Moze li religija biti opasna

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Socrates » 21 Nov 2018, 14:50

Pa nije to sa tumačenjem problem samo religije, nego apsolutno svake napisane i izgovorene riječi.
. . . . . . . . .

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Zagorka » 21 Nov 2018, 14:51

Socrates wrote: 21 Nov 2018, 14:50 Pa nije to sa tumačenjem problem samo religije, nego apsolutno svake napisane i izgovorene riječi.
Da ali tumacenje tvoje i bozje rijeci nema istu tezinu
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Socrates » 21 Nov 2018, 14:56

Zagorka wrote: 21 Nov 2018, 14:51
Socrates wrote: 21 Nov 2018, 14:50 Pa nije to sa tumačenjem problem samo religije, nego apsolutno svake napisane i izgovorene riječi.
Da ali tumacenje tvoje i bozje rijeci nema istu tezinu
To je istina. Međutim, slicne ako ne i veće probleme na ovom dunjaluku je izazvalo, recimo, tumačenje marksizma.

Pa tumačenje slobodnog tržišta.

Pa tumacenje privatne svojine.

Pa tumačenje građanskog društva.

Itd.
. . . . . . . . .

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Zagorka » 21 Nov 2018, 15:06

:hm
Socrates wrote: 21 Nov 2018, 14:56
Zagorka wrote: 21 Nov 2018, 14:51
Socrates wrote: 21 Nov 2018, 14:50 Pa nije to sa tumačenjem problem samo religije, nego apsolutno svake napisane i izgovorene riječi.
Da ali tumacenje tvoje i bozje rijeci nema istu tezinu
To je istina. Međutim, slicne ako ne i veće probleme na ovom dunjaluku je izazvalo, recimo, tumačenje marksizma.

Pa tumačenje slobodnog tržišta.

Pa tumacenje privatne svojine.

Pa tumačenje građanskog društva.

Itd.

Ipak kriva interpretacija bozanstva stvara sekte, kultove, a kad se prosire pa ludilo kulminira.
Onda nagovoris malu djevojcicu da se raznese dinamitom jer ce postati andjeo.
Mada svaka ideologija koja ima za zastupnika lidera zeljnog aplauza moze da zavrsi kobno.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Mutevelija » 21 Nov 2018, 15:08

Da može , religija to i jest u osnovi, Pakao nije opasan?
Religija je i Raj i Pakao
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Podrinjac » 22 Nov 2018, 11:37

yaphet wrote: 21 Nov 2018, 14:42 smatram da je najveci problem u tumacenju religije, jer svak tumaci kako njemu odgovara
A zašto se tumači na takav način?

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Fazlija » 22 Nov 2018, 11:52

To je sve zato jer ne posmatraju vlastite pojave u svijesti i u tijelu. Da posmatraju svoje sopostvene osjecaje, misli i tijelo brzo bi shvatili da patnja postoji, da se moze uvecati, da se moze smanjiti. Da iza pojavnosti postoji mjesto utocista, mjesto odmora i spokoja. I da ubijanje drugih ljudi ne vodi na to mjesto, nego da uvecava patnju i nasu i tudju. Tada bi se smirili, tada bi se uspokojili.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 776
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 46 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by biha » 22 Nov 2018, 11:58

,,Noz" je opasno oruzje !Sve zavisi zasto cete ga koristiti!! Vjera u BOGA je ljubav i nitko nema pravo da je osudi!

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by mehaning » 22 Nov 2018, 16:55

alcapone wrote: 21 Nov 2018, 14:16 Sve je opasno u pogresnim rukama
U biti je baš svaka glupost opasna... :hm

U pogrešnim rukama su naravno opasne čak i pametne stvari... :hm

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by alcapone » 22 Nov 2018, 16:57

mehaning wrote: 22 Nov 2018, 16:55
alcapone wrote: 21 Nov 2018, 14:16 Sve je opasno u pogresnim rukama
U biti je baš svaka glupost opasna... :hm

U pogrešnim rukama su naravno opasne čak i pametne stvari... :hm
Samo sto danas manipuliraju bas sa religijom sa svih strana
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by ina » 26 Nov 2018, 22:07

Fazlija wrote: 22 Nov 2018, 11:52 To je sve zato jer ne posmatraju vlastite pojave u svijesti i u tijelu. Da posmatraju svoje sopostvene osjecaje, misli i tijelo brzo bi shvatili da patnja postoji, da se moze uvecati, da se moze smanjiti. Da iza pojavnosti postoji mjesto utocista, mjesto odmora i spokoja. I da ubijanje drugih ljudi ne vodi na to mjesto, nego da uvecava patnju i nasu i tudju. Tada bi se smirili, tada bi se uspokojili.

:respekt
Svijest ima sidrište.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Mutevelija » 26 Nov 2018, 22:09

Fazlija wrote: 22 Nov 2018, 11:52 To je sve zato jer ne posmatraju vlastite pojave u svijesti i u tijelu. Da posmatraju svoje sopostvene osjecaje, misli i tijelo brzo bi shvatili da patnja postoji, da se moze uvecati, da se moze smanjiti. Da iza pojavnosti postoji mjesto utocista, mjesto odmora i spokoja. I da ubijanje drugih ljudi ne vodi na to mjesto, nego da uvecava patnju i nasu i tudju. Tada bi se smirili, tada bi se uspokojili.
Tacno :kafa

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Melek » 26 Nov 2018, 22:11

Fazlija wrote: 22 Nov 2018, 11:52 To je sve zato jer ne posmatraju vlastite pojave u svijesti i u tijelu. Da posmatraju svoje sopostvene osjecaje, misli i tijelo brzo bi shvatili da patnja postoji, da se moze uvecati, da se moze smanjiti. Da iza pojavnosti postoji mjesto utocista, mjesto odmora i spokoja. I da ubijanje drugih ljudi ne vodi na to mjesto, nego da uvecava patnju i nasu i tudju. Tada bi se smirili, tada bi se uspokojili.
Bullshit. Ko god odstreli cetnika, automatski se smiri i ispuni nirvanom. Barem je meni tako bilo..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Pasaga » 27 Nov 2018, 04:47

Melek wrote: 26 Nov 2018, 22:11
Fazlija wrote: 22 Nov 2018, 11:52 To je sve zato jer ne posmatraju vlastite pojave u svijesti i u tijelu. Da posmatraju svoje sopostvene osjecaje, misli i tijelo brzo bi shvatili da patnja postoji, da se moze uvecati, da se moze smanjiti. Da iza pojavnosti postoji mjesto utocista, mjesto odmora i spokoja. I da ubijanje drugih ljudi ne vodi na to mjesto, nego da uvecava patnju i nasu i tudju. Tada bi se smirili, tada bi se uspokojili.

Bullshit. Ko god odstreli cetnika, automatski se smiri i ispuni nirvanom.
Barem je meni tako bilo..
...a ... U...jel neka znakovita razlika ....
:123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Fazlija » 27 Nov 2018, 23:09

Mutevelija wrote: 26 Nov 2018, 22:09 Tacno :kafa
Nazalost, monah Ashin Wirathu ne posmatra svoje osjecaje i misli, jer bi inace shvatio koliko nesrece nanosi drugim ljudskim bicima. On ce zavrstiti u paklu jer je jedan od najvecih grijesnika u povijesti budizma. Njega su se odrekle i osudile sve budisticke zajednice u svijetu.

Po budistickim pravilima trebao bi biti izbacen iz redovnicke zajednice jer potice ubijanje ljudskih bica. Nazalost, burmanska redovnicka zajednica nije smogla snage da to ucini i to je za iskreno zaljenje.
Melek wrote: 26 Nov 2018, 22:11 Bullshit. Ko god odstreli cetnika, automatski se smiri i ispuni nirvanom. Barem je meni tako bilo..
Vjeruj mi, mnogi (ali ne svi) medju njima misle isto o vama. Medjutim...

Mrznja se mrznjom nikada ne smiruje,
mrznja se ne-mrznjom smiruje, to je zakon vjecni!


Mnogi ovdje ne razumiju da sebe trebaju obuzdati,
ali oni koji to shvate, svoje svadje lako smiruju.

Dhammapada I,5-6
Pasaga wrote: 27 Nov 2018, 04:47 ...a ... U...jel neka znakovita razlika ....
Jeste, bitna je, znacajna i znakovita razlika kada u ljudima pocnes vidjati ljude, a ne ustase, cetnike i baliste... bitna je i kljucna bas ta razlika!
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Mutevelija » 27 Nov 2018, 23:21

@Fazlija
"

Ti izgleda ne shvataš kako religija i bilo koja ideologija funkcioniše.
Kad si manjina eto recimo sad ti kao Fazlija na bosanskom forumu, i na ovom tržištu ti svoju robu dobro upakuješ, ponašaš se dobro, dijeliš savjete hoćeš da pokažeš dobar primjeri uglavnom govoriš dobre riječi, kad vas je više još jedan budista i onda još jedan a imate četvrtog inovjernika, vi iz nade da mu pomognete, postajete smarači, dakle ti vjeruješ da ćeš meni pomoći tako što ćeš mi ukazati na budistički put, i to tvoje dobro je za mene zlo pakao nije nirvana, nego džehenem.
Ista stvar i sa moje strane se može tumačiti, ja tebi želim dobro pa te upućujem u Islam recimo, a mene ne zanima hoćeš li ti konvertovati (u religijama je nemoguće filozofirati a da se onog drugog ne želi konvertovati) čak si i ti nekolko puta želio konvertovati na joge meditacije nekoliko forumaša i forumašica, ti to radiš u rukavicama što je i razumljivo, ja sam ovde mutevelija recimo ovog foruma, i imam neku dominaciju i ja se ne moram ponašati fino kulturno da bi se nekome moja religija svidjela, to mene ne zanima, a da sam u manjini ja bi se ponašao tako.
Tako ti je sa ideologijama svim.
Jer postavlja se pitanje "kakav sam ja vjernik" ako je meni svejedno sto ovaj srlja a ne trudim se da mu "pomognem".
Kad postanu ovi vjernici većina onda ih ne tangira toliko, to prelazi u egoizam pohlepu i samovolju, moje vjere Zakon i moraš ga poštovati jer si manjina, ako nećeš seli".
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Melek » 27 Nov 2018, 23:27

Fazlija wrote: 27 Nov 2018, 23:09
Melek wrote: 26 Nov 2018, 22:11 Bullshit. Ko god odstreli cetnika, automatski se smiri i ispuni nirvanom. Barem je meni tako bilo..
Vjeruj mi, mnogi (ali ne svi) medju njima misle isto o vama. Medjutim...

Mrznja se mrznjom nikada ne smiruje,
mrznja se ne-mrznjom smiruje, to je zakon vjecni!


Mnogi ovdje ne razumiju da sebe trebaju obuzdati,
ali oni koji to shvate, svoje svadje lako smiruju.

Dhammapada I,5-6

Vjeruj i ti meni - kad kazem "cetnici" mislim upravo bas na cetnike a ne na Srbe. Za Srbe vjerujem da nisu svi isti ali cetnici jesu.
Cetnici su bas postali cetnici zbog jednog cilja - da ubiju, opljackaju, siluju, protjeraju.. Kuzis? I umjesto da sad ja naivno "nirvanisem"
oko njih mjesto da im drob lojavu kidam zubima i da klin klinom izbijem, to mi dodje kao zesca zabenetanost. I nije tu cak u pitanju
toliko ni mrznja koliko zdrava logika. Bolesna je logika pruziiti ruku cetniku, ispravi me ako grijesim..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Mutevelija » 27 Nov 2018, 23:30

Ti se Meleče pridrđavaš Tevrata Tore i Kurana
Oko za oko zub za zub.
I bejagi ateista :D.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Melek » 27 Nov 2018, 23:36

Lovac, jbg :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Moze li religija biti opasna

Post by Fazlija » 28 Nov 2018, 00:14

Mutevelija wrote: 27 Nov 2018, 23:21 ...moje vjere Zakon i moraš ga poštovati jer si manjina, ako nećeš seli".
Oprosti, ali to je posve suludo misljenje. To je tiranija i fasizam. Diktat vecine nad manjinom. To je kao kada bi ljudi visi od 170 cm odlucili da ogranice prava onih koji su nizi od 170 cm. Ne moraju im oduzeti pravo na zivot, ne moraju ih pobiti, ali... ogranice im neka druga prava.

Vecina muskaraca i dobar dio zena je visi od 170 cm i ta bi se odluka mogla donijeti vecinom glasova. Cak bi nam to donijelo i neke koristi, jer bi smo ustedjeli novaca ako bi oni nizi od 170 cm imali manje plate, ne bi se smjeli upisivati u skole ili besplatno lijeciti... ali takva odluka ne bi bila demokratska, nego fasisticka.

Dakle, nije stvar u tome da se namece iciji zakon, a ostali da se sele. To je suludo. Od vecine se ne trazi da namece svoj zakon, nego da obezbijedi takav zakon koji je prihvatljiv svima, a ne samo njima. Samo ona vecina koja moze ponuditi takav zakon koji moze biti prihvatljiv i podrzan od raznih manjina (jer manjina je uvijek vise) moze osigurati uspjesno drustvo. Po tome se mjere uspjesna i neuspjesna drustva.

Nase drustvo je upravo ono koje zeli nametati stav vecine, a ostali mogu da sele. Nase je drustvo neusporedivo nazadnije i nerazvijenije od onih koji ne zele samo nametati stav vecine, nego uvazavaju i stavove manjina. I gle cuda... iz takvog naseg drustva se na koncu masovno iseljavaju i clanovi vecine i odlaze gdje? Pa bas tamo gdje se ne namece samo stav vecine?!

Pa zar bi neko odlazio u Svedsku... ili Sloveniju, posve svejedno... da tamo vlada crkva ili partija, posve svejedno... i da te se sili da se pokoris vjeri ili partiji ako hoces zivjeti s njima ili seli odavde?! Pa ko bi isao tamo?

Zasto se ne iseljavaju u Arabiju? Isto je bogata zemlja, isto su dobre plate pogotovo za obrazovane, svi su muslimani pa se ne moras gnajviti ni s nekim tamo Srbima budistima... pa niko ne ide zivjeti u Arabiju. Odose svi u Svedsku, a susjed im tamo Srbin i Hrvat. Tamo moze, ovdje ne ide... zasto?

Pa bas zato sto mi gajimo taj stav da ako si manjina, mozes da selis! I onda radije svi zive u zemlji u kojoj ako si manjina ne moras da selis. I svi radije idu tamo biti manjina, nego ovdje takva vecina. :lud
http://forum.srednjiput.rs/

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests