Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
exampLe
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1343
Joined: 06 May 2019, 09:40
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islam

Post by exampLe » 12 May 2019, 14:19

carobnjak N wrote: 12 May 2019, 14:09
Deliler wrote: 12 May 2019, 14:07

Nikad...nikad, gospodine carobnjak N.
Zato sto ne znate dovoljno gospodine. Guglajte o ibn Arebiju npr
Frajer nevjernik 1/1, vidi se od koga si pokupio ove gluposti.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 12 May 2019, 14:47

Kako se to tebe konkretno tice?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
exampLe
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1343
Joined: 06 May 2019, 09:40
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islam

Post by exampLe » 12 May 2019, 14:58

carobnjak N wrote: 12 May 2019, 14:47 Kako se to tebe konkretno tice?
Govoris ljudima kako “ne znaju”, a upravo si ti taj koji ne zna. :)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 12 May 2019, 15:03

exampLe wrote: 12 May 2019, 14:58
carobnjak N wrote: 12 May 2019, 14:47 Kako se to tebe konkretno tice?
Govoris ljudima kako “ne znaju”, a upravo si ti taj koji ne zna. :)
Cini ti se. Ako prelistas ovu temu negdje tamo mozda cak od pocetka, vidjeces da sam i ja bio gorljivi mumin.
Citam arapski, znam lijepo uciti Kur'an, detaljno poznajem sve islamske i imanske sarte.
Poznajem detaljno i bez guglanja Poslanikovu biografiju itd
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
exampLe
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1343
Joined: 06 May 2019, 09:40
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islam

Post by exampLe » 12 May 2019, 15:05

carobnjak N wrote: 12 May 2019, 15:03
exampLe wrote: 12 May 2019, 14:58

Govoris ljudima kako “ne znaju”, a upravo si ti taj koji ne zna. :)
Cini ti se. Ako prelistas ovu temu negdje tamo mozda cak od pocetka, vidjeces da sam i ja bio gorljivi mumin.
Citam arapski, znam lijepo uciti Kur'an, detaljno poznajem sve islamske i imanske sarte.
Poznajem detaljno i bez guglanja Poslanikovu biografiju itd
Sad me jos vise cudi sto spominjes Ibn Arebija.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 12 May 2019, 15:15

Arebi ili sejhul ekber ( najveci sejh) je vrhunski islamski intelektualac, ono...nema dalje.
Ja sto sam ga skonto, poklapa se sa ovim mojim, zato sam ga spomenuo. Nisam nikakav njegov sljedbenik ili slicno. Uglavnom, nisam munafik, a cafir mozda i jesam i ok mi je to.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4970
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Remzudin » 12 May 2019, 20:41

Deliler wrote: 12 May 2019, 13:01
Fazlija wrote: 12 May 2019, 00:09 Remzo, ti si nas crnomagijski Guru, nas Milarepa u svojoj ranoj fazi ;)

Delileru, zasto si tako iskljuciv? Carobnjak iznosi svoje mišljenje i temelji ga na odredjenom tumacenju Kurana, zasto mislis da je tvoje tumacenje spravnije? Pa cak i da jeste, zasto tako ostrasceno reagirati sa bijesom i ljutnjom? Zasto mislis da necije misljenje moze uvrijediti Stvaratelja svjetova, zasto mislis da Stvoritelju tvoja ljutnja moze ugoditi?
Da budem opet iskljuciv onda: Drzi se ti budizma.

Vidi, ni on niti ja imamo pravo na svoje misljenje, kada se radio osnovnim temeljima vjere. Islam je po svim stvarima o kojima on pise jasno definisan. On sa svojom pricom izlazi iz tih granica. Necu dalje da raspravljam o tome jer je suvisno.

Ja kada (i ako), budem napisao svoje "misljenje" o stvarima o kojima on pise, to nece biti moje misljenje, nego ono sto islam uci, uz prilozene dokaze iz Kur'ana i hadisa.

Dotad, niko mi ne moze uzeti pravo da nekoga kritikujem i da ne siri dezinformacije. U onome sto on pise, nema mjesta nicijem misljenju. To su price koje su davno (jos za vrijeme Muhameda a.s) proglasene kufrom, iz razloga zalazenja u ono sto samo Allah zna (gajb), kao i netacno opisivanje nase smrti i onoga sto dolazi poslije nje. Sve to je jasno jasno utvrdjeno u islamu.

A ti meni slobodno i dalje "pucaj" palac dole i na ovaj post, ako bas volis to. Ponavljam, islam nije filozofija nego religija, sa jasno uvrdjenim osnovnim postulatima. Ko izadje iz njih, u proslom postu sam napisao sta mu je ciniti.

mogu li ja znati koga ti fixiras u svojim post onoga..."on" ?

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Islam

Post by Deliler » 12 May 2019, 20:56

Remzudin wrote: 12 May 2019, 20:41
Deliler wrote: 12 May 2019, 13:01

Da budem opet iskljuciv onda: Drzi se ti budizma.

Vidi, ni on niti ja imamo pravo na svoje misljenje, kada se radio osnovnim temeljima vjere. Islam je po svim stvarima o kojima on pise jasno definisan. On sa svojom pricom izlazi iz tih granica. Necu dalje da raspravljam o tome jer je suvisno.

Ja kada (i ako), budem napisao svoje "misljenje" o stvarima o kojima on pise, to nece biti moje misljenje, nego ono sto islam uci, uz prilozene dokaze iz Kur'ana i hadisa.

Dotad, niko mi ne moze uzeti pravo da nekoga kritikujem i da ne siri dezinformacije. U onome sto on pise, nema mjesta nicijem misljenju. To su price koje su davno (jos za vrijeme Muhameda a.s) proglasene kufrom, iz razloga zalazenja u ono sto samo Allah zna (gajb), kao i netacno opisivanje nase smrti i onoga sto dolazi poslije nje. Sve to je jasno jasno utvrdjeno u islamu.

A ti meni slobodno i dalje "pucaj" palac dole i na ovaj post, ako bas volis to. Ponavljam, islam nije filozofija nego religija, sa jasno uvrdjenim osnovnim postulatima. Ko izadje iz njih, u proslom postu sam napisao sta mu je ciniti.

mogu li ja znati koga ti fixiras u svojim post onoga..."on" ?
Na onoga @Carobnjak N. A, sto pitas? :)

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 12 May 2019, 22:38

Deliler wrote: 12 May 2019, 13:01 Vidi, ni on niti ja imamo pravo na svoje misljenje, kada se radio osnovnim temeljima vjere. Islam je po svim stvarima o kojima on pise jasno definisan. On sa svojom pricom izlazi iz tih granica. Necu dalje da raspravljam o tome jer je suvisno.

Ja kada (i ako), budem napisao svoje "misljenje" o stvarima o kojima on pise, to nece biti moje misljenje, nego ono sto islam uci, uz prilozene dokaze iz Kur'ana i hadisa.

Dotad, niko mi ne moze uzeti pravo da nekoga kritikujem i da ne siri dezinformacije. U onome sto on pise, nema mjesta nicijem misljenju. To su price koje su davno (jos za vrijeme Muhameda a.s) proglasene kufrom, iz razloga zalazenja u ono sto samo Allah zna (gajb), kao i netacno opisivanje nase smrti i onoga sto dolazi poslije nje. Sve to je jasno jasno utvrdjeno u islamu.
Delileru, ti si malo dogmatican u pristupu... reklo bi se po naski, zatucan. Kako mozes sam sebi oduzimati pravo na sopstveno mišljenje? To sto je islam "definisan" znaci samo da niste dopustali slobodu misljenja unutar islama. Da se nisu razvila razlicita tumacenja i da ste usvojili samo uzak raspon teoloskih promisljanja. A to i ne cudi ako su svi koji su se usudili misliti o islamu za sebe tvrdili da nemaju sopstveno misljenje. Kakva je onda to tradicija ne-misljenja? To je tradicija papagajskog ponavljanja tudjeg misljenja.

Ali cak bih i to razumio. Neko npr. kaze... mislim da nisi u pravu, jer se to kosi s ucenjem tog-i-tog ucenjaka, tog-i-tog izvora. Ali ono sto nikada nisam razumio jeste bijes, ljutnja koja probija izmedju i ispod redova. Zasto se ljutiti ako neko ima drugacije misljenje... traziti da se pokaje i slicno!? A sta ako se ne pokaje? Zar cemo ga onda gadjati kamenjem?! Zar nije dovoljno ustvrditi da se necije misljenje ne slaze s dominantnim teoloskim tumacenjem, ali da postoje i takve struje unutar islamske misli.

Inace, Ibn Arabi je vrlo zanimljiv mislioc. Vrlo dubok mistik. Nisam puno pratio njegov rad, tek povrsno iz opste kulture. Volio bih znati da li je na osnovu njegove misli nastala kakva formalna skola unutar islama, ili je on ostao usamljen pojedinac.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 13 May 2019, 08:18

Ma puno prije ibn Arebija , cak u vrijeme Poslanika , se pojavljuju skupine lutajucih mistika , vjerovatno bas iz pravca istoka, koji su donijeli sigurno utjecaj drevnih religija u islam . Spominju se cak i u Kur'anu , kad su dosli u Medinu , ljudi ih nisu bas prihvatali ali su izgleda Muhamedu bili zanimljivi, jer ih je smjestio u tzv Poslanikovu dzamiju, koja je bila tik do njegove kuce. Narocito nakon sto se desio slucaj da su mu medinjani govorili kao da on sjedi s tim odrpancima povazdan, te da je sramota da bude vidjen u takvom drustvu, kad mu dodju neke strane i ugledne delegacije.
Pa se on onda dvoumio, te mu kao objavljen ajet da "ne skida svoje oci sa njih " jer ti ljudi ceznu za bozijim Licem
odnosno sustina ih zanima, a ne forma.
Poslije se iz te grupe razvijale i granale razne filozofije, a posto su svoje rasprave vodili na dzamijskim sofama, nazivani su sufije. To je jedna od verzija odakle naziv.
Ibn Arebi je dosao tek nekoliko vijekova poslije, obrazovani plemic, rodjen u tadasnjem islamskom dijelu Spanije u sredini koja je bila naklonjena umjetnosti i filozofiji, te je on po prvi put sufijsku filozofiju sistematizovao i objasnio visokim intelektualnim jezikom tog doba. Takodjer je prvi uveo teoriju o jedinstvu svih religija .
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Islam

Post by Deliler » 13 May 2019, 13:48

Fazlija wrote: 12 May 2019, 22:38
Deliler wrote: 12 May 2019, 13:01 Vidi, ni on niti ja imamo pravo na svoje misljenje, kada se radio osnovnim temeljima vjere. Islam je po svim stvarima o kojima on pise jasno definisan. On sa svojom pricom izlazi iz tih granica. Necu dalje da raspravljam o tome jer je suvisno.

Ja kada (i ako), budem napisao svoje "misljenje" o stvarima o kojima on pise, to nece biti moje misljenje, nego ono sto islam uci, uz prilozene dokaze iz Kur'ana i hadisa.

Dotad, niko mi ne moze uzeti pravo da nekoga kritikujem i da ne siri dezinformacije. U onome sto on pise, nema mjesta nicijem misljenju. To su price koje su davno (jos za vrijeme Muhameda a.s) proglasene kufrom, iz razloga zalazenja u ono sto samo Allah zna (gajb), kao i netacno opisivanje nase smrti i onoga sto dolazi poslije nje. Sve to je jasno jasno utvrdjeno u islamu.
Delileru, ti si malo dogmatican u pristupu... reklo bi se po naski, zatucan. Kako mozes sam sebi oduzimati pravo na sopstveno mišljenje? To sto je islam "definisan" znaci samo da niste dopustali slobodu misljenja unutar islama. Da se nisu razvila razlicita tumacenja i da ste usvojili samo uzak raspon teoloskih promisljanja. A to i ne cudi ako su svi koji su se usudili misliti o islamu za sebe tvrdili da nemaju sopstveno misljenje. Kakva je onda to tradicija ne-misljenja? To je tradicija papagajskog ponavljanja tudjeg misljenja.

Ali cak bih i to razumio. Neko npr. kaze... mislim da nisi u pravu, jer se to kosi s ucenjem tog-i-tog ucenjaka, tog-i-tog izvora. Ali ono sto nikada nisam razumio jeste bijes, ljutnja koja probija izmedju i ispod redova. Zasto se ljutiti ako neko ima drugacije misljenje... traziti da se pokaje i slicno!? A sta ako se ne pokaje? Zar cemo ga onda gadjati kamenjem?! Zar nije dovoljno ustvrditi da se necije misljenje ne slaze s dominantnim teoloskim tumacenjem, ali da postoje i takve struje unutar islamske misli.

Inace, Ibn Arabi je vrlo zanimljiv mislioc. Vrlo dubok mistik. Nisam puno pratio njegov rad, tek povrsno iz opste kulture. Volio bih znati da li je na osnovu njegove misli nastala kakva formalna skola unutar islama, ili je on ostao usamljen pojedinac.
Eto, da nisam zatucan, odgovorio bih ti opsirno, na sve sto si ili sam zakljucio, a i stvari za koje si pitao. Ali ne zelim da ljudi pricaju, sa kakvim tipovima razgovaras o ovako "kompleksnim" temama. Ne treba ti to u zivotu.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 14 May 2019, 10:42

carobnjak N wrote: 13 May 2019, 08:18 Ma puno prije ibn Arebija , cak u vrijeme Poslanika , se pojavljuju skupine lutajucih mistika , vjerovatno bas iz pravca istoka, koji su donijeli sigurno utjecaj drevnih religija u islam . Spominju se cak i u Kur'anu , kad su dosli u Medinu , ljudi ih nisu bas prihvatali ali su izgleda Muhamedu bili zanimljivi, jer ih je smjestio u tzv Poslanikovu dzamiju, koja je bila tik do njegove kuce. Narocito nakon sto se desio slucaj da su mu medinjani govorili kao da on sjedi s tim odrpancima povazdan, te da je sramota da bude vidjen u takvom drustvu, kad mu dodju neke strane i ugledne delegacije.
Pa se on onda dvoumio, te mu kao objavljen ajet da "ne skida svoje oci sa njih " jer ti ljudi ceznu za bozijim Licem
odnosno sustina ih zanima, a ne forma.
Poslije se iz te grupe razvijale i granale razne filozofije, a posto su svoje rasprave vodili na dzamijskim sofama, nazivani su sufije. To je jedna od verzija odakle naziv.
Ibn Arebi je dosao tek nekoliko vijekova poslije, obrazovani plemic, rodjen u tadasnjem islamskom dijelu Spanije u sredini koja je bila naklonjena umjetnosti i filozofiji, te je on po prvi put sufijsku filozofiju sistematizovao i objasnio visokim intelektualnim jezikom tog doba. Takodjer je prvi uveo teoriju o jedinstvu svih religija .
Koje skole tih sufija postoje danas na podrucju Bosne? Kakva su im ucenja i da li javno djeluju ili se drze u nekoj poluilegali... obzirom da vidimo da neki (mozda i vecina?) muslimana ima podozriv stav prema njima. Sumnjicavost vjernika vjerovatno dolazi od sumnjicavosti uleme. Imaju li sufije svoju ulemu ili unutar postojece uleme imaju svoje predstavnike?
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 14 May 2019, 11:19

Nisu u ilegali , u Bih su bili zabranjeni u socijalizmu jer su ovi iskoristili taj period da ih opanjkaju vlastima.
Djeluju javno ali se ne bave misionarenjem jer sufi izreka kaze da je to stvar unutrasnjeg poziva, odnosno masovnost nije nikad bila cilj, naprotiv.
Imas u Bih , narocito u Sa dosta starih i novih tekija ali su uglavnom svi tradicionalni i pod patronatom Iz.
Mevlevijska tekija je bila medju prvim i zacetnim gradjevinama Sarajeva i bila je na mjestu iznad Vijecnice , pored brane na Miljacki ali je srusena 50ih.
Ima nova na Kovacima, ispod zute Tabije
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 14 May 2019, 11:24

A je l' ima sta u nasem kraju, u Bihacu i okolici?
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 14 May 2019, 11:28

Nema...ima nekih naksibendija ali to su strogi muslimani.
Bilo je u Osijeku za vrijeme osmanlija
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Zagorka » 14 May 2019, 11:45

Deliler wrote: 12 May 2019, 20:56
Remzudin wrote: 12 May 2019, 20:41


mogu li ja znati koga ti fixiras u svojim post onoga..."on" ?
Na onoga @Carobnjak N. A, sto pitas? :)
Pa da ga gađa strelicama. Ti haman nisi čuo za remza? :sok
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 14 May 2019, 11:51

Ima li kakv dobar dokumentarac o sufijama. Ja trazio, ali nisam bas nesto nasao. Ako imas sta gledljivo, objavi.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by carobnjak N » 14 May 2019, 11:56

Hm..ne znam..imao je Ekhart Toll neki serijal o hafizu Shiraziju al ga nema vise. Ako mi nampadne sta, postavim
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4970
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Remzudin » 14 May 2019, 19:09

nampao mi je sad jedan islamski vic

Posle dzumaja ulazi jedan coban u dzamiju i pita " ima li ovde jednog vjernika " ?
Jedan digao ruku i kaze "ima mene" - "haj samnom" kaze coban.

odese nji dvojca u kupatilo jedne kuce gdje stoji u kadi za kupanje jedan Ovan za koljenje kurbana.
Kad su zaklali ovna,kaze coban tom covjeku da ostaje tu i da ga raskomada,a on ode traziti jos pomocnika.
Coban ode onako kakav je sav krvav opet u dzamiju i pita opet "ima li jos jednog vjernika ovde "?

svi sute....kad iz coska jedan sitni glas kaze "ima ovde Hodze" ...a ono Hodza skoci i kaze

" ne ne ne,ja sam ovde samo zbog plate"

User avatar
exampLe
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1343
Joined: 06 May 2019, 09:40
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islam

Post by exampLe » 14 May 2019, 21:05

Ovo raja masovno stavlja na Instagram...je l’ moguce da su ljudi ovoliko retardirani ili ipak ja grijesim?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests