Vehabije

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by storm » 03 Nov 2016, 18:01

greeneyes wrote:Bas je danas na RSG-u spominjana ova knjiga od Srdjana..
Mogu smo zamisliti na kakav će odaziv naletjeti kod dijela njegovog etnosa...
dobar posao...tako se može dalje...uz (u)poznavanje
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by greeneyes » 03 Nov 2016, 18:20

Srdjan je co'ek koji nema dlake na jeziku, niti pristrasno navija za neki od etnosa. A bice zanimljivo kako ce ovo prihvatiti njegov etnos, kao i Lebowski i Podrinjac. :kafa
Samo sabura

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

O životu "braće" u Velikoj Kladuši

Post by Krokodil Behko » 02 Jun 2017, 17:46

Image
Život djece i žena u zatvorenim selefijskim zajednicama na području Velike Kladuše odvija se po principu “prvo vjera pa sve ostalo”, kažu pripadnici ovih grupa.

U gradu na krajnjem sjeverozapadu Bosne i Hercegovine, u Velikoj Kladuši, nalazi se najzapadnija džamija u Evropi na području sa većinskim autohtonim muslimanskim stanovništvom. U dvorištu te male gradske džamije, uobičajena je gužva pred namaz. Vjernici dolaze, međusobno se pozdravljaju, skidaju cipele i ulaze da se mole Bogu. Iz džamije izlaze prvi oni s bradama.

Jedan od njih je Samir Hušidić. Iako je rođen u Sloveniji, porodične okolnosti i problemi s identitetom su ga naveli da utočište pronađe u vjeri.
Image
Džamija u Velikoj Kladuši

Kroz godine, kako priča, zemlja u kojoj je rođen nije više bila pogodna za njegov novi način života, i s porodicom se preselio u Veliku Kladušu. Sada je zadovoljan, kaže da radi kao autolakirer, i sa suprugom i puno ljubavi podiže kćer i dvojicu sinova.

Dok razgovara sa ženom ispred džamije, Hušidić je ne gleda u oči. Na pitanje da li žene smatra nedostojnim, uz osmijeh maše glavom.

“Ne, nije tako. Cijeli ovakav život, nas koji živimo u skladu sa islamom i koji nosimo brade, ako tako hoćeš, jeste nastojanje da se klonimo grijeha i sumnjivog. Pogledi spadaju u to sumnjivo. Da ne bi došao šejtan, bolje je spriječiti. Jednako je i s rukovanjem. Kad moja žena izbjegava rukovanje, izbjegava taj rizik. Neki na taj gest ustuknu, a drugi razumiju”, kaže on.

Dječije razlike

Hušidić kaže kako voli druženja s “braćom” i zajedničke razgovore. Sastaju se uglavnom u kućama, i dok su žene u jednoj prostoriji, muškarci i djeca su u drugoj.

Njegova djeca idu u školu u Kladuši, gdje vladaju drugačija pravila – sva djeca su skupa.

Hušidić kaže da je njegov sin Muhamed dobar đak, ali da prije kontrolnog rada obavezno prouči suru pa onda počne pisati.

“A onda mu učitelj kaže: ‘Muhamede, više mi je tebe i tvog arapskog na vrh glave, i idi u ćošak!’ Ja za te stvari imam razumijevanja, ovdje je dugo bio socijalizam. Muhamed se ljuti, a ja mu kažem neka odstoji u ćošku, šta mu fali… Neću da se suprotstavljam sistemu. Kada mu kažu: ‘Muhamede, čovjek je nastao od majmuna’, neka kaže: ‘Jeste’… Darwinova teorija… Ma, sve neka nauči i dobije peticu, pa kad izađe van, neka sve izađe iz glave. On zna da je Allah stvorio svijet, sve živo i neživo”, objašnjava Samir.

U Velikoj Kladuši žive i prosvjetni radnici Alma i Emin sa svoje troje djece. On nosi bradu, a ona je “pokrivena”, ali ne žele da ih se naziva selefijama ili vehabijama.

Na pitanje koji su prioriteti u odgoju djece i da li se razlikuju od ostalih porodica u BiH, kažu: “Prvo vjera pa ostalo.”

Sve troje djece su odlični đaci i stipendisti, na što su roditelji veoma ponosni. Njihov dom se ne razlikuje bitno od ostalih stanova u BiH. Na zidovima nema istaknutih slika, ali raspolažu tehničkom opremom i djeci dozvoljavaju društvene mreže. Njihova kćerka se “pokrila” prije polaska u peti razred. Kako kaže Alma, to je bila njena volja i niko je nije tjerao.

“Nikad zbog toga nije bila zadirkivana, niti je imala bilo kakvih problema. Ona je odlikašica i svi su to prihvatili”, priča Alma.

U porodicama gdje se istinski praktikuje islam, kaže Alma, položaj žena je bolji.

“Emin mi pruža veliku pomoć u svakodnevnom životu… Generalno, kod nas, ako ništa, muškarci ne piju, ne kockaju i ne hodaju po kafanama”, ističe ona.

Hušidić kaže da su njegova djeca počela primjećivati razlike između svoje i drugih porodica. Mali Muhamed ga je upitao zašto njegov daidža voli piti pivo.

“Objasnio sam mu da je alkohol izvor sveg zla. Da se zbog njega muž i žena svađaju, da žena zna biti bijena zbog flaše, i tako. Dugo je Muhamed razmišljao i čudio se koliko zla stane u jednu malu flašu”, kaže Hušidić.

Selefije, vehabije ili idišovci

Zajednice vjernika koji prakticiraju islam drugačije od onog kako je uobičajeno u Bosni i Hercegovini, koji nose brade i čije žene su pokrivene hidžabom ili nikabom, najbrojnije su u Unsko-sanskom, Zeničko-dobojskom i Sarajevskom kantonu.

Ovim grupama negativni publicitet donijela je i činjenica da se upravo iz njihovih redova regrutuju pojedinci za ratovanje u Siriji i Iraku. Zbog toga su postali još zatvoreniji i zamjeraju različite etikete koje su im date u javnosti.

“Samo neko ko je neoprezan dozvolit će da ga se naziva selefijom ili vehabijom. Prakticiranje nečeg drugačijeg, ne možemo reći novog, u određenim sredinama veže se uz taj epitet. Prvo su bile vehabije, pa selefije, pa idišovci… Tako da svakih četiri ili pet godina imamo neki novi termin koji je alarmantniji, koji se tempirano stavlja u promet. Tako da ja za sebe kažem da sam musliman, pripadnik islama”, objašnjava Emin.

Emin kaže kako ne može reći da ga “bosanski islam” nije zadovoljio, ali nije mu se sviđalo kako ovadašnji muslimani prakticiraju islam, pa se dao u proučavanje.

“Ne gledam kako je islam prakticirao moj otac ili did, iako je moj did bio efendija. Ne mogu uzeti za prihvatljivo zato što je nešto dio tradicije ako to islam zabranjuje. Počeo sam se zanimati kako islam nalaže, a ne kako se radilo prije pet, deset ili 50 godina. To je ta osnovna suštinska razlika. Iako bih rekao da razlike nema ako se islam praktikuje iskreno”, objašnjava Emin.

On kaže da za 20 godina nije imao problema kao prosvjetni radnik zbog brade i vjerovanja – tek nekoliko roditelja ga zamolilo da ne bude razredni starješina njihovoj djeci, bez navođenja razloga.


Hušidić je u rodnoj Sloveniji ostavio karijeru profesionalnog vojnika. Bio je dijelom elitnih jedinica “Crvene beretke”. Prisjeća se da je uz alkohol, bilo i trave, djevojaka, brzih auta i tuča, zbog čega je “gubio tlo pod nogama”.

“Više nisam znao ni ko sam, šta sam, kome pripadam. Za Slovence sam bio ‘Bosanc’, a u Bosni sam bio turista. Moj otac je u Sloveniju došao davnih sedamdesetih, u rudarskim čizmama, i krvavo radio. Moju mamu su samo veselile njegove pare. To je ljubav do dunjaluka. Nije mi to bilo dosta”, priča Hušidić.

Prašnjave vjerske knjige na policama njegovog doma postale su mu utočište. Zbog vjere je ostavio i Špelu, svoju veliku ljubav iz mladosti. Želja da što više nauči o islamu odvela je Hušidića na hadž. Tek je u Mekki, kaže, vidio koliko su ljudi u islamu povezani.

“Ako ti nešto ispadne, ne moraš se saginjati sam, njih pet se sagne, dohvati i kaže: ‘Ispalo ti je, brate’”, prisjeća se on.

Trenutno Hušidić ni u čemu ne oskudijeva, i kaže da živi bolje nego u Sloveniji.

“Jedan hadis kaže: ‘Najbolji među vama su oni koji su najbolji prema svojim ženama.’ Normalno da postoje neke iskrice, ali sve se može riješiti. Tuča? Ne dolazi u obzir! Moja je obaveza da sve obezbijedim porodici, ona ne mora raditi”, naglašava Hušidić.

Najdraži dio života Hušidiću je, kaže, kada se vraća kući.

“Djeca nagrnu na vrata, pa se s njima izljubim, izgrlim. Za to vrijeme moja žena ili sjedi ili leži, a ja joj priđem i kažem: ‘Es-selamu alejkum, lutko moja’, a ona meni, kao, mrsko odgovori: ‘Alejkumu selam, i nemoj mi se ulizivat’… E to je ono što je najljepše u islamu”, govori Hušidić.

Naizgled, pred kladuškom gradskom džamijom ima više vjernika s dugim bradama, ali Emin negira da ovaj pokret masovno privlači pripadnike.

“Možda Velika Kladuše jeste posebna po tome koliko ima nas ‘s bradama’. Ipak, kad bi se izvukla statistika o ljudima s bradama i pokrivenim ženama, vjerujem da još uvijek ima više lovaca i ribolovaca”, zaključuje Emin.

(Detektor.ba)
online

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: O životu "braće" u Velikoj Kladuši

Post by Remzudin » 02 Jun 2017, 22:03

To je Resultat razocarani autonomasa od Fikreta Abdica.
Mislili da ce njima Babo gurati pare u guzicu,pa da mogu imati chilling high live.

nista ja otim imitatnim bradovima vjerujem,to su sve autonomasi

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: O životu "braće" u Velikoj Kladuši

Post by Chloe » 03 Jun 2017, 02:32

:123 ..... Kladuša pa Kladuša, e pa stvarno .... :spavanje

:zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: O životu "braće" u Velikoj Kladuši

Post by Mutevelija » 03 Jun 2017, 03:04

Lijepa džamijica a posebno ova munara unikatna :DĐ

I džamije im drugačije :oo

https://www.youtube.com/watch?v=zJnx26Xsc3s

A bilo im je i veselo :DD
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15111
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Offline

Re: O životu "braće" u Velikoj Kladuši

Post by Tokmak » 03 Jun 2017, 08:52

kad sam procitao naslov,pomislio sam da je tema o braci Abdicevcima... :pusi
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: O životu "braće" u Velikoj Kladuši

Post by Chloe » 03 Jun 2017, 10:31

Mutevelija wrote:Lijepa džamijica a posebno ova munara unikatna :DĐ

I džamije im drugačije :oo

https://www.youtube.com/watch?v=zJnx26Xsc3s

A bilo im je i veselo :DD
Video ignorišem ... :hihi

A džamija :srce ima posebnu priču. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: O životu "braće" u Velikoj Kladuši

Post by Mutevelija » 03 Jun 2017, 10:39

Je li to bilo na osnovu babini i "naši"?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: O životu "braće" u Velikoj Kladuši

Post by Krokodil Behko » 03 Jun 2017, 10:54

Tu džamiju, vjerovatno bi negdje zvali "staklara" :kafa
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: O životu "braće" u Velikoj Kladuši

Post by Mutevelija » 03 Jun 2017, 11:06

OD cijele BIH nisam vidio sličnu munaru nekako je unikatno zidana.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: O životu "braće" u Velikoj Kladuši

Post by Chloe » 03 Jun 2017, 11:58

Mutevelija wrote:Je li to bilo na osnovu babini i "naši"?
Ma jok, sukob generacija ... :zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: O životu "braće" u Velikoj Kladuši

Post by Chloe » 03 Jun 2017, 12:34

Mutevelija wrote:OD cijele BIH nisam vidio sličnu munaru nekako je unikatno zidana.
Gradska džamija 116 godina krasi Veliku Kladušu

Gradska džamija, izgrađena 1901. godine, nalazi se na glavnom gradskom trgu i predstavlja jedan od simbola Velike Kladuše. Džamija je izgrađena od tesanog kamena i opeke i pripada tipu džamija sa četverovodnom krovnom konstrukcijom i kamenom munarom. Gradska džamija u Velikoj Kladuši nalazi se na listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.

Gradska džamija je podignuta 27. septembra 1901. godine. Čin otvorenja predstavljao je do tada najveće slavlje u ovom kraju. Nakon svečanosti održane su konjske, pješačke i koturaške trke, a svu sliku okitiše lijepe narodne igre. O ovom događaju nakon nekoliko mjeseci zakašnjenja pisao je i časopis „Nada“ u članku u kome je opisan sam čin otvaranja džamije kao i spisak gostiju svečanosti. Aleksandar Ravlić u knjizi „Velika Kladuša kroz stoljeća“ navodi: „Džamija je sagrađena na jednom od najljepših mjesta u Kladuši, sred šetališta, od samog tesanca. Iznutra je veoma ukusno okićena arabeskama i surama. Sagrađena je pak prinosima krajišnika, a zauzimanjem bihaćkog okružnika i cazinskog predstojnika. Diže se pred Kladuškim gradom, a sučelice njojzi preko potoka Grabarske strši historijski hrvatski Cetin“.

Prema predajama stanovnika navodi se podatak da su tri godine specijalni majstori iz Primorja tesali kamen za ovu džamiju. Munara je podignuta od kamena kroz koji je provučeno željezo debljine 20 mm. Prilikom zidanja kamen je zalijevan olovom i zato ova džamija ima jednu od najčvršćih munara.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: O životu "braće" u Velikoj Kladuši

Post by Mutevelija » 03 Jun 2017, 12:36

Hvala choloe na informaciji ipak sam mislio da je starija makar iz 17 vijeka.

Da li je u ratu stradala?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: O životu "braće" u Velikoj Kladuši

Post by Chloe » 03 Jun 2017, 12:49

Nije, ni ona ni crkve.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: O životu "braće" u Velikoj Kladuši

Post by Mutevelija » 03 Jun 2017, 12:55

A to je ona džamija sto se nalazi u blizini crkvi? A nije ono je u Bosanskoj Krupi.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by Mutevelija » 04 Jun 2017, 11:06

Čijoj općini pripadaju :sok :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by Fazlija » 05 Jun 2017, 00:02

Kako bi se pomoglo tim sirotim vehabijama? Oni su u potpunoj zabludi. Vjeruju u nesto sto ne postoji. Jos barem da su nenasilni, kao Jehovi svjedoci, pa hajde... nikoga ne diraju i sve u redu. Ali ovako stalno upadaju u probleme sa zakonom i drugim ljudima koji se ne slazu s njima...

Sve dok je u Bosni nemilosrdna kapitalisticka eksplatacije, razocarani i obespravljeni ljudi ce se okretati vjerskom fanatizmu. Nema sanse da se to iskorijeni.

Jedino da im kako posaljemo buddhizam. Da spoznaju da su u velikoj zabludi i da se okrenu promatranju objektivne stvarnosti, a ne mastarijama o raju... Nemam pojma, u nedostatku socijalizma, makar da im kakav buddhizam ponudimo u zamjenu :D
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by Mutevelija » 05 Jun 2017, 00:19

Meni su opasniji cetnici kao Bosnjaku i kao muslimanu, do sad nisam ni znao da pripadaju mojoj opcini eto kolko su opasni.

Neka njih, nek se nadju kad drugo mogu imati zube cetnike i ustaseozemo i mi bosnje njih, jer sno naivna nacija.
I nije ti.mrmljanje i meditacija ni blizu namazu, puno ste uspavani i nepokretni, dok namaz to nije.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Vehabije

Post by Fazlija » 05 Jun 2017, 00:37

Nista tu bez socijalizma, druze! Dok je narod gladan, uvijek ce se okretati ekstremistima u svojim redovima...

A fasisti ko fasisti, mirni su dok se ne osjete jakima. Onda bi itekako cuo za njih kada bi ti odrezali 30 udaraca jer si igro' lopte ili zapjevao kakvu sevdalinku...

Vidis kako nacisti u Njemackoj na prstima hodaju, a otvarali bi logore samo da mogu... I ovo za cetinike i ustase si dobro rekao, samo sto to nije opravdanje za islamski fasizam. Svi oni potajice bruse nozeve...
http://forum.srednjiput.rs/

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests