Ploče, kasete....ćejfi li ih iko još?

Sve o muzici, šta je aktuelno, tekstovi pjesama
User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Imate li još starih audio kaseta?

Post by Nela » 29 Aug 2013, 10:47

Imam, Plavi orkestar, Bijelo Dugme, Balasevica, Crvenu jabuku, Bebeka
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26738
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14862 times
Been thanked: 3968 times
Status: Offline

Re: Imate li još starih audio kaseta?

Post by Veca » 29 Aug 2013, 11:07

...imam,naravno!...kaseta oko 20-30 komada,svakakvih!...extra sam sve spakovala u jednu kartonsku kutiju sa kasetofonom ;) ...abd. za moje unuke da im pokazem,kako smo mi mjuzu slusali! :) ...i ne bih to prodala,nea tih para!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Imate li još starih audio kaseta?

Post by Bambi » 29 Aug 2013, 23:32

Imala sam ih puno,neke se izgubile,neke dala,ostale možda još 3... :oo

User avatar
pparadiso™
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 250
Joined: 27 Jun 2013, 15:21
Location: Jos uvek se lociram...
Contact:
Status: Offline

Re: Imate li još starih audio kaseta?

Post by pparadiso™ » 29 Aug 2013, 23:37

Imam par za koje sam emotivno vezan...ne mogu ih nigde pustiti ali ih cuvam...
Nikad ne raspravljaj sa budalom. Prvo ce te spustiti na svoj nivo, a onda ce te dobiti na iskustvo!

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Imate li još starih audio kaseta?

Post by laganini » 03 Sep 2013, 22:49

pparidiso..vezan za kazete ajde da si reka za ploče..koliko su mi digli živce naročito od domaći izdavača..ajde kad bi kupio vani neku kvalitenu ok..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Imate li još starih audio kaseta?

Post by Krokodil Behko » 03 Sep 2013, 22:52

Ja sam to ovdje pisao dva-tri puta ali niko to ne konta. Uvozna ploča se mogla uzeti za krajeve i potpuno svinuti da se krajevi dodiruju, što je bitno jer znači da je kvalitetna i da se neće brzo isparati. Što se tiče kaseta, nemam nijednu. Moje su kasete obično bile odrndane i u ono doba :hihi
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Imate li još starih audio kaseta?

Post by laganini » 03 Sep 2013, 22:55

ploče same po sebi su umjetničko djelo..po formi ako ništa drugo..a kasete mi ne spominjite..ili loše nasnimljene iili se razjebu u autu dok voziš..letile su mnoge meni kroz prozor..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Imate li još starih audio kaseta?

Post by Sheval » 03 Sep 2013, 22:57

Imam ovog asa.Ne bih ti dao kasetu za 100 maraka.
:D

[ytube][/ytube]

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Imate li još starih audio kaseta?

Post by laganini » 03 Sep 2013, 22:58

nećeš je dat...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
pparadiso™
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 250
Joined: 27 Jun 2013, 15:21
Location: Jos uvek se lociram...
Contact:
Status: Offline

Re: Imate li još starih audio kaseta?

Post by pparadiso™ » 04 Sep 2013, 08:55

laganini wrote:pparidiso..vezan za kazete ajde da si reka za ploče...
bas kao sto sam rekao...
Na njima su neki snimci koje sam svojevremeno, sto kazu "pomocu stapa i kanapa" belezio na zivim nastupima ili probama svoga benda...
Sve je to prebaceno na CD-ove, ali mi zao da ih bacim...

A sto se pomenutih ploca tice...jos ih samo nemam slozenih u ves masini... :DD , svuda su po kuci... :pusi
Nikad ne raspravljaj sa budalom. Prvo ce te spustiti na svoj nivo, a onda ce te dobiti na iskustvo!

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Imate li još starih audio kaseta?

Post by greeneyes » 04 Sep 2013, 08:59

NaraFno da imam,imam stotinu kaseta,ako ne i više. :djed većinom od Tarmi Rićmija. :kafa imam i kastafon,nije da se hvalim. :hihi
Samo sabura

Ruana
Status: Offline

Re: Imate li još starih audio kaseta?

Post by Ruana » 04 Sep 2013, 10:56

Sve ostalo tamo kuci. Valjda pokradene. Ovdje imam nekoliko i cuvam ih, poklon od nekoga ko nazalost vise nije medju nama.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Povratak gramofonske ploče

Post by Krokodil Behko » 02 Mar 2014, 13:26

Image

Pojavom CD-a početkom 90-ih godina prošlog stoljeća učinilo se kako gramofonska ploča zauvijek odlazi u prošlost. No, vrijeme je pokazalo kako punoću zvuka izbrazdanog vinila po kojem 'grebe' gramofonska igla nije lako nadmašiti.

Osim zbog zvuka, ploča se cijeni i zbog omota. Malo je poznato da je upravo pojava DJ-a i elektronske muzike vinilu podarila novi život. Vinili sa ex-yu scene danas dostižu cijenu od hiljadu eura, a kupuju ih kolekcionari od Japana do Meksika, javio je dopisnik Anadolije.

Najbolje mjesto za razgovor o pločama u Zagrebu bez sumnje je sajam ploča, stripa i plakata u klubu Močvara koji se održava dvaput godišnje. Ove zime predstavilo se dvadesetak domaćih izlagača i gost iz Slovenije. Ugodno je vidjeti kako dio publike i prodavača čine mladi ljudi, tinejdžeri upečatljivih frizura s gitarama preko leđa, hipiji, punkeri, metalci… Na pitanje u koliko se boja proizvode vinili, odgovor je jasan - u svim bojama, iako su crni uobičajeni.

Najskuplja ploča trubača iz Jajca


Prvo mjesto među najskupljim ex-yu pločama već neko vrijeme pripada srpskom džez trubaču Dušku Gojkoviću, rođenom u Jajcu. Njegov album "Snap Shot" iz 1983. godine među kolekcionarima postiže vrtoglavu cijenu od hiljadu eura. Gojković je jedan od pionira fuzije džeza sa elementima balkanskog folklora, ostvario je značajnu karijeru u inozemstvu i objavio 15 samostalnih albuma. Ploče koje je izdao na prostoru bivše Jugoslavije sad se cijene, jer kolekcionari traže upravo originale.

Drugo vinilno iznenađenje, kojeg je neko možda zaboravio na prašnjavom tavanu, elektronski je novosadski sastav iz '80-ih imena Rex Ilusivii čiji album vrijedi, ako su ploča i omot očuvani, oko 300 eura.

Gramofonske ploče kao životni izbor


Darko Mikulec, ekonomist i zaljubljenik u muziku, napustio je profesionalnu karijeru bankara prije skoro 20 godina i posvetio se trgovini pločama, a danas mu u poslu već pomažu sinovi Ian i Martin.

Posao s pločama Darko je započeo preko interneta i na sajmu na zagrebačkom trgu, pa njegov štand sada nosi ime 'Stari diler sa Cvjetnog trga'. Stanje na tržištu, kaže, mijenja se iz dana u dan. Sajmovi su nastali kad su se ploče početkom 90-ih prestale otiskivati, ali potražnja za njima nije prestala, unatoč pojavi CD-a.

"Najveći sajam ploča odvija se dvaput godišnje u Utrechtu gdje redovno odlazim 15 godina. To je jedini sajam na svijetu gdje dolaze prodavači iz cijelog svijeta, tako da se prodaje roba od Meksika do Japana i najjača europska roba - engleska“, priča Darko koji ima većinom engleske i ex-yu ploče štampane u bivšem Jugotonu, RTB-u i Diskotonu, najjačim izdavačkim kućama nekadašnje Jugoslavije.

Ploče su, kaže za AA, tražene jer kolekcionari žele drugačije omotnice, drugačije ploče ili jednostavno muziku s ovih prostora.

Od ulaska Hrvatske u Evropsku uniju Darko se više ne mora brinuti kad prelazi preko granice s rabljenim pločama. Carinici propuste njegov kombi pun vinila prema Milanu, Parizu, Beču ili Barceloni, što prije nije bilo moguće. Darko ne odlazi na sajam kako bi samo prodavao, nego i kupovao i mijenjao se s drugim kolekcionarima.

Vrijednost ovisi o omotu, godini i izdanju ploče


Cijene ploča stalno variraju ovisno o stanju na tržištu, a tržište je i internet, odnosno eBay kao najveća aukcijska kuća u kojoj ljudi iz cijeloga svijeta izlažu i prodaju ploče.

Darko ili "Stari diler sa Cvjetnog" kaže da je prije desetak godina bio jako tražen rock 70-ih, grupe poput Drugog načina, Yu-grupe, Korni grupe ili Igre staklenih perli, a sad se najviše traže ploče iz 80-ih godina; punk, novi val ili ploče koje imaju neke specijalne dionice zanimljive DJ-ima koji su oduševljeni pločama starim i po 30 godina.

Neki od domaćih vinila prije deset godina imali su cijenu od svega nekoliko eura, dok danas vrijede i po više stotina eura. Vrijednost ploče ovisi o očuvanosti omota i samog vinila, kao i o godini i izdanju.

DJ-i su vratili stari vinil na novu scenu


'Revival' ploča pojavio se kad su ih DJ-i počeli slušati i nabavljati kako bi radili vlastite mikseve za partyje, čime su dali veliki obol povratku vinila na sajmove i na internet tržište.

"Početkom 90-ih godina, kod nas je većina kolekcionara prodala svoje gramofonske ploče i prešla na CD, dok se danas primjećuje suprotan trend, a to je da CD kao nosač zvuka sve više slabi i prodaja u svijetu mu pada, dok se gramofonska ploča vratila na mala vrata i prodaja joj raste godišnje od 50 do 100 posto.

To još nisu nekadašnje naklade, ali se svaki novi album izdan u svijetu štampa i na vinilu u nakladama od 5.000 do 10.000 primjeraka.

Najveća tvornica za štampanje gramofonskih ploča u Evropi je u Holandiji, u Haarlemu. Tamo se mjesečno štampa preko 500.000 novih vinila, a imaju i pogon za izradu omota, priča Darko.

Za dobar zvuk, osim dobre ploče, potreban je i dobar gramofon kojega se može nabaviti u svim boljim dućanima, preko oglasa ili na sajmu antikviteta. Vrijedne su podjednako singlice i longplejke, a prema mišljenju audiofila, jedini nosač zvuka koji se kvalitetom može mjeriti s vinilom je magnetofonska vrpca.



(Anadolija)
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: Povratak gramofonske ploče

Post by dacina_curica » 02 Mar 2014, 13:32

Ploce :srce svidja mi se sto se vinyl vraca, ne znam da li SVI bendovi presuju ploce ali Radiohead npr. to radi religiozno. :)

Imam hrpu ali nemam gramofona. :grana
Imam par uzoraka koji vrijede poprilicno ali ih ne bi prodala, nema tih para. Poklon od brata. :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Povratak gramofonske ploče

Post by laganini » 02 Mar 2014, 13:49

..ima kolekciju od dvista komada..osta na polovici što znači da sam proda pola..nikad prežaljeno..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

dacina_curica
Status: Offline

Re: Povratak gramofonske ploče

Post by dacina_curica » 02 Mar 2014, 13:57

Ja imam sve albume Joy Divisiona i Nick Cavea (& Birthday party) na vinilu....Ne bi ih dala da hljeba nemam jesti. :)
A tek Fugazzi! :jok

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Povratak gramofonske ploče

Post by Dzagoda » 02 Mar 2014, 15:06

Jah, cojek mi skuplja, malo ploce, nego i gramofone. Kobiva da proda kasnije. Dok ja reda ne napravim po kuci. :rol
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Povratak gramofonske ploče

Post by Krokodil Behko » 02 Mar 2014, 17:39

dacina_curica wrote:Ja imam sve albume Joy Divisiona i Nick Cavea (& Birthday party) na vinilu....Ne bi ih dala da hljeba nemam jesti. :)
A tek Fugazzi! :jok
A đe pjeva Birthday party? .hm
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: Povratak gramofonske ploče

Post by dacina_curica » 02 Mar 2014, 17:47

BP je Cave-ov bend :)
A pjeva kod mene kuci cesto :hihi (kad dodje na red :grana)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Povratak gramofonske ploče

Post by Krokodil Behko » 02 Mar 2014, 17:56

Jel oni pjevaju pjesmu Bad seeds? :misli
online

Post Reply

Return to “Muzika”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests