Merhaba naš mubareć Ramazan

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Merhaba naš mubareć Ramazan

Post by carobnjak N » 17 Jul 2012, 06:42

Image

U četvrtak naveče nakon akšama nastupa nam mjesec Ramazan.
Pozivam sviju da dođu na temu ,napišu nešto ,postave neki text, video koji ih se dojmio u vezi teme, možda neki recept za iftare ,slika , kako se na vas odnosi ovaj mjesec tj. kako ga doživljavate, jeste li kad postili ,postite li sad ,hoće li biti teško ....bilo šta. Naravno posebnu pažnju da obratimo na to da budemo pristojni jedni prema drugima ,bez nekih razmirica i slično.
Dakle svi bez obzira na vjeru ili stvarno vjersko opredjeljenje , postili ili ne ,bujrum :)

Image

linAk za vaktiju :
http://www.vaktija.ba/

(u gornjem lijevom uglu je funkcija pretvaranje vremena za većinu gradova u BiH)
Ja koristim inače ovu ,a Maja ako pronađeš negdje ovogodišnju vaktiju slobodno postavi ovdje na prvi post....vidim Black je postavio ,ok onda to je to
Last edited by carobnjak N on 17 Jul 2012, 10:52, edited 2 times in total.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Lavlje_srce » 17 Jul 2012, 08:23

:)

[ytube][/ytube]

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by komsija » 17 Jul 2012, 10:20

Majci uz Ramazan


Majko, nosim teret tudjine
A godine se svalile na mene
Do juce sam bio djecak
Koga si zvala moj sine

Evo I drugi Ramazan dodje
A srce je puno cemera
Danas suza suzu tjera
U sta mi zivot prodje

Veliki okean nas dijeli
Ubise nas ove daljine
Kad cu te vidjeti majko
To me puno brine

Dvije su godine duge
Duge kao jedan vijek
Evo I treca prolazi
Dok srce pati od tuge

Ne gubi nadu mati
Dok u meni postoji zelja
Iako me problemi muce
Zelim te vidjeti, shvati

Nekada smo Bajrame docekivali
Bili smo uvijek skupa
Danas sam pun sjete
Babo mi puno fali

Ovaj put toliko mati
Patim puno kao I svaki insan
Sin ti salje najljepse zelje
Nek ti je Mubarek Ramazan

komsija
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Maja » 17 Jul 2012, 10:27

Nurudine hajd ubaci vaktiju u prvi post. Barem za sarajevo.

Blackhawk
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Blackhawk » 17 Jul 2012, 10:45

Za podrucje Sarajeva...

Image

Blackhawk
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Blackhawk » 17 Jul 2012, 10:51

100 savjeta za Ramazan

1.Posti iskreno radi Allaha, dž.š., jer ako ne bude iskrenosti, izostat će nagrada.

2.Nijjet mora biti čvrst u srcu.

3.Za učinjena dobra djela nadaj se Allahovoj, dž.š., nagradi.

4.Pokaj se iskreno Allahu, dž.š., od svih grijeha prije nego što dočekaš mjesec ramazan.

5.Raduj se dolasku ramazana.

6.Neka tvoje ponašanje dolikuje ponašanju postača, kao naprimjer: prouči dovu prilikom viđenja mlađaka, nijeti post prije spavanja, odgodi sehur do pred zoru, požuruj sa iftarom, iftari se hurmama, dovi prilikom iftara, organiziraj iftare itd.

7.Rezultat posta je bogobojaznost, stoga se trudi da tvoj govor i djela budu uzrok povećanja tvoje bogobojaznosti, te da tvoja javna djela budu kao tajna.

8.Ako provedeš ramazan u postu, znaj da si od iskrenih i šehida, pa učini svoj post dostojnim ovih stepena.

9.Savjetujem ti da se odvojiš od ljudi i da se manje sastaješ sa njima.

10.Kada se sastaneš sa ljudima, čuvaj svoj jezik, pogled i sluh.

11.Sjeti se Allahove blagodati koju ti je ukazao opskrbivši te bogobojaznošću, hranom i pićem.

12.Trudi se da ne izostaviš nijedno dobro djelo.

13.Tvoji uzdasi su tvoj život, stoga se trudi da sa svakim uzdahom spomeneš svoga Gospodara.

14.Kloni se besposlica i gubljenja vremena.

15.Neka pored tvog stomaka posti i tvoj sluh, i vid, i jezik, i noge, i ruke.

16.Neka tvoje srce posti od grijeha i loših misli.

17.Neka se dan koji postiš razlikuje od drugih dana.

18.Post je propisan kako bi osjetio glad pa se trudi da je osjetiš, i nemoj da se žališ.

19.Ne zaboravi dovu prilikom iftara jer se tada dova prima.
20.Traži od Allaha, dž.š., da te oslobodi od Vatre.

21.Drži se sunneta Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i čuvaj se novotarija.

22.Trudi se da što više udjeljuješ sadaku.

23.Trudi se da što više hraniš postače.

24.Trudi se da što više naređuješ dobro i odvraćaš od zla.

25.Znaj da je jezik zvijer, ako je pustiš – pojest će te.

26.Ne govori osim sa pokornošću Allahu, s.v.t.

27.Čuvaj se ogovaranja, jer ogovaranje uništava post.

28.Ako nekoga ogovoriš, traži od Allaha oprosta, jer traženje oprosta popravlja tvoj post.

29.Trudi se da što više održavaš rodbinske veze.

30.Trudi se da što više činiš dobročinstvo roditeljima, dočekujte iftar zajedno.

31.Trudi se da što više unosiš radost u srca muslimana.

32.Trudi se da što više pomažeš muslimane.

33.Trudi se da što više učiniš dobročinstva komšijama: pozovi ih na iftar.

34.Nemoj se pretjerano smijati, jer je pretjeran smijeh razlog umrtvljivanja srca. Ne priliči postaču da se pretjerano smije.

35.Nemoj voditi rasprave niti se srditi. Ne otvaraj vrata koja će ti donijeti štetu i koja poslije nećeš moći zatvoriti.

36.Obavljaj ibadete kako je propisano da se obavljaju, bez manjkavosti.

37.Uči što više Kur’an, jer je ovo mjesec Kur’ana.

38.Ne propuštaj da klanjaš sve namaze u džematu, ne propuštajući početni tekbir, u prvom saffu i iza imama.

39.Obavljaj teravih-namaz u džamijama, i ne napuštaj teraviju prije imama, već završi sa imamom kako bi ti bila upisana nagrada kao da si čitavu noć klanjao.

40.Obavljaj noćni namaz u posljednjoj trećini, najbolji je namaz onaj sa najdužim stajanjem.

41.Obavljaj namaz u džamiji u kojoj ćeš osjetiti taj namaz.

42.Budi skrušen u namazu i neka tvoje srce bude ponizno u svim ibadetima.

43.Prisjećaj se poniznosti pred Allahom, s.v.t.

44.Trudi se da mnogo boraviš u džamiji.

45.Obavljaj što više nafila.

46.Žene neka obavljaju namaz u kući ili u najbližem mesdžidu.

47.Kada izađu iz kuće, neka se pridržavaju šerijatskih propisa.

48.Ženi u hajzu i nifasu zabranjeno je da ulazi u džamiju, dodiruje Mushaf, posti i klanja.

49.Žena u hajzu i nifasu neće prestati sa spominjanjem Allaha, dž.š.

50.Dovi u situacijama u kojima se dova prima.

51.Traži oprost pred zoru.

52.Potrudi se da obaviš ‘umru u ramazanu.

53.Ustraj čineći dobra djela pa makar bila i mala.

54.Potrudi se da obavljaš raznovrsne ibadete, kako ti ne bi dosadilo stalno činjenje istih ibadeta.

55.Napusti ružne osobine i običaje koje si prakticirao.

56.Ne prilazi ženi dok postiš.

57.Ne podiži glas tokom posta i izbjegavaj rasprave.

58.Budi milostiv i blag.

59.Onaj ko ti se obrati na ružan način, nemoj mu odgovarati, već reci: ”Ja postim”.

60.Čuvaj se mješanja sa osobama suprotnog spola.

61.Savjetuj muslimane na lijep način.

62.Okiti se lijepim ahlakom.

63.Posljednjih deset dana ramazana povećaj ibadete, budi svoju porodicu na noćni namaz.

64.Potrudi se da provedeš ovo vrijeme u itikafu.

65.Ne dopusti da prođe Lejletul-kadr a da je nisi proveo u ibadetu.

66.Trudi se da spavaš što manje, četiri sata su ti dovoljna.

67.Oni koji rasipaju svoj imetak su braća šejtanova.

68.Trudi se da hraniš i odijevaš siromahe, i pomaži onima kojima je pomoć potrebna.

69.Izdvoji sadekatul-fitr.

70.Navikavaj djecu na post, namaz i ostale ibadete.

71.U udjeljivanju budi milostiviji i blaži od vjetra koji puše.

72.Podučavaj Kur’an u mjesecu Kur’ana.

73.Ne udovoljavaj duši sve što ti zatraži, jer ako to budeš činio – propast ćeš.

74.Čuvaj se šejtana u ljudskom obliku: “Na vratima Džehennema stoje pozivaoci, ko im se odazove, uvest će ga u Džehennem.“ Muttefekun alejhi.

75.Čuvaj se grijeha tokom ramazana, i danju i noću.

76.Čuvaj se gledanja televizora, slušanja muzike, duhana, gledanja žena i besposličarenja po ulicama. Čuvaj se nepokornosti Allahu, s.v.t.

77.Poduzmi sve uzroke kako bi ti bilo oprošteno u ovom mjesecu.

78.Posti od dunjaluka i svoju smrt učini iftarom. Cijeli dunjaluk je mjesec ramazan, bogobojazni u njemu poste od strasti i grijeha. Smrt je za njih veselje jer se raduju svome bajramu.

79.Saburaj, jer je sabur pola posta.

80.Ako se probudiš bezbjedan u svome domu, zdravog tijela i imaš opskrbe za taj dan, kao da ti je dat dunjaluk i sve što je na njemu, stoga zahvaljuj Allahu, dž.š., i nemoj se bojati za opskrbu.

81.Čovjek koji je zahvalan na Allahovim blagodatima neće ih uskratiti drugome. Stoga, ako ti neko pokuca na vrata tražeći malo hrane, nemoj ga odbiti. “A na prosjaka ne podvikni.“ (Ed-Duha,10)

82.”Zato siroče ne ucvili” (Ed-Duha, 9), potraži jetime kojima možeš pomoći i unesi radost u njihova srca.

83.Budi zahvalan i spominji Allahove blagodati: ”…i o blagodati Gospodara svoga kazuj” (Ed-Duha,11).

84.Tri su stepena posta:1. stepen: suzdržavanje od jela, pića i upražnjavanja strasti;2. stepen: odvraćanje sluha, vida, jezika, ruku, nogu i ostalih organa od činjenja grijeha:3. stepen: oslanjanje na Allaha, s.v.t., i usmjeravanje srca samo Njemu, dž.š.

85. Kloni se lažnog govora.

86. Mnogo je postača koji od svog posta imaju samo glad.

87. Nemoj da postiš od dozvoljenih stvari, potom da se iftariš zabranjenim stvarima.

88. Nemoj da se prejedaš tokom iftara. Rezultat prejedanja je pospanost i teško podnošenje teravih-namaza.

89. Neophodno je da tvoje srce bude između nade i straha. Nadaj se da je tvoj post primljen i strahuj od toga da tvoj post bude odbijen.

90. Strpljenje u izvršavanju ibadeta lakše je nego strpljenje u podnošenju kazne.

91. Post je štit koji Allah, s.v.t., stavlja na tvoj jezik, sluh, vid i ostale dijelove tijela, stoga, zaštiti se postom od Vatre.

92. Post ruku je da ih nepružaš prema zabranjenim stvarim (doticanje osoba suprotnog spola, otuđivanje stvari, udaranje osoba), a post nogu je suzdržavanje od koračanja prema haramu.

93. Trudi se da post sačuvaš od svih manjkavosti, jer svako dobro djelo pripada tebi, osim posta. Post pripada tvome Gospodaru i On za njega nagrađuje.

94. Drži se stvari koje povećavaju iman.

95. Traži od Allaha, s.v.t., da primi tvoja dobra djela jer Allah ne prima osim od bogobojaznih.

96. Gospodar ramazana je Gospodar i drugih mjeseci. Nemoj se vraćati griješenju nakon ramazana.

97. Propuštene dane posta požuri da napostiš.

98. Nakon što napostiš propuštene dane, posti šest dana u mjesecu ševvalu, jer ćeš biti nagrađen kao da si postio cijelu godinu.

99. Trudi se da ti cijela godina bude ramazan. Ne prestaj učiti Kur’an, održavati rodbinske veze, klanjati noćni namaz, dijeliti sadaku, međusobno se posjećivati, samo radi Allaha, s.v.t.

100. Ne zaboravi, prije ibadeta, da djelo učiniš iskreno radi Allaha, s.v.t. Sjeti se da zanijetiš: da tvoj post bude samo radi Allaha, s.w.t., da samo On za njega nagrađuje, da ne znaš šta te od dobra kao nagrada čeka, da će ti se grijesi oprostiti, da će se post za tebe zauzimati na Sudnjem danu, da Allah i Njegovi meleki na tebe donose salavate, da te post udaljava od Vatre, sa svakim danom sedamdeset godina, da ćeš ući u Džennet kroz vrata Er-Rejjan, a kroz njih ulaze samo postači, da ako preseliš kao postač, ulaziš u Džennet, da se dova prilikom iftara ne odbija, da te očekuju dvije radosti, prva prilikom iftara, a druga prilikom susreta sa Gospodarom, da je zadah iz usta postača Allahu draži od mirisa miska, da je vrijednost Noći kadra kao hiljadu mjeseci, da za svaku teraviju koju klanjaš sa imamom imaš nagradu kao da si cijelu noć proveo klanjajući, da ćeš biti sa iskrenima i šehidima.
Naša posljednja dova je: hvala Allahu, Gospodaru svjetova!

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by bubica » 17 Jul 2012, 10:52

Zelim da ko god je naumio i ima srcanu zelju da isposti mjesec Ramazana, to ucini sa velikom lahkocom dushom ispunjenom uspjesnog posta.

Image




Evo jedan recept od krompir corbe koju je moja rahmetli nena volila imati za iftar.

Oguliti tri krompira te ih isjeckati na sitno kao za pitu, uzeti manju glavicu luka pa i nju tako sitno isjeckati. U serpu usuti ulja i staviti da se zagrije, na ulje istresti luk pa nakratko poslije krompir, sve fino uprziti te dodati, crvenu papriku, biber, vegetu i dvije kasike brasna, dobro isprziti pa dosuti vode. Dodati jos malo mirodjija, vrhove kopra parsin. Corbu pustiti da se fino skuha, probati pa evtl dodati jos malo soli, ko voli ljuto neka si zaljuti, mada ne bih preporucila na gladan zeludac ljuto da se jede. Pred sami Iftar vrelu corbu usuti u sahan i na sredinu staviti malo kajmaka

Image
(sliku sam posudila sa coolinarke)
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Zagorka » 17 Jul 2012, 11:25

..svim postacima sabura i snage zelim...
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Krokodil Behko » 17 Jul 2012, 12:06

Svim postačima, Ramazan šerif mubarek olsun.
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by blento59 » 17 Jul 2012, 12:22

Begova čorba-Za 5 osoba potrebno je 500 g kokošijeg mesa, 200 g mrkve, celera i peršuna (korijen), 50 g bamnje, 20 g riže, 2 dcl milerama(kajmaka), 3 žumanjka, soka od limuna i soli po potrebi.

Image

Kokošije meso oprati, staviti u hladnu vodu, očistiti povrće (mrkvu,peršun i celer) i sve staviti da se kuha, uz dodatak potrebne količine soli. Kada je meso kuhano, izvaditi ga iz posude, a supu procijediti. Povrće isjeći na kockice. Kokošije meso očistiti od kostiju i isjeći na kockice.
Zatim sve(meso, povrće i supu) sastaviti i u to dodati posebno kuhanu rižu i bamnju.
Sve ponovo prokuhati i sa dodatkom limunovog soka i soli poboljšati okus.
Prije serviranja dodati čorbi izmiješan žumanjak od jajeta i mileram(kajmak).


Sitni ćevap – Potrebni sastojci za 4 osobe: 60 dkg junećeg (il goveđeg) mesa, 20 dgk masnoće,
2 dkg soli, nekoliko zrna bibera, malo aleve(mljevene) paprike, 12 dkg crvenog luka,
česno bijelog luka, mjericu peršuna i celera(lista), malo sirćeta ili ukuhanog paradajza.
Način pripreme: Meso se izreže na kockice. Isjecka se crveni i bijeli luk, te peršun u celer, posoli, doda biber u zrnu. To sve skupa s mesom se stavi na masnoću i dinsta sve dotle dok ne uvrije voda koju pusti meso i povrće pri dinstanju. Zatim se nastavlja kuhanje na tihoj vatri i dodaje se malo sirćeta(ili ukuhanog paradajza) i mljevene paprike. Treba paziti da ne zagori. Kada je ćevap gotov, zalije se vodom i pusti da prokuha. Prilikom serviranja kutlačom se odgurne suvišna masnoća i ćevap servira sa vlastitim saftom.

Image
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by carobnjak N » 17 Jul 2012, 13:43

Ko mi nađe ilahiju "hej mubrek Ramazan" al sa muzikom ,ima aferim od mene
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by bubica » 17 Jul 2012, 15:13

Evo poslusaj ovu Nurudine, ima ih vise ali meni licno se ova Ilahija svidjela, nadam se da je prava.
[ytube][/ytube]
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Dust » 17 Jul 2012, 16:29

[ytube][/ytube]
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by nezaboravna » 17 Jul 2012, 18:29

[ytube][/ytube] :D
Sretan Ramadan svim cestitim i postenim vjernicima
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by carobnjak N » 17 Jul 2012, 21:16

Bubice :D SA muzikom i ta je bez ali aferim za trud . Ma često sam je slušao ,a sad ne mogu da je pronađem na yt sve ove "bez muzike" ,a meni to vala nije ilahija ako nema muzike
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by komsija » 17 Jul 2012, 21:19

Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by Heidi » 17 Jul 2012, 21:20

Ramazan Mubarek :)

[ytube][/ytube]
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by komsija » 17 Jul 2012, 21:22

Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by carobnjak N » 17 Jul 2012, 21:41

komsija wrote:Maloprije sam je ovdje slusao

http://mp3skull.com/mp3/hej_mubarek_ramazan.html
Jeste ova prva :ok hvala komšija aferdosun

Inače Ramazan obiđe cijelu godinu za 33 godine tj prođe kroz sve mjesece jer je on po lunarnom kalendaru i pomjera se svake godine . Ja pamtim kad sam kao dijete postio nekad neki dan u ljetnom periodu ili bi do podne kao postili mi djeca pa onda bi se najeli pa opet "našili " hehe
Također mi je ostalo u sjećanju ljetne teravije u maloom mesdžidu kojeg smo mi zvali "mejtef" ,a bio je vjerovali ili ne sa zemljanim podom i zidovima ,a na podu su bile daske (koje su stalno škripale pri svakom pokretu) koje su prema vratima bile utonule pa je pod bio neravan i oboren :D
To je bilo kasnih 80-ih i nije tad se još moglo praviti novi ,a meni je taj stari imao neki poseban šarm i eto ostao mi je u sjećanju .
Mujezin je bio jedan stari ali robusni dedo Omer koji je redovano postio ali je bio strastveni pušač i postio je od svega al bi pođahkad zapalio cigar :D
Imao je snažan glas i onu starinsku melodiju ezana ,meni lično dražu puno od ovih nekih što previše umotavaju i zavijaju melodiju. Otprilike ovako :
[ytube][/ytube]

Onda bi ušao on ,a imam kojeg smo mi zvali "stari hodža" jer je bio u penziji bi ustao i skinuo svoj žuti mantil (kojega je nosio i ljeti i stalno je galamio ako bi neko otvorio prozor ) ,a Omer bi se nakašljao "bhhaa! bhaa!" i počeo sa salavatima.
Nakon par sedždi ja bih zadrijemao i pružio se na sedžadi ,a kad bi pošči kući neko bi me probudio :D
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: merhaba naš mubareć Ramazan

Post by niska grana » 17 Jul 2012, 23:11

Tema (tj. uvod) :ok

Krenuo sam da odgovorim na ono pitanje da li će biti teško, ali mi se čini da će sve što napišem biti bijedno.
Stoga bih se samo pridružio lijepim željama....sjećam se, ako me sjećanje ne vara, da je na forumu ali i inače u mom okruženju među ljudima viđe - manje vladala posebno tolerantna, topla i dostojanstvena atmosfera.
Što je veoma lijepa, ali u današnjem vaktu potcijenjena vrlina, pa se nadam da će tako biti i ovog Mjeseca i da ćemo iz njega izići u svakom pogledu pametniji i jači i bolji, kao vjernici i kao ljudi.

Ramazan mubarek olsun :)
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests