Lijecim Kur`anom

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20664 times
Contact:
Status: Offline

Re: Lijecenje Kur´anom!

Post by Rum » 16 Nov 2017, 22:32

to je nesto sto ti imas sto Njemci zovu hintergedanke,hintergedanke je misao daleko daleko u pozadini tvog uma ,nesto sto znas duboko u sebi ali ne mozes da priznas
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Lijecenje Kur´anom!

Post by Cvrle » 16 Nov 2017, 22:46

Mirelam wrote: 16 Nov 2017, 22:22
Chloe wrote: 16 Nov 2017, 21:55 Kur'an je arapska riječ ( na našem bi bilo Čitanje ili Skupljanje) a prilikom pisanja i izgovaranja riječi iz arapskog jezika u latiničnoj transkripciji cilj je što tačnije izgovarati, zato se apostrof koristi kao "zadrška" u izgovoru što je zapravo hemze (grleni poluglas) u arapskom jeziku.
Oblacicu, to sam i procitao u toj gramatici bosanskog jezika ali zasto imamo potrebu da u svoj jezik ubacujemo grlene poluglasove iz bilo kojeg jezika? I iz ostalih jezika uzimamo rijeci koje nam trebaju i postaju tudjice ali ih prilagodjavamo prema svojim potrebama i nasem pravopisu. Ovo je vise retoricko pitanje. :pusa
Mirelame, kao prvo i ja sam ucila SH jezik i smatram da sam dovoljno pismena da razumijem i znam o cemu pisem.
Drugo, Chloe ti je napisala odgov potpuno isti kao sto sam pisala i ja, ali dobro ja sam nova pa moram proci malo "centrifuge" ne ljutim se.
A trece, odgovor na ovaj citirani post, zasto se prilagodjava nas bosanski jezik, moj odgovor je vrlo jednostavan: "Postuj, da bi bio postovan."
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Lijecenje Kur´anom!

Post by Chloe » 16 Nov 2017, 22:53

Mirelam wrote: 16 Nov 2017, 22:22
Chloe wrote: 16 Nov 2017, 21:55 Kur'an je arapska riječ ( na našem bi bilo Čitanje ili Skupljanje) a prilikom pisanja i izgovaranja riječi iz arapskog jezika u latiničnoj transkripciji cilj je što tačnije izgovarati, zato se apostrof koristi kao "zadrška" u izgovoru što je zapravo hemze (grleni poluglas) u arapskom jeziku.
Oblacicu, to sam i procitao u toj gramatici bosanskog jezika ali zasto imamo potrebu da u svoj jezik ubacujemo grlene poluglasove iz bilo kojeg jezika? I iz ostalih jezika uzimamo rijeci koje nam trebaju i postaju tudjice ali ih prilagodjavamo prema svojim potrebama i nasem pravopisu. Ovo je vise retoricko pitanje. :pusa
Zato što gubi smisao. Dovimo, klanjamo na arapskom. Pošto puno osoba ne zna sufaru tj. arapsko pismo urađena je latinična transkripcija u kojoj je apostrof iskorišten u več gore navedenu svrhu.
Tako da sad ja uzmem čitati neki ajet koji je na latinici napisan , a Mute isti ajet na araspkom, vrlo slično bi zvučali , da nije apostrofa i povlaka koje se koriste, ne bi ... :cudi

Ne doživljavam to kao neku promjenu našeg jezika, jer je Kur'an jedini gdje se primjenio apostrof na taj način.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Lijecenje Kur´anom!

Post by KOMESAR » 26 Nov 2017, 12:42

SURA 93.

Ad-Duha - Jutro

( Mekka - 11 ajeta )


U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Tako mi jutra

2. i noći kada se utiša -

3. Gospodar tvoj nije te ni napustio ni omrznuo!

4. Onaj svijet je, zaista, bolji za tebe od ovoga svijeta,

5. a Gospodar tvoj će tebi, sigurno, dati, pa ćeš zadovoljan biti!

6. Zar nisi siroče bio, pa ti je On utočište pružio,

7. i za pravu vjeru nisi znao, pa te je na Pravi put uputio,

8. i siromah si bio, pa te je imućnim učinio?

9. Zato siroče ne ucvili,

10. a na prosjaka ne podvikni,

11. i o blagodati Gospodara svoga kazuj!


p.s.
Često zapadamo u depresivna stanja, posebno danas, kad sve imamo a nemamo ništa. Kur’an je lijek, Kur’an je savjet, Kur’an ti je najbolji prijatelj i vaiz, jednostavno kazano, Kur’an ti je spas i Uputa za sretan život. Svaka kur’anska sura, svaki ajet, ima svoju poruku i pouku, Kur’anska sura, koju bi trebao da zna napamet svaki vjernik, ima izuzetno jaku poruku, izuzetno smirujući poziv, djeluje opuštajuće na čovjeka i daje mu novu nadu, nadu da nije sve gotovo. Posebno psihijatrima je preporučljivo izučavanje ove sure.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Lijecenje Kur´anom!

Post by Remzudin » 01 Jun 2018, 08:51

to sve nije potrebno !

Kako smo mi istrazivali moze se lijecenje Kuranom drugacije izvrsavati.
1. neka bolestna osoba lezi pravcom sjeveru na ledzima.
2. treba se upaliti jedan Kamen "Weihrauch ili Räucherstab od Sandelholz i uplati 2 crvene svijece.
3.Kuran staviti na prsa osobe i neka lezi tako 6 minuta.
4. polse toga presvuci osobu i te staru robu zakopa pokraj jednog Jablana (Ahorn-Baum)

Ja tu prceduru nisam izvrsavao pa nemogu davati konkretne dokaze,ali mi je bilo
receno da se svaka osoba izljeci od svake bolest u roku od 2 dana.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Lijecenje Kur´anom!

Post by Mutevelija » 01 Jun 2018, 10:56

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

sajlent
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1297
Joined: 06 Jun 2018, 22:27
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Lijecenje Kur´anom!

Post by sajlent » 11 Jun 2018, 00:54


User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Kur'an kao lijek

Post by Mutevelija » 29 Dec 2018, 22:01

Ova tema nije za rasprave ali eto ko hoće nek proba.
Ova tema je za isnošenje sura koje su objavljene u različit period života Muhammeda a.s
Ide prva sura koja se smatra lijekom za depresiju.


Tako mi jutra #
i noći kada se utiša, – #
Gospodar tvoj nije te ni napustio ni omrznuo! #
Onaj svijet je, zaista, bolji za tebe od ovoga svijeta, #
a Gospodar tvoj će tebi sigurno dati, pa ćeš zadovoljan biti! #
Zar nisi siroče bio, pa ti je On utočište pružio, #
i za pravu vjeru nisi znao, pa te je na pravi put uputio, #
i siromah si bio, pa te je imućnim učinio? #
Zato siroče ne ucvili, #
a na prosjaka ne podvikni, #
i o blagodati Gospodara svoga kazuj! #

Tefsir sure ad duha tj tumačenje po ajetima i hadisima
"Tefsir Ibn Kesir - Sura Ad-Duha

Imam Ahmed od El-Esveda ibn Kajsa navodi da je rekao: /644/ “Čuo sam Džunduba da je rekao: ‘Vjerovjesnik, s.a.v.s., se jednom prilikom razbolio pa nije noćni ibadet provodio jednu ili dvije noći, pa mu je jedna žena došla i rekla: ‘Muhammede, mora da te je tvoj šejtan ostavio.” Na to je Uzvišeni Allah objavio: ”Tako mi jutra i noći kad se utiša, Gospodar tvoj nije te ni napustio ni omrznuo!'” Ovaj hadis prenose Buhari, Muslim i Et-Tirmizi.

“Tako mi jutra” /1/ “i noći kad se utiša”, /2/ “Gospodar tvoj nije te ni napustio ni omrznuo!” /3/ “Onaj svijet je, zaista, bolji za tebe od ovog svijeta”, /4/ “a Gospodar tvoj će tebi sigurno dati, pa ćeš zadovoljan biti.” /5/ “Zar te siročetom ne nađe, pa ti utočište dade”, /6/ “i zalutalim te nađe, pa te uputi”, /7/ “i siromahom te nađe, pa te bogatim učini?” /8/ “Zato siroče ne ucvili”, /9/ “i onoga ko traži ne odbij”, /10/ “i o blagodati Gospodara svoga kazuj!” /11/

Neki raniji učenjaci, među njima i Ibn Ishak, navode da je ovo poglavlje Džibril Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., objavio kada mu se pokazao u liku kakvom ga je Allah stvorio. To je bilo kada mu se Džibril približio i nadnio, dok je bio u dolini El-Ebtah “…i objavio robu Njegovu ono što je objavio”, tj. objavio mu ovo poglavlje: “Tako mi jutra i noći kada se utiša.” Ibn-Abbas kaže: /645/ “Kada je Allahovom Poslaniku počela objava Kur’ana, Džibril mu je neko vrijeme prestao dolaziti pa se zbog toga zabrinuo. Idolopoklonici su tada rekli: “Gospodar njegov ga je ostavio i omrznuo.” Na to je Allah objavio: “Gospodar tvoj nije te ni napustio ni omrznuo!” Uzvišeni se zaklinje jutrom i svjetlom koje je u njemu dao “…i noći kada se stiša”, tj. kada se smiri i tamom obavije, kao što Uzvišeni na drugom mjestu kaže: “On čini da zora sviće, On je noć odredio za početak, a Sunce i Mjesec za računanje vremena; to je određenje Silnog, Sveznajućeg” (6:96)

Riječi Uzvišenog: “Onaj svijet je, zaista, bolji za tebe od ovog svijeta.” Iz životopisa Allahovog Poslanika, s.a.v.s., poznato nam je da je on bio najskromniji čovjek na ovom svijetu. Imam Ahmed od Abdullah ibn Mesuda navodi da je rekao: /646/ “Allahov Poslanik, s.a.v.s., je jednom prilikom ležao na hasuri pa su mu od nje na tijelu ostali tragovi. Kada se probudio, počeo sam ga brisati rekavši mu: ‘Božiji Poslaniče, kad bi nam dozvolio da ti nešto prostremo preko hasure?’ Allahov Poslanik, s.a.v.s., odgovori: ‘[ta će meni ovaj svijet? Ja i ovaj svijet smo kao putnik i hlad nekog drveta u kome se putnik odmori, a onda dalje nastavi i hlad ostavi.'” Ovaj hadis prenose Ibn-Madže i Et-Tirmizi. Za njega Et-Tirmizi kaže da je dobar i vjerodostojan /hasenun sahihun/. Riječi Uzvišenog: “…a Gospodar tvoj će tebi sigurno dati, pa ćeš zadovoljan biti”, znače da će mu na onom svijetu dati da se zauzima za svoj ummet dok ne bude zadovoljan. Ebu-Amr el-Evzai od Abdullaha ibn Abbasa prenosi da je rekao: /647/

“Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., pokazano je kakve će sve pobjede, poslije njega, njegov ummet postići, riznicu po riznicu, pa se tome obradovao. Na to mu je Allah Uzvišeni objavio: “…a Gospodar tvoj će tebi sigurno dati, pa ćeš zadovoljan biti!” Nabrajajući blagodati kojima je obasuo svoga roba i poslanika, s.a.v.s., Uzvišeni dalje kaže: “Zar te siročetom ne nađe, pa ti utočIšte dade”, tako što mu je otac umro dok je on još u utrobi majke bio. Zatim mu je umrla i majka Amina bint Vehb kad je imao šest godina, nakon čega je brigu o njemu preuzeo djed mu Abdul-Muttalib, dok i on, kad je Muhammedu, s.a.v.s., bilo osam godina, nije umro, nakon čega je brigu o njemu preuzeo amidža mu Ebu-Talib. On će ga paziti, pomagati, odgajati i uvažavati, a kasnije, kada će ga Allah u četrdesetoj godini života poslati kao poslanika, braniti od njegovih sunarodnjaka, iako je sam Ebu-Talib i dalje ostao u vjeri svoga naroda, idolopoklonstvu.

Ovako je trajalo Allahovom voljom i određenjem sve dok Ebu-Talib, na malo prije Hidžre, nije umro, kada su se protiv njega podigli drski kurejšijski prvaci i neznalice, nakon čega mu je Allah naredio da se preseli u grad ensarija (Medinu). Kad se kod njih preselio, oni su ga, neka je Allah sa svima njima zadovoljan, lijepo primili, pružili mu utočište, pomagali ga, brinuli se o njemu i uz njega se borili. Sve su ovo bili znaci Allahovog čuvanja, pažnje i brige o njemu. “I zalutalim te nađe, pa te uputi.” U tom smislu na drugom mjestu Uzvišeni kaže: “Na takav način Mi i tebi objavljujemo ono što ti se objavljuje. Ti nisi znao šta je Knjiga niti si poznavao vjerske propise, ali smo je Mi učinili svjetlom pomoću kojeg upućujemo one robove Naše koje želimo.” (42:52) “…i siromahom te nađe, pa te bogatim učini”, tj. sa puno čeljadi si bio siromašan, pa te je Allah od drugih, osim od Sebe, učinio neovisnim, čime mu je omogućio da zasluži nagradu i za strpljenje i za zahvalnost.

U Buharijinom Sahihu i Muslimovom Sahihu se od Ebu-Hurejrea prenosi da je rekao: ” Poslanik, s.a.v.s., rekao je: /648/ ‘Nije bogatstvo u mnoštvu robe, nego je bogatstvo u bogatstvu duše.'” U Muslimovom Sahihu se od Abdullaha ibn Amra prenosi da je rekao: “Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: /649/ ‘Uspio je onaj ko primi islam, kome bude dato ono što mu je dovoljno od nafake i kome Allah da pa je zadovoljan sa onim što mu je dao.'” “Zato siroče ne ucvili”, tj. kao što si ti bio siroče pa ti je Allah pružio utočište, ni ti nemoj siroče cvjeljati, tj. ponižavati i odbijati, nego prema njemu budi dobrostiv i nježan! “…i onoga ko tražI ne odbij”, tj. kao što ti za pravu vjeru nisi znao pa te je Allah uputio na pravi put, nemoj ni ti onoga ko traži znanje odbijati! “…i o blagodati Gospodara svoga kazuj!”, tj. kao što si bio siromašan pa te Allah imućnim učinio, tako i ti o Njegovim blagodatima kazuj. U tom smislu u dovi naslijeđenoj od Vjerovjesnika, s.a.v.s., stoji: /650/ “Učini nas zahvalnim na Tvojim blagodatima…” Ebu-Davud prenosi od Ebu-Hurejre da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: /651/ “Ko nije zahvalan ljudima nije ni Allahu.”
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Kur'an kao lijek

Post by Krokodil Behko » 29 Dec 2018, 22:02

Bačena je fetva na pravljenje zapisa.
Saću reći Maji kakvu si temu otvorio
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kur'an kao lijek

Post by Mutevelija » 29 Dec 2018, 22:20

Krokodil Behko wrote: 29 Dec 2018, 22:02 Bačena je fetva na pravljenje zapisa.
Saću reći Maji kakvu si temu otvorio
Kakva fetva.
I šta je pogrešno.
Obrazloži.
I kakav zapis?
Manje šprdnje iše ozbiljnosti od moderacije ne bi škodilo.
Ja sam imao nijet /namjeru da stavim svaki ajet i tefsir tog ajeta kad je objavljen a sad vidim da vrijedi ona iz Novog Zavjeta"
"(Ne bacajte) bisere pred svinje (lat. Margaritas ante porcos) je skraćena izreka, koja je zapravo bila jedna u nizu pouka koje je Hristos dao svojim učenicima tokom "Besede na gori" (Jevanđelje po Mateju 7,6).


„Nolite dare sanctum canibus, neque mittatis margaritas vestras ante porcos, ne forte conculcent eas pedibus suis, et conversi disrumptam vos”

sto znači:

„Ne dajte svetinje psima; niti bacajte bisera svojih pred svinje da ih ne pogaze nogama svojim, i okrenuvši se ne rastrgnu vas.”
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Hafiz.36
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 18 Sep 2019, 21:32
Status: Offline

Lijecim Kur`anom

Post by Hafiz.36 » 18 Sep 2019, 21:41

Lijecim Kur`anom sihre, crnu magiju i uroke.
Uz Božiju pomoć, učenjem kur`anom riješava životne probleme izazvane crnom magijom
Javite se na e-mail hafizbosna@gmail.com
Last edited by Hafiz.36 on 18 Sep 2019, 22:47, edited 1 time in total.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Lijecim Kur`anom

Post by Mutevelija » 18 Sep 2019, 21:44

Prvo
Eselamu alejkum.

Na koji način liječiš.
Last edited by Mutevelija on 18 Sep 2019, 21:44, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Lijecim Kur`anom

Post by Melek » 18 Sep 2019, 21:44

Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Hafiz.36
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 18 Sep 2019, 21:32
Status: Offline

Re: Lijecim Kur`anom

Post by Hafiz.36 » 18 Sep 2019, 21:49

Mutevelija wrote: 18 Sep 2019, 21:44 Prvo
Eselamu alejkum.

Na koji način liječiš.

Selam alejkum,

lijecim pomoci Kur`ana.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Lijecim Kur`anom

Post by Mutevelija » 18 Sep 2019, 21:51

Opet te pitam kako pomoću Kur'ana ima više načina.

Možeš zapisima, možeš učenjem ajeta na vodu, možeš Rukjom.
Kao što rekoh ima više načina.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Lijecim Kur`anom

Post by Melek » 18 Sep 2019, 21:51

Jesi odgledo video do kraja?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Lijecim Kur`anom

Post by Krokodil Behko » 18 Sep 2019, 21:53

Rijaset davno bacio fetvu, na ove "vjerske liječnike"
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Lijecim Kur`anom

Post by Mutevelija » 18 Sep 2019, 21:56

Čovjek ode da mu skinu sihre, a ovi ga još više opsihre :D.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Lijecim Kur`anom

Post by Melek » 18 Sep 2019, 21:59

Ovo moram da posaljem u Centralu stranke, da se Zajednica pozabavi malo ovim subverzivnim djelatnostima.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Lijecim Kur`anom

Post by Remzudin » 18 Sep 2019, 22:55

Bullshit !!!

dok je Narod naivan i glup,nema rijesenja sa ovom konkurencijom.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests