Sevdalinko, pjesmo moja

Sve o muzici, šta je aktuelno, tekstovi pjesama
Post Reply
Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Ideja » 11 Apr 2010, 00:17

Sevdalinka predstavlja jedinstven narodni muzički izraz u Bosni i Hercegovini, koji se može pohvaliti dugom i bogatom tradicijom. U brojnim slučajevima "sevdalinka" se jednostavno zove i "sevdah". Sama riječ sevdalinka potiče od arapske riječi "sawda" što znači "crna žuč", a u turskom jeziku, ovaj pojam se veže za melanholično raspoloženje, da bi u bosanskom jeziku pojam "sevdah" dobio značenje čežnje, ljubavnog žara, ljubavnih jada. Omer Pobrić, veliki poznavatelj sevdalinke, daje sljedeću definiciju ovog glazbenog žanra: "Sevdalinka je bosanska, gradska ljubavna pjesma, pri čemu riječ "bosanska" geografski određuje autohtnost sevdalinke, riječ "gradska" urbanost, a riječ "ljubavna" sadržajnu tematiku. "
Sevdalinka je prvenstveno gradska narodna pjesma Bošnjaka, mada je popularna širom Jugoistočne Evrope, posebno u Srbiji i Crnoj Gori, te Makedoniji. Ne može se odrediti tačno vremensko razdoblje nastanka sevdalinke, ali se pretpostavlja da je ona nastala osmanskim osvajanjem srednjevjekovne Bosne kada se formiraju prva gradska naselja. Nastanak prvih gradova sa svim institucijama (škole, biblioteke, sudovi, i sl.), kao i glavnih gradskih četvrti - mahala, uvjetovao je razvoj drugačijeg načina života od onog u srednjevjekovnoj Bosni.
Autori sevdalinki su nepoznati, tj. sevdalinka je nastajala u narodu, te se generacijama prenosila i uobličavala, da bi do nas došla kao savršeno izbrušen i formiran oblik.
U muzičkom pogledu sevdalinku odlikuje lagani, spori ili umjereni tempo (rubato), te razvijena melodija sa mnogo melizama (ukrasa) što ostavlja melanholičan osjećaj kod slušalaca. Svojom strukturom sevdalinke su veoma kompleksne pjesme, nabijene emocijama, a tradicionalno se izvode sa dosta strasti i duševnosti. Vokalni izvođač sevdalinke često nameće ritam i tempo pjesme, koji može varirati u njenom toku. U današnje vrijeme obično je izvodi manji orkestar, koji može da sadrži harmoniku(najistaknutiji instrument u ansamblu), violinu, (mahom klasične) gitare s plastičnim žicama i/ili ponekad druge žičane instrumente, flautu ili klarinet, kontrabas i doboš. Između strofa se skoro uvijek može čuti harmonikaški ili violinski solo. Međutim, u svom izvornom obliku sevdalinka se pjevala uz tradicionalni žičani instrument saz ili bez instrumentalne pratnje. Možda je prisutnost saza i uticala na formiranje sevdalinke, odnosno "ravne pjesme", jedne forme u okviru sevdalinke, te način njenog izvođenja. Inače, termin "ravna pjesma" ne znači silabična pjesma, odnosno jednostavna melodija na koju se iznosi veliki broj stihova, već je to sinonim za široku pjesmu, tj. postoji jedan melodijski obrazac, a više tekstova. Uz saz su sevdalinku izvodili iskjlučivo muškarci, dok su žene sevdalinku pjevale bez instrumentalne pratnje, najčešće u kućama. Tekstovi sevdalinki su obično posvećeni zaljubljivanju ili nesretnoj ljubavi, ali je sevdalinka opjevala i mnoge historijske ličnosti, gradove, rijeke, planine i događaje.
Najistaknutiji vokalni izvođači sevdalinki u 20. vijeku kod nas su: Himzo Polovina, Nedžad Salković, Zaim Imamović, Safet Isović, Meho Puzić, Zekerijah Đezić i Omer Pobrić a među najpoznatije vokalne izvođačice ubrajaju se: Beba Selimović, Nada Mamula, Zehra Deović, Hanka Paldum i Silvana Armenulić.

(Wikipedija)

Vjerujem da nema Bosanke/Bosanca koji ne zna otpjevati barem jednu sevdalinku. Iako se ponekad čine kao zastarjele pjesme koje su najbolje oslikale život naših roditelja, didi, nana, i koje svojom tematikom ne odgovaraju današnjem načinu života , sevdalinke uvijek iznova pronalaze put do mladjih generacija i svojom jednostavnošću i ljepotom bude najdublja osjećanja što samo potvrdjuje njihov kvalitet i daje nadu da će se sevdalinka ipak sačuvati.
Ljubav prema sevdalinci sam stekla zahvaljujući mome ocu. Od djetinjstva sam ih s njim slušala i pjevušila , pa i danas kad se vidimo, uz kafu ih slušamo, zapjevamo ili razglabamo je li odredjenu sevdalinku bolje izveo npr. Zaim ili Safet.
Najdraže su mi sevdalinke u izvodjenju Himze Polovine ( moj otac bi na ovo ipak rekao „ Ma Safet je kralj sevdaha“.

Slušate li sevdalinke ili obavezno promijenite stanicu kada npr. na radiju naidje blok sevdalinki?
Koje sevdalinke najviše volite, koje vas razvesele, koje rastuže?
Ima li onih koje vas podsjećaju na neke dogadjaje iz vašeg života ili na neke osobe?
Ko su vaši najomiljeniji izvodjači sevdalinke?
Ima li neko od mladjih izvodjača čije interpretacije vam se posebno svidjaju?
Koji tekstovi sevdalinki su vam posebno dragi ili zanimljivi?
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Ideja » 11 Apr 2010, 00:21

[media]1ISGNMEKeuM[/media]
:)
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11743 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Maja » 11 Apr 2010, 01:27

kažu da ovo nije sevdalinka ali baš me briga meni jeste

:jughg

[media]bYnohOo2Zus[/media]

Gorshtak
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Gorshtak » 11 Apr 2010, 16:44

Odlicna tema :kogfd

Ja volim slusati sevdah..
Originalan je i uvijek mi lijepo bude slusajuci ga,..

Puno je dobrih interpretacija,medjutim licno mislim da Hanka,
nema ni dovoljno afiniteta i talenta da bude kraljica sevdaha..

Svi "hankoidni" sevdashi,u krivu su.. :lupa

Evo ovo se vec moze nazvati "kraljica sevdaha"
[media]tHdtm3m9-fw[/media]

[media]ZRxbPM0C51s[/media]

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Ideja » 12 Apr 2010, 00:06

Dzemila, i ja volim tu Silvaninu pjesmu, ali sta ces -nije sevdalinka :hzgh

Gorštak, nemoj da mi diraš Hanku, jes čuo !? :puca
Usput, Aldijana lijepo izvodi sevdalinke ali nekako mi brate nema baš neki glas, ali zato mi ova dama ima strava glas :huhh
[media]IWn6Jl6XEXU[/media]
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11743 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Maja » 12 Apr 2010, 01:27

meni se aldijana isto nikako ne sviđa........


je li ovo sevdalinka...nisam sigurna

ali je predobra brate

[media]EbbFHzZ_Zh0&feature=related[/media]

Gorshtak
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Gorshtak » 12 Apr 2010, 21:10

To jeste sevdalinka Dzemka.. Moglo bi se reci...
A sto se tice Aldijaninih kapaciteta.. ona je jos kao malo
veca djevojcica pjevala kao sto Hanka nece nikada..
Ev vako
[media]v3cGbe7ftIk&feature=related[/media]

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Ideja » 13 Apr 2010, 12:03

Kisa bi pala

Kiša bi pala pasti ne moze
Sunce bi sjalo sjati ne moze
Sve zbog žalosti Ibrahim bega

Ibrahim bega svezana vode
Svezana vode da ga objese

Za njim pristaje brat mu Alija
Brate Alija pazi mi djecu
Pazi i moju kao i svoju

Kad svojoj djeci krojiš haljine
Kroji i mojoj kao i svojoj
Nek se ne pozna da su siročad.

"Kada je Austrija dosla u Bosnu bilo je hodza i muallima koji su naucavljali djecu i nisu bili odusevljeni prema Austriji, pa je bio izmedju ostalih i Kustura hodza (oni su iz Novog Pazara, al' su davno doselili ovde u Sarajevo. Pa je bio on i amidza - ja sam hafiza znao - i zvali su se Sokolovici. A nadimak him je bio Kustura, tako da him je to prezime preslo i u sluzbeno prezime). I ovaj hodza Kustura je gledo i zapisivo kad je ko bolestan i kad je sta. I dosla mu je nekakvog austrijskog oficira zena pa da joj on gleda. I on je imo jedan citab i u citabu iglu: nije okolo nego bas! Kaze on njojzi: "Ti imas cojeka!" - "Imam!" - "Taj cojek tebe vara!" - "Jest!" - "Idje sa drugom takom i takom!" - "Jest!" - "Ti imas ispod lijeve plecke mladez, u obliku toliki i toliki!" - "Jest!" Sve je kazo, i nejse, ona doletjela i hoce da primi islam. Sta je, kako je, - s tim bi rastavljena od muza… I onda su oni uspjeli da ga osude. Okrivili ga na madjije pa cak da svijet poludi zbog toga i naredili da ga objese, na Vracima. I u mene bi tetka kazivala, ona je upamtila to, oceva mi sestra… Kaze, velika je zalost bila kad su ga poveli i doveli gore na Vraca. I objesili su ga, ali je pocela kisa padati: za prva tri dana je, kaze, bio toliki prolom oblaka da se nikud iz kuce nije moglo izici, kad su to uradili: Kusturu hodzu ubili. To je moglo biti negdje odmah poslije ulaska Austrije do nekoliko godina."
[Izvor: ESMA SMAILBEGOVIC: Narodna predaja o Sarajevu. Sarajevo: Institut za jezik i knjizevnost, 1986., str. 207. Predaju je zabiljezio i 1977. godine objavio Munib Maglajlic u Godisnjaku Odjeljenja za knjizevnost Instituta za jezik i knjizevnost u Sarajevu, pod naslovom: "Sarajevska balada o na smrt osudjenom".]
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11743 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Maja » 13 Apr 2010, 21:42

[media]p29-KteuSeM&feature=related[/media]


:klanja

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11743 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Maja » 13 Apr 2010, 22:01

mislim da sevdalinke nikad neće "izmodirati" i baš, nekako, u zadnje vrijeme kao da se ponovo vraćaju. možda su za to u velikoj mjeri zaslužni mostar sevdah reunion koji malo življe izvode sevdalinke. ima puno njih koje mi se sviđaju i puno izvođača. ne bih sad nabrajala, već ću s vremena na vrijeme ovdje postaviti clip

evo kako to zvuči u izvedbi MSR i esme redžepove


[media]4Gp_mwg0R8I&feature=related[/media]

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by merylin » 14 Apr 2010, 00:03

[media]BZ9ZxUfpQXU[/media]
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

Gorshtak
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Gorshtak » 18 Apr 2010, 17:16

Bravo ..Merylin! .. Bravo Dzemka! prave stvari :basista

Ali tu je i nezaobilazni Sajo.. legenda..
Vjerovatno sevdalija sa najprepozbatljivijim glasom..
U pratnji..isto tako,legendarnog Omera Pobrica..

[media]KGC_8-YE5Tk[/media]

Gorshtak
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Gorshtak » 18 Apr 2010, 17:21

Inace,sevdalinka je nastala,u urbanim sredinama Bosne i Hercegovine..pa je zato zovu i starogradskom bosanskom pjesmom.. Izvan toga,u selima se zadrzao predosmanski tradicionalni zvuk,,mada mi djeluje nekako "turbizirano" trenutno.. Misli se na nesto poput Kalesijskih zvuka i tomu slicno..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11743 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Maja » 18 Apr 2010, 17:25

kalesijski zvuk hahahahahahaha pa nema ništa gore na ovom svijetu. možda kineski rap....neee ni on nije toliko loš

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by merylin » 18 Apr 2010, 20:14

[media]oYdPzce7MZs[/media]
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Ideja » 28 Apr 2010, 22:50

Podsjeća me na moju rahmetli nenu, često mi ju je pjevušila :(

[media]Juo4H9PARkQ[/media]
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Krokodil Behko » 29 Apr 2010, 00:47

I ja se sjecam te pjesme.. Zanimljivo.. i moja rahmetli nena,je volila tu pjesmu..
online

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Sanjarko » 30 Jun 2010, 21:02

i ja volim sevdalinke slusat neke me razvesele a neke tako opuste...
evo moje prve koju sam cula i obozavam ju nesto...

[media]b4S49r9U2Gg[/media]
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by paparaci » 02 Jul 2010, 21:35

[media]oYymFeNdvTY[/media] :ples ljubim joj glasne zice :respekt
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Del Boy
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1433
Joined: 04 Jul 2010, 17:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sevdalinko, pjesmo moja

Post by Del Boy » 10 Jul 2010, 21:12

Tetak od moje stare .. :)
[media]qbfn_nWzffk[/media]
Last edited by Del Boy on 11 Jul 2010, 22:43, edited 1 time in total.
Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead.

Post Reply

Return to “Muzika”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests