Vjeronauka

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: ZENICA: Hafiz novcem nagrađuje djecu za dolaske u džamiju (VIDEO)

Post by REMB » 31 Mar 2018, 14:31

Mutevelija wrote: 29 Mar 2018, 23:38 OVA DJEVOJKA JE PRKOSILA ALLAHU I PRIZIVALA MELEKA SMRTI…EVO ŠTA SE DESILO S NJOM



Primjer kako ne valja prizivati smrt i šprdati se na taj račun

Ne treba se siliti, ne treba biti prkosan Bogu, treba biti ponizan. Kažu da je u jednom avionu, vozile se neke djevojke iz arapskih zemalja na Zapad.

Između ostalih tih djevojaka kad su došle na aerodrom na Zapad u jednu zemlju, a imali su sve nikabe.

Jedna između njih skide sve sa sebe i razgolići se. A jedan pobožan mladić tu bio pa joj veli:

Djevojko šta to radiš, boj se Allaha šta radiš od sebe, šta da ti sad Azrail dođe i dušu izvadi? A ona onako ponosito oholo uzme mobitel i kaže: De evo zovi Azraila!


Samo što je to izgovorila, tri koraka koracila i pala je mrtva.

Izvor: Hfz. Husein Čajlaković – „Biseri mudrosti“
Dovoljno je ovdje vidjeti izvor predaje "kazu"...i da ti bude jasno kolko je sati. Nije dobro po svaku cijenu izmisljat kojekakve price...hajd sto ce neko govornika dozivjeti neozbiljno vec ce i doticnu vjeru smatrat lakrdijom.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: ZENICA: Hafiz novcem nagrađuje djecu za dolaske u džamiju (VIDEO)

Post by storm » 31 Mar 2018, 14:41

REMB wrote: 31 Mar 2018, 14:31
Mutevelija wrote: 29 Mar 2018, 23:38 OVA DJEVOJKA JE PRKOSILA ALLAHU I PRIZIVALA MELEKA SMRTI…EVO ŠTA SE DESILO S NJOM



Primjer kako ne valja prizivati smrt i šprdati se na taj račun

Ne treba se siliti, ne treba biti prkosan Bogu, treba biti ponizan. Kažu da je u jednom avionu, vozile se neke djevojke iz arapskih zemalja na Zapad.

Između ostalih tih djevojaka kad su došle na aerodrom na Zapad u jednu zemlju, a imali su sve nikabe.

Jedna između njih skide sve sa sebe i razgolići se. A jedan pobožan mladić tu bio pa joj veli:

Djevojko šta to radiš, boj se Allaha šta radiš od sebe, šta da ti sad Azrail dođe i dušu izvadi? A ona onako ponosito oholo uzme mobitel i kaže: De evo zovi Azraila!


Samo što je to izgovorila, tri koraka koracila i pala je mrtva.

Izvor: Hfz. Husein Čajlaković – „Biseri mudrosti“
Dovoljno je ovdje vidjeti izvor predaje "kazu"...i da ti bude jasno kolko je sati. Nije dobro po svaku cijenu izmisljat kojekakve price...hajd sto ce neko govornika dozivjeti neozbiljno vec ce i doticnu vjeru smatrat lakrdijom.
Ne brini oko toga...mi jedino mutu smatramo takvim :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: ZENICA: Hafiz novcem nagrađuje djecu za dolaske u džamiju (VIDEO)

Post by Podrinjac » 31 Mar 2018, 15:06

Djeca se od malih nogu uče da budu pohlepna i interesna.
Sada će ta djeca ići u džamiju zbog novca, a ne zbog religije.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: ZENICA: Hafiz novcem nagrađuje djecu za dolaske u džamiju (VIDEO)

Post by Mutevelija » 05 Apr 2018, 17:50



Evo ga u Gornjom Srebeniku :o
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95673
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33888 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: ZENICA: Hafiz novcem nagrađuje djecu za dolaske u džamiju (VIDEO)

Post by Rum » 05 Apr 2018, 17:56

jel bila zagorka da cuje sta pametno
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: ZENICA: Hafiz novcem nagrađuje djecu za dolaske u džamiju (VIDEO)

Post by REMB » 05 Apr 2018, 18:08

Podrinjac wrote: 31 Mar 2018, 15:06 Djeca se od malih nogu uče da budu pohlepna i interesna.
Sada će ta djeca ići u džamiju zbog novca, a ne zbog religije.
Nisi u pravu. Ta ista djeca su i do tad isla u dzamiju bez placanja. Ovo im dodje samo kao dodatan motiv (i sevap i cevap) mada nisam bas saglasan da ovakvi projekti ovako namjerno idu u javnost jer ima ih ogranicenih ko balkon (jel tako podrinjac) i jos im nije mrsko komentarisat.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: ZENICA: Hafiz novcem nagrađuje djecu za dolaske u džamiju (VIDEO)

Post by Socrates » 05 Apr 2018, 18:18

Ja imam balkon bez granica.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: ZENICA: Hafiz novcem nagrađuje djecu za dolaske u džamiju (VIDEO)

Post by Mutevelija » 14 Oct 2018, 08:05

i
Mutevelija wrote: 22 Mar 2018, 17:19 Allah nagradio hafiza kad prenosi nama riječi našeg poslanika.
I da znate večeras je Lejletul Regaib.
Vezano za temu


Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Evo koliko su religiozni Bosanci i Hercegovci, Hrvati i Srbi...

Post by Krokodil Behko » 09 Feb 2019, 09:53

Image

Religioznost je definirana kroz četiri kategorije: važnost religije, pohađanje vjerskih službi, učestalost molitve i vjera u Boga.

U ovom istraživanju, visoko religiozna definirana je kao svaka odrasla osoba koja je ima visok skor u najmanje dvije od četiri navedene kategorije, a da nemaju nizak skor ni na jednoj od ostlaih: pohađanje vjerskih službi najmanje jednom mjesečno, dnevna molitva, vjerovanje u Boga sa apsolutnom sigurnošću i isticanje važnosti religije. Ako neka osoba ima nizak nivo religioznosti na samo jednoj od kategorija, a vrlo visoko na preostale tri, onda se i dalje smatra "visoko religoznom" osobom.

Koristeći se ovom kombinovanom mjerom, primjetno je da su državljani Centralne i Istočne Evrope skloniji visokoj religioznosti.

Religioznija Centralna i Istočna Evropa

U Armeniji i Grčkoj, otprilike polovica ispitanih je visoko religiozna. S druge strane, tek svaka deseta osoba u Danskoj, Švedskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu može se smatrati visoko religioznom.

Slična je situacija i ako pogledamo pojedinačne kategorije religioznosti - u Centralnoj i Istočnoj Evropi religija je važnija, ljudi više pohađaju vjerske službe, češće se mole i u većoj mjeri vjeruju u Boga sa apsolutnom sigurnošću. Ali postoje i odstupanja u zemljama Zapadne Evrope - 37 posto Portugalaca je visoko religiozno, što je znatno odstupanje od prosjeka 'komšiluka'.

Religiozna regija

Istraživanjem su obuhvaćene i tri države užeg regiona - Hrvaska, Srbija i Bosna i Hercegovina. U Bosni i Hercegovini gotovo polovica spada u grupu visoko religioznih (46 posto), u Hrvatskoj 44 posto, a u Srbiji 32 posto.

Pogledamo li pojedinačne kategorije religioznosti, vidimo da su države regije uglavnom u samom vrhu liste.

Bosna i Hercegovina druga je u kategoriji "važnost religije" – 54 posto kaže da je religija vrlo važna u njihovim životima. Jedino su Grci imali veći postotak - 55 posto. Hrvatska je na šestom mjestu sa 42 posto, a Srbija na devetom, sa 34 posto.

U Hrvatskoj 40 posto ispitanih je reklo da pohađa vjerske službe najmanje jednom mjesečno, istim postotkom je na četvrtom mjestu iza Poljske, Rumunije i Italije. U BiH svaka treća osoba (35 posto) pohađa vjerske službe na mjesečnoj razini, a u Srbiji svaka peta (19 posto).

Dvije trećine ljudi u BiH vjeruje u Boga sa apsolutnom sigurnošću
I po učestalosti molitve Hrvatska je prva u regiji - 40 posto Hrvata reklo je da se moli svaki dan i na četvrtom su mjestu, iza Moldavije, Armenije i Rumunije. U BiH, 32 posto kaže da se svakodnevno mole, a u Srbiji 27 posto.

Dvije trećine ljudi u BiH (66 posto) kaže da vjeruje u Boga sa apsolutnom sigurnošću. Ispred njih su samo još Armenija (79 posto) i Gruzija (73 posto). U Srbiji 59 posto ljudi vjeruje u Boga sa apsolutnom sigurnošću. Sličan je postotak u Hrvatskoj – 57 posto.

U nastavku istražite mapu religioznosti u evropskim državama.


https://infogram.com/1pnjll50v5dn3wizp1 ... phm6pdwn91
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80125
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11330 times
Status: Online

Re: Evo koliko su religiozni Bosanci i Hercegovci, Hrvati i Srbi...

Post by spacebound » 09 Feb 2019, 10:14

Ne postoji metoda da se ovo precizno "izmjeri".Ono sto je na usnama i ono sto je u srcu ne mora biti isto.Glupo istrazivanje i gubljenje vremena.
Ja sam vjernik, ali ne po mjeri.Imam svoj intiman i dubok odnos sa Bogom u kojeg vjerujem bez truncice sumnje, ali sigurno bi mi muslimani po PS-u imali puno toga zamjeriti.
Meni je ipak bitan moj odnos sa Bogom, i moja nastojanja da budem sto bolja osoba.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3864 times
Status: Online

Re: Evo koliko su religiozni Bosanci i Hercegovci, Hrvati i Srbi...

Post by Mister No » 09 Feb 2019, 10:20

spacebound wrote: 09 Feb 2019, 10:14 Ne postoji metoda da se ovo precizno "izmjeri".Ono sto je na usnama i ono sto je u srcu ne mora biti isto.Glupo istrazivanje i gubljenje vremena.
Ja sam vjernik, ali ne po mjeri.Imam svoj intiman i dubok odnos sa Bogom u kojeg vjerujem bez truncice sumnje, ali sigurno bi mi muslimani po PS-u imali puno toga zamjeriti.
Meni je ipak bitan moj odnos sa Bogom, i moja nastojanja da budem sto bolja osoba.
Mislim da se na nasim prostorima ta reiligioznost moze mjeriti sa godinama provedenim u zatvoru u Hagu.
Sto je ko vise robije fasovo to je vise vremena po crkvama provodio
High Hopes...

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80125
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11330 times
Status: Online

Re: Evo koliko su religiozni Bosanci i Hercegovci, Hrvati i Srbi...

Post by spacebound » 09 Feb 2019, 10:23

I ta stoji.Cuvaj se onih sto samo Boga spominju i trude se da ih svi vide u bogomoljama.Vjera je intimna stvar i tice se samo pojedinca, nemas se zasto njome razmetati i svima je pokazivati.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Evo koliko su religiozni Bosanci i Hercegovci, Hrvati i Srbi...

Post by Krokodil Behko » 09 Feb 2019, 10:26

spacebound wrote: 09 Feb 2019, 10:23 I ta stoji.Cuvaj se onih sto samo Boga spominju i trude se da ih svi vide u bogomoljama.Vjera je intimna stvar i tice se samo pojedinca, nemas se zasto njome razmetati i svima je pokazivati.

Saćemo ih vidjeti, kad nam dođe gay ambasador, iz jueseja :D.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3864 times
Status: Online

Re: Evo koliko su religiozni Bosanci i Hercegovci, Hrvati i Srbi...

Post by Mister No » 09 Feb 2019, 10:30

Pa postala vjera popularna.
Koliko je samo Karadzic samaro onaj hljeb u krug sa Kacavendom ne gine mu dozivotna.
Kakvi vjernici, to su sve bivsi visokopozicionirani komunisti.

Sjeti se 90-tih, jedino A. Izetbegovic nije bio deklarisani komunista od svih glavnih sudionika u raspadu bivse YU.
High Hopes...

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Evo koliko su religiozni Bosanci i Hercegovci, Hrvati i Srbi...

Post by Podrinjac » 09 Feb 2019, 10:32

najreligioznija i najkorumpiranija država u Europi. Krenuvši od religioznih poglavara, političara pa do naroda.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18009
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4097 times
Been thanked: 5634 times
Status: Offline

Re: Evo koliko su religiozni Bosanci i Hercegovci, Hrvati i Srbi...

Post by Vanilla » 09 Feb 2019, 10:35

spacebound wrote: 09 Feb 2019, 10:14 Ne postoji metoda da se ovo precizno "izmjeri".Ono sto je na usnama i ono sto je u srcu ne mora biti isto.Glupo istrazivanje i gubljenje vremena.
Ja sam vjernik, ali ne po mjeri.Imam svoj intiman i dubok odnos sa Bogom u kojeg vjerujem bez truncice sumnje, ali sigurno bi mi muslimani po PS-u imali puno toga zamjeriti.
Meni je ipak bitan moj odnos sa Bogom, i moja nastojanja da budem sto bolja osoba.
+1 :ok
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Evo koliko su religiozni Bosanci i Hercegovci, Hrvati i Srbi...

Post by Podrinjac » 09 Feb 2019, 10:41

Đaba ti je i bog, i ta tvoja religija ako si loš čovjek.
Ja sebe ne smatram dobrim, ali za razliku od nekih poštovaoca lika i djela tog njegovog boga, ja sam dobar.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Evo koliko su religiozni Bosanci i Hercegovci, Hrvati i Srbi...

Post by Chloe » 09 Feb 2019, 11:13

:hm ... Svako za sebe...
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

U cijelom svijetu žene su religioznije od muškaraca

Post by Mutevelija » 16 May 2019, 23:04

Istraživanje Pew Reasrch Centra pokazalo je da su žene po pravilu religioznije od muškaraca, posebno kod kršćana.
Iako muškarci dominiraju kada je riječ o utemeljiteljima religija (Abraham, Mojsije, Isus, Muhamed, Buddha itd.) istraživanja pokazuju da su žene mnogo vjernije sljedbenice religija nego li su to muškarci.

Također, većina tradicionalnih religija ženama onemogućava da predvode vjersku službu, ali su one i dalje religioznije, navodi se u ovom istraživanju.

Tako će u SAD 64 posto žena reći da je religija izuzetno važna naspram 47 posto muškaraca.Identičan je omjer i kada se radi o osobama koje se bar jednom dnevno mole.

Iako je zaključak da su žene religioznije u cijelom svijetu, ipak su uočljive razlike između pojedinih religija. Tako su kršćanke mnogo religioznije u odnosu na kršćane, dok je razlika između muslimana i muslimanki u pogledu religioznosti znatno manja.

Prema podacima koje je Pew Reasrch Centar prikupio za 190 zemalja, 83,4 posto žena smatraju se religioznim naspram 79,9 posto muškaraca.

U 61 državi žene su religioznije od muškaraca dok je religioznost u ostalim državama skoro podjednaka. Ipak, niti u jednoj zemlji muškarci nisu religiozniji od žena.

Kada je u pitanju odlazak na vjersku službu (u crkve, džamije, sinagoge i sl.) istraživanje je pokazalo da kršćanke češće posjećuju crkve, dok je situacija kod muslimana i Jevreja obrnuta što je posljedica i različitih religijskih normi.

Vjerovanje u religijske dogme (raj, pakao, anđeli i sl.) podjednaka je i kod muškaraca i kod žena.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Vjeronauka

Post by Zagorka » 16 May 2019, 23:23

A u čemu im se konkretno ogleda religioznost?

Isključivo broje posjete crkvi ili?

Nije to vjera. To je samo jedan njen segment.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests