ŠEHIDI

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

ŠEHIDI

Post by carobnjak N » 20 Aug 2012, 06:54

Danas je drugi dan Bajrama koji se kod nas obilježava kao Dan šehida .

[ytube][/ytube]

Hej, Abdulvehabu bin Hava, čuješ li nas? - začu se glas koji je dolazio odnekle i iz daljine i iz dubine. Kao ispod zemlje. On osluhnu, ali se ne odazva. - Hej, Abdulvehabu bin Hava, odazovi se! - Ovo su suvaldžije - pomisli i sav se sledi. Pa se onda prisjeti riječi pouke: „Kad ti dođu dva meleka koji su bliski Allahu džellešanuhu, a koji donose radosnu vijest i koji opominju od strane milostivog Allaha, da te pitaju o tvome Gospodaru, o tvome Pejgamberu, o tvojoj vjeri, o tvom imanu i o tvojoj Kibli, nemoj se uplašiti i nemoj biti tužan pred njima, nego im odgovaraj jasno i razgovijetno”... Kad ga po treći put zovnuše imenom i imenom njegove majke, on se odazva: - Ja sam onaj kojeg tražite! Ja sam Abdulvehab sin Havvin! - A znadeš li ko smo mi? - Znam. - Reci kad znaš! - Vi ste suvaldžije: Munkir i Nekir.
67
- A znadeš li zbog čega smo došli?
- Da me ispitate.
- Kazuj, onda! Ko ti je Bog?
- Bog mi je Allah džellešanuhu.
- Ko ti je Pejgamber?
- Pejgamber mi je Muhammed alejhiselam.
- Šta ti je vjera?
- Vjera mi je Islam. Odgovarao je smireno i razgovjetno, dok ne ču riječi koje nije očekivao: - Kazuj dalje?
- Šta treba da kazujem?
Kako si živio i šta si za života radio? On se uhvatio i ne zna odakle bi počeo.
- Hajde, kazuj!
- Pa, zar se ne zna?... - promuca zbunjeno.
- Sve se zna, ali hoćemo da od tebe čujemo.
- Ne znam odakle bi počeo...
- Odonda otkako znaš za sebe.
Do Ilhamijinih ušiju dopre blejanje janjadi. Pa se onda prisjeti djetinjstva i poče: - Kad sam bio dijete, najvolio sam janjad. Kad bi doš’o Kurban-Bajram, uvijek bi’ plak’o za kurbanima. Donosio bi him vode i dav’o slanih mekinja, sve dok hi ne bi odveli. Onda, onda...
- Preskoči to, pa govori odonda otkako si se zamomčio i zahodžio!
68
On onda poče da pripovijeda o svom muderisu Karahodži pred kojim je učio, jednako ga hvaleći i Boga moleći da ga džennetom obraduje, pa onda o svom dervišluku i zanosu koji ga pri tom obuzimao i o svom nastojanju da pronikne u stvari koje su ga zanosile, a ipak mu ostajale pokrivene ili samo naslućene. A govorio je tako lijepo i tečno, da se i sam čudio odakle mu naviru tako probrane riječi koje ranije nije ni spominjao niti znao. Onda nastavi o djeci koju je podučavao i šta im je sve kazivao, pa bilesi i o tome kako bi ponekog znao ne samo izružiti već i ispucati, ali je to bilo nekad, davno, dok je bio mlad. Onda poče o ljudima koje je poznavao i do kabura pratio ili im na smrtnome času šehadet donosio. Sjeti se jednog svog vaza kad su ljudi plakali dok je govorio, pa ga poče u zanosu ponavljati. Zatim naglo pređe na neko mrtvo dijete koje je upalo u vreo kazan sa sirćetom i koje niko nije smio izvaditi dok on nije došao. I sam se začudi odakle mu sad to, pa se zbuni i zašutje. - Čekaj, Abdulvehabe sine Havvin! Ti nam kazuješ samo o svojim dobrim stranama, a o onom drugom ništa nam ne kazuješ! Šta je s grijesima?
Ilhamija se usplahiri. Poče premetali po pameti, ali nikako da se sjeti. - Šta je, zar nema grijeha?
- Ima, ima, kako nejma!
- Kazuj, da i njih čujemo! On se tada sjeti svoje prve džube koju je skrojio i Vejsilage terzije koji mu je bio sašio, pa nastavi: - Jedva sam ček’o tu svoju prvu džubu, jer sam istom bio uniš’o u mihrab. A i čohu sam jedva nabavio. I to i za džubu i za šalvare. Kad tamo, Vejsilaga mi krivo skrojio i sve pokvario. Bio je već i ostario i, haman, i obnevidio. Ni jedno ni drugo nije mi moglo ni navirit’. Nejma šta mu ružna nisam zaželio! I sad me je stid! Poslije sam mu iš’o i molio ga da mi halali. A kad je umro, hatmu sam mu proučio i poklonio. Jednako se mislim: je l’ mi, Bože, halalio...
69
Ilhamiji se učini da neko negdje duboko uzdahnu i proplaka. - Ima li još šta? Štogod krupnije? On se izmučio, ali nikako da se sjeti. Došlo mu da zaplače od muke. - A to s Dželalijom, kako to bi? Ti, Abdulvehabe, ustao protiv carevine, pa...
- Progovorio sam protiv nasilja... Jer, kazano je: ni nad hajvanom, a nekamoli insanom, nasilje se ne smije provodit’...!
- A da si znao, Abdulvehabe, šta te čeka, šta bi onda?
- Znao sam da me nekakav peškeš čeka. A u velikih ljudi i peškeši su golemi... Kad to reče, i sam se začudi odakle mu takav odgovor.
- Jesi li se bojao smrti?
- Znao sam da je moj Gospodar izvor milosti. Pouzdavao sam se u Njegovu milost.
- A sad nam reci, Abdulvehabe, sine Havvin, ko su oni koji su nevino pogubljeni na putu istine?
- Šehidi... - šapnu on.
- Gdje je njihovo mjesto?
- U džennetu... Odjednom zavlada tajac. Ilhamija osjeti kako ga po licu pomilova nekakav mirisan lahor. Zapljusnu ga svjetlost nura, a žubor Kevsera dopre mu do ušiju kao najljepši zvuči glazbala. Osjeti neodoljivu milinu i lahkoću kakvu nikad u životu osjetio nije.
Kabur se rastupi ,a on pogleda i probudi se...
Jedno je vrijeme nepomično sjedio i zatvorenih očiju nastojao da još koji trenutak uživa u zanosu koji ga bio obuzeo. Riječ „šehid” još uvijek mu je zvonila i u uhu i u srcu, i bi mu neodoljivo žao što se probudio i što je to bio samo san.
(iz pripovjesti "Ilhamijin put u smrt" )
http://www.yesari.com/media/ilhamijin-p ... -kadic.pdf
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Blackhawk
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by Blackhawk » 20 Aug 2012, 07:04

Šehidska

Da su mrvti ne recite
Za plemiće za šehide
Svi su živi nasmijani
Samo oči to ne vide
Svi šehidi opet žele
Da se bore i da ginu
Za svoj toprak svoju majku
Din i islam domovinu

Da se rodim još sto puta
Sto bih puta umirao
Bosna je jedina Allah je istina
Za njih ja sam život dao

Riječ šehida od davnina
Kao zlatna zraka sija
Sloboda je od života
Majko preča i vrijednija
S osmjehom su umirali
Bila im je čast što ginu
Za svoj toprak svoju majku
Din i islam domovinu...

Danas se sjecamo nasih sehida, nasih boraca koji su polozili svoje zivote braneci svoju vjeru, braneci svoju domovinu..
Islamska zajednica u BiH je proglasila drugi dan ramazanskog Bajrama Danom Sehida.. I zato ih se sjetimo svi nasim dovama upucenih Allahu dz.s.
Danas se u cijeloj BiH, i u dijaspori, obiljezava ovaj dan, prigodnim ucenjem i sjecanjem na sehide.. Uci se jasin u skoro svim dzamijama, svi medzlisima, posjecuju sehidska mezarja..
Ako Bog da, danas cu i ja posjetiti mezare i prouciti pred dusu nasih sehida..

Blackhawk
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by Blackhawk » 20 Aug 2012, 07:19

Gospodaru, daj nam snage i učini nas dostojnim da svojim dijelom i moralnom snagom nastavimo koračati putem koji su ucrtali naši šehidi.

Gospodaru, daj nam snage da izdržimo svako iskušenje i pomozi nam da sačuvamo našu jedinu domovinu, vjeru, narod, kulturu i tradiciju.

Gospodaru daj nam snage i pameti, da znamo cijeniti šehidsku žrtvu, i učini nas dostojnim te plemenite veličine i da budemo od onih koji će svijetla obraza susresti se sa njima na Danu obećanom, bez imalo stida i srama spram njih.

Blackhawk
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by Blackhawk » 20 Aug 2012, 07:29

U Sahihu Muslima stoji:
Duse Šehida slobodno se kreču u jatima zelenih ptica po Džennetu, i spuštaju se na svjetiljke postavljene ispred Arša da bi ih Gospodar bolje vidio i upitao: ' Šta zelite'? 'Gospodaru naš, odgovaraju šta da želimo kad si nam vec dao ono što nisi nikome.' Ponovo ih Gospodar njihov pita to isto. 'Želimo da nas povratiš u zemaljski svijet, da se ponovo borimo na Tvom Putu i da ponovo poginemo radi Tebe. 'Zapisao sam da se Šehidi neče povratiti u zemaljski svijet, odgovorio je Uzvišeni Gospodar.
Enes, r.a. prenosi rijeci Allahovog Poslanika koji je rekao: "Niko, ko udje u Džennet, neče poželjeti da se povrati u zemaljski život niti če zaželjeti tamo u Džennetu nesto osim Šehida. Samo Šehid želi da se povrati, pa i deset puta, da bi se borio, pošto zna kakva je čast biti Šehid."

Prema nekim predajama, Muhammed, a.s., je rekao ashabima: „Ima sedam vrsta šehida mimo onog koji je poginuo boreći se na Allahovom putu: ko umre od kuge, ko se utopi, ko umre od otvorenih rana po tijelu, ko umre od stomačne bolesti, ko izgori u požaru, ko umre pod ruševinama i žena koja umre pri porođaju."

U jednoj drugoj predaji se kaže kako je Allahov Poslanik upitao prisutne ashabe: „Koga vi smatrate šehidom? Allahov Poslaniče, onoga ko pogine na Allahovom putu, odgovoriše oni. Ako je tako, onda je malo šehida u mom ummetu, reče Poslanik, a.s., Pa ko su oni o Allahov Poslaniče?, upitaše ponovo. On reče: Ko pogine na Allahovom putu šehid je, ko umre na Allahovom putu šehid je, ko umre od epidemije šehid je i ko umre od trbušne bolesti šehid je. Drugom priliko još je rekao: Ko pogine braneći svoj imetak šehid je. Ko pogine braneći svoju vjeru i taj je šehid. Ko pogine braneći svoj život, šehid je, i ko pogine braneći svoju porodicu, i on je šehid."

Imam Nevevi navodi da imaju tri vrste šehida:

1. šehidi i na dunjaluku i na ahiretu, a to su oni koji poginu u borbi na Allahovom putu.
2. šehidi samo na ahiretu, a to su oni kojima će se dati šehidska nagrada i počasti, iako nisu pali na bojnom polju.
3. šehidi na dunjaluku, ali ne i na ahiretu, a to su oni koji su utajili nešto od plijena ili oni koji su poginuli bježeći sa bojnoga polja.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by carobnjak N » 20 Aug 2012, 16:06

Image

[ytube][/ytube]

Čvrst jemin Rabbu dajemo,
Da naše vjere ne damo.
Bajrak islama nosimo,
Tvoji smo, Tebi se vraćamo.

Šehidima Tvojim bićemo,
Straha od smrti nemamo,
Srcem šehadet učimo,
Tvoji smo, Tebi se vraćamo.

Džihad je naša sudbina,
Želja je naša jedina
Svjetlom tamu da satremo,
Tvoji smo, Tebi se vraćamo.



Tevekulom, sabrom se branimo,
Allahovog užeta držimo,
Bajrak islama nosimo,
Tvoji smo, Tebi se vraćamo.

Sretni ti sedždu cinimo,
U dovi smjerno molimo
U hladu Arša da sjedimo,
Tvoji smo, Tebi se vraćamo.

I kad se nebo otvori,
Najveca želja ispuni,
Bajrak islama nosimo,
Tvoji smo, Tebi se vraćamo.


*jemin -zakletva
*Rabb -Gospodar
*tevekul -oslanjanje ,pouzdanje na Allah dž.š
*Arš- božije prijestolje
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by komsija » 20 Aug 2012, 22:56

Ja licno nemam problema oko priznavanja ove kategorije jer poticem iz sredine u kojoj je sasvim normalno da priznajemo sehide
OK, nesto sam razmisljao o rijecima Mrkog na nekim forumima i na istoj temi
Hmm, zamislio sam se zaista
Naime, eto npr. u nasoj armiji su bili ljudi druge nacionalnosti i vjere a poginuli su
znam ih iz mog kraja ali je bilo i iz drugih krajeva
Posto nasam armija nije bila vjerska niti je pripadala samo jednoj vjeri ili naciji gdje onda da svrstamo one koji su poginuli a nisu bili muslimani
Mrki je ponekad tezak covjek i vjerovatno nije bas sposoban da kaze uvijek ono sto zeli , zato to cesto izgleda kao provokacija ali evo vam ovo moje razmisljanje i pitanje pa da malo o tome popricamo
Da me sad rezervni pljuvaci ne bi poceli prozivati moram reci iako to ne volim: Bio sam pripadnik ABiH od pocetka do kraja i skoro na kraju rata sam popusio cetnicki metak :plavi ali nije bilo opasno po zivot pa sam prezivio :aplauzz
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

Blackhawk
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by Blackhawk » 20 Aug 2012, 23:21

lijepo sam naveo ko su sehidi.. I da postoje 3 grupe..
posto i nakon mog posta postavljate ista pitanja ocito niste ni procitali niti zelite procitati..

i sa svima koji sumnjaju i govore da u Bosni nema sehida necu da vise trosim rijeci...


Tema nije da se dokazuje nego da se oda pocast nasim sehidima..
Borbeni poklic u ratu je bio Tekbir - Allahu ekber..
Fi sebilallah - El dzihad..
borili su se na Allahovom putu i kao takvi poginuli.. I kao takvi oni su sehidi..

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by komsija » 20 Aug 2012, 23:23

Borbeni poklic u ratu je bio Tekbir - Allahu ekber..
Kako gdje...i s tobom se ne bih slozio
Nasa armija nije bila vjerska
Ja sam sa brcanske teritorije i samo su taj poklic pojedinci uzvikivali
ako priznamo da smo bili vjerska vojska tada dajemo ce.tnicima za pravo sto su nas napadali i ubijali
Vojska mora da bude bosanska (hercegovacka) dakle drzavna a ne vjerska
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by Major » 20 Aug 2012, 23:30

Auuuuu BlackHawk, sada si nesto vrlo opasno i jako kontroverzno rekao.
Brat mi je bio komandir cete sav tok rata na Vozuckom ratistu, ni jednog jedinog nije imao niti je mogao imati,
koji je isao u akciju sa "Tekbir - Allahu ekber.., a imali su na pretek akcija.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by Krokodil Behko » 20 Aug 2012, 23:39

komsija wrote:
Borbeni poklic u ratu je bio Tekbir - Allahu ekber..
Kako gdje...i s tobom se ne bih slozio
Nasa armija nije bila vjerska
Ja sam sa brcanske teritorije i samo su taj poklic pojedinci uzvikivali
ako priznamo da smo bili vjerska vojska tada dajemo ce.tnicima za pravo sto su nas napadali i ubijali
Vojska mora da bude bosanska (hercegovacka) dakle drzavna a ne vjerska
I ja to mislim ali šehidi postoje. Ne postoje samo od pojave islama na ovim
prostorima nego to seže daleko u prošlost. Tradicija polaganja života za Bosnu,
duga je više od 2000 godina. Borci koji polažu život za Bosnu, uvijek su imali poseban
status u narodu. Dakle i prije pojave islama na ovim prostorima a pod nazivima
pravednik ili dobri - kako gdje.

Sa pojavom islama, narod je samo prepoznao sličnost, sa svojim kultom borbe
za Bosnu a unutar islamskog predanja o šehidima. Inače, laže svako ko kaže da
je izraz šehid, nametnut od strane nekoga. Izraz šehid, 1992. godine, najbrže
je prihvaćen u narodu od svih mogućih islamskih pojmova
. To o nametanju tog
naziva, mogu pričati samo oni, koji rata nisu ni vidjeli osim na TV.

Dakle, u islamu, borba za Bosnu i polaganje života za nju, poistovjećeno je
sa vjerom. Nema tu nikavih nepoznanica. Mi smo mali narod koji se već 2000
godina bori i gine u odbrani Bosne. Svaki borac, koji položi svoj život za nju,
gledano iz ugla tradicije, koja toliko dugo traje, zaslužuje poseban status - šehid.

Ko ovo ne može da shvati, vjerovatno ne shvata ni svoj rodjeni narod.
Nema potrebe za pisanjem silnih replika i slično. Ovo je primjer na kojem ja
vidim puno toga.

Samo bih još dodao, žao mi je što nisam imao tu čast, da položim svoj život
za Bosnu, mada sam izratovao cijeli rat. Izazivao sudbinu, išao u akcije.
jednom i bez puške, samo sa kamerom. Ali eto, nisam bio ni ogreban.
A žao mi je, jer da sam šehid, bar ne bih sada, morao čitati svašta.
online

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by IM_ex » 20 Aug 2012, 23:42

Oprostite na izrazu, ali, stvarno ste dosadni raspredajuci o terminu sehid(i)* umjesto da ih se, u znak zahvalnosti, na ovaj Dan sjetite, poklonite im Fatihu,ili jednostavno ocutite. Kakvi ste to ljudi, pobogu?!
Valjda je jasno da je rijec o osobama koje su svoj zivot dale u borbi protiv zla; valjda je jasno da je rijec o nezaboravnim junacima koji su slijedil pravi put, bio to Teufik, Vlado ili Srdjan sasvim svejedno. Bilo s Tekbirom ili ne, zna se koji je pravi put - pravi put jedan je, jedini ispravan put.
toliko



[ytube][/ytube]
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by blento59 » 21 Aug 2012, 00:03

a sta je sa onih srba, hrvata i drugih naroda koji su se borili sa muslimanima rame uz rame
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

kadet
Na probnom
Na probnom
Posts: 1
Joined: 20 Aug 2012, 23:55
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by kadet » 21 Aug 2012, 00:10

svaki puta kada imate priliku proučite fatihu šehidu

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by paparaci » 21 Aug 2012, 01:02

meni zaista nije jasno zasto se pojedini brinu za to ko je sehid, a ko ne - zasto se negdje nazivaju sehidima, negdje ne. pa ljudi dragi, to u konacnici samo On zna. Black je lijepo objasnio ko, sta, kako. cemu tolika polemika?
mrki62 wrote:
blento59 wrote:ja u nasem proslom ratu ne vidim niti jednog sehida
to su borci koji su pali jer su ustali u odbranu svoje domovine
a ne zato sto su pali na alahovom putu
tim momcima svaka cast i hvala im do neba i zasluzuju svo duzno postovanje
koliko ja zanam borili smo se za gradjansku bih a ne tamo neku dzamahiriju
To je ono što ja svo vrijeme objašnjavam al neko u svemu želi proturiti vjeru i sve na ovom svijetu želi gledati kroz vjeru i čudim se Maji da svo ovo vrijeme na neki način sustavno - što u znanju il ne znanju islamizira čak i ovaj forum , jer kako tumačiti neke rigorozne tumače islama , da se svo svoje slobodno vrijeme nalaze na vjeroislamskim temama.
ne znam sta vam nije jasno. hajd blenti i ne zamjerim toliko, ali ti si mrki pravo dosadan. nema se tu sta proturiti. vjera se prozima kroz sve zivotne segmente. sta tu ima neshvatljivo?! valjda si toliko upucen?

to sto su bosanski muslimani kao borbeni uzklik koristili Allahu ekber i sto su svoje zivote polagali na Njegovom putu braneci svoju domovinu, svoj narod (bez obzira na vjersku pripadnost), svoju familiju, rodbinu, kucni prag, komsije, vjeru,.... - ne znaci tj. ne podrazumjeva da su se borili za tzv. dzamahiriju. nacionalnost je jedno, a vjera nesto sasvim drugo. to, sto to mnogi ne mogu, nece i/ili ne zele da razlikuju - je vec druga stvar.

ne znam zaista o kakvom islamiziranju foruma pricas. forumasi na koje ti sigurno mislis su Black i Carobnjak. kao prvo, obojica/oba djeluju prvenstveno na religijskim temama. ne setaju se po ostalim temama kako bi napadali sve sto nije po islamu itd. kao drugo, obojica temeljito poznaju islam i vise su adekvatni od bilo kog drugog da pisu na temama vezane za islam. ono sto iznose, to su samo cinjenice. to/takav je islam. svidjelo se nekom ili ne.
Krokodil Behko wrote: Samo bih još dodao, žao mi je što nisam imao tu čast, da položim svoj život
za Bosnu, mada sam izratovao cijeli rat. Izazivao sudbinu, išao u akcije.
jednom i bez puške, samo sa kamerom. Ali eto, nisam bio ni ogreban.
A žao mi je, jer da sam šehid, bar ne bih sada, morao čitati svašta.
:ruke :naklon
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by paparaci » 21 Aug 2012, 01:11

blento59 wrote:a sta je sa onih srba, hrvata i drugih naroda koji su se borili sa muslimanima rame uz rame
ne kontam bas na sta ciljas? odgovor na to pitanje bi trebao dobiti od nekog ko je njihove vjeroispovijesti. kako krscanstvo po tom pitanju stoji zaista ne znam.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by Dust » 21 Aug 2012, 01:14

Krokodil Behko wrote:

Samo bih još dodao, žao mi je što nisam imao tu čast, da položim svoj život
za Bosnu, mada sam izratovao cijeli rat. Izazivao sudbinu, išao u akcije.
jednom i bez puške, samo sa kamerom. Ali eto, nisam bio ni ogreban.
A žao mi je, jer da sam šehid, bar ne bih sada, morao čitati svašta.

Respekt!!
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by komsija » 21 Aug 2012, 01:24

[ytube][/ytube]
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by Dust » 21 Aug 2012, 01:24

@mrki

Ne znam sta mislis pod tim "na ovakav nacin", ali bilo je sehida.

FYI, sehidom se ne postaje samo u ratu i stradanjem od oruzja.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by bubica » 21 Aug 2012, 01:27

Pa zar nije samo po sebi jasno da jedan sehid moze biti samo Musliman, nikada nisam ni pomislila da neki Slavko, Zvonko moze biti sehid.
Stvarno nije ok da se tolika bura dize zbog toga. Naravno da su sehidi, jer se nisu samo borili da obrane BiH nego i svoju familiju muslimansku te i svoju naciju, agresija nije bila u vecem dijelu samo na BiH nego pokusaj unistavanja muslimanskog zivlja.
siromah nema sta a bogatas nema kad

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: ŠEHIDI

Post by bubica » 21 Aug 2012, 01:54

Navela sam to samo da kazem ako nekome onda treba prvo porodici da smeta a ne nekome ovdje. A nigdje ne vidim da sam pomenula bilo koju ustanovu ili vec zajednicu koja daje i sta daje.A kome drzava daje kukala mu majka.

Dakle za mene su sehidi muslimani koji su poginuli u ratu, a ostali su poginuli branitelji BiH . (tacka)
siromah nema sta a bogatas nema kad

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests