Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Islam

Post by Deliler » 04 Apr 2019, 16:46

Fazlija wrote: 01 Apr 2019, 23:23 Jako zanimljiv dokumentarac...


Kako te bolan nije stid da postavljas ovako providne "alternativne cinjenice"? Da sam urednik, ili bi mi ti svojim rijecima sumarizirao video i pojasnio zasto bi ovo moglo da bude iole krediblno, ili bih ga ja izbrisao, kao sirenje islamofobije.

Da, znam da ces t isigurno reci da tu nema islamofobije. Isto onako kako nema i povreda svih konvencija o ljudskim pravima u Gazi, pa i cijelom Izraelu.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Venera » 04 Apr 2019, 17:04

Deliler wrote: 04 Apr 2019, 16:46
Fazlija wrote: 01 Apr 2019, 23:23 Jako zanimljiv dokumentarac...


Kako te bolan nije stid da postavljas ovako providne "alternativne cinjenice"? Da sam urednik, ili bi mi ti svojim rijecima sumarizirao video i pojasnio zasto bi ovo moglo da bude iole krediblno, ili bih ga ja izbrisao, kao sirenje islamofobije.

Da, znam da ces t isigurno reci da tu nema islamofobije. Isto onako kako nema i povreda svih konvencija o ljudskim pravima u Gazi, pa i cijelom Izraelu.
Fazlija je srbin, ne cudi me njegova zabrinutost Islamom :hihi

avo sto kaze autor knjige i gornjeg dokumentarca :

Gibson admits that his research has some problems. Since many o themanuscripts were adjusted to be “politically correct” he has the problem o trying to determine what the texts might have originally contained. In eect,he had to read back into the text to discover places where the editors neglectedto make changes. For instance, i the original direction o prayer was towardsPetra but was later moved to Mecca in the south o Arabia, the later writersand editors had to fnd ways o editing earlier manuscripts to remove all thereerences to Petra and make them all reer to Mecca. One example o this wasthe introduction o Jerusalem as the direction o the earlier qibla. Tis idea isound mostly in later writings ater Abbasid writers began to do their work,and never in the early writings. Even the term ’Al-Aqsa was later applied to Jerusalem to give it some credit as the earlier ocus o the qibla. So researcherstoday have the dicult job o trying to read into texts what they originally contained beore later editors tried to ’improve’ them according to what waspolitically or religiously correct at the time.


znaci, jedno velio nista od "otkrica" postvljenog u video zapisu :jutarnja

Petra doslovno jos nije dovoljno istrazena , svaki arheoog ce reci da jos nije sigurna sto je bila "svrha" gradjevine u Petra :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 04 Apr 2019, 18:39

Deliler wrote: 04 Apr 2019, 16:46 Kako te bolan nije stid da postavljas ovako providne "alternativne cinjenice"? Da sam urednik, ili bi mi ti svojim rijecima sumarizirao video i pojasnio zasto bi ovo moglo da bude iole krediblno, ili bih ga ja izbrisao, kao sirenje islamofobije.

Da, znam da ces t isigurno reci da tu nema islamofobije. Isto onako kako nema i povreda svih konvencija o ljudskim pravima u Gazi, pa i cijelom Izraelu.
Prvo, nije mi jasno zasto mislis da bi ovo bilo islamofobno? Ne vidim nista islamofobnoga u tom dokumentarcu. Covjek postavlja tezu da se u Kuranu Meka opisuje kao poljoprivredni i trgovacki kraj. On to suocava sa cinjenicama da u Meki nikada nije postojala poljoprivreda, da tamo nikada nisu rasla stabla, da u Meki nema arheoloskih dokaza o postojanju velikog grada (svetista, sjecista trgovackih puteva) prije 8. vijeka. I da se Meka ne spominje u niti jednom dokumentu prije 8. vijeka. Sta je tu islamofobno? Jednostavno treba vidjeti da li su ove cinjenice istinite ili nisu, a ne reagirati sa ljutnjom.

Nadalje, on iznosi pretpostavku da je ustvari Petra bio takav veliki grad u kojem je rodjen i djelovao Muhamed, a to zakljucuje po orijentaciji nekoliko najranijih dzamija koje su sve usmjerene prema Petri, a ne prema Meki. Sta je tu islamofobno? Jednostavno treba vidjeti da li su ove cinjenice istinite ili nisu, a ne reagirati sa ljutnjom.

Da ne prepričavamo dalje cijeli film, treba ga pogledati i s mirom razgovarati jesu li iznesene cinjene tacne ili nisu, a ne o stvarima koje se uopce ne spominju u ovom filmu (Gaza, Izrael, krsenje ljudskih prava u Palestini...).
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Islam

Post by Deliler » 04 Apr 2019, 18:52

Fazlija wrote: 04 Apr 2019, 18:39
Deliler wrote: 04 Apr 2019, 16:46 Kako te bolan nije stid da postavljas ovako providne "alternativne cinjenice"? Da sam urednik, ili bi mi ti svojim rijecima sumarizirao video i pojasnio zasto bi ovo moglo da bude iole krediblno, ili bih ga ja izbrisao, kao sirenje islamofobije.

Da, znam da ces t isigurno reci da tu nema islamofobije. Isto onako kako nema i povreda svih konvencija o ljudskim pravima u Gazi, pa i cijelom Izraelu.
Prvo, nije mi jasno zasto mislis da bi ovo bilo islamofobno? Ne vidim nista islamofobnoga u tom dokumentarcu. Covjek postavlja tezu da se u Kuranu Meka opisuje kao poljoprivredni i trgovacki kraj. On to suocava sa cinjenicama da u Meki nikada nije postojala poljoprivreda, da tamo nikada nisu rasla stabla, da u Meki nema arheoloskih dokaza o postojanju velikog grada (svetista, sjecista trgovackih puteva) prije 8. vijeka. I da se Meka ne spominje u niti jednom dokumentu prije 8. vijeka. Sta je tu islamofobno? Jednostavno treba vidjeti da li su ove cinjenice istinite ili nisu, a ne reagirati sa ljutnjom.

Nadalje, on iznosi pretpostavku da je ustvari Petra bio takav veliki grad u kojem je rodjen i djelovao Muhamed, a to zakljucuje po orijentaciji nekoliko najranijih dzamija koje su sve usmjerene prema Petri, a ne prema Meki. Sta je tu islamofobno? Jednostavno treba vidjeti da li su ove cinjenice istinite ili nisu, a ne reagirati sa ljutnjom.

Da ne prepričavamo dalje cijeli film, treba ga pogledati i s mirom razgovarati jesu li iznesene cinjene tacne ili nisu, a ne o stvarima koje se uopce ne spominju u ovom filmu (Gaza, Izrael, krsenje ljudskih prava u Palestini...).
Kada vec volis da trazis informacije kroz videa sa YT, pogledaj i onaj koji pokazuje te puteve,zakoje se tamo tvrdi da ih nije bilo....satelitski snimci ultra visoke rezolucije (i pominjali su jos nekakvu tehnologiju - davno sam gledao taj video). Jako mnogo puteva koji idu bas prema Meki, koje je prasina zatrpala zbog prestanka koristenja istih.

I da,video mozda izgleda da nema nikakve druge ambicije, osim ono ocemu se prica. Medjutim, oni vrlo dobro znaju da ce njihova teorija odmah i ucinkovito udariti u same stubove islama. Sreca, pa su ono (zaista) pusta nagadjaja, a istina se zna. Ipak, ne govorimo o periodu 7000 bc.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 04 Apr 2019, 19:02

Pa objavi ti slobodno taj video pa cemo usporediti, popricati.

Medjutim, mene zanima zasto mislis da su iznesene tvrdnje udar na stupove islama? I sta su to stupovi islama? Zasto su oni toliko osjetljivi? Zar bi se uzdrmali stupovi te vjere ako bi bilo tocno da je Petra, a ne Meka, bila mjesto prve Kabe? Sta bi ste vi da, ne daj Boze, neka prirodna katastrofa danas zaprijeti Meki pa da se Kaba i u nase vrijeme izmjesti... da li bi to poljuljalo vjeru ljudi u Allaha ili je potpuno svejedno u kojem pravcu se vjernik moli. Ima li ta vjera i neke druge temelje, osim ovih koji su ovisni o tako profanim svjetovnim stvarima kao sto su strane svijeta i smjer molitve.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Islam

Post by Deliler » 04 Apr 2019, 19:08

Fazlija wrote: 04 Apr 2019, 19:02 Pa objavi ti slobodno taj video pa cemo usporediti, popricati.

Medjutim, mene zanima zasto mislis da su iznesene tvrdnje udar na stupove islama? I sta su to stupovi islama? Zasto su oni toliko osjetljivi? Zar bi se uzdrmali stupovi te vjere ako bi bilo tocno da je Petra, a ne Meka, bila mjesto prve Kabe? Sta bi ste vi da, ne daj Boze, neka prirodna katastrofa danas zaprijeti Meki pa da se Kaba i u nase vrijeme izmjesti... da li bi to poljuljalo vjeru ljudi u Allaha ili je potpuno svejedno u kojem pravcu se vjernik moli. Ima li ta vjera i neke druge temelje, osim ovih koji su ovisni o tako profanim svjetovnim stvarima kao sto su strane svijeta i smjer molitve.
Nemoj mijesati danas "sta bi kada bi morali..." To nema nikakve veze.

Ali, kada kazes da islam nije potekao iz Meke, gdje se nalazi ondje gdje se i nalazi, time se odmah pobija mnostvo islamskih vjerovanja. Kao prvo, objava je pocela u Meki, u pecini Hira, nadomak Meke. U Kur'anu se pominje cak, recimo i pleme, koje je dominiralo u Meki: Kurejsije.

Da li zaista treba dalje nabrajati jer se jasno vidi kuda bi to odvelo?

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Podrinjac » 04 Apr 2019, 19:13

Deliler, da ti slučajno nisi Smrčak?

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 04 Apr 2019, 19:22

Prvo, ne kazem to ja, nego onaj naucnik i istrazivac u filmu. Ja cak ne tvrdim da je to tocno, nego samo tvrdim da je zanimljivo i da bi bilo dobro cuti protuargumenre.

Drugo, bas za tu pecinu Hiru, on navodi da bi se ona trebala nalaziti sjeverno od Kabe i gledati na jug, prema Kabi, a da se ova za koju se sada vjeruje da je Hira drugacije okrenuta.

Na slican nacin bi se trebalo suceliti argumente za i protiv, nista vise.

Isto tako, trebalo bi istraziti pleme Kurejsija... da li danas postoje u Meki, da li su mozda dosli prilikom (pretpostvljene) seobe Kabe, koliko je utemeljena tvrdnja da izvori pominju njihov kraj oko Petre i sl.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 04 Apr 2019, 19:25

Mudar co'ek to sve istrazuje sa zanimanjem. Ne ljuti se odmah na prvu i ne odbacuje niti jednu pretpostavku.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 04 Apr 2019, 20:23

tRPEZA" 32
"Zbog toga smo Mi propisali sinovima Israilovim: ako neko ubije nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini - kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva - kao da je svim ljudima život sačuvao. Naši su im poslanici jasne dokaze donosili, ali su mnogi od njih, i poslije toga, na Zemlji sve granice zla prelazili."

مِنْ أَجْلِ ذَٰلِكَ كَتَبْنَا عَلَىٰ بَنِي إِسْرَائِيلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا ۚ وَلَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُسُلُنَا بِالْبَيِّنَاتِ ثُمَّ إِنَّ كَثِيرًا مِنْهُمْ بَعْدَ ذَٰلِكَ فِي الْأَرْضِ لَمُسْرِفُونَ

Komentar ajeta:


Uvišeni Allah kaže: "Poradi toga što je Ademov sin ubio svoga brata nasilno i nepravično." "Mi smo propisali sinovima Israilovim", tj. uzakonili smo im i objavili: "Ako neko ubije nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini - kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva - kao da je svim ljudima život sačuvao", tj. ako neko ubije nekoga bez nekog motiva vezanog za odmazdu /kisas/ i bez toga da je taj počinio nered na Zemlji i bude vjerovao da je dozvoljeno ubiti nekoga bezrazložno, ko nije počinio nikakav zločin - taj kao da je sve ljude poubijao, jer on ne pravi razliku među ljudima; međutim, ako neko bude razlog da se nečiji život spasi, tj. spriječi ubistvo nekoga i bude stajao iza toga, onda su svi ljudi sigurni od njega u tom pogledu.

Zbog ovoga Uzvišeni Allah kaže: "kao da je svim ljudima život sačuvao". Prenose El-E'ameš i drugi od Ebu-Saliha, a on od Ebu Hurejrea, da je rekao: Otišao sam kod h. Osmana na dan kada su napali njegovu kuću i rekao: "Došao sam da ti pomognem", a borba je bila prekinuta, o vladaru pravovjernih. Odgovorio je: "O Ebu-Hurejre, da li bi te radovalo da sve ljude poubijaš i mene sa njima?" Odgovorio sam: "Ne." On nastavi: "Uistinu, ako ubiješ nekog čovjeka, kao da si sve ljude poubijao. Imaš dozvolu da se vratiš, nagrađen /od Allaha za svoj dolazak/ i bez ikakva grijeha" , pa sam se ja vratio i nisam se borio. Od Mudžahida se prenosi da kaže za onoga koji hotimično ubije vjernika i za kojeg će Allah pripremiti Džehennem kao kaznu, na njega će gnjev Svoj spustiti, proklet će ga i patnju mu veliku pripremiti: "Kada bi sve ljude poubijao ne bi imao veću kaznu od te", a za onoga koji bude uzrok da se nečiji život sačuva i koji kao da je svim ljudima život sačuvao, kaže: "Od onoga koji ne ubije nikoga svi su ljudi pošteđeni."

Riječi Uzvišenog Allaha: "Naši su im poslanici jasne dokaze donosili", tj. sa jasnim dokazima, znakovima i argumentima. "...ali su mnogi od njih, i poslije toga, na Zemlji sve granice zla prelazili". Ovo je prijekor njima zbog toga što su činili zabranjene stvari i nakon toga, i pored toga što su za njih znali /da su zabranjene/, kao što su postupali oni iz plemena Benu-Kurejza, En-Nadir i drugi pripadnici plemena Benu-Kajnuka'a od jevreja koji su živjeli oko Medine. Oni su ratovali sa plemenima Evs i Hazredž kada bi došlo do ratova između njih u predislamskom periodu, a kada bi se rat završio, oni bi otkupljivali zarobljene i žalili ubijene. Uzvišeni Allah ih zbog toga kori u suri El-Bekare.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 04 Apr 2019, 20:24

Trpeza 33
Sura El-Maide - Trpeza
33
"Kazna za one koji protiv Allaha i Poslanika Njegova vojuju i koji nered na Zemlji čine jeste: da budu ubijeni, ili razapeti, ili da im se unakrst ruke i noge odsijeku ili da se iz zemlje prognaju. To im je poniženje na ovom svijetu, a na onom svijetu čeka ih patnja velika"

إِنَّمَا جَزَاءُ الَّذِينَ يُحَارِبُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَيَسْعَوْنَ فِي الْأَرْضِ فَسَادًا أَنْ يُقَتَّلُوا أَوْ يُصَلَّبُوا أَوْ تُقَطَّعَ أَيْدِيهِمْ وَأَرْجُلُهُمْ مِنْ خِلَافٍ أَوْ يُنْفَوْا مِنَ الْأَرْضِ ۚ ذَٰلِكَ لَهُمْ خِزْيٌ فِي الدُّنْيَا ۖ وَلَهُمْ فِي الْآخِرَةِ عَذَابٌ عَظِيمٌ

Komentar ajeta:


Riječi Uzvišenog Allaha:

"Kazna za one koji protiv Allaha i Poslanika Njegova vojuju i koji nered na Zemlji čine jeste: da budu ubijeni, ili razapeti, ili da im se unakrst ruke i noge odsijeku ili da se iz zemlje prognaju." Vojevanje (el-muharebe) jeste suprotstavljanje i oponiranje i ono je podudarno sa nevjerovanjem drumskim razbojništvom i prepadima, kao što se i nered na Zemlji odnosi na više vrsta zala.

Ovaj ajet, iako je objavljen o jednoj skupini iz plemena Urejna ili plemena Akl, općenito se odnosi na idolopoklonike i druge koji imaju ova obilježja, kako to prenose Buharija i Muslim od Enesa ibn Malika /94/, da je jedna grupa iz plemena Akl, njih osam, došla do Allahovog Poslanika, s.a.v.s., i dali mu prisegu na prihvatanje islama. Međutim, klima u Medini nije im odgovarala, pa su poobolijevali i oslabili. Potuđili su se Allahovom na to Poslaniku, s.a.v.s., pa im je on predložio: "Kada biste otišli sa našim pastirima među deve, pa pili njihovu mokraću i mlijeko?" Odgovorili su: "Svakako", a zatim su otišli i pili njihovu mokraću i mlijeko i tako ozdravili. Međutim, ubili su pastira i pokupili deve. To je došlo do Allahovog Poslanika, s.a.v.s. On je poslao potjeru za njima , pa su sustignuti i dovedeni. Naredio je da im se odsijeku ruke i noge i usijanim ekserom probodu oči, a zatim da se bace na sunce dok ne umru. Ovo je Muslimov tekst hadisa, a u drugom tekstu njih dvojice se kaže: iz plemena Akl ili Urejne. U jednom tekstu ovog hadisa kaže se: "pa su bačeni na žegu i počeli su tražiti vodu, ali im nije data". Od Katade se prenosi da je rekao: "Bili su iz plemena Akl i plemena Urejna. Muslim ga prenosi preko Selmana Et-Tejmijja, od Enesa da je rekao: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., naredio je da im se iskopaju oči samo zato što su oni iskopali oči pastirima.Vidio sam jednog od njih kakao grize zemlju ustima, sve dok nisu pomrli i tada je objavljen ajet:

"Kazna za one koji protiv Allaha i Poslanika Njegova vojuju...do kraja." Također ga prenose Ebu-Davud, Nesaija i Tirmizija, koji ga ocjenjuje kao hasen sahih. U predanju od Ibn Ebi- Hatima Enes kaže:"...pa su se odmetnuli od islama, ubili pastira, otjerali deve, vršili prepade na putu i silovanja."

Ibn Ebi-Hatim prenosi od Abdullaha ibn Omera ili ′Amra - u dilemi je jedan od prenosilac po imenu Junus - a on od Allahovog Poslanika, s.a.v.s., kazivanje o tome, tj. kazivanje o pripadnicima plemena Urejna i da je ajet o vojevanju protiv Allaha objavljen u pogledu njih. Također ga prenosi i Ebu-Davud. Riječi Uzvišenog Allaha: "...da budu ubijeni, ili razapeti, ili da im se unakrst ruke i noge odsijeku ili da se iz zemlje prognaju". Ibn Ebi-Talha prenosi od Ibn-Abbasa: "Vođa muslimana može birati o onome koji potegne oružje na muslimane i bude vršio prepade na putu: ako hoće ubiti ga, ako hoće razapeti ga ili ako mu hoće noge i ruke unakrst odsjeći" - ili, ako hoće, prognati ga. Potpora je ovome mišljenju u činjenici da je čestica: /ili/ upotrijebljena u značenju odabira (littahjiri), kao što je u drugim primjerima u Kur'anu, npr. riječi Uzvišenog Allaha koje govore o kazni za hotimični lov u vremenu obavljanja hadža:

"Kazna je da jednu domaću životinju čiju će vrijednost procijeniti dvojica vaših pravednih ljudi, kao kurban zakolje kod Kabe, ili da se iskupi time što će, ravno tome, nahraniti siromahe ili postiti." (5:95) Sve je ovo prepušteno izboru, pa tako treba da bude i ovaj ajet. što se tiče riječi Uzvišenog Allaha: "...ili da se iz zemlje prognaju", o njima Ata El-Horosani kaže: "Bit će prognan iz jednoga grada u drugi nekoliko godina, ali neće biti protjeran iz islamske države." Neki drugi smatraju da se pod progonstvom (nefj) misli na zatvor. Ibn-Džerir je ovdje odabrao mišljenje da se progna iz svoje pokrajine u drugu i da tamo bude zatvoren. Riječi Uzvišenog Allaha:

"To im je poniženje na ovom svijetu, a na onom svijetu čeka ih patnja velika", tj. ovo što je spomenuto o ubijanju, razapinjanju, sječenju nogu i ruku unakrst i progonu, poniženje je za njih među ljudima na ovom svijetu, pored velike kazne koju im je Allah pripremio na Sudnjem danu. Ovo podupire mišljenje onih koji smatraju da je ovaj ajet objavljen samo u vezi sa idolopoklonicima, a da se pripadnike islama odnosi hadis u Muslimovom Sahihu od Ubade ibn Samita, r.a., koji kaže: /98/ "Allahov Poslanik, s.a.v.s., uzeo je prisegu od nas kao što ju je uzeo od žena: da nećemo Allahu nikoga ravnim smatrati, i da nećemo krasti, i da nećemo bludničiti, i da nećemo djecu svoju ubijati, niti ih jedan drugima podmetati. Onaj od vas koji to ispuni ima nagradu kod Uzvišenog Allaha, a onaj koji bude učinio nešto od toga, pa ne bude kažnjen - to mu je otkup. Slučaj onoga kojeg pokrije Allah - Njemu pripada: ako htjedne, On će ga kazniti; a ako htjedne, On će mu oprostiti." Prenose ga Muslim, Ibn-Mad`e i Tirmizija, koji ga ocjenjuje kao hasen - garib.

Ibn-Džerir ka`e: Oni imaju u ovozemaljskom životu kaznu, a na onom svijetu imat će još veću kaznu, tj. ako se ne pokaju zbog tih svojih postupaka prije nego što umru.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

senad123
Na probnom
Na probnom
Posts: 6
Joined: 05 Apr 2019, 01:34
Status: Offline

Re: Islam

Post by senad123 » 05 Apr 2019, 03:25

Islam je jedina prava istina i muslimani vole Allaha i vole da se mole u dzamijama. Islam je interesantna religija i svako ko praktikuje Islam dostize srecu.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Socrates » 05 Apr 2019, 03:54

Muamere, bolan, kako si ti izdržao bez nas sve ovo vrijeme?

Mi bez tebe bogami teško.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 05 Apr 2019, 20:01


Poslije ukopa imam ili više njih uči ašere (odlomke iz Kur'ana; dva posljednja ajeta sure El-Bekare), suru Ihlas tri puta, sure Felek, Nas i Fatihu, zatim "Elif-lām-mīm" (početak El-Bekare)


Ako se ko pitao kad sta uce na dzenazama kad se cuci pred kaburom.







Primjer

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 05 Apr 2019, 20:15

PRevod
Bekare zadnja dva ajeta
"Prevod:

Poslanik vjeruje u ono što mu se objavljuje od Gospodara njegova, i vjernici - svaki vjeruje u Allaha, i meleke Njegove, i knjige Njegove, i poslanike Njegove: "Mi ne izdvajamo nijednog od poslanika Njegovih." I oni govore: "Čujemo i pokoravamo se; oprosti nam, Gospodaru naš; tebi ćemo se vratiti."

Allah nikoga ne opterećuje preko mogućnosti njegovih: u njegovu korist je dobro koje učini, a na njegovu štetu zlo koje uradi. Gospodaru naš, ne kazni nas ako zaboravimo ili što nehotice učinimo! Gospodaru naš, ne tovari na nas breme kao što si ga tovario na one prije nas! Gospodaru naš, ne stavljaj nam u dužnost ono što ne možemo podnijeti, pobriši grijehe naše i oprosti nam, i smiluj se na nas. Ti si Gospodar naš pa nam pomozi protiv naroda koji ne vjeruje!

SURETUL-IHLAS

Bismillahi rrahmani rrahim

KUL HUVALLAHU EHAD
ALLAHU SSAMED
LEM JELID VE LEM JULED
VE LEM JEKUL-LEHU KUFUVEN EHAD

Prevod:
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog

Reci:"On, Allah, Jedan je!
Allah je utociste svakome!
nije rodio, nit' je rodjen!
I niko mu ravan nije!"



SURETUL-FELEK

Bismillahi rrahmani rrahim

KUL EUZU BI RABBIL FELEK
MIN SHERRI MA HALEK
VE MIN SHERRI GASIKIN IZA VEKAB
VE MIN SHERRI NNEFFASATI FIL UKAD
VE MIN SHERRI HASIDIN IZA HASED


Prevod:
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog

Reci: "Utjecem se Gospodaru svitanja
od zla onoga sto On stvara,
i od zla sumraka kada tamnine razastire
i od zla onih koji pusu u uzlove,
i od zla zavidnika kada zavist ne krije!"



SURETU-NNAS

Bismillahi rrahmani rrahim

KUL EUZU BI RABBI NAS
MELIKI NNAS, ILAHI NNAS
MIN SHERRIL VESVASIL HANNAS
ELLEZI JUVESVISU FI SUDURI NNAS
MINEL DZINNETI VE NNAS


Prevod:
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog

Reci:"Utjecem se Gospodaru ljudi,
Vladaru ljudi,
Bogu ljudi,
od zla sejtana koji spletkari,
koji zle misli unosi u srca ljudi -
od dzina i od ljudi"


Fatiha
Prevod na bosanskom:

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo,
Milostivog, Samilosnog,
Vladara Dana sudnjeg,
Tebi se klanjamo i od Tebe pomoć tražimo!
Uputi nas na Pravi put,
na Put onih kojima si milost Svoju darovao,
a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali, niti onih koji su zalutali!

Elif lam mim Prvih pet ajeta sure Bekare
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
Elif Lam Mim.*

Ova Knjiga, u koju nema nikakve sumnje, uputstvo je svima onima koji se budu Allaha bojali;

onima koji u nevidljivi svijet budu vjerovali i molitvu obavljali i udjeljivali dio od onoga što im Mi budemo davali;

i onima koji budu vjerovali u ono što se objavljuje tebi i u ono što je objavljeno prije tebe, i onima koji u onaj svijet budu čvrsto vjerovali.

Njima ce Gospodar njihov na Pravi put ukazati i oni ce ono što žele ostvariti.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Islam

Post by Deliler » 06 Apr 2019, 16:31

U pocetku sure "Nnas", duplo "n" u prvom ajetu, da bi oni koji mozda eventualno htjeli da nauce, znaju da je to "n", na kome se malo zadrzava. Iakoje tesko nauciti ovako, pogotovo bez akcenata i apostrofa.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 06 Apr 2019, 17:21

[quote=Deliler post_id=1740780 time=1554561082 user_id=3368]
U pocetku sure "Nnas", duplo "n" u prvom ajetu, da bi oni koji mozda eventualno htjeli da nauce, znaju da je to "n", na kome se malo zadrzava. Iakoje tesko nauciti ovako, pogotovo bez akcenata i apostrofa.
[/quote]

To je zbog testida
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Islam

Post by Deliler » 06 Apr 2019, 17:35

Mutevelija wrote: 06 Apr 2019, 17:21
Deliler wrote: 06 Apr 2019, 16:31 U pocetku sure "Nnas", duplo "n" u prvom ajetu, da bi oni koji mozda eventualno htjeli da nauce, znaju da je to "n", na kome se malo zadrzava. Iakoje tesko nauciti ovako, pogotovo bez akcenata i apostrofa.
To je zbog testida
Pa to i pisem. U prvom ajetu je samo jedno "n". "Nnas" je uvijek sa dva "n" ako se zeli pravilno (koliko je to moguce) prenijeti na nas jezik.

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Islam

Post by Deliler » 08 Apr 2019, 22:11

Podrinjac wrote: 04 Apr 2019, 19:13 Deliler, da ti slučajno nisi Smrčak?
Nisam ( nazalost ili nasrecu?).

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Podrinjac » 08 Apr 2019, 22:43

Deliler wrote: 08 Apr 2019, 22:11
Podrinjac wrote: 04 Apr 2019, 19:13 Deliler, da ti slučajno nisi Smrčak?
Nisam ( nazalost ili nasrecu?).
To ja onako. Po stilu pisanja.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests