega a pogotovo jedne religije koja povezuje preko 1.5 milijarde stanovnika? Na osnovu kojih principa se dolazi do 'ispravnosti tumacenja'?
Zar je Kur'an pisan na način da ima više tumačenja ? Ja se samo oslanjam na tumačenje najranijih muslimana i ništa više.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests