Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 11 Jun 2018, 03:08

biha wrote: 10 Jun 2018, 10:19 Imam jedno pitanje za sve one koji poznaju dobro Kurànske ajete!!! Naime radi se o jednom ajetu za kojeg mislim da sam negdje procitao,ali ga vise nemogu da pronadem!! Po mene taj ajet glasi ovako: ,,U trenutku dok pobjedujes,docice ti sejtan pa ceti predlozit primirje!Ako pristajes izgubio si rat"!Ako sam u pravu molim da naglasite o kojem ajetu se radi!Hvala!


:hm sigurno bi trebao ga preformulisati
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 15 Jun 2018, 09:12

"Jeste li čuli da je Islamska zajednica pomogla dužnika da vrati svoj dug? A uzeli su zekat, a uzeli su sadekatul-fitr, oteli od muslimana i podjelili onima kojim ne treba. Kažu islamski učenjaci hanefijskog mezheba - ne daje se zekat za džamije braćo! Ovo je hanefijski govor, niti se kaže daje onome ko je bogat, koji posjeduje nisab. Islamska zajednica je najbogatija firma u zemlji, u Bosni, firma najbogatija! Sav zekat ode kome? Njima ode, a daje se siromasima, ne daje se zekat braćo za gradnju džamija, a od toga se džamije grade i podižu se određeni dodatci džamija itd. Zekat se troši na siromašne, na potrebne, na dužnika se troši!"

Muhidin Halilović, prof.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 16 Jun 2018, 00:11

biha wrote: 10 Jun 2018, 10:19 Imam jedno pitanje za sve one koji poznaju dobro Kurànske ajete!!! Naime radi se o jednom ajetu za kojeg mislim da sam negdje procitao,ali ga vise nemogu da pronadem!! Po mene taj ajet glasi ovako: ,,U trenutku dok pobjedujes,docice ti sejtan pa ceti predlozit primirje!Ako pristajes izgubio si rat"!Ako sam u pravu molim da naglasite o kojem ajetu se radi!Hvala!
Ima nesto ovou tom kontekstu.

Ako te neki od mnogobožaca zamoli za zaštitu, ti ga zaštiti da bi saslušao Allahove riječi, a potom ga otpremi na mjesto pouzdano za njega. To zato što oni pripadaju narodu koji ne zna. #
Kako će mnogobošci imati ugovor sa Allahom i Poslanikom Njegovim?! – Ali, s onima s kojima ste ugovor kod Časnog hrama zaključili, sve dok se oni ugovora budu pridržavali, pridržavajte se i vi, jer Allah zaista voli pobožne. #
Kako, kada oni, ako bi vas pobijedili, ne bi, kad ste vi u pitanju, ni srodstvo ni sporazum poštivali?! Oni vam se ustima svojim umiljavaju, ali im se srca protive, većina njih su nevjernici. #
Oni Allahove ajete za ono što malo vrijedi zamjenjuju, pa od puta Njegova odvraćaju; zaista je ružno kako postupaju. #
Ni rodbinstvo ni sporazum, kada je vjernik u pitanju, ne poštuju, i sve granice zla prekoračuju. #
Ali ako se oni budu pokajali i molitvu obavljali i zekat davali, braća su vam po vjeri. – A Mi dokaze objašnjavamo ljudima koji razumiju. #
A ako prekrše zakletve svoje, poslije zaključenja ugovora s njima, i ako vjeru vašu budu vrijeđali, onda se borite protiv kolovođa bezvjerstva – za njih, doista, ne postoje zakletve – da bi se okanili. #
Zar se nećete boriti protiv ljudi koji su zakletve svoje prekršili i nastojali protjerati Poslanika, i prvi vas napali? Zar ih se bojite? Preče je da se Allaha bojite, ako ste vjernici. #
Borite se protiv njih! Allah će ih rukama vašim kazniti i poniziti, a vas će protiv njih pomoći, i grudi vjernika zaliječiti #
i iz srca njihovih brigu odstraniti. A Allah će onome kome On hoće oprostiti. – Allah sve zna i mudar je. #
Zar mislite da ćete biti ostavljeni, a da Allah ne ukaže na one među vama koji se bore i koji, umjesto Allaha i Poslanika Njegova i vjernika, nisu uzeli nikoga za prisna prijatelja? – A Allah dobro zna za ono što radite. #
Mnogobošci nisu dostojni da Allahove džamije održavaju kad sami priznaju da su nevjernici. Djela njihova će se poništiti i u vatri će vječno ostati. #
Allahove džamije održavaju oni koji u Allaha i u onaj svijet vjeruju i koji molitvu obavljaju i zekat daju i koji se nikoga osim Allaha ne boje; oni su, nadati se je, na Pravome putu. #
Zar smatrate da je onaj koji hodočasnike vodom napaja i koji vodi brigu o Časnome hramu ravan onome koji u Allaha i u onaj svijet vjeruje i koji se na Allahovu putu bori? Nisu oni jednaki pred Allahom. A Allah neće ukazati na Pravi put onima koji sami sebi nepravdu čine. #
U većoj su časti kod Allaha oni koji vjeruju i koji se iseljavaju i koji se bore na Allahovu putu zalažući imetke svoje i živote svoje; oni će postići što žele. #
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 776
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 46 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by biha » 16 Jun 2018, 08:46

Mutevelija wrote: 16 Jun 2018, 00:11
biha wrote: 10 Jun 2018, 10:19 Imam jedno pitanje za sve one koji poznaju dobro Kurànske ajete!!! Naime radi se o jednom ajetu za kojeg mislim da sam negdje procitao,ali ga vise nemogu da pronadem!! Po mene taj ajet glasi ovako: ,,U trenutku dok pobjedujes,docice ti sejtan pa ceti predlozit primirje!Ako pristajes izgubio si rat"!Ako sam u pravu molim da naglasite o kojem ajetu se radi!Hvala!
Ima nesto ovou tom kontekstu.

Ako te neki od mnogobožaca zamoli za zaštitu, ti ga zaštiti da bi saslušao Allahove riječi, a potom ga otpremi na mjesto pouzdano za njega. To zato što oni pripadaju narodu koji ne zna. #
Kako će mnogobošci imati ugovor sa Allahom i Poslanikom Njegovim?! – Ali, s onima s kojima ste ugovor kod Časnog hrama zaključili, sve dok se oni ugovora budu pridržavali, pridržavajte se i vi, jer Allah zaista voli pobožne. #
Kako, kada oni, ako bi vas pobijedili, ne bi, kad ste vi u pitanju, ni srodstvo ni sporazum poštivali?! Oni vam se ustima svojim umiljavaju, ali im se srca protive, većina njih su nevjernici. #
Oni Allahove ajete za ono što malo vrijedi zamjenjuju, pa od puta Njegova odvraćaju; zaista je ružno kako postupaju. #
Ni rodbinstvo ni sporazum, kada je vjernik u pitanju, ne poštuju, i sve granice zla prekoračuju. #
Ali ako se oni budu pokajali i molitvu obavljali i zekat davali, braća su vam po vjeri. – A Mi dokaze objašnjavamo ljudima koji razumiju. #
A ako prekrše zakletve svoje, poslije zaključenja ugovora s njima, i ako vjeru vašu budu vrijeđali, onda se borite protiv kolovođa bezvjerstva – za njih, doista, ne postoje zakletve – da bi se okanili. #
Zar se nećete boriti protiv ljudi koji su zakletve svoje prekršili i nastojali protjerati Poslanika, i prvi vas napali? Zar ih se bojite? Preče je da se Allaha bojite, ako ste vjernici. #
Borite se protiv njih! Allah će ih rukama vašim kazniti i poniziti, a vas će protiv njih pomoći, i grudi vjernika zaliječiti #
i iz srca njihovih brigu odstraniti. A Allah će onome kome On hoće oprostiti. – Allah sve zna i mudar je. #
Zar mislite da ćete biti ostavljeni, a da Allah ne ukaže na one među vama koji se bore i koji, umjesto Allaha i Poslanika Njegova i vjernika, nisu uzeli nikoga za prisna prijatelja? – A Allah dobro zna za ono što radite. #
Mnogobošci nisu dostojni da Allahove džamije održavaju kad sami priznaju da su nevjernici. Djela njihova će se poništiti i u vatri će vječno ostati. #
Allahove džamije održavaju oni koji u Allaha i u onaj svijet vjeruju i koji molitvu obavljaju i zekat daju i koji se nikoga osim Allaha ne boje; oni su, nadati se je, na Pravome putu. #
Zar smatrate da je onaj koji hodočasnike vodom napaja i koji vodi brigu o Časnome hramu ravan onome koji u Allaha i u onaj svijet vjeruje i koji se na Allahovu putu bori? Nisu oni jednaki pred Allahom. A Allah neće ukazati na Pravi put onima koji sami sebi nepravdu čine. #
U većoj su časti kod Allaha oni koji vjeruju i koji se iseljavaju i koji se bore na Allahovu putu zalažući imetke svoje i živote svoje; oni će postići što žele. #
Hvala Muti na ovo podsjecanju,ali ja mislim da nije to sto sam trazio!!!Naime koliko se ja sjecam bas ovako pisalo ..,,U trenutku dok pobjedujes,docice ti sejtan pa ceti predlozit primirje!Ako pristajes izgubio si rat"! Ostalo mije u sjecanje bas zbog toga sto smo mi to dozivjeli!!

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 16 Jun 2018, 11:02

Ne bi rekao da postoji taj ajet
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 776
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 46 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by biha » 16 Jun 2018, 11:21

Mutevelija wrote: 16 Jun 2018, 11:02 Ne bi rekao da postoji taj ajet
Ako BOG da zdravlja,i nafake iduci Ramazan cu ponovo pocet ucit cijeli Kuràn !Valjda cu doci do tog ajeta!!

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 16 Jun 2018, 11:28

Sigurno da neces jer nije tako preformulisan
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 25 Jun 2018, 14:57

Allāhu lā ilāhe illāhu vel hajjul-kajum. Lā te'huzuhū sinetun ve la nevm. Lehū mā fis-semāvāti ve mā fil ard. Men zellezi ješfeu 'indehu illā bi iznih. Jā'lemu mā bejne ejdīhim ve mā halfehum ve lā juhītūne bi šejin min 'ilmihī illā bi mā šā'. Vesi'a kursijjuhus-semāvāti vel ard ve lā jeūduhū hifzuhumā ve huvel alijjul-azīm.
( 255.ajet sure El Bekare)

(Allah je – nema boga osim Njega – Živi i Vječni! Ne obuzima Ga ni drijemež ni san! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji! Ko se može pred Njim zauzimati za nekoga bez dopuštenja Njegova?! On zna šta je bilo i prije njih i šta će biti poslije njih, a od onoga što On zna – drugi znaju samo onoliko koliko On želi. Moć Njegova obuhvaća i nebesa i Zemlju i Njemu ne dojadi održavanje njihovo; On je Svevišnji, Veličanstveni!)
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 20 Jul 2018, 21:48

Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 28 Jul 2018, 20:08

"A tebe smo, Muhammede, samo kao milost svjetovima poslali."
(El-Enbija,107)
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Islam

Post by Muamer18 » 31 Jul 2018, 23:40

Polako dolazi vrijeme hadziluka i bajram namaza. Islam omogucava svakom muslimanu da posjete Mekku i Medinu i da obave petu temeljnu duznost Islama. Hadziluk je sveta stvar i posjecuje se Kaba i ljubi se sveti kamen koji je pao iz Dzenneta. Muhammed s.a.v.s. je dozvolio hadziluk jer to je najvece okupljanje muslimana iz cijelog svijeta i posjetioci Mekke dobivaju zvanje hadzije. Islam daje paznju hadziluku jer svaki musliman se osjeca fino kad posjecuje Kabu. To je jedna velicanstvena stvar jer muslimani se mole u Mekki za svoje potrebe.

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Islam

Post by Muamer18 » 01 Aug 2018, 00:36

Image

rentica
Na probnom
Na probnom
Posts: 5
Joined: 09 May 2018, 10:47
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by rentica » 03 Aug 2018, 14:38

Svaki čovek treba da bude slobodan da bira u šta će da veruje i da li želi da veruje.
Sloboda izbora je nešto što ne treba oduzimati individui.

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Islam

Post by Muamer18 » 03 Aug 2018, 21:35

Ako ti se ne svidja Islam ti se onda pokrsti u pravoslavnoj crkvi kao Emir Kusturica.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Fazlija » 03 Aug 2018, 22:02

Muamer18 wrote: 03 Aug 2018, 21:35 Ako ti se ne svidja Islam ti se onda pokrsti u pravoslavnoj crkvi kao Emir Kusturica.
Pa sta fali, covjek je izabrao vjeru koja mu se svidja. To je sasvim u redu...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by KOMESAR » 10 Aug 2018, 10:07

"Onaj ko bude uradio koliko trun dobra -vidjet će ga!" (Ez-Zilzal, 7)
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Islam

Post by Muamer18 » 18 Aug 2018, 19:13

Nije u redu jer Emir Kusturica je izdajnik i prodao je vjeru za veceru i postao otvoreni cetnik koji mrzi muslimane. Sebi je dao ime Nemanja i ponasa se kao najveci Srbin.

User avatar
Muamer18
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1043
Joined: 30 Apr 2018, 18:58
Status: Offline

Re: Islam

Post by Muamer18 » 19 Aug 2018, 20:59

Image

Dan Arafata

Sutra je Dan Arafata i lijepo je tog dana postiti. Dan Arafata je najbitniji dan za hadzije jer to je dan kad se na brdu Arafat muslimani mole.

Trebinje!!
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 262
Joined: 14 Aug 2018, 21:25
Status: Offline

Re: Islam

Post by Trebinje!! » 19 Aug 2018, 21:26

Kako se sacuvati od bluda? Kada god vidim neku dotjeranu djevojku ja jednostavno pozelim to

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Podrinjac » 19 Aug 2018, 22:31

Trebinje!! wrote: 19 Aug 2018, 21:26 Kako se sacuvati od bluda? Kada god vidim neku dotjeranu djevojku ja jednostavno pozelim to
Šta poželiš ? Da isto budeš dotjeran ? Pa dotjeraj se, niko ti ne brani.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests