Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Sve o muzici, šta je aktuelno, tekstovi pjesama
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Krokodil Behko » 01 Feb 2014, 17:40

Image

Već izvjestan period muzička scena zapljusnuta je novim valom - sevdahom. Sve više pjevača narodne, ali i zabavne muzike, snima izvorne bosanske pjesme u novim aranžmanima. Neko to radi bolje, neko lošije. Neko sevdalinci pristupa s poštovanjem, neko da bi se okušao i na starim dobrim stihovima prikupio komadić svoje slave.

Image
Medunjanin: Jedna od najuspješnijih

Ako biste napravili malu anketu među svojim prijateljima i poznanicima, dobili biste na jednoj strani one koji su apsolutno za, a na drugoj one koji kažu: ja bih se zadržao/la na Polovini, Imamoviću, Isoviću... Slična je podjela i među muzičarima. Jedni su za održavanje sevdalinke "u životu", pa kako bilo, a drugi apsolutni protivnici i čak sve nazivaju "đavoljim poslom" i skrnavljenjem kulturne baštine...

Podugačak je spisak etabliranih, "novih" izvođača sevdalinke. Amira Medunjanin, Damir Imamović, "Mostar Sevdah Reunion", "Divanhana"... Posljednji hit na sceni je "Halka".

Loše kopije

Vehid Gunić, publicista i veliki poznavalac sevdaha, potvrđuje da se danas svi na neki način žele baviti sevdalinkom.

- Sevdalinka nikad neće biti preživljena kao literarna stečevina, iako danas mnogi misle da od njih počinje sevdalinka, zbog čega organiziraju razna takmičenja. Drago mi da sam ja bio jedan od onih koji je pokušavao da sačuva nešto od toga. Dakle, obradovan sam ako to i drugi čine, pa kako-tako - govori Gunić te ističe da mu se sviđa način na koji danas sevdalinku donosi bend "Divanhana".

Image
Gunić: Podržava "Divanhanu"

Mnogo kritičniji od njega je Nedžad Salković, poznat po nadimku Princ sevdaha. Za sebe kaže da je klasični tumač sevdalinke i da se ne bi smjelo dirati u njenu osnovnu melodiju i originalne stihove. Tvrdi da je na sceni "opća hajka na sevdalinku".

- Mnogo je šikaniraju i uznemiravaju. Nažalost, došlo je neko vrijeme kada sevdalinka liči na sve osim na ono što stvarno jeste. Čast rijetkim izuzecima, sve je više onih koji eksploatišu umjetničku zaostavštinu. Pokušavaju da kopiraju rahmetli Safeta Isovića i ostale velikane. Ono što je radio rahmetli Sajo je neponovljivo i neka ga više ostave na miru. Sve se svelo na izvođenje desetak sevdalinki. Ako već vole toliko izvornu bosansku pjesmu, neka pronađu tekstove koji nisu toliko puta otpjevani. Da ih prezentiraju na svoj način, a ne da idu linijom manjeg otpora i kopiraju velikane sevdaha - poručuje Salković.

Image
Salković: Ne dirajte Saju

Stotinu načina

"Divanhana" je jedna od mladih grupa koja na svoj način publici donosi sevdah. Vokal Leila Ćatić smatra da je vrijeme da se više ljudi pokušava pronaći u sevdahu.

- Neko smatra da se na taj način održava kulturna baština, a drugi, opet, misle da je to skrnavljenje izvorne pjesme i da nije način na koji bi se sevdah danas trebao predstavljati. Sve to zavisi od individue i načina na koji ona doživljava sevdah - govori Ćatić.

Image
Ćatić: Kulturna baština

Muji Behmenu, gitaristi "Mostar Sevdah Reuniona", bilo je drago kada je sevdalinka ponovo počela "oživljavati". Danas smatra da je došlo do prezasićenja.

- Bojim se da se zbog obrada sevdalinka ne zgadi ljudima. Mislim da bi bilo puno bolje da se pjevači okrenu tradicionalnoj interpretaciji sevdaha nego da rade neke svoje aranžmane. Ipak, bolje je i to nego šund. Ima dosta sevdalinki koje su svirane uz saz i lijepo bi bilo da ih neko sabere i otpjeva i na taj način sačuva od zaborava. Nažalost, svi se odlučuju za one popularne koje su do sada obrađene na stotinu načina - kaže Behmen.

Trend je, pa neka je

Nedžad Imamović, sin legendarnog Zaima i otac mladog Damira koji se trudi ići stopama svoga djeda, ističe kako mu je drago da je izvorna bosanska pjesma postala trend.

- Nije mi mrsko sve ovo što se dešava oko sevdaha. Međutim, sigurno je da ni Zaim Imamović ni Safet Isović nisu živjeli od sevdaha. Jedinu korist od sevdaha imaju televizije koje masovno prave neka takmičenja i audicije. Nemam ništa protiv toga jer, ako nađu dvoje da znaju pjevati, to je super - govori Imamović.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Julia-Klara » 01 Feb 2014, 17:53

Mostar Sevdah mi se svidja, Damir Imamovic,ali Divanhana bas i ne :cudi puno bolje su mi bile one dvije pjesme sa Vanjom Muhovicem nego sa Lejlom

[ytube][/ytube]

[ytube][/ytube]

Sa Vanjom mi je to nekako zvucalo ozbiljnije, zrelije

Damir Imamovic je prica za sebe, i mislim da je napravio za sevdah puno vise od svih ostalih novih izvodjaca sevdaha

[ytube][/ytube]
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Bambi » 01 Feb 2014, 19:46

Nije loš sevdah, može se slušati. :djed

Blackhawk
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Blackhawk » 01 Feb 2014, 20:55

Najbolja....:ples :ples :ples :ples
[ytube][/ytube]

User avatar
Bonaqua
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3708
Joined: 10 Aug 2012, 07:47
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Bonaqua » 01 Feb 2014, 21:01

Sevdah je na ovaj nacin doveden na nivo gdje ga i omladina moze slusati. Pjesme Safeta Isovica nisam voljela sve dok ih nisam cula u interpretaciji Damira Imamovica (navodim samo jedan primjer). Zanimljivo je to da starije generacije (prvo moji roditelji) ne vole sto se sevdah "modernizovao" jer misle da je izgubio smisao.
"Tako mi jutra,i noći kad se utiša"

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by storm » 01 Feb 2014, 21:04

Ovaj moderni je i meni dobar, ako ne i odličan....a bonaqua je kriva ...eto :rumenko
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Krokodil Behko » 03 Feb 2014, 12:51

I meni je moderni dobar. Dijelom, postoje razne obrade i zbog toga što ovi "izvornjaci" da ih tako nazovem, slabo rade. Jedne te iste sevdalinke, vrte se stalno. Ima ih mnogo, mnogo koje su i komponovane i ispjevane ali izvornjaci se tu drže komercijalno i pjevaju samo one provjerene. Nikad se ne bi sjetili da ako misle, da nekim nešto nedostaje, promijene takt-dva i poboljšaju sve to.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by laganini » 03 Feb 2014, 12:55

..meni je super ali mislim da je je isti sindrom kao kod klapskog pivanja...s vremenom i s hiperinflacijom neće imat nikakve veze s sevdahom..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Trepavica
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Trepavica » 03 Feb 2014, 13:33

Ma super mi je sevdalinka u novom aranemanu / pustam je u " Birtiji " ... :oo

:cool

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by laganini » 05 Feb 2014, 05:58

kad bi mi bio koncert amire ili mostarskog sevdaha u blizini obvezno bi otiša..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by storm » 05 Feb 2014, 07:04

laganini wrote:kad bi mi bio koncert amire ili mostarskog sevdaha u blizini obvezno bi otiša..
to sam i ja rekao...dobra i kvalitetna glazba...bez obzira na žanr koji inače slušam
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Trepavica
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Trepavica » 05 Feb 2014, 08:09

Ova mi se dopada takoder...
:srce
[ytube][/ytube]

dacina_curica
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by dacina_curica » 05 Feb 2014, 08:19

Volim sevdah u svakom obliku. Preferiram stari ali ima odlicnih novih izvodjaca koje ne bih bas tako lako otpisala. :)

I bas bas volim Damira ali Zaim je ipak Zaim. :)

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Ideja » 12 Mar 2014, 01:53

Teško da će se sevdalinka ikad više izvoditi kao nekad. Ali nema ništa ni od toga da se ostavi sve tako kako jeste jer ih treba približiti i novim generacijama. Damir Imamović i Amira Medunjanin su mi odlični.

[ytube][/ytube]
[ytube][/ytube]
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Dzagoda » 12 Mar 2014, 11:22

Zasto da ne:) Mislim da je Divanhana napravila odlican potes za svojim interpretacijama sevdaha. Djeca su iznimno talentovana, i imaju volju i orudje da zadrze jednu od najljepsih tekovina Bosne zivom:)
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119699
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5656 times
Been thanked: 12186 times
Contact:
Status: Online

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Maja » 20 Jul 2014, 00:49

Ne. Ali baš nikako.
Ne volim to nagrđivanje sevdalinke pod izlikom da se približi današnjoj omladini.
Sevdalinka je sevdalinka i tačka.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by greeneyes » 20 Jul 2014, 09:12

Mome uhu prijaju i sevdalinke u novom aranžmanu, a ne usudjujem se ravnati sevdalinke u novom ruhu s onim starim, pravim sevdalinkama. :oo
Samo sabura

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by storm » 22 Jul 2014, 15:00

Slična je situacija u hrvatskoj glazbi.... moderno je klape i tamburaše spajati sa zabavnom glazbom, u pop aranžmanima.... e sad... nagrđivanje izvornog oblika svakako jest, ali ako se neki mladi preko toga približe tom izvornom obliku, opet nije sve izgubljeno... :cudi
a kako godine prolaze, svakoga malo privuče...
nemam neki stav, ali ako moram birati, bolje da mi pjeva klapa kampanjel moderni prepjev neke klapske pisme, nego da mi sevka i rozga krešte kako jedu ujutro kiflice nakon što su rokale cijelu noć i o izdrkavanju u disko klubu ...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Luna. » 22 Jul 2014, 15:57

Rum1 wrote:Slična je situacija u hrvatskoj glazbi.... moderno je klape i tamburaše spajati sa zabavnom glazbom, u pop aranžmanima.... e sad... nagrđivanje izvornog oblika svakako jest, ali ako se neki mladi preko toga približe tom izvornom obliku, opet nije sve izgubljeno... :cudi
a kako godine prolaze, svakoga malo privuče...
nemam neki stav, ali ako moram birati, bolje da mi pjeva klapa kampanjel moderni prepjev neke klapske pisme, nego da mi sevka i rozga krešte kako jedu ujutro kiflice nakon što su rokale cijelu noć i o izdrkavanju u disko klubu ...
:aplauzz :aplauzz
al´ seve mi ne diraj :D
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Sevdalinka u novom aranžmanu - da ili ne?

Post by Ideja » 20 Mar 2015, 10:08

:cool
[ytube][/ytube]

[ytube][/ytube]
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

Post Reply

Return to “Muzika”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 67 guests