Najbolji izvođač sevdalinki?

Sve o muzici, šta je aktuelno, tekstovi pjesama

Najbolji izvođač sevdalinki?

Himzo Polovina
16
15%
Nedžad Salković
4
4%
Zaim Imamović
11
11%
Safet Isović
22
21%
Meho Puzić
6
6%
Zekerijah Đezić
0
No votes
Beba Selimović
5
5%
Nada Mamula
4
4%
Zehra Deović
7
7%
Hanka Paldum
2
2%
Silvana Armenulić
7
7%
Emina Zečaj
0
No votes
Ljubica Berak
0
No votes
Mostar Sevdah Reunion
6
6%
Damir Imamović
2
2%
Bozo Vrećo
3
3%
Amira Medunjanin
7
7%
Divanhana
2
2%
 
Total votes: 104

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by Divlja_u_srcu » 30 Nov 2016, 09:00

Bio i ostao Safet Isovic.
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

znalac
Na probnom
Na probnom
Posts: 48
Joined: 27 Nov 2016, 05:29
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by znalac » 01 Dec 2016, 14:52

posmatrac wrote:SAfet Isovic 300 stepenica iznad svih ostalih, covjek imao snazan, razgovjetan ali i cist glas, i prirodnu tkz "kabinu" u grlu, "igrao" se sa pjesmom(kako mu ono Kemo Monteno kaze "profesore hvala vam na ovim casovima pjevanja") , Himzo Cetvrtina je imao tu blagost, toplinu, pa je po meni 2 na ovoj listi.
Bozi Vreci i DAmiru Imamovicu bi zabranio da pjevaju sevdalinku, prvi nema glasa, drugi pjeva kroz nos, pokusava kao da uvede neki novi nacin pjevanja sevdalinke, ali covjek da povrati.

Safet ima daleko najbolje glasovne mogucnosti, tu se slazem .... Ali sam glas ne znaci nista ako se pjesma ne interpretira onako kako treba.
Ali Safet je to radio majstorski. Slicno Zaimu, koji mu je bio ucitelj...
Ako poredite par istih pjesama Zaima i Safeta, veoma slicna interpretacija..

Himzo nema glas za sevdah, prenjezno je to. Sevdah zahtjeva vise energije, Zaim Safet Nada Zehra, oni su top 4 pjevaca svakako. Ostali su tu, u nekim interpretacijama nekih pjesama su neki ostali pjevaci bolji od ovih, zapravo, svi su vrhunski pjevaci, ako usporedis s ovim danas, ali u doba kad je zivio jedan Zaim, Safet, Nada, nisu imali sanse

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by posmatrac » 01 Dec 2016, 16:15

Dobra interpretacija jednostavno ne moze izostati ako pjevac ima jak i istancan sluh, sto mahom u najvecem broju slucajeva svi pjevaci sevdalinke imaju, ali razliku u kvaliteti upravo cini boja te raspon glasa.
Himzo Polovina je imao toplinu i mekocu, pa Emina pjesma nikome ne lezi kao upravo njemu, znaci vrlo je vazno da pjevac sam ocijeni kakve pjesme mu pristaju.
Za mene je Himzo medju prvih 5 pjevaca svedlanike sigurno.
Sto se tice zenskih vokala i pjevacica sevdalinke, ne treba zanemarivati ni HAnku Paldum, koja je kada se sve sabere i oduzme najbolja Bosanska pjevacica narodne pjesme, iako je "laici" vise poznaju kao pjevacicu izricito novokomponovane muzike, sto je velika greska.

IAko kod SAfeta "obozavaoci" najvise vole da istaknu pjesme " KAd sretnes Hanku", "dva Morica", " Bosno moja Poharana" itd, za mene je najbolja pjesma koju je prvi put otpjevao u zivo na Koncertu u Zetri, 4 godine prije smrti, znaci vec se radilo o mogucnosti da izgubi i snagu glasa i da ne bude tako kvalitetan kao ranije, ali naprotiv bio je jos kvalitetniji

http://www.youtube.com/watch?v=GUIZiR857AM

KAda je saznao da ce mu Ante Filipovic svirati "nizamski rastanak" bio je u nevjerici, ali kada je cuo kao svira samo se poklonio :D

znalac
Na probnom
Na probnom
Posts: 48
Joined: 27 Nov 2016, 05:29
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by znalac » 03 Dec 2016, 02:09

E jbg, ti se bas ne kuzis u muziku meni se cini :) al dobro..

Kao prvo, interpretacija same pjesme je najbitnija, to stvara umjetnost..

Drugo, Safet je bio odlican pjeva, ja ga stavljam u top 2.. Zaim, Safet.. Ali ovaj snimak,, daleko je to od onog Safeta u mladjim danima.. Jako daleko.. Uostalom, te novokomponovane sevdalinke mi se ne svidjaju.. Bosno moja poharana itd... Ima mnogo boljih ...

Sto se Hanke tice, ona je kao i Silvana,, tu negdje, dakle, ne mogu je smatrati narodnom pjevacicom, iako su pjevali i sevdalinke, ali je to bilo daleko od jedne nade, zehre, bebe.. Vise su im lezana novokomponovana muzika

Hanka najbolja narodna pjevacica? Trenutno? Pa ni trenutno sigurno nije, ima par mladjih koje je pojedu.. A prije, prije nije ni bila u sjeni nade i zehre,, one su kudikamo bolje pjevale sevdah.. ako to ne cujes, onda idi slusaj rock

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by Krokodil Behko » 03 Dec 2016, 09:35

Evo, ovu sevdalinku ja najviše volim :jupi




http://www.youtube.com/watch?v=2YPWmjHQBmU
online

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by posmatrac » 03 Dec 2016, 21:11

"Znalac", Porediti ZAima i SAfeta mogu samo osobe koje nemaju istancan muzicki sluh, ali logicno da imas pravo na svoje misljenje, jer muzika je umjetnost, svako je dozivljava na svoj nacin.

Na drugoj temi ovamo zamjeras Cunetu, kako mu ne leze sevdalinke, pa cu ti reci da je Cune pjevac koji je imao raspon glasa od tenora do basa, koji se igrao sa svaom pjesmom, bez obzira na muzicki zanr, pa ne kontam kakva je to po tebi autenticna, "arhetipska" izvedba sevdalinke kao pjesme, rekoh ti vec da kada neko ima jak ili solidan muzicki sluh komotno moze da se bavi pjevanjem, tj kada pravilno pogadja intonaciju zadate pjesme, ali razliku i prevagu u kvalitetu cini upravo snaga i boja glasa.Cune je sevdalinke slobodno mogu kazati "mljeo" KAo mali djecak sam imao tu cast da mi kucni prijatelj, tj prijatelj moga oca bude legendarni harmonikas Ismet Alajbegovic Serbo, pa je i njegova teza bila da su dva najbolja izvodjajca sevdalinke upravo Safet Isovic i Predrag Gojkovic Cune.Neko ko nema sluha moze da posjeduje naljepsi glas na svijetu, nece pravilno otpjevati pjesmu, fulace intonaciju, pa cemo da dobijemo buckuris od pjesme koja nece da lici ni na sta.

Koliko boja i snaga glasa jednog pjevaca izdize iznad drugog govori i ova komparacija pjesme "Mujo kuje" u izvedbi SAfeta i ZAima Imamovica
http://www.youtube.com/watch?v=dDOSog6F5vE
(Glas obican, bezizrazajan, drhtav, pjeva kroz nos, jos je snimak jako dobar)

http://www.youtube.com/watch?v=9oyEwtYekjk
(kakva expresija, virtuoznost i snaga glasa sa urodjenom tkz "kabinom " u grlu, pa porediti njih 2 je kao da se porede Jugo 45 i Audi 8 :D)
Safet je npr jedini covjek sa ovih prostora koji je dobio tu cast da pjeva u Sidnejskoj operi u Australiji :)
RAzumijem ja i da mnogi muzicki antitalenti, koji imaju nerealnu zelju da se bave pjevanjem, vrlo cesto uzdizu manje kvalitetne pjevace kao dobre, cime indirektno sebi daju za pravo da mozda i oni jednoga dana mogu da naprave "nekakvu" karijeru.
Ali dobro se zna sta je u muzici Vrh .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by posmatrac » 03 Dec 2016, 21:20

E moj Krokodile i ti ne znas sta je sevdah, pa pjevac mora da ima tu kombinaciju glasa Sinana Sakica , stasa Konana i face Rogera Federera i da se zove LEPI :D

http://www.youtube.com/watch?v=EdUbFl93TlY

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by Krokodil Behko » 04 Dec 2016, 00:24

posmatrac wrote:E moj Krokodile i ti ne znas sta je sevdah, pa pjevac mora da ima tu kombinaciju glasa Sinana Sakica , stasa Konana i face Rogera Federera i da se zove LEPI :D

http://www.youtube.com/watch?v=EdUbFl93TlY

E svaka ti čast, ovo je pravi sevdah :bravo
online

znalac
Na probnom
Na probnom
Posts: 48
Joined: 27 Nov 2016, 05:29
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by znalac » 05 Dec 2016, 14:38

Postamtracu, ti si se pogubio..

Rekao sam da Safet ima puno bolje glasovne mogucnosti od Zaima, I Safet je bio top 2 izvodjac sevdalinki, tesko mi je izabrati izmedju njega i Zaima za prvo mjesto.. Safet i Zaim 1 i 2, redosljed mi je tesko odrediti...
KAo drugo, muzika nisu samo glasovne mogucnosti ,tko vise pokaaze, tko se vise dere... Ne kazem da je to Safet, ne,, on je bio vrhunski izvodjac, Ali hocu reci da je Zaim, iako nije imao glasovne mogucnosti, aa ako nisi znao, on se nije ni smio jace derati, bas zbog toga sto ima imao ugradjena zlatna pluca, koliko sam citao o njemu...

Ovo su skroz 2 razlicite verzije iste pjesme ( mujo kuje ), kako ih uopce mozes i usporedivati? Ali ako cemo vec usporedivati, meni se puno vise svidja Zaimova verzija,
Trebao si onda ovu verziju Zaima staviti, da bi mogao usporedivati

Muzika nije tko dohvati visi ton, i tko se vise dere, i jace.. !!! ajd onda reci po cemu ti je Himzo top 2 pjevac, ako je bar on pjevao njezno, cak previse njezno.. A jedan veliki Zaim ti ne valja nista? Pa Zaim bi ih sve mogao poslati po sibice,, toliko je bio velik... Samo onaj tko zna kako se sevdah pjeva, on to shvaca.. ti ocito ne znas.. I tocka..
Za tebe je neka druga muzika, gdje je dernjava najbitnija

https://www.youtube.com/watch?v=kfb8E8EUaik

Poslusaj sta je Sajo rekao za Zaima.. Sajo je bio njegov ucenik, i to se cuje, veoma slicna interpretacija, barem u ranijim Safetovim danima.. Poslusaj pjesme gdje pjevaju u duetu....

Cune je imao izvanredne glasove mogucnosti, ali cekaj, to znaci da odmah dobro pjeva sevdah? znaci onda bi i Elvis koji je imao takodjer izvanredne mogucnosti, takodjer pjevao sevdah? Ajd ne pisi gluposti...

Cune je bio majstor u romansama, i tu mu nitko nije bio ravan,.. u narodnoj muzici je vec druga prica.. Opcenito je izvanredan pjevac....

Serbo je bio najbolji svirac sevdaha na harmonici, tu se slazem, ali da je to izjavio, nema sanse...

uostalom, nije ni bitno sta netko kaze.. Bitno je ono kako se sevdah izvodi.. Glasovne mogucnosti ne cine pjevaca.,ako ih ne zna iskoristiti.. Dakle glas stavljati u sluzbu pjesme,, a ne pjesmu u sluzbu glasa... Pa unazaivati bezveze sam oda bi se pokazao glas.... Interpretacija je ta koja cini pjesmu, umjetnost, a ne samo glas...

Ti ocito ne znas sta pricas, tako da je nasa daljnja rasprava zavrsena.. Ako je tebi Cune najbolji izvodjac sevdaha, onda ti ne znas sta je sevdah, nazalost....

znalac
Na probnom
Na probnom
Posts: 48
Joined: 27 Nov 2016, 05:29
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by znalac » 05 Dec 2016, 14:39

posmatrac wrote:E moj Krokodile i ti ne znas sta je sevdah, pa pjevac mora da ima tu kombinaciju glasa Sinana Sakica , stasa Konana i face Rogera Federera i da se zove LEPI :D

http://www.youtube.com/watch?v=EdUbFl93TlY

Kako ovo itko moze i slusati? OVakvu budalastinu... MOzda je ovo muzika za tebe, a ne sevdah....

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by posmatrac » 05 Dec 2016, 14:46

znalac wrote:
posmatrac wrote:E moj Krokodile i ti ne znas sta je sevdah, pa pjevac mora da ima tu kombinaciju glasa Sinana Sakica , stasa Konana i face Rogera Federera i da se zove LEPI :D

http://www.youtube.com/watch?v=EdUbFl93TlY

Kako ovo itko moze i slusati? OVakvu budalastinu... MOzda je ovo muzika za tebe, a ne sevdah....
U pravu si, svo vrijeme sam zivio u zabludi :zubi

znalac
Na probnom
Na probnom
Posts: 48
Joined: 27 Nov 2016, 05:29
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by znalac » 05 Dec 2016, 15:20

Prijatelju,mozda ti volis sevdah kao sevdah, to je ok.. Ali vecina ljudi koje ja znam osobno ( mladji ), vole sevdah, ali ne znaju sta je sevdah,, njima je Haris dzinovic pjevac sevdalinki, kao i onaj Halid Beslic, ili ne daj boze Serif Konjevic.. Sta reci na to? Toliko je neznanja danas.. A za jednog Zaima nisu ni culi.. I onda ce mi oni nesto pricati o sevdahu? eh

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by Vladimir RUS » 05 Dec 2016, 15:38

Safet Isović, Himzo Polovina i Silvana Armenulić.

znalac
Na probnom
Na probnom
Posts: 48
Joined: 27 Nov 2016, 05:29
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by znalac » 05 Dec 2016, 16:06

Vladimir RUS wrote:Safet Isović, Himzo Polovina i Silvana Armenulić.

Po tebi, iako Silvana je za novokomponovanu muziku

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by posmatrac » 05 Dec 2016, 16:11

znalac wrote:
Vladimir RUS wrote:Safet Isović, Himzo Polovina i Silvana Armenulić.

Po tebi, iako Silvana je za novokomponovanu muziku
HAlo ba, mozes reci da se tebi licno svidja neki pjevac vise od drugoga, da ga vise volis slusati, ali ne mozes upravljat tudjim sluhom, rekoh ti vec da je muzika umjetsnost pa da je svako dozivljava kako misli da treba, tj svako je osjeca na svoj nacin.
Eto ti bolje od Ismeta Alajbegovica Serbe znas sta je on mislio o tome ko su najbolji izvodjajci sevdalinke :zubi
Jeste medju najboljima bio kao harmonkkas, tj najvise sevdalinki je snimio, ali je Jovica Petkovic bio veci virtuoz na harmonici od njega.

znalac
Na probnom
Na probnom
Posts: 48
Joined: 27 Nov 2016, 05:29
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by znalac » 05 Dec 2016, 16:14

E tu sam te cekao, da spomenes Jovicu... ;) .. Jovica je bio veci virtuoz, slazem se...ALI, Serbo je bolje interpretirao sevdah, i nije izmisljao nepotrebne forspile kao Jovica. Tu je previse dokazizvanja , previse saranja i sranja, sto je u sevdahu nepotrebno.. Sevdah je lijep upravo onakakav kakav je ....

Serbo je LJEPSE svirao od Jovice, i tu je prica zavrsena za sva vremena

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by posmatrac » 05 Dec 2016, 16:17

znalac wrote:
Serbo je LJEPSE svirao od Jovice, i tu je prica zavrsena za sva vremena
Opet ti tvrdoglav :D

Svirao tebi bolje, tako kazes :)

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by posmatrac » 05 Dec 2016, 16:22

Rodjna Beogradjanka NAda MAmula i "Kralj"

https://www.youtube.com/watch?v=Q-V99IDeWBs

znalac
Na probnom
Na probnom
Posts: 48
Joined: 27 Nov 2016, 05:29
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by znalac » 05 Dec 2016, 16:32

posmatrac wrote:
znalac wrote:
Serbo je LJEPSE svirao od Jovice, i tu je prica zavrsena za sva vremena
Opet ti tvrdoglav :D

Svirao tebi bolje, tako kazes :)
Ne meni, nego svim znalcima sevdaha.. Istina da sam veoma mlad, ali sam imao najboljeg ucitelja sevdaha koji mi je objasnio svaku sitnicu , kako se izvodi sedvah, koje su karakteristike,, interpretacije... Nema greske ;)

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Najbolji izvođač sevdalinki?

Post by posmatrac » 05 Dec 2016, 16:49

znalac wrote:
posmatrac wrote:
znalac wrote:
Serbo je LJEPSE svirao od Jovice, i tu je prica zavrsena za sva vremena
Opet ti tvrdoglav :D

Svirao tebi bolje, tako kazes :)
Ne meni, nego svim znalcima sevdaha.. Istina da sam veoma mlad, ali sam imao najboljeg ucitelja sevdaha koji mi je objasnio svaku sitnicu , kako se izvodi sedvah, koje su karakteristike,, interpretacije... Nema greske ;)
Postoji negdje neki najbolji ucitelj sevdaha? Sevdah spada u grupe egzaktnih nepromjenjivih nauka a ne radi se o umjetnickom muzickom pravcu?
KAko ti se zove ucitelj, Jozo Penava mozda ? :zubi
Pitas ga sigurno Sensei Jozo ko je najbolji? :plavi

Post Reply

Return to “Muzika”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests