Pripremanje kurbana

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Krokodil Behko » 01 Oct 2013, 22:48

Ne može to tako. Običaj je da se kolje kurban i za umrle i to je to. Ispašću monstruozni sin ako to ne učinim i morat ću da selim u Afriku. Majka je živa a ako bi izostavio neki kurban, onda bi to bio kurban za nju.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Blackhawk » 01 Oct 2013, 22:53

Znaci izostavljas ono sto bi trebao raditi, radi toga "sta bi narod i komsije rekle" , dok nastavljas sa onim sto uopste kurban nije.. nego obicna sadaka...

KURBAN SE KOLJE ZA ZIVE!!!! ne za umrle...

Ciklama
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Ciklama » 03 Oct 2013, 11:02

Teško je za povjerovati, ali još ima naroda koji ne prihvata da je kurban žrtva Allahu dž.š. ispred žive osobe. Kod nas ima rasprava o tome, kao i o negiranju kurbana koji se pridonose od junica.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Krokodil Behko » 03 Oct 2013, 11:12

A još teže je povjerovati, da je to 90% naroda.
online

Ciklama
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Ciklama » 03 Oct 2013, 11:21

Ma nije toliko Behko, bar ne kod nas. Narod se vjerski educirao. Ono ima još onih starijih koji mješaju vjeru i tradiciju, ne žele prihvatiti da smo dosta toga neispravnog radili u vjerskim obredima, dok mlađi naraštaji istražuju. ;)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Krokodil Behko » 03 Oct 2013, 11:27

Običaj je običaj. Ne postoji bez nekog razloga, a needuciranost može biti samo dio objašnjenja. Nije mala stvar ostati u svojoj vjeri i na svojoj zemlji nakon svih ovih 1000 zanimljivih godina. Lijepo je to objasnio Enver Čolaković u pjesmi o Ali Đerzelezu.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Bla » 03 Oct 2013, 11:45

Te stvari uopšte ne čude kada ljudi i dan danas lupetaju razne stvari na osnovu rekla mi ova ili ona, a kada su informacije maltene na izvoli.
A zamisli kako je bilo prije, nepismeni ljudi, i skoro sve se zasniva ne rekla/kazala, pa dodaje i oduzima kako se kome navije. :D
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Krokodil Behko » 17 Oct 2013, 17:02

Pitam se, šta ću sad sa najmanje 40 komada kurbana koji su donešeni?
Uopšte nisam ljubitelj ovčijeg mesa. Ovo ću da razdijelim siromašnim radnicima.
Kad vidim tolike gomile mesa, nametne mi se zaključak da bi IZ vjerovatno mogla nešto uraditi kako bi usmjerila vjernike da postupe na drugi (potrebniji) način. Zapravo, to već ima u SA. Nose se kurbani u narodnu kuhinju i dijele onima koji se na žalost, bore za komad hljeba.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Bla » 17 Oct 2013, 19:01

Ma i u Sa je problem naći mjesto gdje možeš isporučiti toliko mesa. Mislim, puno ljudi nosi recimo u narodnu kuhinju pa i to bude belaj. Sada se raja već organizuje da voze po drugim gradovima jer nemaju po Sa gdje, pretrpano.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Krokodil Behko » 17 Oct 2013, 20:34

Ako "krajnji korisnik" ima problem sa kapacitetom prijema kurbana onda se gubi smisao. To ispadne razbacivanje sa hranom. Helem, prije par dana u onoj vijesti, ispadosmo veliki alkoholičari a istovremeno, ispadamo i veliki vjernici. To možemo samo mi :oo Kad na sve to dodamo kapacitete ispijanja kafe (uključno vrijeme) kao i opsjednutost pitama i ćevapima, dođem do zaključka da smo mi jedna veoma bogata i sretna zemlja u kojoj svaki stanovnik "ima ko hadžija". Ebo Švajcarsku i njihov dohodak za svakog stanovnika.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Maja » 17 Oct 2013, 22:27

Krokodil Behko wrote:Ako "krajnji korisnik" ima problem sa kapacitetom prijema kurbana onda se gubi smisao. To ispadne razbacivanje sa hranom. Helem, prije par dana u onoj vijesti, ispadosmo veliki alkoholičari a istovremeno, ispadamo i veliki vjernici. To možemo samo mi :oo Kad na sve to dodamo kapacitete ispijanja kafe (uključno vrijeme) kao i opsjednutost pitama i ćevapima, dođem do zaključka da smo mi jedna veoma bogata i sretna zemlja u kojoj svaki stanovnik "ima ko hadžija". Ebo Švajcarsku i njihov dohodak za svakog stanovnika.
:plavi


Vezano za kurbane, vidim ove godine od 4 čovjeka koji kolju kurban u našoj mahali samo je jedan klao ovdje, a ostali dali pare islamskoj zajednici u Mostaru. Meni je to baš bezveze jer, bože me oprosti, ko zna koliko će tog novca otići u prave ruke. I ispada mi ono eto ti lovu da se ja ne bakćem time. Baš mi je to bezveze. Osim godišnje članarine ništa ne bih davala IZ. Rađe ću podijeliti onom kome treba iz moje okoline.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by mrki62 » 17 Oct 2013, 23:05

Da ne citiram bilo koga, pa evo vako; Men se čini da je to opet nekako od područja do područja.
Onako kako je Behko pojasnio, tako se je i kod nas praktikovalo.
Neko je spomenuo tri godine, tako je i kod nas bilo.
Neko je spomenuo novotarije a ja pitam; kako mogu biti novotarije, kad se to praktikuje generacijama?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by paparaci » 17 Oct 2013, 23:13

ne mora znaciti da je ispravno samo zbog toga sto se generacijama praktikuje.
moguce je da je neko u proslosti pogresno postupio jer je nesto pogresno shvatio ili pomijesao obicaj(e) sa propisom, pa se kao rezultat tako nesto dobilo.....
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by mrki62 » 17 Oct 2013, 23:26

Kad je neko npr. 70 godina star i to tako praktikuje od kako zna za sebe i sad se ti il bilo ko nađe pa mu se počne "pametovati" o ispravnosti,.......... da li će promijeniti način svoj.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Bla » 18 Oct 2013, 02:09

To uopšte nije bitno da li će se neki 70-godišnjak promijeniti. Malo vjerovatno, ako je odgovor neophodan. Ne govorim ovdje isključivo o vjeri nego o bilo čemu. Informacije su danas prisutnije i drastično lakše dostupne, pa je vjerovatnije da će se određene stvari vremenom i ispravljati ako su pogrešne, tj. da na današnjem vaktu neka eventualno neispravna tradicija ne može nadživjeti ono što je ispravno. Barem tako meni moje rezonovanje govori.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by mrki62 » 18 Oct 2013, 09:11

Bla, ono što su moji đedovi i otac radili , to je dio mene i yebe se meni šta ko misli.
To je sva umjetnost.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Ideja » 18 Oct 2013, 10:33

Maja wrote:Vezano za kurbane, vidim ove godine od 4 čovjeka koji kolju kurban u našoj mahali samo je jedan klao ovdje, a ostali dali pare islamskoj zajednici u Mostaru. Meni je to baš bezveze jer, bože me oprosti, ko zna koliko će tog novca otići u prave ruke. I ispada mi ono eto ti lovu da se ja ne bakćem time. Baš mi je to bezveze. Osim godišnje članarine ništa ne bih davala IZ. Rađe ću podijeliti onom kome treba iz moje okoline.

Uplatila sam kurban jednoj organizaciji koja to proslijeđuje u neke afričke siromašne zemlje, mislim da je to u redu i meni to nije bez veze :cudi Ukoliko oni taj novac ne proslijede onako kako je opisano, onda to ide njima na dušu.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by mrki62 » 18 Oct 2013, 10:56

Uplatila sam kurban jednoj organizaciji koja to proslijeđuje u neke afričke siromašne zemlje, mislim da je to u redu i meni to nije bez veze :cudi Ukoliko oni taj novac ne proslijede onako kako je opisano, onda to ide njima na dušu.
nikako ne kontam smisao tog kurbana a niti opravdava logičnost.
Može se dati sadaka na više načina a kurban nema tu svrhu.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by Ideja » 18 Oct 2013, 11:16

Ne smatram niti kurban a niti ovaj moj način sadakom. Moglo bi se postaviti i pitanje smisla toliko mesa odjednom jer se ljudi često muče pri odlučivanju kome da ga odnesu.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Pripremanje kurbana

Post by mrki62 » 18 Oct 2013, 12:00

Vako, kurban ima svoj smisao i sama priprema očekuje od tebe da se zaposliš i to par dana u vezi kurbana - psihofizički.
Dakle, od tebe se u vezi kurbana očekuje da se pozabaviš izračunom kome ćeš dati , kome nanijetiti, ko će ti sve pomoći ,..... i to traje danima.
Dalje, kurban ima čak svrhu da se prisjetiš i onih koje inače čovjek zaboravi; neke prijatelje, rođake a čak i postoji mogućnost da se izmire neki koji su posvađani.
Ako ništa drugo, da znaš šta znači kabulusum a šta halalusum kod primo - predaje kurbana :obrve
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests