Moze li religija biti opasna

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Fazlija » 28 Nov 2018, 00:23

Melek wrote: 27 Nov 2018, 23:27 Vjeruj i ti meni - kad kazem "cetnici" mislim upravo bas na cetnike a ne na Srbe. Za Srbe vjerujem da nisu svi isti ali cetnici jesu.
Cetnici su bas postali cetnici zbog jednog cilja - da ubiju, opljackaju, siluju, protjeraju.. Kuzis? I umjesto da sad ja naivno "nirvanisem"
oko njih mjesto da im drob lojavu kidam zubima i da klin klinom izbijem, to mi dodje kao zesca zabenetanost. I nije tu cak u pitanju
toliko ni mrznja koliko zdrava logika. Bolesna je logika pruziiti ruku cetniku, ispravi me ako grijesim..
Gle, sto se tice fasita... razno raznijeh, ne moraju biti samo cetnici... moje je misljenje da dok ne ubijaju da ih se ne treba ubijati. Jasno je da ces ih u ratu ubijati, ali dok su pod kontrolom u nekom koliko-toliko uredjenom drustvu, ne mozes ih ubijati.

Jer, konacno... imas i sada cetnickih organizacija gdje se pacijeniti oblace ko na maskenbalu u one cetnicke uniforme... ili u ku klux klanovske, posve svejednno... pjevaju bljezgarijre, laprdaju budalastine. U Srbiji su legalna ta cetnicka drustva, a Americi je legalan Ku Klux Klan pa je l' uzimas pusku da ih sve pobijes?!

Dakle, to ne moze niti drzava da napravi, a niti ti kao pojedinac realno to ne radis. Dakle, zakljucak je... ne izjavljuj i ne pozivaj na ono sto sam ne mozes ili ne zelis uciniti.
Last edited by Fazlija on 28 Nov 2018, 00:28, edited 2 times in total.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Mutevelija » 28 Nov 2018, 00:26

Jedno je Fazlija prica a drugo praksa.
Ovo za ideologije je 100 posto tacno, pod Zakonom nisam mislio bukvalno Zakon država, nego atmosferu i obicaje.
Ovi u manjine se kroz dvije generacije konvertuju na vjeru većine
Iseljavaju se u Arapske emirate.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Mutevelija » 28 Nov 2018, 00:31

Mutevelija wrote: 28 Nov 2018, 00:26 Jedno je Fazlija prica a drugo praksa.
Ovo za ideologije je 100 posto tacno, pod Zakonom nisam mislio Hani-brabonjak Zakon država, nego atmosferu i obicaje.
Ovi u manjine se kroz dvije generacije konvertuju na vjeru većine
Iseljavaju se u ujedinjene Arapske emirate.
Oprosti, ali to je posve suludo misljenje. To je tiranija i fasizam. Diktat vecine nad manjinom. To je kao kada bi ljudi visi od 170 cm odlucili da ogranice prava onih koji su nizi od 170 cm. Ne moraju im oduzeti pravo na zivot, ne moraju ih pobiti, ali... ogranice im neka druga prava.

Vecina muskaraca i dobar dio zena je visi od 170 cm i ta bi se odluka mogla donijeti vecinom glasova. Cak bi nam to donijelo i neke koristi, jer bi smo ustedjeli novaca ako bi oni nizi od 170 cm imali manje plate, ne bi se smjeli upisivati u skole ili besplatno lijeciti... ali takva odluka ne bi bila demokratska, nego fasisticka.[/quote]


Visina nema veze sa religijom i ideologijom visinu ne mozes birati o fizicki se primijeti, glupo poređenju, dok se religija i ideologija na prvu ruku ne primijete.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Fazlija » 28 Nov 2018, 00:37

Da, da... vidim ja praksu po Bosni i ovim drugim nasim banana-drzavicama. Odose svi iz ove vukojebine u kojoj vlada zakon da se manjima moze slobodno da seli.

Odose radije tamo biti manjina, nego ovdje vecina.

Praksa nikada nije razlicita od price. Kakva ti je prica, takva ti je i praksa. U sta vjerujes, to i propovijedas. A sto propovijedas, to i cinis. I bas zato je to i krivo vjerovanje i kriva praksa.

Zato mudri ljudi svijeta, a ne samo Buddha, pozivaju da se odbace takva kriva vjerovanja.

Um je izvor svih stvari, um im prethodi, um ih stvara.
Ko sa rdjavom namjerom govori ili radi,
njega nesreca u stopu prati, ko tocak volovsku zapregu!

Dhammapada I,1


Nas u ovoj zemlji nesreca prati ko tocak vola, jer smo upregnuti u nasa kriva i nepravdna vjerska i nacionalisticka praznovjerja...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Mutevelija » 28 Nov 2018, 00:47

Je je
Vidis kako radis ovo tvoje ne valja kupi moje ako nazoves odmah dobijes i stolicu za meditaciju.
Isto neka top shop kuca

Prvo kritikujes sagovornika pa drzavi Bosnu pa onda svoje nudiš nešto evo vam moje.
Bolje je jer sam ja reko da je bolje
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Fazlija » 28 Nov 2018, 15:11

Znas kako je Isus to rekao u Evandjelju... po plodovima cete ih prepoznati, kakav je plod, takvo je i drvo.

Mi vidimo plodove (rezultate) nacionalistickog mahnitanja po Jugoslaviji u zadnjih 30 godina. Pali smo nize nego sto smo u komunizmu ikada bili. Pa ako je to sto nam se nudi... hvala lijepa nacionalisti!

Ode narod radije u Svedsku iz ovog nacionalistickog raja!
---
Kineska poslovica kaze: kada mudrac pokazuje Mjesec, budala gleda u prst.

Kada citiram Buddhu, onda to ne znaci da propagiram budizam kao rjesenje za drustveno-politicke prilike u Bosni. A kada citiram Isusa, ni to ne znaci da propagiram krscanstvo itd. To samo znaci da citiram neke mudre ljude kao podlogu onome sto sam govorim.

Dakle, ne trebas se bojati da ti uvaljujem budizam. Pokusaj razumjeti sto pisem o posljedicama nacionalizma i vjerske zatucanosti kod nas. Ako ti je lakse, slobodno pobrisi citate iz Dhammapade i Evandjelja i procitaj jos jednom samo moje rijeci.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Mutevelija » 28 Nov 2018, 16:22

Melek wrote: 27 Nov 2018, 23:27
Fazlija wrote: 27 Nov 2018, 23:09
Melek wrote: 26 Nov 2018, 22:11 Bullshit. Ko god odstreli cetnika, automatski se smiri i ispuni nirvanom. Barem je meni tako bilo..
Vjeruj mi, mnogi (ali ne svi) medju njima misle isto o vama. Medjutim...

Mrznja se mrznjom nikada ne smiruje,
mrznja se ne-mrznjom smiruje, to je zakon vjecni!


Mnogi ovdje ne razumiju da sebe trebaju obuzdati,
ali oni koji to shvate, svoje svadje lako smiruju.

Dhammapada I,5-6

Vjeruj i ti meni - kad kazem "cetnici" mislim upravo bas na cetnike a ne na Srbe. Za Srbe vjerujem da nisu svi isti ali cetnici jesu.
Cetnici su bas postali cetnici zbog jednog cilja - da ubiju, opljackaju, siluju, protjeraju.. Kuzis? I umjesto da sad ja naivno "nirvanisem"
oko njih mjesto da im drob lojavu kidam zubima i da klin klinom izbijem, to mi dodje kao zesca zabenetanost. I nije tu cak u pitanju
toliko ni mrznja koliko zdrava logika. Bolesna je logika pruziiti ruku cetniku, ispravi me ako grijesim..



Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Mutevelija » 28 Nov 2018, 16:28

Fazlija wrote: 28 Nov 2018, 15:11 Znas kako je Isus to rekao u Evandjelju... po plodovima cete ih prepoznati, kakav je plod, takvo je i drvo.

Mi vidimo plodove (rezultate) nacionalistickog mahnitanja po Jugoslaviji u zadnjih 30 godina. Pali smo nize nego sto smo u komunizmu ikada bili. Pa ako je to sto nam se nudi... hvala lijepa nacionalisti!

Ode narod radije u Svedsku iz ovog nacionalistickog raja!
---
Kineska poslovica kaze: kada mudrac pokazuje Mjesec, budala gleda u prst.

Kada citiram Buddhu, onda to ne znaci da propagiram budizam kao rjesenje za drustveno-politicke prilike u Bosni. A kada citiram Isusa, ni to ne znaci da propagiram krscanstvo itd. To samo znaci da citiram neke mudre ljude kao podlogu onome sto sam govorim.

Dakle, ne trebas se bojati da ti uvaljujem budizam. Pokusaj razumjeti sto pisem o posljedicama nacionalizma i vjerske zatucanosti kod nas. Ako ti je lakse, slobodno pobrisi citate iz Dhammapade i Evandjelja i procitaj jos jednom samo moje rijeci.

ISlam je protiv nacionalizma, ali je nacionalizam ovde neophodan za odbranu svog praga, nismo marili za naciju i čas su nas jedni mogli čas drui pod kapu stavljati, ovde "crkva" naroda ili ulema je važna,
Islam ima univerzalnu poruku ali jednostavno ne može se sve to na Evropskom tlu ispoštovati teško je, eto ja bi npr radije se miješao sa Bošnjačkom nacijom nego nekom Arapkinjom muslimankom jer smo mi Bošnjaci imali genocid i u deficitu smo.
Iako se Islam ovakvom stavu u neku ruku protivi, ali ja bi svoju bošnjačku kulturu izgubio svoje porijeklo i korijen.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Fazlija » 30 Nov 2018, 14:30

Najbolje je da uzmes neku Arapkinju, to nam donosi svjezu krv ovdje. To ti je bolje nego neku Bosanku. Ali ako bas hoces Bosanku, onda mozda da potrazis neku muslimanku iz Bosne pa ako ne nadjes, onda neku drugu Bosanku... recimo neke druge vjere ili bez vjere. To bi opet bilo dobro, jer je dobro imati mijesane brakove u drzavi. Sto se vise narod mijesa, to bolje. Tako nekako ja gledam na to.
http://forum.srednjiput.rs/

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests