Osjecaj moralne superiornosti - religija i ateizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by Chloe » 20 Aug 2017, 12:19

Egoista ima i jednih i drugih i bilo koju ljudsku osobinu vezati za (ne)vjerovanje u boga nema smisla.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by mehaning » 20 Aug 2017, 13:23

posmatrac wrote: 19 Aug 2017, 23:09 A nije bas mudro ni inteligentno bezrezervno negirati postojanje neke " vise svijesti"( Boga, ili cega vec) pa je po meni takav pristup jednako ogranicen onom u kojem se bezrezervno vjeruje u neku odredjenu " sliku" Boga, sto je najcesce rezultat nasljednog faktora i nedostatka inteligencije osobe koja prihvata samo ono sto joj je okruzenje reklo da treba.

Po meni su najinteligentniji ljudi agnostici, koji niti prihvataju niti negoraju Boga, nego svojim zivotom i duhovnim saznanjima pokusavaju da odgonetnu( koliko se moze) duhovne zakonitosti zivota, svjesno znajuci da ih nikada ne mogu spoznati u cjelosti.

Medju najistaknutijim naucnicima i umnim ljudima je ubjedljivo najvise agnostika i ateista, pa njihov skepticizam najvise proizilazi iz cinjenice da su vodece religije danasnjice "privatizirale" Boga, pa ako nisi krscanin, musliman, jevrej, budista, hindus itd, onda si automatski nevjernik, sto je nigdje veze.
Svaki covjek ima pravo na svog licnog Boga( ma kako ga dozivljavao) i uopste ne mora da bude religiozan, pa po tome nije nista manji vjernik od onih koji sebe smatraju da jesu, a mahom se radi samo o obicnim formalistima i sljedbenicima koji zapravo nemaju zelju da se duhovno uzdizu.
Koliko je meni poznato, agnostici vjeruju, samo izvan okvira crkve... :hm

A ja recimo, sebe ubrajam u ateiste. Boga ne negiram, nego jednostavno ne mogu vjerovati njegovo postojanje... :hm

Vjera mi ne treba niti me jako zanima , ali ne osuđujem vjernike radi toga, što vjeruju... :cudi

Samo su mi vjerski rituali glupi... :hm

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by Podrinjac » 20 Aug 2017, 13:35

Da se zahvalim vama vjernicima što me svakim danom činite ponosnijim ateistom. :hop

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by posmatrac » 20 Aug 2017, 13:51

mehaning wrote: 20 Aug 2017, 13:23
posmatrac wrote: 19 Aug 2017, 23:09 A nije bas mudro ni inteligentno bezrezervno negirati postojanje neke " vise svijesti"( Boga, ili cega vec) pa je po meni takav pristup jednako ogranicen onom u kojem se bezrezervno vjeruje u neku odredjenu " sliku" Boga, sto je najcesce rezultat nasljednog faktora i nedostatka inteligencije osobe koja prihvata samo ono sto joj je okruzenje reklo da treba.

Po meni su najinteligentniji ljudi agnostici, koji niti prihvataju niti negoraju Boga, nego svojim zivotom i duhovnim saznanjima pokusavaju da odgonetnu( koliko se moze) duhovne zakonitosti zivota, svjesno znajuci da ih nikada ne mogu spoznati u cjelosti.

Medju najistaknutijim naucnicima i umnim ljudima je ubjedljivo najvise agnostika i ateista, pa njihov skepticizam najvise proizilazi iz cinjenice da su vodece religije danasnjice "privatizirale" Boga, pa ako nisi krscanin, musliman, jevrej, budista, hindus itd, onda si automatski nevjernik, sto je nigdje veze.
Svaki covjek ima pravo na svog licnog Boga( ma kako ga dozivljavao) i uopste ne mora da bude religiozan, pa po tome nije nista manji vjernik od onih koji sebe smatraju da jesu, a mahom se radi samo o obicnim formalistima i sljedbenicima koji zapravo nemaju zelju da se duhovno uzdizu.
Koliko je meni poznato, agnostici vjeruju, samo izvan okvira crkve... :hm

A ja recimo, sebe ubrajam u ateiste. Boga ne negiram, nego jednostavno ne mogu vjerovati njegovo postojanje... :hm

Vjera mi ne treba niti me jako zanima , ali ne osuđujem vjernike radi toga, što vjeruju... :cudi

Samo su mi vjerski rituali glupi... :hm
A ne vjeruju ni agnostici u ono sto sebi na racionalan nacin nisu mogli da dokazu,aali i ne odbaciju po svaku cijenu predpostavke o postojanju vise svijesti, jer ni to nisu istrazili do kraja niti misle da ce ikada to moci.Agnostici se u neku ruku mogu posmatrati kao duhovni realisti.

Svakom covjeku je svojstveno da "vjeruje" u nesto, pa je "vjera" apstraktan pojam i nema veze sa religijama koje potrebu za duhovnim uzdizanjem covjeka ukalupljuju u odredjeni ograniceni skup pravila koje zapravo covjeka onemogucuiju da sukladno stepenu svoje svijesti nesmetano siri svoje vidike i da jaca svoj um.

Religijski rituali jesu najcesce primitivni i glupavi.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by Mutevelija » 20 Aug 2017, 13:52

Ateisit će goriti u džehenemu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by posmatrac » 20 Aug 2017, 14:06

storm wrote: 20 Aug 2017, 09:35
posmatrac wrote: 19 Aug 2017, 23:09 A nije bas mudro ni inteligentno bezrezervno negirati postojanje neke " vise svijesti"( Boga, ili cega vec) pa je po meni takav pristup jednako ogranicen onom u kojem se bezrezervno vjeruje u neku odredjenu " sliku" Boga, sto je najcesce rezultat nasljednog faktora i nedostatka inteligencije osobe koja prihvata samo ono sto joj je okruzenje reklo da treba.

Po meni su najinteligentniji ljudi agnostici, koji niti prihvataju niti negoraju Boga, nego svojim zivotom i duhovnim saznanjima pokusavaju da odgonetnu( koliko se moze) duhovne zakonitosti zivota, svjesno znajuci da ih nikada ne mogu spoznati u cjelosti.

Medju najistaknutijim naucnicima i umnim ljudima je ubjedljivo najvise agnostika i ateista, pa njihov skepticizam najvise proizilazi iz cinjenice da su vodece religije danasnjice "privatizirale" Boga, pa ako nisi krscanin, musliman, jevrej, budista, hindus itd, onda si automatski nevjernik, sto je nigdje veze.
Svaki covjek ima pravo na svog licnog Boga( ma kako ga dozivljavao) i uopste ne mora da bude religiozan, pa po tome nije nista manji vjernik od onih koji sebe smatraju da jesu, a mahom se radi samo o obicnim formalistima i sljedbenicima koji zapravo nemaju zelju da se duhovno uzdizu.
Buraz ubodes i ti nekad poneku pametnu :oo
Negiranje necega sto nije potpuno u domeni aktualne svijesti jest znak neinteligencije.
Jednako je to ograničavanje svakog rasta i preispitivanja...tu ciljam na potpune dogme.
Ili i ti ponekad ubodes sustinu onoga sto sam zelio reci :oo
ZA ostatak texta se slazem :ok

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by Podrinjac » 20 Aug 2017, 14:06

Super.
Ne bih baš ni da se družim sa Bakirom, Alijom, Cerićem, Kavazovićem, Čovićem, Dodikom i ostalim u dženetu.
Radije bih gorio.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by srculence7 » 20 Aug 2017, 14:44

Neka svako ima pravo na svoj izbor.Zašto bi neko nametao drugima u šta će da (ne) veruje?
Nešto što nije opipljivo, što je našoj spoznaji u domenu misticizma ne mora da znači njegovu negaciju ali ne dokazuje ni njegovo postojanje. I ako je neko sklon skepticizmu ne znači da je egoist i neinteligentan, može biti da je samo na oprezu kako ga ne bi zavele različite dogme drugih "inteligentnih" vernika.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by Mutevelija » 20 Aug 2017, 16:24

Podrinjac wrote: 20 Aug 2017, 14:06 Super.
Ne bih baš ni da se družim sa Bakirom, Alijom, Cerićem, Kavazovićem, Čovićem, Dodikom i ostalim u dženetu.
Radije bih gorio.
Čović i Dodik ne idu u džennet ;) upitno je i za Bakira možda Bake ode u dno džehennema jer ne podržava Islam. Nego se munafiči.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by ina » 28 Aug 2017, 00:13

Egoizam ne smatram uvijek negativnom karakteristikom...
A puno religioznih ljudi inace sve sto cini cini radi religije. Da bi na kraju dobili nagradu...i ne zato sto su stvarno dobri ili zato sto tako zele.
Svijest ima sidrište.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by REMB » 28 Aug 2017, 09:22

ina wrote: 28 Aug 2017, 00:13
A puno religioznih ljudi inace sve sto cini cini radi religije. Da bi na kraju dobili nagradu...i ne zato sto su stvarno dobri ili zato sto tako zele.
Dobro si primjetila.
Ljudi se ne radjuju niti dobri niti zli vec to postaju pod utjecajem raznih faktora. Jedan od tih faktora jest i religija a eto potvrdila si da ljudi zbog religije cine dobro - sto je znaci opet dobro.

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by mehaning » 28 Aug 2017, 13:29

ina wrote: 28 Aug 2017, 00:13 Egoizam ne smatram uvijek negativnom karakteristikom...
A puno religioznih ljudi inace sve sto cini cini radi religije. Da bi na kraju dobili nagradu...i ne zato sto su stvarno dobri ili zato sto tako zele.
Mene kod religija smeta najviše to, što večinom baziraju na strahu... :lud

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by ina » 28 Aug 2017, 14:42

REMB wrote: 28 Aug 2017, 09:22
ina wrote: 28 Aug 2017, 00:13
A puno religioznih ljudi inace sve sto cini cini radi religije. Da bi na kraju dobili nagradu...i ne zato sto su stvarno dobri ili zato sto tako zele.
Dobro si primjetila.
Ljudi se ne radjuju niti dobri niti zli vec to postaju pod utjecajem raznih faktora. Jedan od tih faktora jest i religija a eto potvrdila si da ljudi zbog religije cine dobro - sto je znaci opet dobro.
Ljudi zbog religije mogu biti i jako losi.
A to dobro koje mnogi cine prvobitno iz straha... zvuci, a inace i jeste, zamazano. Jednom te rukom miluju a drugom saketaju.
mehaning wrote: 28 Aug 2017, 13:29
ina wrote: 28 Aug 2017, 00:13 Egoizam ne smatram uvijek negativnom karakteristikom...
A puno religioznih ljudi inace sve sto cini cini radi religije. Da bi na kraju dobili nagradu...i ne zato sto su stvarno dobri ili zato sto tako zele.
Mene kod religija smeta najviše to, što večinom baziraju na strahu... :lud
Mene iritira to sto svaka misli da je bolja i pravednija od ostalih.
Svijest ima sidrište.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by REMB » 28 Aug 2017, 15:25

mehaning wrote: 28 Aug 2017, 13:29
ina wrote: 28 Aug 2017, 00:13 Egoizam ne smatram uvijek negativnom karakteristikom...
A puno religioznih ljudi inace sve sto cini cini radi religije. Da bi na kraju dobili nagradu...i ne zato sto su stvarno dobri ili zato sto tako zele.
Mene kod religija smeta najviše to, što večinom baziraju na strahu... :lud
Nema te tu sta smetat.
Prvo te religija na lijep nacin poziva da cinis dobro, a tek ako se oglusis onda te upozorava sta bi te moglo snaci.
Logicno sto Combe rece :)

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by mehaning » 28 Aug 2017, 17:06

REMB wrote: 28 Aug 2017, 15:25
mehaning wrote: 28 Aug 2017, 13:29
ina wrote: 28 Aug 2017, 00:13 Egoizam ne smatram uvijek negativnom karakteristikom...
A puno religioznih ljudi inace sve sto cini cini radi religije. Da bi na kraju dobili nagradu...i ne zato sto su stvarno dobri ili zato sto tako zele.
Mene kod religija smeta najviše to, što večinom baziraju na strahu... :lud
Nema te tu sta smetat.
Prvo te religija na lijep nacin poziva da cinis dobro, a tek ako se oglusis onda te upozorava sta bi te moglo snaci.
Logicno sto Combe rece :)
Ja činim dobro kad god mogu, bez da bi se trebao bojati nečega... :123

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by Zagorka » 28 Aug 2017, 18:04

Mute ima dojave gdje ce ko
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by Mutevelija » 28 Aug 2017, 18:04

Piše samo neki neće da čitaju :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by REMB » 28 Aug 2017, 18:05

mehaning wrote: 28 Aug 2017, 17:06
REMB wrote: 28 Aug 2017, 15:25
mehaning wrote: 28 Aug 2017, 13:29
ina wrote: 28 Aug 2017, 00:13 Egoizam ne smatram uvijek negativnom karakteristikom...
A puno religioznih ljudi inace sve sto cini cini radi religije. Da bi na kraju dobili nagradu...i ne zato sto su stvarno dobri ili zato sto tako zele.
Mene kod religija smeta najviše to, što večinom baziraju na strahu... :lud
Nema te tu sta smetat.
Prvo te religija na lijep nacin poziva da cinis dobro, a tek ako se oglusis onda te upozorava sta bi te moglo snaci.
Logicno sto Combe rece :)
Ja činim dobro kad god mogu, bez da bi se trebao bojati nečega... :123
To je super.
Moras uzet u obzir da nisu svi na tom tvom nivou prosvijetljenosti.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80125
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11330 times
Status: Online

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by spacebound » 28 Aug 2017, 18:13

pa i nije to prosvijetljenost nego ljudskost :cudi Ne ciniti dobro zbog koristi(sevapa, nagrade na drugom svijetu) vec zato sto te to ispunjava i cini te sretnim kad druge ucinis sretnim.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Da li su ateisti egoisti?

Post by Mutevelija » 28 Aug 2017, 18:41

Ima neka skakljiva konstantacija u koju ja sumnjam a sad ne znam da li je tačna, kažu nisam pročitao hadisa ali ako se neko djelo ne radi radi Boga nego samo zato što želimo ga učiniti nije validno, jer djela se vridnuju po namjeri.
Znači pomognem nekome nešto, ako to nisam uradio radi Allaha to djelo nije validno mi :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests