Džamije

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: U subotu se otvara Islamski centar u Rijeci

Post by Krokodil Behko » 04 May 2013, 15:53

Izgleda neobično i lijepo ali da je baš najljepša džamija u Evropi - to ne vjerujem. Slažem se s mišljenjem da je arhitekta potpuno uklopio izgled u okruženje kao i da je postigao da sve to izgleda mediternaski ali ne i da je najljepša džamija u Evropi. Mislim da je Sarajevska džamija kralja Fahda ipak malo ljepša :D

Image


A tek ova u Sanskom Mostu

Image


I na kraju ova - prava bosanska

Image
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119693
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5656 times
Been thanked: 12186 times
Contact:
Status: Online

Re: Džamije

Post by Maja » 09 May 2013, 23:37

Pa kako nisam znala za ovu džamiju :cudi

KUŠLAT DŽAMIJA

Stara utvrda Kušlat i u njoj džamija već stoljećima izazivaju znatiželju putnika kroz dolinu rijeke Drinjače u Konjević Polju kod Zvornika.
Džamija Kušlat smatra se najstarijom vojnom džamijom na prostoru Bosne i Hercegovine, a izgrađena je u 15. stoljeću, u vrijeme kada su Osmanlije osvajale Bosnu.
Kušlat džamija sagrađena je na vrhu visoke stijene unutar stare utvrde.
Namijenjena je bila potrebama posade osmanske vojske.
Do Kušlat džamije se može doći samo pješice, i to iz pravca rijeke Drinjače i naselja Pahljevići. Put koji vodi do ove Božije kuće je sam po sebi poseban.
Naziv Kušlat potječe od imena bosanske plemićke porodice Kuršlatovića. No, u narodu je poznata i priča da je tvrđava Kušlat ime dobila po ptičjem gnijezdu.

Image

Image

Image

Image

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Džamije

Post by paparaci » 10 May 2013, 01:06

predivan pogled. zamisli kako se tu cuje ezan sa munare ili sa tog mjesta gdje taj covjek stoji :cool
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37887
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Džamije

Post by Pasaga » 10 May 2013, 09:43

:klanja ...ovo je fenomen....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Džamije

Post by Katja » 10 May 2013, 13:02

Maja wrote:izgrađena je u 15. stoljeću, u vrijeme kada su Osmanlije osvajale Bosnu.
Kušlat džamija sagrađena je na vrhu visoke stijene unutar stare utvrde.
Namijenjena je bila potrebama posade osmanske vojske.
Eto, ono što nekome bješe potreba - visina i nepristupačnost radi zaštite - sad ispade fenomenalna turistička atrakcija. :D
Zaista je na lijepom mjestu.

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Džamije

Post by Fatma » 10 May 2013, 13:24

Oduzima dah...prelijepa

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Džamije

Post by paparaci » 12 May 2013, 02:08

Sanička džamija
dzamija 6.jpg
dzamija 5.jpg
dzamija 3.jpg
dzamija.jpg
dzamija 4.jpg
dzamija 2.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Ruana
Status: Offline

MUNARA BEZ DŽAMIJE

Post by Ruana » 20 Mar 2014, 00:33

OVO JE MUNARA BEZ DŽAMIJE:
Pri njenom vrhu je uklesan tajnovit znak…

Da postoje džamije bez munare, pogotovo u nekim evropskim gradovima, vjerovatno ste čuli ili vidjeli. Ali, znate li da postoji i munara bez džamije?
Postoji. Možda i jedinstven slučaj u svijetu je onaj s munarom u Prizrenu, gradu podno Šar-planine, kojeg zbog starog dijela čaršije, ali i multikulturalnosti koja je godinama bila ponos njegovih stanovnika, često nazivaju i "kosovskim Sarajevom".
Image

Munara u centru Prizrena stoji uspravno, ponosno, ali džamije nema. Evrenos-begova ili Arasta džamija, podignuta je 1526. godine. Srušile su je komunističke vlasti 60-godina prošlog stoljeća i na njenom mjestu napravile zgradu SDK (Služba državnog knjigovodstva).
Ako su već rušili, zašto s džamijom nisu srušili i njenu munaru, nikome nije jasno.

Image

Osim što ‘nema svoju džamiju’, prizrenska munara neobična je i po još jednom detalju. Pri njenom vrhu, naime, uklesana je Davidova (Davudova) zvijezda, i to u krugu.
Ova zvijezda danas se, uglavnom, povezuje isključivo s Jevrejima i državom Izrael, ali njeno simboličko značenje je višestruko, uključujući i ona magijska.
Zašto je i po čijem nalogu ovaj symbol uklesan na prizrensku munaru, vjerovatno se nikada neće pouzdano saznati.

Image

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: MUNARA BEZ DŽAMIJE

Post by Konsultant » 20 Mar 2014, 06:03

Mozda jer je neki Jevrej u to davno vrijeme sufinasirao ili tako nesto. Na ovim prostorima ih nema nesto puno i nema osnova za neku teoriju zavjere.

Slicnu sam pricu cuo za jos jedan grad gdje turbe bilo uz neku staru kucu ili u kuci. Nakon onog rata, dosli crveni, srusili, krenuli zidati zgradu, 2-3 radnika umrla koja su radila u prostoru oko turbeta. Na kraju ga ostavili gdje jeste, samo izolovali, obzidali, i podigli zgradu. Sad je li neko se bojao ili neko drugi povukao veze za sacuvanje turbeta ne znam, uglavnom ova misterija se prica.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: MUNARA BEZ DŽAMIJE

Post by Lebowski » 20 Mar 2014, 09:25

The six-pointed star is actually a common symbol throughout many different religions, including Islam. Muslims know the hexagram as the Seal of Solomon -- both Solomon and David were prophets, and both are mentioned in the Islamic holy book, the Quran. The hexagram appears in Islamic artifacts and mosques worldwide.
Evo malo o tome sa neta, ima još toga al da ne stavljam.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

roxy77
Na probnom
Na probnom
Posts: 1
Joined: 21 Mar 2014, 19:30
Status: Offline

Re: MUNARA BEZ DŽAMIJE

Post by roxy77 » 21 Mar 2014, 19:42

Vodim tour grupe po Prizrenu, obavezno obilazimo Arasta minaret, a objasnjenja za ovu zvezdu i dalje nemam :hm. Ako bi neko znao sta bi Davudova zveda na minaretu ili dzamiji znacila nek uskoci...

Ruana
Status: Offline

Re: MUNARA BEZ DŽAMIJE

Post by Ruana » 21 Mar 2014, 20:50

Konsultant wrote:Mozda jer je neki Jevrej u to davno vrijeme sufinasirao ili tako nesto. Na ovim prostorima ih nema nesto puno i nema osnova za neku teoriju zavjere.

Slicnu sam pricu cuo za jos jedan grad gdje turbe bilo uz neku staru kucu ili u kuci. Nakon onog rata, dosli crveni, srusili, krenuli zidati zgradu, 2-3 radnika umrla koja su radila u prostoru oko turbeta. Na kraju ga ostavili gdje jeste, samo izolovali, obzidali, i podigli zgradu. Sad je li neko se bojao ili neko drugi povukao veze za sacuvanje turbeta ne znam, uglavnom ova misterija se prica.
I ja mislim da je tako jer ako je dzamija napravljena u 16 vijeku, a masoni se pojavili u 18 vijeku u Evropi, onda je ova zvijezda napravljena naknadno. Mislim da je ovo tada pravljeno kao Davudova zvjezda.

Kod nas vazda neke teorije zavjere, Jevreji Masoni itd...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37887
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: MUNARA BEZ DŽAMIJE

Post by Pasaga » 21 Mar 2014, 20:57

Ruana wrote:
Konsultant wrote:Mozda jer je neki Jevrej u to davno vrijeme sufinasirao ili tako nesto. Na ovim prostorima ih nema nesto puno i nema osnova za neku teoriju zavjere.

Slicnu sam pricu cuo za jos jedan grad gdje turbe bilo uz neku staru kucu ili u kuci. Nakon onog rata, dosli crveni, srusili, krenuli zidati zgradu, 2-3 radnika umrla koja su radila u prostoru oko turbeta. Na kraju ga ostavili gdje jeste, samo izolovali, obzidali, i podigli zgradu. Sad je li neko se bojao ili neko drugi povukao veze za sacuvanje turbeta ne znam, uglavnom ova misterija se prica.
I ja mislim da je tako jer ako je dzamija napravljena u 16 vijeku, a masoni se pojavili u 18 vijeku u Evropi, onda je ova zvijezda napravljena naknadno. Mislim da je ovo tada pravljeno kao Davudova zvjezda.

Kod nas vazda neke teorije zavjere, Jevreji Masoni itd...
Masoni,iliti zidari....pojavili su se mnogo prije.
Pod njihovim patronatom je naseljavana Amerika,to i danas fercera,i nemjenja se ni za dlaku.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: MUNARA BEZ DŽAMIJE

Post by Ruana » 21 Mar 2014, 21:01

U Evropi su se pojavili pocetkom 18 vijeka bar tako sam ja negdje procitala. Valjda prvo u Francuskoj, kasnije su tek dosli tamo kod nas.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: MUNARA BEZ DŽAMIJE

Post by Konsultant » 22 Mar 2014, 01:51

ko ce znati. da je nekom smetalo tih dana kada je napravljena, uzmes shpicu i macolu, odshtemash i rjesis problem

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Džamije

Post by paparaci » 27 Mar 2014, 22:46

Image

:srce


Turske dzamije u Augsburgu

20130528_180012.jpg
20130713_172710.jpg
20130713_172753.jpg
20130711_184931.jpg
20130711_184954.jpg
20130711_184939.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Džamije

Post by Mic-Sokoli » 27 Mar 2014, 23:06

Vec spomenuti Teblik dzemat koji je jos u jednom dijelu albanske Dzamije je kupio Crkvu koja je kulturno naslijedje i koja se odavno ne koristi u religiozne svrhe.
Sve protice sa razumjevanjem i odobravanjem od strane domicilnog stanovnistva,500.000€ je kupljena a treba u nju ulozit oko 1,5 mio €.


Slikat cu ako ne zaboravim......
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Džamije

Post by Mic-Sokoli » 30 Mar 2014, 16:52

Mic-Sokoli wrote:Vec spomenuti Teblik dzemat koji je jos u jednom dijelu albanske Dzamije je kupio Crkvu koja je kulturno naslijedje i koja se odavno ne koristi u religiozne svrhe.
Sve protice sa razumjevanjem i odobravanjem od strane domicilnog stanovnistva,500.000€ je kupljena a treba u nju ulozit oko 1,5 mio €.


Slikat cu ako ne zaboravim......
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Džamije

Post by Mic-Sokoli » 30 Mar 2014, 16:55

A
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

U Albaniji otvorena prva džamija sa četiri minareta

Post by Krokodil Behko » 21 Jun 2014, 22:07

Image

U gradu Durres u Albaniji jučer je otvorena džamija "Riza Bayrami", inače prva džamija u Albaniji sa četiri minareta, javlja Anadolu Agency (AA). Ceremoniji otvorenja prve džamije sa četiri minareta u ovoj zemlji prisustvovao je i predsjednik Islamske zajednica Albanije Skender Bručay kao i čelnici Islamske zajednice na Kosovu i Makedoniji.

Image

Osim njih, ceremoniji su prisustvovali i poslanici parlamenta Kuvajta, albanski poslanici kao i veliki broj običnih građana.

Izgradnju ove veleljepne džamije financirala su trojica braće Albanaca koji su džamiji dali ime "Riza Bayrami", po imenu njihovog oca.

Predsjednik Islamske zajednica Albanije Bručay je na samom otvorenju kazao da je potrebno iz domaćih izvora financirati izgradnju novih džamija u Albaniji.

Nakon toga u džamiji je proučen i prvi ezan i presječena je vrpca čime je džamija i zvanično otvorena za vjernike.

Ceremonija otvorenja je u kasnim večeranjim satima upotpunjena bogatim koktelom i prigodnim vatrometom.

U sklopu ove grandiozne džamije nalazi se i prostor za društvene sadržaje, kao i stan za imama.

Porodica koja je izgradila džamija u narednom periodu će snositi sve troškove u džamiji i osigurati mjesečnu plaću imama koji će služiti u pomenutoj džamiji.


(Anadolija)
online

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 57 guests