VJERA - vasa misljenja, stavovi i pitanja

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

VJERA - vasa misljenja, stavovi i pitanja

Post by adacta » 26 Mar 2010, 11:29

Vjera se obično definira kao uvjerenje u istinu neke tvrdnje bez njene provjere. Prema tome, to je subjektivno duhovno tumačenje ishoda percepcije, vlastitog razmišljanja ili komunikacije.

Vjera je u praksi vrlo korisna jer u svakodnevnom životu vjerujemo u više stvari nego što se čini. Ljudi vjeruju u poruke, ideje, djelotvornost, ljubav, druge ljude i namjere, kao i u mnoge druge vjerovatne ili nevjerovatne događaje, kao što su horoskopi i vještice.

U psihološkom smislu, vjera je predstavljačko stanje duha koje ima oblik tvrdnje.

U religijskom smislu, vjera se odnosi na dio šireg duhovnog ili moralnog temelja koji se naziva vjeroispovijest.

U klasičnoj logici, vjera se smatra tvrdnjom, jer iznosi neku tvrdnju ili očekivanje o stvarnosti za koju se pretpostavlja da je istinita ili lažna (čak i ako se to ne može praktički provjeriti, kao što je vjera u postojanje nekog božanstva). Povijesno gledano, filozofske analize naravi vjere proučavale su je kroz pojam suda. U tome se posebno ističu David Hume i Immanuel Kant.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by Maja » 26 Mar 2010, 12:59

Vjera je mač sa dvije oštrice. s jedne strane daje ti nadu, trudiš se da budeš bolji čovjek, paziš šta radiš da ti se ne bi nekad u životu vratilo, a s druge strane čovjek se može lako izgubiti u vjeri. na primjer, kad čovjek slijepo vjeruje da će se nešto desiti, poslije uglavnom biva razočaran. također oni koji vjeruju u boga i koji su se tome posvetili često kritički gledaju na one koji ne vjeruju

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by mrki62 » 26 Mar 2010, 20:47

Vjera je u meni uvijek postojala, sav svoj život sam posvetio ženama - njima najviše vjerujem :kogfd
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by lisko » 04 Apr 2010, 18:35

mrki62 wrote:Vjera je u meni uvijek postojala, sav svoj život sam posvetio ženama - njima najviše vjerujem :kogfd
zene su care sve bez njih zivot nema smisla
a vjera je ok svako neka vjeruje koliko moze u svoje i tudje nek ne dira i bit ce nam svima okkkkk...
Image

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by Toruk Makto » 13 Apr 2010, 17:58

ja vjerujem u jednog Boga
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by paparaci » 16 Apr 2010, 00:00

vjera je prava stvar. ja sam u vjeru usao postepeno. prati me od malih nogu. kako sam sazrio, vise joj sam se posvetio. poceo sam je studirati - kako, zasto, itd. to je stvarno nauka za sebe. odusevljen sam i zapanjen dosadasnjim saznanjima. jako sam sretan zbog toga. ovaj mir i ovu ljepotu koju osjecam ne bi dao ni za kakve pare svijeta ili bilo sta drugo! vazno je da covjek ne ugrozava drugog svojom vjerom i svojim uvjerenjima i da ne nagli. vjera moze biti i jako opasna ako covjek naglo stupi u nju. moze da te raznese, sto se kaze. osoba se nadje u neobranom grozdju i ne zna "kimeta". obicno to rezultira ekstremizmom, sto svakako sigurno nijedna vjera ne podrzava.

vjera je mir, vjera je ljubav, vjera je tolerancija, vjera je strpljivost, vjera je mudrost, vjera je spas!
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by mrki62 » 20 Apr 2010, 12:14

Složio bih se sa stavom od paparaci - ja.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by String » 20 Apr 2010, 18:55

paparaci wrote:vjera je mir, vjera je ljubav, vjera je tolerancija, vjera je strpljivost, vjera je mudrost, vjera je spas!
Pa gdje je taj Bog onda???
Image

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by paparaci » 20 Apr 2010, 23:42

gdje nije?!

pojasni, na sta mislis konkretno.....
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by String » 25 Apr 2010, 10:35

paparaci wrote:gdje nije?!

pojasni, na sta mislis konkretno.....
mir,ljubav,tolerancija,strpljivost,mudrost-to vise ne postoji drug moj...na to sam mislio...i pitao se gdje je Bog...
Image

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by paparaci » 25 Apr 2010, 14:29

a ha. sad kontam :ooooooo

razumijem te. postoji ono, samo sto je rijetko.....
to je ono sto bi trebalo biti plod tog vjerovanja :lllllll

tj. nase je da spoznamo Boga. a sa spoznajom slijedi vec navedeno.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Sanjar.Lutalica
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 953
Joined: 21 Jun 2010, 21:53
Location: Sarajevo
Has thanked: 13 times
Been thanked: 58 times
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by Sanjar.Lutalica » 13 Jul 2010, 00:21

Evo dugo se nije odgovaralo pa da malo ja .

Inace sam iz tipicne bosanske porodice , muslimanske i sve sto ide s tim .

Ali imam drugacije stavove i velike sumnje u Boga tj. nisam siguran da ga ima , ako ga ima onda se on ocigledno zajebava sa nama , i stvorio nas je da mu se klanjamo , molimo i sl. kako je on onda napacena osoba?
Ja sam Bog i ja mogu sve !
I onda se ljudi trebaju drugcije ponasat , a on kako hoce ?
I ratovi se vode zbog vjere Boga , a zar vjera ne predstavlja ljubav i mir?

Za mene vjera predstavlja jedan mir , sklad , neki zivotni balans , ljudima to treba i zato vjeruju .

Kao sto kaze :

"Čovjek je stvorio boga , a ne bog čovjeka"
Whatever doesn't kill us makes us even more annoying.

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by Sanjarko » 14 Jul 2010, 08:01

Svoje cijenim a tudje postujem...
Ne volim pretjerivanje u vjeri...u zadnje vrijeme se to bas desava,osobe koje prije nisu vjerovale ni u sta sad su poceli i pretjeruju u tome...da ne kazem postaju fanatici...
Za mene nije dovoljno samo reci ja sam vjernik a na drugu stranu ciniti zlo...
Sloga i ljubav,mir medju svima,postivanje i respekt prema onima koji pokazuju i tebi(ako bas nemoze svima)...
Ne ciniti zlo nikome...
Mogla bi reci za sebe da sam vjernik al na svoj nacin,jer nerazumijem da ti i na to u sta vjerujes imaju pravo odrediti porez,koji si obavezan placati...za uzvrat ne dobijas nista...
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by Maja » 14 Jul 2010, 10:21

nažalost upoznala sam par ljudi preko interneta, a i uživo koji su kao veliki vjernici a zapravo su gnjide nad gnjidama. jedan post na forumu im je citat iz kurana a drugi post najveće moguće uvrede. nije ni čudo što mnogi vjeru gledaju kao prijetnju. sve je manje i manje pravih, istinskih vjernika. ja vjerujem u boga, postim od devete godine i klanjam uz ramazan, ali ni ja se ne držim svih propisa. ograničila sam klanjanje samo za ramazan, ne odjevam se po propisu itd. zapravo, nikad se neću pokriti...e sad, ako će me neko smatrati nevjernicom zbog toga to je njihov problem. mislim da je manji grijeh ne nositi hidžab i ne klanjati svaki dan već mrziti druge, pozivati na internetu na džihad i što je po meni najgore kritikovati ateiste jer kao vjernici imaju pravo na to pošto su bolji ljudi od ateista. vjera je nešto privatno. vjeruj za sebe i ukoliko neko pokaže interes uvedi ga u vjeru, objasni mu nejasnoće, ali nikako ga nemoj siliti jer se onda postigne suprotan efekat.

svaka vjera kroz istoriju ima sramnih mrlja...a i sada ih ima. ali eto nekako se najviše priča o islamu.

User avatar
Del Boy
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1433
Joined: 04 Jul 2010, 17:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by Del Boy » 14 Jul 2010, 19:30

Od ovih sliniiih religija kako covjek da zna koja je prava ? i koja je ustvari prava ?
Ja ne vjerujem da Bog postoji. Za to treba cvrst dokaz.
Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by paparaci » 14 Jul 2010, 21:51

Sanjar.Lutalica wrote: Ali imam drugacije stavove i velike sumnje u Boga tj. nisam siguran da ga ima , ako ga ima onda se on ocigledno zajebava sa nama , i stvorio nas je da mu se klanjamo , molimo i sl. kako je on onda napacena osoba?
tobejarabi!
jarane, ovo je od tebe jako oholo i podlo. donio si odluku prije nego si se cestito ili imalo pozabavio ovim pitanjem.

gledaj jednu stvar. "ti" od svog djeteta, kojeg hranis, oblacis, odgajas, itd. zauzvrat trazis i ocekujes poslusnost, pa donekle i zahvalnost za odredjene stvari i u odredjenim godinama. smatras to sasvim normalnim. pa zar je onda puno klanjati se, moliti i zahvaljivati Onom koji je stvorio i tebe i sve nas i sve sto postoji?!
Ja sam Bog i ja mogu sve !
upravo tako.
I onda se ljudi trebaju drugcije ponasat , a on kako hoce ?
sta znaci drugacije. pa i roditelj svoje dijete uci kako ce se ponasati. gdje ces ti porediti sebe, mene ili bilo kog sa Njim?! to je care, s duznim postovanjem, van svake pameti.

u njegovim propisima nema nista lose za covjeka, samo sto to vecina ne shvata i ne zeli da shvati! On se je sebi zakleo da ce biti milostiv!
I ratovi se vode zbog vjere Boga , a zar vjera ne predstavlja ljubav i mir?
nije Bog kriv sto ljudi ne slijede njegove propise. jer da je tako - ne bi bilo toga o cemu govoris. svakom od nas je podario mozak, kojim se mozemo posluziti. i to je ono sto se zove sloboda uma. znaci nema sile i prisile u vjeri. jasni propisi i dokazi su tu, a na nama je da ih slijedimo i proucavamo.

ljudima to treba i zato vjeruju .
jeste. ja vjerujem iz dosade :laugh
Kao sto kaze :

"Čovjek je stvorio boga , a ne bog čovjeka"
a koji to "mozak" kaze?! :sok :lupa :laugh

Del Boy wrote:Od ovih sliniiih religija kako covjek da zna koja je prava ? i koja je ustvari prava ?
kad vec pitas - Islam :oo
Ja ne vjerujem da Bog postoji. Za to treba cvrst dokaz.
dokaza ima na pretek. nije uopste do toga, nego do covjeka. onaj ko ne zeli da vjeruje i spozna, mozes mu na oci iznijeti dokaz da ne moze veci - on ce se opet okrenuti. prije su dokazi bili veci tj. svaki je poslanik dolazio s nekim cudom ili s necim nadprirodnim da bi opomenuo i uputio narod.

ako te zaista vise interesuje, kao i sanjara - nije problem, mozemo nastaviti na odgovarajucoj temi - da ne bi ovdje isli u off.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Sanjar.Lutalica
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 953
Joined: 21 Jun 2010, 21:53
Location: Sarajevo
Has thanked: 13 times
Been thanked: 58 times
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by Sanjar.Lutalica » 14 Jul 2010, 23:25

Paparaci care , pročito sam Kur'an i Bibliju , imo sam predavanja o vjeri od hafiza , nemoj ti misliti zato sto ja ne vjerujem da ne znam , ii znam puno punoooo toga , ali dosta toga se ne uklapa . Nemoj me pogresno shvatiti , ja postujem sve religije , ii postujem tvoje vjerovanje ali mi se mozemo ovako da do "sudnjeg dana" , ti vjerovatno sad mislis da cu ja goriti u paklu , ali vidis po meni nije bitno ko je koje religije i u sta vjeruje , bitnije je ko je kakv covjek .


I nemoj se uvrijedit ali glupo ti je poredjenje izmedju Boga i roditelja .

Kao sto ti ponosno kazes da si Musliman i ja kazem da sam Ateist .

I nema posilje ovog svjeta , samo ovo !
Whatever doesn't kill us makes us even more annoying.

User avatar
Del Boy
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1433
Joined: 04 Jul 2010, 17:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by Del Boy » 15 Jul 2010, 09:18

Ova tema moze vjecno da traje.. Svako brani svoje misljenje. Tako da nije ni potrebno ovo raspravljati.
Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by paparaci » 15 Jul 2010, 13:20

Sanjar.Lutalica wrote:Paparaci care , pročito sam Kur'an i Bibliju , imo sam predavanja o vjeri od hafiza , nemoj ti misliti zato sto ja ne vjerujem da ne znam , ii znam puno punoooo toga , ali dosta toga se ne uklapa .
kao npr.?
Nemoj me pogresno shvatiti , ja postujem sve religije , ii postujem tvoje vjerovanje
postujem i ja sve religije. tudje postujem, svoje volim. i tudje ne diram, a na svoje ne dam! kao sto postujem i tvoje nevjerovanje ili vjerovanje, jer svako ce za sebe odgovarati. moje je samo da opomenem i ukazem na desinformacije.
ti vjerovatno sad mislis da cu ja goriti u paklu
daleko od toga. to samo On najbolje zna gdje ce ko. ni onaj najveci vjernik ne moze biti siguran da ce u raj. malo fali za jedno i za drugo. na nama je da se trudimo, a On je taj koji na kraju sudi i odlucuje!
ali vidis po meni nije bitno ko je koje religije i u sta vjeruje , bitnije je ko je kakv covjek


to je tvoj izbor. imam isto tj slicno gledanje, ali mi je jos draze ako je taj covjek moje vjeroispovijesti, jer nas vise veze.
I nemoj se uvrijedit ali glupo ti je poredjenje izmedju Boga i roditelja .
no frks. to ti je samo banalan primjer bio. poruka je bitna :mig
I nema posilje ovog svjeta , samo ovo !
zivi bili, pa vidjeli.

kako ono: "Cekajte, a i ja cu s vama cekati!" :mig
Del Boy wrote:Ova tema moze vjecno da traje.. Svako brani svoje misljenje. Tako da nije ni potrebno ovo raspravljati.
misljenja trebaju biti potkrjepljenja argumentima - tako da ne bi doslo do vjecne rasprave. ali kao sto vec rekoh, sve da nekom i izneses jasne argumente iliti dokaze, ne vrijedi. to je bilo i prije tako i tako ce ostati.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Sanjar.Lutalica
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 953
Joined: 21 Jun 2010, 21:53
Location: Sarajevo
Has thanked: 13 times
Been thanked: 58 times
Status: Offline

Re: VJERA vasa misljenja i stavovi

Post by Sanjar.Lutalica » 15 Jul 2010, 13:29

Ti kazes da me opominjes , ali sto vi vjerinici to radite , mogu ja tebi da govorim da budes Ateista da je to ispravno ,ali necu ne mjesam se .

I da ti kazem nikad ali nikad u zivotu nisam gledao ljude po vjeri , znaci totalno me ne zanima ko je koje religije , ii svi su mi drugi dragi ako su dobri .
Whatever doesn't kill us makes us even more annoying.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests