Celibat

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Celibat

Post by Maja » 02 Dec 2010, 22:26

svećenicima katolicima je ženidba zabranjena, dok to protestanti dopuštaju.

šta mislite vi o tome?
mislite li da će svećenici bolje ispunjavati svoje dužnosti i da će biti više predani bogu ako nemaju porodicu koja će ih u tome "ometati"

a s druge strane nema tog čovjeka koji toliko obožava Boga da nikad ne pomisli na sex. ipak su i svećenici ljudi sa svim svojim manama i potrebama. možda zato i ima toliko pedofilije u crkvama?

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Celibat

Post by merylin » 08 Dec 2010, 12:16

Maja wrote:svećenicima katolicima je ženidba zabranjena, dok to protestanti dopuštaju.

šta mislite vi o tome?
mislite li da će svećenici bolje ispunjavati svoje dužnosti i da će biti više predani bogu ako nemaju porodicu koja će ih u tome "ometati"

a s druge strane nema tog čovjeka koji toliko obožava Boga da nikad ne pomisli na sex. ipak su i svećenici ljudi sa svim svojim manama i potrebama. možda zato i ima toliko pedofilije u crkvama?
Ja mnoga ta religijska pravila ne razumijem...ali laički kontam,i ne mogu da shvatim kako jednom svećeniku može biti porodica prepreka...
Da li je njima ta ljubav prema Bogu dovoljna pa im ne treba ničija druga ljubav...može biti!!!

Eh,pedofilija je po meni drugi problem,nje ima i kod naših hodža,mada sve imaju žene :lupa ,to je neki kuršus u njihovim glavučama,koji opet ne razumijem!!! :hmm
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Amazonka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3919
Joined: 18 Nov 2010, 11:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Celibat

Post by Amazonka » 08 Dec 2010, 12:38

Maja wrote:svećenicima katolicima je ženidba zabranjena, dok to protestanti dopuštaju.

šta mislite vi o tome?
mislite li da će svećenici bolje ispunjavati svoje dužnosti i da će biti više predani bogu ako nemaju porodicu koja će ih u tome "ometati"

a s druge strane nema tog čovjeka koji toliko obožava Boga da nikad ne pomisli na sex. ipak su i svećenici ljudi sa svim svojim manama i potrebama. možda zato i ima toliko pedofilije u crkvama?
Nelogično mi je da je neko predaniji Bogu jer ga porodica ne "ometa" u tome...Ko koga može ometati da vjeruje, da se moli, da se bavi vjerom?
Potpuno prirodno je da čovjek ima sexualni nagon i potrebu za sexom, ne vidim razloga zašto bi to sputavao?! A svećenicima je zabranjeno da se žene, da imaju djevojke, časnim sestrama da se udaju, da imaju momke... Ne mogu opravdati to ni u kom slučaju, oni su se posvetili Bogu i ne misle na :sex - malo sutra!

Naravno da pomisle na :sex, naravno da se i medjusobno sexaju, časne sestre i svećenici, svećenici sa raznim ženama iz svoje župe, pa čula sam to mnogo puta. Pedofilija - posebna priča. Sve su to nakupljene frustracije načinom života, celibatom. Ne znam kako Crkva to objašnjava - jer zaključujemo da celibat kakav ona nameće vodi neminovno u bolest kao što je pedofilija i sl.

Protestanti - :ok, imaju porodicu, bave se Bogom... funkcioniše sve. Tako bi trebalo biti i kod svećenika.
Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja
da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam
još jučer smatrala nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj.

Vjerojatno bih odustala i od sebe same, ali ne mogu. Jer, ko će
ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah?....


Image

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Celibat

Post by Sanjarko » 08 Dec 2010, 12:50

Ama ljudi nigdje ne pise da ih porodica ometa u njihovom radu...
Kod katolika se samo jednom mozes vjencati u crkvi(dok kod Evangelista mozes i drugi put)...tak da je u principu Svecenik vjencan sa Crkvom...i sluzi Bogu...
A nemojte sad o pedofiliji i pljuvati po Svecenicima pa ima toga i medju obicnim ljudima...cak i u familiji...
Ne branim nikoga al cesto se dokaze da su te price neistinite...nekada su Svecenici kao i nastavnici mlatili djecu pa eto kad je klinac odrastao...nasao nacina kako da se sveti...
Al da je glupo sto se ne zene i n osnuju svoju porodicu jeste...priznajem...
Mada vjerujem da ce morati i to dopustiti...
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Celibat

Post by Maja » 08 Dec 2010, 13:06

A nemojte sad o pedofiliji i pljuvati po Svecenicima pa ima toga i medju obicnim ljudima...cak i u familiji...
pa naravno da ima al svećenik je svećenik. on treba da je uzor nama običnim ljudima. ako mu je do seksa, ako ne može da ne zgriješi zašto to ne uradi s odraslim osobama, već vjerovatno misli djeca ne znaju, neće nikom reći.

User avatar
Amazonka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3919
Joined: 18 Nov 2010, 11:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Celibat

Post by Amazonka » 08 Dec 2010, 13:09

Moram reći da nisam ovdje mislila globalno - samo na pedofiliju u Crkvi, toga naravno ima svuda, samo sam se osvrnula na celibat kao celibat...kojeg kako znamo ima samo kod katoličkih svećenika...


Mene stvarno zanima zašto je Crkva apriori protiv toga da se svećenici žene... ne znam njihov zvaničan stav po tom pitanju, jer je celibat potpuno neprirodna stvar...
Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja
da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam
još jučer smatrala nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj.

Vjerojatno bih odustala i od sebe same, ali ne mogu. Jer, ko će
ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah?....


Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Celibat

Post by Maja » 08 Dec 2010, 13:15

pa eto sad je rekla sanjarko. po vjeri samo se možeš jednom vjenčati u crkvi a vjenčaš se za crkvu. samo to "pravilo" koliko znam ne piše u bibliji već ga je donio neki papa

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Celibat

Post by Sanjarko » 08 Dec 2010, 13:19

Pa ne zene se ni Kaludjeri kod pravoslavaca...kako oni zive ja im se divim i mislim da to ne bi izdrzala...
Mene zanima tko je postavio takvo pravilo da se nesmiju zeniti...imati sex i sve ostalo sto je prirodno i covjeku cini zadovoljstvo...
Da Majo ne bi da kudim al tko je Papa kad moze mjenjati ili nabacivati pravila...
Nekada davno su Katolici i Ortodoksi imali zajednicki Uskrs al eto i to je pomjerio...pa se cesto zapitam sta mi u stvari slavimo...
Znam da nije za ovu temu al morala sam...
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Celibat

Post by Maja » 08 Dec 2010, 13:26

šta bi mi bez wikija


Celibat je jedan od nauka Katoličke crkve, koji zabranjuje svećenicima ženidbu. Takav nauk ne postoji u protestantskim crkvama.

Uveo ga je Grgur VII. 1074. na sinodu u Rimu[nedostaje izvor]. Taj sinod zabranio je svečenićku ženidbu, te zahtjevao od oženjenih svećenika da napuste žene, kasnije u svojoj enciklici iz 1079. papa je zabranio oženjenim svećenicima i da ulaze u crkvu. Kad je papin dekret stigao u zapadnu Europu izbila je pobuna[nedostaje izvor].

Ipak Grgurova je volja[nedostaje izvor] pobjedila, ali storgi dekret o celibatu nije uspio podići moralno stanje u crkvi. U opisima srednjovjekovnih prilika u crkvi, često se spominje velik nemoral i rasulo u redovima nižeg i višeg klera, čak i među papama. Npr. papa Aleksandar VI. imao je devetero izvanbračne djece[nedostaje izvor].

User avatar
Dreamy
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 573
Joined: 17 Nov 2010, 17:24
Location: Vienna
Status: Offline

Re: Celibat

Post by Dreamy » 08 Dec 2010, 14:18

ma nis ja vas ne kuzim, nesto od toga mi poznato iz prica ali je premalo da bi nesto pametno rekao :( ...
ipak imam i ja jednu teoriju a to je gdje je crkva u pitanju tu su i ILLUMINATI a to mi dodje kao kad stavis psa i macku zadjedno... ko zna zasto i od koga procure glasine o/protiv crkve ovake ili onake... ipak smo mi samo normalni smrtnici i neke/vecina informacija nam je nedostupna... jel moguce da neko samo pokusava manipulirati nama, tim nama dostupnim informacijama??? jeli to princip igre isti kao i u politici ???

@maja thnx za izvadak iz wiki ;))
Trenutak srece nije nesto maleno, on i postoji samo u kratkim trenucima!!!

User avatar
Amazonka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3919
Joined: 18 Nov 2010, 11:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Celibat

Post by Amazonka » 12 Dec 2010, 21:17

Pa nešto razmišljam da i ja živim u celibatu, čisto da vidim kako je to :)
Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja
da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam
još jučer smatrala nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj.

Vjerojatno bih odustala i od sebe same, ali ne mogu. Jer, ko će
ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah?....


Image

Strumfeta
Na probnom
Na probnom
Posts: 18
Joined: 27 Sep 2010, 19:25
Status: Offline

Re: Celibat

Post by Strumfeta » 17 Dec 2010, 20:57

I pravoslavni sveštenici i kaluđerice žive u celibatu, mada, mislim da to uopšte nije zdravo. Ojašjenje je valjda da su svoj život posvetili Bogu i odriču se svih zemaljskih užitaka.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Celibat

Post by Krokodil Behko » 13 Mar 2011, 20:31

Zaredjenje je jedno a Celibat kod svih katolickih svecenika,to je nesto drugo..
Dakle,ko zeli da se odrekne ovozemaljskih uzitaka on to moze i da ucini na
nacin da se pridruzi kaludjerima/icama..
Oni i ne prave toliko problema u vezi krsenja institucije celibata kao ovi
iz zvanicne linije... Zupani,njihovi pomocnici,biskupi,vikari razni,nadbiskupi i slicno..
U zadnje dvije godine,preplavljeni smo vijestima o pedofiliji koju su pocinili upravo
svecenici te linije.. jedini nacin je da se njima dopusti brak. Ne vidim drugacije
rjesenje.. I oni su ljudi od krvi i mesa i osjecaju ono sto i ostali ljudi..
Vjerujem da bi Vatikan na taj nacin napravio veliki pozitivni pomak u drustvu..
Ili da i dalje citamo takve vijesti..
Naravno,nisu samo katolicki svecenici uzeli ucesca u takvim stvarima..
Kao sto je poznato,pedofilija i zlostavljanje maloljetnih i jedva punoljetnih
djevojaka,prisutno je i u ostalim vjerama.. Odnosno i kod pravoslavnih
svestenika kao i kod muslimanske uleme...
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Celibat

Post by mrki62 » 13 Mar 2011, 20:48

Poneke informacije ne dolaze u javnost al pošto sam ja u neku ruku baksuz, onda se moram i na ovoj temi onako svojeglavo uključiti :pusi
Jel ima iko sa ovog foruma da osobno/lično poznaje kakvog svećenika ?????
Ako ima, zamolio bih da tog istog ili bilo kojeg svećenika pita : po smrti svećenika, kome ide svo bogatstvo od tog svećenika ???
Tu leži sva umjetnost celibata,jer da se žene, onda bi bila ostavinska rasprava i sve bi naslijedila žena i djeca a crkvi kao instituciji šipak.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Celibat

Post by Krokodil Behko » 13 Mar 2011, 21:25

mrki62 wrote:Poneke informacije ne dolaze u javnost al pošto sam ja u neku ruku baksuz, onda se moram i na ovoj temi onako svojeglavo uključiti :pusi
Jel ima iko sa ovog foruma da osobno/lično poznaje kakvog svećenika ?????
Ako ima, zamolio bih da tog istog ili bilo kojeg svećenika pita : po smrti svećenika, kome ide svo bogatstvo od tog svećenika ???
Tu leži sva umjetnost celibata,jer da se žene, onda bi bila ostavinska rasprava i sve bi naslijedila žena i djeca a crkvi kao instituciji šipak.

Ima veze.. :hm
online

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Celibat

Post by Sanjarko » 13 Mar 2011, 22:58

mrki62 wrote:Poneke informacije ne dolaze u javnost al pošto sam ja u neku ruku baksuz, onda se moram i na ovoj temi onako svojeglavo uključiti :pusi
Jel ima iko sa ovog foruma da osobno/lično poznaje kakvog svećenika ?????
Ako ima, zamolio bih da tog istog ili bilo kojeg svećenika pita : po smrti svećenika, kome ide svo bogatstvo od tog svećenika ???
Tu leži sva umjetnost celibata,jer da se žene, onda bi bila ostavinska rasprava i sve bi naslijedila žena i djeca a crkvi kao instituciji šipak.

Evo ja cu ti reci da svecenici ne posjeduju nista,nemaju nikakvo bogastvo osim duhovnog...
Svecenik zivi od mjestana te zupe,nekada je bilo koliko mu das a sad i oni imaju odredjenu cijenu zavisi sta obavljaju(krstenje,vjencanje,sahrana).
Velim nekada je bilo drugacije al danas se i tu promjenilo dosta toga...
Tako kad svecenik ostari ide u samostan...
ne bi previse jer nekad su za mene svecenici vrijedili nesto,mada ni sada nisu svi isti...
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Celibat

Post by mrki62 » 14 Mar 2011, 15:19

Sanjarko wrote:

Evo ja cu ti reci da svecenici ne posjeduju nista,nemaju nikakvo bogastvo osim duhovnog...
Svecenik zivi od mjestana te zupe,nekada je bilo koliko mu das a sad i oni imaju odredjenu cijenu zavisi sta obavljaju(krstenje,vjencanje,sahrana).
Velim nekada je bilo drugacije al danas se i tu promjenilo dosta toga...
Tako kad svecenik ostari ide u samostan...
ne bi previse jer nekad su za mene svecenici vrijedili nesto,mada ni sada nisu svi isti...
Za vrijeme svog službovanja se stekne neki imetak, pitanje je kome ide taj imetak :oo
Još nešto, ako nisi znala; svaka crkva ( Rimskokatolička ) je vlast Vatikana, nemoj slučajno misliti da je vlast dotične države - npr. Hrvatska.
I sama raspodjela "uposlenika" po crkvama Vatikan odlučuje - popravi me ako griješim .
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Celibat

Post by Sanjarko » 14 Mar 2011, 16:17

mrki62 wrote:
Sanjarko wrote:

Evo ja cu ti reci da svecenici ne posjeduju nista,nemaju nikakvo bogastvo osim duhovnog...
Svecenik zivi od mjestana te zupe,nekada je bilo koliko mu das a sad i oni imaju odredjenu cijenu zavisi sta obavljaju(krstenje,vjencanje,sahrana).
Velim nekada je bilo drugacije al danas se i tu promjenilo dosta toga...
Tako kad svecenik ostari ide u samostan...
ne bi previse jer nekad su za mene svecenici vrijedili nesto,mada ni sada nisu svi isti...
Za vrijeme svog službovanja se stekne neki imetak, pitanje je kome ide taj imetak :oo
Još nešto, ako nisi znala; svaka crkva ( Rimskokatolička ) je vlast Vatikana, nemoj slučajno misliti da je vlast dotične države - npr. Hrvatska.
I sama raspodjela "uposlenika" po crkvama Vatikan odlučuje - popravi me ako griješim .
Pa objasni ti meni onda sta to naslijede svecenici...
Koliko ja znam zive u zupnoj kuci koja nije njihovo vlasnistvo,nemaju mjesecna primanja,placaju rezije kao i svi drugi stanovnici...
Iz iskustva znam da nemaju sta naslijediti,pogotovo oni koji su predani svom pozivu...
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Celibat

Post by mrki62 » 14 Mar 2011, 16:26

Sanjarko wrote: Pa objasni ti meni onda sta to naslijede svecenici...
Koliko ja znam zive u zupnoj kuci koja nije njihovo vlasnistvo,nemaju mjesecna primanja,placaju rezije kao i svi drugi stanovnici...
Iz iskustva znam da nemaju sta naslijediti,pogotovo oni koji su predani svom pozivu...
Sve godine službovanja "naslijede" kamaru novaca od misa, sahrana i ostalih zakramenata.
Odakle pojedinim skupi auti, skupa odijela, zlatnina ,.......
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Celibat

Post by Sanjarko » 14 Mar 2011, 16:36

mrki62 wrote:
Sanjarko wrote: Pa objasni ti meni onda sta to naslijede svecenici...
Koliko ja znam zive u zupnoj kuci koja nije njihovo vlasnistvo,nemaju mjesecna primanja,placaju rezije kao i svi drugi stanovnici...
Iz iskustva znam da nemaju sta naslijediti,pogotovo oni koji su predani svom pozivu...
Sve godine službovanja "naslijede" kamaru novaca od misa, sahrana i ostalih zakramenata.
Odakle pojedinim skupi auti, skupa odijela, zlatnina ,.......
A tooooooooo
Pa eto ako je dobar skupe mjestani i poklone mu al to nije njegovo vlasnistvo nego od Zupe gdje boravi...
Zaboravljas da sve popravke oko crkve snosi svecenik haaaaaaaa
Uostalom na cijim rukama umre njemu i ostane ako sta ima,kako nema zenu,djecu itd...
Slazem se da neki svecenici zive luksuzno al ima jos onih koji zive skromno i za svoje zupljane...
Pravi svecenik brine u svojoj Zupi o starim i nemocnim osobama,cak su spremni rijetkipomoci ako je potreban novac za neku vecu operaciju nekom od zupljana...
Ovo ti ne pricam na pamet...rekoh opet razlike ima svugdje...
E da jos nesto pojedini svecenici nemaju odredjeni cjenovnik krstenja,vjencanja,sahrana i ostalih crkvenih sakramenata nego koliko das,dok pojedini imaju odredjenu cijenu...
Ok ima godisnji crkveni porez koji se placa sveceniku al ni to nije neka suma,rekoh vec prije imaju i oni izdatke kao i svaki drugi mjestanin,struja,voda itd...
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests